Auto-moto,

Helmy na motorku: TOP výklopné, chopper aj. | Recenze, test

V zásadě je možné říci, že co typ motocyklu, to jiná moto přilba. Jiný typ helmy na motorku bude určitě vhodný na cestovní stroj, na enduro, jiný na chopper nebo na sportovní motocykl. Liší se totiž nejen materiály, ale i řešení průzoru přilby, který je vždy přizpůsoben posedu na stroji. K výstroji správného motorkáře samozřejmě patří i vhodné boty a rukavice na motorku.

Rozlišujeme velmi oblíbené a rozšířené integrální helmy (poskytují velice dobrou ochranu hlavy), dále výklopné helmy, speciální helmy na enduro nebo přilby krosové (k nimž jsou zapotřebí i ochranné brýle). Samostatnou kategorií jsou potom dětské helmy na motorku. U nadšenců se můžeme občas setkat i s takzvanými otevřenými helmami v retro stylu, i ty ale musejí být plně funkční a účinnou ochranou hlavy.

Na zhotovení motorkářských helem se používají různé materiály, nejčastěji se jedná o polykarbonáty neboli termoplasty, dále laminátový kompozit a kompozit z karbonových vláken. Materiál přilby samozřejmě ovlivní i její hmotnost. Dalším důležitým faktorem je potom vnitřní provedení, které se kromě ochrany týká i pohodlí. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší helmy na motorku a jejich recenze.

Nejlepší helmy na motorku – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších helem na motorku z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelTypHmotnostSluneční clona nebo štítek 
W-TEC NK-311 recenze a testW-TEC NK-311Enduro1550 gAno
Cassida Oxygen Jawa OHC recenze a testCassida Oxygen Jawa OHCRetro1200 gAno
W-TEC V127 recenze a testW-TEC V127Integrální1380 gAno
LS2 FF399 Valiant Solid recenze a testLS2 FF399 Valiant SolidVýklopná1700 gAno
Shark Drak Tribute recenze a testShark Drak TributeChopper1050 gBrýle
Scorpion EXO-920 Solid recenze a testScorpion EXO-920 SolidVýklopná1500 gNe
W-TEC NK-839 recenze a testW-TEC NK-839Výklopná1600 gAno
Cassida Cross Cup Two recenze a testCassida Cross Cup TwoCross1350 gŠtít
LS2 MX436 Pioneer Element recenze a testLS2 MX436 Pioneer ElementEnduro1350 gAno
W-TEC FS-815G Tagger Green recenze a testW-TEC FS-815G Tagger GreenDětská1200 gClona

Zobrazit celou nabídku


TIP:

Porovnání parametrů

 W-TEC NK-311Cassida Oxygen Jawa OHCW-TEC V127LS2 FF399 Valiant SolidShark Drak TributeScorpion EXO-920 SolidW-TEC NK-839Cassida Cross Cup TwoLS2 MX436 Pioneer ElementW-TEC FS-815G Tagger Green
VentilaceAnoNeAnoAnoAnoAnoAnoNeAnoAno
Vyjímatelné polstrováníAnoPouze lícniceAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Uzavřená bradaAnoNeAnoVyklápěcíMaskaVyklápěcíVyklápěcíNeAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 helem na motorku

W-TEC NK-311

W-TEC NK-311 recenze a test

Tato moto helma je určena pro sportovní jízdu, konkrétně pro enduro, motokros, případně i pro jízdu na otevřených čtyřkolkách. Je opatřena odklopným stínítkem proti oslnění i odnímatelným kšiltem, což motocyklista v terénu rozhodně ocení.

Vnitřní část přilby W-TEC NK-311 je pohodlně polstrovaná, navíc je praktické vypolstrování snadno vyjímatelné a lze ho i samostatně vyprat. Materiál, použitý na polstrování je vysoce odolný a současně umožňuje komfortní nošení při sportu, rovněž je opatřen antialergenní úpravou.

Design je řešen jednoduše a vysoce účelně. Bradová část je opatřena ventilačními otvory pro dostatečný přístup vzduchu. Jedná se o velmi oblíbený a často používaný typ enduro helmy, zaručující maximální ochranu hlavy.

Přilba je k dispozici v různých barevných provedeních v kombinaci černo-modré, černo-šedé a černo-červené, otěruvzdorná barva je odolná i proti působení UV záření. Můžete si vybrat z velikostí M(57-58), L(59-60), XL(61-62) nebo XXL(63).

Cassida Oxygen Jawa OHC

Cassida Oxygen Jawa OHC recenze a test

Retro helma na motorku Cassida Oxygen Jawa OHC představuje exkluzivní model, který vychází z motorkářských tradic a nese všechny znaky, které k tomuto stylu patří. Má krátký kšilt, a navíc je zde jako prvek integrovaná i sluneční clona proti oslnění, která je zárukou dobrého rozhledu i za obtížnějších podmínek.

Připomínkou retro stylu je také zapínání, řešené systémem DD kroužků. Lícnice jsou odnímatelné, lze je samostatně vyjmout a vyprat. Interiér je velice příjemně vystlaný a pohodlný. Také grafika na přilbě je originálně řešená. Jedná se o přilbu v omezené edici, kde je použito i logo výrobce motocyklů Jawa.

Přilba Cassida Oxygen Jawa OHC se vyznačuje vysokou odolností proti nárazu, má totiž polykarbonátovou skořepinu, splňuje tudíž i náročné podmínky homologace ECE 22.05 a DOT. K dispozici je v šedém nebo v šedo-červeném provedení.

W-TEC V127

W-TEC V127 recenze a test

W-TEC V127 je aerodynamicky tvarovaná a na první pohled velmi elegantní integrální moto helma, která se hodí zejména na rychlé silniční a silné cestovní stroje. Z designu rychlost přímo čiší a je tomu přizpůsobeno i její grafické zpracování.

Protože skořepina této přilby je vyrobena z odolného matriálu na bázi multikompozitních vláken, splňuje nejvyšší bezpečnostní standard a pochopitelně má i evropskou homologaci ECE R-22.05. V horní části jsou integrovány zasunovací sluneční brýle, zvyšující komfort cestování. Hledí je opatřeno jednoduchým systémem pro snadné snímání.

Na dlouhých cestách jistě každý motocyklista ocení měkké polstrování uvnitř přilby, které je navíc možné vyjmout a vyprat. Nechybí samozřejmě ani větrací otvory (v horní části lze větrací otvory podle potřeby otevřít nebo uzavřít) a kryt brady, i tak se ale helma může pochlubit překvapivě nízkou hmotností, která činí necelých 1400 gramů. Vypíchnout lze i poměrně nízká cena s ohledem na její provedení i použité materiály.

LS2 FF399 Valiant Solid

LS2 FF399 Valiant Solid recenze a test

Tato přilba v sobě spojuje přednosti hned dvou typů – jednoduchým překlopením přední bradové části úplně vzad tak lze z integrální helmy udělat klasickou otevřenou. Toto manipulaci lze snadno provést jednou rukou, tedy i za jízdy. Dokonce je homologována jako integrovaná i jako otevřená.

Helma LS2 FF399 Valiant Solid je opatřena čistým, proti poškrábání odolným plexi krytem, který má i speciální úpravu proti zamlžení. K tomu totiž slouží fólie PinLock, která je dodávána přímo v balení s přilbou a zaručuje odolnost proti zamlžení výhledu i v opravdu obtížných podmínkách.

Vnitřní polstrování je možné bez problému vyjmout a vyprat, navíc je zhotoveno z hypoalergenního antibakteriálního materiálu. Větrání je vyřešeno jako dynamické průtokové, při zavřeném krytu je možné plně regulovat vstupy i zadní výdechy vzduchu. Zapínání moto přilby pod bradou se provádí pomocí mikrometricky nastavené rychlopřezky s ocelovou ráčnou, podbradní řemínky jsou zesílené.

Skořepina této výklopné helmy je zhotovena z materiálu Kinetic Polymer Alloy (KPA), vyznačujícího se vysokou pevností a odolností proti proražení.

Shark Drak Tribute

Shark Drak Tribute recenze a test

Design helmy na chopper Shark Drak Tribute zaujme už na první pohled. Je to jedinečným a velmi originálním způsobem zpracovaná přilba, kombinovaná s odnímatelnou maskou, sloužící k ochraně obličeje. Navíc k ní patří i brýle, které jsou stejně jako maska součástí balení.

Jako materiál pro skořepinu použil výrobce spolehlivý polykarbonát, brýle zapadnou dokonale do profilu přilby a s maskou vytvoří dokonalý komplet. Interiér přilby navíc nijak nebrání ani použití dioptrických brýlí. Pro lepší výhled jsou brýle ošetřeny dvojitou technologií Total Vision proti zamlžení i proti poškrábání plexi. Brýle se uchycují pomocí rychloupínacího systému QRGS.

Přilba na chopper Shark Drak Tribute je vhodná i na jiné motocykly, má dokonalou ventilaci s možností regulace, navíc celou její vnitřní vložku (polstrování) lze vyjmout a vyprat běžným způsobem. Pro zajištění slouží popruh s mikropřezkou. Přilba je připravena i pro zvukový komunikační systém Interkom Sharktooth (Interkom ale není součástí balení). Vyrábí se ve velikostech XS (53-54), S (55-56), M (57-58), L (59-60) a XL (61-62).

Scorpion EXO-920 Solid

Scorpion EXO-920 Solid recenze a test

Americká výklopná helma Scorpion EXO-920 Solid může být použita coby integrovaná nebo otevřená přilba. Její design je velmi vyvážený a hodí se k použití především pro silniční i cestovní motocykly.

Výrobce zvolil jako materiál pro zhotovení skořepiny přilby termoplast, jehož pevnost a odolnost zajišťuje použití dalších kompozitních materiálů. Vlastní skořepina helmy se totiž skládá ze tří vrstev, mezi kterými je ještě tlumicí fólie EPS, takže je přilba maximálně bezpečná, i když tak trochu na úkor vyšší hmotnosti.

V helmě je integrována sluneční clona SpeedCiew, která slouží i jako ochrana proti UV záření. Tato clona je chytře vyřešena tak, že ji lze snadno ovládat za jízdy i v rukavicích. Čiré plexisklo Everclear je opatřeno povrchovou vrstvou proti poškrábání a proti zamlžování, navíc je dále připraveno pro aplikaci vložky PinLock (ta však není součástí balení).

Odnímatelné polstrování interiéru přilby je zhotoveno z materiálu KwikWick II, což je speciální tkanina, sloužící k odvádění potu za tepla a hřející v zimě. Zapínání je řešeno mikrosponou.

W-TEC NK-839

W-TEC NK-839 recenze a test

Pro jízdu na silničních strojích je jako stvořená moto přilba W-TEC NK-839, která zaujme precizním zpracováním i neotřelým, atraktivním designem.

Má samostatně odklopnou sluneční clonu s aretačními body, zabraňující případnému oslnění slunečními paprsky. Pokud není vyklopena, je ventilace v přilbě řešena tak, jak je tomu u integrálních helem běžně zvykem, tedy uzavíratelným ventilačním otvorem na bradové části. Uvnitř je přilba důkladně vystlána odolným, a přitom poddajným antialergenním polstrováním, které lze v případě potřeby vyjmout a vyprat.

Aerodynamicky stylizovaná výklopná přilba je zhotovena z multikompozitního vlákna a má důkladně lakovaný povrch, odolný proti UV záření. Kladem je rovněž bezpečnostní zapínání systémem FastLock, které je spolehlivé a rychlé.

Cassida Cross Cup Two

Cassida Cross Cup Two recenze a test

Jedná se o helmu, která je určena v první řadě pro použití při motokrosu, čemuž odpovídá její design i nízká hmotnost. Přilba je opatřena moderní grafikou v různých barevných provedeních, má nastavitelný štít a prodyšný interiér, který je po vyjmutí ze skořepiny možné samostatně vyprat.

Pro dokonalou ochranu krční páteře slouží zadní lem přilby, který je navržen tak, aby byla maximálně zabezpečena a helma přitom motocyklistu neomezovala v pohybu ani v rozhledu. Navíc je možné ji používat i v kombinaci s chrániči krku.

Cross helma Cassida Cross Cup Two má skořepinu vyrobenou z vysoce odolného polykarbonátu a spolehlivé, bezpečné zapínání klasickým způsobem pomocí dvojitých D kroužků. Kšilt krosové helmy je opatřen plastovými šrouby a lze ho nastavovat snadno i v rukavicích. Ventilace je pak v oblasti předního nádechu opatřena praktickým uhlíkovým filtrem.

LS2 MX436 Pioneer Element

LS2 MX436 Pioneer Element recenze a test

Enduro helma LS2 MX436 Pioneer Element má svůj původ ve Španělsku, kde byla navržena s ohledem na maximální bezpečnost jezdce při náročném sportu, kterým enduro motocyklismus bezesporu je.

Je oblíbena nejen mezi amatérskými jezdci, ale používají ji i mnozí špičkoví profesionálové. Vysokou technologickou úroveň přilby prokazuje i to, že je jedinou enduro přilbou, která se vyrábí v certifikované velikosti 3XL.

Odolná skořepina je vyrobena z patentovaného materiálu KPA (Kinetic Polymer Alloy). Pro větší komfort jezdce je opatřena účinným větráním Dynamic Flow a polstrována vyjímatelným antialergickým materiálem.

Kromě využití pro klasické enduro je vhodná i jako motokrosová přilba, hodí se také pro enduro adventure, velká cestovní endura a supermotardy. Je možné ji používat s plexi štítem nebo s klasickými motokrosovými brýlemi.

W-TEC FS-815G Tagger Green

W-TEC FS-815G Tagger Green recenze a test

Pokud se děti věnují motocyklovému sportu, případně jezdí jako spolujezdci, potřebují samozřejmě také kromě ostatního vhodného vybavení i odpovídající ochranu hlavy. Jednou z vhodných a dostupných přileb je právě dětská helma na motorku W-TEC FS-815G Tagger Green, která je určena nejen pro silniční a cestovní motocykly, ale i pro motokáry.

Že se jedná o dětskou moto helmu, lze poznat jen z komiksově laděného grafického designu a menší velikosti, jinak se jedná o plnohodnotnou a maximálně bezpečnou přilbu, která plně splňuje všechny bezpečnostní požadavky.

Je řešena jako integrální dětská přilba, která má uzavíratelnou vrchní regulaci ventilace, k tomu i větrání na bradové části skořepiny a je měkce polstrovaná. To umožní mladému motocyklistovi dokonalé soustředění na jízdu i za náročných podmínek.

Upevnění dětské helmy je řešeno tak, aby umožnilo přesné dotažení podle potřeby a současně je opatřeno rychlým a jednoduchým zapínáním. Pochopitelně prošla i náročnými testy a její bezpečnostní standard je zaručen potvrzenou evropskou homologací ECE 22.05.

Jak vybrat helmu na motorku

Určitě jste si všimli, že k některým typům motocyklů se používají jiné přilby než k ostatním. Je to dáno mnoha ohledy, z nichž jeden z nejdůležitějších je posed jezdce a zaručený správný výhled, dostatečná pohyblivost hlavy a samozřejmě maximální bezpečnost. Nelze opomenout ani správné větrání a upevnění přilby.

Typy motocyklových přileb

Helmy pro motokros (označované i jako MX helmy) mají především za úkol spolehlivě chránit hlavu jezdce před nárazem na přední stranu helmy, proto bývá bradová část zesílena. Nechybí ani štít proti slunci, který sice trochu omezuje horní výhled, ale zase chrání před odletujícími kamínky.

Otevřené helmy bez ochrany brady jsou pohodlné, ale přece jen vykazují nižší faktor bezpečnosti. Jsou ale lehké a velmi oblíbené pro rekreační jízdu.

Výklopné / vyklápěcí helmy jsou jakýmsi zajímavým kompromisem mezi otevřenou a integrální přilbou, vykazující vysokou míru bezpečnosti, komfort, a navíc jsou velmi praktické. U výklopného systému je však občas za nevýhodu považována vyšší hmotnost.

Retro helmy jsou řešeny stylově, velmi často je vyhledávají majitelé chopperů, cafe-raceři a vyznavači streetfighterského stylu. Vyrábějí se jako otevřené i integrální. Velmi důležité u nich bývá i grafické provedení a celkový design.

Integrální přilby typické pro silniční a cestovní ježdění, jsou většinou výrazně aerodynamicky řešené a poskytují vysoký uživatelský komfort i při jízdě na delší vzdálenosti. Je to asi nejrozšířenější kategorie mezi motorkářskými helmami. Někdy jsou již připraveny i pro komunikační systém Bluetooth.

Sportovní integrální přilby jsou určeny v prví řadě pro jízdu na okruzích a je u nich kladen pochopitelně největší důraz na maximální bezpečnost. Ta je tady znásobena i na úkor komfortu.

Použitý materiál

Nejčastěji je jako materiál pro zhotovení skořepiny moto helmy používán termoplast, který umožňuje dodržet nízkou cenu přilby i při zachování základních standardů pro bezpečnost. Helmy jsou většinou slepeny ze dvou výlisků (levého a pravého) a následně opatřeny pohodlným vyjímatelným polstrováním.

Přilby z polykarbonátu a polyamidu jsou vysoce odolné proti nárazu a tvoří je jednolitá vstřikovaná skořepina.

Ve velké oblibě jsou i moto helmy z kompozitu, jenž se skládá z navrstvených vláken rozdílných materiálů. Nejčastější se jako základ používají uhlíková vlákna a kevlar, případně skelná vlákna a další technické tkaniny. Kompozitové helmy jsou řádově o něco dražší.

Uhlíkové helmy, občas označované i jako karbonové, patří mezi nejkvalitnější, ale I nejdražší. Jsou maximálně odolné a velice lehké právě díky použitému materiálu.

Ochrana proti nepříznivým podmínkám

Velmi žádoucí je úprava hledí proti poškrábání (Anti Scratch), ochrana proti zamlžení (Anti Fog a Pin Lock) a velmi žádoucí integrovaná sluneční clona. Patří sem také i vnější UV ochrana skořepiny helmy, která zaručí její dlouhou životnost, případně u některých typů přileb rovněž maska a brýle.

Komfort a bezpečnost

Při sportu i při jízdách na dlouhé vzdálenosti se klade důraz na odpovídající komfort moto přilby. K tomu slouží odpovídající, často regulovatelná ventilace, vhodné polstrování spolu s možností jeho vyjmutí a vyprání.

Vhodná helma by rozhodně měla mít homologaci ECE 22.05 (Economic Commission for Europe), což znamená, že prošla bezpečnostními testy.

Upevnění helmy

Na výběr je několik různých variant pro zapínání řemínku helmy. K těm nejrozšířenějším patří bezesporu rychlospona a oblíbené zapínaní pomocí dvojitého D kroužku. Každopádně rozdíl je pouze v principu upevnění helmy na hlavě, faktický rozdíl však není prakticky žádný.

Dvojité D kroužky se používají především pro cestovní a sportovní integrální helmy nebo vyloženě závodní přilby. Rychlospona bývá použita na většině výklopných helem, otevřených přileb a integrálních přileb, vyznačujících se nižší cenou.

4.4/5 - (25 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.