Zahrada,

Nejlepší grily na dřevěné uhlí: recenze s udírnou, nerez aj.

Gril na dřevěné uhlí patří vedle elektrického a plynového grilu mezi nejoblíbenější pomocníky na grilování. Láká hlavně cenová dostupnost, ale také snadnost použití. Zahradní gril na dřevěné uhlí stačí roztopit pomocí briket nebo uhlí a je připravený k plnohodnotnému použití.

Venkovní gril na uhlí je na trhu v mnoha konstrukčních variantách. Asi nejviditelnější je tvar grilu, který může být obdélníkový, oválný nebo kruhový. Na tvar navazuje velikosti, kde kruhové grily jsou často malé a představují základ pro občasné grilování. Opakem jsou pak velké obdélníkové grily, vhodné na zahradní párty a pro větší počet osob.

Zohlednit byste měli také velikost a materiál roštu (litinový, smaltovaný, nerez), zda je gril s udírnou nebo teploměrem, jestli je přenosný nebo jestli má odkládací prostory. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší grily na dřevěné uhlí a jejich recenze.

Nejlepší grily na dřevěné uhlí – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších grilů na dřevěné uhlí z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelMateriál roštuVelikost roštu (plochy)Počet roštů 
LotusGrill Classic recenze a testLotusGrill ClassicNerezový32 cm1
Weber Compact Kettle recenze a testWeber Compact KettleChrom57 cm1
Cattara Royal recenze a testCattara RoyalLitina58 x 42 cm2
G21 BBQ Big recenze a testG21 BBQ BigSmalt2 360 cm23
VETRO-PLUS 50ST83016A recenze a testVETRO-PLUS 50ST83016ANerez/Chrom40 cm1
ACTIVA Lokomotiva recenze a testACTIVA LokomotivaSmalt23 x 30 / 52 x 30 cm2
G21 BBQ Ring recenze a testG21 BBQ RingSmalt53,5 cm2
Happy Green RANCHER recenze a testHappy Green RANCHERNerez/Chrom70 x 35 / 75 x 13,8 cm2
Fieldmann FZG 1004 recenze a testFieldmann FZG 1004Nerez/Chrom54,5 cm1
Happy Green 5010105-A recenze a testHappy Green 5010105-ANerez/Chrom53 x 33 cm1

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 LotusGrill ClassicWeber Compact KettleCattara RoyalG21 BBQ BigVETRO-PLUS 50ST83016AACTIVA LokomotivaG21 BBQ RingHappy Green RANCHERFieldmann FZG 1004Happy Green 5010105-A
Funkce uzeníNeNeNeAnoAnoAnoNeNeNeNe
Hmotnost3,7 kg10 kg29 kg34 kg5,8 kg24,5 kg11,5 kg11,2 kg11,3 kg6,5 kg
PoklopLze dokoupitAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 grilů na dřevěné uhlí

LotusGrill Classic

LotusGrill Classic recenze a test

Bezkouřový gril na dřevěné uhlí LotusGrill má velmi kompaktní rozměry a hmotnost jen 3,7 kg, lze jej tak snadno přenášet i skladovat. Díky jeho unikátní technologii s vestavěným ventilátorem je připraven na grilování za 3 až 4 minuty a skutečně nekouří, jak potvrzují spokojení spotřebitelé ve svých recenzích.

Ze zkušeností jej lze používat skutečně kdekoliv, na zahradě, verandě, na balkoně nebo pod stanem či v parku. Někteří jej bez problémů používají i v bytě. Dodáván je spolu s praktickou taškou na přenášení, pouze poklice není součástí grilu a v případě potřeby je nutné ji dokoupit. Teplota grilu se snadno reguluje otočným knoflíkem a zmíněný ventilátor je možné napájet bateriemi nebo USB kabelem.

Tento mini stolní gril na dřevěné uhlí se dá rychle a snadno rozložit na několik částí a pohodlně umýt. Vnější plášť je na rozdíl od levnějších a podobně vypadajících grilů zhotoven z tvrzeného plastu, který skvěle izoluje teplotu a při manipulaci s grilem se nespálíte. Uhlí vydrží zhruba na hodinu provozu a lze jej kdykoliv doplnit.

Přenosný gril na dřevěné uhlí, velmi rychlá příprava, použití i v interiéru
Poklop není v ceně grilu

Weber Compact Kettle

Weber Compact Kettle recenze a test

Kotlový gril na dřevěné uhlí Weber Compact Kettle je vhodný jak na přímé, tak i nepřímé grilování. Má klasickou konstrukci a v tomto provedení velký rošt s průměrem 57 cm, který vystačí pro grilování až 10 ti osob. Grily Weber jsou známé svou vysokou kvalitou a skvělým zpracováním, ne jinak je tomu i u tohoto grilu, což potvrzují zkušenosti spotřebitelů v recenzích.

Oproti podobným grilům oceníte kvalitu roštu, který je třikrát niklovaný a má tedy velmi dlouhou životnost. Ocelový poklop je na vnitřní straně smaltován porcelánem, což zvyšuje odolnost vůči žáru a opět prodlužuje výrazně životnost. Na grilu i ve víku jsou tři větrací otvory, kterými se dá velmi přesně regulovat přísun vzduchu.

Gril bohužel nemá ve víku zabudovaný teploměr, ideální je proto k němu dokoupit teplotní sondu do masa. Výrobce však myslel na praktické doplňky, které zastupuje háček na poklopu pro zavěšení na kraji grilu, stabilní madla z duraplastu nebo kola pro jeho snadné přesouvání. Potěší také dávkovač briket, jenž dostanete ke grilu zdarma.

Kvalitní materiál a provedení, kvalitní velký rošt, součástí dávkovač briket
Nemá teploměr ve víku

Cattara Royal

Cattara Royal recenze a test

Venkovní gril na dřevěné uhlí Cattara Royal má velmi dobrý poměr cena výkon a je vhodný pro nenáročné, nebo příležitostné grilování. Jeho nespornou výhodou je třídílný litinový grilovací rošt, který je navíc poměrně velký – široký je 58 cm a na šířku má 42 centimetrů. Uhlí je umístěno na zvláštním roštu pod tímto a jeho výhodou je, že se dá výškově nastavovat a tím regulovat teplota.

Oproti jiným zde nechybí integrovaný teploměr ve víku grilu a spoustu doplňků, jako jsou háčky na příslušenství, otvírák na lahve nebo pojezdová kolečka. Na dvou místech má průduchy vzduchu, které jednoduchým systémem zvládají regulovat přísun vzduchu do grilu.

Z dalších věcí potěší také výsuvný popelník, masivní madla sloužící k bezproblémovému přesouvání a dostatek odkládacího místa v podobě sklápěcí poličky. Nad hlavním roštem ve víku se pak nachází sekundární rošt, který slouží hlavně pro udržení teploty hotových věcí. Zkušenosti a recenze zmiňují menší tuhost konstrukce nebo náročnější montáž, což je daní za nízkou cenu a jinak velmi dobře vybavený gril.

Dobrý poměr cena/výkon, litinový grilovací rošt, velké množství doplňků
Místy subtilní konstrukce

G21 BBQ Big

G21 BBQ Big recenze a test

Zahradní gril s udírnou G21 BBQ Big má k dispozici hned 2 topeniště a také 2 grilovací plochy. Je možné ho využít ke klasickému grilování, ale i k uzení. Na konstrukci je použitý ocelový plech, který je pro zlepšení vlastností natřen černou žáruvzdornou barvou.

Celkem má k dispozici 3 rošty, které jsou vyrobeny ze smaltu. Kromě grilování a uzení nabídne i funkci pečení, nebo ohřevu. Součástí je také integrovaný teploměr, díky kterému lze nastavit potřebné teplotní podmínky. U topeniště lze regulovat proudění vzduchu, a tak i nastavovat žár a výslednou tepotu v rámci grilu.

Součástí je přední odkládací plocha na potraviny i náčiní, nebo spodní mřížka na další věci. Opomenout nelze 2 kolečka, pomocí kterých se s grilem lépe manipuluje. Díky tomu ho lze i přes jeho vyšší váhu snadněji dostat na požadované místo.

S možností uzení, 2 topeniště, inteligentní systém regulace
Vyšší hmotnost

VETRO-PLUS 50ST83016A 3v1

VETRO-PLUS 50ST83016A recenze a test

Gril na dřevěné uhlí VETRO-PLUS 50ST83016A 3v1 zaujme svou konstrukcí. Pokrm je připravován nad vodní lázní, a tak nedochází k tomu, že by se tvořil škodlivý dým, který by prostupoval do jídla. Unikátem jsou také 3 části, ze kterých je složený.

Jde o klasické ohniště, dále o vyšší gril a také o uzavřenou udírnu. K dispozici je samozřejmý rošt, který je vyroben z nerezu a chromu. K udržení teploty slouží kombinace uzavřené konstrukce stejně jako teploměr, který ji pomáhá hlídat. V grilu je možné kromě grilování udit i opékat.

Gril je kruhový a velikost jeho roštu činí v průměru 40 centimetrů. Má poklop, ale nedisponuje transportními kolečky. Zaujme menšími dvířky, které usnadní samotnou kontrolu ohně. Dále nechybí speciální otvor, pomocí kterého je z udící části vypouštěný kouř.

Zdravé grilování, možnost uzení i pečení, teploměr
Složitější sestavení

ACTIVA Lokomotiva

ACTIVA Lokomotiva recenze a test

Velký gril na dřevěné uhlí ACTIVA Lokomotiva má specifický tvar konstrukce. Může se pyšnit tím, že má k dispozici hned 2 topeniště a také 2 grilovací rošty. Ty jsou smaltované. Rozměry grilovací plochy jsou díky tomu 23 x 30 cm a u druhého prostoru 52 x 30 cm.

Kromě klasického grilování je k dispozici také možnost nepřímého grilování a uzení, které je velmi populární v USA (American barbecue). Topit přitom můžete jak dřevěným uhlím, tak briketami nebo dřevem. Přítomný je navíc poklop pro udržení teploty či případného kouře. Správný postup je spojený i s využitím teploměru, který je součástí konstrukce. Součástí je rovněž klapka pro regulaci přívodu vzduchu. Vzhledem ke své velikosti dokáže obsloužit až 6 strávníků.

Při umístění na požadované místo přijde vhod dvojice koleček, které jsou součástí konstrukce. K mobilitě přispívají i velká madla. Jednoduchost přípravy zase usnadní velká odkládací plocha umístěná přímo před centrálním grilovacím válcem.

Možnost uzení, 2 rošty a topeniště, kontrola teploty
Nic zásadního

G21 BBQ Ring

G21 BBQ Ring recenze a test

Přenosný gril na dřevěné uhlí G21 BBQ Ring se dobře hodí na menší grilovací party. Samotná grilovací plocha je kruhových rozměrů, a to s průměrem 53,5 centimetrů. Díky své konstrukci, kde nechybí jak 2 kola, tak i praktická madla je možné říci, že výrazně zaujme svou celkovou mobilitou při umístění do požadovaného prostoru.

Má zavírací víko s madlem a pantem, což usnadní přípravu jídla a udržení teploty. Pokrmy jsou umísťovány na jeden ze 2 roštů, které jsou vyrobeny ze smaltu. K dispozici je ve spodní části praktická odkládací plocha obdélníkového provedení, která se pyšní rozměry 29 x 41 cm.

Celkovou mobilitu usnadní i nízká hmotnost, která činí jenom 11,5 kilogramů. Ve spodní části se nachází velká nádoba, do které se zachytává popel. Tu lze jenom vysypat a gril je čistý. Navíc potěší praktický odkládací košík, kde je možné mít uloženy všechny nezbytnosti.

Nízká váha, poklop na pant, mobilita
Překvapivě vyšší hmotnost

Happy Green RANCHER

Happy Green RANCHER recenze a test

Happy Green RANCHER 50SK138T4 je gril vyrobený z kvalitní karbonové oceli. Už to přispívá k jeho celkové kvalitě. Kromě robustní konstrukce zaujme také jeho výška o hodnotě 90 cm. Celková délka je 82 cm.

K dispozici jsou na grilování celkem 2 rošty, kde jeden je umístěný ve víku. Ten hlavní má velikost 70 x 35 centimetrů a ten druhý 75 x 13,8 cm. Gril se tak dobře hodí i pro větší společnost. Přípravu jídla je možné si usnadnit přiklopením poklopu, který napomáhá udržovat optimální tepotu během přípravy.

Rošt je vyrobený z kvalitní oceli, která je navíc pochromovaná. Varianta sice nemá transportní kolečka, ale vzhledem k tomu, že je celková hmotnost pouze 11,2 kilogramy, tak není problém ho na požadované místo jednoduše přenést.

2 grilovací plochy, karbonová ocel, poklop
Bez koleček a teploměru

Fieldmann FZG 1004

Fieldmann FZG 1004 recenze a test

Malý gril na dřevěné uhlí Fieldmann FZG 1004 potěší všechny milovníky venkovního grilování svou pořizovací cenou a slušným výkonem, kterého gril dosahuje. Jedná se o základní provedení kopulovitého tvaru s velmi dobrou stabilitou a s kvalitními materiály. To nejdůležitější, rošt, má průměr 54,5 centimetru, což odpovídá ploše 2290 cm2 a je vyroben z nerezu a chromu.

Má čtyři pevné nohy, z níž na dvou jsou praktická kolečka, sloužící k bezproblémovému přesunu na krátkou vzdálenost. Ve spodní části má snadno odnímatelný popelník a součástí stojanu je spodní odkládací rošt a také drátěný košík, kam se vejde všechno potřebné vybavení, které je během grilování třeba.

Součástí balení je také praktický základní poklop, na kterém se nechá snadno regulovat tok vzduchu. Bohužel na něm nenajdeme teploměr, který je pro přesnou přípravu steaků poměrně vhodný. Celkové rozměry jsou na výšku 68 centimetrů, šířka a hloubka je 57 cm. Balení má hmotnost 11,3 kg, což odpovídá velikosti a provedení grilu.

Dobrý poměr cena/výkon, nerezo chromový rošt, víko v ceně
Bez teploměru

Happy Green 5010105-A WOOD II

Happy Green 5010105-A recenze a test

Zahradní gril na dřevěné uhlí Happy Green 5010105-A WOOD II zaujme už svým designem. Využívá prvky dřeva, stejně jako nabídne stylově zbarvenou červenou část. Jeho předností je také velikost grilovací plochy o rozměrech 53 x 33 cm. Jeho konstrukce má i nastavitelnou pracovní výšku, pro usnadnění jeho použití.

Materiál roštu je nerez kombinovaný s chromem. Dalším materiálem je v konstrukci smalt, ze které je vyrobena samotná vana. Předností jsou odkládací plochy po obou stranách grilovacího prostoru i ve spodní části. Kromě klasické přípravy plátků masa nechybí možnost grilování například kuřete, nebo celého masového válečku.

Kromě grilovací jehly tu najdete rovněž praktický závěsný rošt na zeleninu. Konstrukce má i zástěnu proti větru, která pomáhá k udržení teploty. Mobilitu usnadní dvojice koleček, díky kterým lze tento obdélníkový gril snadněji převézt na požadované místo.

Odkládací plochy, grilovací jehla a závěsný rošt, kolečka
Absence teploměru a poklopu

Jak vybrat gril na dřevěné uhlí

V první řadě lze zmínit tvar a velikost. Klasikou jsou varianty kruhové a obdélníkové. Na trhu se lze setkat i s další variantou, kterou jsou grily s oválný roštem. Velikost je volena hlavě podle počtu osob, které se účastní grilování. Standardem by dnes měla být plocha alespoň 2 000 cm2.

Materiál roštu

Jedním z parametrů výběru je i materiál roštu, který gril na dřevěné uhlí má. Poměrně rozšířeným řešením je ocel, která má chromovou úpravu. Zaujmou hlavně svou lehkostí a obvykle jsou spojeny s jednoduššími grily. Druhou možnosti jsou litinové rošty. Ty už bývají u dražších grilů a jejich pozitivem je primárně dobrá akumulace tepla. Hodí se tak třeba na grilování steaků. Třetí variantou je takzvaný smaltovaný rošt, který je na současných grilech také populární.

Grilování, uzení i pečení

Základní využití, které má gril na dřevěné uhlí, je celkem jasné. Jde o klasické grilování. Dále může existovat i zahradní gril s udírnou, kde je možné potraviny také vyudit. Tyto modely umožní i přípravu v duchu amerického BBQ. Opomenout nelze ani vlastnosti, kdy je možné v grilu klasicky vařit, nebo zde maso také v podstatě standardním způsobem péct.

Mobilita grilu

Při výběru je dobré hledět na existenci koleček, stejně jako na madla a celkovou hmotnost. Ta může být u některých modelů i 5 – 10 kilogramů. Takový gril lze snadno přenášet a kolečka ani nejsou potřeba. Jsou však i možnosti které kolečka nemají a jsou tak vhodné spíše pro umístění na jednom místě, bez přesunů.

Víko grilu

Ne každý gril může mít poklop, respektive přiklápěcí víko. Má však celkem praktické využití. Některé jsou kompletně sundavací, zatímco jiný víka drží na pantech, a tak je možné jejich odklápění. Jejich praktičnost je spojena jak s ochranou proti věru, tak s tím, že lze udržovat správnou teplotu, a tedy lepší podmínky pro přípravu jídla. Kvalitnější modely nabídnou ve víku i integrovaný teploměr, který pomůže k lepším výsledkům.

Dodatečné vlastnosti

Gril na dřevěné uhlí může mít i další vlastnosti, jako třeba odkládací prostory, které mohou být umístěny nejenom u samotného grilovacího prostoru, ale i ve spodní části. Mezi další praktické prvky, které může mít zahradní gril na uhlí, patří třeba možnost nastavit si jeho výšku.

Řada modelů nabídne i praktickou a jednoduchou regulaci přívodu vzduchu, která dokáže upravovat samotný žár a teplotu. V některých modelech je vyjímatelný popelník usnadňující údržbu, nebo i část určená předehřevu dřevěného uhlí nebo briket.

4.4/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.