Zahrada,

Nejlepší grily na dřevěné uhlí: recenze s udírnou, nerez aj.

Gril na dřevěné uhlí patří vedle elektrického a plynového grilu mezi nejoblíbenější pomocníky na grilování. Láká hlavně cenová dostupnost, ale také snadnost použití. Zahradní gril na dřevěné uhlí stačí roztopit pomocí briket nebo uhlí a je připravený k plnohodnotnému použití.

Venkovní gril na uhlí je na trhu v mnoha konstrukčních variantách. Asi nejviditelnější je tvar grilu, který může být obdélníkový, oválný nebo kruhový. Na tvar navazuje velikosti, kde kruhové grily jsou často malé a představují základ pro občasné grilování. Opakem jsou pak velké obdélníkové grily, vhodné na zahradní párty a pro větší počet osob.

Zohlednit byste měli také velikost a materiál roštu (litinový, smaltovaný, nerez), zda je gril s udírnou nebo teploměrem, jestli je přenosný nebo jestli má odkládací prostory. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší grily na dřevěné uhlí a jejich recenze.

Nejlepší grily na dřevěné uhlí – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších grilů na dřevěné uhlí z testů a hodnocení pro rok 2021.

VzhledModelMateriál roštuVelikost roštu (plochy)Počet roštů 
Tepro Toronto New recenze a testTepro Toronto NewSmalt41,9 x 57,4 cm2
G21 BBQ Big recenze a testG21 BBQ BigSmalt2 360 cm23
Happy Green 5010105-A recenze a testHappy Green 5010105-ANerez/Chrom53 x 33 cm1
Tepro Toronto XXL recenze a testTepro Toronto XXLSmalt70 x 46 cm3
VETRO-PLUS 50ST83016A recenze a testVETRO-PLUS 50ST83016ANerez/Chrom40 cm1
ACTIVA Lokomotiva recenze a testACTIVA LokomotivaSmalt23 x 30 / 52 x 30 cm2
G21 BBQ Ring recenze a testG21 BBQ RingSmalt53,5 cm2
Happy Green RANCHER recenze a testHappy Green RANCHERNerez/Chrom70 x 35 / 75 x 13,8 cm2
Fieldmann FZG 1004 recenze a testFieldmann FZG 1004Nerez/Chrom54,5 cm1
Campingaz Bonesco LC recenze a testCampingaz Bonesco LCNerez/Chrom60 x 43 cm1

Porovnání parametrů

 Tepro Toronto NewG21 BBQ BigHappy Green 5010105-ATepro Toronto XXLVETRO-PLUS 50ST83016AACTIVA LokomotivaG21 BBQ RingHappy Green RANCHERFieldmann FZG 1004Campingaz Bonesco LC
Funkce uzeníNeAnoNeNeAnoAnoNeNeNeNe
Hmotnost26 kg34 kg6,5 kg40,75 kg5,8 kg24,5 kg11,5 kg11,2 kg11,3 kg16 kg
PoklopAnoAnoNeAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 grilů na dřevěné uhlí

Tepro Toronto New

Tepro Toronto New recenze a test

Gril na dřevěné uhlí Tepro Toronto New má obdélníkový tvar a celkovou velikost roštu o rozměrech 41,9 x 57,4 cm. Rošt je vyrobený ze smaltu, a kromě jednoho je k dispozici i druhý, což celkově zvětší plochu určenou ke grilování. Dále zaujme konstrukce tím, že jeho součástí je i víko, pomáhající udržet teplotu.

Snadné použití podporuje nejenom praktická odkládací plocha, ale i teploměr, který pomůže vytvořit ideální podmínky pro správné grilování různých potravin jako jsou ryby nebo steaky. Součástí konstrukce jsou i 2 kolečka, která usnadní samotný transport na požadované místo. Dále nechybí 4 samostatně regulovatelné přívody vzduchu.

Díky konstrukci Multi-rošt ho lze využít i na pečení pizzy, nebo na přípravu jídel v pánvi wok. Jeho výška je 84 centimetrů a pod roštem je k dispozici praktický vysouvací popelník usnadňující údržbu. Zajímavým doplňkem konstrukce je také otvírák na nápoje.

S teploměrem, možnost zavření víka, popelník
Bez možnosti uzení

G21 BBQ Big

G21 BBQ Big recenze a test

Zahradní gril s udírnou G21 BBQ Big má k dispozici hned 2 topeniště a také 2 grilovací plochy. Je možné ho využít ke klasickému grilování, ale i k uzení. Na konstrukci je použitý ocelový plech, který je pro zlepšení vlastností natřen černou žáruvzdornou barvou.

Celkem má k dispozici 3 rošty, které jsou vyrobeny ze smaltu. Kromě grilování a uzení nabídne i funkci pečení, nebo ohřevu. Součástí je také integrovaný teploměr, díky kterému lze nastavit potřebné teplotní podmínky. U topeniště lze regulovat proudění vzduchu, a tak i nastavovat žár a výslednou tepotu v rámci grilu.

Součástí je přední odkládací plocha na potraviny i náčiní, nebo spodní mřížka na další věci. Opomenout nelze 2 kolečka, pomocí kterých se s grilem lépe manipuluje. Díky tomu ho lze i přes jeho vyšší váhu snadněji dostat na požadované místo.

S možností uzení, 2 topeniště, inteligentní systém regulace
Vyšší hmotnost

Happy Green 5010105-A WOOD II

Happy Green 5010105-A recenze a test

Zahradní gril na dřevěné uhlí Happy Green 5010105-A WOOD II zaujme už svým designem. Využívá prvky dřeva, stejně jako nabídne stylově zbarvenou červenou část. Jeho předností je také velikost grilovací plochy o rozměrech 53 x 33 cm. Jeho konstrukce má i nastavitelnou pracovní výšku, pro usnadnění jeho použití.

Materiál roštu je nerez kombinovaný s chromem. Dalším materiálem je v konstrukci smalt, ze které je vyrobena samotná vana. Předností jsou odkládací plochy po obou stranách grilovacího prostoru i ve spodní části. Kromě klasické přípravy plátků masa nechybí možnost grilování například kuřete, nebo celého masového válečku.

Kromě grilovací jehly tu najdete rovněž praktický závěsný rošt na zeleninu. Konstrukce má i zástěnu proti větru, která pomáhá k udržení teploty. Mobilitu usnadní dvojice koleček, díky kterým lze tento obdélníkový gril snadněji převézt na požadované místo.

Odkládací plochy, grilovací jehla a závěsný rošt, kolečka
Absence teploměru a poklopu

Tepro Toronto XXL

Tepro Toronto XXL recenze a test

Venkovní gril Tepro Toronto XXL nezklame ani náročnější zájemce. Je dostatečně velký a disponuje vyjímatelným středový roštem. Celkově je možné grilovat na ploše 70 x 46 cm. Také lze nastavit jeho pracovní výšku, a to v rámci až 6 úrovní. Dále disponuje inovativním vyměnitelným systémem roštů.

Na obdélníkové konstrukci je umístěn hlavní rošt vyrobený ze smaltu. Celkově jsou k dispozici hned 3 rošty. Nechybí praktický poklop, který spolu s integrovaným teploměrem napomáhá udržení správné teploty. Dále je tu lakovaný popelník s nerezovým úchytem, který usnadňuje údržbu grilu a vysypávání samotného popela.

Součástí konstrukce jsou 2 robustní plastová kolečka, která přispívají k mobilitě. Na obou stranách jsou 2 odkládací plochy, které zaujmou tím, že jsou sklopné. Ty doplňuje 1 velká hlavní ovládací plocha ve spodní části. Celková váha tohoto grilu činí 40,75 kg, což činní tento model poměrně náročný na přesouvání.

Velká grilovací plocha, nastavitelná výška, popelník
Zhoršená manipulace (chtělo by to madlo)

VETRO-PLUS 50ST83016A 3v1

VETRO-PLUS 50ST83016A recenze a test

Gril na dřevěné uhlí VETRO-PLUS 50ST83016A 3v1 zaujme svou konstrukcí. Pokrm je připravován nad vodní lázní, a tak nedochází k tomu, že by se tvořil škodlivý dým, který by prostupoval do jídla. Unikátem jsou také 3 části, ze kterých je složený.

Jde o klasické ohniště, dále o vyšší gril a také o uzavřenou udírnu. K dispozici je samozřejmý rošt, který je vyroben z nerezu a chromu. K udržení teploty slouží kombinace uzavřené konstrukce stejně jako teploměr, který ji pomáhá hlídat. V grilu je možné kromě grilování udit i opékat.

Gril je kruhový a velikost jeho roštu činí v průměru 40 centimetrů. Má poklop, ale nedisponuje transportními kolečky. Zaujme menšími dvířky, které usnadní samotnou kontrolu ohně. Dále nechybí speciální otvor, pomocí kterého je z udící části vypouštěný kouř.

Zdravé grilování, možnost uzení i pečení, teploměr
Složitější sestavení

ACTIVA Lokomotiva

ACTIVA Lokomotiva recenze a test

Velký gril na dřevěné uhlí ACTIVA Lokomotiva má specifický tvar konstrukce. Může se pyšnit tím, že má k dispozici hned 2 topeniště a také 2 grilovací rošty. Ty jsou smaltované. Rozměry grilovací plochy jsou díky tomu 23 x 30 cm a u druhého prostoru 52 x 30 cm.

Kromě klasického grilování je k dispozici také možnost nepřímého grilování a uzení, které je velmi populární v USA (American barbecue). Topit přitom můžete jak dřevěným uhlím, tak briketami nebo dřevem. Přítomný je navíc poklop pro udržení teploty či případného kouře. Správný postup je spojený i s využitím teploměru, který je součástí konstrukce. Součástí je rovněž klapka pro regulaci přívodu vzduchu. Vzhledem ke své velikosti dokáže obsloužit až 6 strávníků.

Při umístění na požadované místo přijde vhod dvojice koleček, které jsou součástí konstrukce. K mobilitě přispívají i velká madla. Jednoduchost přípravy zase usnadní velká odkládací plocha umístěná přímo před centrálním grilovacím válcem.

Možnost uzení, 2 rošty a topeniště, kontrola teploty
Nic zásadního

G21 BBQ Ring

G21 BBQ Ring recenze a test

Přenosný gril na dřevěné uhlí G21 BBQ Ring se dobře hodí na menší grilovací party. Samotná grilovací plocha je kruhových rozměrů, a to s průměrem 53,5 centimetrů. Díky své konstrukci, kde nechybí jak 2 kola, tak i praktická madla je možné říci, že výrazně zaujme svou celkovou mobilitou při umístění do požadovaného prostoru.

Má zavírací víko s madlem a pantem, což usnadní přípravu jídla a udržení teploty. Pokrmy jsou umísťovány na jeden ze 2 roštů, které jsou vyrobeny ze smaltu. K dispozici je ve spodní části praktická odkládací plocha obdélníkového provedení, která se pyšní rozměry 29 x 41 cm.

Celkovou mobilitu usnadní i nízká hmotnost, která činí jenom 11,5 kilogramů. Ve spodní části se nachází velká nádoba, do které se zachytává popel. Tu lze jenom vysypat a gril je čistý. Navíc potěší praktický odkládací košík, kde je možné mít uloženy všechny nezbytnosti.

Nízká váha, poklop na pant, mobilita
Překvapivě vyšší hmotnost

Happy Green RANCHER

Happy Green RANCHER recenze a test

Happy Green RANCHER 50SK138T4 je gril vyrobený z kvalitní karbonové oceli. Už to přispívá k jeho celkové kvalitě. Kromě robustní konstrukce zaujme také jeho výška o hodnotě 90 cm. Celková délka je 82 cm.

K dispozici jsou na grilování celkem 2 rošty, kde jeden je umístěný ve víku. Ten hlavní má velikost 70 x 35 centimetrů a ten druhý 75 x 13,8 cm. Gril se tak dobře hodí i pro větší společnost. Přípravu jídla je možné si usnadnit přiklopením poklopu, který napomáhá udržovat optimální tepotu během přípravy.

Rošt je vyrobený z kvalitní oceli, která je navíc pochromovaná. Varianta sice nemá transportní kolečka, ale vzhledem k tomu, že je celková hmotnost pouze 11,2 kilogramy, tak není problém ho na požadované místo jednoduše přenést.

2 grilovací plochy, karbonová ocel, poklop
Bez koleček a teploměru

Fieldmann FZG 1004

Fieldmann FZG 1004 recenze a test

Malý gril na dřevěné uhlí Fieldmann FZG 1004 potěší všechny milovníky venkovního grilování svou pořizovací cenou a slušným výkonem, kterého gril dosahuje. Jedná se o základní provedení kopulovitého tvaru s velmi dobrou stabilitou a s kvalitními materiály. To nejdůležitější, rošt, má průměr 54,5 centimetru, což odpovídá ploše 2290 cm2 a je vyroben z nerezu a chromu.

Má čtyři pevné nohy, z níž na dvou jsou praktická kolečka, sloužící k bezproblémovému přesunu na krátkou vzdálenost. Ve spodní části má snadno odnímatelný popelník a součástí stojanu je spodní odkládací rošt a také drátěný košík, kam se vejde všechno potřebné vybavení, které je během grilování třeba.

Součástí balení je také praktický základní poklop, na kterém se nechá snadno regulovat tok vzduchu. Bohužel na něm nenajdeme teploměr, který je pro přesnou přípravu steaků poměrně vhodný. Celkové rozměry jsou na výšku 68 centimetrů, šířka a hloubka je 57 cm. Balení má hmotnost 11,3 kg, což odpovídá velikosti a provedení grilu.

Dobrý poměr cena/výkon, nerezo chromový rošt, víko v ceně
Bez teploměru

Campingaz Bonesco LC

Campingaz Bonesco LC recenze a test

Nerezový gril na dřevěné uhlí Campingaz Bonesco LC má právě z tohoto materiálu grilovací rošt, který je zároveň doplněn chromovanou úpravou. Zaujme i svým netradičním tvarem, který je ováný. Velikost grilovací plochy činí 1 950 cm2. Zaujmou i celkové rozměry grilu, které jsou 88 x 52 x 113 cm.

Konstrukce obsahuje praktické víko, u kterého dále najdete háček pro zavěšení. K celkové praktičnosti daného modelu přispívá také výsuvný popelník usnadňující údržbu. Pro lepší mobilitu jsou připravena 2 masivní kolečka, která spolu s váhou 18 kg zajistí jednoduchý a rychlý přesun kamkoliv. Ke všemu přispívají i 2 boční madla.

Pro snazší regulaci teploty je k dispozici praktický regulátor vzduchu, označovaný jako Air Control System. Velkým unikátem tohoto řešení je také předehřívací komora, kde se uhlí za 25 minut připraví k bezproblémovému použití.

Air Control Systém, předehřívací komora, mobilita
Nelze upravit výšku roštu

Jak vybrat gril na dřevěné uhlí

V první řadě lze zmínit tvar a velikost. Klasikou jsou varianty kruhové a obdélníkové. Na trhu se lze setkat i s další variantou, kterou jsou grily s oválný roštem. Velikost je volena hlavě podle počtu osob, které se účastní grilování. Standardem by dnes měla být plocha alespoň 2 000 cm2.

Materiál roštu

Jedním z parametrů výběru je i materiál roštu, který gril na dřevěné uhlí má. Poměrně rozšířeným řešením je ocel, která má chromovou úpravu. Zaujmou hlavně svou lehkostí a obvykle jsou spojeny s jednoduššími grily. Druhou možnosti jsou litinové rošty. Ty už bývají u dražších grilů a jejich pozitivem je primárně dobrá akumulace tepla. Hodí se tak třeba na grilování steaků. Třetí variantou je takzvaný smaltovaný rošt, který je na současných grilech také populární.

Grilování, uzení i pečení

Základní využití, které má gril na dřevěné uhlí, je celkem jasné. Jde o klasické grilování. Dále může existovat i zahradní gril s udírnou, kde je možné potraviny také vyudit. Tyto modely umožní i přípravu v duchu amerického BBQ. Opomenout nelze ani vlastnosti, kdy je možné v grilu klasicky vařit, nebo zde maso také v podstatě standardním způsobem péct.

Mobilita grilu

Při výběru je dobré hledět na existenci koleček, stejně jako na madla a celkovou hmotnost. Ta může být u některých modelů i 5 – 10 kilogramů. Takový gril lze snadno přenášet a kolečka ani nejsou potřeba. Jsou však i možnosti které kolečka nemají a jsou tak vhodné spíše pro umístění na jednom místě, bez přesunů.

Víko grilu

Ne každý gril může mít poklop, respektive přiklápěcí víko. Má však celkem praktické využití. Některé jsou kompletně sundavací, zatímco jiný víka drží na pantech, a tak je možné jejich odklápění. Jejich praktičnost je spojena jak s ochranou proti věru, tak s tím, že lze udržovat správnou teplotu, a tedy lepší podmínky pro přípravu jídla. Kvalitnější modely nabídnou ve víku i integrovaný teploměr, který pomůže k lepším výsledkům.

Dodatečné vlastnosti

Gril na dřevěné uhlí může mít i další vlastnosti, jako třeba odkládací prostory, které mohou být umístěny nejenom u samotného grilovacího prostoru, ale i ve spodní části. Mezi další praktické prvky, které může mít zahradní gril na uhlí, patří třeba možnost nastavit si jeho výšku.

Řada modelů nabídne i praktickou a jednoduchou regulaci přívodu vzduchu, která dokáže upravovat samotný žár a teplotu. V některých modelech je vyjímatelný popelník usnadňující údržbu, nebo i část určená předehřevu dřevěného uhlí nebo briket.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.