Ostatní,

Nejlepší granule pro psy: štěňata, seniory aj. | Recenze, test

Granule pro psy jsou dnes základní složkou krmení u nejpopulárnějších domácích mazlíčků. Jejich výhodou je hlavně snadné dávkování, jednoduché pořízení i možnost bohatého výběru. Klíčovým faktorem, který kvalitní psí granule definuje, je složení. Celkově je pak výrobci řadí do kategorií jako prémiové, superprémiové nebo ultraprémiové. Toto pojmenování je však pouze na základě jejich rozhodnutí a nevypovídá nic o skutečném složení.

TIP: Doporučujeme také kurzy Online Psí Školy

 • Nejoblíbenější jsou Základní poslušnost a Kurz pro štěňata.
 • Dále pak Psí triky nebo Stop tahání na vodítku.
 • Vhodné pro všechna plemena.

Kromě kvalitativního rozdělení se ještě rozlišují granule pro štěňata, dospělé psy a seniory, nebo dále podle velikosti a jejich určení pro malá, střední a velká plemena. Někteří pejsci mohou mít individuální požadavky ve vztahu k jejich zdravotnímu stavu. V takovém případě se zaměřte na dietní, holistické, hypoalergenní nebo bezlepkové krmivo.

Zohlednit byste měli nejen složení a zastoupení masa, vitamínů a dalších látek, věk a velikost psa, ale také příchuť nebo velikost samotných granulí a balení. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší granule pro psy a jejich recenze.

Nejlepší granule pro štěňata – TOP 3

V tabulce je výběr 3 nejlepších granulí pro štěňata z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelVlastnosti 
Carnilove Dog Salmon & Turkey recenze a testCarnilove Dog Salmon & TurkeySuperprémiové složení ; Holistické ; Bez obilovin
N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry recenze a testN&D LG DOG Puppy M/L Lamb & BlueberryNízký obsah kvalitních obilovin ; Jehněčí maso; Borůvky s přírodními antioxidanty
Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice recenze a testBrit Care Junior Large Breed Lamb & RicePro štěňata velkých psů ; Hypoalergenní složení; Jehněčí maso

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší granule pro dospělé psy – TOP 3

V tabulce je výběr 3 nejlepších granulí pro dospělé psy z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelVlastnosti 
Acana Dog Adult Small Breed Heritage recenze a testAcana Dog Adult Small Breed HeritagePro menší plemena ; Bez obilovin ; Všechny suroviny schválené pro lidskou potřebu
Yoggies recenze a testYoggiesLisované za studena ; Až 87 % syrového masa ; Vyráběné v České republice
Happy Dog Profi Line Sportive recenze a testHappy Dog Profi Line SportiveVhodné pro aktivní, sportovní a pracovní psy ; Dobrý poměr ceny k velikosti balení

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší granule pro psy seniory – TOP 3

V tabulce je výběr 3 nejlepších granulí pro psy seniory z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelVlastnosti 
Ontario Senior Mini recenze a testOntario Senior MiniHypoalergenní receptura ; Kanadské granule ; Jehněčí maso s bylinkami a kořením
Essential Foods Older recenze a testEssential Foods OlderBez obilovin ; Velice kvalitní složení ; Vysoký obsah bílkovin 32 %
FirstMate Pacific Ocean recenze a testFirstMate Pacific OceanVysoký obsah rybího masa ; Bez obilovin, lepku a kukuřice ; Lehce stravitelné

Zobrazit celou nabídku

Recenze krmiv pro psy

Carnilove Dog Salmon & Turkey

Carnilove Dog Salmon & Turkey recenze a test

Granule pro štěňata Carnilove Dog Salmon & Turkey jsou holistické granule, které výrobce označuje jako superprémiové a podle jejich složení se opravdu takto označovat dají. Základem je kvalitní maso z divokých zvířat, konkrétně se tedy jedná hlavně o krocaní maso a lososa. Nejsou zde obsažené jak žádné obiloviny, tak ani brambory. Jako zdroj sacharidů je v granulích obsažen žlutý hrách, a to v poměru 19 %.

Analytické složky granulí jsou velmi dobré, hrubý protein zastupuje 38 %, tuk 20 %, hrubý popel 7,9 % a vláknina 2,5 %. Podle doporučení výrobce je krmivo vhodné pro štěňata ve věku 1 až 12 měsíců, a to všech plemen. Granule jsou bohaté na aminokyseliny, vitamíny a esenciální živiny, které zajišťují zdravý růst a správný vývoj.

N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry

N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry recenze a test

Granule pro štěně N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry zaujmou ve srovnání s jinými granulemi velmi nízkým obsahem obilovin, kvalitním jehněčím masem, a především pak borůvkami. Jako sacharidy zde najdeme pšenici, špaldu, oves a zmíněné jehněčí maso je zastoupeno 20 % čerstvým a 20 % sušeným masem.

Vyvážené složení granulí má nízký glykemický index, nízký obsah sacharidů a optimální poměr vitamínů s minerály z kvalitního ovoce a zeleniny. Z recenzí těchto granulí zaznívá jejich dobrá stravitelnost a že psi mají při krmení těmito granulemi hladkou srst. Určeny jsou psům do jednoho roku a pro plemena střední a velká (nad 25 kg).

Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice

Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice recenze a test

Granule pro štěňata Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice jsou velice oblíbené krmivo, které kladně hodnotí stovky spokojených majitelů psů. Kromě dobrého složení a českého původu vyzdvihují rovněž dobrý poměr ceny k hmotnosti balení. Jedná se o hypoalergenní krmivo, jehož základ tvoří jehněčí maso a rýže, granule jsou vhodné pro velké psy a ve věku od 3 měsíců do dvou let.

Zmíněné jehněčí je zastoupeno sice v podobě masové moučky, za to však ve velkém množství 42 %, rýže je pak přítomna 36 %. Jednotlivé ingredience mají vysokou kvalitu, což přispívá nejen dobré stravitelnosti, ale i ke zdravému vývoji. I přes vyšší množství rýže neobsahují žádné významné alergenní suroviny, které by při krmení mohly způsobovat problémy. Krmivo podporuje imunitní systém, dobrou kondici a prevenci proti běžně se vyskytujícím onemocněním.

Acana Dog Adult Small Breed Heritage

Acana Dog Adult Small Breed Heritage recenze a test

Granule pro psy malých plemen Acana Dog Adult Small Breed Heritage mají velmi rozmanité a nutričně bohaté složení, které se zakládá na volně lovených rybách a na kuřatech, která pocházejí z volných chovů. Čerstvé kuřecí maso je zastoupeno 12 %, dehydratované maso 12 % a ve složení najdeme také 12 % sušeného krůtího masa.

Zmíněné rybí maso tvoří dehydratovaný sleď v množství 4 % a 4 % čerstvého celého platýse. Granule jsou určeny pro krmení psů od jednoho roku a zajišťují psovi zdraví a dobrou kondici. Jedná se také o granule bez obilovin, takže jsou dobře snášeny většinou psů. Ve složení je dále mix ovoce a zeleniny, které krmivu dodávají prospěšné antioxidanty, minerály a vitamíny.

Yoggies

Yoggies recenze a test

Granule lisované za studena Yoggies jsou velice oblíbené nejen pro šetrnou techniku výroby, ale i pro velice kvalitní složení, které je pro psy naprosto ideální. Granule obsahují až 87 % masa v syrovém stavu, které je kvalitní, bez chemie a pro výrobu v České republice se dováží z farem v Německu, Holandsku a v Belgii. Větší podíl tvoří sušené kuřecí maso a menší pak hovězí a rybí. Jako doplnění zde najdeme výtažek z masa mořské mušle, který je vhodný pro posílení kloubů, vazů a tkání.

I jejich samotná výroba probíhá bez jakékoliv chemie a neobsahují problematické suroviny jako je obilí, sója nebo lepek. Proces lisování za studena probíhá při teplotě do 38 °C, čímž se v surovinách uchovávají všechny důležité přírodní živiny a vitamíny. Svým složením se granule přibližují BARF stravě, která je mnoha chovateli považována za nejlepší možnou.

Happy Dog Profi Line Sportive

Happy Dog Profi Line Sportive recenze a test

Krmivo pro psy Happy Dog Profi Line Sportive je zákazníky oblíbené pro svou kvalitu a dobrý poměr pořizovací ceny ke hmotnosti balení. Výrobce popisuje granule jako profesionální chovatelské krmivo v prémiové kvalitě, které je vhodné pro psy velkých plemen, kteří jsou fyzicky aktivní. Typicky jsou tyto granule vhodné pro pracovní a sportovní psy. Zajímavostí je možnost granule podávat i březím a kojícím fenám, čímž získávají na své univerzálnosti.

Hlavní zastoupení má v granulích pšeničná mouka, drůbeží tuk a až následně drůbeží protein, který je sušený. Z pohledu analytických složek mají tyto granule 26 % proteinů, 16 % tuků, vlákniny 3 % a hrubého popela 6,5 %. Granule obsahují všechny nezbytné minerální látky, stopové prvky a vitamíny, které jsou zastoupeny v ideálním poměru právě pro středně aktivní a velké psy.

Ontario Senior Mini

Ontario Senior Mini recenze a test

Granule pro psy Ontario Senior Mini jsou určeny pro malé až trpasličí psí plemena v seniorním věku, čemuž odpovídá zhruba věk 8 let a více. Jejich složení je hypoalergenní a mají jen malý obsah obilovin, které jsou zde v podobě rýže. S ohledem na věk obsahují granule vysoký podíl minerálů, proteinů a samozřejmě i vitamínů. Jako maso zde výrobce použil sušené jehněčí (25 %) a sušené krůtí maso (5 %).

Jehněčí maso je považováno za vysoce dietní, a v kombinací s rýží přispívá ke správnému zažívání. Ve složení zaujme speciální mix koření a bylinek, z niž můžeme zmínit anýz, hřebíček a mořské řasy. Mají za úkol podporovat trávení, a udržovat správnou hygienu ústní dutiny i zdraví zubů, které je u starších psů často problémové.

Essential Foods Older

Essential Foods Older recenze a test

Granule bez obilovin a s vysokým obsahem masa Essential Foods Older mají skutečně velmi kvalitní složení, které potvrzuje na základě svých zkušeností mnoho spokojených chovatelů. Poměrně unikátní je kombinace gressinghamské kachny, kuřecího masa a ryb, které doplňují bylinky, zelenina a ovoce. Granule jsou vhodné pro psy všech plemen a začít by se měly podávat zhruba ve 2/3 běžné délky života konkrétního plemene.

V čerstvém stavu zastupuje maso a vejce 78 %, po zpracování do granulí je obsah hrubého proteinu 32 %. Ve složení najdeme dále sladké brambory, klasické brambory, hrášek, lněné semínko a další suroviny včetně probiotických kultur. Vyvážené složení udržuje psy dlouho vitální a bez zbytečných chorob, které mohou často pramenit z nekvalitního či nevhodného krmiva.

FirstMate Pacific Ocean

FirstMate Pacific Ocean recenze a test

Kanadské granule pro psy s vysokým obsahem masa FirstMate Pacific Ocean jsou založeny na sleďové moučce a bramborových vločkách. Jsou hypoalergenní a vhodné pro všechny rasy a při redukci váhy. Jediným zdrojem živočišných proteinů je jen pacifický sleď a ančovičky, což je poměrně unikátní složení postavené výhradně na rybách, byť rybí maso bylo při výrobě použito ve formě moučky.

Jsou bohatým zdrojem omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin, neobsahují žádné obiloviny, lepek ani kukuřici. Díky tomu jsou lehce stravitelné a předcházejí riziku vzniku alergií. Složení doplňuje také extrakt z korýšů, který je přírodním zdrojem glucosaminu. Granule podporují rovněž kloubní systém a posilují imunitní systém.

Nejprodávanější granule pro psy

Nejprodávanější granule pro psy na trhu jsou ty od značek: Brit, Royal Canin, Eminent, Purina, Pedigree. Oblíbené a kvalitní granule jsou také Yoggies, Fitmin, Annamaet a Platinum.

Jak vybrat granule pro psa

Věk psa

Důležité je hned na začátku výběru zohlednit, v jaké životní etapě se váš pes nachází. Složení psích granulí pro štěňata je poměrně výrazně jiné než složení granulí pro psa seniora. Za štěně se považuje pes zhruba do věku jednoho roku a za seniora zhruba od věku 2/3 průměrné délky dožití konkrétního plemena. Zatímco plemena velkých psů se dožívají méně let a tedy stárnou rychleji, menší plemena psů stárnou pomaleji.

 • Granule pro štěňata – Měly by obsahovat větší množství bílkovin než ostatní druhy granulí. Bohaté by mělo být také zastoupení vitamínů a minerálů, podstatné je zejména zastoupení vápníku, které přispívá ke správnému vývoji kostí. Dobré je, pokud granule obsahují také kloubní výživu, která dále napomáhá vhodnému vývoji. Granule by měly být svou velikostí drobné a je zajímavostí, že tyto granule jsou většinou doporučovány i pro kojící a březí feny.
 • Granule pro dospělé psy – Krmivo pro dospělé psy se podává po nejdelší část životní etapy každého psa, mělo by mít vhodné zastoupení především bílkovin a tuků, které mohou být doplněny o nejrůznější další příměsi. Často mohou psi trpět určitým zdravotním problémem nebo alergiemi, čemuž je už v tomto věku potřeba granule vhodně přizpůsobit.
 • Granule pro psy seniory – Granule pro starší psy by měly obsahovat hlavně dostatek vitamínů a minerálu, vhodné také je, pokud obsahují kloubní výživu. Vzhledem k nižší aktivitě psa v této životní etapě je vhodné, aby měly granule nižší energetickou hodnotu. Někteří psi trpí ve stáří také problémy se zuby, proto se buďto granule před podáním namáčejí, nebo lze měkké granule pro psy rovnou koupit.

Velikost plemene

Malá psí plemena by měla dostávat granule s vyšším obsahem bílkovin a tuků, zastoupené sacharidy by měly být dobře stravitelné a velikost samotných granulí by měla být malá. Malí psi mají obvykle rychlejší trávení a proto vyžadují větší množství granulí, samozřejmě s přihlédnutím k jejich velikosti, hmotnosti a k energetickému výdeji.

Střední a velká plemena by měly dostávat granule větších rozměrů, při malých granulích by hrozilo jejich vdechnutí nebo hltání, což není žádoucí. S dostatkem kvalitních bílkovin, minerálů a vitamínů se zde pojí také kloubní výživa a čím větší pes je, tím by granule kloubní výživu spíše měly obsahovat.

Složení granulí pro psa

To nejdůležitější, co by vás při výběru mělo zajímat, je právě skutečné složení krmiva. Výrobci si pomáhají výrazy jako prémiové krmivo pro psy nebo superprémiové granule pro psy, nic to ovšem nevypovídá o jejich složení. Tato označení mohou být při výběru sice dobrým vodítkem, rozhodně na ně však nespoléhejte a složení si vždy ověřte.

Složení by mělo být vždy vyvážené, aby psa nebylo potřeba dokrmovat ničím jiným. Speciální složení mají dietní psí granule, které se snaží řešit určitý zdravotní problém. Jinak by vždy měly být dominantní složkou bílkoviny, tedy především maso.

Bílkoviny

Bílkoviny jsou tedy nejdůležitější složkou všech granulí, jejich zastoupení by mělo být u štěňat minimálně 25 % a u dospělých psů 18 %. Právě bílkoviny zajišťují psovi správnou funkci všech jeho životních procesů, od tvorby krevních buněk, hojení ran, až po podporu reprodukce, laktace či růst svalové hmoty.

Pes je masožravec a proto nepřekvapí, že hlavním zdrojem bílkovin by mělo být právě maso. Do granulí se nejčastěji používá maso kuřecí, jehněčí, hovězí, vepřové nebo rybí. Pokud pes není na nějaký druh masa alergický, není zas až tak podstatné, jaké maso granule obsahují. Někdy může být zarážející vysoký podíl masa uváděný na obale a následně menší množství bílkovin – je to tím, že po usušení masa zbyde jen 20 až 30 %, zbytek tvoří voda.

Nejkvalitnější jsou proteiny z masa, horší kvalitu může mít masová moučka, která je pro výrobce levnější. Problém u ní může být také způsob konzervace, který nemusí být ideální. Někteří výrobci používají jako zdroj bílkovin také luštěniny a obilniny, které však jsou rovněž méně vhodné.

Tuky

Tuky dokáží psi strávit velice efektivně, uvádí se až 90 %. Pes z nich čerpá nejvíce energie, zlepšují granulím chuť a obsahují důležité esenciální mastné kyseliny. Jejich zastoupení by mělo být v krmivu 9 až 20 %. V tucích jsou rozpustné některé důležité vitamíny, izolují nervová vlákna a starají se také i transport živin. Nepřekvapivě jsou nejvhodnější tuky živočišného původu, ať už například kuřecí tuk, nebo tuk rybí. Pokud je však pes obézní, doporučuje se podávat granule spíše s menším množstvím tuků.

Sacharidy

Sacharidy rovněž patří mezi esenciální složky potravy psa a jejich množství v granulích by mělo být maximálně 20 až 30 %. Starají se o správnou funkci srdce, nervové soustavy a jsou rychlým zdrojem energie. Na druhou stranu snižují využitelnost některých minerálů a vitamínů, a proto by sacharidy rozhodně neměly ve složení dominovat. Buďte obezřetní při čtení složení, častou praktikou je rozepsání sacharidů do více surovin, čímž na první pohled vypadá jejich zastoupení v granulích menší, ale opak je pravdou.

Na sacharidy jsou psi nejčastěji alergičtí, největší problémy v tomto způsobuje pšenice a sója. Kukuřice může být rovněž problémová, nicméně po jejím tepelném upravení se její stravitelnost zvyšuje. Nejlepší stravitelnost pak mají brambory, rýže nebo oves.

 • Vláknina – Tato část stravy by měla být v krmivu zastoupena maximálně 5 ti procenty. Stará se především o správnou funkci zažívání a přispívá k rychlejšímu zasycení. Přemírou vlákniny by se snížila stravitelnost většiny vitamínů a minerálů.
 • Vitamíny – Vitamíny musí být v krmivu správně vyvážené, pes, stejně jako člověk si dokáže vytvořit pouze vitamín K a C, ostatní musí být dodány ve stravě. Vitamíny zajišťují správnou funkci celého organismu a posilují také imunitu. Jako nejpodstatnější můžeme zmínit vitamíny skupiny B a dále vitamíny A, C, D, E, H nebo zmíněný vitamín K.
 • Minerály a stopové prvky – Dostatek minerálů je pro zdraví psa rovněž nezbytný a jinak než z krmiva je pes nezíská. Zmínit můžeme například sodík, draslík, hořčík, železo nebo jód.
 • Popel – Mnoho lidí po přečtení této složky v krmivu znejistí, jedná se však o prospěšný soubor anorganických minerálních látek. Jeho zastoupení by mělo být v granulích 5 až 8 %.
 • Superpotraviny – Zejména poslední dobou je trendem psí krmivo obohacovat o velice prospěšné suroviny, ostatně jako se tomu děje i u lidí. Nejčastější zastoupení z řad superpotravin má quinoa, tapioka, cizrna, dýně, mořské plody anebo čekanka.

Často hledáte

Granule pro štěňata velkých plemen

Pro štěňata velkých plemen psů je důležité, aby krmivo obsahovalo kloubní výživu (chondroprotektiva). Růst velkých plemen je poměrně rychlý, a proto je vhodné, aby tyto látky obsahovaly. Samozřejmostí je pak dostatek kvalitních bílkovin, které by se měly pohybovat určitě nad 30 %. Ty nejlepší granule pro štěňata velkých plemen mohou mít bílkoviny zastoupené až 40 %.

Superprémiové granule pro psy

Granule označené jako prémiové a superprémiové mohou mít opravdu velmi kvalitní složení, ale také nemusí. Pro použití tohoto označení nejsou stanovena žádná pravidla, tudíž jejich složení může být různé a žádná organizace jej nekontroluje. Vždy si tedy zkontrolujte, jaké složení superprémiové krmivo pro psy má a až podle složení se rozhodněte, jestli jsou granule opravdu tak skvělé, jak o nich výrobce, nebo prodejce tvrdí.

Bývá obvyklé, že prodejce také takto označuje produktové řady svých granulí, kdy levnější jsou prémiové a dražší superprémiové. V tomto kontextu již může mít označení smysl a odlišuje od sebe kvalitnější a méně kvalitní granule. Musí se však jednat o stejného výrobce.

Granule lisované za studena

Jedná se většinou o velmi kvalitní granule pro psy, které prošly při výrobě šetrným procesem. Granule jsou vyráběné za nízkých teplot, při kterých si maso a další suroviny zachovávají důležité živiny, vitamíny a minerály. Pro psy jsou tyto granule lépe stravitelné a vhodnější než granule, které prochází tradičním výrobním postupem. Jsou inspirovány BARF stravou, která se snaží co nejvíce přiblížit původní stravě psů, tedy masu a kostem. Zpravidla tyto granule neobsahují sóju, pšenici, konzervanty ani geneticky modifikované složky. V České republice jsou velmi oblíbené granule lisované za studena Yoggies, o jejichž příběhu psal dokonce prestižní časopis Forbes.

Granule pro psy bez obilovin

Krmivo bez obilovin je pro psa nejvhodnější volbou a díky absenci těchto levných surovin je oproti ostatním granulím dražší. Za nejhorší se považuje obecně pšenice, která má velmi nízkou výživovou hodnotu, je hůře stravitelná a má vysoký glykemický index. Obiloviny také obsahují lepek, který mnoho psů rovněž špatně tráví, a navíc je častým původcem psích alergií. Ostatní obiloviny, zejména rýže, se však v granulích objevují poměrně často a je diskutabilní, jestli jsou ve psí stravě skutečně tak nežádoucí, jak se mnozí domnívají.

Psí granule s nejvyšším obsahem masa

Pes je svým původem masožravec, a proto je maso jeho nejdůležitější složkou potravy. Dalo by se říct, že čím více masa granule obsahují, tím jsou pro psa vhodnější. Maso se může používat čerstvé v bio kvalitě, sušené, mražené anebo v podobě moučky, což se považuje za nejméně kvalitní zpracované maso. Nejčastěji se používá maso kuřecí, jehněčí, dále pak hovězí, vepřové a samozřejmě ryby. Není zas tak zásadní, jaký druh masa je v granulích obsažen, pokud psovi vyhovují a nevyvolávají mu žádné zdravotní potíže.

Hypoalergenní granule pro psy

Jedná se o granule, u kterých se výrobce snaží mít co nejméně složek, které nejčastěji vyvolávají alergické reakce. Stejně jako u superprémiového krmiva, i zde neplatí žádná pravidla, co hypoalergenní granule obsahovat smí a co naopak nesmí. Důležité je proto vědět, které suroviny jsou nejčastějšími alergeny a sledovat složení granulí.

Každý pes je jiný, a proto i alergie mohou mít psi různé. I z tohoto úhlu pohledu je tedy pojem hypoalergenní spíše jednou z mnoha informací, ke které při výběru granulí přihlížet. Obecně se za největší alergeny považuje hovězí maso, sójová, pšeničná a mléčná bílkovina. Ze všech psích alergií připadá až 80 % případů právě na jednu z těchto surovin.

Holistické granule pro psy

Holistické neboli celostní granule pro psy jsou komplexní granule pro psy, které jsou svým složením naprosto vyvážené. Jinými slovy holistické krmivo obsahuje všechny potřebné složky pro zdraví a vitální život psa. Takto označené psí granule by měly být tím nejlepším, co svému psovi můžete dopřát. Jsou výborně stravitelné a z krmiva se využije většina živin, které granule obsahují. Veškeré zpracované suroviny do granulí by měly být kvalitní a čerstvé, neobsahují konzervační látky, zahušťovadla a většinou ani obiloviny.

Dietní granule pro psy

Dietní, jindy také označované jako veterinární granule pro psy je speciální krmivo, které řeší konkrétní problémy, které pes má. Nemusí se proto jednat vždy o dietní psí granule na redukci hmotnosti, jak by se na první pohled mohlo zdát. Psům by se měly dávat vždy až po konzultaci s veterinářem, který doporučí ty nejvhodnější a stanoví i dávkování a dobu, po kterou je vhodné jimi psa krmit.

České granule pro psy

Česká republika je pro některé překvapivě velkým výrobcem psích granulí. Největším výrobcem je firma Vafo, pod kterou spadají známé značky Brit nebo Carnilove. Dalšími českými značkami granulí jsou Calibra, Fitmin, Nativia, Marp nebo Agil. Zvláštní pozornost je dobré věnovat rovněž české značce Yoggies, která se proslavila výrobou granulí lisovaných za studena. Lisují se při teplotě do 38 °C, jsou bez obilí, lepku i sóji a poměrně unikátní jsou rovněž vysokým zastoupením masa, které před sušením tvoří 87 %.

Kvalitní granule pro psy

Kvalitní psí krmivo musí obsahovat velký podíl masa a nejlépe takové, které bylo před sušením v čerstvé podobě. Maso by měly doplňovat kvalitní vhodné suroviny, a naopak by se neměly vyskytovat obilniny, které jsou častým původcem alergií. Rovnoměrně by měly být zastoupeny minerály, vitamíny i vláknina a je dobré, pokud obsahují i kloubní výživu. Jejich konzervace by měla být přírodní, využívá se k tomu buďto vitamín E, anebo rozmarýn. Za kvalitní granule se považují tzv. holistické psí granule, které by měly všemu výše zmíněnému odpovídat.

Jako nejkvalitnější granule pro psy hodnotíme AATU, FirstMate, Taste of the Wild, Marp, Naturea a Orijen. Jde rovněž o jedny z nejdražších granulí na trhu.

Nejhorší granule pro psy

Nejhorší granule pro psy nelze snadno definovat, obecně však špatné granule pro psy obsahují velmi málo masa a převažují v nich sacharidy. Maso v těchto granulích bývá ve formě moučky, sacharidy bývají těžko stravitelné a často je v nich také přítomné velké množství soli. Tyto granule bývají rovněž nevhodně konzervovány, používají se k tomu látky BHA, BHT, propylgalát nebo sorban draselný. Maso se také často nahrazuje živočišnými produkty, které mohou být prokazatelně škodlivé i s karcinogenními látkami, které jednoznačně nemají v krmivu pro psa co dělat.

4.2/5 - (45 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.