Ostatní,

Nejlepší granule pro kočky: koťata, kastrované aj. | Recenze, test

Granule pro kočky jsou osvědčenou stravou pro tyto domácí mazlíčky. Stejně jako u psích granulí se ty kočičí vyznačují snadným dávkováním, dlouhou životností, ale i tím, že na trhu existuje široká škála možností, které lze kočce dopřávat. Kvalitní krmivo pro kočky se vyznačuje hlavně vhodným složením. Celkově se pak řadí do kategorií jako prémiové, superprémiové nebo ultraprémiové.

Kromě kvalitativního rozdělení se ještě rozlišují granule pro koťata, dospělé kočky a seniorky, nebo podle toho, zda žijí v bytě nebo venku. Některé kočky mohou mít individuální požadavky ve vztahu k jejich zdravotnímu stavu. V takovém případě se zaměřte na dietní, holistické, hypoalergenní nebo bezlepkové krmivo. Oblíbené jsou rovněž granule pro kastrované kočky.

Zohlednit byste měli nejen složení masa, vitamínů a dalších látek, věk a kondici kočky, ale také příchuť nebo velikost balení. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší granule pro kočky a jejich recenze.

Nejlepší granule pro kočky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších granulí pro kočky z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelVelikost baleníUrčení krmivaKvalita krmiva 
Purina Pro Plan Cat Sterilised Salmon recenze a testPurina Pro Plan Cat Sterilised Salmon3 kgKastrovaná kočkaSuperprémiové
Royal Canin Sensible recenze a testRoyal Canin Sensible4 kgCitlivé zažíváníSuperprémiová
HAPPY CAT Junior recenze a testHAPPY CAT Junior10 kgBěžné krmivoSuperprémiová
Whiskas Cat Adult recenze a testWhiskas Cat Adult14 kgBěžné krmivoEkonomická
Brit Carnilove Cat Lamb & Wild Boar recenze a testBrit Carnilove Cat Lamb & Wild Boar6 kgKastrovaná kočkaSuperprémiová
Royal Canin British Shorthair recenze a testRoyal Canin British Shorthair10 kgBritské krátkosrsté kočkySuperprémiová
N&D Grain Free Cat recenze a testN&D Grain Free Cat5 kgBěžné krmivoUltraprémiové
Brit Care Cat Cheeky Outdoor recenze a testBrit Care Cat Cheeky Outdoor7 kgBěžné krmivoSuperprémiová
Acana Cat Regionals Grasslands recenze a testAcana Cat Regionals Grasslands5,4 kgBěžné krmivoSuperprémiová
Whiskas Sterile recenze a testWhiskas Sterile14 kgKastrovaná kočkaEkonomická

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Purina Pro Plan Cat Sterilised SalmonRoyal Canin SensibleHAPPY CAT JuniorWhiskas Cat AdultBrit Carnilove Cat Lamb & Wild BoarRoyal Canin British ShorthairN&D Grain Free CatBrit Care Cat Cheeky OutdoorAcana Cat Regionals GrasslandsWhiskas Sterile
Věk kočkyDospěláDospěláKotěDospěláDospěláDospěláDospěláDospěláJakýkoliv věkDospělá
Bez obilovinNeNeNeNeAnoNeAnoAnoAnoNe
PříchuťLosos + RybyDrůbežDrůbež + LososHovězíJehně + DivočákDrůbežKuře + Granátové jablkoZvěřina + RýžeJehně + KachnaKuře
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

TIP: Další značky, které stojí za zvážení.

  • Granule Applaws jsou známé vysokým obsahem masa a bílkovin z čerstvého a kvalitního masa. Výrobce nepoužívá konzervanty, dochucovadla ani obiloviny.
  • Granule Yoggies Cat jsou zastudena lisované granule při teplotě do 38 °C, čímž si uchovávají důležité přírodní živiny. Jde o české granule, které se proslavili svou variantou pro psy.
  • Granule FirstMate mají jednoduché složení s masem z volných chovů a bez obilovin. Jsou vhodné i pro alergické kočky.
  • Granule Orijen mají ve složení velké zastoupení masa a žádné obiloviny. Kanadský výrobce kupuje suroviny pro výrobu v čerstvém stavu a až následně je sám zpracovává.
  • Granule Hill’s jsou prémiovým krmivem pro kočky se speciálními dietami, na jehož vývoji se podílejí veterináři. Jsou zde ovšem často zastoupeny obiloviny.
  • Granule Leonardo mají pečující komplexy na čistění zubů, kontrolu pH a některé receptury bez obilovin.
  • Granule Ontario jsou kromě jiných i ve verzi pro kastrované kočky, s dobrým poměrem cena/výkon.
  • Granule Taste of the Wild jsou bez obilovin a s výhodnou cenou pro kočky s alergií.

Recenze 10 krmiv pro kočky

Purina Pro Plan Cat Sterilised Salmon

Purina Pro Plan Cat Sterilised Salmon recenze a test

Super prémiové krmivo pro kočky Purina Pro Plan Cat Sterilised Salmon jsou určené pro ty, kteří hledají granule pro kastrované kočky. Složení je založeno na zajištění optimální výživy, kterou potřebuje. Hlavně pomáhají kočkám v tom, aby si udrželi optimální váhu. Toho je dosaženo i tím, že obsahují jenom 12 procent tuku.

Specifikem je i složení, díky kterému kočky mohou snížit svůj energetický příjem o celých 10 procent. Zaujme také celkový obsah bílkovin, který v tomto krmivu činí velmi dobrých 41 procent. Dále obsahují komplex živin označený jako Optirenal.

Díky složení zajistí i neutrální stav z hlediska tvorby močových kamenů a také podporují ochranu a kvalitu zubu. Krmivo je dodáváno v balení, které má celkem 3 kilogramy. Zaujme i hlavní složka, kterou zde tvoří pro kočky oblíbený losos.

Komplex Optirenal, pro kastrované kočky, 12 procent tuku
Není hypoalergenní

Royal Canin Sensible

Royal Canin Sensible recenze a test

Granule pro kočky Royal Canin Sensible jsou určené hlavně pro dospělé kočky, u kterých je možné říci, že mají citlivý zažívací trakt, čemuž je nutné přizpůsobit složení jídla. Složení je tak vybíráno s ohledem na to, aby se u koček neobjevovaly jakékoliv problémy spojené se zažíváním.

Hlavní složkou granulí, tedy hlavní surovinou je zde maso, a konkrétně u koček velmi oblíbené drůbeží. Majitele koček zaujme i velikost balení, které činí 4 kilogramy. Unikátní receptura je přizpůsobena i vybíravým a více mlsným kočkám.

Kvalitu krmiva podtrhuje to, že se řadí do skupiny takzvaných superprémiových. Tomu odpovídá jak množství základní suroviny, tak i to, že obsahují nižší podíl tuku a dále obsahují optimálně vysoký podíl potřebných bílkovin, které kočky potřebují.

Superprémiové, pro citlivé zažívání
Tvar hvězdiček

HAPPY CAT Junior

HAPPY CAT Junior recenze a test

Granule pro koťata HAPPY CAT Junior jsou určené jako krmivo pro ty nejmenší kočičky a kocourky, a to již od 5. týdne jejich věku. Doba krmení by měla skončit zhruba s 12. měsícem jejich života, kdy je třeba přejít na jinou variantu. Tato konkrétní varianta se hodí tam, kde se narodilo více koťat, jelikož balení má hmotnost celých 10 kilogramů.

Toto krmivo se hodí hlavně pro mláďata dlouhosrstých plemen čemuž je uzpůsobeno i složení. To je navíc kvalitní, jelikož neobsahuje ani umělá barviva, ani vůně a konzervanty. Je založeno na konceptu s názvem ALL IN ONE a také Happy Cat Natural Life Concept.

Obsahuje řadu prospěšných látek, jako je třeba drůbeží protein v podílu 29 procent. Dále je to Omega-3 a také Omega-6 mastná kyselina. Nechybí ani vitamíny, minerály, nebo také látky, které zajišťují optimální pH v moči.

Pro malé kočky, Happy Cat Natural Life Concept, podíl proteinů
Možná až moc velké balení

Whiskas Cat Adult

Whiskas Cat Adult recenze a test

Krmení pro kočky Whiskas Cat Adult je možné zařadit do kategorie těch běžných. A tomu odpovídá také složení. Základní složkou je zde hovězí maso. Nadchne také to, že v balení, které má celkem 14 kilogramů, je dohromady 5 různých druhů granulí, které eliminují to, že půjde o jednotvárnou stravu.

Díky prospěšnému složení je zajištěna jak podpora imunitního systému kočky, tak i dobrý zrak, srst, či bezproblémové fungování imunitního systému. Jde o kompletní stravu, ke které by měla mít kočka vždy dostatek vody. Určené je výhradně pro dospělé kočky.

Unikátem je to, že na vývoji spolupracují lidé z výzkumného centra Waltham a dále lidé komunikující s Veterinární a farmaceutickou univerzitou Brno. Snaží se tak o kvalitu, ale i optimální složení zajišťující třeba správný příjem různých antioxidantů.

5 druhů granulí, podpora imunity, antioxidanty
Krmivo z kategorie ekonomických

Brit Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Adult Sterilised

Brit Carnilove Cat Lamb & Wild Boar recenze a test

Holistické granule pro kočky Brit Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Adult Sterilised je možné označit také jako bezlepkové kočičí granule. To proto, že neobsahují absolutně žádné obiloviny, stejně jako brambory. Jsou určené pro všechny dospělé kočky, které prošli kastrací a sterilizací. Tomu je přizpůsobeno právě samotné složení.

Hlavní složkou je zajímavá příchuť kombinující jehněčí maso a dále je to také maso z divočáka. Unikátem je i vysoký obsah aminokyselin, které jsou pro kočky potřebné. To vše se skrývá v balení, které má hmotnostně 6 kilogramů.

Hrubé bílkoviny, kterou krmivo obsahuje, je v poměru 39 procent. Tuk je na přijatelné hodnotě, a to 14 procent. Díky sníženému obsahu minerálů se redukuje vznik močových kamenů. Výtažky z bylin zase zajistí protizánětlivé účinky, a tedy zlepšení zdraví kočky, i udržení její hmotnosti.

Bez obilovin, holistické, kvalitní příchutě
Pouze pro kastrované kočky

Royal Canin British Shorthair

Royal Canin British Shorthair recenze a test

Krmivo pro kočky Royal Canin British Shorthair je určené pro plemena Britské krátkosrsté kočky, s konkrétním přihlédnutím k jejich věku. Jde o variantu určenou primárně pro kočky dospělé a stárnoucí. Oběma podmínkám odpovídá složení granulí, které jsou dodávány v balení, které má hmotnostně 10 kilogramů.

Hlavní složkou je zde drůbež, kdy je třeba říci, že obsah proteinů je dobrých 34 procent. Naopak obsah tuku se zde drží také na celkem dobrých 19 procentech. Vzhledem k unikátní stavbě těla konkrétní kočky dokážou tyto granule podpořit zdraví kostí a kloubů.

Granule mají unikátní strukturu, která napomáhá k lepší dentální hygieně během kousání. Obsahují EPA-DHA a antioxidanty, stejně jako L-karnitin a další látky, které mohou mít pozitivní vliv také na celkové zdraví kočičího srdce.

Super prémiové, pro kvalitu srdce, pro zdravé zuby
Jenom pro Britské krátkosrsté kočky

N&D Grain Free Cat Adult Chicken & Pomegranate

N&D Grain Free Cat recenze a test

Granule pro kočky N&D Grain Free Cat Adult ukazují, jak unikátní jsou v rámci svého složení. A to hlavně pro optimální obsah bílkovin a také pro vysoký obsah vitamínů a dobrá obsah cukrů. Obojí je získáno výhradně jenom přírodně, a to z ovoce. Hlavní příchutí je zde kuřecí maso a ovocnou složkou je zde granátové jablko.

Kladem daného složení je vytváření přirozeného prostředí v ústní dutině, stejně jako podpora dásní. Díky nízkému obsahu sacharidů je zajištěný také nízký glykemický index. Kromě vitamínů nechybí také minerály, nebo řada výtažků z bylin a také různých léčivých rostlin.

Díky živočišným tukům je toto krmivo velmi dobře stravitelné. Kladem je i to, že neobsahuje komplexní obiloviny. Hlavní složkou je čerstvé kuře z 30 procent a dále sušené kuřecí maso v poměru 28 procent. Balení je menší a váží 5 kilogramů.

Vitamíny a cukry z ovoce, nízký glykemický index, obsah bílkovin
Vyšší cena

Brit Care Cat Cheeky I´m Living Outdoor

Brit Care Cat Cheeky Outdoor recenze a test

Hypoalergenní granule pro kočky Brit Care Cat Cheeky I´m Living Outdoor zaujmou právě svým složením, které omezuje až eliminuje alergické reakce, a navíc jsou bez obilovin. Jsou tak vhodné i pro kočky s komplikovaným zažíváním, nebo pro ty, které potřebují zvláštní péči.

Balení má celkem 7 kilogramů a hlavním obsahem je maso ze zvěřiny. Ta je dále doplněna například rýží nebo ovocem. Kromě toho zde nechybí také kuřecí složka a vyskytuje se zde rovněž lososový olej pro hebký kožíšek. Jak napovídá název, jde o krmivo vyvinuté pro dospělé kočky žijící hlavně venku.

Z analytických složek je třeba vypíchnout hlavně obsah proteinů, který činí 31 procent. Dále je optimální i obsah tuků, který je na hodnotě 10 procent. Samozřejmá je i nutriční vyváženost určená kočkám, které neustále běhají kolem rodinných domů.

Hypoalergenní složení, zvěřina a rýže, pro kočky žijící venku
Nic zásadního

Acana Cat Regionals Grasslands

Acana Cat Regionals Grasslands recenze a test

Krmivo pro kočky Acana Cat Regionals Grasslands zaujme hlavně svou celkovou univerzálností. To proto, že je určené nejenom pro jakákoliv plemena koček, ale také pro jakékoliv stáří. Velkým kladem v souvislosti se složením je fakt, že neobsahuje obiloviny. Hmotnost pytle činní 5,4 kilogramů.

Hlavní složkou krmiva je na pastvinách žijící jehněčí, ale i celá vejce, nebo volně lovené ryby a volně chované kachny. To se celkově odráží jak na samotné chuti, tak i na kvalitě. Zajímavou složkou je i šťáva ze sleďů, které podporuje kondici koček.

Díky absenci obilovin a brambor se není třeba bát vysokého obsahu sacharidů. Složení zaujme poměrem 70 procent masa a dále 30 procent ovoce a zeleniny. Tento typ krmiva je možné zařadit také do skupiny superprémiových a holistických.

Kvalitní suroviny, bez obilovin, holistické
Menší balení a vyšší cena

Whiskas Sterile

Whiskas Sterile recenze a test

Kočičí granule Whiskas Sterile jsou určeny pro kastrované kočky. Celkový obsah balení je o hmotnosti 14 kilogramů, a nikoliv jeden druh, ale hned 5 různých druhů granulí. Tím je zajištěna určitá různorodost chutí, a přesto samozřejmost toho, že kočka bude mít správnou a vyváženou stranou.

Tyto granule jsou s příchutí kuřecího masa a určením kastrovaným kočkám také odpovídá splnění nutriích nároků, stejně jako eliminace případného tloustnutí, které může tento stav přitahovat.

Složení obsahuje i přírodní oleje, které obsahují kyseliny Omega-3 a dále také kyseliny Omega-6. Zapomínat nelze také na vysoký podíl vitamínu A, ale i tolik důležitý taurin. To zajistí krásnou srst, energii, i fungování močového ústrojí kočky.

Celkem 5 smíchaných druhů, pro kastrované kočky, Omega mastné kyseliny
Ekonomická kvalita

Nejprodávanější granule pro kočky

Nejprodávanější granule pro kočky na trhu jsou ty od značek: Whiskas, Royal Canin, Brit, Applaws, Cat Chow. Oblíbené a kvalitní granule jsou také Taste of the Wild, Ontario, Purina a N&D.

Jak vybrat granule pro kočku

Granule pro kočky by měly být kvalitním krmivem, které pokud možno zajistí vašemu mazlíčkovi dlouhý a šťastný život, bez zdravotních komplikací. Pro lepší rozdělení jsou používána označení jako prémiové, superprémiové nebo také ultraprémiové krmivo. Na co však hledět takzvaně pod kapotou?

Složení krmiva

Kočičí granule by měly mít správné složení, a to s ohledem na celkovou nutriční vyváženost. Pokud jde o složku, která by měla dominovat, tak to jsou především bílkoviny. Čím je jich více, tím lépe. Naopak optimální množství by mělo být spojeno hlavně s celkovým obsahem tuků. Pokud jde o látku, které by naopak mělo být co možná nejméně, tak se jedná hlavně o sacharidy.

Rovněž mohou obsahovat látky, které mají vliv na krásu srsti, kvalitu zubů, kvalitu moči i močového ústrojí a další zdravotní oblasti. Většinou je to široká škála vitamínů, minerálů a stopových prvků. Mnohdy nechybí ale ani významné antioxidanty, stejně jako Omega-3 a dále Omega-6 mastné kyseliny a noho dalšího, co napomáhá ke zdraví kočky, ale i k její obranyschopnosti a bezproblémovému životu.

Hlavní a podstatnou surovinou je určitě maso. To jasně udává jak samotnou příchuť, tak je i hlavní složkou, ze které jsou kočičí granule vyráběné. Standardem je dnes maso kuřecí. U těch lepších se lze setkat třeba s masem jehněčím, ale i zvěřinou, nebo třeba lososem. U výběru je třeba dát pozor jak na původ masa, tak jeho podobu. Ideální je čerstvá surovina, horší je ta sušená.

Dále je třeba sledovat obsah rostlinných složek, hlavně potom klasických obilovin. Čím je jich méně, tím lépe a pořídit lze i vyloženě bezlepkové granule. Pro citlivější kočky jsou tu speciální krmiva, jako třeba hypoalergení granule obsahující větší obsah bílkovin a eliminující alergické reakce. Dietní granule pro kočky zase obsahují méně tuku, sacharidů, vlákniny a zajišťují vhodné množství proteinů. Pro celostní výživu obsahující více než jen základní látky, jsou pak přímo dělané holistické granule.

Věk kočky

Granule pro koťata musí obsahovat probiotika i vitamín C k vytvoření obranyschopnosti organismu, stejně tak jako proteiny pro růst svalstva. V obchodech je najdete pod označením junior, případně kitten.

Granule pro dospělé kočky mývají největší zastoupení masa, potažmo bílkovin a dále pak látek jako třeba hexametafosfát sodný, zabraňující nadměrnému usazování zubního kamene. Běžně nesou označení adult.

Krmivo pro kočky seniorky je bohatší na zastoupení obilovin, obsahuje méně tuku kvůli riziku tloustnutí a více minerálů nebo vitamínů.

Specifické krmivo

Dá se říci, že na trhu dominuje primárně varianta univerzální. Takové krmivo je nejčastěji určené pro jakoukoliv kočku dospělého věku. Jsou však i specifika. Kromě níže uvedeného rozdělení stojí za zmínku určení pro konkrétní plemeno koček. Třeba s ohledem na délku srsti či stavbu těla.

Prostředí

Pro kočky žijící v bytě je krmivo specifické v dostatečném zastoupení vitamínu C, komplexu HMF podporujícím zdraví dásní, možné přítomnosti extraktu z Juky (snižuje zápach exkrementů) nebo v rozpustné kombinaci vláknin, zajišťujících snadný průchod trávícím traktem.

Pro kočky žijící venku musí krmivo dodat dostatek energie. Typické je zastoupení chondroprotektiv posilující klouby, arganinu a taurinu pro regeneraci svalů nebo vitamínu C k ochraně zubů.

Zdravotní obtíže

Opomenout nelze ani varanty, které jsou určené pro kočky se špatným zažíváním a trávením, nebo se špatným močovým měchýřem. Například granule pro citlivé trávení neobsahují obiloviny jako kukuřice či pšenice, jež patří mezi obvyklé alergeny.

Stále vyšší poptávka je také po granulích pro kastrované kočky. Sterilizované kočky potřebují upravený obsah minerálů k zamezení usazování škodlivin v organismu, dráždění močového ústrojí a vzniku ledvinových kamenů. Kočičí granule tohoto typu mají také nízký podíl tuků, aby kočka netloustla.

4.3/5 - (34 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.