Recenze,

Kamera GoPro Hero 2018 – Recenze

Naše hodnocení

Outdoorová kamera GoPro HERO 2018 je prvním produktem tohoto světově proslulého výrobce, která konkuruje cenou ostatním, méně známým výrobcům a co je na tom nejlepší, zachovává si svůj standard. Nízká pořizovací cena se promítá omezeným nastavením kamery a „pouze“ Full HD rozlišením. Pouze je právem v uvozovkách, neboť toto rozlišení v současné době, kromě profesionálních kameramanů, postačí naprosto všem. Videa pořízená touto akční kamerou jsou velice kvalitní, mají výbornou ostrost, barevnou hloubku a slušnou stabilizaci obrazu – vše na co jsme u produktů GoPro zvyklí. Tento model je plně kompatibilní s modely GoPro HERO 5 a HERO 6, pokud tedy máte příslušenství k těmto kamerám, je použitelné i na GoPro HERO 2018. Není náhoda, že kamera vypadá stejně jako zmíněné modely, jedná se o současnou modelovou řadu výrobce. I bez použití pouzdra je voděodolná do 10 metrů a má velký dotykový display, který má úhlopříčku 2 palce. Hlasové ovládání, nebo Wi-Fi konektivita s vaším chytrým mobilním telefonem jen dokreslují praktičnost, které kamerka dosahuje. Je vhodná pro natáčení outdoorových aktivit, výletů, nebo ji můžete použít jako kameru do auta. Jediná negativa jsou v nemožnosti natáčet ve 4K rozlišení a omezeném nastavení snímání. Pokud však nejste profesionál, tyto věci vás v ničem omezovat nebudou.

  • Výborný poměr cena/kvalita
  • Voděodolnost do 10 metrů
  • Digitální stabilizace obrazu
  • Propojitelnost s mobilním telefonem
  • Hlasové ovládání
  • Velký dotykový display
  • Neumožňuje natáčet ve 4K
  • Omezené základní nastavení
  • Chudší základní příslušenství
  • Bez GPS modulu

Parametry

Maximální rozlišení foto 3648 x 2736 px
Typ senzoru CMOS
Rozlišení senzoru 10 Mpx
Poměr 4:3, 16:9
Maximální rozlišení video 1920 x 1440
Počet snímků za vteřinu 60
Stabilizace obrazu Ano, digitální
Dotykový display Ano
Velikost displeje 2″
Propojení s TV Micro HDMI
Připojení k PC / napájení USB C
Voděodolnost Ano, 10 metrů
Paměťová karta microSD/SDHC/SDXC
Wi-Fi Ano
Bluetooth Ano
GPS Ne
Rozměry 65 x 45 35 mm
Hmotnost 117 g

Ovládání a práce s kamerou

Outdoor kamera GoPro HERO 2018 má na svém těle dvě ovládací tlačítka. Horní tlačítko funguje jako spoušť pro začátek snímání, nebo focení. Pokud jej zmáčknete z vypnutého stavu, kamera ihned začne natáčet. Pokud z vypnutého stavu tlačítko podržíte 3 vteřiny, kamera začne fotit. Tyto rychlé režimy jsou vhodné pro rychlé zaznamenávání scény před vámi, přeskočíte tím menu a kamera jde rovnou do akce.

GoPro Hero 2018 ovládání

Boční tlačítko mode slouží pro regulérní zapnutí kamery. Rychle několikrát zablikají tři notifikační LED diody, umístěné v pravém horním rohu u displeje a ve spodu kamery, a následně se zobrazí základní obrazovka. Z ní můžete tahem po displeji směrem dolů přejít do nastavení, tahem doprava do galerie, tahem doleva do rychlého nastavení stabilizace a z jakékoliv nastavení tahem dolů zpět na základní obrazovku. Na té poklepáním na spodní ikony můžete měnit nastavení kamery z natáčení videa na focení, dávkové focení, nebo časové snímání. Zde lze také měnit rozlišení, ve kterém se natáčí, počet snímků za vteřinu a poměr stran záznamu.

Videozáznam, hlasové ovládání a nastavení

Vzhledem k základnímu nastavení kamery máte omezený výběr, v jakém rozlišení budete natáčet. Rozlišení je buďto možné 1080p, nebo 1440p. V obou případech si následně můžete vybrat, jestli bude kamera zaznamenávat 30 snímku za vteřinu, nebo 60 fps. Posledním nastavením je zorné pole. To může být širokoúhlé, kdy má kamera velký záběr, ale v krajích si můžete všimnout prohnutých křivek, nebo může být záběr omezený, při kterém k prohnutí nedochází (ale do záběru se vejde méně věcí). Aktivovat můžete také digitální stabilizaci obrazu, ta funguje následovně – z videa se ořízne 10% při krajích a tím výrazně zmírní třes a nežádoucí jevy.

GoPro Hero 2018 nastavení

V nastavení si můžete spárovat kameru s mobilním telefonem, což doporučujeme udělat okamžitě, kdy se do tohoto nastavení dostanete. Dále se zde nastavuje datum, čas, hlasitost informativního pípání, nastavení LED diod, spořič obrazovky, jas displeje, autorotace displeje, nebo doba, po které se zařízení automaticky vypne. Vypínání čelní LED diody je praktické v momentě, kdy natáčíte z blízkosti přes sklo, nebude se vám do čočky v odraze vracet toto červené světlo.

Zajímavou funkcí jsou hlasové povely, které se hodí vždy, kdy máte plné ruce práce s akcí, kterou zrovna procházíte. Hlasové povely je nutné zadávat v anglickém jazyce a je jich celkem dvanáct. Ty nejpoužívanější slouží k zapnutí nahrávání (GoPro start recording), k pořízení fotografie (GoPro take a photo), nebo k vypnutí akční kamery (GoPro turn off).

Videorecenze:

GoPro Hero 2018 video

Technické parametry a obsah balení

Kamera se na rozdíl od svých předchůdců nemusí dávat do speciálních vodotěsných pouzder. Sama o sobě je totiž voděodolná, a to až do 10 metrů hloubky. Snese také slanou mořskou vodu, jen je potřeba ji posléze opláchnout pod vodou normální. GoPro HERO 2018 má rozumnou hmotnost 117 gramů a kompaktní rozměry, které si můžete dohledat v tabulce výše. Balení, se kterým kameru obdržíte, není nijak extra bohaté. V příslušenství najdete plastový držák kamery, USB C napájecí/datový kabel, utahovací šroub, fixační stojánek a dva nalepovací adaptery.

Konektivita a GoPro mobilní aplikace

GoPro HERO 2018 je vybavena všemi moderními technologiemi, které jsou pro pohodlné ovládání současné akční kamery třeba. Má v sobě zabudované bluetooth pro případ dálkového ovládání ze selfie tyče a také Wi-Fi technologii. Přes tu se kamera dokáže spárovat s mobilním telefonem, respektive s aplikací GoPro, která je dostupná jak na Android zařízení, tak na chytré telefony Apple Iphone. Přenos do počítače, jak bylo zmíněno, probíhá přes moderní konektor USB C, který je velmi rychlý. S televizí můžete kameru GoPro propojit pomocí Micro HDMI kabelu, konektor se nachází hned vedle USB, ve stejné zdířce.

GoPro Hero 2018 konektivita

Pod spodními dvířky se nachází slot pro paměťovou kartu a vyměnitelná baterie. Na rozdíl od pokročilých modelů u této kamery nenajdeme GPS modul, který by k videozáznamu přikládal GPS souřadnice. U této funkce, stejně jako u dalších, které chybí, platí, že ji využije jen málokdo.

GoPro Hero 2018 baterie

S GoPro mobilní aplikací si kamera velice dobře rozumí. Před prvním uvedením do provozu je potřeba obě zařízení spárovat, což trvá maximálně pár minut. Následně lze na obrazovce vidět obraz, který kamera živě snímá. Hodí se to například, pokud máte kameru upevněnou na helmě a chcete doladit směr zaznamenávání. Také si můžete pohodlně stáhnout libovolná videa, nebo fotky přímo do telefonu a v něm je dále editovat, nebo sdílet. Skvělá je také funkce GoPro QuickStories, která z natočeného materiálu během okamžiku sestaví akční snímek, který můžete doladit dle vašich preferencí a následně poslat vašim přátelům, nebo dát na sociální síť.

Zkušenosti uživatelů

Lidé, kteří již mají zkušenosti s jinými modely akčních kamer značky GoPro se shodují, že se jedná o kvalitní kameru, která za dražšími modely nijak zásadně nezaostává. Spotřebitelé, pro které je GoPro HERO 2018 první akční kamerou, jsou z ní nadšeni. Líbí se velký, přehledný, jemný display, který je dobře čitelný i na přímém slunci, stejně tak jako intuitivní ovládání, na které se dá rychle zvyknout. Jak fotky, tak video si většina chválí jako velmi kvalitní.

Část recenzí obsahuje záporné hodnocení ve vztahu k baterii, nicméně my u našeho testovaného kousku jsme žádný problém nezaznamenali. Po celodenním natáčení výletu zbývalo na konci dne ještě 30% baterie, což hodnotíme dobře. Pár jedinců tuto kameru zavrhuje kvůli absenci 4K rozlišení, nebo absenci GPS modulu. Vzhledem k ceně je to ovšem akceptovatelné, a tak tuto sportovní kameru hodnotíme téměř sty procenty.

Podívejte se i na další outdoor kamery.

Produkt: GoPro Hero 2018
Hodnocení: 92 %

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.