Péče o tělo,

Glukometry: Recenze 8 nejlepších

Vyšší hladina cukru v krvi je dnes považována za civilizační nemoc, pro kterou se zažil název cukrovka. Ač jí trpí zejména starší osoby, její výskyt v populaci roste a nevyhýbá se ani mladším ročníkům. S cukrovkou se dá však celkem pohodlně fungovat a to hlavní, co budete mít celý den u sebe, je právě glukometr s celou potřebnou výbavou.

V současnosti většina trpících cukrovkou používá domácí glukometr, který změří hladinu cukru v krvi z malinkaté kapičky krve. K tomu je potřeba speciální odběrové pero, lencety, testovací proužky a samotný diagnostický přístroj.

Přání všech diabetiků, glukometr bez krve, již více než deset let odborníci vyvíjejí, testují, avšak dosud ne s cela uspokojivými výsledky, které jsou potřeba pro masové rozšíření. Bezkontaktní glukometr (neinvazivní glukometr) je tak stále ještě hudbou budoucnosti a na neinvazivní měření glykémie si tak budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Současný moderní glukometr je však používat i ovládat velice snadné a co více, získání kapičky krve odběrovým perem je takřka bezbolestné, nebo úplně bezbolestné. Kvalitní glukometr by měl mít velký, dobře čitelný display, dostatečný rozsah měření a hodí se také velká paměť měření, nebo propojení s počítačem, či chytrým telefonem.

Současné glukometry jsou téměř všechny codefree, což znamená, že se nemusí kalibrovat na konkrétní balení používaných testovacích proužků. Dobré je rovněž rozlišovat potřebné množství krve pro testovací vzorek, nebo dobu, za kterou glukometr zobrazí výsledek. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší glukometry a jejich recenze.

Nejlepší glukometry – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších glukometrů z testů a hodnocení pro rok 2021.

Porovnání parametrů

 Glukometr GlucoLabSD Codefree GlukometrBeurer GL 50FreeStyle Optium NeoAccu-Chek Performa Nano KitDiamond Prima GlukometrWellion CALLA LIGHTSD Check GOLD
Propojení s PCAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Paměť měření2505004801000500450500500
Měřící rozsah (mmol/l)0,6 - 33,30,55 - 33,31,1 - 351,1 - 27,8-1,1 - 33,31,1 - 33,30,55 - 33,3
Hmotnost40 g47,5 g37 g37 g40 g52,4 g68 g47,5 g
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 glukometrů

Glukometr GlucoLab

Glukometr GlucoLab recenze

Glukometr GlucoLab patří mezi nejprodávanější modely na trhu, důvodů je k tomu hned několik. Jedná se o levný glukometr, který však zvládne vše, co od moderního glukometru můžete čekat. Má velmi přesné měření, je certifikovaný značkou CE, schválen pro použití v zemích EU a dokonce je schválen i americkou FDA.

Výborné je také příslušenství, které při koupi dostanete. Součástí je pouzdro, 25 kusů lancet, 25 testovacích proužků a samozřejmě odběrové pero. Kódování proužku probíhá automaticky, není tedy nutné vkládat kódovací čip, výrobek je tzv. codefree. Pracuje na principu moderní biosenzorové technologie s velikostí odběrové kapky alespoň 1 µl.

Rozsah testování je 0,6~33,3 mmol/l, doba vyhodnocení testu je dobrých 5 sekund a do paměti glukometru se vejde na 250 záznamů o měření. Výsledky se nechají rozdělit na před jídlem, po jídle a po pohybu. Možné je přepínat až mezi 100 profily a užívání je snadné i pro starší osoby se zhoršeným zrakem, neboť je glukometr vybaven velkým čitelným displejem. Samozřejmostí je možnost propojení a přenos výsledků do PC.

Výborný poměr cena/výkon, v balení pouzdro, pero, 25 ks lancet, certifikace FDA

Zbytečně složitý manuál

SD Codefree Glukometr

SD Codefree Glukometr recenze

SD Codefree je kvalitní glukometr, kterému v základním balení nechybí nic, co je potřeba. Jeho součástí je cestovní pouzdro, celkem 60 měřících proužků, odběrové pero, jehličky, baterie i jeden kontrolní roztok. Jak je již ze samotného názvu patrné, glukometr není potřeba kalibrovat kódovacím čipem, je takzvaně codefree.

Náhradní příslušenství je velice dobře dostupné a užívání je vhodné i pro seniory, neboť je glukometr vybavený velkým a snadno čitelným displejem. Velikost potřebné kapky krve pro otestování je stále dobrých 0,9 µl, nicméně ve srovnání s konkurenčními modely je tato hodnoty vyšší. Celkově pak dokáže SD Codefree glukometr měřit v rozsahu 0,55 – 33,3 mmol/L.

Vyhodnocení testu je velice rychlé a trvá pouze 5 vteřin. Zařízení je možné propojit s počítačem a spárovat s programem Gluco DMS, který je zdarma. Paměť má kapacitu na 500 měření a jednotlivé výsledky se nechají označit symbolem před jídlem, nebo po jídle. Praktický je rovněž alarm, který vás včas upozorní na potřebu měření.

Bohaté příslušenství, paměť na 500 měření, bez nutnosti kalibrace, alarm

Ve srovnání potřeba větší množství vzorku krve 0,9 µl

Beurer GL 50

Beurer GL 50 recenze

Glukometr Beurer GL 50 nabízí moderní techniku a velice kompaktní řešení. Jeho rozměry jsou 123 x 28 x16 milimetrů a váží pouze 37 gramů včetně baterie. Rozsah měření je v tomto případě 1,1 – 35 mmol/l a výsledek dokáže zpracovat z velice malé kapky krve o objemu 0,6 µl.

Glukometr 3v1 nabízí všechna tři potřebná zařízení v jednom těle. V jednom zařízení tak naleznete glukometr, odběrové pero a USB včetně software. Součástí balení je 5 jehel, 5 testovacích proužků, pouzdro a praktický deník. Předinstalovaný software umožňuje sledovat vývoj hodnot v intervalu 7, 14, 30 dní nebo až v rámci 3 měsíců.

Naměřené údaje jsou doplněny přesným datem a časem a aktuální hodnoty se zobrazují na podsvíceném velkém displeji. Ovládání je snadné a zvládnou jej jak starší děti, tak senioři. Paměť na záznamy měření má kapacitu 480 záznamů a doba vyhodnocení je pouze 5 vteřin.

Velice kompaktní rozměry a nízká hmotnost 37g, 3v1, podsvícený display

Vyšší pořizovací cena

FreeStyle Optium Neo

FreeStyle Optium Neo recenze

Glukometr FreeStyle Optium Neo je propracované zařízení pro domácí test na cukrovku. Nabízí mnoho praktických funkcí, například zaznamenávání dávek inzulínu, průvodce dávkování inzulínu, nebo vizuální upozornění a indikátor trendů. Glukometr je codefree, není tedy potřeba nastavovat kalibrační kód.

Plná kapilární krev se musí dodat ve vzorku 0,6 µl, tedy ve velice malém množství. Skvělou je velikost paměti, kam se vejde až 1000 záznamů naměřených hodnot a technologie Biosenzor, pracující na elektrochemické metodě. Medisense Optiumum NEO má součástí výbavy také praktický PC software pro přesné sledování vývoje hladiny cukru v krvi.

Software také zvládne zobrazovat průměrné hodnoty za období 7,14 a 30 dní. Rozměry jsou velice malé a dobrá je i hmotnost 37 gramů. Velikost čísel na displeji dosahuje 1,8 centimetrů, display je tedy velice přehledný a vhodný i pro starší osoby. Životnost baterií je cca 3 tisíce měřících cyklů a při platné registraci má glukometr doživotní záruku.

Kvalitní měření, funkce na sledování dávek inzulínu, paměť na 1000 záznamů

Menší rozsah měření 1,1–27,8 mmol/l

Accu-Chek Performa Nano Kit

Accu-Chek Performa Nano Kit recenze

Kvalitní glukometr Accu-Chek Performa Nano Kit má kapacitu pro 500 měřících záznamů, velký podsvícený display a snadné ovládání včetně ovládání autolacenty Fastclix. Součástí balení je dále cestovní pouzdro, návod k přípravě, orientační příručka a 10 testovacích proužků spolu se 6 lancetami.

Pracuje na principu elektrochemické metody a jeho výsledky jsou velice přesné a rychle dostupné – výsledek se zobrazí za 5 sekund. Data je možné také přenést přes infračervený port například do telefonu. Samozřejmostí je také propojení s notebookem, či PC. Dále disponuje funkcí upozornění, či automatickým vypnutím po 2 minutách nečinnosti.

Dobrá je rovněž kapacita baterie, která zvládne až 1000 měření. Výsledky se na glukometru nechají označit symbolem před jídlem, nebo po jídle a potěší také automatická detekce prošlých testovacích proužků, či technologie codefree. Vyhodnocovat je možné hodnotu glykémie v intervalech 7, 14, 30 a 90 dní.

Jednoduché ovládání, infraport pro přenos dat, podsvícený display

Nedohledatelné hodnoty pro měřící rozsah

Diamond Prima Glukometr

Diamond Prima Glukometr recenze

Fora Diamond Prima nabízí vše, co se od moderního glukometru čeká. Balení obsahuje diagnostický přístroj, odběrové pero, 10 měřících proužků a 10 jehliček spolu s bateriemi do glukometru. Bohužel v balení není cestovní pouzdro.

Glukometr má velký LCD display, na kterém se naměřené hodnoty velice dobře čtou. Co se týče technických specifikací, nevybočuje zařízení ze současného průměru. Velikost vzorku je velice malá kapka krve o objemu 0,5 µl, měřící rozsah je 1,1 – 33,3 mmol/L, paměť umožňuje uložit až 450 záznamů měření a vyhodnoceno je za 5 vteřin.

Samozřejmostí je možnost propojit glukometr s PC a také takzvané codefree používání. Hmotnost činí 52,4 gramů bez baterie, která je typu AAA a je použita pouze jedna. Pořídit si tento glukometr je možné buďto v černé barvě, nebo v bílé. Zařízení disponuje podsvícením displeje, osvětlením portu proužku, až 4 denními alarmy, nebo možností označení testování před jídlem, nebo po.

Součástí balení kompletní vybavení včetně 10 proužků a 10 jehliček

Bez cestovního pouzdra

Wellion CALLA LIGHT

Wellion CALLA LIGHT recenze

Codefree glukometr Wellion CALLA LIGHT na první pohled zaujme malými rozměry a velkým displejem, který zabírá většinu přední plochy. Display je podsvícený a ukazuje velké, dobře rozeznatelné číslice, je tedy vhodný pro starší osoby s horším zrakem. Glukoměr má bezkódový a tedy snadný provoz.

Diagnostické zařízení je napájeno dvěma AAA bateriemi, které mají životnost až 1000 měření. Daní za to je lehce vyšší hmotnost, která je 68 gramů. Rozsah měření 1,1 – 33,3 mmol/L je velice dobrý a pozitivně lze hodnotit také potřebné množství krve pro provedení testu, které činí pouze 0,6 mikrolitru.

Celkem lze nastavit až 3 individuální alarmy a přítomny jsou také alarmy hypoglykemických stavů. Glukometr dokáže počítat průměry pro 1 až 90 dní a paměť disponuje pěti sty počty záznamů. Samozřejmostí je možnost propojit zařízení s počítačem. Součástí balení je autolanceta, 10 Wellion lancet, praktická pevná taštička, referenční příručka a návod k obsluze.

Velice jednoduchá obsluha, velký a přehledný display s velkými číslicemi

Dražší náhradní testovací papírky

SD Check GOLD

SD Check GOLD recenze

Glukometr SD Check GOLD má samonasávací senzor a kvalitní zlatou měřící elektrodu, která pomáhá ještě k přesnějším výsledkům měření. Součástí balení je také slušná zásoba proužků na měření v podobě 50 kusů. V balení najdete dále odběrové pero, jehličky a praktické pouzdro na přenášení. Glukoměr je codefree, to znamená, že není potřeba používat kalibrační čip.

Doba vyhodnocení testu je standardních 5 sekund a potřebné množství kapilární krve je lehce vyšší – 0,9 µl. Nabízí výborný rozsah měření 0,55 – 33,3 mmol/L a také slušnou paměť na proběhlá měření s kapacitou 500. Glukometr SD Check GOLD splňuje evropskou směrnici pro zdravotní prostředky 98/79/EC – IVD a je tedy naprosto bezpečný a kvalitní.

Display je dostatečně veliký a snadno čitelný, ovládání je snadné a proto je tento model vhodný pro větší děti, nebo naopak starší osoby. Výsledky jednotlivých testů se mohou označit symbolem před, nebo po jídle a zařízení je také schopno zobrazit 14 ti denní, týdenní, nebo měsíční průměr hodnot. Glukometr je vybaven také alarmem, 4 alarmy jsou uživatelsky nastavitelné a také vás automaticky upozorní na potřebu měření 2 hodin po jídle.

Codefree, dobrý poměr cena/výkon, měřící zlatá elektroda

V poměru ke konkurenci potřeba větší kapka krve 0,9 µl

Jak vybrat glukometr

Glukometr by měl v první řadě hladinu cukru v krvi zobrazovat přesně. I když se u všech modelů dočtete, že jejich měření je pouze orientační, i tato „orientační“ hodnota stačí na to, abyste se podle ní mohli dále řídit. Přesnou hodnotu se dozvíte v ordinaci vašeho lékaře, který měření provede na profesionálnějším přístroji.

Obsah balení

Většina glukometrů v balení kromě samotného diagnostického zařízení obsahuje odběrové pero a další spotřební materiál. Tím jsou především lancety, jehličky, které slouží pro odběr krve z prstu a dále testovací proužky, na které se kapka krve po jejich vložení do přístroje nanáší. Jak lancety, tak papírky mohou být v balení v různém množství. Zatímco někde je k dispozici pouze 10 kusů od každého, u jiných modelů lze získat již při koupení až 60 testovacích papírků v ceně.

Značně praktické je rovněž pouzdro na glukometr, které také nenajdete u všech zařízení. Pakliže již pouzdro nevlastníte, ne dobré k němu při pořízení přihlédnout. Vejde se do něj pohodlně vše potřebné a vy tam můžete bezpečně vyrazit kamkoliv budete chtít.

Ovládání a display

Ovládání je u současných glukometrů velice snadné a intuitivní. Probíhá často jen jedním stisknutím tlačítka a pokud budete chtít vidět například předešlá měření, slouží k tomu dalších pár tlačítek navíc. Ovládání odběrového pera je také snadné, ve většině případů se mechanicky natáhne a po přiložení k prstu stiskne – dojde k píchnutí potřebnému pro odběr krve.

Display je velice důležitou součástí glukometru a to zejména, pokud jej pořizujete pro starší osoby, které mají často problém se zrakem. Toho jsou si výrobci vědomi, a proto dělají displeje velké a dobře čitelné. Na trhu existuje velké množství glukometrů, které mají velké zobrazení číslic, které jsou dobře rozpoznatelné i bez potřeby nasazení brýlí na blízko. Display může být dále podsvícen, což usnadní čtení v hůře prosvětleném prostředí.

Přesnost a technické parametry

Glukometr je zařízení pro měření glykémie, a proto je potřeba, aby bylo měření přesné. Prodávané glukometry na domácí použití přesně relativně jsou, ale i přesto je potřeba se na naměřenou hodnotu dívat jako na interval s možnou odchylkou až 0,9 mmol/l. Hodnota hladiny cukru v krvi u zdravého člověka se pohybuje na lačno mezi 3,9 – 5,9 mmol/l, pokud máte glykémii mimo tyto parametry, je potřeba jednoznačně navštívit lékaře.

Další nejdůležitější technické parametry jsou potřebná velikost vzorku, která se pohybuje od 0,5 do 1 µl, měřící rozsah, který bývá až 0,55 – 33,3 mmol/l, či doba potřebná k vyhodnocení testu, která se pohybuje kolem 5 – 6 vteřin. Důležitá je rovněž možnost propojení s PC, nebo funkce Codefree, která umožňuje používat papírky bez kalibračního čipu. Důležitý je také počet cyklů, kolik glukometr zvládne provést na vloženou baterii – tento počet může v případě glukometrů disponujících dvěma AAA bateriemi být až 1000 cyklů.

Funkce glukometru

Mezi nejpřínosnější funkce patří určitě funkce alarmu, který upozorňuje například na potřebu měření po jídle a tak dále. Často také bývá možnost si u několika alarmů nastavit vlastní čas, kdy se mají ozvat a připomenout vám tak potřebu měření. Glukometr dále dokáže počítat průměrné hodnoty měření pro 1 – 90 dní a praktické je rovněž podsvícení displeje. Téměř všechny glukometry je dnes možné propojit s počítačem a některé jsou vybaveny také infračervenou přenosovou technologií, která přenášení dat na další zařízení ještě více usnadní.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.