Malé spotřebiče do kuchyně,

Nejlepší horkovzdušné fritézy bez oleje | Recenze, test

Fritéza dokáže nahradit klasické smažení na pánvi, ale i různé druhy přípravy v troubě. Fritovací hrnec, nazývaný též jako friťák, umožňuje jak smažení, tak i horkovzdušný ohřev a pečení, které jsou moderní a zdravější variantou. Výhoda fritéz je v rychlosti přípravy a rovnoměrném osmažení. Kromě oblíbených hranolků ji lze využít i na přípravu masa, muffinů nebo zeleniny.

Rozhodnout se musíte mezi dvěma typy, kdy první je fritéza s olejem, ve které probíhá smažení při plně ponořeném jídle v oleji, tedy klasický friťák. Je vhodný spíše na občasné fritování, a to vzhledem k nepříliš zdravé přípravě. Druhým typem je horkovzdušná fritéza, která je bez oleje nebo s jeho malým množstvím. Výhodou horkovzdušného hrnce je kromě zdravé přípravy také oddělovač potravin s možností smažit více pokrmů naráz. Nevýhodou pak vyšší cena a doba přípravy.

Zohlednit byste měli nejen velikost hrnce, objem pro jídlo a olej nebo příkon, ale i i specifické vlastnosti. Například nastavitelný rozsah teplot nebo přítomnost displeje a časovače. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší fritézy a jejich recenze.

Nejlepší horkovzdušné fritézy – TOP 7

V tabulce je výběr 7 nejlepších fritovacích hrnců z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelTyp fritézyPříkonMaximální náplň oleje 
Tefal EY 201815 Easy Fry Classique recenze a testTefal EY 201815 Easy Fry ClassiqueHorkovzdušná1500 W4,2 l
Tesla AirCook Q60 XL recenze a testTesla AirCook Q60 XLHorkovzdušná1500 W6 l
Klarstein AeroVital Deluxe recenze a testKlarstein AeroVital DeluxeHorkovzdušná1700 W5,4 l
Xiaomi Mi Smart Air Fryer recenze a testXiaomi Mi Smart Air FryerHorkovzdušná1500 W3,5 l
Sencor SFR 5320 recenze a testSencor SFR 5320Horkovzdušná1400 W3 l
Domo DO 513 FR recenze a testDomo DO 513 FRHorkovzdušná1800 W5,5 l
SILVERCREST SHF 900 A1 recenze a testSILVERCREST SHF 900 A1Horkovzdušná900 W1,5 l

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Tefal EY 201815 Easy Fry ClassiqueTesla AirCook Q60 XLKlarstein AeroVital DeluxeXiaomi Mi Smart Air FryerSencor SFR 5320Domo DO 513 FRSILVERCREST SHF 900 A1
Počet programů48886--
ČasovačAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Teplota80 - 200 °C40 - 200 °C80 - 200 °C40 - 200 °C60 - 200 °C80 - 200 °C80 - 200 °C
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 7 horkovzdušných fritéz

Tefal EY 201815 Easy Fry Classique

Tefal EY 201815 Easy Fry Classique recenze a test

Horkovzdušná fritéza Tefal EY 201815 Easy Fry Classique je mezi spotřebiteli velmi oblíbená, ne náhodou má proto stovky pozitivních recenzí. Svou velikostí vnitřního objemu 4,2 litru se řadí k průměrně velkým horkovzdušným friťákům, což potvrzuje i její maximální příkon 1500 W.

Ve srovnání s jinými horkovzdušnými fritézami disponuje menším počtem přednastavených programů/režimů, a to celkem čtyřmi. Snadno a automaticky s ní lze péct maso, grilovat, rozpékat slané i sladké a pečivo a samozřejmě smažit. Jelikož se jedná o sofistikovaný model s technologií Air Pulse, nevyžaduje při smažení buďto žádný olej, anebo jen opravdu malé množství.

Teplotu lze snadno regulovat od 80 do 200 °C, má časovač na maximálně 60 minut a patentovaný systém koše. Samotná nádoba má nepřilnavý povrch, a proto se s ní dobře pracuje i se velmi snadno čistí. Vyjímatelné části lze mýt v myčce a podle recenzí uživatelů má ve srovnání s podobnými typy lehce nižší hlučnost. Překvapí také garancí výrobce o opravitelnosti po dlouhou dobu deseti let.

Nižší hlučnost, technologie Air Pulse, opravitelnost po dobu 10 ti let
Menší počet přednastavených režimů

Tesla AirCook Q60 XL

Tesla AirCook Q60 XL recenze a test

Horkovzdušný hrnec Tesla AirCook Q60 XL zaujme zejména svým nadstandardně velkým košem, který má objem 6 litrů. Koš je samozřejmě vyjímatelný a podle zkušeností spotřebitelů snadno zvládne připravit jídlo až pro 4 dospělé osoby najednou. Zařízení je do velké míry multifunkční a ovládá se na přední straně dotykovým panelem.

Při vaření se využívá dynamického proudění teplého vzduchu Heat2Flow, který zajistí dokonalou přípravu všech vložených surovin jen s minimálním množstvím oleje. K dispozici je také 8 přednastavených programů, které mají rozdílnou dobu trvání a teplotu přípravy. Nadstandardní je rovněž teplotní rozsah, který je od 40 °C do 200 °C.

Z dalších věcí potěší časovač s automatickým vypnutím, jenž lze nastavit na 60 minut, stále rozumný příkon 1500 W a dodaný uživatelský manuál i barevná kuchařka s recepty. V tomto případě pouze recenze uživatelů upozorňují, že uváděné časy často neodpovídají realitě a jsou obvykle i něco málo delší.

Velký objem, mnohostranné využití, rychlá a pohodlná příprava jídel
Nepřesné časy v kuchařce

Klarstein AeroVital Deluxe

Klarstein AeroVital Deluxe recenze a test

Fritovací hrnec Klarstein AeroVital Deluxe je podle recenzí velice kvalitním zařízením, které má navíc stále rozumnou pořizovací cenu. Parní fritéze nechybí nic, čímž jsou i další moderní fritézy vybaveny. Potěší velkým počtem programů, kterých je 8, bohužel však podle zkušeností spotřebitelů chybí jejich popis, k čemu jsou vhodné a jak dlouho při jaké teplotě pracují.

Velkou výhodou je teflonový povrch, který výrobce použil jak pro hlavní nádobu, tak i pro košík, ve kterém se suroviny připravují. Příprava jídel je tak snadnější a efektivnější je i následné mytí. Kapacitou koše 5,4 l se řadí k větším modelům a samozřejmostí je fritování bez oleje, nebo s jen velmi malým množstvím.

Nemusí sloužit pouze ke zdravému smažení, ale připravíte v něm také steaky, zeleninu či dokonce slané pečivo a sladké koláče. K ovládání slouží přehledný dotykový panel, který má na sobě integrovaný také display. Má vyšší příkon 1700 W, fritéza je proto téměř ihned připravena k použití a má bezpečnou rukojeť s krytem Cool touch housing, které při vaření zůstávají chladné.

Kvalitní horkovzdušná fritéza, teflonový povrch koše i nádoby, velký počet programů
Chybí popis programů

Xiaomi Mi Smart Air Fryer

Xiaomi Mi Smart Air Fryer recenze a test

Fritéza bez oleje Xiaomi Mi Smart Air Fryer patří mezi chytré fritézy, kterých je na trhu k dostání jen velmi málo. Rozšiřuje to možnosti jejího využití i usnadňuje ovládání, pro spotřebitele milující chytré spotřebiče se jedná o ideální volbu. Ovládání je možné skrze aplikaci Mi Home a následně ji lze dávat povely i skrze hlasové asistenty.

V mobilní aplikaci naleznete dále také 100 chytrých receptů, se kterými je příprava nepřeberného množství jídel více než snadná. V nádobě s objemem 3,5 litru se nachází rovnou dva prostory, přičemž druhým je myšlena grilovací mřížka na vrchu nepřilnavého koše. Svým příkonem 1500 W by byla schopna konkurovat i větším fritézám, kvůli menšímu koši je však vhodná pouze k menší přípravě jídla.

Uživatelé ve svých recenzích oceňují zmíněné chytré funkce, čistý bílý design, kvalitní minimalistické zpracování i kompaktní zpracování. Překvapí možností plánovat začátek vaření až 24 hodin předem, nebo schopností vařit při nízkých teplotách i desítky hodin v kuse. K dispozici je pro to velký teplotní rozsah od 40 °C do 200 °C.

8 přednastavených režimů, možnost propojení s mobilní aplikací, dva prostory pro vaření
Nic zásadního

Sencor SFR 5320

Sencor SFR 5320 recenze a test

Hrnec na smažení Sencor SFR 5320 je vybaven technologií smažení horkým vzduchem, příprava jídel se proto obejde bez oleje, anebo jen s velmi malým množstvím. Jedná se o horkovzdušný friťák s méně objemným fritovacím košem o kapacitě 3 l, který je vhodný na přípravu menšího množství jídla, ideálně pro páry.

Zaujme rychlé nahřívání do 3 minut i zcela dostatečným teplotním rozsahem 60 až 200 stupňů Celsia. Jelikož se jedná o kompaktní fritovací hrnec, obzvlášť potěší jeho možnost odpojení napájecího kabelu pro ještě snazší uskladnění. Koš se dá zcela vyjmout, což usnadňuje mytí, má nepřilnavý povrch a jeho rukojeť je sklopná.

Oproti mnohým zde najdeme vzduchový filtr, který dokáže efektivně eliminovat zápach při smažení. Potěší také svým časovačem se zvukovým signálem, který je možné nastavit do 60 minut. Nechtěnému vyjmutí koše brání bezpečnostní pojistka, což předchází úrazům nejen u dětí a vnější povrch zařízení je na dotek chladný, což opět zvyšuje bezpečnost.

Zabudovaný vzduchový filtr, rychlé nahřátí do 3 minut, odpojitelný napájecí kabel
Menší objem koše 3 litry

Domo DO 513 FR

Domo DO 513 FR recenze a test

Fritovací hrnec bez oleje Domo DO 513 FR je oblíbená horkovzdušná fritéza, která vyniká svým větším příkonem 1800 W a tedy i větším výkonem, díky kterému je nahřátá a připravená do 3 minut. Velkou výhodou je velký fritovací koš s objemem 5,5 litru, což často oceňují v recenzích i samotní spotřebitelé. Připraví najednou 1,5 kilogramu jídla, což vystačí i pro menší hostinu.

Vzhledem k velkému prostoru ve fritovacím koši, který má navíc nepřilnavou úpravu, je možné připravovat pokrmy i grilováním na grilovacím roštu, který je součástí. Dodávány jsou také tři jehly na špízy, což zvyšuje variabilitu využívání. Kromě zmíněného je dodávána také kniha s recepty, která naučí využívat horkovzdušný hrnec naplno.

Připravovat lze kromě běžných věcí také hamburgery, vejce natvrdo i naměkko, koláče, listové pečivo, zeleninu či dokonce houby nebo ryby. Disponuje také časovačem, bohužel však je možné jej nastavit maximálně na 30 minut, což se dá považovat za jedinou nevýhodu. Díky přehlednému displeji a dotykovému panelu je jeho ovládání snadné a pohodlné.

Výkonný fritovací hrnec, objemný koš, grilovací rošt a jehly na špíz součástí
Časovač pouze na 30 minut

SILVERCREST SHF 900 A1

SILVERCREST SHF 900 A1 recenze a test

Malá horkovzdušná fritéza SILVERCREST SHF 900 A1 má menší objem fritovacího koše 1,5 litru, což podle výrobce vystačí na přípravu zhruba 200 g hranolků. Je to v podstatě jediná nevýhoda této fritézy, pokud však nepotřebujete připravovat větší množství, pro jednotlivce nebo páry je velikost dostačující. Výborný je poměr cena/výkon, což potvrzují v recenzích i spotřebitelé.

Oproti větším a dražším modelům se velice snadno ovládá. Slouží k tomu pouze dva otočné ovladače, přičemž jeden slouží k nastavování teploty a druhý k ovládání minutky/časovače. Časovač lze nastavit pouze na 30 minut, což vzhledem k nízké ceně není nic tak zásadního, a po uplynutí nastavené doby zařízení automaticky vypne.

Teplota se dá plynule nastavit od 80 °C do 200 °C, má ochranu proti přehřátí, tepelně izolovanou rukojeť a topný prvek, který je vyrobený z nerezové oceli. Fritovací koš má navíc nepřilnavou úpravu, což usnadňuje vaření a následné mytí. Hmotnost 2,9 kg je adekvátní menšímu provedení a naopak 1 m dlouhý napájecí kabel je delší, než mají mnohdy násobně dražší fritézy.

Fritéza bez tuku, nízká pořizovací cena, velice jednoduché ovládání otočnými ovladači
Malý fritovací hrnec

Jak vybrat horkovzdušný hrnec

Fritéza je oblíbeným pomocníkem v domácnosti, kde je cílem připravit rychle a jednoduše smažená jídla. Na trhu se objevují různé modely. Z hlediska konstrukce se lze setkat s možností, kterou je fritovací hrnec se skrytým topným tělesem. Jde o velmi populární variantu, kdy v útrobách není vidět topné těleso, ale jenom samotná vanička. Druhým řešením je fritéza s topným tělesem, které je ponořené v oleji. Zde je využíváno nejčastěji vyjímatelných vaniček, což přináší jasné přednosti, které souvisí hlavně s jednoduchostí samotné údržby.

Fritéza s olejem

Jedná se o řešení, kde je využíváno většího množství oleje, ve kterém jsou jednotlivé potraviny ponořeny, a tak dochází k jejich smažený. Jde o klasický friťák, který je jedním z nejběžnějších pomocníků. Je cenově dostupný, ale příprava není zase až tak zdravá.

Horkovzdušná fritéza

Řešení, které je sice cenově dražší, ale je spojeno se dvěma výhodami. V první řadě je to fakt, že horkovzdušná fritéza spotřebuje úplné minimum oleje – zhruba polévkovou lžíci, jelikož primárně využívá horký vzduch. Kladem je tedy zdravá příprava. Dále i to, že lze připravit i jiná než jenom smažená jídla.

Kapacita jídla a oleje

Parametrem výběru, který má fritéza mít, je také její velikost. Ta je obvykle udávána v kilogramových jednotkách, podle toho, kolik jídla je možní připravit. Ty nejmenší možnosti nabídnou přípravu pod 1 kilogram. Standardní možnosti umožní připravit okolo 1 kilogramu jídla, až po ty objemnější s 1,5 kg a více. Při procházení parametrů si dejte pozor, jaký objem je myšlen. Hodnoty se totiž liší pro kapacitu jídla a náplň oleje.

Údržba

Ta by měla být co možná nejjednodušší. U řady modelů je vyjímatelná vanička s nepřilnavým povrchem, kterou je možné vložit do myčky. U těch nejlepších variant není problém odpojit část související s elektřinou, zbytek rozebrat a kompletně umýt v myčce.

Funkce a vlastnosti

Základem by měla být možnost plynulého nastavení teploty, a to v rozmezí s ohledem na konkrétní typ jídla. Lepší fritovací hrnec umožní přímé nastavení programů podle toho, jaký pokrm se připravuje. Dobrou funkcí je také časovač, který zajistí vypnutí po automatickém čase.

Některé modely mají ve svém víku skleněný průzor, kterým lze postup přípravy snadno pozorovat. Další dobrou vlastností u horkovzdušných modelů může být systém otáčivých lopatek. U klasických fritéz může přijít vhod možnost jednoduchého a také čistého vypuštění oleje do připravené nádoby.

4.4/5 - (29 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.