Sport,

Nejlepší skládací a freestyle koloběžky 2024: Recenze + Jak vybrat

Skládací koloběžka pro děti i dospělý je charakteristická svou skladností a přenositelností. Díky tomu je ideální například do města pro pohodlné přesuny městskou dopravou. Klasické skládací koloběžky s menšími kolečky jsou spíše pro kratší přejezdy, ty s nafukovacími koly mohou sloužit jako praktická přibližovadla i na větší vzdálenosti.

Freestylová nebo také freestyle koloběžka pro začátečníky i pokročilé, je správnou volbou pro využití na triky ve městě i skate parku. Svou konstrukcí je k trikům přímo uzpůsobena. Ta je na první pohled jednoduchá, celkově malá, ale přitom je pevná, robustní a zároveň lehká. Typické pro trikové koloběžky jsou malá kolečka s vyztuženým rámem.

Správný výběr závisí na několika faktorech. Svou roli hraje hmotnost koloběžky v kombinaci s materiálem konstrukce (hliník, ocel) a samozřejmě její nosnost. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší freestyle a skládací koloběžky plus jejich recenze.

Nejlepší freestyle a skládací koloběžky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších freestyle a skládacích koloběžek z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTyp koloběžkyNosnostMinimální věk 
Nils Extreme QD-200 recenze a testNils Extreme QD-200Skládací100 kg5 let
Sulov RELIGIO recenze a testSulov RELIGIOSkládací100 kg5 let
JD BUG MS132 recenze a testJD BUG MS132Skládací100 kg5 let
Street Surfing Freestyle Torpedo recenze a testStreet Surfing Freestyle TorpedoFreestyle100 kg8 let
Spartan Stunt recenze a testSpartan StuntFreestyle100 kg-
Master Cruiser 200 recenze a testMaster Cruiser 200Skládací100 kg14 let
LIFEFIT FUNNY recenze a testLIFEFIT FUNNYSkládací50 kg5 let
Master Chaos 145 recenze a testMaster Chaos 145Skládací100 kg12 let
Spartan Jumbo recenze a testSpartan JumboSkládací100 kg-
Razor A5 Lux recenze a testRazor A5 LuxSkládací100 kg8 let

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Nils Extreme QD-200Sulov RELIGIOJD BUG MS132Street Surfing Freestyle TorpedoSpartan StuntMaster Cruiser 200LIFEFIT FUNNYMaster Chaos 145Spartan JumboRazor A5 Lux
Min. výška osoby115 cm115 cm-130 cm130 cm155 cm115 cm145 cm120 cm125 cm
Hmotnost3,46 kg2 kg3 kg2,7 kg3,3 kg3,7 kg2 kg2,9 kg3,5 kg3,9 kg
RámOcel + hliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliník
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 koloběžek

Nils Extreme QD-200

Nils Extreme QD-200 recenze a test

Skládací koloběžka Nils Extreme QD-200 je určena nejenom pro děti, ale je určená také pro dospělé. To je potvrzeno její nosností, která činí celých 100 kilogramů. Mezi praktické prvky patří protiskluzová nášlapná plocha, nebo madla z pěnového materiálu. Dále nechyb í ani zadní brzda.

Koloběžka je vyrobena z kombinace hliníku a oceli. Přináší dobré kvalitativní vlastnosti, a zároveň váhu o hodnotě 3,46 kilogramů. Díky tomu je s ní spojena snadná manipulace, i možnost přenosu – a to v jejím složeném stavu. Zaujme nastavitelnými řídítky, a to v rozmezí od 71,5 centimetrů, až po výšku 100,5 centimetrů.

Určena je dětem už od 5 let, a zároveň od výšky, která je minimálně 115 centimetrů. Opačná hranice není určena, a vzhledem k polohovatelným řídítkům a také nosnosti může být skutečně celkem výrazně variabilní.

Nosnost 100 kg, malá hmotnost, skládací
Jednoduché provedení

Sulov RELIGIO

Sulov RELIGIO recenze a test

Skládací koloběžka pro děti Sulov RELIGIO je určena už pro ty nejmenší. A to doslova, jelikož minimální věkovou hranicí je 5 let. Dále je při výběru třeba splnit podmínku minimální výšky, která činí 115 centimetrů. Na koloběžce se však může svézt i osoba dospělá, jelikož její nosnost je velmi dobrých 100 kilogramů.

Rám je vyroben z hliníku, což přináší jistotu lehkosti, a tak má hmotnost pouze 2 kilogramy. Jde také o materiál odolný, což potvrzuje certifikát a norma EN-14619, spojená s maximální bezpečností. Nechybí také další kvalitní prvky, mezi které je třeba zařadit špičková ložiska ABEC 7.

Díky možnosti složení není problém koloběžku snadno přenést, nebo uložit. Předností je i nastavení řídítek, a to podle věku i výšky dítěte. Minimální výška řídítek je 67 centimetrů. Naopak nejvýše je lze posunout až na 92 centimetrů. Šíře je stabilní, a to 55 cm.

Malá hmotnost, vysoká nosnost, popruh na přenášení
Plastové ráfky

JD BUG MS132

JD BUG MS132 recenze a test

Skládací koloběžka JD BUG MS132 je unikátním modelem, podle popisu výrobce totiž může být použitelná i jako freestyle koloběžka. Vděčí tomu velmi kvalitnímu zpracování, které tak obstojí i při překonávání překážek, nebo při jízdě v oblíbené U rampě.

Je vhodná pro děti od pěti let, minimální výška řídítek je 65 centimetrů a maximálně je lze zvednout do výšky 98 centimetrů. Ani nosnost na tom není špatně, uveze jezdce do 100 kilogramů a svézt se tak na ni mohou bez problému i dospělí. Má velká šesti palcová kolečka, respektive jejich průměr činí 145 milimetrů.

Jak jsme již uvedli, jedná se o skládací model, potěší praktický popruh na přenášení a samozřejmostí je zadní nožní brzda, která zároveň slouží jako blatník. Přední blatník, podobně jako u jiných modelů, zde nenajdete. Konstrukce je vyrobena z hliníku, což se pozitivně podepisuje na její nízké hmotnosti, která činí jen 3 kilogramy.

Nízká hmotnost, použitelná i na překážkách, kvalitní provedení
Nenašli jsme

Street Surfing Freestyle Torpedo

Street Surfing Freestyle Torpedo recenze a test

Freestyle koloběžka Street Surfing Freestyle Torpedo nezklame ani při klasické jízdě, a už vůbec ne při realizaci řady triků. Na ty je jako freestylová koloběžka primárně určena. Odpovídají tomu i její vlastnosti. Třeba slitina hliníku 6061, která zajistí nejenom vysokou odolnost a pevnost, ale zároveň nízkou váhu, činící jenom 2,7 kilogramů.

Mezi zajímavé prvky koloběžky patří také grip tape na nášlapu, jedinečná a pevná řídítka BMX s výškou 55,6 až 85 centimetrů, nebo také kvalitní úchopy z materiálu, který je označovaný jako TPR. To vše je spolu s ocelovou vidlicí přednost této koloběžky.

Určena je každému, kdo již dosáhl 8 let věku a jeho výška je minimálně 130 centimetrů. O její vhodnosti na trénování triků svědčí i celková nosnost o výšce 100 kg. To znamená, že může dobře svézt i dospělého člověka.

Kvalitní provedení, na provádění triků, z odlehčeného hliníku
Není skládací

Spartan Stunt

Spartan Stunt recenze a test

Koloběžku Spartan Stunt můžeme zařadit mezi freestyle koloběžky pro začátečníky, které dokáže naprosto uspokojit. Pro začátečníky je velmi pozitivní její dobrý poměr ceny a výkonu, pokud si chcete tento sport vyzkoušet a zároveň neinvestovat mnoho peněz, je tato koloběžka ideální volbou. Svezou se na ni pohodlně jak děti, tak i dospělí, její nosnost je totiž výborných 100 kg.

Hmotnost by mohla být nižší něž 3,3 kilogramů, vzhledem k ceně je to však zcela akceptovatelné. Rám je zhotoven z hliníku a zpracování je na dobré úrovni, jak se zmiňují i spotřebitelé v recenzích, snese i tvrdší zacházení. Kvůli pevnosti konstrukce se samozřejmě muselo upustit od výškově stavitelných řídítek a skládacího mechanismu.

Nad zadním kolečkem se nachází základní nášlapná brzda, kolečka mají průměr 10 centimetrů a jsou osazena ložisky ABEC 7. Rukojetě jsou gumové pro lepší a jistější úchop a co nejvyšší stabilitě pomáhají tři šroubovací svorky mezi předním kolem a řídítky. Celková její výška je 84 centimetrů a velikost nášlapné plochy činí 33 x 11 cm.

Nosnost 100 kilogramů, dobrý poměr cena/výkon
Pevná výška řídítek

Master Cruiser 200

Master Cruiser 200 recenze a test

Skládací koloběžka do města Master Cruiser 200 nezklame ani na cyklostezkách a jiných zpevněných trasách. Díky kvalitě ocelového rámu je možné její všestranné využití, a to i s ohledem na to, kdo na ní bude jezdit. Je určena hlavně pro větší zájemcem, jelikož minimální věková hranice je 14 let a minimální výšku výrobce stanovil na 155 centimetrů.

Kvalita provedení se pozitivně podepisuje hlavně na maximálním zatížení, které je celých 100 kilogramů. Je zde ale i stránka negativní, spojená s celkem vysokou hmotností, která činí 3,7 kilogramu. Odlehčují ji hlavně pevné hliníkové ráfky, které jsou součástí pneumatik mající rozměr 8 palců.

Řídítka je možné nastavit podle typu postavy, a to od 77 až po 90 centimetrů do výšky. Jejich šířka je pevně dána a má hodnotu 33 centimetrů. Samozřejmostí je důraz na bezpečnost, která je zajištěna efektivní nožní brzdou.

Skládací provedení, vysoká nosnost, nastavitelná řídítka
Vyšší hmotnost

LIFEFIT FUNNY

LIFEFIT FUNNY recenze a test

Skládací koloběžka s nafukovacími koly LIFEFIT FUNNY zaujme už jejich designem. Mají průměr 120 mm a jsou opatřeny pneumatikami, které mají velikost 5 palců. Samozřejmostí jsou i kvalitní ložiska, a to konkrétně s označením ABEC 5, které patří k tomu nejlepšímu na trhu. I díky nim je zaručena dobrá a pohodlná jízda v různých situacích.

Tento typ koloběžky je určený především pro dívky, a to již od jejich 5 let věku. Mezi další požadavek patří minimální výška, která je celkem optimálních 115 centimetrů. Hmotnostně není důvod u dětí v podstatě cokoliv řešit, jelikož celková nosnost této koloběžky je 50 kilogramů. Svézt se tak mohou i větší slečny, s jistotou komfortu, díky nastavitelným řídítkům.

Díky rámu, který je vyrobený z hliníku, je zajištěno také to, že koloběžka je velmi lehká. A to je i pravdou, jelikož její váha činí pouhé 2 kilogramy. Nechybí samozřejmost v podobě nožní brzdy, nebo i jistota spojená s tím, že plní normu EN 71.

Váží jenom 2 kg, nastavitelná řídítka, unikátní design
Nosnost 50 kg

Master Chaos 145

Master Chaos 145 recenze a test

Model skládací koloběžky pro dospělý Master Chaos 145 je určen každému, kdo již dosáhl 12 let věku. Výrobce omezuje také minimální výšku, která je stanovena na 145 centimetrů. To potvrzuje, že je určená hlavně pro ty odrostlejší. Tomu jasně odpovídá také nosnost, která zaujme tím, že činí přesně 100 kilogramů, což je velmi dobrá hodnota.

Konstrukce, tedy rám koloběžky je z hliníku, stejně jako jsou z tohoto materiálu i ráfky. To znamená jistotu nízké váhy, která činí 2,9 kilogramů. Díky skládacímu provedení ji lze i snadno přenést. Na pohodlnost jízdy mají vliv nejenom pneumatiky o velikosti 5 palců, ale i řídítka nastavitelná v rozmezí od 75 do 85 centimetrů.

O kvalitní jízdu se starají špičková ložiska s označením ABEC 5 carbon, a o možnost řešit nenadálé situace zase nášlapná zadní brzda, která umožní v podstatě okamžité zastavení na místě.

Odlehčení provedení, dobré maximální zatížení, kvalitní ložiska
Od 12 let

Spartan Jumbo

Spartan Jumbo recenze a test

Skládací koloběžka Spartan Jumbo se pyšní dosud trojicí spotřebitelských ocenění produkt roku. Jedná se tak o velmi populární model, který vyniká především výborným poměrem ceny k výkonu. Pořizovací cena se řadí mezi nejnižší v této kategorii modelů a kvalita zpracování mezi nejvyšší, což dokazují desítky kladných recenzí.

Výrobce neuvádí minimální věk dítěte, pouze doporučenou minimální výšku jezdce, která by měla být alespoň 120 centimetrů. Její nosnost je dobrých 100 kilogramů, spolehlivě tak poslouží jak dětem, tak i dospělým. Je vhodná jako sportovní nástroj pro děti, tak i jako dopravní prostředek do města pro dospělé. Skládací rám vyrobený z hliníku je velmi pevný s celkovou hmotností jen 3,5 kg.

K dostání je buďto ve žluto černém, nebo červeno černém provedení, kolečka jsou větší než u podobných modelů konkurence a mají průměr 200 mm. Výška nášlapu je 12 centimetrů nad zemí, což je skvělá hodnota, přejezd nerovností nečiní žádný problém. Řídítka jsou výškově stavitelná a brzda je pouze zadní, nášlapná. Z negativ lze zmínit pouze detaily, jako je chybějící stojánek, nebo přední blatník.

Výborný poměr cena/výkon, několik spotřebitelských ocenění, velká kolečka, nízká hmotnost
Absence stojánku a předního blatníku

Razor A5 Lux

Razor A5 Lux recenze a test

Koloběžka Razor A5 Lux na první pohled zaujme jak hliníkovou T-trubkou, tak zaujme také dostatečně velkým stupátkem, nebo uretanovými koly. Ty jsou dostatečně velké a díky materiálu zajistí maximální komfort během jízdy, a to doslova na jakémkoliv rovném povrchu nejenom ve městě.

Mezi klady této koloběžky patří nastavitelná řídítka, konstrukce umožňující jízdu i větším dětem, nebo dva unikáty. Prvním je patentovaný systém jejího skládání, a druhým unikátem je patentovaná a také účinná brzda, umístěná na zadním blatníku.

Určena je pro všechny zájemce již od 8 let věku, přičemž je vhodné dodržet maximální věkovou hranici o výši 125 centimetrů. Nosnost je dostačující i pro osoby dospělé a činí 100 kilogramů. Hmotnost koloběžky činí 3,9 kilogramů, což potvrzuje hlavně její celkovou robustnost a důraz na pevnost a odolnost.

Patentovaná brzda, patentované skládání, nastavitelná řídítka
Vyšší váha

Jak vybrat freestyle a skládací koloběžku

Vybrat ten pravý model by mělo být spojeno primárně s účelem použití. Pokud má jít hlavně o běžnou zábavu spojenou s krátkými přejezdy, měla by plně dostačovat klasická skládací koloběžka. Poklud máme mluvit o využití na různé triky, a to ve městě i ve skate parku, je správnou volbou model označený jako freestyle koloběžka. Ten je k trikům přímo uzpůsobený.

Hmotnost koloběžky

Parametr, který je při výběru velmi důležitý. Ovlivňuje ho nejenom velikost koloběžky, ale i materiál. Tím může být ocel, stejně jako například i populární hliník. Obecně platí pravidlo, že čím, bude hmotnost koloběžky nižší, tím lépe. U varianty, kterou je skládací koloběžka se nízká hmotnost podepíše pozitivně na tom, jak snadné ji bude přenášet. Lehká freestyle koloběžka zase umožní mnohem jednodušší provádění triků.

Pro koho je určena?

Toto je vhodné uvědomit si s ohledem na to, jaký bude věk osoby, která bude na koloběžce jezdit. Ty nejmenší skládací koloběžky, určené malým dětem, jsou vhodné již od 5 let. Větší provedení naopak mají minimální věk použitelnosti 12, ale třeba i 14 let. Odpovídá toku konstrukce a řada dalších parametrů.

Kromě minimálního věku je vhodné zohlednit i minimální výšku. Ta může u menších provedení začínat u výšky okolo 100 centimetrů. U variant pro větší děti, nebo dospělé, může minimální výška překročit i hranici 155 cm. Zajímavou volbou pro ty nejmenší může být i koloběžka se třemi kolečky, která jede pomocí přenášení váhy a je tak z pohledu stability lepším řešením.

Nosnost a modifikace

Aby byla jízda na koloběžce umožněna v podstatě každému, bez případného omezování, přihlíží se při výběru na její nosnost. U vyloženě dětských modelů se pohybuje okolo 50 kilogramů. Varianty pro odrostlejší děti a dospělé jsou spojeny s nosností minimálně 100 kg. Nosnost je velmi důležitá hlavně při výběru freestyle koloběžky, jelikož je třeba vzít v potaz dopad těžšího člověka na konstrukci, která by toto zatížení měla v ideálním případě bez jakýchkoliv problémů vydržet.

Design

Jsou malé, určené do města i do skate parku. Tomu by měl odpovídat také jejich design. Lesklé provedení, originální motivy, další výrazné prvky. Široká nabídka dokáže přinést varianty určené jak pro kluky, tak i varianty určené pro dívky.

4.2/5 - (12 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.