Sport a outdoor,

Vybíráme freestyle a skládací koloběžku – Recenze 10 nejlepších

Skládací koloběžka pro děti i dospělý je charakteristická svou skladností a přenositelností. Díky tomu je ideální například do města pro pohodlné přesuny městskou dopravou. Klasické skládací koloběžky s menšími kolečky jsou spíše pro kratší přejezdy, ty s nafukovacími koly mohou sloužit jako praktická přibližovadla i na větší vzdálenosti.

Freestylová nebo také freestyle koloběžka pro začátečníky i pokročilé, je správnou volbou pro využití na triky ve městě i skate parku. Svou konstrukcí je k trikům přímo uzpůsobena. Ta je na první pohled jednoduchá, celkově malá, ale přitom je pevná, robustní a zároveň lehká. Typické pro trikové koloběžky jsou malá kolečka s vyztuženým rámem.

Správný výběr závisí na několika faktorech. Svou roli hraje hmotnost koloběžky v kombinaci s materiálem konstrukce (hliník, ocel) a samozřejmě její nosnost. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší freestyle a skládací koloběžky plus jejich recenze.

Nejlepší freestyle a skládací koloběžky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších freestyle a skládacích koloběžek z testů a hodnocení pro rok 2019.

VzhledModelTyp koloběžkyNosnostMinimální věk 
Nils Extreme QD-200Skládací100 kg5 let
Sulov RELIGIOSkládací100 kg5 let
Nils Extreme Fliker Twist FL145Skládací100 kg8 let
Street Surfing Freestyle TorpedoFreestyle100 kg8 let
Nils Extreme QD-100-7AFreestyle100 kg5 let
Master Cruiser 200Skládací100 kg14 let
LIFEFIT FUNNYSkládací50 kg5 let
Master Chaos 145Skládací100 kg12 let
Spartan JumboSkládací100 kg-
Razor A5 LuxSkládací100 kg8 let

Porovnání parametrů

 Nils Extreme QD-200Sulov RELIGIONils Extreme Fliker Twist FL145Street Surfing Freestyle TorpedoNils Extreme QD-100-7AMaster Cruiser 200LIFEFIT FUNNYMaster Chaos 145Spartan JumboRazor A5 Lux
Min. výška osoby115 cm115 cm145 cm130 cm115 cm155 cm115 cm145 cm120 cm125 cm
Hmotnost3,46 kg2 kg8,5 kg2,7 kg3,5 kg3,7 kg2 kg2,9 kg3,5 kg3,9 kg
RámOcel + hliníkHliníkOcelHliníkOcelHliníkHliníkHliníkHliníkHliník
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 koloběžek

Nils Extreme QD-200

Nils Extreme QD-200 recenze

Skládací koloběžka Nils Extreme QD-200 je určena nejenom pro děti, ale je určená také pro dospělé. To je potvrzeno její nosností, která činí celých 100 kilogramů. Mezi praktické prvky patří protiskluzová nášlapná plocha, nebo madla z pěnového materiálu. Dále nechyb í ani zadní brzda.

Koloběžka je vyrobena z kombinace hliníku a oceli. Přináší dobré kvalitativní vlastnosti, a zároveň váhu o hodnotě 3,46 kilogramů. Díky tomu je s ní spojena snadná manipulace, i možnost přenosu – a to v jejím složeném stavu. Zaujme nastavitelnými řídítky, a to v rozmezí od 71,5 centimetrů, až po výšku 100,5 centimetrů.

Určena je dětem už od 5 let, a zároveň od výšky, která je minimálně 115 centimetrů. Opačná hranice není určena, a vzhledem k polohovatelným řídítkům a také nosnosti může být skutečně celkem výrazně variabilní.

Nosnost 100 kg, malá hmotnost, skládací

Jednoduché provedení

Sulov RELIGIO

Sulov RELIGIO recenze

Skládací koloběžka pro děti Sulov RELIGIO je určena už pro ty nejmenší. A to doslova, jelikož minimální věkovou hranicí je 5 let. Dále je při výběru třeba splnit podmínku minimální výšky, která činí 115 centimetrů. Na koloběžce se však může svézt i osoba dospělá, jelikož její nosnost je velmi dobrých 100 kilogramů.

Rám je vyroben z hliníku, což přináší jistotu lehkosti, a tak má hmotnost pouze 2 kilogramy. Jde také o materiál odolný, což potvrzuje certifikát a norma EN-14619, spojená s maximální bezpečností. Nechybí také další kvalitní prvky, mezi které je třeba zařadit špičková ložiska ABEC 7.

Díky možnosti složení není problém koloběžku snadno přenést, nebo uložit. Předností je i nastavení řídítek, a to podle věku i výšky dítěte. Minimální výška řídítek je 67 centimetrů. Naopak nejvýše je lze posunout až na 92 centimetrů. Šíře je stabilní, a to 55 cm.

Malá hmotnost, vysoká nosnost, popruh na přenášení

Plastové ráfky

Nils Extreme Fliker Twist FL145

Nils Extreme Fliker Twist recenze

Koloběžka se třemi kolečky Nils Extreme Extreme Fliker Twist je na trhu naprostým unikátem. A to proto, že umožní nikoliv jen netradiční jízdu, ale i možnost zajímavého posilování. Unikátem je spodní část, která je rozdělena na 2 díly. Jízda na této koloběžce je spojena s pohupováním, které dokáže přispět k rychlosti až 20 kilometrů v hodině.

O kvalitu se stará konstrukce vyrobená z oceli, která má vliv i na nosnost, která u této koloběžky činí 100 kilogramů. Dále nelze opomíjet ani kola o velikosti 5, která jsou odolná a umožní pohodlnou jízdu. Tu zajistí i polohovatelná řídítka, v rozmezí od 86 až do 101 centimetrů.

Koloběžka je i pro menší děti, jelikož věková hranice je stanovena na 8 let. A to s přihlédnutím na velikost postavy, která by měla být alespoň 145 centimetrů. Unikátem je jak jízda, tak i schopnost rychlého zastavení. A to díky systému Grip Brake, na kterém jsou postaveny brzdy.

Trojice koleček, rychlá jízda, netradiční pohyb

Nemožnost standardní jízdy

Street Surfing Freestyle Torpedo

Street Surfing Freestyle Torpedo recenze

Freestyle koloběžka Street Surfing Freestyle Torpedo nezklame ani při klasické jízdě, a už vůbec ne při realizaci řady triků. Na ty je jako freestylová koloběžka primárně určena. Odpovídají tomu i její vlastnosti. Třeba slitina hliníku 6061, která zajistí nejenom vysokou odolnost a pevnost, ale zároveň nízkou váhu, činící jenom 2,7 kilogramů.

Mezi zajímavé prvky koloběžky patří také grip tape na nášlapu, jedinečná a pevná řídítka BMX s výškou 55,6 až 85 centimetrů, nebo také kvalitní úchopy z materiálu, který je označovaný jako TPR. To vše je spolu s ocelovou vidlicí přednost této koloběžky.

Určena je každému, kdo již dosáhl 8 let věku a jeho výška je minimálně 130 centimetrů. O její vhodnosti na trénování triků svědčí i celková nosnost o výšce 100 kg. To znamená, že může dobře svézt i dospělého člověka.

Kvalitní provedení, na provádění triků, z odlehčeného hliníku

Není skládací

Nils Extreme QD-100-7A

Nils Extreme QD-100-7A recenze

Mezi freestyle koloběžky pro začátečníky Nils Extreme QD-100-7A zaručeně patří. Nadchne však i toho, kdo umí triků podstatně více. Tato koloběžka na triky je vyrobena z oceli, její součástí jsou PU kolečka a nechybí ani kvalitní ložiska ABEC 7.

Patří mezi trikové koloběžky, které mohou být určené i menším dětem. Minimální věková hranice je 5 let a minimální výška je stanovena na 115 centimetrů. Přesto nezklame její nosnost, u které je hodnota udávána na celých 100 kilogramů, což je velmi kvalitní hodnota známá i u koloběžek pro dospělé.

Vzhledem k materiálu je její hmotnost 3,5 kilogramů a v souvislosti s určením nemá možnost složení. Umožní však pohodlnou jízdu díky dobrému nášlapu, který zaujme délkou o hodnotě 47 kilogramů a dále také šířkou, která činí velice dobrých 11,8 centimetrů.

Od 5 let, nosnost 100 kilogramů, pevný ocelový rám

Větší hmotnost

Master Cruiser 200

Master Cruiser 200 recenze

Skládací koloběžka do města Master Cruiser 200 nezklame ani na cyklostezkách a jiných zpevněných trasách. Díky kvalitě ocelového rámu je možné její všestranné využití, a to i s ohledem na to, kdo na ní bude jezdit. Je určena hlavně pro větší zájemcem, jelikož minimální věková hranice je 14 let a minimální výšku výrobce stanovil na 155 centimetrů.

Kvalita provedení se pozitivně podepisuje hlavně na maximálním zatížení, které je celých 100 kilogramů. Je zde ale i stránka negativní, spojená s celkem vysokou hmotností, která činí 3,7 kilogramu. Odlehčují ji hlavně pevné hliníkové ráfky, které jsou součástí pneumatik mající rozměr 8 palců.

Řídítka je možné nastavit podle typu postavy, a to od 77 až po 90 centimetrů do výšky. Jejich šířka je pevně dána a má hodnotu 33 centimetrů. Samozřejmostí je důraz na bezpečnost, která je zajištěna efektivní nožní brzdou.

Skládací provedení, vysoká nosnost, nastavitelná řídítka

Vyšší hmotnost

LIFEFIT FUNNY

LIFEFIT FUNNY recenze

Skládací koloběžka s nafukovacími koly LIFEFIT FUNNY zaujme už jejich designem. Mají průměr 120 mm a jsou opatřeny pneumatikami, které mají velikost 5 palců. Samozřejmostí jsou i kvalitní ložiska, a to konkrétně s označením ABEC 5, které patří k tomu nejlepšímu na trhu. I díky nim je zaručena dobrá a pohodlná jízda v různých situacích.

Tento typ koloběžky je určený především pro dívky, a to již od jejich 5 let věku. Mezi další požadavek patří minimální výška, která je celkem optimálních 115 centimetrů. Hmotnostně není důvod u dětí v podstatě cokoliv řešit, jelikož celková nosnost této koloběžky je 50 kilogramů. Svézt se tak mohou i větší slečny, s jistotou komfortu, díky nastavitelným řídítkům.

Díky rámu, který je vyrobený z hliníku, je zajištěno také to, že koloběžka je velmi lehká. A to je i pravdou, jelikož její váha činí pouhé 2 kilogramy. Nechybí samozřejmost v podobě nožní brzdy, nebo i jistota spojená s tím, že plní normu EN 71.

Váží jenom 2 kg, nastavitelná řídítka, unikátní design

Nosnost 50 kg

Master Chaos 145

Master Chaos 145 recenze

Model skládací koloběžky pro dospělý Master Chaos 145 je určen každému, kdo již dosáhl 12 let věku. Výrobce omezuje také minimální výšku, která je stanovena na 145 centimetrů. To potvrzuje, že je určená hlavně pro ty odrostlejší. Tomu jasně odpovídá také nosnost, která zaujme tím, že činí přesně 100 kilogramů, což je velmi dobrá hodnota.

Konstrukce, tedy rám koloběžky je z hliníku, stejně jako jsou z tohoto materiálu i ráfky. To znamená jistotu nízké váhy, která činí 2,9 kilogramů. Díky skládacímu provedení ji lze i snadno přenést. Na pohodlnost jízdy mají vliv nejenom pneumatiky o velikosti 5 palců, ale i řídítka nastavitelná v rozmezí od 75 do 85 centimetrů.

O kvalitní jízdu se starají špičková ložiska s označením ABEC 5 carbon, a o možnost řešit nenadálé situace zase nášlapná zadní brzda, která umožní v podstatě okamžité zastavení na místě.

Odlehčení provedení, dobré maximální zatížení, kvalitní ložiska

Od 12 let

Spartan Jumbo

Spartan Jumbo recenze

Skládací koloběžka Spartan Jumbo se pyšní dosud trojicí spotřebitelských ocenění produkt roku. Jedná se tak o velmi populární model, který vyniká především výborným poměrem ceny k výkonu. Pořizovací cena se řadí mezi nejnižší v této kategorii modelů a kvalita zpracování mezi nejvyšší, což dokazují desítky kladných recenzí.

Výrobce neuvádí minimální věk dítěte, pouze doporučenou minimální výšku jezdce, která by měla být alespoň 120 centimetrů. Její nosnost je dobrých 100 kilogramů, spolehlivě tak poslouží jak dětem, tak i dospělým. Je vhodná jako sportovní nástroj pro děti, tak i jako dopravní prostředek do města pro dospělé. Skládací rám vyrobený z hliníku je velmi pevný s celkovou hmotností jen 3,5 kg.

K dostání je buďto ve žluto černém, nebo červeno černém provedení, kolečka jsou větší než u podobných modelů konkurence a mají průměr 200 mm. Výška nášlapu je 12 centimetrů nad zemí, což je skvělá hodnota, přejezd nerovností nečiní žádný problém. Řídítka jsou výškově stavitelná a brzda je pouze zadní, nášlapná. Z negativ lze zmínit pouze detaily, jako je chybějící stojánek, nebo přední blatník.

Výborný poměr cena/výkon, několik spotřebitelských ocenění, velká kolečka, nízká hmotnost

Absence stojánku a předního blatníku

Razor A5 Lux

Razor A5 Lux recenze

Koloběžka Razor A5 Lux na první pohled zaujme jak hliníkovou T-trubkou, tak zaujme také dostatečně velkým stupátkem, nebo uretanovými koly. Ty jsou dostatečně velké a díky materiálu zajistí maximální komfort během jízdy, a to doslova na jakémkoliv rovném povrchu nejenom ve městě.

Mezi klady této koloběžky patří nastavitelná řídítka, konstrukce umožňující jízdu i větším dětem, nebo dva unikáty. Prvním je patentovaný systém jejího skládání, a druhým unikátem je patentovaná a také účinná brzda, umístěná na zadním blatníku.

Určena je pro všechny zájemce již od 8 let věku, přičemž je vhodné dodržet maximální věkovou hranici o výši 125 centimetrů. Nosnost je dostačující i pro osoby dospělé a činí 100 kilogramů. Hmotnost koloběžky činí 3,9 kilogramů, což potvrzuje hlavně její celkovou robustnost a důraz na pevnost a odolnost.

Patentovaná brzda, patentované skládání, nastavitelná řídítka

Vyšší váha

Jak vybrat freestyle a skládací koloběžku

Vybrat ten pravý model by mělo být spojeno primárně s účelem použití. Pokud má jít hlavně o běžnou zábavu spojenou s krátkými přejezdy, měla by plně dostačovat klasická skládací koloběžka. Poklud máme mluvit o využití na různé triky, a to ve městě i ve skate parku, je správnou volbou model označený jako freestyle koloběžka. Ten je k trikům přímo uzpůsobený.

Hmotnost koloběžky

Parametr, který je při výběru velmi důležitý. Ovlivňuje ho nejenom velikost koloběžky, ale i materiál. Tím může být ocel, stejně jako například i populární hliník. Obecně platí pravidlo, že čím, bude hmotnost koloběžky nižší, tím lépe. U varianty, kterou je skládací koloběžka se nízká hmotnost podepíše pozitivně na tom, jak snadné ji bude přenášet. Lehká freestyle koloběžka zase umožní mnohem jednodušší provádění triků.

Pro koho je určena?

Toto je vhodné uvědomit si s ohledem na to, jaký bude věk osoby, která bude na koloběžce jezdit. Ty nejmenší skládací koloběžky, určené malým dětem, jsou vhodné již od 5 let. Větší provedení naopak mají minimální věk použitelnosti 12, ale třeba i 14 let. Odpovídá toku konstrukce a řada dalších parametrů.

Kromě minimálního věku je vhodné zohlednit i minimální výšku. Ta může u menších provedení začínat u výšky okolo 100 centimetrů. U variant pro větší děti, nebo dospělé, může minimální výška překročit i hranici 155 cm.

Nosnost a modifikace

Aby byla jízda na koloběžce umožněna v podstatě každému, bez případného omezování, přihlíží se při výběru na její nosnost. U vyloženě dětských modelů se pohybuje okolo 50 kilogramů. Varianty pro odrostlejší děti a dospělé jsou spojeny s nosností minimálně 100 kg. Nosnost je velmi důležitá hlavně při výběru freestyle koloběžky, jelikož je třeba vzít v potaz dopad těžšího člověka na konstrukci, která by toto zatížení měla v ideálním případě bez jakýchkoliv problémů vydržet.

Design

Jsou malé, určené do města i do skate parku. Tomu by měl odpovídat také jejich design. Lesklé provedení, originální motivy, další výrazné prvky. Široká nabídka dokáže přinést varianty určené jak pro kluky, tak i varianty určené pro dívky.

Vybíráme freestyle a skládací koloběžku – Recenze 10 nejlepších
4.2 (83.64%) 11 votes