Outdoor,

Nejlepší fotopasti 2024 | Recenze

Fotopast je využívaná myslivci v lesích pro monitorování zvěře, ale může být použita také na zloděje pro ochranu majetku a možnou alternativu bezpečnostních kamer. V případě fotopasti do auta je však lepší sáhnout po autokameře než vyloženě fotopasti. Z názvu vyplívá, že umí především fotografovat, nicméně většina modelů dokáže pořídit i krátký video záznam se zvukem. Pořízený záznam uchovává na SD kartě a pokud je navíc s GSM modulem, tak jej může rovněž odeslat pomocí MMS nebo na email.

Pořizovat můžete jak denní, tak noční záznam. Obzvláště pro noční snímání jsou vhodnější fotopasti s přisvícením o vlnové délce 940 nm nepoutající na sebe pozornost červeným světlem a nenarušující tak své maskování. K aktivaci spouště odchází v okamžiku, kdy pohybové čidlo (PIR) zaznamená pohyb zvířete či člověka v zorném poli snímače. Kvalita fotografií i videa je u současných modelů na dobré úrovni díky velkému rozlišení.

Zohlednit byste měli nejen úhel záběru, vlnovou délku, rozměry, rozlišení fotoaparátu a videa, ale i specifické vlastnosti. Například zda je fotopast s WiFi nebo GSM, jaká je maximální kapacita uložiště a dosah pohybového čidla. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší fotopasti a jejich recenze.

Nejlepší fotopasti – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších fotopastí z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelRozlišení fotografiíRozlišení videaPaměťová karta 
ScoutGuard SG520 PRO recenze a testScoutGuard SG520 PRO12 Mpix-32 GB
Bunaty Mini Full HD recenze a testBunaty Mini Full HD16 MpixFull HD32 GB
Welltar 7330 MCW recenze a testWelltar 7330 MCW12 MpixFull HD32 GB
Bunaty FULL HD GSM recenze a testBunaty FULL HD GSM12 MpixFull HD16 GB
ScoutGuard Predator XW recenze a testScoutGuard Predator XW12 MpixHD16 GB
Ltl Acorn 6210 MC recenze a testLtl Acorn 6210 MC12 MpixFull HD16 GB
Doerr SnapSHOT MINI recenze a testDoerr SnapSHOT MINI5 MpixVGA8 GB
ScoutGuard MG984G-30mHD recenze a testScoutGuard MG984G-30mHD30 MpixFull HD32 GB
ForestCam LS880 recenze a testForestCam LS88012 MpixFull HD32 GB
Bentech 3.0CG recenze a testBentech 3.0CG12 MpixFull HD32 GB

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 ScoutGuard SG520 PROBunaty Mini Full HDWelltar 7330 MCWBunaty FULL HD GSMScoutGuard Predator XWLtl Acorn 6210 MCDoerr SnapSHOT MINIScoutGuard MG984G-30mHDForestCam LS880Bentech 3.0CG
GSMNeNeNeAnoNeNeNeAnoAnoAno
Wi-FiNeNeNeNeAnoNeNeNeNeNe
Infra přísvit940 nm940 nm940 nm940 nm940 nm940 nm940 nm940 nm940 nm940 nm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 fotopastí

ScoutGuard SG520 PRO

ScoutGuard SG520 PRO recenze a test

Fotopast ScoutGuard SG520 PRO umí zachytit pohyb i na vzdálenost 15 metrů. Dokáže fotografovat i v noci, o což se starají 4 infra diody, které mají vlnovou délku 940 nm. Díky tomu se hodí jak při monitorování zvěře, tak například také při zabezpečení a dále ochraně lidského majetku.

Rozlišení fotoaparátu je u tohoto modelu 12 Mpix. Možné je zvolit i menší, a to 5 nebo 10 megapixelů. Veškeré nastavení i zobrazení je možné provádět s využitím LCD displeje, který má dostatečnou velikost o hodnotě 1,44 palců.

Ukládání fotografií probíhá na SD kartu, která může mít kapacitu o hodnotě až 32 GB. Fotopast je napájena pomocí baterií, které mohou nabídnout výdrž po dobu zhruba 3 měsíců. Nechybí ani funkce časosběru a nastavení PIR čidla v rozmezí 5 sekund až 60 minut.

Jednoduché ovládání, cena/výkon, kvalita obrazu
Stahování záznamů pouze z vysunuté paměťové karty

Bunaty Mini Full HD

Bunaty Mini Full HD recenze a test

Fotopast na zloděje Bunaty Mini Full HD zaujme tím, že využívá velký LCD displej, který umožní jak prohlížení fotografií, tak i samotné nastavení. Kromě fotografií zvládne také natáčení videa. Pokud jde o vytváření fotografií, mohou být v rozlišení až 16 megapixelů, ale i méně. Video dokáže natáčet ve Full HD, a to konkrétně v rozlišení 1080p.

Ukládání fotografií i videí probíhá na paměťovou kartu typu SD, která může být o velikosti maximálně 32 GB. Video může mít maximální délku 60 vteřin, a kromě kompaktních rozměrů zaujme i slušná rychlost spouště o hodnotě 0,5 sekund. Samozřejmé je focení ve dne, ale i v noci.

Noční režim využívá přísvitu o vlnové délce 940 nm. Dosvit zaujme hodnotou, která může být až 10 metrů. Praktický je také otisk razítka na fotografii, obsahující datum a čas. Napájení je realizováno velmi jednoduše, a to pomocí 4 tužkových baterií typu AA.

Až 16 Mpix, kompaktní rozměry, přehledné menu
Kratší dosah

Welltar 7330 MCW

Welltar 7330 MCW recenze a test

Fotopast Welltar 7330 MCW je panoramatickým modelem, který umožní pořizovat širokoúhlé fotografie, které pojmou záběr až 100 stupňů. Nechybní také jejich dostatečné rozlišení, které může být o velikosti 12Mpix. Dále nelze opomenout ani možnost natáčení videí, a to v rozlišení 1080p, tedy kvalita označovaná jako Full HD.

Nechybí ani schopnost fotit ve tmě, a to díky přísvitu o vlnové délce 940 nm. Celkem je daný přísvit realizován s využitím 56 účinných LED diod. To pak zajistí dokonalost fotografií i v horších podmínkách s dosahem IR více jak 20 metrů

Past dokáže pracovat při teplotách od -30 až po +60 stupňů Celsia. Součástí konstrukce je také TFT displej o velikosti 2 palců. Rychlost spouště se pohybuje v rozmezí 0,35 – 0,45 sekund a dále umožňuje využití časosběru nebo pohotovostní režim až 6 měsíců.

Rychlost spouště, širokoúhlé fotky, kvalitní noční přísvit
Absence GSM modulu

Bunaty FULL HD GSM

Bunaty FULL HD GSM recenze a test

Fotopast s GSM Bunaty FULL HD umožní vložení SIM karty a následný přenos prostřednictvím GPRS. Nechybí také barevný displej pro zobrazení, stejně jako pro nastavení, který je umístěn vpředu. Fotografie dokáže vytvářet v rozlišení o hodnotě až 12 Mpix. Umí také natáčet videa, a to v rozlišení o hodnotě až 1080p, což odpovídá takzvanému Full HD.

Maximální délka natočeného videa je 60 sekund. Past je napájena pomocí 8 AA neboli tužkových baterií. Kromě dne umí vytvářet fotografie i v noci, a to s využitím vlnové délky 940 nm. Dosvit je kvalitní o hodnotě až 15 metrů.

Rozměry fotopasti jsou kompaktní o hodnotě 132mm x 88mm x 65mm. Nabídne také skvělý maskovací design. Určená je u pro ukládání na paměťovou kartu, s maximální velikostí 16 GB. Zorné pole je 52 stupňů, tedy ideální na větší vzdálenosti.

S GSM, laserové ukazovátko, LCD displej vpředu
Spotřeba při natáčení, vyšší cena

ScoutGuard Predator XW

ScoutGuard Predator XW recenze a test

Fotopast s Wifi SD kartou ScoutGuard Predator XW je ideální pro jednoduchý přenos snímků do různých zařízení, a to až na dálku 30 metrů. Modul bezdrátové sítě je možné v případě potřeby také vypnout. Samotné fotografie jsou dále ukládány na paměťovou SD kartu o maximální kapacitě 16 GB. Zobrazení snímků může proběhnout i bez kontaktu s pastí.

Fotografie mohou být pořízeny v rozlišení o hodnotě až 12 Mpix. Dále je možné také natáčet videa, ale oproti jiným srovnávaným modelům jen v HD rozlišení o hodnotě 720p. Nechybí odolnost vůči povětrnostním vlivům a také teplotám, které mohou být od -20 až po +60 stupňů Celsia.

Kromě denního světla umí díky výkonným LED diodám o vlnové délce 940 nm fotografovat a natáčet také v noci. Dosvit daného modelu je přibližně 10 metrů. Díky PIR čidlu s reakcí na tepelnou stopu dokáže pořizovat fotografie až do vzdálenosti 17 metrů.

WiFi propojení, ovládání, rozměry
Video pouze HD, delší rychlost odezvy

Ltl Acorn 6210 MC

Ltl Acorn 6210 MC recenze a test

Fotopast Ltl Acorn 6210 MC nabídne dobré neviditelné osvětlení s vlnovou délkou 940 nm. Díky němu dokáže posvítit až na vzdálenost 25 metrů. Kromě fotografií umí pořídit i videa, včetně zvuku. Fotografie pořizuje v rozlišení až 12 Mpix. Natáčení videí je spojeno s formátem Full HD.

Model zaujme také displejem TFT, který má velikost 2,25 palců a umožní nastavení, stejně jako prohlížení záznamů. Zaujme dobrá odolnost, kdy past dokáže fungovat při teplotách od -22 stupňů, až po teploty okolo +44 stupňů Celsia.

Praktický je též voděodolný korpus, stejně jako dokonalé maskování. Nechybí možnost zabezpečení dat pomocí unikátního PIN kódu. Stejně tak umožní vlastní pojmenování pro lepší přehled v případě využívání více stejných modelů na různých místech.

PIN kód, videa se zvukem, možnost vypnutí za určitý čas
Bez GSM modulu

Doerr SnapSHOT MINI

Doerr SnapSHOT MINI recenze a test

Fotopast Doerr SnapSHOT MINI zaujme hlavně svými kompaktními rozměry a tím i velmi dobrým maskováním. Fotografovat umí jak ve dne, tak i v noci, kdy se o přisvícení stará 40 IRE LED diod. Ty zajistí přisvícení až do vzdálenosti 8 metrů. Napájení je velmi jednoduché a je realizováno pomocí 8 tužkových baterií klasického AA typu.

Maximální rozlišení, ve kterém je možné pořizovat fotografie, je 5 Mpx. Díky barevnému LCD displeji je umožněno fotografie prohlédnout, nebo foto past také nastavit. Velikost displeje má velikost 1,5 palce. Umožní také natáčení videí, ovšem pouze ve VGA kvalitě. V tomto směru jsou parametry na úkor kompaktnosti zřetelně viditelné.

Pořízené záznamy je možné ukládat na SD kartu, která může mít maximální velikost 8 GB. Kromě funkce BlackVision zaujme také možnost doplnit jednotlivé snímky datumem a časem, stejně jako na nich může být teplota, nebo aktuální fáze měsíce.

Malé rozměry, maskování, displej
Nízké rozlišení foto i videa

ScoutGuard MG984G-30mHD

ScoutGuard MG984G-30mHD recenze a test

Fotopast s GSM ScoutGuard MG984G-30mHD je unikátní tím, že umí využívat 4G LTE sítě, a tak snadno a rychle odesílat pořízení fotografie, ale také videa. Hodí se proto i na ostrahu objektů se zajištěním okamžitých záznamů. Pořizovat záznamy umí i v noci, a to díky přísvitu, která má vlnovou délku o hodnotě 940 nm.

Přísvit je možný až na vzdálenost o velikosti 20 metrů. Díky kvalitnímu pohybového senzoru je zaznamenáno cokoliv ve vzdálenosti až 30 metrů. Konstrukce má také LCD obrazovku pro nastavení, ale i zobrazení jednotlivých fotografií.

Výjimečná je kvalita záznamů. Videa jsou natáčena v rozlišení 1080p neboli Full HD. Fotografie jsou pořizovány v rozlišení o velikosti až 30 Mpix. Nechybí ani využití kvalitních PID čidel, stejně jako velmi odolné konstrukce.

Velké rozlišení, 4G LTE, vzdálenost
Vyšší cena, složitější nastavení

ForestCam LS880

ForestCam LS880 recenze a test

Fotopast na zloděje ForestCam LS880 je použitelná také v lese. Nabídne velmi dobré krytí IP65, které zajistí vysokou odolnost vůči jakýmkoliv rozmarům počasí. Díky praktickému LCD displeji je zajištěno také její dokonalé zaměření na požadované místo. Displej umožní i snadnější nastavení, stejně jako možnost si fotografie prohlédnout. Výhodou je i laserové ukazovátko, díky čemuž se nemusí fotopast kvůli obsluze sundávat.

Nechybí možnost využít neviditelného přísvitu ve tmě. Ten lze nastavit v rozmezí 5, 10 a 15 metrů, přičemž samotná vzdálenost snímání PIR čidla dosahuje až 25 metrů. Samozřejmostí je také české menu, nebo ukládání na SD kartu. Ta může mít velikost již od 8 MB až po hodnotu 32 GB.

Fotografie jsou pořizovány v rozlišení o maximální hodnotě 12 Mpix. Dále je možné natáčet videa v maximálním rozlišení Full HD 1080p. Zaujme také velmi dobrá výdrž na nabité baterie, které je v rozmezí 3 – 6 měsíců. V druhé generaci tohoto modelu je navíc s GSM modulem a podporou GPRS pro přenos na email.

GSM modul, nastavení přísvitu, krytí IP65
Vyšší pořizovací cena

Bentech 3.0CG

Bentech 3.0CG recenze a test

Fotopast s GSM Bentech 3.0CG umožní v první řadě pořizování fotografií, které mohu být v rozlišení až o velikosti 12 megapixelů. Dále dokáže také natáčet videa, kde je možné nastavit kvalitu Full HD neboli 1080 p. Nechybí také GSM modul, který s využitím SIM karty nabídne možnost okamžitého odeslání fotografií, a to buď na mobilní telefon nebo email.

Kromě focení ve dne je k dispozici také neviditelný noční dosvit. Maximální vzdálenost může být až 20 metrů. Infra přísvit využívá standardní vlnové délky o hodnotě 940 nm. Samozřejmostí je i vysoká odolnost a dobré maskování.

Díky menu v češtině se dá fotopast velmi dobře nastavit dle požadavků. Fotografie jsou ukládány také na paměťovou SD kartu. Napájení je řešeno s využitím baterií, s možností snadné výměny. Zajímavá je i udávaná rychlost spouště 0,4 s, detekční vzdálenost 20 metrů nebo nastavení časových intervalů pro automatické snímání.

GSM modul, rychlost spouště, 56 LED diod
Nic zásadního jsme nenašli

Jak vybrat fotopast

Fotopast je možné využívat jak na monitorování života v lese, tak k ochraně majetku. Prvním kritériem výběru mohou být rozměry, ale také design, který zajistí její dokonalé maskování. Na co dalšího si dát pozor?

Rozlišení

První je rozlišení fotografií. Obyčejné modely mají rozlišení okolo 5 megapixelů. Běžná standardní fotopast se pyšní rozlišením o hodnotě okolo 12 megapixelů. Pro kvalitní a ostré fotografie tedy přirozeně platí stejně jako u klasických fotoaparátů, že větší rozlišení je lepší.

U těch modelů, které umí nabídnout natáčení videa, je rozlišení také důležitým parametrem. Základem by mělo být HD rozlišení, kvalitnější fotopasti pak umožní natáčet v 1080p neboli Full HD rozlišení. Myslete i na to, že s kvalitou záznamu rostou nároky na uložiště.

Přenos záznamů

Klasikou je ukládání na SD kartu, ze které se následně záznamy jednoduše zkopírují do PC. Fotopast s GSM umožní zasílat fotografie jak na mobilní telefon pomocí MMS zprávy, tak na mail s využitím datových sítí – internetu. Stačí do fotopasti vložit SIM kartu s předplaceným tarifem a nejlépe ještě nastavit maximální počet odeslaných fotek za den pro snížení nákladů. Narazit můžete také na fotopast s Wifi, která dokáže zajistit bezdrátové připojení, a tedy i jednoduchý přenos obrázků a dalších dat do PC, mobilního telefonu nebo jiného zařízení.

Snímání a vlnová délka

Pro noční snímání je podstatný přísvit LED diod, u kterých platí, že více diod poskytne větší dosvit ve tmě. Z hlediska osvitu diod jsou na výběr dvě možnosti a pro vhodný výběr je rozhodující zamýšlené použití. LED dioda u vlnové délky o hodnotě 850 nm se lehce zbarví do červena a může tak být viditelná prostým okem. Proto je vhodnější na monitorování zvěře a také poskytne delší dosvit až 15 metrů.

Fotopast na zloděje by měla přitahovat co nejméně pozornosti, a proto je vhodnější přisvícení, které má vlnovou délku o velikosti 940 nm. V tomto případě je však nevýhodou kratší dosvit než u druhé varianty, a to přibližně 10 metrů.

Ukládání záznamů

Jak fotografie, tak i videa bývají nejčastěji ukládány na SD kartu, která se umístí do příslušeného slotu. Roli zde hraje hlavně schopnost fotopasti pojmout kartu určité velikosti. Standardem by dnes měla být kompatibilita s SD kartami o velikosti od 8 až po 128 GB. Roli by měl hrát také konkrétní typ SD paměťové karty, s přihlédnutím na přenosové rychlosti.

PIR čidlo a zorné pole

Prvek, který lze popsat jako pohybový senzor ke spuštění spouště fotoaparátu. Čím je PIR čidlo kvalitnější, tím lepší citlivost (rychlost reakce) nabídne a tím větší může být i vzdálenost, na kterou je zaznamenán pohyb. Existují různé technologie, které se následně pohybují i na samotných výsledcích. Mezi běžné hodnoty patří zaznamenání pohybu na vzdálenost 10 – 20 metrů. Na vzdálenost má vliv také vertikální umístění (zmíněné hodnoty odpovídají umístění ve výšce cca 2 metrů).

PIR čidlo hlídá pohyb v zorném poli. Fotopasti s úhlem záběru 43° až 60° jsou optimální pro snímky ve větší vzdálenosti, typicky nad 10 metrů, a k tomu dosahují kvalitnějších fotografií. Opačná situace je u modelů s úhlem záběru 100°, které jsou vhodné do vzdálenosti 5 metrů.

Napájení

Fotopast je ve většině případů napájena klasickými tužkovými AA bateriemi. Podle modelu se liší i jejich počet. Obvyklé je, že se k napájení používá 6 – 12 jednotlivých baterií. Ty by měly nabídnout i jistotu dobré výdrže. Ta se může při běžném umístění a při klasickém použití pohybovat v rozmezí 3 – 6 měsíců. Využití externích baterií má velkou výhodu v tom, že je lze jednoduše vyměnit bez nutnosti fotopast připojovat na nabíječku.

4.6/5 - (43 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.