Domácnost,

Filtrační konvice: Test, recenze nejlepších + Jak vybrat

Filtrační konvice je cestou, jak dát sbohem baleným vodám a zároveň z vodovodního kohoutku pít kvalitní a chutnou vodu. Procesem filtrace zbavuje vodu chlorového zápachu, těžkých kovů, drobných nečistot, a při tom v ní zachovává důležité látky jako je hořčík a vápník. Dále také odbourává vodní kámen, čímž zvláště rychlovarným konvicím prodloužíte životnost.

Z hlediska provedení se filtrační konvice na vodu dělí na několik typů. Pro domácnosti jde o běžné konvice do ruky s objemem okolo 2,5 litrů, nebo filtrační boxy a nádrže mající objem okolo 8 litrů. Využití na jídelním stole najdou rovněž filtrační karafy, které mají pěkný design. Na cestování nebo sport jsou pak určené filtrační láhve.

Zohlednit byste měli nejen objem filtrační konvice, počet filtračních stupňů nebo její rozměry, ale i specifické vlastnosti. Například zda má ukazatel nebo počítadlo životnosti filtru, případně jaké filtrační patrony lze u konvice použít. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší filtrační konvice a jejich recenze.

Nejlepší filtrační konvice – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších filtračních konvic z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Brita Marella XLBWT VidaBrita Elemaris Meter XLHyundai Aqua Optima COMPACT2Brita Fill & Go VitalBWT SlimBrita Marella CoolBrita Fill & Serve MindAquaphor PrestižLaica Light Graffiti J9067A1
Filtr v baleníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Hmotnost1,1 kg1 kg1,1 kg0,6 kg0,2 kg0,9 kg0,9 kg0,5 kg--
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 filtračních konvic

Brita Marella XL

Brita Marella XL recenze a test

Filtrační konvice s uhlíkovým filtrem Brita Marella zaujme svou XL velikostí, která dokáže nabídnout objem 3,5 litrů. Hodí se tak i do větších domácností. Samozřejmostí je snadné plnění vodou, a to díky praktickému výklopnému víčku. Voda v konvici prochází postupnou 4-stupňovou filtrací, čímž se postará o kvalitní vodu po přefiltrování.

Díky indikátoru životnosti filtru lze zjistit jeho stav i to, kdy se bude blížit doba pro výměnu. Filtr dokáže redukovat obsah chloru, ale i vodního kamene. Poradí si také s řadou organických nečistot, stejně jako odfiltruje i některé druhy pesticidů.

Konvice využívá systému Maxtra FlowControl, který umožní dokonalé výsledky. Přefiltrovat dokáže najednou až 2 litry vody. Tento proces je poměrně rychlý, jelikož trvá v rozmezí 3 – 5 minut. Konvice je plně kompatibilní s filtry Maxtra. Ten je také součástí samotného balení.

4-stupňová filtrace, XL velikost, indikátor filtru
Větší rozměry stěžují uskladnění v ledničce

BWT Vida

BWT Vida recenze a test

Filtrační konvice BWT Vida nabídne dostatečný objem, jehož hodnota činí 2,6 litrů. Má také automatické plnící víčko, které usnadní právě samotné nalévání vody. Vlastnost se nazývá Easy Fill. Praktickou součástí je i mechanický ukazatel výměny filtru, který zaručí to, že je nahrazen novým v optimální dobu. První filtr už je součástí samotného balení.

Konvice zaujme jednoduchým a moderním designem. Má ergonomickou rukojeť, která podpoří snadnou manipulaci. Díky svému provedení se vejde do dveří chladničky. Toto je označováno jako vlastnost Easy Fit.

Na kvalitu zpracování do jisté míry ukazuje i místo výroby konvice v Itálii a filtru v Rakousku. Konvice má i přijatelnou hmotnost, která činí rovný 1 kilogram. Průhledný design zajistí snadnou a jednoduchou kontrolu množství vody.

Easy fit – vejde se do ledničky, ergonomické provedení, snadné plnění
Vyšší cena filtrů

Brita Elemaris Meter XL

Brita Elemaris Meter XL recenze a test

Brita Elemaris Meter XL je filtrační konvice s aktivním uhlím, která díky této technologii umí eliminovat zápach, ale i chuť chloru. Nejde ale o jediný filtrační postup, jelikož tento model má hned 4 stupňovou filtrací a aktivní uhlík je jednou z fází. Nechybí síťový filtr, stejně jako iontoměničová filtrace. Model zaujme větším objemem, a to 3,5 litrů.

Díky zajímavému tvaru dobře vypadá, bez problémů se drží a lze ji naplnit jednou rukou. Celkový objem filtrované vody v této konvici je 2,2 litrů. Filtr dokáže eliminovat i vodní kámen, stejně jako přispěje k redukci pevných částí, i možných těžkých kovů.

Unikátní je senzor Brita Meter, který měří objem vody a její tvrdost. Díky tomu dokáže v optimální čas upozornit na to, kdy jde třeba realizovat samotnou výměnu patrony. Konvice je vyrobena z plastu SAN, který je bezpečný a neobsahuje bisfenol A.

Bezpečné materiály, objem konvice
Pomalejší doba filtrace

Hyundai Aqua Optima COMPACT2

Hyundai Aqua Optima COMPACT2 recenze a test

Filtrační konvice Hyundai Aqua Optima COMPACT2 má unikátní patentovaný systém filtrace, který zaujme tím, že má hned 5 jednotlivých stupňů. Díky tomu odstraní pevné nečistoty, eliminuje výskyt chlóru, zlepší její chuť, stejně jako dokáže snížit i tvrdost vody a obsah těžkých kovů. Voda z konvice tak prospěje tělu, ale i řadě domácích spotřebičů.

Celkový objem této konvice je 2,1 litrů. Po naplnění vodou dokáže najednou přefiltrovat a mít nachystanou vodu o objemu 1,2 litrů. Zaujme svým slim designem, který se vejde do lednice. Otvor ve víku potěší snadným plněním.

Součástí balení je také filtr, který vydrží zhruba 30 dní aktivního používání. Dny je nutné počítat, jelikož model není vybavený indikátorem. Váha této konvice je jenom 0,6 kilogramů. Nadchne také kompatibilitou, a to díky odnímatelné rukojeti.

Nízká váha, kompaktní rozměry, 5 stupňů filtrace
Bez indikátoru filtru

Brita Fill & Go Vital

Brita Fill & Go Vital recenze a test

Filtrační láhev Brita Fill & Go Vital je unikátní variantou, která je určená primárně na cesty. Tomu odpovídají jak kompaktní rozměry, tak i nízká váha této lahve. Činí jenom 0,2 kilogramů. Co rozhodně potěší, to je dostatečný objem s hodnotou 0,6 litru, který na jakékoliv cestování plně dostačuje.

Unikátem jsou technologie filtrace, a to první s názvem MicroDisk a druhá s označením ActivSelect. Díky tomu lze docílit dobré kvality vody. Samozřejmostí je, že k výrobě byl použitý kvalitní plast, který neobsahuje BPA. Dále potěšující je i možnost mytí v myčce.

Samotný MicroDisk příliš nepřekvapí svou životností. Zvládně zhruba 150 litrů vody a pokud jde o výdrž spojenou s termínem použití, může sloužit až po dobu 4 týdnů. Zaujme také velmi jednoduché a bezpečné zavírací víčko.

Kompaktní rozměry, mytí v myčce, MicroDisk a ActivSelect
Hlučnost při sátí vody

BWT Slim

BWT Slim recenze a test

Filtrační konvice na vodu BWT Slim už podle svého názvu jasně ukazuje, že se jedná o zajímavý úzký model. To zároveň neznamená, že by se jednalo o konvici s jakkoliv malým objemem. Ten je o hodnotě celých 3,6 litrů. Dále zaujme automatické plnicí víčko. Ve výbavě je 1 filtr. Součástí provedení je také elektronický indikátor času výměny.

Konvice dokáže vodě dodat lepší chuť, eliminovat řadu nežádoucích látek, nebo také mineralizovat hořčíkem, čímž je do těla dodáván důležitý minerál. Nechybí ani jednoduchost údržby, jelikož konvici lze mýt v myčce nádobí.

Díky ergonomické rukojeti se s ní dobře manipuluje. A to i díky váze 0,96 kilogramů. Velikost Easy Fit se bez problémů vejde do běžných dveří chladničky. Funkce Easy Control pak zajišťuje včasný termín pro výměnu filtru.

Slim provedení, mineralizace hořčíkem
Nic zásadního jsme nenašli

Brita Marella Cool

Brita Marella Cool recenze a test

Filtrační konvice Brita Marella Cool má hned několik kladů. V první řadě je to 4 stupňová filtrace. Díky aktivnímu uhlí jsou eliminovány zápachy, ale i jiné nežádoucí látky. Dále nechybí snížení obsahu vodního kamene, ponechání hořčíku a vápníku, nebo eliminace pevných nečistot, stejně jako eliminace nežádoucích těžkých kovů.

Celkový objem konvice je 2,4 litrů a nabídne jednoduchost použití. Jak díky výklopnému víčku, tak díky tomu, že ji lze nechat umýt v myčce na nádobí. Správná doba výměny filtru je zajištěna indikátorem. Následně stačí jenom vyměnit speciální tabletu.

Filtrace je automatická a rychlá. Jakmile je dokončena, je k dispozici 1,4 litrů čisté vody. O dokonalý výsledek se stará systém Maxtra FlowControl, který ovlivňuje optimální dobu filtrace. Ta může být hotova již za 3 – 5 minut.

Maxtra FlowControl, praktické plnění
Nelze vyměnit baterie v časovém ukazateli

Brita Fill & Serve Mind

Brita Fill & Serve Mind recenze a test

Filtrační karafa Brita Fill & Serve Mind spojuje praktické, tedy zkvalitnění vody, s estetickým. Má kompaktní rozměry, které se podepisují také na jejím objemu. Ten je 1,3 litrů, čímž jde o model spíše pro jednotlivce, pro použití doma, nebo například v kanceláři.

Filtrační technologie nese označení MicroDisc a jejím cílem je zajistit dokonalou kvalitu, ale také chuť vody. Součástí balení je jeden tento filtr. Filtr vydrží na 4 týdny, nebo na 150 litrů vody. Provedení je plastové, přičemž na výrobu byl použitý kvalitní plast, bez látek BPA.

Unikátem je odolný materiál, který odolá nárazům. Kladem je i existence protiskluzových prvků, které nesou označení Soft-Touch. Ukazatel s názvem Brita Meno je dalším velkým praktickým pomocníkem.

Ukazatel Brita Meno, stylový design
Nižší objem může být méně praktický

Aquaphor Prestiž

Aquaphor Prestiž recenze a test

Filtrační konvice Aquaphor Prestiž je unikátní tím, že je kompatibilní hned s několika výměnnými vložkami. Dále zaujme také kvalitou své filtrace, která má 4 jednotlivé úrovně. Kromě kokosového uhlíku nelze zapomínat také na patentované vlákno s názvem Akvalen. Dále je použito i aktivní stříbro.

Konvice dokáže z vody eliminovat nežádoucí látky, zlepšit její celkovou chuť, a tedy i kvalitu. Celkový objem konvice činí dobrých 2,8 litrů. Tato hodnota je rozdělena přesně na polovinu. Na spodní část pod filtrem a horní nad ním. Obě mají objem 1,4 litru.

Životnost náhradního filtru neboli patrony je velmi dlouhá, a to konkrétně až 300 litrů přefiltrované vody. Každá patrona obsahuje i praktický kalendář. Nechybní ani jednoduché a praktický plnění skrz krytku, bez nutnosti snímat víčko.

Výdrž filtru, kompatibilita s více filtry
Horní kryt nedrží na místě zcela stabilně

Laica Light Graffiti J9067A1

Laica Light Graffiti J9067A1 recenze a test

Filtrační konvice na vodu Laica Light Graffiti J9067A1 dokáže na první pohled zaujmout už svým designem. Ten jí přidává na stylu, ale rozhodně neubírá na kvalitě a také na praktičnosti. Celkový objem konvice je 2,3 litrů. Samotný objem aktuálně použitelné přefiltrované vody je u tohoto modelu 1,2 litrů.

Díky unikátnímu víčku Flow and Go je zajištěno rychlé naplnění bez složité manipulace. Také nechybí praktický indikátor celkové kapacity filtry. Pro dokonalou kvalitu vody je použito řešení s názvem Bi-Flux. Ten patří k nejmodernějším na trhu.

Filtrace je řešena s využitím 5 jednotlivých stupňů. Díky tomu může nabídnout vyšší efektivitu než u jiných konvic. Kapacita filtru je 150 litrů, což je v podstatě stejné jako u dalších srovnávaných konvic. V balení u konvice jsou 3 kusy filtrů.

3 filtry v balení, Bi-Flux filtr, 5 stupňová filtrace
Nic zásadního

Jak vybrat filtrační konvici

Na trhu je několik variant filtračních konvic na vodu. První je klasická konvice s větším objemem, určená pro celou domácnost. Druhé řešení je blíže podobné standardní lahvi. Má také filtrační funkci a pojme menší objem vody. Využitelná je tak spíše pro jednotlivce na cesty nebo na sport. Setkat se můžete také s filtrační karafou.

Počet stupňů filtrace

Pokud jde o počet daných stupňů, je standardem, že ten se pohybuje v rozmezí 3 – 5. Každý stupeň přináší určité vylepšení vody, což je v podstatě princip, jak funguje filtrační konvice. Pokud se podíváme na to hlavní, k čemu by mělo ve filtračním procesu docházet, tak jde o eliminaci různých pevných látek, těžkých kovů, případně chloru a pachů. Nezajistí vám však kojeneckou vodu, ani pitnou vodu z jakékoliv vody. Pokud obsahuje vysoké množství bakterií, manganu nebo železa, tak přefiltrování nepomůže.

V prvním stupni dochází k zachycení hrubých nečistot průtokem skrze síťový filtr. U druhého stupně je snižována tvrdost vody, spolu s eliminací vodního kamene pomocí iontové technologie. Třetí stupeň se zaměřuje na kvalitu a chuť vody snižováním obsahu negativních látek pomocí aktivního uhlí. Čtvrtý stupeň pak vodu přefiltruje a zachytí jemné usazeniny. V případě pátého filtračního stupně (ne všechny konvice ho mají), dochází k zabránění množení bakterií a absorbování chemických sloučenin chlóru.

Objem

Ten je důležitý s ohledem na to, kolik filtrované vody lze naráz připravit. Cestovní varianty mají objemy malé, obvykle okolo 0,5 litru. Klasické filtrační konvice mohou mít objem až 3,5 litrů. Jde o hodnotu celkovou, která se následně dělí na dvě části. Objem filtrované připravené vody a objem vody určené k následné filtraci.

Indikace výměny filtru

Každá filtrační konvice využívá různých speciálních filtrů, které mají určitou životnost. Ta může být dána buď množstvím vody, v obvyklých hodnotách 150 – 300 litrů, nebo s časovým obdobím, které je obvykle 30 dní. Dobu pro výměnu může oznámit indikátor filtru, což je praktická vlastnost. Ten může mít hned dvě podoby. Jednodušší je takzvaný mechanický indikátor filtru. Mezi inovativní variantu patří elektronický indikátor filtru.

Je zvykem, že každá značka používá své filtry. Platí však, že konvice může být kompatibilní s několika řadami. Kromě ceny konvice se zaměřte i na cenu za filtrační patrony. I přes případnou nízkou cenu totiž může její provoz v krátké době vyjít draho.

Další vlastnosti konvice

Ty vycházej z provedení i designu. Často se jedná o využití výhradně nezávadných plastů, ze kterých je vyrobena. Přihlédnout je vhodné k jednoduchosti údržby, která může probíhat i tak, že se konvice umístí do klasické myčky na nádobí. Dále může design umožňovat bezproblémové umístění do přihrádky v lednici. Různá patentovaná víčka zase umožní naplnění jednou rukou, bez mechanického otevírání, nebo dalších postupů.

4.3/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.