Sport,

Expandery a gumy na cvičení: Recenze nejlepších + Jak vybrat

Guma na cvičení neboli expandér je cvičící pomůcka, která dokáže směle nahradit činky. Její použití je bezpečné a efektivní, navíc posilovací guma váží zlomek toho, co kdejaká činka. Tato cvičební pomůcka funguje na principu pružiny, která při stlačení nebo natažení začne klást odpor (proto odporová guma) a snaží se dostat do své původní polohy. Tyto vlastnosti má i guma, respektive různé elastomery, a proto se v současnosti místo pružin používá právě guma. Guma je totiž lehčí a bezpečnější než kovové pružiny.

Guma na cvičení je k dostání v nejrůznějších variantách, přičemž nejběžnější jsou ploché expandéry, či gumy na cvičení kruhového průřezu zakončené madlem. Obecně platí, že čím je materiál silnější, tím větší odpor bude samotná fitness guma klást při změně jejího tvaru. V minulosti zastávaly stejnou funkci právě posilovací pružiny, ale od jejich použití se v poslední době ustupuje.

Určité rozdíly mezi cvičícími gumami se najdou i v ohledu použití. Zatímco silnější expandéry se dají využít pro posilovací trénink, tenké gumové pásky najdou uplatnění hlavně při rehabilitačních nebo protahovacích procedurách. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší gumy na cvičení a jejich recenze.

Nejlepší expandery a gumy na cvičení – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších expandérů z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelTypMateriálDélka 
inSPORTline Morpo 200 cm recenze a testinSPORTline Morpo 200 cmKruhový s madlyPolypropylen200 cm
Fitforce LATEX LOOP 64 U9A recenze a testFitforce LATEX LOOP 64 U9APlochý bez madelLatex208 cm
inSPORTline CE3320 recenze a testinSPORTline CE3320Kruhový s madlyGuma + tvrzený plast140 cm
Fitforce EXPANDER recenze a testFitforce EXPANDERKruhový s madlyTermoplastická guma + polyester140 cm
inSPORTline Morpo Roll 45 Medium recenze a testinSPORTline Morpo Roll 45 MediumTenký plochý bez madelTermoplastická pryžAž 45 m
Fitforce POSILOVACÍ GUMA STRONG recenze a testFitforce POSILOVACÍ GUMA STRONGKruhový s madlyTermoplastická guma + polyester140 cm
inSPORTline Hangy 44 mm Heavy recenze a testinSPORTline Hangy 44 mm HeavyPlochý pásPryž102 cm
Aress CVIČÍCÍ GUMA recenze a testAress CVIČÍCÍ GUMATenký plochý bez madelLatex240 cm
Fitforce TRAINING SET SOFT recenze a testFitforce TRAINING SET SOFTSet několika expandérůPolypropylen-
Keller JAC43 recenze a testKeller JAC43Set několika expandérůKombinace více materiálů-

Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 posilovacích gum

inSPORTline Morpo 200 cm

inSPORTline Morpo 200 cm recenze a test

Prvním zástupem v našem porovnání je gumový expandér inSPORTline Morpo 200 cm. Jde o klasického zástupce odporové gumy na cvičení, přičemž tento model přichází s madly. Díky tomu je zajištěn pevný úchop, cvičení je tedy bezpečnější než u expandérů bez madel. Zátěž je nastavena na velmi nízkou hodnotu, a proto se hodí spíše pro nenáročné posilování či protahování svalů, například v rámci rekonvalescence.

Výhodou je již zmíněné madlo, stejně jako karabina, kterou lze přichytit expandér k pevné základně. Materiálem je polypropylen, tedy standardní materiál v oblasti posilovacích gum. U tohoto konkrétního modelu je však materiál upraven pro vyšší odolnost proti vlhkosti a potu, z čehož plyne delší životnost a stálost mechanických vlastností. Nevýhodou však může být na první pohled nekvalitní zpracování, které je však vskutku jen zdánlivé. Zákazníci si pochvalují funkce tohoto expandéru, která vyhovuje očekáváním.

Fitforce LATEX LOOP 64 U9A

Fitforce LATEX LOOP 64 U9A recenze a test

Odporová guma Fitforce LATEX LOOP 64 U9A je vyrobena ze stoprocentního latexu a jedná se o typického zástupce expandéru bez madel. Při délce 208 cm, šířce 6,4 cm a tloušťce 4,5 cm jde o expandér, který poskytuje dostatečný odpor pro reálné posilování. Na rozdíl od posilovacích gum s madly je tento model výhodný v tom, že jeho složené rozměry jsou velmi malé. To znamená jednoduchou manipulaci a možnost vzít si s sebou tuto cvičební pomůcku naprosto kamkoli.

Nevýhodou tohoto modelu a vlastně všech zástupců expandérů bez madel může být zhoršená ergonomie, respektive správný úchop. Pro zajištění bezpečnosti při cvičení je třeba naučit se s pomůckou tohoto typu stoprocentně zacházet, aby nedošlo k nežádoucím zraněním vlivem špatného držení.

inSPORTline CE3320

inSPORTline CE3320 recenze a test

Nastavitelný gumový expandér inSPORTline CE3320 je typ fitness gumy, který umožňuje nastavit celkový odpor v závislosti na tom, jaké tělesné partie chce člověk posilovat. K dispozici jsou celkem tři kruhové odporové gumy o délce 140 cm, které lze k madlům přichytit nebo od nich odebrat. Existuje celkem 7 kombinací, přičemž minimální odpor expandéru je 4,5 kg, maximální pak 20,3 kg. Konce jsou opatřeny madly z tvrzeného plastu, což umožňuje pevný a bezpečný úchop.

U této cvičební pomůcky je bezesporu lákavá zejména cena, která je při uvážení hned třech různých posilovacích gum v balení skutečně nízká. Diskutabilní je však kvalita provedení, o čemž svědčí i názory zákazníků, kteří kombinaci plastu a gumy z dlouhodobého hlediska příliš nevěří. Co však nelze upřít tomuto modelu, je jeho nesmírná universálnost, právě díky kombinaci několika odporů.

Fitforce EXPANDER

Fitforce EXPANDER recenze a test

Cvičící guma Fitforce EXPANDER patří do zástupců velmi jednoduchých a cenově dostupných cvičebních pomůcek. Je k dostání v délce 140 cm, což je v této oblasti standard. Konstrukce posilovací gumy je velmi prostá, neboť jde o gumové lano potažené látkou, zakončené jednoduchými madly. Zátěž není příliš nízká, ani příliš vysoká, a proto se bude hodit pro kondiční posilování v rámci určitého tréninku.

Kvůli své konstrukci, která je složena z jednoduchých prvků a nepříliš kvalitních materiálů, může tento expandér vzbuzovat určité pochybnosti v ohledu použití a životnosti. Je však třeba si uvědomit, že svou podstatou jde o doplňkovou cvičební pomůcku, která umožní provádět specifickou skupinu cviků. Navíc díky textilnímu krytu je samotná guma chráněna před vnějšími vlivy, byť jenom částečně.

inSPORTline Morpo Roll 45 Medium

inSPORTline Morpo Roll 45 Medium recenze a test

Fitness pomůcka v podobě gumového expandéru inSPORTline Morpo Roll 45 Medium je zástupcem tenkých, avšak dlouhých odporových pásů vyrobených z termoplastické pryže. Vlastnosti tohoto materiálu umožňují extrémní natažení, které lze využít nejenom pro posilovacích cvicích, ale také při protahování nebo dokonce disciplínách, jako je aerobic. Také se tento materiál chlubí odolností proti vlhkosti. Model Morpo Roll 45 Medium je dále charakteristický střední zátěží, která je vhodná spíše pro pokročilejší cvičence.

Se svou šířkou 14 cm a tloušťkou 0,3 mm jde navíc o extrémně skladnou cvičební pomůcku, která najde uplatnění i třeba na cestách. Výhodou tohoto konkrétního modelu je možnost dokoupení madel, díky čemuž bude provádění cviků o něco komfortnější. Délka gumového pásu odpovídá objednávce zákazníka, neboť tento produkt se prodává v podobě metráže.

Fitforce POSILOVACÍ GUMA STRONG

Fitforce POSILOVACÍ GUMA STRONG recenze a test

Svou konstrukcí je Fitforce POSILOVACÍ GUMA STRONG velmi podobná produktu Fitforce EXPANDER. Jednoduchá konstrukce, která je však v tomto případě odlišná absencí madel z tvrzeného plastu, které jsou nahrazeny jenom menšími oky pro úchop nebo zavěšení k pevné základně. Stejně jako zmíněný podobný produkt, i zde je podstatou gumové lano chráněné látkovým krytem.

Z hlediska praktičnosti nelze hovořit o jakkoli vydařeném produktu. Ačkoliv zátěž je přiměřená k provádění lehčích cviků, je nutné mít s posilovacími gumami určité zkušenosti. V opačném případě mohou působit madla v podobě ok velmi neprakticky. Co však nelze upřít, je vskutku nízká cena, která však odpovídá kvalitě zpracování a celkové vybavenosti této posilovací gumy. Jde tedy o levnější alternativu pro ty, kteří chtějí mít k dispozici odporovou gumu, ale zároveň nemají s touto cvičební pomůcku žádné větší plány.

inSPORTline Hangy 44 mm Heavy

inSPORTline Hangy 44 mm Heavy recenze a test

Pro náročnější cviky s gumou je vhodný gumový pás inSPORTline Hangy 44 mm Heavy. Svou podstatou jde o odlišný produkt oproti ostatním v našem srovnání, protože jde o pás, tedy o gumu, která nemá konec. Díky tomu je možné efektivně provádět cviky v podobě shybů, kliků a dalších. K tomu napomáhá také velký 30 kilogramový odpor této posilovací gumy, který předurčuje tento produkt k silovému posilování.

Šířka činí 4,5 cm, díky čemuž je úchop velmi pevný, samotná guma se i díky své větší tloušťce nezařezává do rukou či jiných částí těla. Délka 102 cm sice není z těch největších, nicméně pro provádění zmíněných cviků zcela dostačuje. Proti však hovoří cena, která patří k těm nejvyšším, co se týče našeho srovnání. Jedná se však o ideální cvičební pomůcku pro pokročilejší cvičence, kteří hledají velkou zátěž, ale chtějí se vyhnout činkám.

Aress CVIČÍCÍ GUMA

Aress CVIČÍCÍ GUMA recenze a test

Expandér Aress CVIČÍCÍ GUMA je dalším zástupem tenkých gumových pásů, které se využívají zejména pro účely rehabilitace, rekonvalescence nebo lehčí posilován. Konkrétně tento model je charakteristický nejenom nízkou pořizovací cenou, ale také nadstandardní délkou 250 cm. Šírka pásku je 15 cm, tloušťka pouhých 0,45 mm, díky čemuž jde o mimořádně kompaktní cvičební pomůcku v podobě odporové gumy.

Materiálem je latex, který je dostatečně pružný na to, aby celý pás mohl být prodloužen o desítky procent své výchozí délky. Nevýhodou může být absence jakýchkoliv madel, navíc takto tenký materiál může řezat do rukou, pokud není držen správně. Na druhou stranu tuto nevýhodu vyvažuje právě nízká hmotnost spolu s kompaktními rozměry, díky kterým se z této pomůcky stalo oblíbené cvičební vybavení na cesty.

Fitforce TRAINING SET SOFT

Fitforce TRAINING SET SOFT recenze a test

Produkt Fitforce TRAINING SET SOFT je charakteristický tím, že jde o set několika různých expandérů. V setu je možné najít nejenom klasickou odporovou gumu s madly v délce 120 cm podobnou některým produktům z našeho porovnání, ale navíc k tomu se v balení nachází také fitness guma do tvaru 8, a dále pak kruhová guma na cvičení. Tento set tedy umožňuje efektivně posilovat celé tělo, nicméně z popisu produktu není jasné, zdali jde o gumy s vyšším nebo menším odporem.

Set je prakticky uložen v síťovaném pytlíku, díky čemuž je přenášení z místa na místo velmi pohodlné. Pro pořízení hovoří také velmi nízká cena při uvážení toho, že jde o tři různé gumy na posilování. Popis produktu od výrobce je však velmi nešťastný, neboť o jednotlivých variantách posilovacích gum příliš mnoho neříká. Dá se však předpokládat, že pro nenáročné doplňkové cvičení tyto odporové gumy budou vyhovovat. Otázkou však zůstává kvalita zpracování.

Keller JAC43

Keller JAC43 recenze a test

Posledním produktem v našem srovnání je set několika cvičebních pomůcek Keller JAC43. Součástí balení je nejenom posilovací pružina, ale také švihadlo a posilovač zápěstí. Předmětem našeho srovnání je však zejména fitness guma. Ta má v tomto konkrétním setu podobu spíše typické pružiny s madly, která se však používala v minulosti. Výrobce nicméně nedodává k setu žádné detailní informace, proto není možné přesně určit, zdali se jedná o cvičební pomůcky pro posilování nebo spíše jenom lehké cvičení.

Je patrné, že jednotlivé paprsky expandéru je možné demontovat, čímž vznikne expandér s menším odporem pro ještě lehčí cvičení. Příjemná jsou madla, díky kterým bude posilování s tímto expandérem velmi komfortní a bezpečné. Pokud jde o další prvky z tohoto setu, je možné hovořit o švihadle s délkou 300 cm, které bude vyhovovat většině sportovců. Posilovač zápěstí je spíše jenom doplňkovým prvkem, který se při konvenčních posilovacích plánech takřka nepoužívá.

Jak vybrat expander

Gumy na cvičení, odporové gumy nebo expandéry. Ať už budete těmto cvičebním pomůckám říkat jakkoli, je třeba vědět, proč jde o tak oblíbené doplňky ke cvičení. V zásadě tyto fitness pomůcky dokážou nahradit činky nebo určité posilovací stroje. Platí to však jenom pro začátečníky a mírně pokročilé, neboť žádná posilovací guma nedokáže nahradit typické posilovací cviky v podobě mrtvého tahu, dřepu nebo bench pressu s těžkou činkou. Velikou výhodou posilovacích gum je to, že oproti činkám mají zanedbatelnou hmotnost. To umožňuje tyto prvky lépe skladovat, případně přepravovat z místa na místo.

Při výběru je výhodné znát teorii toho, jak vlastně tyto odporové gumy fungují. Zatímco v případě činek je principem cvičení překonávání tíhové síly od hmotnosti činky, u pružiny jde o překonávání odporu vyvozené tuhostí pružiny. A protože guma se chová velmi podobně jako pružina, je tedy možné říct, že čím více gumu natáhnete, tím větší sílu budete muset překonat.

Typ

Než si začněte vybírat mezi jednotlivými expandéry, určitě je dobré vědět, že existuje hned několik typů těchto posilovacích pomůcek:

  • Kruhové s madly = Komerčně nejčastější zástupce, který je vhodný zejména pro začátečníky a příležitostné sportovce, a to díky jednoduchému používání, bohatému výběru odporů, a také zvýšenému bezpečí díky robustním madlům. Nevýhodou je omezení pohybu, které plyne z přítomnosti madel.
  • Ploché bez madel = Posilovat s těmito odporovými gumami chce trochu cviku, neboť zde hrozí zvýšené riziko bezpečí vlivem špatného úchopu. Sortiment těchto expandérů je velmi bohatý, a proto je v této kategorii možné najít i mimořádně silné zástupce, kteří hravě předčí i několik desítek těžké činky. Oproti kruhovým expandérům má tento a další typy výhodu tu, že v případě potřeby je možné držet nejenom na konci, nýbrž po celé délce v závislosti na cviku.
  • Pásy = Prakticky jde o ploché expandéry bez madel, avšak s tím rozdílem, že konce jsou spojené, čímž tvoří jeden nekonečný pás. Díky tomu je možné provádět určité cviky mnohem efektivněji a bezpečněji. Jde například o cvičení shybů s podporou, či podobné cviky, které vyžadují tuto konkrétní cvičební pomůcku.
  • Extra tenké a ploché = Zástupci této kategorie najdou uplatnění zejména při rehabilitačních cvičeních, ale dají se použít i pro procvičení zanedbávaných svalů. Jsou používány zejména zkušenějšímu sportovci, kterým nestačí základní typy expandérů. Jejich obrovskou výhodou je mimořádná skladnost a extrémně nízká hmotnost.

Bezpečnost při používání

Zatímco činky mohou spadnout na zem, u posilovacích gum hrozí to, že je natáhnete, omylem upustíte, a snaha gumy vrátit se do původní polohy vám může způsobit nepříjemné zranění. Z tohoto důvodu je nutné se naučit s expandérem pracovat. Ulehčení v tomto případě spočívá v madlech, které je možné pevně chytit a následně držet po celou dobu posilování. Horší úchyt je však u plochých expandérů bez madel, které navíc mohou řezat, pakliže budete cvičit s tenkými pásky. Je to všechno jenom o cviku a vědomí toho, že pružina má stále tendenci vracet se do výchozí polohy.

Délka expandéru

Cvičební pomůcky tohoto charakteru jsou k dostání v různých délkách. Zde je třeba mít na paměti typy cviků, které chcete provádět. Budete-li chtít provádět klasické posilovací cviky, vyplatí se vám mít k dispozici delší expandér, naopak v případě izolovaných cviků oceníte kratší odporovou gumu. Je tedy třeba zvolit takovou délku expandéru, která bude vhodná pro maximum cviků, což však vychází z vašeho tréninkového plánu. Špatná volba totiž může být nejenom příliš krátký expandér, ale také příliš dlouhý, zvláště, pokud půjde o variantu s madly.

Odpor či ekvivalentní zátěž

V popisu prodejců posilovacích gum se setkáte s parametrem odpor, který je vyjádřen v kilogramech. Z fyzikálního hlediska jde o špatný popis, vhodnější je říct, že jde ekvivalentní zátěž v porovnání s činkami. Pokud tedy posilovací pás bude mít odpor 20 kg, můžete očekávat, že se takový expandér vyrovná čince s hmotností 20 kg.

Materiál

Jde o poslední vlastnost produktu, která by vás měla u těchto cvičebních pomůcek zajímat. Typickými materiály v oblasti expandérů je polypropylen a latex. Lidé alergičtí na latex by však měli dát přednost například polypropylenu nebo jiným typům pryží. Rozdíly mezi těmito materiály tkví například i v tom, jak jsou odolné proti stárnutí, vlhkosti a dalším vlivům. Z hlediska posilování však zásadní význam materiál nemá.

4.4/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.