Dílna,

Excentrické brusky: recenze, test | Nejlepší na dřevo, auto

Mezi nářadím domácího kutila i profesionálního řemeslníka se k úhlové brusce pro řezání a broušení pod úhlem přidává rovněž excentrická nebo vibrační bruska. Těch v současnosti rozlišujeme několik typů v závislosti na jejich provedení, tvaru vibrační desky a vhodnosti použití. Oproti vibrační brusce u té excentrické nejen že vibrační deska vibruje, ale také rotuje a díky tomu je rychlá, efektivní a nezanechává za sebou stopy.


Excentrická bruska na dřevo a další povrchy, jako je například sádrokarton, karoserie auta a další vyniká především ve své praktičnosti, neboť zvládá brousit a leštit nejen rovné povrchy, ale také zaoblené a nerovné části. Je vhodná pro finální broušení dřevěného nábytku, odstraňování rzi z kovu a karoserie vozu, či renovaci složitých dřevěných věcí. Méně výkonné modely bodují svou nízkou hmotností, která většinou přesahuje jen jeden kilogram a tak se nechají pohodlně ovládat jen jednou rukou.

Výkonnější excentrická bruska má hmotnost vyšší a lépe se s ní opracovávají větší povrchy. Často je její konstrukce vybavena madlem pro obouruční uchopení, které usnadňuje práci s hrubými brusnými papíry, kdy dochází k velkému odběru materiálu. Pro tento případ jsou brusné papíry opatřeny otvory, které odvádí prach a piliny a méně se brusný papír zahlcuje. V tuto chvíli přichází na řadu excentrická bruska s odsáváním, díky kterému zůstane pracovní prostor čistější a brusný papír získá delší životnost. Odsávání často nahrazuje sběrný vak, nebo pouzdro.

Rotační bruska je ve většině případů poháněna elektrickou energií s příkonem udávaným ve wattech a tento údaj slouží také jako důležité vodítko pro určení, jak výkonná bruska je. Na trhu se však najde také pneumatická či vzduchová excentrická bruska. Jsou ovšem v naprosté menšině a hodí se jen na úzce specifické profesionální použití.

Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší excentrické brusky a jejich recenze. Jestliže se chcete dozvědět o excentrických bruskách a jejich vlastnostech více, zabruste na nákupního rádce v druhé části tohoto článku.

Nejlepší excentrické brusky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších excentrických brusek z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Bosch PEX 300 AE CompactMakita BO5041Metabo SXE 450 TurboTecEXTOL PREMIUM ERC 450 SCPBosch PEX 400 AE CompactMetabo FSX 200 IntecScheppach DS 210Bosch GEX 150 ACMakita BO5031Fieldmann FDEB 200431-E
Excentricita2 mm2,8 mm6,2 mm5 mm2,5 mm2,7 mm-2 mm2,8 mm-
Odsávání prachuAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Hmotnost1,5 Kg1,4 Kg2,2 Kg2,6 Kg1,9 Kg1,3 Kg3,8 Kg2,1 Kg1,3 Kg2,5 Kg
Suchý zipAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 excentrických brusek

Bosch PEX 300 AE Compact

Bosch PEX 300 AE Compact recenze a test

Jednou z nejprodávanějších excentrických brusek na trhu je jednoznačně Bosch PEX 300 AE Compact. Jeho úspěch tkví zejména v kvalitně, kterou je firma Bosch proslavena. Skvěle slícované díly, kvalitní materiály a promyšlená konstrukce vás potěší kdykoliv brusku uchopíte do ruky. S relativně nízkou hmotností 1,5 kilogramu není žádný problém stroj ovládat jednou rukou.

Příkon 270 W není nikterak oslnivý, nicméně pro nenáročné práce domácích kutilů, pro které je určena, určitě stačí. Při potřebě vybrousit určité místo důkladněji bude potřeba chvíli vydržet, ale bez problému zvládne i to. K jemnému broušení, či leštění karoserií je jako dělaná. Průměr brusného kotouče má rozměr 125 mm a Bosch nezapomněl ani na regulaci otáček.

Excentricita, neboli vychýlení rotační brusky jsou dva milimetry a brusné papíry se na rotační lištu přidělávají pomocí suchého zipu. Se samotnou excentrickou bruskou dostanete také pomůcku pro nasazování brusného papíru a kompaktní kufr, který se hodí pro skladování a pohodlné a bezpečné přenášení.

Dobrá ergonomie, nízká hmotnost, regulace otáček
Náročnější manipulace se záchytným filtrem

Makita BO5041

Makita BO5041 recenze a test

Excentrická bruska Makita BO5041 je další hojně prodávanou a oblíbenou bruskou na trhu. Jedná se o kvalitně zpracovaný model, kde výrobce rozhodně nešidil na materiálech, ani sestavení. Příkon je slušných 300 W a průměr brusné desky 125 milimetrů. Makita je proslulá svými spolehlivými elektromotory a stejně tak je tomu i v případě této brusky.

Přichycení brusných papírů je velmi jednoduché formou běžného suchého zipu, takže je zařízení kompatibilní se všemi 125 milimetrovými brusnými kotouči. Excentricitu má Makita BO5040 2,8 milimetrů, což patří rovněž k lepším hodnotám. Samozřejmostí je regulace otáček, které se nechají nastavit v rozmezí 4 – 12 tisíc otáček za minutu.

V příslušenství najdeme velice praktickou rukojeť, která je otočná o 360 stupňů. S její pomocí se velice snadné brusku pořádně přitlačit k podkladu a tak dosáhnout velmi efektivního a rychlého zbroušení. Dále je dodáván papírový sáček spolu se sběrným košem. Na co však Makita zapomněla je adaptér na odsávání k vysavači – ten je v případě potřeby bohužel nutný dokoupit.

Skvěle nastavitelné madlo pro druhou ruku
Absence adaptéru na odsávání k vysavači

Metabo SXE 450 TurboTec

Metabo SXE 450 TurboTec recenze a test

Výborný kompromis mezi domácím a profesionálním použitím nabízí excentrická bruska Metabo SXE 450 TurboTec, která pracuje s velkým 150 milimetrovým brusným talířem a je poháněna elektromotorem s příkonem 350 W. Její hlavní přednostní je možnost nastavit si excentricitu, neboli vychýlení a to od 2,8 milimetrů až po 6,2 milimetrů. Menší nastavení je vhodné pro jemné přesné broušení, zatímco vysoká excentricita broušený materiál opracovává drsně a efektivně.

Kromě nastavení excentricity je možné nastavit také otáčky a to v rozmezí 4200 – 9200 otáček za minutu. Variospeed elektronika je velmi dobře provedena a pomáhá k celkově skvěle plynulému a výkonnému chodu. Opěrný rotační talíř je opatřen suchým zipem, takže výměna brusného papíru za nový je otázka chvilky a zvládne ji každý.

Hmotnost Metabo SXE 450 TurboTec je lehce vyšší – váží 2,2 kilogramu, což však oceníte v případě hrubšího zacházení a broušení. Jelikož se jedná o poměrně výkonný stroj, nechybí ani madlo pro druhou ruku, nebo odsávací kazeta se skládaným filtrem, která zachytí většinu prachu, který při broušení dřeva a kovu vzniká.

Výkonná bruska, velké nastavení excentricity
Méně přehledné nastavení rozkmitu (excentricity)

EXTOL PREMIUM ERC 450 SCP

EXTOL PREMIUM ERC 450 SCP recenze a test

Výkonná excentrická bruska za nízkou cenu? Takový je model PREMIUM ERC 450 SCP od známého výrobce elektrického nářadí Extol. Elektromotor má výborný příkon 450 W a je napájen z běžné zásuvky na 230 V. Skvěle si poradí nejen se dřevem, ale také s plasty, nebo kovem. Díky funkci Power Control System bruska automaticky kontroluje a reguluje otáčky, čímž zamezuje poškození broušeného povrchu.

Nastavitelné otáčky v rozmezí 4000 – 13000 ot/min potěší nejednoho domácího kutila, ale také profesionální řemeslníky. Nastavením otáček se lze přizpůsobit jakémukoliv povrchu, který hodláte brousit. Plusem této rotační brusky je rovněž možnost vyměnit velký 150 milimetrový brusný kotouč za menší 125 milimetrový. Ať již tedy budete brousit velké plochy, nebo naopak malé, členité povrchy, s tímto modelem zvládnete vše pohodlně.

Excentricita je nastavena na 5 milimetrů, což je ve srovnání velmi dobrá hodnota. Excentrická bruska EXTOL PREMIUM ERC 450 SCP se řadí mezi výkonné nástroje a tak nechybí madlo pro přidržení druhou rukou. Systém odsávání prachu do zásobníku, nebo rovnou do vysavače je přítomen stejně tak jako systém upínání brusných papírů na suchý zip.

Součástí dva nosné kotouče 125 a 150 mm
V závislosti na výkonném motoru vyšší hmotnost

Bosch PEX 400 AE Compact

Bosch PEX 400 AE Compact recenze a test

Další excentrická bruska Bosch nese v tomto případě označení PEX 400 AE Compact a jedná se o poměrně dobře výkonný nástroj s příkonem 350 W. Elektromotor, stejně tak jako další části brusky, jsou vysoce kvalitní a slibují dlouhou výdrž. Spolu s bruskou navíc dostanete praktický kufr, který oceníte vždy při přenášení, nebo skladování.

Pracuje s brusnými kotouči o průměru 125 milimetrů a s váhou 1,9 kilogramu se jedná o velmi příjemnou brusku. Výborná ergonomie a pevné madlo pro druhou ruku zajišťují dobrou stabilitu i při dlouhém a náročném broušení. S maximálními otáčkami 21200 ot/min a excentricitou 2,5 milimetrů je vhodná pro kutily s nejvyššími nároky.

Vedle kufru dostanete také pomůcku pro nasazování brusného papíru na desku, která je pokryta suchým zipem – manipulace s brusnými papíry tak je jednoduchá a efektivní. PEX 400 AE Compact má také připojitelný sběrný koš na prach, který však v hodnoceních nenese velkou chválu – práce s ním není intuitivní a vyžaduje trochu cviku, poté je však vše naprosto v pořádku.

Praktický kufr, výborné zpracování a výkon
Náročnější manipulace se záchytným filtrem

Metabo FSX 200 Intec

Metabo FSX 200 Intec recenze a test

Pakliže potřebujete brusku pro odstraňování starého laku či barev, jemnou renovaci nábytku či leštění karoserie, excentrická bruska Metabo FSX 200 Intec může být pro vás správnou volbou. Nejedná se o kdo ví jak výkonný model, za to je však kvalitně vyroben a na to, k čemu je určen, slouží dokonale. Ideální volba pro domácí nenáročné kutily.

Příkon elektromotoru má hodnotu 240 W a bruska používá menší brusné papíry s průměrem 125 milimetrů. Maximální otáčky jsou 9500 za minutu a nedají se regulovat – musíte si tak vystačit pouze regulací silou přítlaku. Má však poměrně dobrou excentricitu, která rovněž není nastavitelná, ale má rozkmit 2,7 milimetrů.

Hmotnost pouze 1,3 kilogramů je skvělá a bude se s ní dobře pracovat jak ženám, tak starším dětem. Pro kvalitu hovoří také fakt, že kuličkové ložisko je chráněné proti prachu. Rotační bruska Metabo má samozřejmě také zabudované odsávání s filtračním systémem, který nese označení Intec a je funkční poměrně efektivní. Celý model navíc dostanete v plastovém kufru, který oceníte kdykoliv budete brusku přenášet, nebo skladovat.

Poměr cena/kvalita, nízká hmotnost
Nižší příkon elektromotoru – 240 W, bez regulace otáček

Scheppach DS 210

Scheppach DS 210 recenze a test

Jestliže jste profesionální řemeslník a excentrickou brusku budete používat hlavně v práci, kde není času nazbyt, rozhodně zbystřete při modelu Scheppach DS 210. Tato bruska má příkon 750 W, což je téměř dvakrát více, než je obecný průměr. Také je vybavena velkým brusným nosičem kotoučů, který má průměr 225 milimetrů.

Kromě kulatého unašeče lze nasadit také dodávaný trojúhelníkový delta nástavec, který oceníte v rozích a při broušení spár. Rotační bruska Scheppach DS 210 se dále pyšný velmi bohatým příslušenstvím, které obsahuje 6 kulatých brusných papírů a 6 trojúhelníkových, 4 metry dlouhou flexibilní hadici k připojení na vysavač a praktický plastový kufřík.

V závislosti na podkladu, který chcete brousit, je možné nastavit regulaci otáček která má rozsah 1000 až 2000 otáček za minutu a 3-6 tisíc v případě delta nástavce. Výrobce bohužel nikde neudává hodnotu excentricity. V závislosti na vysokém výkonu a tedy většímu elektromotoru a robustnějším součástkám je vyšší také hmotnost, a to 3,8 kilogramu. Ať však již budete brousit sádrokarton, parkety či dřevo, nebo kov, s touto bruskou bude vždy za chvíli hotovo.

Velmi vysoký výkon, bohaté příslušenství, velký průměr kotoučů
Vyšší hmotnost 3,8 kilogramu

Bosch GEX 150 AC

Bosch GEX 150 AC recenze a test

Excentrická bruska Bosch s velkým 150 mm brusným kotoučem nese označení GEX 150 AC. Jedná se jako u dalších brusek a výrobků Bosch o prvotřídní profesionální provedení, které obstojí bez problému v každodenním používání. Příkon elektromotoru je dobrých 340 W a bruska je dále osazena řídící elektronikou k předvolbě otáček, které se nechají nastavit v rozmezí 4500 – 12000 otáček za minutu.

Rovněž kmity jsou nastavitelné a to v rozmezí 9 – 24 tisíc za jednu minutu. Brusivo se upevňuje standardně pomocí suchého zipu a přítomný je pokročilý systém Click and Clean – tedy zmíněná snadná výměna brusných papírů a rychlé odsávání škodlivých pilin, které nedělají dobře jak zdraví, tak samotnému přístroji. Prach je usazován buďto v integrovaném sáčku, nebo může být odsáván pomocí klasického vysavače.

Excentricita činí v případě rotační brusky Bosch GEX 150 AC rovné dva milimetry a váha má hodnotu 2,1 kilogramu. Nejedná se tedy o nejlehčí brusku, nicméně vzhledem k výkonu je hmotnost adekvátní a při hrubém broušení ji určitě oceníte. Pokroková bruska nese také označení Bosch Heavy Duty – novou definici síly, výkonu a robustnosti.

Vhodná pro leváky, brusný kotouč 150 mm
Vyšší cena (vykoupena prvotřídní kvalitou Bosch)

Makita BO5031

Makita BO5031 recenze a test

Hobby rotační bruska Makita BO5031 udělá radost nejednomu domácímu kutilovi, její příjemný příkon elektromotoru 300 W je dostatečně silný na většinu broušení a leštění, které vás doma, na zahradě, či v garáži, čeká. Průměr vyměnitelných brusných kotoučů má hodnotu 125 milimetrů a drží na klasickém principu pomocí suchého zipu.

Regulovatelné otáčky v rozmezí 4 až 12 tisíc za jednu minutu nabízí dostatečně velké nastavení na broušení většiny povrchů. Makita je známá svou precizností a kvalitou výrobků a jinak tomu není ani v tomto případě, za zmínku stojí například robustní kuličkové ložisko, nebo prachotěsný vypínač. Samozřejmostí je také odsávání, které je velmi silné. Prach může být zachytáván buďto v dodávaném sběrném koši, nebo putovat rovnou do vysavače skrze adaptér, který je rovněž součástí.

Jediné, co se nechá této rotační brusce vytknout je chybějící příslušenství v podobě kufříku a druhého madla na přidržování, jelikož výkon na obouruční provoz určitě má. Excentricita se 2,8 milimetry funguje skvěle a mimo jiné s její pomocí dosahuje Bruska Makita BO5031 velice dobrých výsledků.

Dobrý výkon, výborné zpracování
Absence kufříku a druhého držadla

Fieldmann FDEB 200431-E

Fieldmann FDEB 200431-E recenze a test

Rovněž Fieldmanm se zapojil do oblíbené kategorie všech kutilů a řemeslníků a to s modelem FDEB 200431-E. Excentrická bruska na dřevo, kov, plast a další na první pohled upoutává dobrou cenou a výbornou hodnotou příkonu elektromotoru. S příkonem 430 W má dostatek síly i na déletrvající broušení větších ploch s hrubými brusnými papíry.

Pracuje s brusným kotoučem o průměru 125 milimetrů a samozřejmě nabízí možnost regulace otáček, konkrétně 5000 až 13000 ot/min. Váha 2,5 Kg odpovídá výkonu brusky a při práci oceníte také přední vyprofilování, za které se nechá uchopit druhou rukou. Mírně zarážející je nedohledatelná hodnota excentricity, výrobce ji nikde, ani v manuálu neuvádí.

Rukojeť je protiskluzová a velice komfortní, ani delší broušení tak nebude problém. S vyměněnou hlavou za leštící skvěle poslouží také při leštění, například karoserie automobilu, nebo starých světlometů. Jestliže chcete do své dílny výkonný stroj a nechtějí se vám utrácet tisíce, excentrická bruska Fieldmann FDEB 200431-E může být pro vás tou pravou volbou.

Výhodný poměr cena/užitná hodnota
Nedohledatelná hodnota excentricity (rozkmitu)

Jak vybrat excentrickou brusku

Pro výběr té správné excentrické brusky pro vás je nejdůležitější parametr příkon, následovaný velikostí brusné desky (potažmo brusných kotoučů) a hmotností. Tyto parametry rozhodují o tom, jestli se jedná o hobby provedení brusky pro občasné použití, výkonný stroj pro běžné použití s efektivními a rychlými výsledky, nebo profesionální excentrickou brusku, která je vhodná na sádrokarton, leštění povrchů a broušení s velkým úběrem materiálu.

Příkon a regulace výkonu

Příkon do velké míry udává, jak je excentrická bruska silná – tedy jak velké plochy dokáže za jednotku času opracovat. Příkon byste měli před koupí rozhodně znát- Základní hobby rotační brusky mají příkon do 200 W a spíše než na sofistikovanou práci se hodí například na modelařinu. Zpravidla mají menší průměr brusné hlavy a také nízkou hmotnost, jistotou je jednoruční ovládání.

Příkon 250 – 450 W slibuje již plně funkční zařízení, které si hravě poradí s broušením parket, revitalizací nábytku či s broušením a leštěním karoserií. Tyto výkonnější modely mohou mít velikost průměru brusné základy i 150 milimetrů a zpravidla mají i vyšší úroveň excentricity – vychýlení. Přítomna také bývá možnost regulace otáček, která se hodí zejména při práci s jemnými brusnými papíry a spíše dobrušování již hotových povrchů. Maximální otáčky jsou značně variabilní model od modelu, ale pohybují se nad 10 tisíci za minutu.

Zmíněná regulace otáček začíná na 30 – 50% maximálního výkonu a bývá zpravidla plynulá. Některé modely regulaci otáček vůbec nemají a není to vyloženě chyba. Intenzita broušení se nechá relativně dobře regulovat intenzitou přítlaku k broušenému materiálu.

Průměr brusného kotouče a excentricita

Velikost brusných kotoučů a na ně nasazovaných brusných papírů se pohybuje většinou v rozměrech 125 milimetrů a 150 milimetrů. Méně výkonné excentrické brusky mají průměr menší a naopak. V některých případech může být menší průměr výhodou – pokud častěji brousíte nerovné povrchy. Naopak při rovných plochách oceníte průměr větší a s vyšším příkonem, které 150 mm rotační brusky mají, je práce daleko rychlejší.

Excentricita neboli vibrační okruh, neboli průměr vibrace. Všechna tato označení nazývají jednu vlastnost a tou je vychýlení rotační hlavy od jejího středu. Udává se v milimetrech a její průměr napříč modely je 2,5 milimetru. Hlava excentrické brusky rotuje a k tomu se ještě vibruje – právě intenzitu tohoto vychýlení znační excentricita. Jedná se o důležitý prvek, neboť díky ní nezůstávají na obráběném materiálu kruhové stopy a v neposlední řadě také zvyšuje účinnost broušení.

Hmotnost a další vlastnosti

Váha je rovněž parametr, který si při výběru hlídejte s ohledem na to, která činnost bude u vás převažovat. Pro začišťovací práce, jemné broušení, nebo leštění se hodí spíše menší hmotnost. Úběr materiálu není tak silný a bude se vám mnohem lépe ovládat. Pokud však pořizujete excentrickou brusku na hrubé broušení a vybrušování, vyšší hmotnost vám bude ku prospěchu, stejně tak jako druhé madlo pro silnější přítlak druhou rukou. Váha se pohybuje od 1 kilogramu až po přibližně 5 Kg. Profesionální brusky mohou mít hmotnost ještě vyšší.

Odsávání prachu

Excentrická bruska je konstruována tak, aby i při nejzákladnějším modelu dokázala zachytávat prach. Na výběr máte buďto dodávaný sběrný koš, nebo adapter pro připojení vysavače, či odsávacího zařízení. Mějte na paměti, že ne všichni výrobci tento sortiment automaticky k výrobku dodávají, někdy je potřeba jej dokoupit. Excentrická bruska s odsáváním však má rozhodně smysl – nezahlcuje se tolik brusný papír a nadělá mnohem méně nepořádku, než provoz bez něj.

Suchý zip a brusné papíry

Pro snadnou výměnu brusných papírů jsou dnešní excentrické brusky vybaveny suchým zipem, který je pro rychlou výměnu naprosto ideální. Některé profesionální brusky mohou disponovat jiným systémem, to jen spíše pro informaci. Brusné papíry mají různou hrubost neboli zrnitost. Brusný papír se zrnitostí 400 – 100 je vhodný pro jemné broušení a méně výkonné brusky. Zrnitost brusného papírů pod 100 má již relativně velký odběr materiálu a proto se hodí spíše pro silnější a výkonnější brusky.

Výměnné brusné desky

Poslední variabilitou, která se s rotačními excentrickými bruskami pojí, je výměna brusné desky. Základní je vybavena suchým zipem a slouží pro uchycení brusných papírů s různou hrubostí. Možnosti se výrobce od výrobce liší, možné je však vyměnit menší desku za větší (a obráceně), nebo nasadit speciální leštící desku, vhodnou pro leštění šrámů karoserie, leštění světlometů a obecně renovaci laku automobilů.

4.4/5 - (27 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.