Recenze,

Projektor Epson EH-TW5650 – Recenze

Přibližná cena:
21 471 Kč

Naše hodnocení

Projekce filmů na velkém plátně je vždy zážitkem, ještě pokud je obohacena o kvalitní zvuk. Testovaný projektor Epson EH-TW5650 přenese zážitek z kinosálu do vlastního obývacího pokoje, na terasu, nebo kamkoliv vás napadne.

O jeho kvalitách jsme se v redakci přesvědčili sami a musíme konstatovat, že nás první uvedení do provozu doslova ohromilo. Kvalita projekce je naprosto dokonalá, podání barev skvělé a i na poměrně velké úhlopříčce je díky vysokému Full HD rozlišení dostatek detailů.

Prvotní seznámení s projektorem bylo doprovázeno zvukem z integrovaných reproduktorů, které rozhodně neurazí a pro nouzové řešení díky slušnému výkonu 10 W postačí. Po připojení 5.1 reproduktorů však teprve pojem domácí kino dosáhl svého maxima.

Ovládání projektoru je poměrně intuitivní a technicky zdatnější osoby jej zvládnou i bez prostudování manuálu, jeho přečtení však nedoporučujeme vynechat, možností nastavení nabízí tento model velice mnoho a je škoda jej nevyužít na maximum.

Po čas našeho testování jsme nezaznamenali duhový efekt (který by vzhledem k použité technologii promítání ani nastat neměl) a ocenili jsme široké možnosti nastavení geometrie obrazu, díky které je možné promítat na zeď i pod úhlem.

Příjemnou tečkou na závěr je podpora 3D technologie a naprosto dostačující konektivita, která kromě běžně používaných vstupů zahrnuje i bezdrátovou technologii WiFi a Miracast. Na rozdíl od jiných výrobců a modelů musíme ocenit také finančně velmi dostupnou náhradní lampu, která má v režimu ECO životnost 7500 hodin.

Projektor do testu zapůjčil e-shop NEJCENY.CZ, kterému tímto děkujeme a projektor naleznete rovněž i v jejich nabídce.

 • Výborná Full HD projekce bez duhového efektu
 • Snadná obsluha
 • Výborná lichoběžníková korekce ± 30°
 • Výkonné reproduktory
 • Velice slušná konektivita
 • Podpora 3D brýlí
 • Široké možnosti nastavení
 • Finančně dostupná náhradní lampa
 • Při promítání ve standardním režimu vyšší hlučnost
 • Standardní podání černé jako u všech projektorů
 • Méně plynulý přenos bezdrátovou technologií ze smartphonu

Parametry

Světelný zdroj Lampa
Projekční systém LCD panel
Rozlišení Full HD 1080p, 1920 x 1080 pixelů
Poměr stran obrazu 16 : 9
Svítivost 2 500 lumenů
Kontrast 60 000 : 1
Životnost lampy 4 500 h (7 500 h úsporný režim)
Vertikální a horizontální korekce lichoběžníku ± 30°
Podpora 3D Ano, aktivní
Úhlopříčka promítaného obrazu 30 – 300 palců
Projekční vzdálenost 1,42 – 8,88 m
Zoom Ano 1,6x
Hlavní konektivita VGA, HDMI, USB, WiFi, Miracast, 3.5 jack
Reproduktory Ano, 10 W
Hlučnost 37 dB (27 dB úsporný režim)
Spotřeba energie 296 W (227 W úsporný režim)
Rozměry (š x v x h) 309‎ x 285 x 122 mm
Hmotnost 3,5 kg

Projekce a kvalita obrazu

Vyzkoušeli jsme všechny nejběžnější způsoby používání v domácnosti, tedy promítání filmů, hraní her přes herní konzoli a live stream sportovních zápasů. U všech typů využití jsme došli k jedinému závěru, zážitek a kvalita obrazu byla vždy naprosto skvělá. Nejlepšího podání projekce se samozřejmě dosáhne při kvalitním zatemnění, typicky v noci. I za denního světla, při zatemnělých žaluziích v pološeru, je však kvalita promítání stále na výborné úrovni. Samozřejmě s přibývajícím světlem klesá přirozeně kvalita obrazu, ve srovnání však dosahuje stále dobrých výsledků.

Epson EH-TW5650 projekce

Světelným zdrojem je standardně lampa, avšak projekční systém je řešen technologií 3LCD se závěrkou s kapalnými krystaly. To pro uživatele znamení zejména absenci duhového efektu, což je velice pozitivní. O kvalitě obrazu toho bylo již napsáno dostatek, není ji téměř co vytknout. Full HD rozlišení s pixely 1920 x 1080 je výborné a poměr stran promítání 16 : 9 je ideální pro všechna současná média a použití. Reprodukce barev je velmi věrná, projektor jich zvládne zobrazit až 1,07 miliardy.

Svítivost dosahuje v normálním režimu 2500 lumenů, jakmile aktivujete úsporný režim, jas se sníží na hodnotu 1650 lumenů. Překvapilo nás, že i při snížení svítivosti je kvalita promítání stále velmi dobrá, pro rutinní sledování filmů naprosto bezproblémová. Navíc se sníží hlučnost projektoru, což atmosféře promítání jen pomůže. Kontrast dosahuje hodnoty 60 000 : 1 a optimální projekční vzdálenost je uváděna na 1,42 – 8,88 metru. V tomto rozsahu dokáže nabídnout obraz o úhlopříčce 30 – 300 palců, což je převedeno na metry 0,76 – 7,6 metrů. Zkusili jsme se úhlopříčkou promítání přiblížit uváděné horní hranici a stále dobrá kvalita nás opět příjemně potěšila.

Nastavení a ovládání

Jak jsme uvedli v úvodu, ovládání, včetně optimálního nastavení je poměrně snadné a rychlé, samozřejmě je možné se řídit manuálem, který je součástí balení. S projektorem dostanete také dálkový ovladač, na kterém nechybí žádná důležitá tlačítka pro plnohodnotné ovládání projektoru. Možné je samozřejmě také ovládání přímo na těle zařízení, které vám však v případě zavěšení na strop nebude k dispozici a spoléhat se pak musíte pouze na dálkový ovladač.

Epson EH-TW5650 ovládání

Jakmile projektor umístíte na své místo, je nezbytné doladit vertikální a horizontální lichoběžníkovou korekci. Ta je možná v nastavení až ± 30 ° a provádí se posuvníkem a tlačítkama. Právě díky ní zvládá projektor promítat obraz i z úhlu, což levnější zařízení často neumí. Manuálním posuvníkem dále probíhá ostření, zoom a kolečkem se dolaďuje svislá poloha obrazu. Větší úpravy polohy projektoru probíhají skrze dvojici stavitelných nožiček v zadní straně a jednou výškově stavitelnou podpěrou na přední straně. Pokud máte vše nastaveno a stále nevidíte obraz, může to být zavřeným krytem čočky, který rozhodně u všech modelů nenajdeme, ač jde přitom o praktickou věc.

Konektivita a technologie

Co se týče propojení projektoru se zařízeními vysílající obraz, není zde moc co vytknout. Zadní panel s konektory nabízí dvojici HDMI z toho jedno HDMI MHL, USB vstup a dnes již téměř nepoužívaný VGA vstup. Pro připojení reproduktorů například domácího kina je připraven jeden 3.5 mm audio jack a v těchto místech se rovněž nachází místo pro napájecí kabel.

Epson EH-TW5650 konektivita

V rámci bezdrátových přenosů je samozřejmostí podpora WiFi, přes kterou můžete projektor zapojit do své domácí sítě, nebo zařízení spojit s chytrým mobilním telefonem přes jednu z dostupných aplikací. Přenos obrazu v rámci domácí sítě probíhal bez jakýchkoliv potíží, jen přehrávání z mobilního telefonu přes WiFi bylo často sekané a spíše bychom se mu vyhnuli. Vedle WiFi si poradí i s bezdrátovou technologií Miracast, kterou jsme bohužel nevyzkoušeli, avšak z postřehů spotřebitelů s její funkčností není žádná potíž.

Kromě toho všeho se jedná také o 3D projektor, 3D projekce je na velmi dobré úrovni, avšak zážitek, jakého se vám dostane v kině, nečekejte. Na druhou stranu máte-li zkušenost s 3D z moderních televizí, oproti těm je na tom Epson EH-TW5650 výrazně lépe. Za zmínku stojí také technologie interpolace, která ještě lépe vykresluje obraz a ten je naprosto plynulý. Projektor zvládá také zrcadlové zobrazení, funkci rozdělení obrazovky, barevné režimy a mnoho dalšího.

Hlučnost, spotřeba, lampa

Projektory jsou nehledě na jejich konstrukci a výrobce hlučná zařízení, alespoň tedy ve srovnání s konkurujícími moderními televizemi. Jsou zde však velké rozdíly a to i v rámci jednoho modelu, viz dále. Při standardním režimu je hlučnost tohoto projektoru 37 dB, což je hladina hluku, která může být v tišších scénách filmů rušivá. Pokud však uvedete projektor do úsporného režimu, kromě úspory elektrické energie, snížení jasu a zvýšení životnosti lampy se sníží právě i hlučnost a to rovnou o 10 dB. Z testování můžeme potvrdit, že rozdíl je to opravdu patrný a zvýší se tím i celkový požitek z promítání.

Epson EH-TW5650 lampa

Co se týká spotřeby elektrické energie, je potřeba počítat s vyšším odběrem, než je běžné u moderní televize. V tomto případě má projektor spotřebu 296 W v normálním režimu a 227 W s režimu úsporném. Životnost lampy je výrobcem stanovena na 4500 promítacích hodin, respektive 7500 hodin v úsporném režimu. Potěší také rozšířená záruka na lampu 36 měsíců, nebo 3000 promítacích hodin podle toho, co nastane dříve. Jako skvělý krok ze strany Epson hodnotíme cenu nové lampy, která je defacto spotřebním zbožím. Aktuálně je její cena velice přijatelná a není tak důvod přemýšlet, jestli po jejím dosloužení pořídit novou lampu, nebo rovnou celý projektor.

Zkušenosti uživatelů

Zkušenosti uživatelů jsou veskrze pozitivní, jediná kritika se snáší na větší hlučnost větráku v normálním režimu, nicméně to je spíš vlastnost všech projektorů, nežli pouze tohoto modelu. Námitky padají také směrem k horšímu bezdrátovému přenosu mezi projektorem a chytrým telefonem – to je však podle našeho názoru beztak jen nouzové řešení, které nemá s kvalitní projekcí hodné kina nic společného. Všichni se shodují na bezkonkurenčním obrazu, věrném podání barev, výborném nastavení geometrie obrazu a někteří zmiňují i kompaktní rozměry. Souhlasíme s téměř 100% hodnocením spotřebitelů, avšak za drobnosti snižujeme v hodnocení 5%. I tak je Epson EH-TW5650 projektorem, který bychom stejně jako další spotřebitelé, jedině doporučili.

Podívejte se i na další projektory.

Produkt: Epson EH-TW5650
Hodnocení: 95 %

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.