Sport,

Eliptické trenažéry (orbitrek): Recenze 7 nejlepších

Stále více lidí si v dnešní době uvědomuje, že ke kvalitnímu a dlouhému životu ve zdraví je kromě pestré stravy potřeba i pohyb. Oblíbený a nenáročný běh patří ke sportům, které aktivní životní styl skvěle doplňuje. Co však dělat v období zimy, kdy běh venku není tak příjemný nebo po pozdním návratu z práce bez možnosti jít do posilovny? Řešením může být eliptický trenažér.

Eliptical, jindy také nazýván crossový trenažér nebo orbitrek je moderní fitness zařízení, při kterém naše nohy opisují eliptickou dráhu – odsud pramení jeho název. Domácí trénink na eliptickém trenažéru má i další výhody, kdy oproti běhu šetří vaše klouby a kyčle, a proto je vhodný pro osoby s nadváhou, kterým může běh více uškodit než pomoci.

Domácí eliptický trenažér je zařízení kloubící běžecký pás a rotoped. Obě zmíněná fitness zařízení byly vyvinuty před eliptickým trenažérem a pokud nejste zaměřeni na určité partie, jako například výkonnostní sportovci, právě eliptical je pro vás tou nejlepší volbou. Pohybem na tomto zařízení simulujete chůzi, běh, a dokonce běh na lyžích. Skvělou alternativou může být také airbike, který stejně jako eliptical posiluje celé tělo, avšak má takřka neomezenou tréninkovou zátěž a je méně náročný na prostor.

Přednostní je jednoznačně zapojení jak dolní partie těla, tak horní. Pokud navíc budete trénovat bez držení pevných, nebo pohyblivých madel, zpevňujete kromě svalů na nohou a rukách také trup a zlepšujete si celkovou stabilitu a držení těla. Při cvičení je také dobré mít pod kontrolou tepovou frekvenci a pohybovat se na 60 – 80 % svého tepového maxima.

Eliptický trenažér je ideální pro redukci hmotnosti (hubnutí) a zlepšení, udržení kondice. Během tréninku rozvíjíte kardiovaskulární systém, snižujete krevní tlak čímž značně snižujete riziko výskytu civilizačních chorob. Kromě rychlejší detoxikace a snížení hladiny cholesterolu pravidelným cvičením posílíte celé tělo a dostanete se do dobré kondice.

Vybrali jsme na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností nejlepší eliptické trenažéry, které si je možné pořídit. V závislosti na vaší náročnosti a výši uživatelského komfortu jsou mezi jednotlivými modely značné rozdíly, pro jejich pochopení a zorientování se jsme připravili nákupního rádce, kde se dočtete to podstatné, co byste měli o elipticalu před nákupem vědět.

Nejlepší eliptické trenažéry – TOP 7

V tabulce je výběr 7 nejlepších eliptických trenažérů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelBrzdný systémOvládání zátěžeNosnost 
Hop-Sport HS-060C Blaze recenze a testHop-Sport HS-060C BlazeMagnetickýElektronické150 Kg
HouseFit MOTIO 30 recenze a testHouseFit MOTIO 30MagnetickýRuční130 Kg
inSPORTline Atlanta recenze a testinSPORTline AtlantaMagnetickýElektronické150 Kg
Master AIR recenze a testMaster AIRMechanickýRuční100 Kg
TUNTURI FitCross 50i R recenze a testTUNTURI FitCross 50i RMagnetickýElektronické150 Kg
inSPORTline Caracas recenze a testinSPORTline CaracasMagnetickýElektronické150 Kg
Hop-Sport HS-100C Galaxy recenze a testHop-Sport HS-100C GalaxyMagnetickýElektronické150 Kg

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Hop-Sport HS-060C BlazeHouseFit MOTIO 30inSPORTline AtlantaMaster AIRTUNTURI FitCross 50i RinSPORTline CaracasHop-Sport HS-100C Galaxy
Počet stupňů zátěžeNeuvedeno816Plynule321655
Programy16NeAno, 24Ne20Ano, 2418
Hmotnost trenažéru52,5 Kg42 Kg51 Kg27 Kg48 Kg56 Kg83,5 Kg
Snímač tepové frekvenceAnoAnoAnoNeAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 7 eliptických trenažérů

Hop-Sport HS-060C Blaze

Hop-Sport HS-060C Blaze recenze a test

Eliptický trenažér Hop-Sport HS-060C Blaze má ve své kategorii velmi dobrý poměr ceny a výkonu, nabízí tichý magnetický brzdný systém a elektronické ovládání zátěže. Díky tomu je eliptical vybaven také automatickým HRC programem, který reguluje zátěž automaticky s ohledem na nastavenou cílovou tepovou frekvenci. Dalších programů má 12 včetně programu manuálního.

Další pokročilou konektivitou je Bluetooth a potěší přítomnost i USB portu pro nabíjení telefonu nebo tabletu po čas tréninku. Zátěžové kolo má hmotnost 17,5 kg a celková nosnost je 150 kg, což odkazuje k robustnímu rámu a pevné konstrukci.

Disponuje dlaňovými senzory pro měření tepu i možností propojení s telemetrickým hrudním pásem, který je však nutné dokoupit od stejné značky. Nášlapy mají protiskluzovou úpravu a jsou nastavitelné ve 3 pozicích. Vybaven je také praktickými doplňky, jako je držák na lahev, stojan na tablet, nivelačními nohami anebo ochrannou podložkou pod celou konstrukci trenažéru.

Dobrý poměr cena/výkon, Bluetooth i HRC program, elektronické ovládání
Pro někoho méně přehledný návod

HouseFit MOTIO 30

HouseFit MOTIO 30 recenze a test

Eliptický trenažér HouseFit MOTIO 30 patří ve své cenové kategorii k těm nejlepším elipticalům, má nosnost 130 kg, prodlouženou záruku 3 roky a na rám 5 let. Vybaven je magnetickým brzdným systémem, který je tichý a trvanlivý, vzhledem k ceně má však manuální ovládání zátěže, a tak nedisponuje automatickými tréninkovými programy.

Tréninkový počítač má velký displej s velkými číslicemi a je tak velmi přehledný. Napájen je dvěma tužkovými bateriemi a proto stroj nevyžaduje připojení do elektrické sítě, což se dá považovat za výhodu. Šlapací střed je osazen kvalitními ložisky, zbylé části mají kluzná pouzdra.

Otočným ovladačem lze nastavit zátěž v 8 stupních a nastavitelné jsou i protiskluzové nášlapy. V pevných madlech jsou umístěny dlaňové senzory tepové frekvence a na místo displeje lze umístit tablet nebo mobilní telefon, pro který je zde připraven držák. Uživatelé jej na základě svých zkušeností hodnotí velmi dobře, zmiňují jeho dobrou bytelnost a při pravidelné údržbě i nízkou hlučnost.

Nejlepší eliptický trenažér do 10 000 Kč, prodloužená záruka, nízká hlučnost
Jen manuální ovládání zátěže

inSPORTline Atlanta

inSPORTline Atlanta recenze a test

Velice oblíbený eliptický trenažér inSPORTline Atlanta vyniká výborným poměrem cena výkon. Má vše, co by měl moderní cvičební stroj mít, velice slušnou nosnost až 150 kilogramů, bohatou nabídku programů a mnoho dalšího. Ovládání zátěže probíhá elektronicky a brzdný systém je magnetický, celkem je možné si navolit zátěž až v 16 stupních.

Bohatá je rovněž nabídka programů s celkovým počtem 24. Přednastavených programů je 12 a uživatelsky nastavitelné programy jsou 4. Eliptical inSPORTline Atlanta má velmi dobrou hmotnost zátěžového kola, která činí 9 kilogramů a délka kroku je 40 cm.

Crossový trenažér inSPORTline nabízí dále i řadu pokročilých programů, zmínit můžeme například HRW program, WATT program, orientační test tělesné kondice Recovery, nebo změření množství tělesného tuku Body Fat. V rukojetích jsou umístěny snímače tepové frekvence, součástí balení je však i hrudní pás, který tepovku měří daleko přesněji. Samozřejmostí jsou transportní kolečka nebo systém vyrovnání nerovností.

Velký celkový počet programů 24, součástí balení hrudní pás, nosnost 150 Kg
Méně přehledný návod k obsluze

Master AIR

Master AIR recenze a test

Základní provedení pro nenáročné sportovce za velmi příjemnou cenu nabízí crossový trenažér Master AIR. Eliptický trenažér se zátěžovým kolem umístěným vpředu má pevně umístěné nášlapy a výsuvná pohyblivá madla – pevná zabudovaná madla bohužel chybí, avšak pohyblivá madla se nechají zasunout do držáků, zaaretovat a rázem jsou z nich pevná. Hmotnost zátěžového kola činí 5 kilogramů a váha celková je 27 Kg.

Brzdný systém je mechanický – pás obepíná obvod zátěžového kola a způsobeným třením dochází ke zvyšování intenzity tréninku, nebo naopak. Ovládání zátěže probíhá manuálně, a to pomocí plynule regulovatelného otočného knoflíku, umístěného u sportovcových nohou. Nosnost má pouze základní hodnotu 100 Kg, a proto je určen zejména pro lehčí jedince.

Rozměry po sestavení jsou poměrně kompaktních 110 x 50 x 155 cm, takže je tento trenažér vhodný i do menších bytů. Modelu chybí měření tepové frekvence, je však vybaven základním počítačem, který zobrazuje čas, rychlost, spotřebu kalorií a ujetou vzdálenost. Třením pásu o kolo vzniká určité šustění, které může být pro někoho rušivé, to je však mínus všech mechanických eliptických trenažérů.

Nízká cena, nízká hmotnost trenažéru
Vyšší hlučnost

TUNTURI FitCross 50i R

TUNTURI FitCross 50i R recenze a test

Eliptický trenažér TUNTURI FitCross 50i R je velmi dobře vybaven, má pokročilý magnetický brzdný systém a elektrické ovládání. K dispozici je uživatelům celkově 20 tréninkových programů, z toho je 12 přednastavených a 4 jsou typu HRC, tedy automaticky regulované podle nastavené tepové frekvence.

Elektronicky se dá zátěž nastavit až ve 32 úrovních a má vysokou nosnost 150 kg. Velkou výhodou jsou kuličková ložiska, která na rozdíl od levnějších modelů jsou jak ve šlapacím středu, tak i v kloubních spojích. Délku kroku má 38 cm s roztečí 17 cm, bude se na něm tedy pohodlně sportovat i vyšším osobám.

Tréninkový počítač s velkým, 5,5 palcovým displejem, disponuje také Bluetooth konektivitou, díky které se dokáže stroj připojit s několika tréninkovými aplikacemi - iCONSOLE+, KINOMAP a FIT HI WAY. Samozřejmostí jsou nožičky s funkcí vyrovnání nerovností, držák na lahev i nabíjecí USB port pro telefon nebo tablet.

Magnetický s elektrickým ovládáním, komunikace s aplikacemi přes Bluetooth, ložiska
Nic zásadního

inSPORTline Caracas

inSPORTline Caracas recenze a test

Eliptický trenažér inSPORTline Caracas je velmi oblíbený eliptical, který pro domácí cvičení více než dostačuje. Sám výrobce v popisu zmiňuje, že je kromě domácího využití vhodný i pro klubové, což odpovídá jeho dobré kvalitě a bytelnosti. Má výbornou nosnost 150 kilogramů a může na něm cvičit osoba vysoká až 200 centimetrů.

Rozměry po sestavení jsou 130 x 63 x 158 cm, trenažér je tedy poměrně úzký, avšak stabilní, proto se hodí i do menších bytů. Při používání je tichý, což ostatně zmiňují i spotřebitelé ve svých recenzích. Celkově nabídne 24 programů, z niž 4 jsou uživatelsky definovatelné. Brzdný systém je magnetický a má elektronicky ovládanou zátěž, k dispozici je 16 stupňů zatížení, což je dobrý počet.

Zátěžové kolo má hmotnost 8 kilogramů a potěší i snímače tepové frekvence. Součástí elipticalu je také hrudní pás, který však není příliš kvalitní a jsou s ním často problémy. Díky měření tepovky však zvládne inSPORTline Caracas HRC program, počítač má poměrně velký LCD display a zobrazuje během cvičení mnoho údajů. Na konstrukci trenažéru nechybí transportní kolečka, systém vyrovnání nerovností, nebo držák na sportovní lahev. Kvalitu potvrzují strojová zapouzdřená ložiska a pogumované pevné rukojeti s adhezí bránící prokluzování.

Dobrý poměr cena/výkon, nosnost 150 kg, tichý chod, velké množství programů
Méně povedený hrudní pás

Hop-Sport HS-100C Galaxy

Hop-Sport HS-100C Galaxy recenze a test

Eliptical Hop-Sport HS-100C Galaxy je velmi pokročilý eliptický trenažér, výrobce o něm hovoří dokonce jako o profesionálním trenažéru. Je konstruován pro vysoké zatížení, a proto využívá systému rotujících válečků a vodítek, jinak řečeno systému kolejnic. Zvládá zatížení až 150 kg a vzhledem k robustnímu provedení nepřekvapí ani jeho vyšší hmotnost 83,5 kg.

Uživatelé v recenzích jej hodnotí jako velmi tichý, bytelný, skvěle funkční a oceňují také jeho jednoduchou montáž. Využívá magnetického brzdného systému s 24 kg zátěžovým kolem, který má elektronické ovládání. Nastavení zátěže je možné provést v 55 úrovních a potěší i dostatečné množství tréninkových programů, kterých je celkem 18.

Nabízí automatické programy WATT i HRC a srdeční pulz měří dlaňovými senzory nebo telemetrickým hrudním pásem, který však není součástí balení. Velký display s dotykovým ovládacím panelem disponuje Bluetooth připojením, díky čemuž lze s trenažérem používat oblíbenou tréninkovou aplikaci iConsole+. Rozteč mezi nášlapy je pouze 12 centimetrů, pohyb na stroji je tak díky tomu velice přirozený.

Tichý a mohutný trenažér, profi systém dvojitých kolejnic, podpora iConsole+ training
Hrudní pás kompatibilní pouze od téže značky

Jak vybrat eliptický trenažér (orbitrek)

S výběrem byste měli být rozvážní a podle intenzity používání, jakou předpokládáte zvolit buďto základní provedení, nebo si připlatit a pořídit robustnější eliptical s lepší technikou. V základu se orientujeme podle brzdného systému, ovládání zátěže a případně dovednosti zabudovaného ovládacího panelu s počítačem. Eliptický trenažér by měl být rovně vybaven senzory k měření tepové frekvence. Důležitým parametrem pro určité jedince je rovněž nosnost trenažéru a měla by být větší, než jakou aktuálně máte.

Eliptical se skládá z pevných a pohyblivých madel, spojené s pohyblivými nášlapy do jednoho celku se zátěžovým kolem, které klade odpor a tím zvyšuje intenzitu pohybu. Nášlapy by měly být posunovatelné a madla výsuvná tak, aby bylo při tréninku v optimální poloze – rovná nevychýlená páteř, rovný trup a ruce v úrovni ramen.

Brzdný systém

Brzdný systém je pomyslným srdcem crossového trenažéru a rozlišujeme dvě provedení – systém bržděný magneticky a provedení brzděné mechanicky, typicky pomocí pásu, který po obvodu kole utahováním zvyšuje zátěž. Magnetický eliptický trenažér má zátěžové kolo brzděné pomocí magnetů a jedná se o lepší provedení. Mechanický eliptický trenažér je levnější a spíše na ústupu, pokud to myslíte s redukcí tělesné hmotnosti vážně a chcete si pořídit kvalitní eliptical, vybírejte rozhodně z modelů magnetických. U těch je navíc možnost elektronického ovládání zátěže a možnost nastavení tréninkových programů.

Ovládání zátěže

U základních modelů je ovládání zátěže mechanické – pás, který obepíná zátěžové kolo utahováním, nebo povolováním zvyšuje, nebo snižuje intenzitu pohybu. Toto štelování probíhá výhradně ručně, pomocí otočného kolečka umístěného na rámu elipticalu. S tímto provedením se setkáte výhradně u levných trenažerů, často z obchodních domů, nebo teleshopingu. Dvakrát si proto ověřte kvalitu konstrukce a materiálů, ať nejste po několika použitích nepříjemně překvapeni, například vrzání.

Druhý způsob ovládání zátěže je elektronicky, skrze ovládací panel a ten se pojí výhradně s magnetickým eliptickým trenažérem. Jedná se o komfortnější řešení a je-li eliptical tímto systémem vybaven, předpokládá se, že se již jedná o kvalitnější trenažér.

Ovládací panel, programy a tepová frekvence

Ovládacím panelem je vybavena většina eliptických trenažérů a v závislosti na stupni výbavy a ceně je buďto propracovanější, nebo nabízí pouze základní možnosti. Display dokáže zobrazovat čas, uběhnutou vzdálenost, rychlost, spálené kalorie, tepovou frekvenci, intenzitu zátěže, nebo navolený program. Dopředu si zjistěte, jaké funkce jsou pro vás podstatné, abyste si koupili správný stupeň výbavy.

Samostatnou funkcí, kterou disponují spíše pokročilé eliptické trenažery, jsou tak zvané programy – předvolené nastavení zátěže. Pakliže je jimi eliptical vybaven, je následně k dispozici minimálně 10 přednastavených programů a také možnost si nastavit zátěžový program vlastní. Ty jsou různých intenzit s tím, že se každý hodí pro jiný styl tréninku.

Tepová frekvence neboli tepovka je hodnota počtu tepů srdce za minutu. Pro spalování tuků je nejefektivnější mít tepovou frekvenci v rozmezí 60 až 80 % vašeho tepového maxima. Ptáte se, jak zjistit tepovou frekvenci? Na elipticalu se o to postarají senzory, umístěny v madlech v místech úchopu dlaní a jsou jimi vybaveny téměř všechny moderní trenažery. Výpočet přibližné maximální tepové frekvence u mužů je 214 – (věk x 0,8) a u žen 209 – (věk x 0,7).

Nosnost a hmotnost

Nepodceňujte ani parametr nosnosti eliptických trenažérů zejména v případě, že se vaše váha přibližuje maximální nosnosti – vždy doporučujeme alespoň rezervu 20 ti kilogramů. Nosnost se u základních provedení pohybuje od 100 kilogramů až po 150 kilogramů u modelů vyšších řad.

Hmotnost se nepřímo pojí se stabilitou crossového trenažéru a pohybuje se od hodnoty 30 kilogramů až 70 kilogramů. Čím vyšší hmotnost, tím se nechá předpokládat vyšší stabilita, což je samozřejmě lepší. Pro transport bývají elipticaly vybaveny transportními kolečky, takže nemusíte mít obavy o jeho náročnější manipulaci v případně vyšší hmotnosti.

4.3/5 - (25 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.