Sport,

Eliptické trenažéry (eliptical): Recenze 7 nejlepších

Stále více lidí si v dnešní době uvědomuje, že ke kvalitnímu a dlouhému životu ve zdraví je kromě pestré stravy potřeba i pohyb. Oblíbený a nenáročný běh patří ke sportům, které aktivní životní styl skvěle doplňuje. Co však dělat v období zimy, kdy běh venku není tak příjemný nebo po pozdním návratu z práce bez možnosti jít do posilovny? Řešením může být eliptický trenažér.

Eliptical, jindy také nazýván crossový trenažér nebo orbitrack je moderní fitness zařízení, při kterém naše nohy opisují eliptickou dráhu – odsud pramení jeho název. Domácí trénink na eliptickém trenažéru má i další výhody, kdy oproti běhu šetří vaše klouby a kyčle, a proto je vhodný pro osoby s nadváhou, kterým může běh více uškodit než pomoci.

Domácí eliptický trenažér je zařízení kloubící běžecký pás a rotoped. Obě zmíněná fitness zařízení byly vyvinuty před eliptickým trenažérem a pokud nejste zaměřeni na určité partie, jako například výkonnostní sportovci, právě eliptical je pro vás tou nejlepší volbou. Pohybem na tomto zařízení simulujete chůzi, běh, a dokonce běh na lyžích.

Přednostní je jednoznačně zapojení jak dolní partie těla, tak horní. Pokud navíc budete trénovat bez držení pevných, nebo pohyblivých madel, zpevňujete kromě svalů na nohou a rukách také trup a zlepšujete si celkovou stabilitu a držení těla. Při cvičení je také dobré mít pod kontrolou tepovou frekvenci a pohybovat se na 60 – 80 % svého tepového maxima.

Eliptický trenažér je ideální pro redukci hmotnosti (hubnutí) a zlepšení, udržení kondice. Během tréninku rozvíjíte kardiovaskulární systém, snižujete krevní tlak čímž značně snižujete riziko výskytu civilizačních chorob. Kromě rychlejší detoxikace a snížení hladiny cholesterolu pravidelným cvičením posílíte celé tělo a dostanete se do dobré kondice.

Vybrali jsme na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností nejlepší eliptické trenažéry, které si je možné pořídit. V závislosti na vaší náročnosti a výši uživatelského komfortu jsou mezi jednotlivými modely značné rozdíly, pro jejich pochopení a zorientování se jsme připravili nákupního rádce, kde se dočtete to podstatné, co byste měli o elipticalu před nákupem vědět.

Nejlepší eliptické trenažéry – TOP 7

V tabulce je výběr 7 nejlepších eliptických trenažérů z testů a hodnocení pro rok 2021.

VzhledModelBrzdný systémOvládání zátěžeNosnost 
inSPORTline Misouri recenze a testinSPORTline MisouriMagnetickýRuční100 Kg
Spokey Mantis recenze a testSpokey MantisMagnetickýElektronické150 Kg
inSPORTline Atlanta recenze a testinSPORTline AtlantaMagnetickýElektronické150 Kg
Master AIR recenze a testMaster AIRMechanickýRuční100 Kg
HMS H 9244 recenze a testHMS H 9244MagnetickýRuční100 Kg
inSPORTline Caracas recenze a testinSPORTline CaracasMagnetickýElektronické150 Kg
Spokey Vigil recenze a testSpokey VigilMagnetickýElektronické150 Kg

Porovnání parametrů

 inSPORTline MisouriSpokey MantisinSPORTline AtlantaMaster AIRHMS H 9244inSPORTline CaracasSpokey Vigil
Počet stupňů zátěže81616Plynule81616
ProgramyNeAno, 16Ano, 24NeNeAno, 24Ano, 12
Hmotnost trenažéru26 Kg67 Kg51 Kg27 Kg31,5 Kg56 Kg30 Kg
Snímač tepové frekvenceAnoAnoAnoNeAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 7 eliptických trenažérů

inSPORTline Misouri

inSPORTline Misouri recenze a test

Eliptický trenažér inSPORTline Misouri je oblíbeným modelem pro domácí sportovce za nízkou cenu. Díky své nízké hmotnosti 26 Kg se s ním dobře manipuluje, avšak bohužel není osazen transportními kolečky. Systém vyrovnání nerovností však přítomen je. Eliptical inSPORTline Misouri nabízí nosnost 100 kilogramů a dle údajů výrobce je vhodný pro osoby o výšce až 190 cm.

Brzdný systém elipticalu je magnetický s váhou setrvačníku dva kilogramy. Ovládání zátěže je manuální a k dispozici je celkem 8 stupňů zátěže. Délka kroku činí 30 centimetrů a potěší také přítomnost snímačů tepové frekvence integrovaných v madlech stroje. Crossový trenažér je velice jednoduchý a snadný na ovládání, proto tedy nenabízí volbu programů.

Informační display je napájen bateriemi a nabízí základní funkce, jako jsou čas cvičení, rychlost, ujetá vzdálenost, spálené kalorie, tepová frekvence a scan. Nášlapy jsou protiskluzové a potěší systém BeltDrive, který zajišťuje velmi tichý chod. Konstrukce je velice lehká a kompaktní.

Dobrý poměr cena výkon, tichý chod a základní funkce computeru
Méně tuhá konstrukce, nosnost 100 Kg

Spokey Mantis

Spokey Mantis recenze a test

Chcete-li si dopřát stejný zážitek jako ve fitness centru na profesionálních strojích v pohodlí vašeho domova, může vás oslovit eliptical Sponkey Mantis – trenažér, který je svou konstrukcí, provedením a materiály vhodný pro vysokou zátěž a každodenní používání. Nášlapy jezdí po speciálních kolejnicích a setrvačník je umístěn vpředu zařízení, díky tomu má skvělou stabilitu. Hmotnost crossového trenažéru činí 67 kilogramů a je vybaven transportními kolečky, které usnadňují manipulaci.

Eliptický trenažér Sponkey má vše, co má pořádný eliptical mít. Zážitek z jeho používání doplňuje zabudovaný počítač, který ukazuje všechny základní funkce, jako jsou čas, vzdálenost, rychlost, tepovka a kalorie. Na výběr má sportovec dále z 16 tréninkových programů, anebo manuální režim, při kterém lze nastavit elektronicky odpor setrvačníku až v 16 polohách.

Sponkey Mantis je samozřejmě brzděn magnetickým systémem a jeho nosnost je až 150 kilogramů. Výrobce nijak neomezuje výšku cvičence a to díky profesionální konstrukci, která umožňuje široké nastavení. Vyšší cena odpovídá vysoce kvalitním materiálům a komponentům, díky kterým však bude eliptical spolehlivě sloužit dlouhé roky.

Profesionální provedení pro časté používání
Vyšší pořizovací cena

inSPORTline Atlanta

inSPORTline Atlanta recenze a test

Velice oblíbený eliptický trenažér inSPORTline Atlanta vyniká výborným poměrem cena výkon. Má vše, co by měl moderní cvičební stroj mít, velice slušnou nosnost až 150 kilogramů, bohatou nabídku programů a mnoho dalšího. Ovládání zátěže probíhá elektronicky a brzdný systém je magnetický, celkem je možné si navolit zátěž až v 16 stupních.

Bohatá je rovněž nabídka programů s celkovým počtem 24. Přednastavených programů je 12 a uživatelsky nastavitelné programy jsou 4. Eliptical inSPORTline Atlanta má velmi dobrou hmotnost zátěžového kola, která činí 9 kilogramů a délka kroku je 40 cm.

Crossový trenažér inSPORTline nabízí dále i řadu pokročilých programů, zmínit můžeme například HRW program, WATT program, orientační test tělesné kondice Recovery, nebo změření množství tělesného tuku Body Fat. V rukojetích jsou umístěny snímače tepové frekvence, součástí balení je však i hrudní pás, který tepovku měří daleko přesněji. Samozřejmostí jsou transportní kolečka nebo systém vyrovnání nerovností.

Velký celkový počet programů 24, součástí balení hrudní pás, nosnost 150 Kg
Méně přehledný návod k obsluze

Master AIR

Master AIR recenze a test

Základní provedení pro nenáročné sportovce za velmi příjemnou cenu nabízí crossový trenažér Master AIR. Eliptický trenažér se zátěžovým kolem umístěným vpředu má pevně umístěné nášlapy a výsuvná pohyblivá madla – pevná zabudovaná madla bohužel chybí, avšak pohyblivá madla se nechají zasunout do držáků, zaaretovat a rázem jsou z nich pevná. Hmotnost zátěžového kola činí 5 kilogramů a váha celková je 27 Kg.

Brzdný systém je mechanický – pás obepíná obvod zátěžového kola a způsobeným třením dochází ke zvyšování intenzity tréninku, nebo naopak. Ovládání zátěže probíhá manuálně, a to pomocí plynule regulovatelného otočného knoflíku, umístěného u sportovcových nohou. Nosnost má pouze základní hodnotu 100 Kg, a proto je určen zejména pro lehčí jedince.

Rozměry po sestavení jsou poměrně kompaktních 110 x 50 x 155 cm, takže je tento trenažér vhodný i do menších bytů. Modelu chybí měření tepové frekvence, je však vybaven základním počítačem, který zobrazuje čas, rychlost, spotřebu kalorií a ujetou vzdálenost. Třením pásu o kolo vzniká určité šustění, které může být pro někoho rušivé, to je však mínus všech mechanických eliptických trenažérů.

Nízká cena, nízká hmotnost trenažéru
Vyšší hlučnost

HMS H 9244

HMS H 9244 recenze a test

Pokročilým eliptickým trenažérem od výrobce fitness zařízení HMS je model H 9244, kompaktní eliptical za skvělou cenu. Tento model slibuje bezporuchový provoz, a to díky magnetickému provedení a robustní konstrukci. Regulace stupňů zátěže probíhá mechanicky pomocí otočného kolečka a lze nastavit až osm poloh.

Pro lepší uživatelský zážitek je eliptical HMS vybaven ovládacím panelem s displejem, který ukazuje scan, rychlost, vzdálenost, čas tréninku, spálené kalorie a puls, který je měřen dotykovými senzory umístěnými v madlech. Zátěžové kolo má hmotnost 8 kilogramů a díky magnetickému brždění je jeho provoz tichý a bezporuchový.

Celkové rozměry lze označit jako kompaktní, neboť na délku měří trenažér metr a na šířku pouze 62 centimetrů. Také hmotnost 31,5 Kg není nikterak veliká, a navíc s transportními kolečky, které jsou zabudovány, je manipulace více než snadná. Určitou překážkou může být pro některé jedince maximální povolené zatížení 100 Kg, proto je vhodný především pro lehčí sportovce.

Kompaktní rozměry, magnetický brzdný režim
Nízká nosnost

inSPORTline Caracas

inSPORTline Caracas recenze a test

Eliptický trenažér inSPORTline Caracas je velmi oblíbený eliptical, který pro domácí cvičení více než dostačuje. Sám výrobce v popisu zmiňuje, že je kromě domácího využití vhodný i pro klubové, což odpovídá jeho dobré kvalitě a bytelnosti. Má výbornou nosnost 150 kilogramů a může na něm cvičit osoba vysoká až 200 centimetrů.

Rozměry po sestavení jsou 130 x 63 x 158 cm, trenažér je tedy poměrně úzký, avšak stabilní, proto se hodí i do menších bytů. Při používání je tichý, což ostatně zmiňují i spotřebitelé ve svých recenzích. Celkově nabídne 24 programů, z niž 4 jsou uživatelsky definovatelné. Brzdný systém je magnetický a má elektronicky ovládanou zátěž, k dispozici je 16 stupňů zatížení, což je dobrý počet.

Zátěžové kolo má hmotnost 8 kilogramů a potěší i snímače tepové frekvence. Součástí elipticalu je také hrudní pás, který však není příliš kvalitní a jsou s ním často problémy. Díky měření tepovky však zvládne inSPORTline Caracas HRC program, počítač má poměrně velký LCD display a zobrazuje během cvičení mnoho údajů. Na konstrukci trenažéru nechybí transportní kolečka, systém vyrovnání nerovností, nebo držák na sportovní lahev. Kvalitu potvrzují strojová zapouzdřená ložiska a pogumované pevné rukojeti s adhezí bránící prokluzování.

Dobrý poměr cena/výkon, nosnost 150 kg, tichý chod, velké množství programů
Méně povedený hrudní pás

Spokey Vigil

Spokey Vigil recenze a test

Pro sportovní nadšence a každého, kdo má rád kvalitní a prémiové sportovní vybavení, je určen Spokey Vigil, magnetický eliptický trenažér s nosností až 150 kilogramů. Robustní provedení, kvalitní použité díly a prvotřídní ložiska dávají výrobci možnost bez obav rozšířit záruku na 5 let. Ač nabízí Spokey Vigil velice slušnou nosnost, jeho váha zůstává příjemných 30 Kg a rozměry kompaktní – 56 x 140 x 116 cm.

Samozřejmostí je přehledný počítač, který zvládá zobrazovat všechny funkce, na které jste zvyklí. Nechybí čas tréninku, uběhnutá vzdálenost, rychlost, spálené kalorie, tepová frekvence a recovery. Na display je také vidět aktuální nastavená zátěž nebo zvolený program, se kterým jste se rozhodli trénovat. Jak bylo naznačeno, ovládání zátěže je řízeno elektronicky a má celkem 16 stupňů intenzity.

Kromě manuálního nastavení odporu zátěžového kola, které má váhu 7 Kg, si lze navolit jeden z dvanácti přednastavených programů, které imitují různě obtížné tratě pro začátečníky, až po výkonnostní sportovce. Samozřejmostí je zabudovaný pulzometr, vestavěná kolečka pro snadnější manipulaci a tichý chod, díky magnetickému provedení.

Pokročilý eliptical, přednastavené programy a nosnost 150 Kg
Vyšší cena

Jak vybrat eliptický trenažér

S výběrem byste měli být rozvážní a podle intenzity používání, jakou předpokládáte zvolit buďto základní provedení, nebo si připlatit a pořídit robustnější eliptical s lepší technikou. V základu se orientujeme podle brzdného systému, ovládání zátěže a případně dovednosti zabudovaného ovládacího panelu s počítačem. Eliptický trenažér by měl být rovně vybaven senzory k měření tepové frekvence. Důležitým parametrem pro určité jedince je rovněž nosnost trenažéru a měla by být větší, než jakou aktuálně máte.

Eliptical se skládá z pevných a pohyblivých madel, spojené s pohyblivými nášlapy do jednoho celku se zátěžovým kolem, které klade odpor a tím zvyšuje intenzitu pohybu. Nášlapy by měly být posunovatelné a madla výsuvná tak, aby bylo při tréninku v optimální poloze – rovná nevychýlená páteř, rovný trup a ruce v úrovni ramen.

Brzdný systém

Brzdný systém je pomyslným srdcem crossového trenažéru a rozlišujeme dvě provedení – systém bržděný magneticky a provedení brzděné mechanicky, typicky pomocí pásu, který po obvodu kole utahováním zvyšuje zátěž. Magnetický eliptický trenažér má zátěžové kolo brzděné pomocí magnetů a jedná se o lepší provedení. Mechanický eliptický trenažér je levnější a spíše na ústupu, pokud to myslíte s redukcí tělesné hmotnosti vážně a chcete si pořídit kvalitní eliptical, vybírejte rozhodně z modelů magnetických. U těch je navíc možnost elektronického ovládání zátěže a možnost nastavení tréninkových programů.

Ovládání zátěže

U základních modelů je ovládání zátěže mechanické – pás, který obepíná zátěžové kolo utahováním, nebo povolováním zvyšuje, nebo snižuje intenzitu pohybu. Toto štelování probíhá výhradně ručně, pomocí otočného kolečka umístěného na rámu elipticalu. S tímto provedením se setkáte výhradně u levných trenažerů, často z obchodních domů, nebo teleshopingu. Dvakrát si proto ověřte kvalitu konstrukce a materiálů, ať nejste po několika použitích nepříjemně překvapeni, například vrzání.

Druhý způsob ovládání zátěže je elektronicky, skrze ovládací panel a ten se pojí výhradně s magnetickým eliptickým trenažérem. Jedná se o komfortnější řešení a je-li eliptical tímto systémem vybaven, předpokládá se, že se již jedná o kvalitnější trenažér.

Ovládací panel, programy a tepová frekvence

Ovládacím panelem je vybavena většina eliptických trenažérů a v závislosti na stupni výbavy a ceně je buďto propracovanější, nebo nabízí pouze základní možnosti. Display dokáže zobrazovat čas, uběhnutou vzdálenost, rychlost, spálené kalorie, tepovou frekvenci, intenzitu zátěže, nebo navolený program. Dopředu si zjistěte, jaké funkce jsou pro vás podstatné, abyste si koupili správný stupeň výbavy.

Samostatnou funkcí, kterou disponují spíše pokročilé eliptické trenažery, jsou tak zvané programy – předvolené nastavení zátěže. Pakliže je jimi eliptical vybaven, je následně k dispozici minimálně 10 přednastavených programů a také možnost si nastavit zátěžový program vlastní. Ty jsou různých intenzit s tím, že se každý hodí pro jiný styl tréninku.

Tepová frekvence neboli tepovka je hodnota počtu tepů srdce za minutu. Pro spalování tuků je nejefektivnější mít tepovou frekvenci v rozmezí 60 až 80 % vašeho tepového maxima. Ptáte se, jak zjistit tepovou frekvenci? Na elipticalu se o to postarají senzory, umístěny v madlech v místech úchopu dlaní a jsou jimi vybaveny téměř všechny moderní trenažery. Výpočet přibližné maximální tepové frekvence u mužů je 214 – (věk x 0,8) a u žen 209 – (věk x 0,7).

Nosnost a hmotnost

Nepodceňujte ani parametr nosnosti eliptických trenažérů zejména v případě, že se vaše váha přibližuje maximální nosnosti – vždy doporučujeme alespoň rezervu 20 ti kilogramů. Nosnost se u základních provedení pohybuje od 100 kilogramů až po 150 kilogramů u modelů vyšších řad.

Hmotnost se nepřímo pojí se stabilitou crossového trenažéru a pohybuje se od hodnoty 30 kilogramů až 70 kilogramů. Čím vyšší hmotnost, tím se nechá předpokládat vyšší stabilita, což je samozřejmě lepší. Pro transport bývají elipticaly vybaveny transportními kolečky, takže nemusíte mít obavy o jeho náročnější manipulaci v případně vyšší hmotnosti.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.