Ostatní,

Elektronické cigarety: Recenze 10 nejlepších e-cigaret

Elektronická cigareta je fenomén posledních deseti let a zůstává i nadále. Původní záměr nahradit klasickou hořící cigaretu elektronickou vznikl už před více než 50 lety a v současnosti se e-cigareta nepoužívá pouze jako náhražka prokázanému zdraví škodlivému kouření klasických cigaret. S vysoce výkonnými elektronickými cigaretami, obzvláště mladí lidé, produkují doslova oblaka páry, dělají s ní různé triky a berou to jako formu zábavy.

Podle studií a široké veřejnosti je výrazně méně škodlivá než klasická cigareta, díky absenci spalování nevzniká dehet, nežloutnou prsty ani zuby a plíce působí zdravěji – potvrdí každý ve vašem okolí, kdo skoncoval s kouřením a přešel na elektronickou cigaretu. Dým z e-cigarety nesmrdí (není to kouř, ale pára), pasivní kouření není zdravotně závadné a navíc je možné kouřit i na místech, kde jsou cigarety zakázány. V součtu je používání elektronických cigaret dokonce levnější.

Základní rozdělení elektronických cigaret je do dvou typů podle způsobu používání. MTL (mouth to lung) je způsob, při kterém se potahuje nejdříve do pusy a poté až do plic. Je to způsob, jakým se kouří klasická cigareta, a právě tyto e-cigarety jsou nejvhodnější pro kuřáky hořících cigaret. DL (direct lung) je způsob vdechování z e-cigarety rovnou do plic. Obdobně se kouří například vodní dýmka. MT elektronická cigareta je používána na tvorbu velkých oblak páry, například pro tvorbu triků.

E-cigareta v provedení AIO (all in one) je jednoduché zařízení s nenáročnou obsluhou. Zohledňuje se u ní hlavně kapacita baterie v mAh, kapacita zásobníku na liquid, výstupní výkon odvislí od použité žhavící hlavy, typ použití a samozřejmě rozměry. Modely pro pokročilé a experty mají zabudovanou elektroniku, display a nastavitelné parametry žhavení, o těch ale tato recenze není. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší elektronické cigarety a jejich recenze.

Nejlepší elektronické cigarety – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších elektronických cigaret z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Joyetech eGo AIOSmok Stick V8 3000mAhAramax Power 5000mAhJoyetech eGo AIO D22 XL 2300mAhAramax Vaping Pen 900mAhiSmoka eLeaf iJust 2Liqua Q Vaping Pen 900mAhiSmoka-Eleaf iCare 140 650mAhJoyetech eGo AIO ECO 650mAhJoyetech EXCEED BOX Full Kit 3000mAh
Typ použitíMTLDLDLMTLMTLDLMTLMTLMTLDL + MTL
Průměr19 mm24,5 mm28 mm22 mm14 mm22 mm14 mm14 mm14 mm41 mm
Délka118 mm131 mm150 mm131 mm160 mm148 mm159 mm122 mm113 mm115 mm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 e-cigaret

Joyetech eGo AIO

Joyetech eGo AIO recenze a test

Elektronická cigareta Joyetech eGo AIO je zástupcem z nové generace výrobce Joyetech, která je vhodná pro naprosté začátečníky. V názvu použité AIO znamená All In One, tedy vše v jednom zařízení. Baterie má kapacitu 1500 mAh, což vystačí pro celodenní výdrž i pro náruživého kuřáka, tomu však neodpovídá příliš kapacita liquidu, který při častém používání celodenní provoz nevydrží a bude se muset doplňovat, jeho objem je 2 mililitry.

E-cigareta má příjemné rozměry a nezabere mnoho místa ani v kapse u kalhot. Průměr trubičkového tvaru je 19 milimetrů a celková délka 118 mm. Zařízení je vhodné pro potahování pusa plíce, tedy pro stejné, jako je v případě šlukování běžných cigaret. Je kompatibilní s běžnými žhavícími hlavami tohoto výrobce a osadit je ji možné atomizéry s odporem 0,5, 1 a 1,5 Ω.

Podle použitých žhavících hlav se odvíjí výkon, který je od 15 do 28 W. Ten je tedy poměrně slušný vzhledem k pořizovací ceně. E-cigareta má nastavitelné LED podsvícení v 7 barvách, které zajišťuje informaci o zbývající zásobě energie v baterii. Potěší také přítomná regulace toku vzduchu, kdy si můžete zvolit buďto utaženější potah, nebo naopak volnější. CELÁ RECENZE

Skvělý poměr cena/výkon, regulovatelný tok vzduchu, barevné LED podsvícení
Dětská pojistka, černé provedení náchylné na nečistoty

Smok Stick V8 3000mAh

Smok Stick V8 3000mAh recenze a test

Elektronická cigareta Smok Stick V8 3000mAh je ideální startovací sada pro všechny, kteří chtějí velice silnou elektronickou cigaretu. Je určena pro přímé potahování do plic a tím tedy pro tvoření velkých oblak páry. Tomu odpovídá slušná kapacita náplně s 5 mililitry a také baterie, která má kapacitu 3000 mAh a s klidem zvládne při běžném používání až dva dny provozu.

Průměr kulatého těla je 24,5 mm a délka 131 mm, stále se teda jedná o relativně kompaktní zařízení. Má vyměnitelné žhavící hlavy s různými odpory a standardní náustek typu 510 – lze jej tedy vyměňovat za vaše oblíbené. Na těle je umístěno jediné tlačítko, kterým se e-cigareta zapíná, vypíná, i spíná. Je podsvětlené a různou frekvencí blikání ukazuje stav nabití.

Tento model si lze pořídit ve více než 10 barevných kombinacích, nabíjí se skrze standardní microUSB vstup a sám výrobce doporučuje tento model používat pro náplně bez nikotinu. S vysokým výkonem je spojena vysoká spotřeba liquidu a uživatelé rovněž upozorňují na občasné protékání náplně.

Vysoká kapacita baterie i objem liquidu, vysoký výkon
Velká spotřeba náplně, občasné protékání

Aramax Power 5000mAh

Aramax Power 5000mAh recenze a test

Dalším zástupcem DL elektronické cigarety je Aramax Power 5000mAh, která, jak z názvu vyplívá, zaujme především svou obří kapacitou integrované baterie. Samotná obsluha e-cigarety je velice snadná, nabíjení probíhá skrze běžný micro USB konektor, hlavy jsou výměnné a clearomizér má horní plnění.

Celkem tato verze pojme 5 ml náplně s tím, že lze s použitím limiteru tuto kapacitu omezit na 2 ml. Odpor spirálky ve žhavící hlavě je na DL model poměrně vysoký – 0,14 ohmů. V této kombinaci však dosáhne slušného výkonu, který je 55 Wattů. Horní přívod vzduchu je snadno nastavitelný a umožňuje vysoký průtok vzduchu, který je pro potah do plic velice ptořebný.

Závit na baterii má Aramax unikátní, naštěstí je však v balení obsažena přechodka, díky které lze použít i jiné 510 atomizéry. Na těle najdeme jediné tlačítko, které se pěti stisky zapne/vypne a také se jím uvede e-cigareta do provozu. Zároveň je tlačítko podsvícené. CELÁ RECENZE

Vysoká kapacita baterie 5000 mAh, zásobník na 5ml liquidu
Vyšší průměr 28 mm, tlačítko bývá poruchové

Joyetech eGo AIO D22 XL 2300mAh

Joyetech eGo AIO D22 XL 2300mAh recenze a test

Pokročilá verze oblíbené elektronické cigarety, s navýšenou kapacitou jak baterie, tak i tanku pro náplň, to je Joyetech eGo AIO D22 XL 2300mAh. Jak je z názvu patrné, kapacita baterie je 2300 mAh a zásoba na liquid dobré 4 mililitry. Jedná se o jednoduše ovladatelný set vhodný pro začátečníky a všechny vyznavače kouření pusa plíce.

Velmi slušný výkon 15 – 28 W potěší všechny těžké kuřáky cigaret, s vhodně zvoleným liquidem totiž dokáže výborně nahradit cigarety. Horní otevírání je opatřeno dětskou pojistku, která se musí nejdříve zmáčknout a poté až otočit. Plnění náplní by mohlo být vyřešeno lépe, je potřeba si ohlídat rysku a tu nepřekročit, jinak dojde k přetečení.

Clearomizér je podsvícen barevnou LED diodou a ve vypnutém stavu si lze zvolit vaši oblíbenou barvu, na výběr je ze sedmi. Elektronická cigareta má průměr 22 milimetrů a výšku 131 mm, je tedy stále rozumných rozměrů a s touto výdrží hravě zvládne provoz celý jeden den.

Vícebarevné podsvícení clearomizéru, baterie 2300 mAh
Plnění liquidu by mohlo být zpracováno lépe

Aramax Vaping Pen 900mAh

Aramax Vaping Pen 900mAh recenze a test

Kompaktní elektronická cigareta Aramax Vaping Pen 900mAh je velice štíhlá a poměrně vysoká začátečnická e-cigareta. Průměr je 14 milimetrů a výška 160 mm. V těle je zabudovaná baterie s kapacitou 900 mAh, která se žhavící hlavou, která má odpor 1,8 ohmu dokáže vydržet při běžném používání i celý den.

Žhavící hlavy je potřeba po čase měnit, jakmile začne být chuť spálená a méně chutná. Zásobník na liquid má objem 2 ml a dobře, čistě se plní. Dále se již jedná o zcela nenáročnou cigaretu, kterou stačí jen nabít a užít si vapování. Z cigarety lze samozřejmě potahovat i po čas, co bude probíhat nabíjení například z notebooku.

Elektronická cigareta je typu MTL, je vhodná tedy převážně pro kouření pusa plíce. Výrobce Aramax je znám převážně pro své kvalitní náplně, nicméně i tato elektronická cigareta je ve své kategorii velice dobrým výrobkem. Tlačítko je podsvícené a dá vám vědět, jakmile je baterie úplně vybitá – jiná indikace stavu nabití zde není.

Kompaktní zpracování, nízká váha, nízká pořizovací cena
Černý lak je náchylný k poškrábání a oprýskání

iSmoka eLeaf iJust 2

iSmoka eLeaf iJust 2 recenze a test

Výborná startovací sada pro všechny vyznavače DL kouření nese označení iSmoka eLeaf iJust 2. Jedná se o elektronickou cigaretu klasických tvarů s vysokým výkonem, který dokáže vytvořit doslova mračna páry. Dle informací od výrobce není vhodná pro náplně s nikotinem. Baterie má kapacitu 2600 mAh, se kterou patří mezi ty lepší modely a nabije se při proudu 1A za tři hodiny.

Pakliže netvoříte mraky každých deset minut, spolehnout se můžete na bezproblémovou jednodenní výdrž. Objem zýsobníku liquidu je 5,5 ml, což také patří mezi to nejlepší, co lze mezi kompaktními elektronickými cigaretami pořídit. Průměr kulatého těla je 22 mm a na délku má e-cigareta 148 mm.

Základní použitá žhavící hlava je osazena rovnou dvěma spirálkami s odporem jen 0,3Ω a dokáže vyvinout výkon o 80 – 100 W. Výkon je tedy obrovský a proto jediné možné použití je přímým potahem do plic. Negativní ohlasy jsou směrem k ovládacímu tlačítku, které má tendence po čase přestat fungovat a rovněž k estetickému, ale méně praktickému sklu, které se může jednoduše rozbít.

Vysoká kapacita baterie 2600 mAh, kapacita náplně 5,5 ml
Méně odolné tlačítko, vysoké perex sklo náchylné k poškození

Liqua Q Vaping Pen 900mAh

Liqua Q Vaping Pen 900mAh recenze a test

Výrobce Liqua je znám především pro své velice kvalitní náplně, nabízí však také svou elektronickou cigaretu, která je doslova designovým kouskem. Je vhodná pro všechny začínající e-kuřáky a ty, kteří chtějí kvalitní, kompaktní a nenáročnou e-cigaretu. Jedná se o dvojče Aramax Vaping Pen, nabízí však navíc i bílé provedení a rozebíratelný clearomizér.

Baterie je integrovaná s kapacitou 900 mAh a nabíjením skrze micro USB konektor. Potahovat oblíbený liquid můžete i po čas nabíjení. E-cigareta je téměř nerozbitná, baterie je vyrobena samozřejmě z kovu a clearomizér z kvalitního polopropustného plastu. Závit na baterii je typu eGo a zásobník na náplň pojme 2 ml.

Žhavící hlavy jsou vyměnitelné jako celek, uvnitř se nachází rovnou dvě spirálky s odporem 1,8 ohmu. Tato kombinace odpovídá výkonu zhruba 10 W, což pro potahování MTL, pro které je určena, naprosto dostačuje. Hmotnost je 46 gramů, průměr 14 mm a délka 159 milimetrů. Tlačítko je podsvícené a notifikuje vybitou baterii, zapnutí a vypnutí.

Černé i bílé provedení, kompaktní rozměry
V této kategorii vyšší pořizovací cena

iSmoka-Eleaf iCare 140 650mAh

iSmoka-Eleaf iCare 140 650mAh recenze a test

iSmoka-Eleaf iCare 140 650mAh je AIO elektronická cigareta, která zaujme zejména svými drobnými rozměry a slušnou technikou. Integrovaná baterie má kapacitu 650 mAh, což pro nenáruživého kuřáka postačí k jednomu dni, při častějším provozu se dobíjení během dne nevyhnete. Stejně tak se nevyhnete ani dolévání liquidu, neboť kapacita 2 ml nepatří mezi nejvyšší.

E-cigareta má průměr 14 milimetrů a na výšku 122 mm. Je vyrobena kompletně z kovu, jen po stranách jsou dva skleněné průzory, které slouží pro kontrolu stavu náplně. Právě tato konstrukce boduje svou vysokou pevností a slušnou nerozbitností. Náustek je vyměnitelný za jakýkoliv jiný běžný velikosti 510.

Tlačítko je podsvícené a indikuje provoz, nebo vypnutí či zapnutí. Bohužel se z jeho blikání nedozvíme aktuální stav nabití baterie. Tok vzduchu není regulovatelný, nicméně je utažený akorát a většina s ním bude spokojena. Elektronická cigareta je jednoznačně určena pro MTL použití, nahrazuje tedy kouření klasických cigaret. Vybrat si můžete celkem z 5 stylových barevných provedení a výkon s předepsanou žhavící hlavou je dobrých 5 – 15 W.

Velice kompaktní rozměry, bytelné provedení
Bez možnosti regulace airflow

Joyetech eGo AIO ECO 650mAh

Joyetech eGo AIO ECO 650mAh recenze a test

Nejoblíbenější elektronická cigareta Joyetech eGo AIO má svého menšího bratříčka, kterým je právě tato e-cigareta. Joyetech eGo AIO ECO 650mAh si bere ze své předlohy jen to nejlepší a vměstnává to do konpaktních rozměrů, kterých dosáhne jen málokterá elektronická cigareta. Daní za to je především malá nádržka na liquid s objemem jen 1,2 ml.

Průměr je standardních 14 mm a na délku měří jen 113 mm. Rovněž váha je velice nízká a kompletní zpracování je na vysoké úrovni. S jejím zacházením však musíte dávat pozor na perexové sklo, které při pádu velice často praská, naštěstí se však nechá za rozumné peníze dokoupit do zásoby. Kapacita baterie je na tyto malé rozměry více než dobrá – má 650 mAh.

Použitá žhavící hlava s odporem jen 0,5 ohmu dává elektronické cigaretě výstupní výkon 6,8 W, což není mnoho, ale taková je její vlastnost. Pokud by vás kouření neuspokojovalo, je potřeba zvolit náplň s vyšším množstvím nikotinu a slabý výkon tím kompenzovat. Hračičky potěší měnitelné LED podsvětlení cartomizéru, které je možné podsvítit až 7 barvami, nebo jej plně vypnout.

Velice malé provedení, baterie 650mAh, měnitelné podsvícení
Sklo náchylné k rozbití, menší objem náplně 1,2 ml

Joyetech EXCEED BOX Full Kit 3000mAh

Joyetech EXCEED BOX Full Kit 3000mAh recenze a test

Joyetech EXCEED BOX Full Kit na první pohled vypadá jako programovatelný MOD, nicméně není to tak a jedná se opět o jednoduchou elektronickou cigaretu, která má však několik vylepšení. Těmi je možnost používat ji jak pro potahování pusa-plíce, tak i přímo do plic. Umožňuje to dobře nastavitelný tok vzduchu a dvě odlišné žhavící hlavy, jedna s odporem 0,5Ω a druhá s odporem 1,2Ω (obě jsou součástí balení).

Příjemné je také nastavení režimu napájení, které může být buďto přímé anebo konstantní. Při přímém je napětí rovno stavu nabití akumulátoru, v čase tedy klesá, zatímco při konstantním je napětí stále stejné a e-cigareta nevydrží nabitá tak dlouho. Potěší také 2 ml tank, který se však náhradním sklem nechá rozšířit až na kapacitu 3,5 ml.

Plnění je snadné a čisté, navíc je horní část elektronické cigarety opatřena dětskou pojistkou. Pro otevření tanku musíte zatlačit a až poté otočit. Na těle baterie se také nachází velice pěkná notifikace stavu nabití. Stav baterie je zobrazován pěti LED diodami. Rozměrově patří mezi větší AIO e-cigarety, výška je 115 mm a baterie má rozměr 41 x 25 mm.

Potahování DL i MTL, dva režimy napětí, indikace stavu nabití pomocí 5 diod
Větší rozměry

Jak vybrat elektronickou cigaretu

Pakliže čtete tento článek, patříte s největší pravděpodobností mezi málo zkušené uživatele, nebo začátečníky. Pro vás je tedy jasnou volbou elektronická cigareta s jednoduchým ovládáním, kde je vše v jednom. Tyto e-cigarety nesou často označení AIO (All In One), nebo set. Tato elektronická cigareta je uživatelsky velice příjemná, pouze nasadíte žhavící hlavu, nakapete liquid, případně nabijete a můžete spokojeně užívat. Pokročilé elektronické cigarety nesou označení MOD, nebo GRIP a pokud nejste zkušený uživatel, nebo hračička, jsou zbytečně složité.

Baterie a zásobník na liquid

Baterie je velice podstatnou částí každé elektronické cigarety. Pokročilé modely mohou mít baterii vyndavací, která se nabíjí ve své speciální nabíječce. Všechny ostatní modely, většina, má baterii integrovanou s jasně danou kapacitou. Ta se pohybuje v závislosti na provedení od zhruba 300 mAh až po 5000 mAh. E-cigarety pro MTL mají kapacitu nižší, elektronické cigarety DL vyšší. Jsou používány moderní typy baterií, které vydrží bez problému celou záruční dobu. O stavu nabití vás elektronická cigareta ve většině modelech informuje, a to nejčastěji stylem blikání LED světla, nebo LED barevnou indikací.

Zásobník na liquid, odborně nazýván clearomizér, cartomizér, nebo jednoduše tank, je část, do které se vnáší tekutina. Hlavním údajem je množství liquidu, který je zásobník schopný pojmout. Kapacita bývá průměrně od 2 ml po 5 ml. V této části, kde se nachází liquid, se v moderních e-cigaretách nachází také žhavící hlava, která tekutinu absorbuje a posune ji ke žhavící spirálce, odkud se odpařuje.

Žhavící hlava a výstupní výkon

Žhavící hlava je ta část, kde dochází k přeměně tekutiny na páru. Technicky se jedná o malý vaporizér, někdy označován také jako atomizér. Žhavící hlava je spotřební zařízení, které je nutné v rozmezí 14 dní až měsíce měnit. Uvnitř se nachází jedna, nebo dvě smotané spirálky, obalené savým materiálem, nejčastěji organickou přírodní vatou. Při uvedení e-cigarety do provozu se spirálka zahřeje a odpaří část liquidu, který se ve formě páry následně šlukuje do plic člověka. Žhavící hlava se při nesprávném používání může rychle spálit, proto je potřeba, v závislosti na konkrétním atomizéru, dělat po několika potazích menší pauzy, aby se vata opět nasákla.

Existují rovněž motací žhavící hlavy, kde si uživatel muže vatu se žhavící spirálkou sám vyměnit. Těm se říká RBA atomizér a je určen pro velmi pokročilé e-kuřáky. Podle typu kouření a technického provedení žhavící hlavy se odvíjí také výstupní výkon, který se udává ve Wattech. Ten říká, kolik páry je schopna žhavící hlava, potažmo e-cigareta, vyprodukovat. U MTL žhavících hlav se průměrný maximální výkon pohybuje kolem 15 W, zatímco DL modely, pro tvorbu páry, mohou dosahovat 20 – 100 W. Výsledný výkon je také spojen s odporem, jaký žhavící hlava má.

Typ kouření – způsob potahu

Mouth to lung (MTL)

Kouření, které je stejné, jako při kouření klasických cigaret. Dým se natáhne nejprve do pusy a následně až šlukne do plic. Pro tento typ kouření se nejčastěji používají jednoduché AIO modely s vyšším odporem drátu žhavících hlav. E-cigarety pro tento typ kouření mají celkově nižší výkon a dosahují lepší prokreslenosti chuti liquidu. Náplň se také spotřebovává mnohem menší rychlostí.

Direct lung (DL)

Způsob kouření, při kterém se dým tahá přímo do plic. Žhavící hlavy mají menší odpor, kterým dosahují vysokého výkonu a tedy vysoké produkce páry. V tomto důsledku není chuť náplně tolik výrazná a rovněž je vyšší i její spotřeba. Pro tento typ potahu se používají buďto beznikotinové liquidy, nebo náplně s nízkým množstvím nikotinu.

Výběr liquidu a první použití

Liquid se v důsledku evropské legislativy smí prodávat předmíchaný pouze v 10 ml lahvičkách, které výrobci nabízejí v několika sílách nikotinu. Samozřejmostí jsou náplně s nulovým obsahem nikotinu, na které navazuje široká škála intenzit – 3 mg, 6 mg, 10 mg, 15 mg, 18 mg nikotinu a další a další, v závislosti na konkrétním výrobci. Pro slabé kuřáky jsou vhodné náplně s nižším obsahem nikotinu, pro silné kuřáky naopak ty nejvyšší. Aby při přechodu silného kuřáka z klasických cigaret elektronická verze uspokojila, měl by rozhodně sáhnout po těch nejsilnějších a po čase může snižovat.

Síla nikotinu se také váže k výkonu elektronické cigarety. Čím vyšší výkon e-cigarety, tím slabší nikotinová náplň může být. Aby se stejného efektu dosáhlo s méně výkonnou cigaretou, musí být liquid s ohledem na nikotin silnější. Vždy je zkrátka dobré si s novou elektronickou cigaretou vyzkoušet různě silné náplně a zjistit, jaká dávka nikotinu vás v konkrétní e-cigaretě uspokojuje.

Liquid se skládá ze dvou hlavních složek, které mohou být v různém poměru. Standardem je poměr 50/50, ale pro různé použití může být poměr jiný – vždy se orientujte podle doporučení výrobce. První složka je PG, propylenglykol a druhá složka VG, Rostlinný glycerin. Kromě nich je v náplních také aroma, které dává liquidu chuť. Na trhu jsou desítky, možná i stovky různých příchutí, ve kterých si svou oblíbenou najde každý. Před prvním použitím by se mělo nakapat několik kapek liquidu přímo do žhavící hlavy a po smontování nechat pár minut stát, aby se atomizér dostatečně liquidem nasákl.

Konstrukce

Co se týče rozměrů a hmotnosti, panuje na trhu elektronických cigaret velice slušný výběr. Klasickou jsou kulaté e-cigarety, které mají průměry nejčastěji od 14 milimetrů až po 25 mm. Také délka je velice různorodá a může být už od 118 mm, až po 160 milimetrů. Tyto parametry ovlivňuje hlavně velikost baterie, případně kapacita zásobníku na liquid. Kromě těchto klasických konstrukcí můžete narazit na takzvané pody, které se konstrukčně podobají větším zapalovačům a mohou mít i jiné tvary. Technické řešení je však u všech stejné. Specialitou jsou pokročilá zařízení, která mají zabudovanou elektriku, display a lze si nastavit konkrétní parametry pro dokonalou tvorbu velkého množství páry.

4.4/5 - (26 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.