Péče o tělo,

Elektrické zubní kartáčky: recenze, test | Nejlepší sonické, oscilační

Čištění zubů je každodenní rutina se kterou se pojí otázka, zda používat manuální nebo elektrický zubní kartáček. Kromě pohodlí, které elektrický kartáček na zuby přináší, může rovněž přinést efektivnější čištění, čímž udržíte zuby i dásně zdravé. Především u osob, které si neosvojili správnou techniku čištění manuálním kartáčkem.

K elektrickým kartáčkům se vztahují různá doporučení, kdy je vhodné ho používat (roli hraje citlivost zubů, zbarvení apod.) nebo jaký typ elektrického kartáčku zvolit. Kromě srovnání oscilační a sonické technologie je třeba určit, zda se má jednat o elektrický zubní kartáček pro děti, dospělé nebo celou rodinu.

Oscilační nebo sonický kartáček?

Na trhu je možné se setkat se dvěma variantami, a proto se často objevuje diskuze nad tím, který typ zvolit. Rotační, jinak též oscilační kartáček je založen na půlrotačním pohybu štětin na zubu při jeho obklopení hlavicí ze všech stran a účinněji zbavuje zuby zabarvení. Sonický kartáček využívá sonické technologie, které je založena na principu efektivního pohybu slin, vody, pasty a dalších tekutin v ústech. Výhodou je šetrnost hlavně u citlivých zubů a dásní, nicméně oproti oscilačnímu typu nemá takovou účinnost v odstranění zabarvení.

Výběr kartáčku by měl být spojený s ohledem na pravidelnost používání, jeho výdrž, ale i onen hlavní parametr založený na technologii samotného čištění zubů. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší elektrické zubní kartáčky a jejich recenze.

Nejlepší elektrické zubní kartáčky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších elektrických zubních kartáčků z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04Oral-B D12.513Philips Sonicare HealthyWhite HX6762/43ETA Sonetic 1707 90000Philips Sonicare For Kids HX6322/04Oral-B PRO2500 CAPhilips Sonicare EasyClean HX6511/35Oral-B Genius 9000ETA Sonetic 0709 90000Philips Sonicare FlexCare Platinum HX9112/12
Funkce běleníAnoAnoAnoNeNeNeAnoAnoNeAno
Hmotnost0,7 kg0,3 kg0,4 kg0,5 kg0,3 kg0,4 kg0,4 kg1,2 kg0,1 kg0,5 kg
Tlakový senzorNeNeNeNeNeNeNeAnoNeAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 oscilačních a sonických kartáčků

Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04

Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04 recenze a test

Sonický kartáček Philips Sonicare DiamondClean zaujme už na první pohled, svým stylovým bílým designem. Dále i svou efektivitou čištění. Sonická technologie je unikátní v odstranění plaku, kterého bude až 7x méně v porovnání s klasickým ručním kartáčkem. Navíc zlepšuje také zdraví dásní.

Efektivita čištění by měla být patrná už za 1 týden od začátku používání. To proto, že dokáže odstranit až o 100 % více skvrn než kartáček manuální. K efektivitě přispívá také jedinečná hlavice označená jako DiamondClean. Dále je zde 5 režimů čištění, které se přizpůsobí konkrétním potřebám.

Díky výdrži se není nutné trápit se složitým nabíjením. Při čištění po dobu 2 minut dokáže vydržet až po celých 42 různých čištění což odpovídá 3 týdnům. Kromě indukčního nabíjení ve sklenici zaujme USB portem, který je k nabíjení také vhodný.

Dlouhá výdrž, sonické čištění, 5 režimů čištění
Vyšší cena

Oral-B D12.513

Oral-B D12.513 recenze a test

Oscilační kartáček Oral-B D12.513 je určený k pravidelné péči o zuby, a to metodou, která na zuby netlačí, a přesto je profesionální. O správný čas se stará signalizace, který zajistí potřebnou délku minimálně 2 minuty. Díky pohyblivým vláknům PowerTip je zajištěno i to, že se lze dostat i k hůře přístupným zadním zubům.

Jeho výkon je dobrých 7 600 rotačních pohybů za minutu. Pohyb nese i speciální označení, a to Daily Clean s 2D pohybem. Díky kvalitní baterii je zajištěna možnost efektivního čištění zubů po dobu až 2 týdnů, a to při doporučené frekvenci čištění, která je 2x denně.

Mezi přednosti patří protiskluzová rukojeť, nebo jedinečné rotační hlavy Oral-B, které nesou označení TriZone. Kromě klasických nečistot se kartáček postará také o odstranění plaku, čímž podporuje i přirozenou bělost zubů.

Výdrž 2 týdny, 7 600 rotačních pohybů, hlavy TriZone
Pouze 1 režim čištění

Philips Sonicare HealthyWhite HX6762/43

Philips Sonicare HealthyWhite HX6762/43 recenze a test

Elektrický zubní kartáček Philips Sonicare HealthyWhite využívá sonickou technologii zajišťující naprosto dokonalé výsledky. Režim Clean & White umí už za 2 týdny eliminovat povrchovou pigmentaci a přispět tak k mnohem bělejším zubům. Nechybí ani klasické režimy, jako varianta Clean, která trvá standardní 2 minuty.

Rychlost čištění je obdivuhodná, jelikož během 1 jediné minuty dojde k celkem 31 000 stěrům. Hlavice kopírují tvar zubů a tím zvyšují efektivitu na každém zubu, včetně vzadu umístěných dásní. Nechybí také funkce Quadpacer, která dá signál k tomu, že je čas přesunout se na další úsek.

Pomocí hlavice Diamond Clean je možné docílit zářivějšího úsměvu. Čištění lze realizovat až po 3 týdny na jedno nabití. Obvykle vydrží až 42 jednotlivých postupů, v rámci klasických a doporučených 2 minutových intervalech.

Sonická technologie, režim Quadpacer, výdrž 3 týdny
Bez tlakového senzoru

ETA Sonetic 1707 90000

ETA Sonetic 1707 90000 recenze a test

Elektrický kartáček ETA Sonetic 1707 už svým názvem odkazuje na to, že se jedná o využití sonické technologie. Ta ale není jediná. Zajímavý je také technologie s názvem Move+, stejně jako microBubbles, které napomáhají celkovým výsledkům v dokonalosti čištění.

Kromě čištění nabídne kartáček i masírování, čímž podporuje zdraví dásní. Jeho pohyb je velmi rychlí, jelikož v hlavním režimu přinese 31 000 pohybů za 1 minutu. Během klasického čištění v délce 2 minut se tak o zuby dokonale postará. Navíc nechybí signál, který po 30 sekundách řekne, že je čas na další úsek.

Nabíjení probíhá jednoduše indukčně, tedy bezdrátově. Samozřejmostí je také dlouhá výdrž, nebo praktické pouzdro, které obsahuje i UV sanitizér. Lze je tak udržovat v dokonalé čistotě, a to bez bakterií, kterých je eliminováno 99,9 procenta.

UV sanitizér, microBubbles
Bez smart funkcí

Philips Sonicare For Kids HX6322/04

Philips Sonicare For Kids HX6322/04 recenze a test

Dětský elektrický zubní kartáček Philips Sonicare For Kids je volbou, jak dětem čištění zpříjemnit a zefektivnit. Unikátem je Bluetooth technologie, která zajistí propojená s aplikací v mobilu nebo tabletu. Ta sleduje a vyhodnocuje, zda je čištění správní.

Kartáček je možné i designově vylepšit, a to díky hned 8 výměnným samolepkám, které lze snadno nasadit. Díky 2 hlavicím, které se snadno nasadit, je možné kartáček přizpůsobit různé velikosti dětských zubů. Samozřejmá je i možnost čistit zuby s rovnátky, stejně jako dentálními výplněmi.

Celkem jsou k dispozici hned 2 dětské režimy. První je klasický s názvem Gentle, zatímco druhý Extra Gentle, přinášející lepší šetrnost. Nechybí ani nastavitelný cyklus, a to od 1 minuty, který se postupně prodlužuje na cyklus lékaři doporučovaný, v délce 2 minut. Ten má rychlost 31 000 stěrů za jednu minutu.

Dětské režimy, propojení s telefonem
Bez cestovního pouzdra

Oral-B PRO2500 CA

Oral-B PRO2500 CA recenze a test

Oscilační kartáček Oral-B PRO2500 CA je dobrým pomocníkem pro odstranění zubního plaku a zbarvení zubů. Umí eliminovat až o 100 % zubního plaku více než klasické čištění. Pulzace je velmi rychlá, a to celkem 40 000 pulzů za 1 minutu. Dále nechybí ani jistota efektivního 3D pohybu kartáčku.

Na jedno nabití vydrží zhruba 1 týden. Mezi hlavní funkci spadá také časovač, který dokáže signalizovat přesně 2 minuty čištění, které jsou dnes lékaři doporučovány. Pomocí vibrací signalizuje, že uběhlo vždy 30 vteřin. Také nechybí dvojice nastavitelných programů, a to klasický Daily clean a Sensitiv pro citlivé zuby.

Součástí balení je také koncovka Cross Action vhodná na pravidelné každodenní čištění a praktické cestovní pouzdro. Doma zase přijde maximálně vhod stojánek, kam lze kartáček ukládat a kde se také bezdrátově nabíjí.

40 000 pulzů, 2 režimy čištění, cestovní pouzdro
Výdrž 1 týden

Philips Sonicare EasyClean HX6511/35

Philips Sonicare EasyClean HX6511/35 recenze a test

Elektrický kartáček na zuby Philips Sonicare EasyClean patří mezi jednodušší sonické modely. Nabízí 1 režim čištění, který je určený pro každodenní a pravidelnou péči o lidské zuby. Obsahuje také 2 výměnné hlavice, které využívají jemných vláken, které kombinují s proděním tekutiny a také prouděním zubní pasty.

Rychlost je 31 000 stěrů za 1 minutu, čehož klasickým kartáčkem lze jen stěží dosáhnout. Hlavice navíc kopíruje tvar zubů a dostane se kamkoliv. Navíc ji lze používat již od 6 let, díky čemuž je tento model vhodný i pro děti. Samozřejmostí je možnost čistit zuby s rovnátky i náhradou.

Výdrž baterie je velmi dobrá, jelikož může sloužit až 3 týdny používání. To odpovídá zhruba 42 jednotlivým čištěním po dvou minutách.

Již od 6 let, 2 nástavce
1 režim čištění

Oral-B Genius 9000

Oral-B Genius 9000 recenze a test

Oral-B Genius 9000 je elektrický zubní kartáček pro celou rodinu, který přichází s jedinečným 3D systémem. Ten je postavený na celkem 10 500 oscilacích za minutu. Tím zajistí dokonalé výsledky. Těm napomáhá také vizuální a zvukový senzor tlaku, která podporují správnou techniku čištění.

Možné je vybrat si z celkem 6 různých programů, a to s ohledem na požadavek spojený s výsledkem čištění. Dále nechybí kvalitní baterie, která znamená možnost použití až po dobu celých 14 dní. Předností je i více koncovek v balení. Ty jsou 4 a díky různému provedení se hodí na různé druhy čištění.

Design si lze vybrat i podle preferencí, protože se nabízí celkem 12 různých barevných odstínů. Dále zaujme i funkce Bluetooth, která umožní snadné spárování s aplikací v mobilním telefonu, kde lze získávat tipy na lepší čištění, a sledovat jeho správnost.

4 výměnné hlavice, 6 programů, 3D systém čištění
Někteří uživatelé zpochybňují praktičnost Bluetooth funkce

ETA Sonetic 0709 90000

ETA Sonetic 0709 90000 recenze a test

Sonický zubní kartáček ETA Sonetic 0709 zahrnuje technologii s označením Move+, která je doplněna další unikátní variantou s názvem microBubbles. Tím je docíleno jedinečných výsledků v rámci čištění zubů.

Pro zajištěn optimální doby čištění nechybí časovač nastavený na 2 minuty, který navíc po 30 vteřinách upozorní, že je třeba přesun do další části ústní dutiny. Zaujme i doba použití, která je celé 3 měsíce. A to díky jedné AAA baterii, která zajišťuje provoz a kterou je možné v případě potřeby snadno vyměnit.

Kartáček nabídne 2 režimy čištění. Jeden je označený jako intenzivní a tedy klasický. Druhým režimem je volba šetrná. Dále jsou k dispozici 2 varianty kartáčků. Jedna je určena na klasické čištění, zatímco druhá varianta je masážní.

Provoz na AAA baterii, nízká cena, 2 nástavce
Pouze 2 programy čištění

Philips Sonicare FlexCare Platinum HX9112/12

Philips Sonicare FlexCare Platinum HX9112/12 recenze a test

Sonický kartáček Philips Sonicare FlexCare Platinum přichází s řadou inovativních vlastností. Mezi ty se řadí možnost založená na hlavici s názvem AdaptiveClean, který má intuitivní tlakový senzor, který se stará o to, aby čištění bylo šetrné, ale přesto maximálně efektivní. To je zajištěno i využitím ultra jemných vláken.

Díky tvaru kartáčků je zajištěno, že má tento model až 4x větší kontakt s povrchem zubů a také dásní. Dále je jeho čištění podle výrobce až 10 x účinnější v odstranění plaku než klasické metody. Kromě standardních 2 minut čištění umožní kartáček prodloužení doby, a to až na celkové 3 minuty.

Nechybí dobrá rychlost, spojená s 31 000 stěry za minutu. Samozřejmá je volba ze 3 režimů čištění, které nesou názvy White, Clean a DeepClean, a to s ohledem na očekávané výsledky, které by mělo čištění přinášet.

3 režimy čištění, hlavice AdaptiveClean
Vyšší cena

Nejprodávanější sonické kartáčky

Nejprodávanější sonické kartáčky na trhu jsou ty od značek: Philips, TrueLife, Sencor, Nevadent (Lidl), ETA. Oblíbené a kvalitní elektrické kartáčky jsou také Magnitudal Quake a Xiaomi Oclean X.

Jak vybrat elektrický kartáček na zuby

Elektrické zubní kartáčky se rozdělují na dva typy, oscilační kartáčky (jinak také rotační) a sonické kartáčky. V první řadě by tak měl být vybírán právě podle typu. Každá osoba má navíc jiné potřeby. Někdo trpí citlivostí zubů a dásní, druhý se chce zbavit zabarvených zubů. Jaké jsou mezi jednotlivými typy rozdíly?

Oscilační zubní kartáčky

Jak už bylo zmíněno v úvodu, oscilační zubní kartáček pracuje na principu půlrotačního pohybu, kterým stírá plak. Modely vybavené 3D technologií přidávají ještě pulzační pohyby, jimiž narušují plak. Oproti druhému typu je rotační kartáček charakteristický pro svou schopnost zbavení zabarvení zubů.

Sonické zubní kartáčky

Druhou variantou je sonický zubní kartáček pracující pomocí sonických vibrací. Využívá sonické technologie, která je založena na principu efektivního pohybu slin, vody, pasty a dalších tekutin v ústech, čímž je dosaženo lepších výsledků než u kartáčků klasických. Pulzace navíc opět narušuje zubní plak, který je následně stěrem odplaven. Je tou šetrnější a citlivější variantou, ovšem s menší účinností v odstranění zbarvení zubů.

Počet kmitů

Technologie fungování jsou různé, ale zároveň mají jedno společné. Jedná se o počet kmitů. Tedy počet pohybů, které dokáže za 1 minutu zvládnout hlavice kartáčku, přesněji oblast se štětinami. Obecně platí pravidlo, že jak rotační, tak i sonický kartáček dosahuje lepších výsledků, pokud nabídne kmitů více. Klasické modely obvykle nabízejí okolo 10 000 kmitů za 1 minutu. U těch lepších počet stoupá na hodnotu kolem 30 000 kmitů. Ty nejlepší modely na trhu se mohou již pyšnit hodnotou, která činí 40 000 a více kmitů za 1 minut.

Funkce

Mezi ty základní určitě patří třeba možnost časovače, který měří celý proces čištění zubů, aby probíhalo doporučené 2 minuty. Pokročilejší časovače také upozorňují po 30 sekundách. Lepší kartáčky mohou nabízet třeba také funkce spojené s klasickým čištěním, stejně jako s bělením, ale třeba i masáží.

Mezi pokročilé funkce patří tlakový senzor, který se stará o správnou techniku čištění. Inovativní funkcí může být i Bluetooth, které umožní kartáček spárovat s aplikací v telefonu, která dokáže nabídnout další funkce a vyhodnocení samotného čištění.

Druh napájení

Klasikou s ohledem na napájení je varianta, kdy je součástí kartáčku zabudovaná baterie (akumulátor), která obvykle není jednoduše vyměnitelná. Je dobré přihlédnout k jejímu typu. Moderní řešení je označováno jako Li-Ion a je spojeno s životností i okolo 5 let, při pravidelném používání.

Druhou variantou je napájení založena na výměnné AA nebo AAA baterii. Takový sonický nebo oscilační kartáček má výhodu v tom, že lze danou baterii jednoduše vyměnit. Má však i nevýhodu v tom, že je nutné mít k dispozici novou baterii, pokud stávající dojde. Tedy pokud nemluvíme o modelu s nabíjecí baterií, kterou lze ihned v kartáčku nabít.

Typ nabíjení

Většina modelů na trhu nabídne variantu založenou na moderním, tedy bezdrátovém nabíjení. Stačí je vložit do stojánku, který je zapojen do zásuvky a v něm se kartáček automaticky nabíjí. Jsou ale i modely, které mohou být spojeny s nabíjením klasickým přes adaptér, nebo pokročilé modely, které využívají všestranný konektor micro USB, známý hlavně z mobilních telefonů. Existují ale i modely, které nelze nabíjet vůbec. Jde o varianty na výměnné AA nebo AAA baterie, které je nutné v případě potřeby nabíjet v samostatné nabíječce, nebo kupovat jednorázové.

4.5/5 - (13 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.