Velké spotřebiče do kuchyně,

Elektrické sporáky: nejlepší indukční, sklokeramické | Recenze, test

Sporák je bezesporu nezbytný kuchyňský spotřebič, navíc kombinující vaření a pečení zároveň. Při jeho výběru narazíte na dva hlavní typy a to kombinovaný a elektrický sporák. V tomto článku se budeme zaměřovat na elektrické sporáky se sklokeramickou a indukční deskou, spolu s funkcemi elektrické trouby.

Na rozdíl od kombinovaného sporáku má ten elektrický více co nabídnou u samotné varné desky. Plotýnky jsou ve třech variantách provedení a to litinové, sklokeramické a indukční. Zastaralá litina je sice nejlevnějším typem, nicméně musíte očekávat i vyšší provozní výdaje. Zahřátí a zchladnutí litiny je zdlouhavé, takže dojde k velkým tepelným ztrátám.

Proto se volně stojícím sporákům s litinovými plotýnkami v našem výběru nevěnujeme. Pro snazší výběr jsme z hodnocení a testů vybrali nejlepší elektrické sporáky a připravili jejich recenze, spolu s nákupním průvodcem.

Indukční sporák

Indukční deska má nejefektivnější způsob ohřevu, protože ohřev probíhá přímo v hrnci a teplo téměř vůbec neuniká. Indukční sporák respektive sporák s indukční deskou má stejný povrch jako druhý typ, tedy sklokeramiku. Fungují ovšem na jiném principu.

Jelikož nedochází k ohřevu samotné desky, je indukční sporák zřejmě nejbezpečnější variantou pro domácnost s dětmi. Nespornou výhodou je rovněž absence připálení při přetečení, což dělá údržbu desky snadnou záležitostí.

Je však potřeba myslet na použití nádobí s feromagnetickým dnem, což spolu se samotnou cenou indukčního sporáku může znamenat vyšší pořizovací náklady.

Sklokeramický sporák

Sklokeramická deska je efektivnější, úspornější než litina a na rozdíl od indukčního sporáku můžete použít libovolné nádobí. Je tak do značné míry nejlepší variantou elektrického sporáku. Oproti indukci hrozí připálení při přetečení, jelikož dochází k ohřevu desky pomocí spirály.

Jinak je sklokeramický sporák ideální volbou. Disponuje různými funkcemi, které zajišťují bezpečnost (indikátor zbytkového tepla, dětská pojistka) nebo pohodlnější vaření (časovač, stop and go, automatické vypnutí).

Elektronický sporák je kombinací varné desky a trouby, jejíž vlastnosti jsou při výběru rozhodující, ať už jde o pečící programy, druhy ohřevu (oblíbené jsou třeba sporáky s horkovzdušnou troubou), ventilátor nebo časovač.

Nejlepší elektrické sporáky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších elektrických sporáků z testů a hodnocení pro rok 2023. Kromě energetických vlastností typu příkon a spotřeba věnujte pozornost také funkcím varné desky a trouby. Především pokud vyžadujete horkovzdušné pečení, které se nevyskytuje u všech sporáků.

VzhledModelTyp deskyObjem troubyRozměry (šířka/hloubka) 
AEG 47036IU-MN recenze a testAEG 47036IU-MNIndukční74 l59.6 cm / 60 cm
Electrolux EKI54550OX recenze a testElectrolux EKI54550OXIndukční60 l50 cm / 60 cm
Amica SIB 18M W recenze a testAmica SIB 18M WIndukční62 l50 cm / 60 cm
Mora I 878 AW recenze a testMora I 878 AWIndukční70 l50 cm / 59.4 cm
Electrolux EKC52550OX recenze a testElectrolux EKC52550OXSklokeramická56 l50 cm / 60 cm
Amica SHC 5784D X recenze a testAmica SHC 5784D XSklokeramická65 l50 cm / 60 cm
Electrolux EKC6430AOX recenze a testElectrolux EKC6430AOXSklokeramická74 l59.6 cm / 60 cm
AEG 47095VD-MN recenze a testAEG 47095VD-MNSklokeramická60 l50 cm / 60 cm
Zanussi Avanti ZCV550K1WA recenze a testZanussi Avanti ZCV550K1WASklokeramická57 l50 cm / 60 cm
Mora C 110 BW recenze a testMora C 110 BWSklokeramická68 l50 cm / 60 cm

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 AEG 47036IU-MNElectrolux EKI54550OXAmica SIB 18M WMora I 878 AWElectrolux EKC52550OXAmica SHC 5784D XElectrolux EKC6430AOXAEG 47095VD-MNZanussi Avanti ZCV550K1WAMora C 110 BW
Celkový příkon10886 W10446 W10200 W10400 W8035 W9200 W9486 W9135 W8495 W8000 W
Spotřeba energie0.91 kWh0.79 kWh0.99 kWh1.03 kWh0.89 kWh0.99 kWh0.91 kWh0.89 kWh0.85 kWh0.86 kWh
Energetická třídaAAAAAAAAAA
Počet programů778-61078--
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 elektrických sporáků

AEG 47036IU-MN

AEG 47036IU-MN recenze a test

Indukční sporák AEG 47036IU-MN v nerezovém provedení patří mezi nejlépe hodnocené elektrické sporáky s indukční deskou. Rychlá odezva a dotykové ovládání desky usnadňuje průběh vaření, podobný komfort poskytne rovněž trouba s digitálním panelem a tlačítkovým ovládáním.

Rozložení varných zón na desce z hlediska výkonu je ve vertikálním stylu, kdy normální plotýnky najdete na pravé straně, levná přední poskytuje nejvyšší a zadní nejnižší výkon. Trouba u tohoto modelu nabídne skutečně prostorný objem, konkrétně 74 litrů. Příprava více pokrmů naráz nebo velké porce bude hračka, navíc trouba sporáku disponuje horkovzdušným systémem, takže se teplo dostane všude rovnoměrným pokrytím. Topná tělesa a ventilátor dají dohromady kombinaci až 8 funkcí pro specifické pečení sladkých i slaných jídel.

V součtu sporák nabídne vše nezbytné pro vaření a pečení. Teleskopický výsuv plechů ochrání před popálením při manipulaci s plechy, osvětlení je také samozřejmost. Co chybí k dokonalosti je otočný rožeň, který by z přítomného grilu udělal šampiona a program samočištění.

Okamžitá reakce změny teplot, objemná horkovzdušná trouba
Program samočištění, otočný gril

Electrolux EKI54550OX

Electrolux EKI54550OX recenze a test

Elektrický sporák Electrolux EKI54550OX s indukční deskou má sice menší troubu (šířka sporáku je 50 cm), za to slibuje o desetinu ekonomičtější provoz oproti běžným spotřebičům třídy A. Zajímavou vychytávkou jsou rovněž odnímatelná dvířka trouby pro snazší a rychlejší čištění.

Jeden z důvodů pro pořízení úzkého sporáku, možná i ten nejdůležitější, je místo. Malá kuchyně může představovat problém rovněž pro skladování příslušenství. Tento model má v dolní části úložný prostor, takže využijete zabranou část kuchyňské linky na maximum.

Indukční deska má obvyklý počet varných zón, tedy 4 s tím, že nejvýkonnější zóna je u tohoto sporáku v zadní části. O údržbu trouby se starají katalytické kryty, které rozkládají a absorbují spáleninu. Tento způsob bude v budoucnu vyžadovat výměnu vnitřních plechů, což je dobré mít na paměti. Kromě horkovzdušné funkce zde najdete teleskopické výjezdy nebo dětskou pojistku a minutku.

Dětská pojistka, odnímatelná dvířka trouby
Mezní vzdálenost plotýnek (je to ale 50 cm sporák)

Amica SIB 18M W

Amica SIB 18M W recenze a test

Úzký sporák Amica bude se svými 50 cm ideální do malých kuchyní. Přesto s objemem trouby 62 litrů a dalšími funkcemi samotné trouby i indukční varné desky, nabídne vše potřebné pro každodenní vaření a pečení.

Co se týče trouby, má tento model funkci rychlého ohřevu. Udává se, že zvládne za 4 minuty nahřát troubu na 150 stupňů a o pětinu tak předehnat svou konkurenci. Z dalších funkcí je praktické například rozmrazování masa, ryb nebo pečiva. Obzvláště u velkých porcí je alternativa typu mikrovlnky nebo přirozeného rozmrazení nemyslitelná. Nezbytné halogenové osvětlení vám pak zajistí přehled v prostoru trouby.

Indukční deska poskytuje obvyklý standard, včetně funkce Booster, která zvýší výkon varné zóny a zrychlí přípravu jídla. Co u tohoto elektrického sporáku bohužel musíme vytknout, je absence kruhového topného tělesa.

Funkce rychlého ohřevu, 8 funkcí trouby
Nemá kruhové topné těleso

Mora Premium I 878 AW

Mora I 878 AW recenze a test

Také Mora má v našem výběru elektrických sporáků svého zástupce. Kromě multifunkční trouby a indukční varné desky nabídne rovněž maxi pekáč. Tento 8 litrový, hluboký pekáč ve tvaru čtverce posune pečení na novou úroveň.

Poměrně objemná, 70 litrová trouba, disponuje jedenácti různými programy, nejen na klasické pečení, gril s ventilátorem, horkovzdušné pečení, rozmrazování, ale také ohřev talířů nebo čištění trouby. Bezpečnou manipulaci zajistí teleskopické rošty a chladná dvířka. Riziko popálení při manipulaci s troubou by tak mělo být minimální.

Na indukční desce najdete obvyklé čtyři varné zóny s dotykovým ovládáním. Obsluha sporáku je doplněna o programování doby pečení a časový spínač s hodinami. Celkový dojem kazí vyšší spotřeba, která je u srovnatelných modelů o něco nižší.

Maxi pekáč, 11 programů, velký gril
Vyšší spotřeba

Electrolux EKC52550OX

Electrolux EKC52550OX recenze a test

Volně stojící sklokeramický sporák Electrolux EKC52550OX s horkovzdušnou troubou a v úzkém 50 cm nerez provedení disponuje troubou s menším objemem, v tomto případě 56 litrů. Do menších domácností bude ideální, navíc má nižší spotřebu.

Varná deska elektrického sporáku má 4 Hilight zóny s rychlým zahřátím. Zajímavé u toho modelu je ovládání, které je mechanické pro obě části spotřebiče. Výrobce se tak snaží o maximální jednoduchost. Neopomněl při tom ani minutku, která je rovněž mechanická.

Trouba sporáku disponuje kruchovým topným tělesem, takže může nabídnout pravé horkovzdušné pečení. V příslušenství jsou také 2 smaltované plechy na pečení, spolu s chromovaným roštem. Pokud kuchyň teprve zařizujete, máte o starost méně s pořizováním nádobí.

Jednoduché knoflíkové ovládání, rychlé uvedení do varu
Menší objem trouby

Amica SHC 5784D X

Amica SHC 5784D X recenze a test

Elektrický sporák Amica se sklokeramickou deskou má oproti předchozímu modelu větší troubu (65 litrů), přitom jde opět o užší sporák. Ve výbavě nechybí ani otočný rožeň, což je specialitou mezi sporáky.

Také samotná varná deska je zde odlišná a nejde jen o základ čtyř plotýnek. Je zde totiž jedna oválná a jedna duální zóna. Oválná zóna pro atypické nádobí a duální zóna s menším a větším průměrem pro odlišný (nejmenší a největší v rámci desky) typ nádobí.

Multifunkční trouba poskytuje 10 funkcí, rychlý ohřev a již zmíněný otočný gril. Samočištění grilu je provedeno pomocí katalytické metody, v budoucnu tak bude potřeba vyměnit vnitřní plechy. V příslušenství mimo roštu najdete také hluboký a mělký plech.

Otočný gril, oválná a duální zóna varné desky
Dle uživatelů údržba sklokeramické desky

Electrolux EKC6430AOX

Electrolux EKC6430AOX recenze a test

Pokud vyžadujete větší troubu, pak rozhodně doporučujeme elektrický sporák Electrolux EKC6430AOX. Jeho trouba o objemu 74 litrů je ideální pro přípravu velkých porcí nebo více pokrmů najednou. Navíc dvířka trouby jsou díky systému ventilace a vícevrstvých skel na dotek chladná, takže se nepopálíte. Jejich čištění rovněž nepředstavuje problém, jednoduše skleněný panel vyjmete.

Počet programů je u tohoto modelu nižší, je jich 7. Nenajdete tam čistící program, což je určitě škoda, stejně jako absence otočného grilu, který by byl v této velké troubě zajímavým doplňkem.

Varná deska má nezbytný indikátor zbytkového tepla a Hilight zóny pro rychlé uvedení do varu. Zajímavé je také rozložení plotýnek, kde jsou 2 s vyšším výkonem a rovněž větším průměrem.

Cena/výkon, objemná trouba
Absence čistícího programu

AEG 47095VD-MN

AEG 47095VD-MN recenze a test

Další elektrický sporák s 50 cm šířkou je AEG 47095VD-MN. Jeho menší, avšak dobře vybavená trouba zvládne každodenní nástrahy pečení a díky kruhovému tělesu s ventilátorem i horkovzdušné. Z pohledu údržby je praktická možnost sklopení topného článku grilu, čímž se dostanete až ke stropu trouby.

Z hlediska manipulace je trouba opatřena teleskopickým výsuvem plechů, které zpříjemní práci s horkou troubou. Výjezdy lze navíc uzpůsobit různě vysokým nádobám. Sporák též disponuje skladovací zásuvkou na plechy.

Pravá zadní a levá přední varná zóna nabízí vyšší výkon oproti zbylým dvěma, stejně tak větší průměr na objemnější nádobí. Ovládání je zajištěno pomocí knoflíků na předním panelu sporáku, které doplňuje displej s hodinami a možností nastavit časovač. Co je určitým mínusem tohoto sporáku, je absence samočistícího programu.

Nastavitelný teleskopický výsuv, jednoduché ovládání
Chybí samočistící program

Zanussi Avanti ZCV550K1WA

Zanussi Avanti ZCV550K1WA recenze a test

Kompaktní volně stojící sporák Zanussi Avanti ZCV550K1WA je ideální volbou do malých bytů, kde se šetří prostorem. Navíc má relativně nízkou spotřebu a také jeho pořizovací cena patří mezi ty nižší. Přitom se jedná o model, který rozhodně kvalitativně nestrádá.

Ovládání sklokeramické desky je pomocí dotyku a rozdělení varných zón je na dvě normální a dvě plotýnky s vyšším výkonem. Vzhledem ke kompaktním rozměrům sporáku je logické, že nepojme velké nádoby. Průměr větší varné zóny je 18 cm, což je na běžné vaření dostačující.

Elektrická trouba se ve vztahu ke svým rozměrům nemusí za nic stydět. Přítomnost grilu a ventilátoru může právě v bytech nahradit venkovní grilování. Podobně praktické využití najde rovněž program na přípravu pizzy. Co zde postrádáme je kruhové topné těleso, které by zajistilo kvalitní horkovzdušný ohřev. Takhle je funkce ventilátoru spíše doplňková pro rozprostření tepla.

Nízká cena, kompaktní rozměry
Horkovzdušný ohřev

Mora C 110 BW

Mora C 110 BW recenze a test

Sklokeramický sporák Mora C 110 BW je poměrně populární model, který zaujme na první pohled relativně nízkou pořizovací cenou, za kterou obdržíte kvalitní produkt od ověřeného výrobce. Jedná se o základní provedení elektrické trouby a sklokeramické varné desky, které dělá přesně to, co od spotřebiče čekáte. Ovládání je základní, tedy velmi jednoduché a vhodné pro naprostou většinu lidí.

Jedná se o volně stojící elektrický sporák, kde jsou na varné desce celkem 4 varné zóny. Dvě větší s průměrem 180 milimetrů mají výkon 1700 W a dvě menší varné zóny s průměrem 145 milimetrů mají příkon 1200 W. Jsou vybaveny technologií HI-LIGHT, která urychluje vaření díky upraveným topným spirálám. Vedle každé zóny najdeme ukazatel zbytkového tepla, který nás varuje před možným spálením. Zbytkové teplo se také nechá využít pro ohřátí, nebo dovaření pokrmu bez spotřeby elektrické energie.

Trouba má celkový objem 68 litrů a má plynule regulovatelnou teplotu od 50 stupňů Celsia do 275 °C. Uvnitř trouby jsou prolisy pro vedení pekáče, nechybí ani praktické osvětlení. Dvířka jsou během provozu na dotek chladná a zajímavý je speciální čistící program trouby Eco Clean. Ve spodu spotřebiče je praktický úložný prostor, celkový příkon činí 8000 W a spotřeba elektrické energie je za hodinu provozu 0,86 kWh.

Speciální čistící program trouby Eco Clean, výborný poměr cena/výkon
Nemá časovač

Jak vybrat elektrický sporák

Na rozdíl od kombinovaného sporáku je výběr toho elektrického závislý nejen na funkcích trouby, ale také na samotné varné desce. Jednotlivé typy, tedy litinové plotýnky, indukční a sklokeramická deska, jsou popsány v úvodu článku.

Konstrukce

V tomto článku se věnujeme především volně stojícím nebo také samostatně stojícím elektrickým sporákům. Rozdíl oproti vestavným sporákům je v pořizovací ceně a také dvou odlišných spotřebičích (trouby a varné desky). Volně stojící sporák je ideální tehdy, kdy už máte kuchyň zařízenou a nechcete se pouštět do větší rekonstrukce. Samostatný spotřebič o šířce 50 nebo 60 cm je mobilní a do kuchyně může zapadnout stejně dobře, jako vestavný.

Bezpečnost domácnosti je rozhodně důležitý faktor, obzvláště pokud máte děti. Potenciálně zranitelným místem je sklo dvířek u trouby. Současné sporáky to nějakým způsobem řeší a často se setkáte s trojsklem, odvětrávací lištou a chladícím ventilátorem. Jednotlivé prvky mají za úkol zchladit sklo tak, aby nedošlo k popálení.

Podobně je na tom také manipulace s plechy, přesněji výsuv plechů, u kterého se setkáte s klasickým typem a prolisy, drátěnými závěsy nebo s teleskopickým výsuvem. U teleskopického výsuvu dochází k vysunutí celého plechu, takže nemusíte zasahovat rukama do horké trouby.

Rozhodujícím faktorem bude rovněž objem elektrické trouby. Nejčastěji narazíte na sporáky s objemem trouby 60-80 litrů. Pokud máte v plánu připravovat velké objemy masa, například krůtu, případně rádi pečete cukroví, je dobré zvolit tu větší.

Varná deska

V dnešních moderních kuchyních se litinové desky vyskytují zřídka a omezená nabídka obchodů je toho důkazem. Volba tedy zůstane mezi indukční a sklokeramickou deskou, jejichž bližší specifikace je popsána v úvodu. Mezi jednotlivými modely sporáků s indukční a sklokeramickou deskou jsou občas rozdíly, které mohou být zásadní pro výběr.

Typicky jde o výkon varných zón a jejich provedení. Kromě běžného standardu 4 plotýnek můžete narazit také na duální a oválné zóny vhodné pro atypické nádobí nebo v případě duální zóny pro úsporu energie u menšího průměru dna. Další věcí, která se může lišit v závislosti na modelu je způsob ovládání a to buď dotykem, nebo mechanicky pomocí knoflíku. Běžnou součástí je pak indikátor zbytkového tepla.

Funkce trouby

Funkce trouby, možnosti ohřevu a na to navázané programy jsou velkým faktorem při výběru. Běžný základ spodního a horní ohřevu doplňuje gril a infragril, rozmrazování, horký vzduch a kombinace s ventilátorem. Právě ventilátor umožňuje horkovzdušné pečení (v součinnosti s kruhovým topným tělesem), které umožní péct více pokrmů zároveň bez mísení vůně a chuti.

Kromě pečících programů, které jsou bez pochyb důležité, jsou stejně tak důležité i ty čistící. Pokud upřednostňujete delší životnost vnitřních plechů, může být vhodnější metoda Aqua Clean na místo katalytického čištění. Ta pracuje s párou, kdy vložíte do trouby hluboký plech s vodou a aktivujete program. Po určité době (desítky minut) se vlivem působení páry nečistoty na stěnách uvolní a lze je jednoduše setřít.

Energetický štítek

Výrobce musí ze zákona energetickým štítkem označit každý sporák a najdete na něm informace vztahující se k troubě. Kromě typu trouby (elektrická/plynová), objemu nebo hlučnosti, je hlavním indikátorem efektivnosti energetická třída. Většina modelů elektrických sporáků z našeho výběru má kategorii A s tím, že některé mají nadstandardní úsporné funkce. Pro spotřebu jsou udávány dva údaje a to pro běžný a horkovzdušný cyklus. Zmíněné hodnoty jsou u elektrických trub uváděny v kWh.

4.8/5 - (13 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.