Domácnost,

Elektrické krby: do bytu, na zeď, se zvukem | Recenze

V rodinných domech, na chatách a všude, kde je provozuschopný komín, není problém umístit běžný krb na tuhá paliva, především tedy dřevo. Je však váš domov v bytovém domě, paneláku, nebo jen zkrátka nechcete mít starosti, které jsou s klasickým krbem nevyhnutelně spojeny? Pořiďte si elektrický krb.

Imitace krbu do bytu je v současnosti stále více oblíbeným doplňkem, který je instalován do velké části moderních interiérů. Elektrická kamna si však pořizují i lidé, kteří mají komín, a dokonce i plnohodnotný krb, ale vnitřní vložku nahradí elektrickým provedením. Může je k tomu vést několik důvodů – žádná prašnost, minimální prostředky na provoz a jednoduchá údržba. Pokud je krb čistě estetickou záležitostí interiéru a nepoužívá se aktivně při vytápění v zimních měsících, není proti osazení elektrickým krbem nejen v obýváku mnoho argumentů.

Současná moderní elektrická krbová kamna mají již velmi věrné podání imitace ohně – při bližším pohledu samozřejmě poznáte, že se jedná o imitaci, ale imitaci velmi povedenou. Můžete se setkat s několika druhy provedením z niž nejčastěji kupované jsou volně stojící, nástěnné, zabudované do zdi, nebo ve formě krbové vložky.

Některá elektrická krbová kamna mohou být vybavena nastavitelným LED podsvícením, které zvládne intimně osvětlit celou místnost. Další rozměr může přidat elektrický krb se zvukem, který plápolající oheň a sálavé teplo doplní navíc o praskání dřeva, které celou atmosféru ještě víc podtrhne. Zvlášť věrně dokáže oheň napodobit elektrický krb s 3D efektem, který často simuluje dým vodní párou. V kombinaci páry a světelných efektů je imitace ohně ještě o poznání reálnější.

Elektrický krb by také měl zvládat provoz jak s tepelným efektem, tak bez něj. Samotné přitápění pak bývá nastavitelné alespoň ve dvou polohách. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností připravili výběr, zahrnující nejlepší elektrické krby a jejich recenze. V nákupním rádci se pak věnujeme parametrům a funkcím, na které se při výběru elektrického krbu zaměřit.

Nejlepší elektrické krby (krbová kamna) – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších elektrických krbů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelProvedeníTopný výkonDálkové ovládání 
G21 Fire Lofty recenze a testG21 Fire LoftyNástěnné1500 WAno
Klarstein Kaprun recenze a testKlarstein KaprunVolně stojící1800 WAno
G21 Fire Storm recenze a testG21 Fire StormNástěnné1500 WAno
Klarstein Bormio recenze a testKlarstein BormioVolně stojící1900 WAno
Ardes 350 recenze a testArdes 350Volně stojící1500 WNe
Klarstein Lausanne recenze a testKlarstein LausanneNástěnné2000 WAno

Zobrazit celou nabídku

TIP:

Porovnání parametrů

 G21 Fire LoftyKlarstein KaprunG21 Fire StormKlarstein BormioArdes 350Klarstein Lausanne
Rozměry š/v/h58/87/16 cm60/66/22 cm88/58/12 cm49/79/35,5 cm37/45/20 cm88/56/14 cm
Hmotnost14 Kg19 Kg12,5 Kg22 Kg9 Kg16 Kg
Provoz bez ohřevuAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 elektrických krbů

G21 Fire Lofty

G21 Fire Lofty recenze a test

Elektrický krb na stěnu G21 Fire Lofty vás na první pohled zaujme tím, že je zkonstruován vertikálně. Většina modelů na trhu jsou zhotoveny úhlopříčně, jako například televize, zde je tomu přesně naopak. Můžete tak tento elektrický krb použít na menších zdech, nebo v úzké kanceláři, kde se efekt ohně bude náramně vyjímat.

Čelní panel je elegantně černý a sklo je zaoblené, takže vám poskytne nové úhly sledování. Zařízení uvedete do provozu pouhým zapojením do běžné zásuvky a přidělání na zeď nezabere mnoho času. Hmotnost činí 14 kilogramů a rozměrově se jedná o větší model, který bude v každém interiéru nepřehlédnutelný. Dokonalý komfort výrobce docílil přidáním dálkového ovladače, přes který je celý elektrický krb ovladatelný, a to včetně zapnutí a vypnutí.

Pakliže budete chtít mít iluzi opravdového krbu dokonalou, je pro vás připraveno elektrické přitápění o výkonu až 1500 W, které je možné zapnout také na poloviční výkon, tedy na 750 W. Tuto možnost oceníte zejména v chladných měsících, kdy je každé přitopení velice příjemné a obzvlášť, je-li doplněno ohněm, tedy v tomto případě dokonalým elektrickým efektem ohně. Přímotop však může zůstat vypnutý a nechat plápolat plameny bez něj, poté je spotřebič velice úsporný a také tichý, neboť není zapnutý ventilátor rozhánějící horký vzduch.

Designové vertikální provedení, dálkový ovladač
Slyšitelný ventilátor topení

Klarstein Kaprun

Klarstein Kaprun recenze a test

Elektrická krbová kamna Klarstein Kaprun mají velice pěkné zpracování, které připomíná poctivý kamenný krb s prvky dřeva. Kromě elektrické vložky jsou celé z materiálu Polystone, tudíž nemusíte mít obavy ani z povedené imitace dřeva. Vzhledem k větším rozměrům je potřeba počítat s vyšší hmotností, která je téměř 19 kg.

Podle recenzí a zkušeností je zpracování elektrického krbu poctivé a kvalitní, uživatelé si také rovněž velmi chválí imitaci plamenů, která je povedená. Využívá se přitom moderního LED osvětlení, které je velmi energeticky úsporné. Funkce vytápění je na iluzi hoření nezávislá, takže si posezení při krbu můžete klidně užívat i během teplého léta.

Ohřev má nastavitelný výkon ve dvou stupních, přičemž na vyšší stupeň mají výkon 1800 W. Svit plamenů se dá regulovat a praktickou funkcí je také časovač, krb je samozřejmě možné ovládat i dálkovým ovládáním. Obsluha je díky tomu velmi jednoduchá a zvládne ji každý.

Kvalitní zpracování a velmi věrná imitace plamene, vestavěný termostat, oddělené funkce
Lehce vyšší hmotnost 19 kg

G21 Fire Storm

G21 Fire Storm recenze a test

Elektrický krb na zeď G21 Fire Storm upoutá svým výrazným prvkem, který představuje zaoblené přední sklo, které umožňuje sledovat dokonalou iluzi plamene z nových úhlů. Romantické chvíle, které před tímto krbem můžete zažít v bytě, domě, či na chatě si budete dlouho pamatovat, neboť napodobení hoření reálného plamene je velice povedené.

Jedná se o moderní provedení, které je možné ovládat dálkovým ovladačem. Ten má na sobě šest tlačítek k zapnutí/vypnutí a ovládání možností, které spotřebič umožňuje. G21 Fire Storm může posloužit také jako funkční topení, chcete-li přímotop. Je vybaven topným tělesem s výkonem až 1500 W. Je také možné topit na poloviční výkon, tedy 750 W.

Pakliže si budete vychutnávat pouze efekt plápolajících plamenů, elektrický krb bude mít spotřebu jen 8 W z hodinu, což je velice málo. Mohli byste mít naráz zapnutých až 8 těchto elektrických kamen, aby se odběr bez přitápění vyrovnal spotřebě jedné klasické žárovce. Zapojení je velmi jednoduché a montáž na zeď zvládnete během pár minut. Jediné, na co zákazníci upozorňují je slyšitelný ventilátor topení.

Krásný design, zaoblené sklo
Slyšitelný větráček topení

Klarstein Bormio

Klarstein Bormio recenze a test

Volně stojící elektrický krb do bytu Klarstein Bormio je vyroben v moderním designu a jak moderně vypadá, tak je i vybaven pokročilými funkcemi. Výrobce i prodejci jej na většině obrázcích zobrazují včetně dekorativních polen ve spodní části, ty však součástí balení nejsou. Prostor pro jejich uložení je však reálný a funkční.

Téměř dokonalá iluze hoření funguje nezávisle na funkci vytápění, můžete je proto využívat vždy podle vašich aktuálních potřeb. Recenze vyzdvihují krásný design, nastavitelnou realistickou iluzi plamenů a to včetně žhnoucích uhlíků. Nastavitelná je také teplota ohřevu s výkonem buďto 950 W nebo 1900 W.

Disponuje chytrým termostatem, který má takzvanou funkci otevřeného okna. V momentě rychlého poklesu teploty v místnosti se kamna automaticky vypnou, čímž se předchází plýtvání energiemi. Nadstandardní funkcí je dále týdenní časovač, kterým lze přesně nastavit dobu, kdy má být tento umělý krb do bytu v provozu. Samozřejmostí je dálkové ovládání, které navíc disponuje přehledným displejem.

Moderní elektrická kamna, termostat a týdenní časovač, detekce otevřeného okna
Bez dekorativních polen

Ardes 350

Ardes 350 recenze a test

Jestli si chcete dopřát elektrický krb, za který neutratíte mnoho peněz jak při jeho pořízení, tak při jeho provozu a máte naprostou svobodu v tom, kam ho umístíte, může být pro vás zajímavou volbou elektrický krb Ardes 350. Jedná se o poměrně lehká a menší elektrická kamna, která si pořídí lidé žijící zejména v panelovém domě. Rovněž se hodí na chatu, kde navíc mohou posloužit jako efektivní přímotop pro chladnější měsíce z jara a podzimu.

Tento přenosný krb do paneláku je předem předurčen k tomu, aby nebyl umístěn na jednom místě. Je vybaven posuvnými kolečky a také madlem pro snadný a bezpečný přenos. S hmotností pouhých 9 kilogramů je manipulace a přenos naprosto bezproblémová. Jen nezapomínejte před každou manipulací počkat, než dojde k úplnému vychladnutí celého zařízení.

Efekt reálného ohně zvládá Ardes 350 naprosto brilantně a pomáhají mu k tomu vpředu umístěné žhavé kameny, chcete-li brikety. Poslouží dobře také jako přímotop a to s topným výkonem 1500 W. Samozřejmostí je možné provozovat pouze plamenový efekt bez zapnutého přímotopu, pro případ, že byste si chtěli vychutnat efekt s reálným plamenem i v letních měsících, kdy přitápět si v bytě, zejména panelovém, je to poslední, co vás napadne.

Nízká pořizovací cena i provoz, dokonale sugestivní efekt hoření
Absence dálkového ovládání, pro někoho málo výkonné topení 1500 W

Klarstein Lausanne

Klarstein Lausanne recenze a test

Domácí elektrický krb KLARSTEIN Lausanne je elegantní a velký model, u kterého se spotřebitelé shodují, že spolehlivě nahradí sledování televize. Má rychlý nástup ohřevu, který je zhotoven teplovzdušným ventilátorem s dvěma stupni výkonu, 1000 W a 2000 Wattů. Je určen k montáži na zeď a pomocí dodané sady je to snadný a rychlý proces.

Přední zaoblená strana je vyrobena z pravého skla, má vysoký lesk a díky tomu vypadá zkrátka skvěle. V topeništi jsou umístěné oblázky a efekt plamene je velice povedený, jeho intenzita se navíc nechá snadno regulovat. Potěší také modré zadní osvětlení stěny za krbem, které se nechá podle libosti zapnout, nebo vypnout.

Samozřejmostí je také provoz bez zapnutého přímotopu, například v letních měsících, kdy není potřeba prostor vytápět. Na šířku má elektrický krb 88 centimetrů, vysoký je 56 cm a hluboký 14 cm. V důsledku větších rozměrů má vyšší hmotnost 16 kilogramů, montáž na zeď je tak vhodná pro dvě osoby. Potěší také možnost ovládání dálkovým ovladačem, ovládací panel na zařízení je rovněž samozřejmostí.

Výkon 2000 W, LED plameny, elegantní provedení a LED podsvětlení
Vyšší hmotnost 16 Kg

Jak vybrat elektrický krb

Při výběru elektrického krbu můžete věnovat hlavní pozornost především designu a provedení, které si chcete do svého bytu pořídit. Pakliže byste měli v úmyslu používat elektrický krb aktivně jako zdroj tepla, měla by vás také zajímat výkonnost topného tělesa, respektive příkon zařízení.

Elektrický nebo bio?

Můžete být také postaveni před otázku, jestli koupit bio krb nebo elektrický krb. Elektrický krb pracuje čistě jen na základně elektrického proudu, teplo vyrábí topné těleso napájené elektřinou a o efekt plamenů se stará soustava světel a led diod spolu s větráčky a plápolající látkou.

Bio krb potřebuje ke svému provozu ještě něco navíc a je mnohonásobně náročnější na provoz. Tím něčím je biolíh, který je poměrně drahý, ale díky němu dosáhnete opravdového reálného ohně, který hřeje, září, ale nekouří. Každé provedení má své pro a proti, pokud však chcete bezúdržbový designový kousek, volte jedině elektrický krb.

Provedení

Nejmenší nároky na umístění, snadnou přenositelnost a žádné stavební zásahy umožňuje volně stojící elektrický krb. Dalším možným provedením, kde není potřeba velkých stavebních zásahů, je provedení nástěnné. V tomto případě se elektrický krb pevně připevní pomocí držáků na libovolné místo na zeď a může sloužit jako živý obraz. Rohový elektrický krb vyžaduje také malé nároky na umístění a pro některé spotřebitele se jedná o žádané provedení vzhledem k dispozici jejich interiéru (hodí se skvěle do obýváku). Rohová elektrická kamna jsou nejčastěji volně stojící a mohou být jak v moderním designu, tak v rustikálním.

Další dvě provedení elektrického krbu už jisté stavební úpravy v bytě vyžaduje, a tím je provedení vestavné, anebo konstrukce elektrického krbu v provedení krbové vložky. Prvně zmiňovaná možnost je vhodná pro ty, kteří chtějí mít elektrický krb zapuštěný ve zdi. Elektronická krbová vložka se vkládá do klasických krbů v případě, že se majitelé rozhodnou krb na tuhá paliva nahradit tímto moderním a úsporným řešením. Řada lidí vlastnící velké krby je totiž používají velmi výjimečně, takřka jen na Vánoce a tak se tato inovace v poměrně velkém kusu bytového zařízení přímo nabízí.

Topný výkon

Elektrický krb může rovněž sloužit jako elegantní přímotop v přechodových obdobích na jaře a na podzim, kdy ještě není v provozu centrální topení, avšak přitopení na pár hodin je velice příjemné. Pokud se zároveň posadíte před zařízení, které velmi věrně napodobuje plápolající oheň, a ještě se u něj zahřejete, dostaví se pocit klidu a velmi příjemné pocity.

Topný výkon výrobci u svých modelů udávají ve Wattech a výkon se zpravidla pohybuje od 1500 W do 2000 W. Nezapomeňte, že čím vyšší topný výkon (příkon topné jednotky) tím je také vyšší spotřeba elektrického proudu. V závislosti na konkrétním modelu výrobci také často umožňují poloviční topný výkon, plný topný výkon anebo provoz úplně bez zapnutého topení.

Spotřebiče jsou také vybaveny teplotní pojistkou, která v případě přehřátí elektrického krbu zařízení včas a bezpečně vypne. Nezapomeňte si vždy důkladně přečíst pokyny k provozu přímotopu u každého konkrétního modelu, předejdete tím možnému poškození, nebo vzplanutí.

Rozměry a hmotnost

Nejste-li omezeni konkrétními rozměry prostoru, kde plánujete elektrický krb mít, pak máte na výběr z široké nabídky modelu a provedení. Některé nástěnné elektrické krby mohou být na výšku, jiné na šířku. To samé platí i u volně stojících konstrukcí. Rozměry by měl výrobce vždy u modelu uvádět a doporučujeme si je ověřit přímo v manuálu a nespoléhat se na informace u prodejců. Ty bývají často nepřesné. Hmotnost kopíruje rozměry elektrických krbů a pohybuje se od přibližně 8 kilogramů u těch nejmenších až po 20 kilogramů v případě velkých elektrických krbových kamen.

Doplňkové funkce

Mezi nejoblíbenější a uživatelsky nejpřínosnější uživatelskou funkci bychom měli zařadit jednoznačně dálkové ovládání. Dálkový ovladač mívá k dispozici všechna důležitá nastavení – intenzitu hoření ohně, intenzitu případného přisvětlení, nebo úroveň nastavení vytápění. Také pomocí něj celé zařízení zapnete, nebo vypnete.

Za doplňkovou funkci lze také považovat vytápění, které je však nyní u současných modelů téměř standardem. Nesetkáte se snad již ani s elektrickým krbem, který by možnost topení neměl. Také můžete vybírat v provedení s rovným, nebo zaobleným sklem, a tím dosáhnout nového rozměru v pozorování imitovaného ohně.

Jako poslední můžeme zmínit LED osvětlení, barevné, nebo jednobarevné, kterým může být celý elektrický krb podsvětlen. Jedná se o doplněk, který může nahradit stojací lampy, lampičky a další zdroje tlumeného světla, které se hodí pro navození klidné a intimní atmosféry.

4.3/5 - (25 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.