Malé spotřebiče do kuchyně,

Elektrické kráječe: na chleba, salám aj. | Recenze, test

Elektrický kráječ je velice oblíbeným pomocníkem a najdeme ho téměř v každé domácí kuchyni. V profesionálních kuchyních, restauracích a jídelnách je to téměř povinnost, neboť kráječ potravin šetří velké množství času i vynaložené energie.

Konstrukčně vychází z ručního kráječe, který byl poháněn kličkou – nedosahoval však tak dokonalých výsledků a práce s ním nebyla mnohdy pohodlná. Současné elektrické kráječe dokáží krájet s milimetrovou přesností a je u nich dbáno také na vysokou bezpečnost, aby nedošlo při méně pozorném zacházení k úrazu.

Srdcem tohoto spotřebiče je elektromotor, který pohání nerezový kotouč. Ten je vždy vyroben z kovových materiálů a často jsou na jeho ostří zoubky. Některé modely nabízí také hladký řezný kotouč, který je vhodný zejména pro měkké uzeniny, sýry, zeleninu a podobně. Pokud připravujete hostinu, doceníte tohoto pomocníka dvojnásob – nejenže ušetříte hromadu času, ale naservírované jídlo bude vypadat na talíři prostě skvěle, jedna nakrájená část jako druhá.

Elektrický kráječ je primárně určen ke krájení chleba a pečiva. Pomůže skvěle při přípravě jednohubek, kdy rovnoměrně nakrájí běžné rohlíky. Své uplatnění má také jako kráječ na maso, které zvládne bez problémů nakrájet i lehce zmrzlé. Dále s ním uživatelé často krájí salámy, šunku a další uzeniny, včetně tvrdých sýrů. Dobře poslouží i jako kráječ zeleniny, případně ovoce.

Někteří spokojení spotřebitelé se přiznali, že s elektrickým kráječem v kuchyni zapomněli, jak ukrojit krajíc chleba běžným nožem. Neříkáme, že je to šťastný stav, ale jen to dokazuje, jak může být tento kuchyňský pomocník návykovou všestrannou věcí. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší elektrické kráječe a jejich recenze, včetně nákupního rádce, který je umístěn v článku pod nimi.

Nejlepší elektrické kráječe – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších elektrických kráječů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelMax. síla řezuPrůměr kotoučePříkon 
Silvercrest SAS 120 C1 recenze a testSilvercrest SAS 120 C120 mm170 mm120 W
Gorenje R 506 E recenze a testGorenje R 506 E15 mm190 mm160 W
Camry CR4702 recenze a testCamry CR470215 mm190 mm200 W
ETA Presto 2094 recenze a testETA Presto 209415 mm170 mm150 W
Philco PHFS 8010 recenze a testPhilco PHFS 801015 mm170 mm180 W
GRAEF SKS 11022 recenze a testGRAEF SKS 1102220 mm170 mm45 W
Catler FS 9020 recenze a testCatler FS 902012 mm195 mm150 W
GRAEF UNA 9 recenze a testGRAEF UNA 915 mm170 mm45 W

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Silvercrest SAS 120 C1Gorenje R 506 ECamry CR4702ETA Presto 2094Philco PHFS 8010GRAEF SKS 11022Catler FS 9020GRAEF UNA 9
ProvedeníKovNerezNerezKovKovHliníkNerezNerez
SklopeníNeNeNeNeNeNeNeAno
NůžOzubenýOzubenýOzubenýOzubenýOzubenýOzubený + hladkýHladkýOzubený
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 kráječů potravin

Silvercrest SAS 120 C1

Silvercrest SAS 120 C1 recenze a test

Elektrický kráječ z Lidlu Silvercrest SAS 120 C1 má výborný poměr cena/výkon. Někteří spotřebitelé mající srovnání se značkovými a násobně dražšími nářezáky dokonce tvrdí, že kvalitou zpracování í výsledky je tento levný kráječ předčí. Také se v recenzích neostýchají jej nazvat jako nejlepší elektrický kráječ pro domácí použití.

Zaujme nadprůměrnou šířkou řezu, která může být až 20 mm. Zkušenosti spotřebitelů potvrzují také schopnost krájet velmi tenké plátky uzenin, které jsou takřka průhledné. Praktický je také šikmý pracovní stůl, díky čemuž plátky potravin dobře odpadávají do plastové záchytné misky, která je součástí balení.

Má poměrně kompaktní rozměry, s čímž se pojí standardní průměr nože 170 mm. Je vyroben z nerezové oceli a má vlnitý výbrus pro dlouhou životnost ostří. Kráječ je celokovový, má odnímatelný pojezd s chrániči prstů a snímač se dvěma polohami, pro pulzní a trvalý chod.

Elektrický nářezák Lidl, skvělý poměr cena/výkon, nadprůměrná tloušťka plátku 20 mm
Nic zásadního

Gorenje R 506 E

Gorenje R 506 E recenze a test

Dobrým poměrem cena výkon boduje kráječ potravin Gorenje R 506 E, který je spotřebiteli hodnocen jako jeden z nejlepších a rovněž patří v současnosti mezi nejprodávanější modely ve své kategorii. Průměr kotouče je standardních 190 milimetrů a příkon má elektromotor 160 W – je tedy dostatečně výkonný pro domácí využití. Krájet dokáže vše, od masa a uzenin, přes zeleninu a ovoce až po chleba a pečivo.

Pakliže patříte mezi ty, kteří chtějí mít na svém stole dokonale vypadající pokrm včetně oblohy, tento přístroj vám s tím velice pomůže. I zpracování je na velice dobré úrovni a nerezový materiál, ze kterého je kráječ vyroben, vypadá nadčasově a neudělá žádné kuchyni ostudu. Gorenje R 506 E má nůž opatřen zoubky, čímž dosahuje efektivnějšího a rychlejšího řezu.

Tloušťka plátků může být od 1 milimetru po milimetrů 15, není to tedy příliš velký rozptyl, což by někomu mohlo vadit. Kráječ je na spodu vybaven dobrými protiskluzovými nožičkami, které pomáhají lepší stabilitě a dělají tak zařízení bezpečnějším. Hlučnost je 82 dB a dokáže krájet jak v impulzním módu, tak v trvalém provozu. Jistě oceníte také možnost elektrický kráječ sklopit, čímž ušetříte prostor ve vaší kuchyni.

Nadčasový design, nerezové provedení, možnost sklopení
Menší maximální šíře řezu 15 milimetrů

Camry CR4702

Camry CR4702 recenze a test

Kráječ na chleba, salám i maso za přijatelné peníze a v celokovovém provedení, tak se nechá v krátkosti popsat elektrický kráječ Camry CR4702. Je poháněn elektromotorem s příkonem 200 W, což je velice slušný příkon – má dostatek síly na jakoukoliv surovinu, kterou budete chtít nakrájet, a to včetně masa vyndaného z mrazáku.

Krájecí kotouč má průměr 19 centimetrů, jedná se tedy o větší kotouč, kterými se tyto spotřebiče osazují, nakrájíte s ním tedy pohodlně a přesně velký chleba, nebo vysoké maso. Nůž je vyroben z vysoce kvalitní nerezové oceli a je sundavatelný, snadno jej tedy omyjete. Odnímatelný je také vozík na krájené potraviny. Sílu řezu můžete nastavit až do 15 milimetrů. Jiné kráječe zvládnou i o několik milimetrů silnější řezy, takže tento údaj je u tohoto modelu spíše negativum.

Dále v balení dostanete tácek na nakrájené potraviny a na samotném těle zařízení je bezpečností vypínač, pro případ, že by došlo ke kontaktu a úrazu – zařízení se včas zastaví. Na spodní části jsou velké protiskluzové přísavky, které také pomáhají větší bezpečnosti. Je ideální na domácí používání, hmotnost díky použití kovových materiálu činí 4,2 Kg.

Celokovové provedení, nízká pořizovací cena
Síla řezu jen 15 milimetrů, nedá se sklopit

ETA Presto 2094

ETA Presto 2094 recenze a test

Elektrický kráječ ETA Presto 2094 je povedený model s příkonem 150 Wattů, který má dostatek síly pro krájení širokého sortimentu potravin. Výborně si poradí s pečivem, sýry, salámy, ovocem i zeleninou. Precizní řez zajišťuje kvalitní nerezový nuž Solingen RSG, který má vroubkované ostří, jeho průměr je 170 milimetrů a je snadno demontovatelný.

Kráječ je vyroben z kvalitních materiálů, jeho šasi je kovové a ve spodní části je umístěn plastový tác. Díky této kombinaci se jedná o velmi pěkné provedení, které bude dělat na kuchyňské desce jen parádu a pokud máte v kuchyni dostatek místa, nemusíte se bát jej tam nechat nastálo.

Jeho rozměry jsou 36,5 cm na šířku, 28,5 cm na výšku, hloubku má 24,5 centimetrů a jeho váha je 4,3 kilogramů. Pracuje v režimu trvalého provozu a nenajdeme u něj regulaci otáček, tak ani možnost sklopení. Tloušťka řezu je plynule nastavitelná od 0 do 15 milimetru a potěší rozšířená záruka 3 roky na motor. Dobrou stabilitu na pracovní desce zajišťují protiskluzové nožky.

Celokovové provedení, příkon 150 W, nerezový nůž Solingen RSG
Maximální síla řezu 15 mm

Philco PHFS 8010

Philco PHFS 8010 recenze a test

Elektrický kráječ na salám Philco PHFS 8010 má podle recenzí spotřebitelů velice robustní provedení. Kvalitní konstrukce je celá z kovu, což zajišťuje přesné řezy včetně velmi tenkých plátků. Šířka řezu se dá plynule nastavit od 0 mm do 15 milimetrů a celé jeho ovládání probíhá jen jedním knoflíkem, což spotřebitelé rovněž oceňují.

Části, které lze sejmout, se mohou umývat v myčce nádobí, což zvyšuje pohodlí. Podle některých zkušeností však nelze sejmout podavač surovin, a tak je obtížné krájet například velký chleba. Vybaven je chráničem prstů a také přísavkami na spodní části, které jej fixují proti smýkání po kuchyňské desce.

Potěšující je možnost regulace otáček, rychlost nože lze tedy kdykoliv přizpůsobit konkrétním potravinám. Skvěle díky tomu poslouží jako kráječ chleba, jako kráječ salámů nebo i jako kráječ masa. Nůž je vyroben z ušlechtilé oceli a má vroubkované ostří.

Kvalitní a robustní zpracování, snadné ovládání, možnost regulace otáček
Nelze sejmout podavač

GRAEF SKS 11022

GRAEF SKS 11022 recenze a test

Elektrické kráječe GRAEF patří mezi špičku a dokazuje to i tento konkrétní produkt, který má zcela revoluční konstrukci, která je kompaktní a tím pádem zabírá na lince minimální místo. Kromě nové konstrukce je zde použit i nový úsporný elektromotor, který má příkon pouze 45 W ale dosahuje výkonu rovnající se 170 Wattům – může za to pokročilá technologie a pohon zpřevodovaný ozubenými koly.

Elegantní černé provedení bude ozdobou každé linky a jakmile s ním začnete pracovat, nebudete chtít přestat. Výrobce k němu přidává další řezný kotouč, který má hladké ostří a je vhodný pro jemné a šetrné řezání měkkých potravin – typicky se jedná o šunku, nebo sýr. Samozřejmostí je držák krájených potravin s plastovou opěrkou.

Tělo a základna elektrického kráječe je tvořena z hliníku, čímž dosahuje kráječ i příjemně nízké hmotnosti pouze 2,3 Kg. Průměr řezných kotoučů je 170 milimetrů a plynule nastavitelná šířka řezu dosahuje až dvaceti milimetrů. Spotřebič je velice stabilní a bezpečný, jak jsme mimo jiné u výrobků GRAEF zvyklí.

Kompaktní konstrukce, úsporný 45 W motor, řez až 20 milimetrů
Vyšší pořizovací cena

Catler FS 9020

Catler FS 9020 recenze a test

Elektrický kráječ na uzeniny Catler FS 9020 je jeden z nejlepších ve své kategorii, sám výrobce jej označuje jako profesionální a zkušenosti spotřebitelů mu dávají zapravdu. Pokud hledáte do své kuchyně velice kvalitní a přesný nářezák, může být tento Catler správnou volbou. V červeném provedení v italském designu navíc krásně vypadá, ostudu neudělá jak doma, tak ani v provozovně.

Disponuje velkým 195 mm nožem s hladkým ostřím, které se navíc neustále brousí. Slouží k tomu integrované brusné kameny, které se nacházejí na horní části. Kromě toho má nastavitelné protiskluzové nohy a voděodolný vypínač.

Spotřebitelé v recenzích chválí také jeho velmi nízkou hlučnost, a naopak upozorňují na jeho omezenou možnost krájet tlustší plátky. Maximální tloušťka řezu je 12 mm a minimální 1 mm. Jako kráječ na šunku bude tedy sloužit dokonale, jako elektrický kráječ na chleba však nemusí všem vyhovovat.

Integrované brusné kameny, velmi tichý chod, mimořádně kvalitní a přesné zpracování
Menší maximální tloušťka řezu

GRAEF UNA 9

GRAEF UNA 9 recenze a test

Jestli je pro vás styl, kvalita a preciznost cennější než pořizovací náklady, pak je pro vás jasnou volbou kráječ potravin GRAEF UNA 9. Jedná se o prémiové provedení, kde celý kráječ je kompletně nerezový, a to včetně bohatého příslušenství, které k němu dostanete – jedná se o nerezový tác a nerezový stojan. Kromě toho nabízí výrobce na tento model rozšířenou tříletou záruku, která také jistě každého potěší a dokazuje, že se jedná o kvalitní zboží.

Kryt řezného kotouče je odnímatelný, samotný kotouč má pak průměr 170 milimetrů a dokáže řezat plátky o síle až 15 milimetrů. Nejedná se tak o kdo ví jak závratné parametry, pro běžné používání v kuchyni však plně postačují. Elektromotor má příkon jen 45 Wattů, avšak dosahuje výkonu 170 W. Je tedy velice úsporný. Celá konstrukce se nechá složit, následně kráječ nezabírá téměř žádné místo.

Poctivé provedení a prémiové materiály mají za následek řadu vychytávek, zmínit můžeme například zasouvací nožičky pro výbornou stabilizaci na pracovní ploše, nebo naklápění pod úhel 30 ti stupňů, čímž se krájí bez vynaložení většího fyzického úsilí. V konstrukci se nezapomnělo ani na prostor pro uložení přívodního kabelu, který hodnotíme rovněž velice kladně.

Prémiové provedení, štíhlá konstrukce, nerezové provedení včetně stojanu a tácu
Pořizovací cena

Jak vybrat elektrický kráječ

Vybrat tento typ kuchyňského spotřebiče není vůbec složitá záležitost. Na začátku byste se měli rozhodnout, jestli vám jde i o vzhled, nebo preferujete čistě funkčnost. Zde pro vás máme dobrou zprávu, většina modelů dostupných na trhu řeže a krájí dobře, pokud se tedy vyvarujete levným elektrickým kráječům ze supermarketu, nepořídíte špatně. Připlácí se za použití kvalitních plastů, nebo za celonerezové provedení, které kromě lepšího vzhledu nabídne často i delší životnost.

Krájecí kotouč

Řezací kotouč patří k té nejdůležitější části celého zařízení, na tom, jak má kvalitní ostří a jestli je dobře nabroušen záleží celkový výsledek. Kotouče se vyrábějí nejčastěji ve dvou průměrech – 170 milimetrů a 190 milimetrů. Větší průměr kotouče dokáže ukrojit vyšší suroviny, například vyšší chleba, větší kus masa a podobně. Pokud jste tedy milovníky chleba, doporučuje se sáhnout po větším krájecím kotouči.

Samotný krájecí kotouč by měl být vyroben z kvalitní a ušlechtilé oceli, běžně jsou na jejich ostří drobné řezné zuby a to pro to, že je takovéto ostří univerzálnější a méně se opotřebovává. Hůře s ním však dosáhnete tenoučkých plátků jemných surovin, jako je šunka, maso, sýry a jiné. Pro to někteří výrobci k dražším modelům dávají ještě druhý kotouč s hladkým ostřím, který tento problém řeší.

Posledním parametrem pojícím se s řezným kotoučem je síla řezu. Na většině elektrických kráječích je nastavení tloušťky plynule regulovatelné. Tloušťka začíná na nule a dosahuje až ke dvěma centimetrům, někdy i více. Méně výkonné kráječe zvládnou plátky do maximální tloušťky 15 milimetrů a se zvyšující se cenou a lepším provedením se posouvá hranice ke 22 mm.

Příkon

Elektrický kráječ potravin musí být v sobě z podstaty věci zabudovaný elektromotor, který v závislosti na modelu může být různě výkonný. Větší průměry řezných kotoučů mají zpravidla silnější elektromotor a naopak. Příkon začíná nejčastěji na 140 Wattech a šplhá, až na 200 W. Prémiové pokročilé elektrické kráječe díky dokonalému zpracování mohou mít elektromotor s příkonem pouze 45 W, který ovšem dává výkon zhruba 170 W.

Materiály a provedení

Pokud si nepotrpíte na stylové provedení, můžete mít elektrický kráječ zhotoven z plastu – jeho výhodou je nízká pořizovací cena, nízká hmotnost a často jsou složitelné, nezaberou tedy v kuchyni mnoho místa. Alternativou můře být elektrický kráječ nerezový, který vypadá daleko lépe, a proto jej není potřeba uklízet do skříněk a útrob kuchyňské linky. Nebývají složitelné, ale mívají větší příkon i větší kotouče.

4.4/5 - (37 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.