Malé spotřebiče do kuchyně,

Elektrické kráječe: na chleba, salám aj. | Recenze, test

Elektrický kráječ je velice oblíbeným pomocníkem a najdeme ho téměř v každé domácí kuchyni. V profesionálních kuchyních, restauracích a jídelnách je to téměř povinnost, neboť kráječ potravin šetří velké množství času i vynaložené energie.

Konstrukčně vychází z ručního kráječe, který byl poháněn kličkou – nedosahoval však tak dokonalých výsledků a práce s ním nebyla mnohdy pohodlná. Současné elektrické kráječe dokáží krájet s milimetrovou přesností a je u nich dbáno také na vysokou bezpečnost, aby nedošlo při méně pozorném zacházení k úrazu.

Srdcem tohoto spotřebiče je elektromotor, který pohání nerezový kotouč. Ten je vždy vyroben z kovových materiálů a často jsou na jeho ostří zoubky. Některé modely nabízí také hladký řezný kotouč, který je vhodný zejména pro měkké uzeniny, sýry, zeleninu a podobně. Pokud připravujete hostinu, doceníte tohoto pomocníka dvojnásob – nejenže ušetříte hromadu času, ale naservírované jídlo bude vypadat na talíři prostě skvěle, jedna nakrájená část jako druhá.

Elektrický kráječ je primárně určen ke krájení chleba a pečiva. Pomůže skvěle při přípravě jednohubek, kdy rovnoměrně nakrájí běžné rohlíky. Své uplatnění má také jako kráječ na maso, které zvládne bez problémů nakrájet i lehce zmrzlé. Dále s ním uživatelé často krájí salámy, šunku a další uzeniny, včetně tvrdých sýrů. Dobře poslouží i jako kráječ zeleniny, případně ovoce.

Někteří spokojení spotřebitelé se přiznali, že s elektrickým kráječem v kuchyni zapomněli, jak ukrojit krajíc chleba běžným nožem. Neříkáme, že je to šťastný stav, ale jen to dokazuje, jak může být tento kuchyňský pomocník návykovou všestrannou věcí. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší elektrické kráječe a jejich recenze, včetně nákupního rádce, který je umístěn v článku pod nimi.

Nejlepší elektrické kráječe – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších elektrických kráječů z testů a hodnocení pro rok 2022.

VzhledModelMax. síla řezuPrůměr kotoučePříkon 
Ritter E 16 recenze a testRitter E 1620 mm170 mm65 W
Gorenje R 506 E recenze a testGorenje R 506 E15 mm190 mm160 W
Camry CR4702 recenze a testCamry CR470215 mm190 mm200 W
ETA Presto 2094 recenze a testETA Presto 209415 mm170 mm150 W
Adler AD4701 recenze a testAdler AD470115 mm190 mm200 W
GRAEF SKS 11022 recenze a testGRAEF SKS 1102220 mm170 mm45 W
Gorenje R401W recenze a testGorenje R401W17 mm170 mm110 W
GRAEF UNA 9 recenze a testGRAEF UNA 915 mm170 mm45 W

Porovnání parametrů

 Ritter E 16Gorenje R 506 ECamry CR4702ETA Presto 2094Adler AD4701GRAEF SKS 11022Gorenje R401WGRAEF UNA 9
ProvedeníKov/plastNerezNerezKovPlastHliníkPlastNerez
SklopeníNeAnoNeNeAnoNeNeAno
NůžOzubenýOzubenýOzubenýOzubenýOzubenýOzubený + hladkýOzubenýOzubený
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 kráječů potravin

Ritter E 16

Ritter E 16 recenze a test

Elektrický kráječ potravin Ritter E 16 je velice oblíbeným modelem, a to díky výbornému poměru cena/výkon. Jedná se o pokročilejší kráječ zhotovený z lepších a kvalitních materiálů. Kombinuje se zde kov s plastem. Díky tomu vypadá dobře a rozhodně jej nebudete muset z pracovní desky uklízet.

Z pohledu technických parametrů je na tom tento výrobek velice dobře. Příkon elektromotoru je 65 Wattů a dokáže ukrojit plátek o síle až 2 centimetry. Krájecí kotouč má průměr 170 milimetrů a v zařízení je namontovaný se zoubkovaným ostřím. Nůž je v zařízení umístěn pevně, ale na šikmo, což je praktičtější provedení.

Vypínač má pro zvýšenou bezpečnost dětskou pojistku a možný je jak nepřetržitý provoz, tak přerušovaný. V případě krátkodobého provozu je doba jeho chodu stanovena na 5 minut. Pyšní se VDE/GS certifikací, třída ochrany je 2. Jako praktický hodnotíme úložný prostor pro napájecí kabel a odnímatelné 18 centimetrové saně.

Kvalitní produkt, trvalý i krátkodobý provoz, úložný prostor na kabel
Nožičky na hladké ploše kloužou

Gorenje R 506 E

Gorenje R 506 E recenze a test

Dobrým poměrem cena výkon boduje kráječ potravin Gorenje R 506 E, který je spotřebiteli hodnocen jako jeden z nejlepších a rovněž patří v současnosti mezi nejprodávanější modely ve své kategorii. Průměr kotouče je standardních 190 milimetrů a příkon má elektromotor 160 W – je tedy dostatečně výkonný pro domácí využití. Krájet dokáže vše, od masa a uzenin, přes zeleninu a ovoce až po chleba a pečivo.

Pakliže patříte mezi ty, kteří chtějí mít na svém stole dokonale vypadající pokrm včetně oblohy, tento přístroj vám s tím velice pomůže. I zpracování je na velice dobré úrovni a nerezový materiál, ze kterého je kráječ vyroben, vypadá nadčasově a neudělá žádné kuchyni ostudu. Gorenje R 506 E má nůž opatřen zoubky, čímž dosahuje efektivnějšího a rychlejšího řezu.

Tloušťka plátků může být od 1 milimetru po milimetrů 15, není to tedy příliš velký rozptyl, což by někomu mohlo vadit. Kráječ je na spodu vybaven dobrými protiskluzovými nožičkami, které pomáhají lepší stabilitě a dělají tak zařízení bezpečnějším. Hlučnost je 82 dB a dokáže krájet jak v impulzním módu, tak v trvalém provozu. Jistě oceníte také možnost elektrický kráječ sklopit, čímž ušetříte prostor ve vaší kuchyni.

Nadčasový design, nerezové provedení, možnost sklopení
Menší maximální šíře řezu 15 milimetrů

Camry CR4702

Camry CR4702 recenze a test

Kráječ na chleba, salám i maso za přijatelné peníze a v celokovovém provedení, tak se nechá v krátkosti popsat elektrický kráječ Camry CR4702. Je poháněn elektromotorem s příkonem 200 W, což je velice slušný příkon – má dostatek síly na jakoukoliv surovinu, kterou budete chtít nakrájet, a to včetně masa vyndaného z mrazáku.

Krájecí kotouč má průměr 19 centimetrů, jedná se tedy o větší kotouč, kterými se tyto spotřebiče osazují, nakrájíte s ním tedy pohodlně a přesně velký chleba, nebo vysoké maso. Nůž je vyroben z vysoce kvalitní nerezové oceli a je sundavatelný, snadno jej tedy omyjete. Odnímatelný je také vozík na krájené potraviny. Sílu řezu můžete nastavit až do 15 milimetrů. Jiné kráječe zvládnou i o několik milimetrů silnější řezy, takže tento údaj je u tohoto modelu spíše negativum.

Dále v balení dostanete tácek na nakrájené potraviny a na samotném těle zařízení je bezpečností vypínač, pro případ, že by došlo ke kontaktu a úrazu – zařízení se včas zastaví. Na spodní části jsou velké protiskluzové přísavky, které také pomáhají větší bezpečnosti. Je ideální na domácí používání, hmotnost díky použití kovových materiálu činí 4,2 Kg.

Celokovové provedení, nízká pořizovací cena
Síla řezu jen 15 milimetrů, nedá se sklopit

ETA Presto 2094

ETA Presto 2094 recenze a test

Elektrický kráječ ETA Presto 2094 je povedený model s příkonem 150 Wattů, který má dostatek síly pro krájení širokého sortimentu potravin. Výborně si poradí s pečivem, sýry, salámy, ovocem i zeleninou. Precizní řez zajišťuje kvalitní nerezový nuž Solingen RSG, který má vroubkované ostří, jeho průměr je 170 milimetrů a je snadno demontovatelný.

Kráječ je vyroben z kvalitních materiálů, jeho šasi je kovové a ve spodní části je umístěn plastový tác. Díky této kombinaci se jedná o velmi pěkné provedení, které bude dělat na kuchyňské desce jen parádu a pokud máte v kuchyni dostatek místa, nemusíte se bát jej tam nechat nastálo.

Jeho rozměry jsou 36,5 cm na šířku, 28,5 cm na výšku, hloubku má 24,5 centimetrů a jeho váha je 4,3 kilogramů. Pracuje v režimu trvalého provozu a nenajdeme u něj regulaci otáček, tak ani možnost sklopení. Tloušťka řezu je plynule nastavitelná od 0 do 15 milimetru a potěší rozšířená záruka 3 roky na motor. Dobrou stabilitu na pracovní desce zajišťují protiskluzové nožky.

Celokovové provedení, příkon 150 W, nerezový nůž Solingen RSG
Maximální síla řezu 15 mm

Adler AD4701

Adler AD4701 recenze a test

Elektrický kráječ Adler AD4701 je určen všem nenáročným spotřebitelům, kteří nehledí na design, na vzhled, ale jde jim čistě o praktické použití daného spotřebiče. Tento výrobek není žádným krasavcem, celý je zhotoven z bílého plastu (samozřejmě kromě krájecího nože) a díky tomu má i nízkou hmotnost, která dosahuje necelých dvou kilogramů.

Technika kráječe je však na skvělé úrovni a proto jsme jej zařadili i do recenzí. Krájecí nůž má průměr 190 milimetrů a je poháněn elektromotorem s příkonem 200 Wattů. Má tedy dostatek síly na ukrojení hutného chleba, krájení masa a dalších surovin, které vás napadnou. Maximální možné plátky, které s ním zvládnete, budou mít tloušťku 15 milimetrů, což patří na spodní hranici – ale i tak většině spotřebitelů budou stačit.

Tento model má však velkou výhodu, kterou je úspora místa. Pokud jej nebudete používat, snadno se složí a zabírá velice málo místa. Použitý nerezový nůž je ozubený a výrobce model vybavil dvoustupňovou bezpečnostní ochranou, která předchází zbytečným poraněním.

Nízká hmotnost, nízká hlučnost a nízká pořizovací cena
Průměrné plastové provedení

GRAEF SKS 11022

GRAEF SKS 11022 recenze a test

Elektrické kráječe GRAEF patří mezi špičku a dokazuje to i tento konkrétní produkt, který má zcela revoluční konstrukci, která je kompaktní a tím pádem zabírá na lince minimální místo. Kromě nové konstrukce je zde použit i nový úsporný elektromotor, který má příkon pouze 45 W ale dosahuje výkonu rovnající se 170 Wattům – může za to pokročilá technologie a pohon zpřevodovaný ozubenými koly.

Elegantní černé provedení bude ozdobou každé linky a jakmile s ním začnete pracovat, nebudete chtít přestat. Výrobce k němu přidává další řezný kotouč, který má hladké ostří a je vhodný pro jemné a šetrné řezání měkkých potravin – typicky se jedná o šunku, nebo sýr. Samozřejmostí je držák krájených potravin s plastovou opěrkou.

Tělo a základna elektrického kráječe je tvořena z hliníku, čímž dosahuje kráječ i příjemně nízké hmotnosti pouze 2,3 Kg. Průměr řezných kotoučů je 170 milimetrů a plynule nastavitelná šířka řezu dosahuje až dvaceti milimetrů. Spotřebič je velice stabilní a bezpečný, jak jsme mimo jiné u výrobků GRAEF zvyklí.

Kompaktní konstrukce, úsporný 45 W motor, řez až 20 milimetrů
Vyšší pořizovací cena

Gorenje R401W

Gorenje R401W recenze a test

Elektrický kráječ R401W je novinkou od firmy Gorenje a jedná se o dobře zpracovaný výrobek zhotovený z plastu. Svým zpracováním však nikoho neurazí a výkonem vystačí na většinu surovin, které vás doma napadnou krájet. Konstrukce je pevná, není možné tedy zařízení sklopit a uskladnit jej s minimálním zabraným místem, což je poměrně škoda.

Příkonem 110 W nepatří mezi nejsilnější kráječe, to však plně nahrazuje velice kvalitní řeznou čepelí Solingen, která dosahuje výborných výsledků a jemným, přesných řezů. Ostří je jemně zoubkované a kotouč se nechá snadno vyjmout pro snadné čištění a údržbu.

Krájecí kotouč má průměr 170 milimetrů a plynule nastavitelná tloušťka řezu je od 0 milimetrů po milimetrů 17. Výrobce osadil kráječ gumovými nožičkami, které pomáhají vyšší stabilitě a tím i vyšší bezpečnosti. Příjemný je také prostor pro navíjení napájecího přívodního kabelu – ten se vám tak nebude nikde motat a překážet vám.

Nerezová čepel Solingen, prostor pro navíjení napájecího kabelu
Plastové pouzdro, bez možnosti sklápění

GRAEF UNA 9

GRAEF UNA 9 recenze a test

Jestli je pro vás styl, kvalita a preciznost cennější než pořizovací náklady, pak je pro vás jasnou volbou kráječ potravin GRAEF UNA 9. Jedná se o prémiové provedení, kde celý kráječ je kompletně nerezový, a to včetně bohatého příslušenství, které k němu dostanete – jedná se o nerezový tác a nerezový stojan. Kromě toho nabízí výrobce na tento model rozšířenou tříletou záruku, která také jistě každého potěší a dokazuje, že se jedná o kvalitní zboží.

Kryt řezného kotouče je odnímatelný, samotný kotouč má pak průměr 170 milimetrů a dokáže řezat plátky o síle až 15 milimetrů. Nejedná se tak o kdo ví jak závratné parametry, pro běžné používání v kuchyni však plně postačují. Elektromotor má příkon jen 45 Wattů, avšak dosahuje výkonu 170 W. Je tedy velice úsporný. Celá konstrukce se nechá složit, následně kráječ nezabírá téměř žádné místo.

Poctivé provedení a prémiové materiály mají za následek řadu vychytávek, zmínit můžeme například zasouvací nožičky pro výbornou stabilizaci na pracovní ploše, nebo naklápění pod úhel 30 ti stupňů, čímž se krájí bez vynaložení většího fyzického úsilí. V konstrukci se nezapomnělo ani na prostor pro uložení přívodního kabelu, který hodnotíme rovněž velice kladně.

Prémiové provedení, štíhlá konstrukce, nerezové provedení včetně stojanu a tácu
Pořizovací cena

Jak vybrat elektrický kráječ

Vybrat tento typ kuchyňského spotřebiče není vůbec složitá záležitost. Na začátku byste se měli rozhodnout, jestli vám jde i o vzhled, nebo preferujete čistě funkčnost. Zde pro vás máme dobrou zprávu, většina modelů dostupných na trhu řeže a krájí dobře, pokud se tedy vyvarujete levným elektrickým kráječům ze supermarketu, nepořídíte špatně. Připlácí se za použití kvalitních plastů, nebo za celonerezové provedení, které kromě lepšího vzhledu nabídne často i delší životnost.

Krájecí kotouč

Řezací kotouč patří k té nejdůležitější části celého zařízení, na tom, jak má kvalitní ostří a jestli je dobře nabroušen záleží celkový výsledek. Kotouče se vyrábějí nejčastěji ve dvou průměrech – 170 milimetrů a 190 milimetrů. Větší průměr kotouče dokáže ukrojit vyšší suroviny, například vyšší chleba, větší kus masa a podobně. Pokud jste tedy milovníky chleba, doporučuje se sáhnout po větším krájecím kotouči.

Samotný krájecí kotouč by měl být vyroben z kvalitní a ušlechtilé oceli, běžně jsou na jejich ostří drobné řezné zuby a to pro to, že je takovéto ostří univerzálnější a méně se opotřebovává. Hůře s ním však dosáhnete tenoučkých plátků jemných surovin, jako je šunka, maso, sýry a jiné. Pro to někteří výrobci k dražším modelům dávají ještě druhý kotouč s hladkým ostřím, který tento problém řeší.

Posledním parametrem pojícím se s řezným kotoučem je síla řezu. Na většině elektrických kráječích je nastavení tloušťky plynule regulovatelné. Tloušťka začíná na nule a dosahuje až ke dvěma centimetrům, někdy i více. Méně výkonné kráječe zvládnou plátky do maximální tloušťky 15 milimetrů a se zvyšující se cenou a lepším provedením se posouvá hranice ke 22 mm.

Příkon

Elektrický kráječ potravin musí být v sobě z podstaty věci zabudovaný elektromotor, který v závislosti na modelu může být různě výkonný. Větší průměry řezných kotoučů mají zpravidla silnější elektromotor a naopak. Příkon začíná nejčastěji na 140 Wattech a šplhá, až na 200 W. Prémiové pokročilé elektrické kráječe díky dokonalému zpracování mohou mít elektromotor s příkonem pouze 45 W, který ovšem dává výkon zhruba 170 W.

Materiály a provedení

Pokud si nepotrpíte na stylové provedení, můžete mít elektrický kráječ zhotoven z plastu – jeho výhodou je nízká pořizovací cena, nízká hmotnost a často jsou složitelné, nezaberou tedy v kuchyni mnoho místa. Alternativou můře být elektrický kráječ nerezový, který vypadá daleko lépe, a proto jej není potřeba uklízet do skříněk a útrob kuchyňské linky. Nebývají složitelné, ale mívají větší příkon i větší kotouče.

4.3/5 - (36 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.