Sport a outdoor,

Vybíráme elektrickou koloběžku (elektrokoloběžka) – Recenze nejlepších

Elektrická koloběžka je skvělou možností, jak se jednoduše a bez námahy přesouvat z místa na místo. Je alternativou nejenom ke klasickým koloběžkám pro dospělé, ale také třeba k moto-kolům, nebo jiným dopravním prostředkům a přibližovadlům, které mají usnadnit přejezd mezi kratšími místy. Motorová koloběžka je převážně pro dospělé, nicméně na trhu existuje rovněž dětská elektrická koloběžka pro děti již od 8 let, kde je dodatečná limitace ještě výškou dítěte.

Elektrokoloběžky lze používat nejenom tak, že se zapne elektrický pohon a konkrétní osoba se nechá vézt. Lze je používat i jako koloběžky klasické, a to s odstrkováním. Zde je však nutné přihlédnout k jejich konstrukci, která je obecně těžší a jinak tvarovaná, což se může negativně podepsat na celkové námaze, která je s jízdou spojena.

Při výběru koloběžky s elektromotorem budete mít na výběr z více variant jako je třeba skládací elektrokoloběžka (ideální do města nebo na cesty), elektrická koloběžka se sedátkem pro delší cesty, nebo do terénu s lepšími koly a větším výkonem motoru. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší elektrické koloběžky a jejich recenze.

Nejlepší elektrické koloběžky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších elektrických koloběžek z testů a hodnocení pro rok 2019.

VzhledModelMinimální věkHmotnostNosnost 
INMOTION L8F13 let11,5 kg100 kg
Eljet Carbon Light18 let6,5 kg110 kg
Razor E300S10 let23,67 kg100 kg
Joyor X118 let13,5 kg120 kg
Eljet Airwheel18 let13,15 kg100 kg
YRazor E 1008 let13 kg54 kg
Segway Kickscooter ES214 let12,5 kg100 kg
Eljet Street18 let9 kg110 kg
RACCEWAY LIGHT18 let8,5 kg100 kg
Razor Power core E908 let9 kg54 kg

Porovnání parametrů

 INMOTION L8FEljet Carbon LightRazor E300SJoyor X1Eljet AirwheelRazor E 100Segway Kickscooter ES2Eljet StreetRACCEWAY LIGHTRazor Power core E90
Rychlost25 km/h20 km/h24 km/h35 km/h20 km/h16 km/h25 km/h25 km/h20 km/h16 km/h
Min. výška osoby145 cm155 cm145 cm130 cm155 cm125 cm130 cm155 cm155 cm125 cm
Výkon motoru250 W350 W280 W350 W350 W280 W250 W350 W350 W90 W
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 elektrokoloběžek

INMOTION L8F

INMOTION L8F recenze

Elektrická koloběžka INMOTION L8F zaujme na první pohled primárně svým jedinečným designem. Za ten byla oceněna v soutěži IF design award. Nejde však o její jedinou přednost. Nechybí praktický LCD displej, prostřednictvím kterého jsou zobrazeny informace o jízdě, jako je rychlost nebo ujetá vzdálenost.

S koloběžkou lze jezdit i v noci, díky přednímu i zadnímu LED osvětlení. Nechybí ani skvělý požitek z jízdy. Součástí je baterie značky Sony, která vydrží na jedno nabití až 40 kilometrů. Nezklame ani rychlost jízdy, nastavená na 25 kilometrů v hodině, s možností zvýšení na 30 km/h.

Zajímavým doplňkem je Bluetooth modul, který umožní koloběžku spárovat s chytrým telefonem. Nechybí také možnost snadného složení a transportu, k čemuž přispívá i hmotnost celkem příjemných 11,5 kilogramu. Svézt se může v podstatě každý, a to až do váhového limitu 100 kilogramů.

Dobrý dojezd, Bluetooth, skladnost

Menší provedení

Eljet Carbon light

Eljet Carbon light recenze

Elektrokloloběžka Eljet Carbon light je jako stvořená do města, stejně jako na cyklostezky. Je malá, s koly, které mají průměr 5,5 palců, tedy zhruba 14 centimetrů. Je však výkonná, což má na svědomí motor s výkonem 350 W. i díky němu není problém prohánět se po vybrané trase rychlostí až 25 kilometrů za hodinu.

Součástí řídítek je dotykový displej, který zobrazuje informace o najetých kilometrech, ale i stavu baterie, nebo rychlosti. Baterie samotná má kapacitu 6 600 mAh a její nabití netrvá nijak dlouho. Pouze zhruba okolo dvou hodin na plnou kapacitu.

Celkový dojezd je udáván na hodnotě 20 – 25 kilometrů. Snadný transport zajistí nízká hmotnost, která činí jenom 6,5 kilogramů. Koloběžku lze také snadno složit. Nejde o jedinou přednost, protože zaujme také její nosnost, která činí 110 kilogramů.

Nízká hmotnost, rychlé nabíjení, dobrá rychlost

Nižší dojezd

Razor E300S

Razor E300S recenze

Elektrická koloběžka se sedátkem Razor E300S je volbou pro toho, kdo hledí hlavně na pohodlnost během jízdy. To umožní konstrukce využívající sedátko, ale také velké stupátko pro nohy. Zaujme také její rychlost, jelikož řetězový motor dokáže nabídnout jízdu o rychlosti až 24 kilometrů v hodině.

Ovládání koloběžky je velmi jednoduché, a to pomocí otočné rukojeti. O pohodlnost a bezpečnost se také starají široké pneumatiky, nebo rám z oceli. Doba jízdy je spojena s možností jet zhruba 40 minut bez přestávky.

Určena je pro každého, kdo již dosáhl 13 let věku a jeho výška je větší, než 145 centimetrů. Nijak výrazně omezující není její nosnost, jelikož zde mluvíme o hodnotě 100 kilogramů. Čím však může zklamat je vyšší váha, která je 23,67 kilogramů.

Sedátko, vysoká nosnost, pohodlná jízda

Vyšší hmotnost, kratší doba jízdy

JOYOR X1

JOYOR X1 recenze

Elektrická koloběžka do terénu JOYOR X1 je unikátem hlavně proto, že její součástí je přední tlumič. Ten je jistotou pohodlné jízdy i v horších terénech. Celkově s ní lze najet až 35 kilometrů, na což má vliv hlavně kapacita Li-ion baterie, která činí velmi dobrých 10 000 mAh.

Základem konstrukce je i dobrý motor, který má výkon celých 350 W. Díky tomu lze vyvinout doslova obdivuhodnou rychlost a jet až 35 kilometrů v hodině. Nezklame ani délka nabíjení baterie, která činí zhruba 4 hodiny, což je celkem optimální hodnota.

Koloběžka sveze téměř každého, jelikož je určena pro každého, až do výšky 200 centimetrů. Také není problém s vyšší hmotností, protože nosnost je stanovena na 120 kilogramů. A to díky konstrukci z leteckého hliníku, který má vliv na hmotnost o hodnotě 13,5 kilogramů.

Vysoká rychlost, pro větší a těžší osoby, optimální hmotnost

Delší doba nabíjení

Eljet Airwheel

Eljet Airwheel recenze

Motorová koloběžka Eljet Airwheel ohromí svým materiálem, kterým je slitina hliníku a také magnezia. Nechybí další přednosti, jako je spárování s mobilním telefonem, prostřednictvím dostupné aplikace. Nejde ale o jediné plus, protože může posloužit i jako záložní zdroj energie.

Celkový dojezd koloběžky je zhruba 20 kilometrů a maximální rychlost, kterou je schopna vyvinou, činí okolo 20 kilometrů v hodině. Vliv na parametry má jak kapacita baterie o hodnotě 162,8 Wh, tak i kvalitní elektromotor. Jezdit lze díky integrovanému světlu se svítivostí 20 metrů i v noci.

Díky svému materiálu váží jenom 13,15 kilogramů, což usnadní její transport. Určena je pro každého, jehož hmotnost je pod limitem, který je stanovený přesně na 100 kilogramů. Věková hranice je od 18 let a minimální výška osoby pro možnost svezení je výrobcem stanovena na 155 centimetrů.

Nízká hmotnost, propojení s telefonem, funkce záložního zdroje

Menší rychlost i dojezd

Razor Razor E100

Razor E100 recenze

Dětská elektrická koloběžka Razor Razor E100 je určená pro toho, kdo splňuje hned dvě podmínky. Tou první je věková hranice, která je u této koloběžky stanovena už na 8 let. Dále je třeba splnit i minimální výšku o hodnotě 125 cm. Že jde o model určený primárně dětem dokládá i její nosnost na hodnotě 54 kilogramů.

Doba jízdy rozhodně nezklame, jelikož na jedno nabití je možné jet až 40 minut vkuse. Také výkon motoru není nijak špatný, jelikož je možné vyvinou rychlost až 16 kilometrů v hodině. Vzhledem k ocelovému rámu je nutno říci, že má lehce vyšší hmotnost, která je 13 kilogramů.

Použití je velmi jednoduché, a to pomocí otočné rukojeti. O pohodlnost a bezpečnost se starají kola o velikosti 8 palců. To přední je klasické pneumatické, zatímco kolo zadní je třeba označit jako uretanové. Možnost odložení zajistí praktický stojánek.

Od 8 let, dobrá výdrž, kvalitní provedení

Nižší rychlost

Segway Kickscooter ES2

Segway Kickscooter ES2 recenze

Koloběžka s elektromotorem Segway Kickscooter ES2 přichází se zajímavou inovací, která je označena jako SBMS. Jedná se o inteligentní systém řízení baterie, spojený s takzvanou rekuperací. I díky tomu je možné využít dojezd, který bude celých 25 kilometrů. Stejná hodnota je i ta rychlostní. Tedy je to celých 25 kilometrů v hodině.

Věková hranice pro tuto koloběžku je 14 let a minimální výška postavy činí 130 centimetrů. Odolná konstrukce z hliníku má pozitivní vliv nejenom na to, že je možná jízda osoby vážící až 100 kilogramů, ale má vliv i na to, že tento model váží poměrně málo, a to 12,5 kilogramů.

O výkon se zde stará motor o hodnotě 250 W, který využívá energii z baterie, která je spojena s hodnotou 187 Wh. Zajímavým konstrukčním prvkem jsou nepatrně rozdílná kola, která jsou velká 20 a v druhém případě méně, a to konkrétně 19,2 centimetrů.

Dobrá rychlost, rekuperace energie, podsvícení

Kratší dojezd

Eljet Street

Eljet Street recenze

Městská elektrokoloběžka Eljet Street už svým názvem ukazuje, že je vhodná hlavně do ulic a na zpevněné plochy, ale poradí si i mimo ně. Je vyrobená z hliníkové slitiny, a tak může nabídnout jak velmi nízkou hmotnost o hodnotě 9 kilogramů, tak i skvělou nosnost, která činí 110 kg. Určena je pro osoby, které již dovršili 18 let života.

Díky baterie od značky LG, která má kapacitu 4400 mAh je zajištěna možnost dlouhé jízdy, která je spojena s ujetím až 25 kilometrů. Nijak špatná není ale ani její rychlost, díky které je možné uhánět až 25 kilometrů v hodině. Na toto má vliv motor s výkonem 350 W. Po vybití je možné opětovné nabití za zhruba 3 hodiny.

V případě potřeby je možné baterii i snadno vyměnit. Dalším konstrukčním kladem jsou také kola, která mají velikost 5,5 palců. Hlavním kladem je však odpružení vpředu a vzadu.

Vyměnitelná baterie, odpružení, velmi malá hmotnost

Až od 18 let

RACCEWAY LIGHT

RACCEWAY LIGHT recenze

Skládací elektrokoloběžka RACCEWAY LIGHT je dobrou volbou pro toho, kdo hledá hlavně nízkou hmotnost a propracovanost. Váha činí jenom 8,5 kilogramu, a pokud jde o konstrukční zajímavosti, nelze opomenout jak praktický LCD displej zobrazující důležité informace o jízdě, tak třeba i LED osvětlení, nebo i řadu bezpečnostních prvků.

O požitek z jízdy se stará kvalitní baterie a motor. Tato kombinace zajistí, že bude možné vyvinout rychlost až 20 kilometrů v hodině. Dále rozhodně nezklame ani celkový dojezd, jelikož v tomto případě mluvíme o 25 ujetých kilometrech. A to vše díky motoru o výkonu 350 W a také díky baterii, kterou lze mít nabitou za 2-3 hodiny.

Nezklame ani celková nosnost, jelikož koloběžka hravě unese člověka o váze 100 kilogramů. Primárně je určená dospělým, kteří neměří více než 155 centimetrů, což je hlavní limitní hodnota.

Nízká hmotnost, rychlost 25 km/h, hliníkový rám

Bez polohování řídítek

Razor Power core E90

Razor Power core E90 recenze

Koloběžka na elektrický pohon Razor Power core E90 je volbou i pro děti, protože na ní lze jezdit už od 8 let věku, pokud dané dítě dosáhne výšky minimálně 125 centimetrů. Kategorii určení jasně doplňuje také celková nosnost, která oproti modelům pro dospělé činí jenom 54 kilogramů.

Koloběžka je vyrobena z kombinace plastu a oceli, a má uretanové pneumatiky. Veškeré dané kombinace směřují k hmotnosti, která je dobrých 9 kilogramů. Samotné ovládání, tedy jízda, je poměrně snadná, jelikož je vše řešeno na principu tlačítka.

Rychlost, kterou tato koloběžka vyvine, je až 16 kilometrů v hodině, což dětem jistě stačí. Vliv na rychlost má motor o výkonu 90 W. Zaujme i doba provozu, která atakuje hranici 80 minut. Dále nechybí praktický stojánek, stejně jako ručně ovládaná brzda.

Délka dojezdu, nízká hmotnost, i pro menší děti

Malá nosnost

Jak vybrat elektrickou koloběžku

Elektrická koloběžka je skvělým pomocníkem pro rychlou a pohodlnou přepravu, ale i zajímavou hračkou pro děti. Od toho se odvíjí i základní kritérium spojené s výběrem. Je třeba zohlednit parametr, který jasně říká, od kolika let je koloběžka vhodná. Na trhu existuje elektrokoloběžka už pro děti od 8 let, stejně jako varianta pro ty, který bylo 18. Doplňující informací je minimální výška postavy.

Rychlost a dojezd

Další důležité parametry se týkají toho, jak elektrokoloběžka konkrétně jede. První hodnotou, kterou sledovat, je její maximální rychlost. Modely určené i pro děti vyvinou rychlost okolo 30 kilometrů v hodině. Pokud jde o ty plnohodnotné, je možné mluvit i o rychlosti nad 30 km/h.

Druhý parametr, na který nelze zapomínat, je dojezd. Ten může být udávaný buď v minutách, nebo v hodnotě, jak daleko lze s koloběžkou dojet. Doba provozu se u dobrých variant pohybuje okolo jedné hodiny. Ty nejlepší tuto hranici přesahují a v kombinaci s dostatečnou rychlostí není problém zvládnout vzdálenost třeba i 40 kilometrů.

Hmotnost koloběžky a skladnost

Elektrická koloběžka by měla nabídnout možnost složení, což dnes většina modelů umí. Díky tomu ji lze kamkoliv uložit, nebo ji i nosit. V takovém případě je vhodné přihlédnout k tomu, aby měla nízkou hmotnost. Na tu má vliv především konstrukce a to, zda byla použita ocel, nebo třeba hliník. Nízká váha je obvykle pod hodnotou 10 kg, zatímco těžší koloběžky tento parametr výrazně přesahují.

Možnosti ovládání (řízení)

Parametrů je v tomto ohledu celkem dost. Roli může hrát samotný elektrický pohon, který je ovládán buď pomocí tlačítka nebo klasicky otáčivou rukojetí jako na motocyklu. Různě mohou být řešené také brzdy, a to v podobě nožní brzdy, nebo v podobě páčky jako je tomu například na běžném jízdním kole.

Doplňky elektrokoloběžky

Moderní nadšence může nadchnou nejenom displej ukazující potřebná data k jízdě, ale třeba i Bluetooth, které umožní spárování s mobilním telefonem. Dále je možné najít funkci záložního zdroje – tedy powerbanky, stejně jako možnost využít model se sedátkem. Ten už jasně cílí na segment těch, kteří hledají hlavně pohodlnost.

Vybíráme elektrickou koloběžku (elektrokoloběžka) – Recenze nejlepších
4.2 (84.21%) 19 votes