Dílna,

Elektrické hoblíky: Test a recenze 10 nejlepších

Elektrický hoblík najde uplatnění nejenom v profesionálních dílnách, ale hodí se i v těch domácích a to každému kutilovi, který čas od času pracuje se dřevem. Kladem je rozhodně urychlení jakékoliv práce, na kterou jde elektrický hoblík použit. Jedná se o ruční, méně přesný nástroj pro práci se dřevem – přesnějším a pokročilejším pomocníkem pro podobnou činnost je hoblovka protahovačka, která také prošla naší redakční recenzí.

Kromě úspory času je hoblík na dřevo spojen také s eliminací značné fyzické námahy, a pokud se správně používá, práce s ním je přesná a kvalitní. Pohon zajišťuje vždy elektromotor, který může být napájen elektřinou ze sítě, nebo z aku baterie. Rozeznáváme tak hoblíky elektrické a aku. Hoblíky na dřevo se vyrábějí v různých šířkách i s různým úběrem materiálu, a proto není problém s opracováním široké škály dřevěných produktů.

Kvalitní elektrický hoblík by měl splňovat celou řadu různých parametrů, které souvisejí s jeho všestranností i jednoduchým ovládáním. Takový hoblík však může mít vyšší hmotnost, což je podstatný údaj. Dalšími parametry jsou příkon a zmíněná šíře záběru, nebo úběr materiálu. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší elektrické hoblíky a jejich recenze.

Nejlepší elektrické hoblíky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších elektrických hoblíků z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Einhell TE - PL 850Black-Decker KW750KEXTOL PREMIUM EP 1300Bosch PHO 3100EXTOL CRAFT 409113Bosch Professional GHO 6500EXTOL Industrial IEP 26-82Bosch PHO 1500Güde HO 82-850DWT HB03-82
Otáčky15000 ot/min16000 ot/min16000 ot/min16500 ot/min16500 ot/min16500 ot/min16000 ot/min19500 ot/min16500 ot/min16000 ot/min
Hmotnost3,6 Kg5,3 Kg5,2 Kg2,6 Kg2,9 Kg3,1 Kg3,6 Kg2,4 Kg3,8 Kg3,7 Kg
Hloubka drážky18 mm12 mm14 mm9 mm7 mm9 mm10 mm8 mm13 mm5 mm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 elektrických hoblíků

Einhell TE - PL 850

Einhell TE - PL 850 recenze a test

Elektrický hoblík Einhell TE – PL 850 přijde vhod jak amatérským kutilům, tak se skvěle hodí také pro polo-profesionální práci. Zaujme příkonem o velikosti 850 W, který má pozitivní vliv na další výkonnostní parametry. Hlavně pak tedy na maximální rychlost, která činí 15 000 otáček / min. Potěší i množství maximálního úběru, které je 3 milimetry.

Díky svému provedení dokáže hoblovat šíři o velikosti 82 milimetrů a maximální hloubka drážky činí 18 milimetrů. Na výsledku má velký podíl i nůž z tvrdokovu, stejně tak jako použitá automatická ochrana nože.

Nechybí praktická vodicí lišta, nebo aluminiová hoblovací deska. Kladem je možnost nastavení směru, kterým budou odhazovány piliny. Produkt nezklame ani celkovou hmotností celého hoblíku, která činí 3,6 kilogramů. Díky ní je manipulace s hoblíkem jednoduchá a je možné provádět i déletrvající obrábění dřeva.

Polo-profesionální užití, nastavitelný směr odhozu hoblin
Bez kufříku

Black-Decker KW750K

Black-Decker KW750K recenze a test

Hoblík na dřevo Black-Decker KW750K má průměrný příkon 750 W, který zajistí dobré výsledky při úpravě většiny měkkého i tvrdého dřeva. Hoblovací válec využívá oboustranné karbidové nože s vynikající provozní životností. Při práci je možné nastavit, zda se mají hobliny vyhazovat směrem vpravo, nebo vlevo, což zvyšuje praktičnost tohoto modelu.

Hloubka úběru o hodnotě 2 milimetrů je spíše základní hobby hodnota, která se odebere při každém tahu nástroje po dřevě. Samozřejmostí je možnost hloubku nastavit, a to po 0,2 milimetrech. Maximální hloubka drážkování u tohoto hoblíku činí 12 milimetrů.

O přesnost a snadnou práci se starají 3 různé velikosti drážek, které mají tvar písmene V. K přesnosti přispívají také boční vodítka. Maximální hoblovaná šíře je vzhledem ke konstrukci 82 milimetrů. Praktickým příslušenstvím je kufřík na uložení nejenom hoblíku, ale i dalších nezbytností.

Včetně kufříku, karbidové nože, nastavitelná hloubka
Max 2 milimetry úběru

EXTOL PREMIUM EP 1300

EXTOL PREMIUM EP 1300 recenze a test

Elektrický hoblík EXTOL PREMIUM EP 1300 má velmi dobrou hodnotu příkonu, který je celých 1 300 W. Už to samo o sobě mluví v jeho prospěch a zajišťuje vysoký výkon. Opomenout nelze ani dalších několik pozitiv, jako je hlavně hloubka úběru, která může být až 3,5 milimetrů. Zaujme také celková hodnota hoblovací šíře, která činí celých 110 milimetrů.

Svou práci odvede dokonale i díky použití velmi kvalitních nožů. Ty jsou vyrobeny z rychlořezné oceli, která nese označení HSS. Hloubka polodrážky může být od 0, až po 14 milimetrů. Vzhledem k příkonu se pyšní otáčkami, které činí celých 16000 / min.

Možnost nastavení umožní volit 3 různě hluboké drážky pro snižování hran. Stejně tak nechybí možnost práce levou, nebo pravou rukou. Celková hmotnost tohoto hoblíku činí 5 Kg a zaujme také jeho ergonomie a snadný úchop, který má rovněž bezpečnostní rozměr.

Příkon, hloubka úběru, nože z rychlořezné oceli
Vyšší hmotnost

Bosch PHO 3100

Bosch PHO 3100 recenze a test

Hoblík na dřevo Bosch PHO 3100 zaujme svým patentem, který se týká systému nožů s označením Woodrazor. Ty zajistí dokonalé a snadné hoblování bez jakékoliv námahy. Provedení modelu je unikátní i pro svou velmi pohodlnou rukojeť, která nese označení Softgrip. Hodnota jmenovitého příkonu, která se podepisuje na vlastnostech, je 750 W – což odpovídá výstupnímu výkonu 420 W.

Tento model má standardní šíři záběru 82 milimetrů. Hloubku drážky je možné nastavit v rozmezí od 0 až po 9 milimetrů. Nastavit lze i optimální hloubku úběru, jejíž maximum je velmi dobré s hodnotou 3,1 milimetrů.

Maximální volnoběžné otáčky jsou 16 500 / min, čímž ve své třídě dominuje. Stejně tak dominuje extrémně nízkou hmotností, která je jen 2,6 kilogramů. Pro pohodlné srážení hran jsou k dispozici celkem 3 drážky ve tvaru písmene V. Čistotu práce zajišťuje přítomná možnost odsávání hoblin.

Nízká hmotnost, vysoké otáčky, nože Woodrazor
Nižší příkon

EXTOL CRAFT 409113

EXTOL CRAFT 409113 recenze a test

Elektrický hoblík EXTOL CRAFT 409113 zaujme každého domácího kutila s vlastní dílnou. Jde o pomocníka, který má příkon o hodnotě 750 W a díky umístěnému ovládání a konstrukci není problém s ním pracovat jak pravou, tak i levou rukou. Zaujme i velmi nízkou hmotností, která činí pouze 2,8 kilogramu, což se pozitivně promítá do snadné obsluhy.

Maximální otáčky jsou na velmi dobré hodnotě, která je 16 500 ot./min. Hoblovací šířka je vzhledem ke konstrukci standardní a její hodnota činí 82 milimetrů. Nechybí možnost nastavení potřebného úběru až do maximální hodnoty 2 milimetrů.

Hloubka polodrážky je nastavitelná v rozmezí 0 – 7 milimetrů. Napájení je klasické, prostřednictvím kabelu zapojeného do zásuvky. Model zaujme i nastavením směru samotného výhozu pilin a dřevěného prachu, a to buďto na levou, nebo pravou stranu.

Hodnota otáček, výhoz hoblin, nízká váha
Menší úběr

Bosch Professional GHO 6500

Bosch Professional GHO 6500 recenze a test

Hoblík na dřevo Bosch Professional GHO 6500 je určený pro leváky i praváky, a to za pomoci jednoduché aretace spínače. Jeho dalším kladem je parkovací botka, díky které nedojde k poškození dřeva. Využívány jsou 2 nože z rychlořezné oceli HSS, které umožní i opětovné ostření, čímž se snižují náklady na provoz a případné další investice.

Elektrický motor má příkon o hodnotě 650 W a dokáže nabídnout až 16 500 otáček za minutu. Práci rozhodně usnadňuje celkově nízká váha, která je pouze 2,8 kilogramu. Potěší rovněž velikost nastavitelného úběru, která je v rozmezí 0 – 2,6 milimetrů.

Hloubku drážky je možné nastavit od nuly, až po hodnotu 9 milimetrů. Samozřejmostí je i destička s celkem 3 V drážkami pro jednodušší kosení hran. Součástí balení je také praktický klíč, boční doraz a dále také ostřicí zařízení, nebo seřizovací měrky na nože.

Otáčky, nízká váha, příslušenství
Nižší příkon

EXTOL Industrial IEP 26-82

EXTOL Industrial IEP 26-82 recenze a test

Elektrický hoblík EXTOL Industrial IEP 26-82 má přednost nejenom v tom, že nabídne dostatečně velký příkon o hodnotě 710 W, ale jeho kladem je i celková výkonnost použitého elektromotoru, který navíc nabídne dokonalé vyvážení. To se podepisuje jak na rychlosti opracování dřeva, tak i na celkové přesnosti při práci. Zaujme i dostatečně dlouhý kabel do zásuvky, který má 3 metry.

Nechybí odsávání odletujících třísek, které je možné zapojit jak z levé, tak i z pravé strany. Hodnota celkového úběru je plynule regulovatelná podle potřeby, až do hodnoty 2,6 milimetrů. Potěšující je i rychlost maximálních otáček, která činí 16000 ot/min.

Hoblovací šíře je vzhledem k hobby použití standardní a činí 82 milimetrů. Hmotnost tohoto hoblíku je 3,1 kilogramů a hloubku polodrážky je možné nastavit v rozmezí 0 – 10 milimetrů. Určený je pro jakýkoliv druh dřeva, včetně tvrdého.

Dostatečně dlouhý kabel, úběr až 2,6 milimetru
Vyšší hmotnost

Bosch PHO 1500

Bosch PHO 1500 recenze a test

Hoblík na dřevo Bosch PHO 1500 má naprosto jedinečné nože, které zajistí nejenom velmi rychlou možnost výměny, ale i jistotu bezproblémové, rychlé a přesné práce. Jedná se o unikátní patentovaný systém s označením Woodrazor. Další předností je vyhazování pilin s možností připojit sáček, stejně tak jako lze napojit i jakýkoliv běžný vysavač.

Hloubku úběru tohoto zařízení lze nastavit do hodnoty 1,5 milimetrů a příkon činí 550 W. V obou parametrech se řadí spíše do kategorie hobby nářadí, kde bude plně vyhovovat. Pro snadné srážení hran v rozích nechybí celkem 3 drážky ve tvaru V. Hloubka drážky je nastavitelná až do 8 milimetrů.

Nijak nezklame hoblovací šířka, která je standardních 82 milimetrů. Dva parametry, které rozhodně zaujmou, jsou nízká hmotnost 2,4 kilogramu a rychlost otáček, která činí unikátních 19 500 otáček za minutu.

Hodnota otáček, nízká váha, patentované nože Woodrazor
Nižší příkon, nižší úběr

Güde HO 82-850

Güde HO 82-850 recenze a test

Elektrický hoblík Güde HO 82-850 zaujme svým elektromotorem s příkonem 850 W, který nabízí dostatek síly za použití minimální lidské námahy. Konstrukce hoblíku umožňuje nastavení směru odhazování pilin, a to buď směrem doprava, nebo doleva. Díky protiskluzové rukojeti se velmi dobře drží a manipulace je bezpečná.

Nechybí jak masivní základová deska s dlouhou životností, tak i systém jednoduché výměny nožů. Dalším kladem je i automaticky vyklápěná opěrka pro odkládání. Nechybí V drážka v několika velikostech, pro potřebné srážení hran. Otáčky mají hodnotu 16500 ot/min.

Celková šíře opracování je standardních 82 milimetrů. Zaujme jak nastavitelná hloubka drážky v rozmezí 0 – 13 milimetrů, tak i nastavitelný úběr, ten může mít hodnotu až 3 milimetry. Praktickou vlastností je i kabel o délce 3 metry. Váha činí 3,8 kilogramů, což je v porovnání mírně vyšší hmotnost.

Hodnota příkonu, hloubka hoblování, délka kabelu
Vyšší váha 3,8 Kg

DWT HB03-82

DWT HB03-82 recenze a test

Hoblík na dřevo DWT HB03-82 má špičkový elektromotor, což potvrzuje už samotná hodnota jeho příkonu, která činí velmi dobrých 1 010 W. Ten slibuje dostatek síly i pro práci s nejtvrdším dřevem po velmi dlouhou dobu. Dobrá je také hodnota maximálního úběru, ten je nastavitelný až do 3 milimetrů. Potěšující je i hodnota otáček, které činí 16 000 otáček za minutu.

Za standardní se nechá považovat šíře hoblování o hodnotě 82 milimetrů a nastavitelná hloubka polodrážky disponující rozmezím 0 – 5 milimetrů. Díky rukojeti Softgrip se hoblík pohodlně drží i delší dobu a vertikální a horizontální vodítko podporuje celkovou přesnost.

Nechybí otvor na odvod hoblin, stejně jako praktická opěrka určená pro odložení. Nože jsou v případě potřeby vyměnitelné, nebo se dají snadno nabrousit – pomocí dodaného přípravku v příslušenství. Speciální mikro reliéf ve spodní části usnadňuje pohyb po dřevě.

Výkonný motor, rukojeť Softgrip, vyměnitelné nože
Hmotnost 3,7 kg, menší úběr polodrážky

Jak vybrat elektrický hoblík

Elektrické hoblíky je vhodné v první řadě rozdělit do tří kategorií. Buďto se může jednat o variantu určenou pro hobby použití v domácích dílnách, nebo je to varianta polo-profesionální, či se jedná o verzi určenou pro profesionální dřevařské dílny. Od toho se následně odvíjejí i samotné parametry výběru.

Elektrický nebo aku hoblík

Na trhu jasně dominuje elektrický hoblík, který je napájený standardním kabelem, který se zapojí do zásuvky. Kladem je možnost nepřetržité dlouhodobé práce. Nevýhodou je to, že se kabel může plést, nebo potřeba být v dosahu zásuvky. Zde je dobré přihlédnout k délce kabelu, která bývá okolo 3 metrů. Druhou variantou jsou aku hoblíky, které mají hlavní výhodu v možnosti pracovat kdekoliv. Nevýhodou bývá nižší výkon a také skutečnost, že se baterie vybíjí. Aku hoblík je tedy vhodnější na menší práce, na které vystačí zásoba energie v akumulátoru.

Hmotnost

Důležitým kritériem při výběru hoblíku na dřevo je jeho váha. Čím je lehčí, tím snadnější s ním je manipulace a déle s ním bude možné pracovat. Ty nejlehčí modely mohou vážit jen okolo 2,5 kilogramu, což je velmi dobrá hodnota. Výjimkou však nejsou ani takové, které váží 5 – 6 Kg. Zde už se jedná hlavně o profi varianty s velmi výkonným elektromotorem, který má na hmotnosti nemalý podíl.

Příkon

Čím větší příkon je, tím je elektrický hoblík výkonnější a tím nabídne lepší parametry. U obyčejnějších menších a hobby modelů lze počítat s příkonem okolo 500 – 600 W. Kdo to myslí s úpravou dřeva vážně, měl by jeho výběr začínat na hodnotách okolo 700 – 800 W. Existují však i takové, které mají hodnotu příkonu přes 1 000 W.

Parametry hoblování

Prvním parametrem při výběru elektrického hoblíku, na který hledět, je takzvaný úběr. Jedná se o množství dřeva, které lze jedním tahem odstranit. Celková výška úběru by měla být vždy nastavitelná. Hoblíky z hobby kategorie mohou mít úběr v rozmezí 1 – 2 milimetry. U těch lepších se hodnota pohybuje okolo 3 milimetrů a je nasnadě, že u nejlepších ještě stoupá.

Druhým důležitým parametrem je šíře hoblování. Mezi dnes poměrně běžný standard patří šíře 82 milimetrů, která by měla být zároveň i hranicí nejnižší. Pokud se jedná o pokročilejší model, pak není problém najít na trhu i varianty s hodnotami šíře 100 – 200 mm.

Funkce a vlastnosti

Můžeme se setkat s možností odsávání hoblin s nastavením z pravé nebo z levé strany, či možnost jejich zachytávání do vaku. Dále je dobrým prvkem vodící lišta, která nemusí být jenom vertikální, ale může být také horizontální. Praktická se jeví i možnost aretace spínače, která napomáhá úlevě ruce při dlouhotrvající práci. Hoblík se po aretaci také mnohem lépe ovládá a je jedno, jestli pravou, nebo levou rukou.

4.4/5 - (17 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.