Elektronika,

Nejlepší drony: s kamerou, mini aj. | Recenze, test

Létající dron plní roli jak oblíbené hračky, tak nástroje výdělku v různých oborech, jelikož dálkově ovládaný RC model umožňuje pořídit naprosto unikátní záběry určitého místa z ptačí perspektivy. Kvadrokoptéra nebo i více vrtulový stroj, může být ovládán z mobilu, tabletu nebo dálkovým ovladačem, což má dopad především na dolet. Na pilotování dronů se vztahují podmínky o provozu bezpilotních letounů, takže si (hlavně v případě profi dronů) pečlivě nastudujte pravidla.

Dron s kamerou, nebo bez?

Kromě letových vlastností lze nabídku rozdělit na drony s kamerou, nejlépe 4k případně full HD, a drony bez kamery. Ty, co jí postrádají, jsou typicky levnější drony například pro děti nebo začátečníky k manévrování a zdokonalování techniky. Většina dronů však kameru má, a to buď integrovanou nebo odnímatelnou. Dražší drony pak kromě gyroskopu pro stabilizaci kamery umožní třeba i živý přenos HD videa.

Zohlednit byste měli nejen kapacitu baterie a délku výdrže, rychlost letu a dosah, rozlišení kamery, ale i specifické vlastnosti. Například zda je kamera integrovaná nebo odnímatelná, případně jaké letové funkce nabídne (typicky Follow me, Point of interest apod.). Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší drony a jejich recenze.

Nejlepší drony – TOP 7

V tabulce je výběr 7 nejlepších dronů z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelDosahRychlostDélka letu 
DJI Mavic Pro DJIM0250 recenze a testDJI Mavic Pro DJIM02507000 m64 km/h27 min
SYMA X5C recenze a testSYMA X5C150 m-8 min
DJI Spark DJIS0200 recenze a testDJI Spark DJIS02002000 m50 km/h16 min
Ryze Tech Tello TEL0200 recenze a testRyze Tech Tello TEL0200100 m30 km/h13 min
DJI Phantom 4 DJI0420 recenze a testDJI Phantom 4 DJI04205000 m72 km/h28 min
SYMA X8HW recenze a testSYMA X8HW70 m40 km/h7 min
DJI Mavic Air Fly More Combo recenze a testDJI Mavic Air Fly More Combo10000 m68,4 km/h21 min

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 DJI Mavic Pro DJIM0250SYMA X5CDJI Spark DJIS0200Ryze Tech Tello TEL0200DJI Phantom 4 DJI0420SYMA X8HWDJI Mavic Air Fly More Combo
Rozlišení videa4KHDFull HDHD4KHD4K
Rozlišení fotoaparátu12 Mpx2 Mpx12 Mpx5 Mpx12 Mpx1 Mpx / 8 Mpx32 Mpx
Hmotnost743 g200 g300 g80 g1380 g600 g430 g
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 7 dronů

DJI Mavic Pro DJIM0250

DJI Mavic Pro DJIM0250 recenze a test

Dron s kamerou 4K DJI Mavic Pro DJIM0250 nadchne svými profesionálními vlastnostmi a přesto přijatelnou cenou. Jeho dosah činí až 7 kilometrů při maximální rychlosti dosahující až 64 kilometrů v hodině. Na plné nabití dokáže létat po dobu 27 minut. Disponuje kamerou, která umí natáčet v rozlišení 4K Ultra HD s využitím 30 FPS a samotný zorný úhel kamery činí 78,8 stupňů.

Je vybaven unikátní technologií vyhýbání se překážkám. Disponuje také režimem Tripod, který umožní létat v interiérech. V exteriéru zase přijde vhod výbava v podobě GPS/GLONASS. Dokáže také automaticky vyrovnávat výšku od země. Dále disponuje režimem Gesture, který nabídne možnost jednoduchého pořizování selfie. Fotoaparát má rozlišení 12 Mpx.

Dron je možné propojit s telefonem s využitím Wi-Fi. Jeho hmotnost je adekvátních 743 gramů. Konstrukce umožňuje praktické složení, což usnadní jeho transport. Zaujme i kompaktní dálkové ovládání se snadným úchopem.

Rychlost a dolet spolu s ovládáním, kamera 4K, selfie režim Gesture
Bez možnosti upgradu kamery

SYMA X5C

SYMA X5C recenze a test

Levný dron SYMA X5C nabídne možnost natáčení v HD rozlišení. O snadné ovládání a udržení ve vzduchu se stará 6 kanálový gyroskop. Zapnout lze také speciální režim pro začátečníky. Na jedno nabití, které probíhá přes USB port, je možné s dronem létat po dobu přibližně 8 minut. Dosah dronu je v závislosti na podmínkách okolo 80 až 150 metrů.

Ovládání probíhá v pásmu 2,4 GHz. Využívá se 4 kanálové ovládání pro možnost létání všemi směry. Zajímavým doplňkem je využití 2 barevného osvětlení. Natočená data, stejně jako fotografie pořízené během letu se ukládají na SD kartu.

Součástí balení jsou i náhradní díly v podobě 4 dodatečných vrtulí. Nechybí také ovladač, jehož součástí je praktický LCD displej. Jeho napájení je řešeno využitím 4 AA tužkových baterií. Rozměry dronu činí 31 × 38 × 14 cm.

Režim pro začátečníky, náhradní díly, cena/výkon
Provozní výdrž, delší nabíjení

DJI Spark DJIS0200

DJI Spark DJIS0200 recenze a test

Dron s Full HD kamerou DJI Spark DJIS0200 využívá při natáčení 1/2,3″ CMOS snímač. Umožní i pořizování fotografií v rozlišení až 12 megapixelů. Na kvalitě záznamů se podepisuje také mechanická stabilizace obrazu. Dron zaujme kompaktními rozměry, stejně jako hmotností o velikosti pouze 300 gramů.

Na jedno nabití je schopný létat po dobu 16 minut, což představuje v současnosti průměr mezi profi a levnými drony. Od pilota se díky dosahu může vzdálit až na celé 2 kilometry. Na maximální výkon navíc dokáže letět rychlostí 50 kilometrů v hodině. Moderní funkcí je Flight Autonomy, která zajišťuje maximální bezpečnost při každém letu. Nechybí také unikátní podpora gest.

Mezi kvalitní funkce patří jak GPS, tak i VPS. Nabídnout dokáže i funkci Face Aware, která zajistí snadné a rychlé vzlétnutí z dlaně. Veškeré natočené záznamy je možné přenést do aplikace DJI GO 4, která umožní snadnou editaci a další využití.

Kompaktní rozměry, Full HD kamera a stabilizace, vzlétnutí z dlaně
Málo gest pro ovládání, jen základní editor videa

Ryze Tech Tello TEL0200

Ryze Tech Tello TEL0200 recenze a test

Mini dron Ryze Tech Tello TEL0200 je vybaven kamerou, která dokáže pořizovat záznamy v rozlišení 720p HD. Dále disponuje funkcí Smart Switch, která využívá 2 antény pro perfektní přednost obrazu. Přenos signálu je realizován až na vzdálenost 100 metrů. Na jedno nabití je možné s dronem létat po dobu zhruba 13 minut.

Zaujme jeho kvalita, kterou zaručuje pohonný systém od DJI. Díky funkci Throw & Go ho stačí doslova hodit do vzduchu a tím lze realizovat jeho vzhled. Díky přednastaveným 8 druhům akrobacie lze jednoduše realizovat i složité triky.

Technologie Bounce Mode zajistí snadná start, ale i bezpečné přistání přímo na dlani. Nechybí přednastavené módy pro videa, s označením Circle, 360 a dále také Up & Away. Na kvalitu záběru má vliv i elektronická stabilizace odrazu. Kromě natáčení lze i fotit v rozlišení 5 Mpx.

8 režimů akrobacie, Bounce Mode, Throw & Go
Slabší dolet, bez ovladače

DJI Phantom 4 DJI0420

DJI Phantom 4 DJI0420 recenze a test

Dron DJI Phantom 4 DJI0420 lze zařadit do kategorie profesionálních kvadrokoptér. Odpovídají tomu jeho vlastnosti. Kamera dokáže nabídnout natáčení v rozlišení 4K 60 FPS. Zaujme jednopalcový 12 Mpx snímač s mechanickou uzávěrkou. Baterie dokáže na jedno nabití dodávat energii až na 28 minut letu. Zaujme také výkon dronu, díky kterému je možné letět rychlostí až 72 km/h na vzdálenost 5 kilometrů.

Kvalitní ovladač je kromě jiného vybaven také displejem o velikosti 5,5 palce. Nechybí podpůrné a praktické režimy, jako je technologie FlightAutonomy, nebo důležitý GPS modul, který je vzhledem k doletu nezbytný. Krom toho má ve výbavě i dálkoměr nebo kompas. Nahrávané záběry jsou ukládány na SD kartu a praktický je i přítomný HDMI konektor.

Hmotnost dronu je 1 380 gramů, tedy výrazněji těžší než ostatní srovnávané modely. Zaujmou infračervené snímače, které pomáhají vyhnout se překážkám ve 4 směrech. Ovladač využívá technologie Lightbridge pro dokonalý přenos jak na klasické frekvenci 2,4 GHz, tak i na frekvenci 5,8 GHz. K dispozici je i Wi-Fi modul.

Video 4K 60 FPS, vyhýbání se překážkám, GPS a Glonass
Pořizovací cena dronu i dílů

SYMA X8HW

SYMA X8HW recenze a test

Kvadrokoptéra SYMA X8HW je dron disponující HD kamerou s možností pořizování záběrů z ptačí perspektivy. Zvládne i fotografie v základu s rozlišením 1 MPx. Velkým kladem je stabilita letu, která je zajištěna díky 6 osé stabilizaci s využitím gyroskopu. Na jedno nabití tento dron může být ve vzduchu zhruba 7 minut. Doba nabíjení trvá zhruba 200 minut.

Dosah během létání je okolo 70 metrů. Dobrý je i výkon, který umožní létat až rychlostí 40 kilometrů v hodině. Odolná plastová konstrukce a kryty vrtulí chrání před nečekanými událostmi, jako jsou pády a také nárazy.

Ovladač využívá klasické frekvence 2,4 GHz. Na dronu zaujme nejenom to, že nabídne Wi-Fi modul, ale také to, že má také funkci barometru. Díky tomu dokáže automaticky udržovat požadovanou výšku. O dobrou identifikaci ve vzduchu se starají LED diody, které ho dokonale osvětlí.

Nízká cena a bytelné provedení, 6 osá stabilizace, kryty vrtulí
Nabíjení 200 minut, rozlišení základní kamery

DJI Mavic Air Fly More Combo

DJI Mavic Air Fly More Combo recenze a test

Pokud hledáte výkonný a funkcemi našlapaný dron, pak zbystřete. DJI Mavic Air Fly More Combo je dron s kamerou v rozlišení 4K s funkcí HDR. Ta nabídne také zorné pole o velikosti 85 stupňů a profesionální záběry získáte i skrze 32 MP sférická panoramata. Unikátní je také dolet modelu, který je až 10 kilometrů. Bez problémů zvládne i větší výšku, a to až do hranice 5 000 metrů.

Na maximální výkon umí vyvinout rychlost až 68,4 kilometrů v hodině s maximální dobou letu na jedno nabití kolem 21 minut. Unikátem je systém APAS, díky kterému je zajištěno snadné vyhýbání se překážkám. Dron umožní snadné propojení s mobilním telefonem pomocí Wi-FI, samozřejmé je pak využití ovladače.

Pyšní se hmotností pouze 430 gramů a také skládací konstrukcí. Do jeho výbavy patří mimo jiné GPS/GLONASS, nebo integrované úložiště o velikosti 8 GB. To lze rozšířit pomocí micro CD karty o dalších 128 GB. Zaujme i funkce QuickShots, stejně jako funkce SmartCapture, která zajistí intuitivní ovládání pomocí gest.

Kvalita videa a foto, chytré funkce, ovládání
Nelze nabíjet přes USB-C, podle ohlasů nižší doba letu

Nejprodávanější drony

Nejprodávanější drony na trhu jsou ty od značek: DJI, Syma, Ryze, Aerium. Levný dron pro začátečníky pořídíte už od 2000 Kč. Cena profi dronu s kamerou se pohybuje od 20 000 Kč výše.

Jak vybrat dron

Vizuálně prvním krokem výběru drona je konstrukce, tedy podle toho, kolik má vrtulí. To následně ovlivňuje hlavně jeho letové vlastností. Setkat se lze s variantou se 3 vrtulemi (trikoptéra), která však příliš běžná není. Co naopak jasně dominuje, to je takzvaná kvadrokoptéra, která má celkem 4 vrtule.

Existují i takové druhy dronů, u kterých je využito dokonce 6 (hexakoptéra), nebo také 8 vrtulí (oktokoptéra). Ty už se používají hlavně v kombinaci s těžkou natáčecí technikou. Výhodou je jejich stabilita a odolnost proti povětrnostním podmínkám při venkovním lítání, nevýhodou pak menší obratnost.

Sortiment lze dále rozdělit na outdoor a indoor drony. Logicky se liší hlavně tím, jaké mají letové a vyrovnávací vlastnosti, ale i výkon, stejně jako velikost. Do interiéru patří drony malé, lehké a méně výkonné. Do exteriéru pravý opak. Tedy spíše větší s vyšším výkonem a vlastnostmi, které si dokážou poradit s povětrnostními podmínkami, které ve venkovním prostoru nikdy nejsou ideální.

Doba letu a rychlost

Dron by měl vydržet ve vzduchu co nejdéle. Vliv na to má hlavně baterie a její kapacita. Čím je vyšší, tím déle dron vydrží, ale tím více váží a tím více energie může být spotřebováváno. U prodávaných modelů tak výrobci sami uvádějí, jak dlouho je možné s dronem létat. Ty nejjednodušší modely, jako je třeba mini dron, dokážou na jedno nabití létat okolo 7 – 10 minut, což je spíše kratší doba. U těch nejlepších je to doba přesahující i 20 minut na jedno nabití. Plusem zde může být i výměnný akumulátor. Po vybití se s dronem přistane, vymění se baterie a ten může opět do vzduchu.

Vliv na rychlost má nejenom výkon, ale i samotná konstrukce či hmotnost dronu. Dá se říci, že u jednoduchých modelů je rychlost v nižších desítkách kilometrů za hodinu. Na opačné škále u profesionálních dronů s dlouhým doletem je to typicky 50 km/h a více.

Ovládání

Na trhu lze najít drony, které se dají ovládat i pomocí mobilního telefonu nebo tabletu, navíc s možností živého přenosu z kamery na dronu. Využíváno je technologie Bluetooth nebo W-Fi. Takové ovládání není ani příliš přesné, ani nenabídne nijak dobrý dosah. Proto jsou vyžívány ovladače, které mohou pracovat na frekvenci 2,4 Ghz, nebo i na frekvenci 5,8 GHz. Kvalitnější se mohou pyšnit dosahem, který je v rozmezí i 5 – 10 kilometrů. Jde spíše o profesionální stroje. U těch pro rekreační použití jsou vhodnou hodnotou alespoň desítky až stovky metrů.

Letové funkce

Ne vždy musí mít let dronu v rukách jenom samotný pilot. Mnoho lepších modelů dnes nabídne i řadu doprovodných funkcí. Samozřejmostí by dnes měly být hlavně různé gyroskopy a stabilizace, které se postarají o bezproblémový let v ne úplně ideálních podmínkách. Chybět nemusí ani technologie, které zajistí automatické udržení požadované výšky. Jak díky GPS, tak i pomocí barometrické funkci. Kvalitní dron umí nabídnou i schopnost automatické detekce překážek, kterým se navíc umí sám vyhnout. Jsou i stroje, které mají předdefinované letové vlastnosti, a tak lze jednoduchým pokynem realizovat určité obraty, triky a jiné prvky.

Kamera

Na trhu je možné vybírat ze dvou kategorií. Je to klasický dron, který nemá kameru a je určený jenom k létání, zábavě a zdokonalování pilotových vlastností, případně obsahuje nástavec na akční kameru. Druhou možností je dron s integrovanou nebo odnímatelnou kamerou, určený k natáčení z ptačí perspektivy. Zde se předpokládá využití na pořizování a následné zpracování různých záběrů.

Dron s kamerou je proto vhodné vybírat podle vlastností samotné kamery. Hlavní roli by zde mělo hrát rozlišení. Méně kvalitní kamery začínají na rozlišení 720p. Kdo to myslí s natáčením vážně, měl by sáhnou po variantě, která umí natáčet alespoň ve Full HD rozlišení. Tím nejlepším jsou však kamery s pořízením záznamu ve 4K UHD rozlišení, a to nejenom s 30, ale i 60 FPS.

Dále by měla kamera umět pořizovat fotografie. Levnější dron nabídne rozlišení v jednotkách Mpx. Kvalitu opět poznáte právě podle vyšší hodnoty. Mluvit tak můžeme o rozlišení přesahující 10 Mpx, což nabídnou ty nejlepší stroje na trhu.

Materiál a váha dronu

Když se podíváme na malý a lehký mini dron, je obvykle vyrobený z plastu, který však nemusí vždy zcela úplně vyhovovat kvalitativním požadavkům. Dále se lze setkat s variantou, kterou je dural, který je stále celkem levný a jeho kvalitativní vlastnosti nejsou nijak špatné, díky větší tvrdosti. Třetí variantou bývá karbon, který už patří k materiálům nejdražším, ale pro své vlastnosti mezi materiály velmi lehké, bohužel i poměrně křehké.

Z jakého materiálu by tedy měl dron být? Nutno podotknout, že zmíněné druhy nepředstavují kompletní nabídku. Vycházet byste měli především ze zamýšleného účelu použití. U sportovních aktivit například hraje váha významnou roli a daný materiál by tomu měl odpovídat.

Další funkce a vlastnosti

Kvalitní dron s kamerou může nabídnout třeba i funkci určenou k pořizování selfie, k čemuž je možné využívat jak detekci obličejů, tak i ovládání pomocí gest, která kamera a řídící jednotka zpracuje. Dále může jít o vlastnost jednoduchého startu, který může proběhnout jak z dlaně, tak i tím, že bude dron jednoduše hozený do vzduchu.

Mezi další funkce může patřit ukládání záznamu nejenom na paměťovou kartu, nebo možnost jeho přenášení. Řada modelů dokáže disponovat také vlastním úložištěm až o velikosti několika GB. Ty nejlepší mají i HDMI port pro připojení třeba k televizi.

4.3/5 - (31 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.