Domácnost,

Domácí vodárny: Test a recenze 10 nejlepších

Domácí vodárna řeší hned několik účelů spojených s dopravou vody. Jako hlavní lze označit zásobování rodinného domu nebo chaty vodou tam, kde není k dispozici klasický vodovod. Kromě běžného použití v domácnostech je možné vodárnu využít rovněž na zavlažování zahrady nebo přečerpávání vody.

Kromě domácí vodárny do studny nebo vrtu, typicky s ponorným čerpadlem pro potřebný tlak, existuje také zahradní vodárna na zalévání, která přijde vhod v různých zahrádkářských koloniích. Tam najde uplatnění automatická samonasávací vodárna, klidně bez tlakové nádoby, čímž odpadne zároveň i plno starostí.

Darling na vodu

Darling je slangový výraz označující vodárny s tlakovou nádobou. Často se pojí s českým výrobcem domácích vodáren Sigma, které i přesto, že za více než 150 let prošly mnoha změnami, si stále zachovávají kvalitní provedení a dlouhou životnost. Darling na vodu se skládá z čerpadla SVA, tlakové nádoby, tlakoměru, tlakového spínače a dalších komponent.

Na trhu existuje řada variant, které se liší objemem nádoby, dopravní a sací výškou, případně průtokem. Hlavně na zásobování domu je potřeba ohlídat, zda je domácí vodárna s filtrem nebo zda disponuje frekvenčním měničem pro udržení konstantního tlaku vody. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší domácí vodárny a jejich recenze.

Nejlepší domácí vodárny – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších domácích vodáren z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Metabo HWW 3300/25 GGardena 3000/4 Eco ClassicELPUMPS VB 25/1500 BGüde GDT 1200 IGardena 5000/5 ComfortAL-KO HW 4000Güde HWW 3100Grundfos Scala2Hecht 3800Metabo HWAI 4500 Inox
Hmotnost20,1 kg14 kg20,5 kg11 kg13,8 kg17,9 kg10 kg9,5 kg7 kg13 kg
Výkon900 W650 W1500 W1200 W1300 W1000 W600 W550 W800 W1300 W
Výtlačná kapacita3300 l/hod2800 l/hod6300 l/hod6000 l/hod5000 l/hod4000 l/hod3100 l/hod4800 l/h3200 l/h4500 l/hod
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 domácích vodáren

Metabo HWW 3300/25 G

Metabo HWW 3300/25 G recenze a test

Domácí vodárna Metabo HWW 3300 je vybavena kondenzátorovým a bezúdržbovým motorem, který má výkon 900 W. Zároveň disponuje ochranou proti přetížení a také přehřátí. Zaujme i tím, že se jedná o typ motoru, který je kompletně bezúdržbový. Díky svému výkonu dokáže čerpat až 3 300 litrů vody za hodinu.

Zaujmou i další parametry, jako je výška sání, která umožní čerpat vodu až z hloubky 8 metrů. Maximální dopravní výška je až 45 metrů. Dále nechybí ani nádoba na vodu, která má objem 24 litrů a do které se načerpaná voda ukládá a odkud je distribuována dále.

Samotný tlak, který vznikne v nádobě, je 4,5 baru. Domácí vodárna je díky své hmotnosti 16,2 kilogramů celkem mobilní. Je také snadno použitelná, jelikož ji s využitím kabelu o délce 1,5 metrů stačí jednoduše zapojit do zásuvky a poté jedním tlačítkem spustit.

Výkonný motor, bezúdržbový provoz
Kratší kabel

Gardena 3000/4 Eco Classic

Gardena 3000/4 Eco Classic recenze a test

Zahradní vodárna Gardena 3000/4 Eco Classic patří mezi varianty, které patří do segmentu těch kompaktních. To potvrzuje také její hmotnost, která činí 14 kilogramů a je možné ji snadno přenést na požadované místo. Je to ideální domácí vodárna do studny, kterou je možné využít jak na zahradě, tak i v domácnosti.

Maximální výška sání je díky motoru o výkonu 650 W přesně 8 metrů. Při svém, nepřetržitém provozu zvládne za jednu hodinu přečerpat až 2 800 litrů vody. Ta pochopitelně jde do domácnosti přes nádobu, která má objem 24 litrů a u které výrobce udává i to, že se po dobu 5 let nemusí jakkoliv udržovat.

Maximální tlak této vodárny jsou 4 bary a pokud jde o celkovou výtlačnou výšku, zaujme tím, že může být až 40 metrů. Zaujme i možnost pracovat s teplejší vodou, která může mít až 35 stupňů Celsia. Samozřejmostí jsou i ochranné funkce, jako je ochranná třída IP X4.

Kompaktní použití, možnost teplejší vody, tlak 4 bar
Přečerpá méně vody

ELPUMPS VB 25/1500 B

ELPUMPS VB 25/1500 B recenze a test

Typ domácí vodárny ELPUMPS VB 25/1500 B zaujme hlavně svým motorem, který umí nabídnout výkon 1 500 W. To se pozitivně podepisuje na dalších zajímavých parametrech. A to třeba na dopravní výšce, která může činit až 48 metrů. Také nelze opomenout množství načerpané vody, která může za hodinu činit velmi dobrých 6 300 litrů.

Mezi přednosti vodárny patří i tlak o výši celých 4,8 bar, stejně jako velmi dobrá výška sání, kdy lze vodu čerpat až z hloubky celých 9 metrů. Nechybí ani systémy založené na ochraně motoru, aby u nich nemohlo dojít k přehřátí.

Nádoba, která je k dispozici, má dobrý objem, a to 25 litrů. Díky kovové konstrukci je zajištěna také odolnost a dlouhá životnost. Horší je mobilita, jelikož hmotnost s ohledem na provedení činí 20 kilogramů.

Tichý chod, dobrý výkon, odolné provedení
Předfiltr jako příslušenství

Güde GDT 1200 I

Güde GDT 1200 I recenze a test

Domácí vodárna s ponorným čerpadlem Güde GDT 1200 I je jedna z mála modelů tohoto provedení. Integruje v sobě výkonné čerpadlo, které má příkon 1200 W a elektronický tlakový spínač, který uvede čerpadlo do procesu ve chvíli, kdy dojde k poklesu tlaku, například otočením kohoutku nebo zmáčknutím zavlažovací pistole.

Je ideální k čerpání čisté vody ze studní, zásobníků vody nebo šachet a to pod vysokým tlakem až 4 bary. Maximální výtlačnou výšku má 40 metrů, a proto s touto vodárnou nebude mít většina spotřebitelů problém. Podle recenzí a zkušeností spotřebitelů má zařízení dobré dílenské zpracování a dokáže vyvinout výborný tlak.

Integrovaný tlakový spínač má v sobě zabudovanou ochranu proti chodu nasucho, zpětnou klapku i funkci automatického spuštění a odpojení čerpadla. Vodárna je dále také vhodná pro automatické zavlažovací systémy, přičemž maximální velikost pevných příměsí smí být 1 milimetr. Má vysoký stupeň ochrany IP X8 a vodu může čerpat až do teploty 35 stupňů Celsia.

Kompaktní kvalitní vodárna, velice dobrý tlak, poměr cena/výkon
Nic zásadního

Gardena 5000/5 Comfort

Gardena 5000/5 Comfort recenze a test

Automatická vodárna Gardena 5000/5 Comfort zaujme svými parametry. Nezklame především výkonný motor o hodnotě 1 300 W. díky tomu je zajištěna i dobrá dopravní výška, která může činit až 50 metrů. Díky tomu to může být vhodná domácí vodárna na chatu i do domácnosti.

Maximální výtlačná kapacita je 5 000 litrů a pokud jde o samonasávací výšku, ta činí také velmi dobrých 8 metrů. Je to domácí vodárna s filtrací, díky čemuž se zlepšuje kvalita vody i prodlužuje celková životnost.

Mezi další přednosti patří LED displej informující o provozu, stejně jako výpustný ventil, který umožní vodu snadno pustit zpět. Díky kompaktním rozměrům a díky hmotnosti 11,5 kilogramu není problém čerpadlo také kamkoliv přenést. I bez nádrže dokáže nabídnout dobrý tlak, a to 5 barů.

Dobrá výtlačná výška, snadný transport
Bez nádrže

AL-KO HW 4000

AL-KO HW 4000 recenze a test

Malá domácí vodárna AL-KO HW 4000 ke svému výkonu využívá elektromotor o výkonu 1 000 W. Dále disponuje zajímavým systémem s označením Flow-Control-Systém, který dokáže vodárnu kontrolovat, a to 24 hodin denně. Zajišťuje tak bezproblémový automatický provoz.

Vodárna má také vlastní tlakovou nádobu, a to s objemem celých 17 litrů. Mezi další důležité parametry patří dobrá sací výška o hodnotě 8 metrů, stejně jako sem patří i dobrá dopravní výška, která činí 35 metrů.

Díky svému výkonu je možné za jednu hodinu provozu dopravit až 4 000 litrů vody. Dále zaujme i integrovaný XXL filtr, který má vliv jak na kvalitu vody, tak ochranu čerpadla a prodloužení jeho životnosti. Filtr lze navíc snadno měnit.

Výměnný filtry, dobrý výkon, Flow-Control-Systém
Menší objem nádoby

Güde HWW 3100

Güde HWW 3100 recenze a test

Güde HWW 3100 je praktická domácí vodárna do vrtu nebo studny, která zaujme také nastavitelným tlakovým spínačem. Samozřejmostí je také kvalitní elektromotor, který dokáže nabídnout výkon o hodnotě 600 W.

Součástí konstrukce je i kovová nádoba na vodu o objemu 19 litrů. Díky svému výkonu je možné za hodinu provozu načerpat až 3 100 litrů vody. Zatímco maximální sací výška je celkem standardní, zaujme hlavně dopravní výška, která činí velmi dobrých 86 metrů.

Díky svým parametrům dokáže bez problému zásobovat jednu plně vybavenou koupelnu. A to zcela bez práce, jelikož nechybí automatický samonasávací mechanismus, s automatickým vypnutím. Díky nohám je možný provoz s postavením na rovné ploše, nebo i provoz s montáží na pevno. Případný transport je díky hmotnosti pouze 10 kilogramů velmi jednoduchý.

Dopravní výška, nízká hmotnost, automatický provoz
Pro menší koupelny

Grundfos Scala2

Grundfos Scala2 recenze a test

Domácí vodárna Grundfos Scala2 je velice kvalitní zařízení bez tlakové nádoby, které patří mezi nejprodávanější automatické vodárny tohoto typu. Díky absenci tlakové nádoby a výtečnému zpracování je vodárna velice tichá, což opakovaně potvrzují recenze spotřebitelů.

Ti také dále oceňují kompaktní rozměry, velice jednoduchou instalaci i snadné nastavování tlaku vody ve vodovodním vedení. Jedná se o samonasávací vodárnu, která kromě zásobování vodou může sloužit také pro posílení tlaku ve vodovodní soustavě. Samozřejmostí jsou zabudované snímače tlaku, zpětná klapka, integrovaný frekvenční měnič anebo inteligentní ovládání.

I přes menší příkon 550 W je vodárna výkonná, dopravní výšku má až 45 metrů a průtok vody může činit až 4800 litrů za hodinu. Disponuje také bezpečnostními pojistkami, které čerpadlo včas zastaví při chodu na sucho anebo při nadměrné teplotě. Oproti jiným domácím vodárnám má rovněž skvělé parametry například u maximálního tlaku 10 barů, anebo u maximální teploty 45 °C.

Domácí vodárna bez tlakové nádoby, velmi nízká hlučnost, moderní a kvalitní provedení
Vyšší pořizovací cena

Hecht 3800

Hecht 3800 recenze a test

Automatická domácí vodnárna Hecht 3800 má nejrozšířenější provedení, skládá se z povrchového zahradního čerpadla a tlakové nádoby. Právě ta je podle výrobce vyrobena z jakostní oceli a má standardní objem 20 litrů. Příkon čerpadla 800 W je pro většinu uživatelů zcela dostačující a oproti jiným zařízením nabízí i více úsporný provoz.

Podle recenzí a testů spotřebitelů je vodárna spolehlivá, kvalitní a má poměrně nízkou hlučnost při provozu. Výhodou je její standardní zapojení jako u většiny současných i starších typů, při výměně za starou vodárnu tak nevznikají většinou žádné větší potíže.

Je vhodná pro čerpání čisté vody z nádrží anebo ze studní, potěší její široká stabilní základna nebo přítomnost plnícího a vypouštěcího šroubu. Její technické parametry se řadí mezi průměr, ať jde již o maximální tlak 3,8 barů, dopravní výšku 8 m, výtlak 38 m anebo maximální průtok 3200 litrů vody za hodinu.

Kvalitní a levná domácí vodárna, úsporný tichý provoz
Nic zásadního

Metabo HWAI 4500 Inox

Metabo HWAI 4500 Inox recenze a test

Poslední domácí vodárnou a bez tlakové nádoby je Metabo HWAI 4500 Inox, která svými parametry rozhodně zaujme. Primárně nezklame kondenzátorový motor, který nabídne příkon 1 300 W. Kladem je určitě sériově integrovaný filtr, který prodlužuje životnost, a dále zpětný ventil bránící nežádoucímu odtoku vody.

Mezi další klady patří inteligentní elektronika, která zajistí bezúdržbový a automatický provoz. A to výkonný, jelikož vodárna umí za hodinu přečerpat až 4 500 litrů vody. Dokáže také vodu bez problémů vysát až z hloubky 8 metrů, a samotná dopravní výška činí neméně kvalitních 48 metrů.

Vodárna má i ochranné prvky, jako je chod na sucho, nebo eliminace přehřátí motoru. Také nechybí integrovaná LED indikace, která pomáhá uživatelům s kontrolou, zda vše funguje dle plánu, přesně tak, jak by mělo. Díky vypouštěcímu šroubu lze vodu vypustit i bez použití nářadí.

LED indikace, ochranné funkce
Spíše na zahradu

Nejprodávanější domácí vodárny

Nejprodávanější domácí vodárny na trhu jsou ty od značek: Grundfos, Gardena, Elpumps, AL-KO, Wilo. Vyhledávaný je rovněž darling na vodu Sigma od českého výrobce, nebo domácí vodárna Lidl, která se občas vyskytne v prodeji.

Jak vybrat domácí vodárnu

Domácí vodárna by měla být primárně vybrána podle toho, k jakému účelu ji lze používat. Kategorie se liší podle toho, zda se jedná o model určený na zahradu, na zalévání, nebo pro plnohodnotné zásobení domácnosti. Pokud se podíváme na využití pro zahradu, měl by být průtok okolo 1 500 litrů za hodinu. Pro využití v domácnosti je vhodné hledět na průtok okolo 2 až 4 tisíců litrů za 1 hodinu.

Sací a dopravní výška

I tento parametry je při výběru velmi důležitý, jelikož ovlivňuje to, zda vodárna zvládne použití na konkrétním místě, s ohledem na vzdálenosti. Prvním důležitým parametrem je sací výška. Jde o hodnotu hloubky, z jaké je vodárna schopna čerpat vodu. Většina modelů má danou hodnotu okolo 8 metrů. Ty lepší mohou nabídnout 9 a více.

Druhou hodnotou, na kterou se zaměřit, je takzvaná výtlačná výška. Ta určuje délku potrubí, které bude spojeno s bezproblémovým vedením vody. Obecně je používán výpočet, kdy na 10 metrů musí být tlak alespoň 1 bar. Současné vodárny dnes umí nabídnout výšku začínající na 30 metrech, u těch lepších okolo 40 i 45 metrů.

Velikost tlakové nádoby

Na trhu se dají najít i domácí vodárny, které jsou bez tlakové nádoby. Jedná se tedy spíše o čerpadla než řešení, kterým je plnohodnotná domácí vodárna. Většina modelů ale takovou nádobu má. Ta by se měla vybírat primárně podle svého objemu. Když se vezmou v potaz spíše menší modely, tak mluvíme o velikosti okolo 15 litrů. Větší a kvalitnější vodárny už mohou mít velikost okolo 20 až 25 litrů.

Ochranné funkce

Ty jsou při automatickém provozu velmi důležité. Základem by měla být ochrana motoru, a to primárně proti přehřátí. Dále také systém, který motor v případě problémů vypne. Také by neměla chybět ochrana čerpadla, a to primárně proti nasání vzduchu, což by ho mohlo poškodit.

Důležitý je rovněž filtr, pomocí kterého dojde k čerpání výhradně jenom čisté vody, čímž se také eliminuje riziko poškození, stejně jako dojde k tomu, že se prodlouží životnost samotné vodárny. U některých je možné najít i různé indikátory, které signalizují aktuální stav.

Praktické funkce

Ani ty by neměly chybět. Mezi naprostou samozřejmost můžeme zařadit například zpětnou klapku, která eliminuje vytečení vody do studny a napomáhá tak udržovat stabilní tlak. Dále je vhodnou součástí výpustní ventil nebo šroub. Ten se hodí hlavně při použití na zahradě, kdy hrozí, že během zimy voda v čerpadle zamrzne a poškodí ho. Na podzim se tímto způsobem jednoduše vypustí.

Hlučnost motoru

Parametr, který ovlivňuje spíše samotný komfort použití než samotné vlastnosti. K hlučnosti motoru je vhodné přihlédnout hlavně s ohledem na místo použití. Když je vodárna v prostoru, kde může rušit, je vhodné zaměřit se hlavně na varianty, které patří do tiššího segmentu. I když zde může být problém s tím, že výrobci hlučnost málokdy uvádějí.

4.2/5 - (27 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.