Děti,

Dětské sedačky na kolo: Test, recenze cyklosedaček

Pokud jste zapálený cyklista a s nástupem rodinného života se nechcete s tímto milovaným sportem rozloučit, ba co víc, brát svou ratolest na čerstvý vzduch s sebou, řešením je dětská sedačka na kolo. Svou důležitou roli plní v době, kdy ještě dítě není tak velké, aby samo zvládlo jízdu na kole, buďto se právě učí chodit, nebo dovádí na odrážedle. Cyklosedačka však nemusí přijít vhod pouze na výlety a při trávení volného času. Je také praktickým doplňkem jízdního kola například při přepravě vás a dítěte po městě.

Dětské cyklosedačky za sebou mají dlouhý vývoj, současné modely jsou nejčastěji vyrobeny z plastu a jejich provedení a bezpečnost je na daleko vyšší úrovni než kdysi. Sedačka na kolo pro děti se často pořizuje na několik sezón a díky nastavitelným popruhům a nášlapům dokáže s dítětem do značné míry růst. Podle vašich preferencí, výšky a hmotnosti dítěte pak máte na výběr, jestli zvolíte model před jezdce, nebo za cyklistu.

O pořízení byste měli začít přemýšlet v době, kdy je dítěti alespoň 9 měsíců, dokáže samo sedět a samo udrží hlavičku. Do té doby je není vhodné takto převážet, riskujete jejich zdraví. Všechny prodávané modely by měly splňovat normu EN 14344, která předepisuje bezpečnostní prvky, rozměry a další podstatné parametry. Dítě může být upnuto buďto pětibodovým, nebo tříbodovým bezpečnostním pásem, který má stanovenou minimální šířku 20 milimetrů.

Přední sedačka na kolo se hodí především do města, kde se předpokládají kratší cesty. Jak pro cyklistu, tak pro dítě není jízda tak pohodlná, ani bezpečná. Na druhou stranu máte dítě neustále pod kontrolou a můžete s ním bezpečně komunikovat. Zadní sedačka na kolo je určena i k delším cestám, je pro oba pohodlnější a výrazně bezpečnější. Nevýhodou je horší přehled o tom, co dítě dělá a také obtížnější komunikace. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší dětské sedačky na kolo a jejich recenze.

Nejlepší dětské sedačky na kolo – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších dětských sedaček na kolo z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelUmístěníDoporučený věk dítěteNosnost 
Thule Yepp Nexxt Mini recenze a testThule Yepp Nexxt MiniZa řidítky9 měsíců - 3 roky15 kg
Hamax Sleepy recenze a testHamax SleepyZa sedadlemod 9 měsíců22 kg
Thule RideAlong Mini recenze a testThule RideAlong MiniZa řidítky9 měsíců - 3 roky15 kg
Bobike Mini One recenze a testBobike Mini OneZa řidítky9 měsíců - 3 roky15 kg
Thule Yepp Maxi EasyFit recenze a testThule Yepp Maxi EasyFitZa sedadlem9 měsíců - 6 let22 kg
Hamax Siesta recenze a testHamax SiestaZa sedadlemod 9 měsíců22 kg
Bobike Maxi One recenze a testBobike Maxi OneZa sedadlem9 měsíců - 6 let22 kg
Bellelli Tiger Standard recenze a testBellelli Tiger StandardZa sedadlemod 9 měsíců22 kg
Thule Yepp Mini recenze a testThule Yepp MiniZa řidítky9 měsíců - 3 roky15 kg
Hamax Smiley recenze a testHamax SmileyZa sedadlemod 9 měsíců22 kg

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Thule Yepp Nexxt MiniHamax SleepyThule RideAlong MiniBobike Mini OneThule Yepp Maxi EasyFitHamax SiestaBobike Maxi OneBellelli Tiger StandardThule Yepp MiniHamax Smiley
NastavitelnáAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Hmotnost1,7 kg3,8 kg2,7 kg2,89 kg3,8 kg4,5 kg3,28 kg5,4 kg3,5 kg3,7 kg
Bezpečnostní pásPětibodovýTříbodovýPětibodovýTříbodovýPětibodovýTříbodovýTříbodovýPětibodovýPětibodovýTříbodový
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 dětských cyklosedaček

Thule Yepp Nexxt Mini

Thule Yepp Nexxt Mini recenze a test

Sedačka na kolo pro nejmenší děti Thule Yepp Nexxt Mini je velmi lehká, kvalitní a povedená sedačka, která je vhodná pro děti od 9 měsíců do tří let. Tomuto rozpětí odpovídá přibližně i zatížení, které je maximálně 15 kilogramů. Díky pětibodovému bezpečnostnímu pásu je převoz dítěte v ní velice bezpečný a zároveň i pohodlný. Materiál, ze kterého je vyrobena, je vodoodpudivý a má velmi snadnou údržbu.

Velmi snadno se s ní manipuluje i maminkám a to v důsledku její nízké hmotnosti, která činí pouze 1,7 kilogramu. Samozřejmostí je plnění přísné bezpečnostní normy EN 14344, díky které se nemusíte o bezpečnost ze strany sedačky obávat. Bezpečnosti také přispívá přední zábrana, která se nacházení mezi nohami dítěte a plní zároveň funkci madla.

Jedná se o model montující se za řídítka, tedy před cyklistu. Toto řešení má výhodu ve snadné komunikaci s dítětem a také v neustálém dohledu na to, co právě dělá. Dítě má také po celou dobu jízdy dokonalý přehled o tom, co se děje a jízda je tak pro něj záživnější. Montáž je kompatibilní k většině pánských i dámských kol, upevňuje se rychloupínacím držákem k představci.

Nízká hmotnost, pětibodový bezpečnostní pás
Pro menší děti do 3 let

Hamax Sleepy

Hamax Sleepy recenze a test

Zadní sedačka na kolo Hamax Sleepy patří mezi populární modely s desítkami kladných recenzí od spotřebitelů. Značka Hamax je zároveň zárukou kvalitního produktu, který bez potíží poslouží dlouhá léta. Jedná se o provedení za sedadlem, které z hlediska bezpečnosti přepravovaného dítěte patří k tomu nejlepšímu řešení. Uchycení za sedlem se navíc obejde bez nutnosti použít nosič, což je praktické provedení.

Ke korektnímu namontování je potřeba mít průměr trubky rámu 28 – 40 mm, což splňuje naprostá většina pánských i dámských kol. Kvalitní provedení sedačky deklaruje norma EN 14344, dle které se řídí také bezpečný provoz. Je hleděno také na adekvátní pohodlí dítěte, které zajišťují plastové područky a polstrovaný potah, který je navíc snímatelný a pratelný.

Doporučený věk přepravovaného dítěte není na horní straně nijak limitován, spodní hranice by neměla být nižší než 9 měsíců s ohledem na zdraví dítěte. Nosnost je až 22 kilogramů a celková hmotnost 3,8 kg. Použití je tříbodový bezpečnostní pás, který má velmi rychlou a snadnou obsluhu. Opěrky nohou jsou kryté a výškově nastavitelné, poskytují dobrou obranu před výpletem kola. Potěší také polohovatelnost, respektive sklopení sedačky dozadu, byť však jen o 12,5 stupně.

Snadná manipulace, zadní blikající světlo, pratelný a snímatelný potah
Menší polohovatelnost sedačky

Thule RideAlong Mini

Thule RideAlong Mini recenze a test

Přední cyklosedačka Thule RideAlong Mini se řadí mezi další oblíbené produkty a stejně jako u nich, i zde nejsou téměř žádná proti. Konstrukce je velmi kvalitní a provedení se řídí přísnou bezpečností mornou EN 14344, kterou samozřejmě splňuje. Je vhodná pro menší děti, výrobce uvádí doporučený věk dítěte od 9 měsíců do tří let, maximální možná zatížení je 15 kilogramů.

Hmotnost je mírně vyšších 2,7 kg, avšak vyšší hmotnost kompenzuje robustnost provedení včetně výborné ochrany nohou dítěte. Opěrky nohou jsou výškově nastavitelné a opatřeny řemínkem, které aretují bezpečnou pozici dětských nohou. Materiál sedačky je z vodoodpudivého materiálu, snadno se udržuje a materiál má navíc schopnost pohlcovat nárazy, což zvyšuje pohodlí.

Umisťuje se za řídítka a kompatibilní je se všemi typy představců, ke kterým se montuje. Praktická je také sundavací a pratelná vložka, která rovněž zvyšuje komfort. Montáž je snadná a díky nižší hmotnosti si s ní hlavně poradí i ženy. Uchycení dítěte do sedačky probíhá pomocí pěti bodového pásu, který je doplněn přední zábranou. Jediné relevantní mínus jsou u tohoto produktu kratší bezpečností pásy, které u větších dětí mohou být nedostatečně dlouhé.

Materiál pohlcující nárazy zvyšuje komfort, snadná montáž
Kratší bezpečnostní popruhy

Bobike Mini One

Bobike Mini One recenze a test

Sedačka na kolo pro děti Bobike Mini One je poměrně multifunkčně vyrobený produkt, kdy kromě připevnění na kole může být umístěna také za řídítka velkých koloběžek. Cyklosedačka je vyrobena z kvalitních materiálů a splňuje samozřejmě bezpečností normu EN 14344, navíc podléhá certifikaci i TÜV. Praktická je také bezpečnostní spona Easy-Click, která je velmi odolná.

Co se týče pohodlí dítěte, tak té nejvíce pomáhají široké ramenní popruhy a pohodlné polstrování. Zmíněné ramenní popruhy díky své šířce také zvyšují bezpečnost. Nastavitelná je délka bezpečnostních pásu, jejich výška a také výška stupaček pro nohy. Na nic navíc najdeme bezpečnostní pásky, které dětskou nožičku drží bezpečně na určeném místě.

Výrobcem doporučený věk dítěte je od 9 měsíců do 36 měsíců, vhodná je tedy zejména pro ty nejmenší. Nosnost je standardních 15 kilogramů a celková hmotnost je v porovnání s podobnými modely mírně vyšší, avšak stále přijatelných 2,89 kg. Přední umístění sedačky zvyšuje přehled o tom, co dítě dělá a neomezuje ani komunikaci. Je k dostání ve třech barevných provedeních s možností dokoupení originálního předního štítu proti větru, hmyzu, dešti, nebo kamínkům.

Možnost připojení na velké koloběžky, široké ramenní popruhy
Umístění za řídítky neumožňuje polohovatelnost

Thule Yepp Maxi EasyFit

Thule Yepp Maxi EasyFit recenze a test

Zadní sedačka na kolo Thule Yepp Maxi EasyFit má praktický a speciální systém připevnění na jízdní kolo pomocí adaptérového systému EasyFit. Díky němu můžete mít tento adaptér na několika různých kolech, typicky na kole matky a otce a snadným a rychlým zásahem sedačku z jednoho kola přendat na druhé. EasyFit systém se namontuje na zadní nosič, je tedy podmínkou, aby jím bylo cyklistické kolo vybaveno a mělo adekvátní nosnost.

Celková hmotnost činí 3,8 kilogramů a nosnost má 22 kg, pro bezpečný provoz by tedy měl mít nosič nosnost alespoň 26 kg, ne-li více. Montáž je velice snadná a umístění za sedadlem umožňuje přepravu i větších dětí, navíc je tento způsob umístění pohodlnější jak pro cyklistu, tak pro přepravované dítě.

Bezpečnostní pás je pětibodový a je vybaven bezpečnostní přezkou. Připraveno je také místo pro uchycení světla a součástí výbavy je bezpečnostní odrazka. Nastavitelné jsou opěrky nohou, které jsou vybaveny řemínky k uchycení nohou, jiné nastavení, včetně naklápění sedačky k dispozici bohužel není. Materiál je vodoodpudiví, má snadnou údržbu a dobře tlumí nárazy, čímž zvyšuje dítěti pohodlí. Výrobcem doporučený věk dítěte je od 9 měsíců do 6 let.

Praktické a rychlé umístění na nosič pomocí adaptéru EasyFit
Neumožňuje polohovatelnost

Hamax Siesta

Hamax Siesta recenze a test

Polohovací sedačka na kolo Hamax Siesta je díky své kvalitě, snadnosti použití a výbornému uživatelskému komfortu nositelem spotřebitelského ocenění produkt roku. Mezi její největší výhody patří jednoznačně možnost sklopení a to až o 20 stupňů. Právě toto sklopení je vhodné ve chvíli, kdy dítě usne. Položením sedačky je dítě ve stabilnější poloze a nepadá mu tak hlavička do stran.

Samozřejmostí je přítomnost certifikace evropské normy EN14344, která zaručuje bezpečnost výrobku podle přísných kritérií. Je určena jak pro nejmenší děti, tak i pro větší s hmotností nepřesahující 22 kilogramů. Sám výrobce uvádí doporučený věk dítěte od 9 měsíců. V opěrní části sedačky nalezneme také prolis na helmu, který zvyšuje komfort.

Pro vyšší bezpečnost na silnicích je sedačka opatřena reflexními prvky a k jejímu uchycení na kolo není zapotřebí mít nainstalovaný nosič. Montáž probíhá za sedadlo na trubkový rám, který by měl by měl mít průměr mezi 28 až 40 ti milimetry. Potěší uzamykatelný systém uchycení, díky kterému vám sedačku nikdo tak snadno neukradne. Celková váha modelu je 4,5 kilogramu, což je nadprůměrná hodnota.

Sklopná až o 20°, velmi kvalitní provedení, jednoduchá montáž, ocenění produkt roku
Vyšší hmotnost 4,5 kg

Bobike Maxi One

Bobike Maxi One recenze a test

Dětská cyklosedačka Bobike Maxi One zaujme svým moderním designem v holandském stylu. Kromě povedeného designu se povedla také konstrukce, která je zhotovena z unikátního dvouplášťového materiálu. Ten vyniká jak dobrou stabilitou i v náročných podmínkách, tak i vysokou bezpečností v případě nehody.

Sedačka díky svému provedení bohužel nemá žádnou možnost polohování, respektive náklonu. Připevňuje se za sedadlo cyklisty na zavazadlový nosič. Jde však najdeme praktický montážní systém Click&Go, se kterým je připevnění sedačky na jakékoliv kolo velmi snadné a pohodlné. V případě více těchto systémů na dalších kolech je rovněž bezproblémové přenesení sedačky mezi koly.

Výrobek má celkovou váhu 3,28 kilogramu a maximální nosnost 22 kg. Zapotřebí je myslet na nosnost zadního nosiče, který musí být pro tento provoz naddimenzován. Doporučený věk začíná již na 9 měsících a končí na 6 letech, je tak vhodná po celé období růstu vašeho dítěte. Tomu se přizpůsobují nastavitelná výška opěrek nohou a dítě jistě ocení i pohodlné a měkké polstrování z odolného EVA materiálu.

Click & Go montážní systém, dvouplášťový materiál pro co nejvyšší bezpečnost
K uchycení je zapotřebí zadní nosič

Bellelli Tiger Standard

Bellelli Tiger Standard recenze a test

Cenově dostupná zadní cyklosedačka Bellelli Tiger Standard zaujme na první pohled svým moderním designem, který si však vybírá svou daň vyšší hmotností 5,4 kg. Výhodou však této váhy je vysoká robustnost a pevnost, kterou oceníte zejména v krizových situacích. Je vhodná pro jízdní kola s koly 26 – 28 palců, se zvláštním příslušenstvím také pro kola 29 palcová. Montáž je velmi snadná, probíhá na sedlovou trubku všech pánských i dámských kol.

Jako materiál bych zvolen tvrzený plast, který v kombinaci s kvalitním polstrováním poskytuje dítěti během jízdy adekvátní komfort. Vyššímu pohodlí také pomáhá ergonomický tvar sedačky, který dítě ocení zejména při dlouhých cestách, na které je provedení umístění za sedačkou jako dělané.

Vzhledem k nosnosti až 22 kilogramů je možné převážet i větší děti, stejně však tak i ty nejmenší, kteří již dokáží sami sedět a udrží hlavičku. Sedačka splňuje bezpečnostní evropskou normu EN 14344, má pětibodové bezpečností pásy a nenajdeme u ní bohužel žádnou možnost v polohování pro situaci, že dítě usne a začne mu padat hlavička.

Ergonomický tvar sedačky, komfortní polstrování a pětibodové pásy
Vyšší hmotnost 5,4 kilogramů

Thule Yepp Mini

Thule Yepp Mini recenze a test

Přední sedačka na kolo Thule Yepp Mini je určena pro menší děti od 9 měsíců do tří let. Tomu odpovídá i nosnost sedačky, která je 15 kilogramů. Jedná se o oblíbený a kvalitní model, který se montuje za řídítka a díky tomu je kompatibilní s velkou většinou kol jak pánských, tak dámských. Kvalitní a robustní provedení potvrzuje i hmotnost, která činí průměrných 3,5 kilogramů.

Při konstrukci této sedačky se hodně hledělo na pohodlí přepravovaného dítěte. Vajíčko, ve kterém dítě sedí je vyrobené z měkkého materiálu, který velmi efektivně tlumí nárazy a nerovnosti. Díky umístění sedačky za řídítky máte dokonalý přehled o tom, co dítě dělá a dobře se s ním také dorozumíte.

Splňuje samozřejmě evropskou bezpečnostní normu EN 14344 a zmíněný materiál je vodoodpudivý se snadnou údržbou. Má výškově nastavitelné opěrky nohou, které jsou vybaveny také bezpečnostními řemínky pro aretaci nohou. Na konstrukci najdeme také bezpečnostní 5 ti bodový pás, přední zábranu a pořídit si ji můžete v poměrně mnoha barevných provedeních. Negativem může být mírně vyšší pořizovací cena, za kterou však dostáváte výrobek top kvality.

Velmi mnoho barevných provedení, kvalitní provedení a vysoká bezpečnost
Vyšší pořizovací cena

Hamax Smiley

Hamax Smiley recenze a test

Sedačka na kolo Hamax Smiley je dalším populárním modelem tohoto předního výrobce cyklosedaček pro děti. Vyniká také poměrně přijatelně nízkou cenou, která se však stále kloubí s výbornou kvalitou zpracování. Je určena pro nejmenší děti od 9 měsíců a limitována je pouze nosnost, která je maximálně 22 kg.

Připevnění ať už k pánskému, nebo dámskému jízdnímu kolu probíhá k sedlové trubce, která musí mít průměr mezi 28 – 40 ti milimetry. Celkové rozměry jsou 76x35x39 centimetrů a hmotnost činí běžných 3,7 kilogramů. Systém upínacích popruhů je inovovaný, tříbodový. To zaručuje vysokou bezpečnost za jakýchkoliv situací. Samozřejmostí je také evropská certifikace podle normy EN 14344.

Konstrukce sedačky je samonosná a nepolohovací. Není tedy možné sklopení sedačky v případě, že dítě usne. K namontování také není potřeba použití zadního nosiče, čímž je cyklista méně limitován. Opěradlo má prolis pro helmu a provedení sedačky je ergonomické a pohodlné i pro delší a náročnější cesty. Z recenzí spotřebitelů zaznívá poměrně větší pružení na nerovnostech, což na jednu stranu zvyšuje pohodlí přepravy, ale může také dojít ke kontaktu s otáčejícím kolem bicyklu.

Zamykatelné uchycení k sedlové trubce, dobrý poměr cena/výkon
Při větších nerovnostech více pruží

Jak vybrat dětskou sedačku na kolo

Hned první podstatnou věcí je se rozhodnout, jaké umístění sedačky vám bude lépe vyhovovat. Jsou situace a hyperaktivní děti, kdy oceníte neustálý dohled na dítě umístěné před vámi i situace, kdy je praktičtější umístění cyklosedačky za vámi. I přes to, že většina modelů pasuje na velkou část kol pro dospělé, je dobré si kompatibilitu zjistit a v neposlední řadě je důležité myslet na pohodlí a bezpečnost dítěte. To by se mělo vejít do nosnosti sedačky a nejlépe by se mělo pohybovat ve věkovém rozsahu stanoveného výrobcem.

Přední sedačka na kolo

Toto provedení má více mínusů než kladů, existuje však podstatná část spotřebitelů, kteří na ni nedají dopustit. Z kladů lze vyzdvihnout především dokonalý přehled o tom, co dítě dělá a výborná je také komunikace, dítě má navíc během jízdy dokonalý přehled o okolí. Je zpravidla určena pro menší děti ve věku 9 měsíců až 3 let s nosností do 15 kilogramů. Vhodná je na kratší cesty, ideální je ve městě, dítěti však bohužel neposkytuje tak vysokou ochranu. Po čas jízdy je také vystaveno větru, dešti, hmyzu, kamínkům a dalším věcem, které snižují komfort. To je však možné efektivně řešit plexi štítkem, který je běžným příslušenstvím těchto dětských sedaček na kolo.

Zadní sedačka na kolo

Provedení za cyklistou má více výhod, je bezpečnější a dítě v ní má větší pohodlí, bohužel však za cenu horšího výhledu před sebe. Dalšími jejími zápory je menší přehled o tom, co za vámi dítě dělá a také obtížnější komunikace během jízdy. Je tak vhodná spíše pro větší, nebo klidnější děti, které spíše nezlobí. Mají vyšší nosnost až 22 kilogramů a jsou určeny pro děti až do 6 let věku. Připevněna bývá nejčastěji k sedlové tyči, jsou však i modely, které se aretují na nosič. Je vhodná i pro dlouhé cyklistické výlety, dítě je během jízdy dostatečně chráněno jezdcem proti větru a dalším typickým věcem. Rozloučit se však musíte v tomto případě s batohem, nebo s využitím zadního nosiče.

Nosnost a doporučený věk dítěte

Doporučený věk dítěte bývá zpravidla uváděn mezi základními informacemi o daném modelu. Nejčastější rozsah, se kterým se setkáte, je buďto od 9 měsíců do 3 let, nebo od 9 měsíců do 6 let. S nosností je to podobné, také jsou nejčastěji sedačky s nosností buď 15 kilogramů, nebo 22 kg. Maximální zatížení není v žádném případě radno překračovat, a pokud je sedačka umístěna na nosiči, je velmi důležité myslet také na jeho nosnost.

Nastavení a polohovatelnost

Většina dětských sedaček na kolo má výškově nastavitelné opěrky nohou, které se přizpůsobují aktuální výšce dítěte. Některé modely mají také výškově nastavitelné popruhy, které rovněž kopírují jeho výšku. Samozřejmostí jsou nastavitelné bezpečností popruhy, nebo pásky na upevnění nohou.

Zadní cyklosedačky mohou být vybaveny také takzvaným polohováním, což je poměrně praktická funkce. Taková sedačka se nechá naklápět a slouží to k vyššímu pohodlí přepravovaného dítěte, nebo pokud usne, ve sklopené poloze nepadá hlavička. Hodnota sklonu se liší v závislosti na konkrétním modelu, může však dosahovat hodnoty i 20 stupňů.

Bezpečnost a hmotnost

Bezpečnost by měla být na prvním místě a proto pokud máte jakékoliv pochybnosti o stavu sedačky, nebo o provedené montáži, raději v ní dítě nepřevážejte. Na našem trhu by se měly vyskytovat pouze schválené a kontrolované modely, které nesou označení evropské normy EN 14344.

V praxi je dítě v sedačce upevněno popruhy přes ramena, rozkrok, pas a k dispozici jsou dva systémy. Základní je tříbodový a lepší pětibodový bezpečnostní pás. Druhý zmíněný má vyšší úroveň fixace, čímž zvyšuje bezpečnost přepravovaného dítěte. Lepší modely mají prolis i kolem nohou, který zabraňuje vniknutí dětské nohy do výpletu kola.

Co se týče hmotnosti, tak zde jsou poměrně velké rozdíly. Nejlehčí cyklosedačky začínají na váze kolem 1,7 kilogramu a vyšplhat se může až k pěti kilogramům i lehce více. Zpravidla jsou sedačky dopředu lehčí a lépe se s nimi ženám manipuluje. Zadní sedačky bývají těžší a také robustnější. Před každou jízdou nezapomeňte dítěti bezpečně nasadit cyklistickou helmu, je pro něj stejně důležitá, jako pro vás.

4.6/5 - (43 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.