Děti,

Dětské kuchyňky: Test a recenze 10 nejlepších

Dětská kuchyňka je skvělá hračka, která děti dokáže zabavit na opravdu dlouhou dobu. Přitom nejde pouze o hračku, ale rozvíjí u dětí jejich všímavost a zájem o okolí. Děti velmi rády napodobují chování svých rodičů a právě situace, když maminka nebo tatínek vaří v kuchyni, je jednou z jejich nejoblíbenějších. Nejen z tohoto důvodu je dětská kuchyňka natolik populární.

Kuchyňka pro děti podněcuje v dětech hravost a tvůrčí dovednosti. Řada modelů obsahuje bohaté příslušenství, se kterým si děti vyhrají ještě spolehlivěji. Hraní v kuchyňce se mohou účastnit také jejich kamarádi, má tedy také výrazný socializační aspekt.

Dětská kuchyňka je tak vedle domečku pro děti dalším větším herním prvkem, který dělá radost jak holkám, tak i klukům. Nabídka modelů je napříč výrobci opravdu široká a proto není zas až tak velký problém najít model přesně podle vlastních představ a rozměrů, které potřebujete.

Mezi spotřebiteli je nejvíce oblíbená dřevěná kuchyňka, je zpravidla bytelná a přírodní materiál vypadá v každém interiéru skvěle. Druhou variantou je dětská plastová kuchyňka, ta bývá zpracována v pestřejších barvách a modernějších tvarech, často je také vybavena spotřebiči na baterie, které při zapnutí imitují zvuk spotřebiče opravdového, čímž jim dodávají na autenticitě a děti okouzlí ještě více. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší dětské kuchyňky a jejich recenze.

Nejlepší dětské kuchyňky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších dětských kuchyněk z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Woody JULIADrewmax AD266Smoby Bon Appetit CherryTiamo Little DutchSmoby Ledové královstvíWoody TrendySmoby Tefal StudioKlein MieleKidKraft PastelKids Concept Mini Bistro
Výška pracovní desky45 cm50 cm48,5 cm--55 cm50,5 cm45 cm--
Hmotnost6,2 kg10 kg4,2 kg-2,8 kg-5,21 kg3,9 kg40 kg2,08 kg
Na baterieNeNeAnoNeNeNeAnoAnoNeNe
Určeníod 3 let-od 3 letod 3 letod 3 letod 3 letod 3 letod 3 letod 3 letod 3 let
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 dětských kuchyněk

Woody JULIA

Woody JULIA recenze a test

Dřevěná kuchyňka Woody JULIA vás na první pohled zaujme svým vkusným designem. Ten je opravdu stylový a v moderních pestrých pastelových barvách. Kuchyňka nabídne mnoho úložného prostoru a nerezový dřez, který je odnímatelný. Ve vybavení najdete také nádobí a kuchyňské náčiní.

Tato atraktivní kuchyňka je tedy plně vybavena. Děti zde mají k dispozici otočné knoflíky na spotřebičích, které při otáčení vydávají stejné zvuky jako ty opravdové. Produkt je za dobrou cenu, přičemž u některých uživatelských recenzí můžete najít drobnou výtku k pevnosti držáků na kuchyňské náčiní.

Celkové rozměry této kuchyňky jsou 58 x 68 x 58 cm (š, v, h). Jedná se tedy o kuchyňku rozumných středních rozměrů. Výška pracovní desky je pak 45 cm. Kuchyňka je vhodná pro děti od 3 let, nicméně držáky na náčiní jsou umístěny trochu výše, než bychom pro malé děti očekávali.

Moderní design a barvy, příslušenství v ceně, příznivá cena
Slabší držáky na náčiní

Drewmax AD266

Drewmax AD266 recenze a test

Dětská dřevěná kuchyňka Drewmax AD266 má pěknou barvu přírodního dřeva, což určitě bude silný aspekt výběru, a čistě dřevěný přírodní design je doplněn červenými prvky. Výsledkem je nadčasový a příjemný vzhled. Součástí však není příslušenství, v horní části jsou umístěny pouze hodiny, které mohou pomoci při učení času.

Kuchyňská linka je funkční, najdete zde samozřejmě i knoflíky ke sporáku a dvířka lze otevřít a využít bohatý úložný prostor. Produkt nevydává žádné zvuky, což je pro někoho výhoda, pro někoho nevýhoda. V uživatelských recenzích zaznívají drobné výtky ke způsobu sestavení, kdy se můžete potýkat s některými nedokonalostmi.

Produkt má celkové rozměry 67 x 100 x 37 cm (š, v, h). Kuchyňka je tedy užší, ale do šířky poměrně velkorysá. Pracovní deska je ve výšce 50 cm, což vyhovuje dětem něco přes metr vzrůstu. Vzhledem k použitému dřevu počítejte s vyšší hmotností, která je 10 kg.

Vzhled přírodního dřeva, pevná konstrukce, poměr ceny a výkonu
Dodáváno bez dalšího příslušenství

Smoby Bon Appetit Cherry

Smoby Bon Appetit Cherry recenze a test

Dětská plastová kuchyňka Smoby Bon Appetit Cherry je zelenobílého provedení s šedými prvky. Nabídne bohaté osazení funkčních prvků, jemuž dominuje elektronická plotýnka, která vydává zvuky bublajícího sporáku. Kromě toho zde najdete troubu, kávovar na kapsle a poměrně bohaté vybavení kuchyňského náčiní.

Troubu a lednici lze samozřejmě otevřít a ke sporáku ještě zmíníme, že je tady jako hračka také maso a ryba, které mají na jedné straně vzhled syrového masa a z druhé strany masa upečeného. Příslušenství má tak poměrně důvtip a je v celkovém množství 25 kusů.

Francouzský výrobce je znám dostatečně bytelným provedením svých výrobků, takže i když je kuchyňka plastová, je dostatečně pevná. Drobné výtky se objevují jen k prostoru pro servírování pokrmů. Celkové rozměry produktu jsou 66 x 96 x 32 cm (š, v, h) a pracovní deska je umístěna ve výšce 48,5 cm. Kuchyňka je určena pro děti od 3 let věku.

Bytelné provedení, bohaté příslušenství, poutavé zvukové efekty
Nižší pevnost servírovacího stolku

Tiamo Little Dutch

Tiamo Little Dutch recenze a test

Dřevěná dětská kuchyňka Tiamo Little Dutch má poutavé kvalitní dřevěné provedení. Povrch je vyveden v přírodním světlem dřevu a design je doplněn o jemně zelenkavé prvky. Naleznete zde sporák s otevíratelnými dvířky, dřez, a je tady i řada příslušenství, jako je nádobí nebo kuchyňské náčiní.

Dřevěné kuchyňky jsou stále populárnější, u této na vás již po otevření krabice dýchne krásná vůně dřeva. Výrobcem je holandská firma, která má šedesátiletou tradici a můžete si tak být jisti plněním všech norem, které zaručují bezpečnost pro vaše děti.

Jednotlivé prvky kuchyňky rozvíjejí jemnou motoriku a představivost. Produkt má celkové rozměry 59 x 88 x 28 cm (š, v, h) a nabízí tedy dostatek prostoru, přičemž je relativně plytký, takže nezabere zase tolik místa. Vyhrají si s ní děti od 3 let.

Pěkný jemný design, přírodní dřevo, důraz na kvalitu
Menší pracovní plocha

Smoby Ledové království

Smoby Ledové království recenze a test

Dětská kuchyňka Smoby Ledové království je dalším zástupcem francouzského výrobce. Jak již název napovídá, kuchyňka je na motivy z Disneyho pohádky Ledové království, zaujme tak zejména malé hospodyňky. Holky na první pohled jistě upoutá také třpytivý efekt na povrchu kuchyňky.

Ve výbavě najdete dřez s baterií a odkapávač, je zde dále i plotýnka na vaření. Kromě toho je ve výbavě lednice, která má otevíratelné dveře. Kuchyňka nabízí také bohaté příslušenství, kam patří příbory, talíře, hrnečky a mnoho dalšího. Celkově je příslušenství v počtu 22 ks.

Hračka nabízí kvalitní provedení, přestože je plastová. Plast nicméně znamená i nižší hmotnost, která je jen 4,2 kg. Celkové rozměry produktu jsou pak 48 x 90 x 32 cm (š, v, h) a výrobek je vhodný pro děti od 3 let. Na horním ochozu kuchyňky jsou umístěné i hodiny, což je praktická vychytávka.

Pevná konstrukce, bohaté příslušenství, tematický Disney motiv
Menší rozměry

Woody Trendy

Woody Trendy recenze a test

Dětská dřevěná kuchyňka Woody Trendy nabízí tolik oblíbený dřevěný vzhled a vzhledem k množství růžových prvků je určena zejména pro holky. Naleznete zde sporák s otočnými knoflíky, otevíratelnou klasickou troubu a řadu příslušenství. Je zde dále mikrovlnná trouba, dřez s otočnou dřezovou baterií a zásuvka.

Produkt nabídne spoustu přihrádek a odkládacích prostor. V uživatelských recenzích můžete narazit na určité výtky ke kompletaci, která může vyžadovat použití vlastního spojovacího materiálu. Zřejmě se ale bude jednat jen o kusovou záležitost.

Rozměry výrobku jsou 78 x 105 x 33,5 cm (š, v, h), což je tak akorát. Relativně mělký profil nezabere příliš mnoho místa, i když je zde spousta prostoru na hraní. Výrobek je vhodný pro děti od 3 let, a i když je určen především pro holky, k hraní určitě rády přizvou i své malé brášky.

Pěkný holčičí vzhled, funkční prvky, příslušenství
Možné nedostatky při kompletaci

Smoby Tefal Studio

Smoby Tefal Studio recenze a test

Kuchyňka pro děti Smoby Tefal Studio je od oblíbeného francouzského výrobce, který vyrábí plastové kuchyňky s bohatým příslušenstvím a elektronickými doplňky. Také v tomto případě děti upoutá spoustu zvukových efektů a hrát si mohou s kuchyňským příslušenstvím, které zde naleznete v počtu 27 kusů.

Zajímavostí je určitě zabudovaný výrobník na sycené nápoje a kávovar na kapsle. Je zde tedy vše, co byste očekávali od moderní kuchyně. Dále najdete otevíratelnou lednici a troubu s elektrickou plotýnku, na které mohou děti vařit dodané potraviny, které mají dvoustranný efekt syrového a uvařeného stavu.

Celkové rozměry produktu jsou 47 x 100 x 48 cm (š, v, h) a pracovní deska je ve výšce 50,5 cm. Hmotnost kuchyňky je 5,21 kg, není tedy úplně nejlehčí a děti s ní nebudou mít možnost příliš snadno pohybovat. Malým negativem může být, vzhledem ke kvalitnímu provedení, o něco vyšší cena.

Bohaté příslušenství, moderní kuchyňské vybavení, pěkný design
Vyšší cena

Klein Miele

Klein Miele recenze a test

Dětská kuchyňka Klein Miele má velmi bohatou výbavu. Nádobí do dětské kuchyňky čítá hrnec, pánev, příbory, talíře a mnoho dalšího vybavení typického pro kuchyni, včetně solničky s pepřenkou. Samozřejmostí jsou úložné prostory, které jsou po stranách kuchyňské linky.

Kuchyňka nevydává žádné zvuky, což může být pro děti nevýhoda, na druhou stranu ale výhoda pro rodiče. Je zde elektrický sporák s otočnými knoflíky, trouba, dřez s baterií a nad tím vším jsou háčky na kuchyňské náčiní a digestoř. Konstrukce se vyznačuje snadnou kompletací.

Vzhledem ke svým rozměrům 47 x 88,5 x 29 cm (š, v, h), nezabere příliš mnoho místa a pracovní deska je ve výšce 45 cm. Celá kuchyňka je vyrobena z plastu a je vhodná pro děti od 3 let věku. Na této kuchyňce si vyhrají jak holky, tak kluci, pozitivně zaujme i příznivá cena.

Bohaté vybavení, kompaktní rozměry, cena
Menší pracovní prostor

KidKraft Pastel

KidKraft Pastel recenze a test

Dřevěná kuchyňka KidKraft Pastel patří k velkým kuchyňským linkám pro děti a také proto je její hmotnost 40 kg, což se promítá i do vyšší pořizovací ceny. Kuchyňka je vyvedena v pastelových barvách s převahou růžové, žluté a světle modré. Ve výbavě toho má opravdu hodně. Najdeme zde sporák, klasickou i mikrovlnnou troubu, mrazák a lednici, dřez, a také mnoho úložných ploch, skříňku a poličku.

Řada prvků kuchyně je funkčních, knoflíky se otáčejí, a když s nimi dítě pohybuje, tak cvakají. Baterie má otočné kohoutky a konstrukce je dostatečně robustní, využívá kombinace kompozitu a masivu. Kvalitu podtrhuje ruční výroba a ručně malované díly.

Vzhledem k dostatečné velikosti si zde může hrát i více dětí najednou. Celkové rozměry této kuchyňky jsou pak 109 x 107 x 41 cm (š, v, h). Výrobce sám uvádí, že produkt splňuje parametry pro bezpečnost hraček dle příslušných směrnic EU a je určen pro děti od 3 let.

Kvalitní provedení, velikost, vybavení
Vyšší cena

Kids Concept Mini Bistro

Kids Concept Mini Bistro recenze a test

Dřevěná kuchyňka Kids Concept Mini Bistro nepochybně zaujme všechny rodiče, kteří doma bojují s prostorem. Pokud tedy máte třeba jen malý panelákový byt, určitě vás potěší kompaktní rozměry této kuchyňky, které jsou pouhých 31 x 25 x 25,5 cm (š, v, h).

Kuchyňka může být takto malá z toho důvodu, že v podstatě tvoří pouze plotnu, dřez a jednoduchou poličku na kuchyňské náčiní. Samu o sobě ji tak musíte umístit třeba na stůl, jelikož nedisponuje žádnými spodními skřínkami, které by tvořily základnu.

Díky svým rozměrům ji klidně můžete vzít s sebou na dovolenou, nebo třeba na chatu. Přenosnost podtrhuje také držadlo, které přenášení ještě zjednodušuje. I přes malé rozměry kuchyňka nabídne možnost podobných her, jako větší modely a je určena dětem od 3 let věku.

Kompaktní rozměry, přenosná, pěkný design
Méně podnětů pro děti

Jak vybrat dětskou kuchyňku

Na trhu existuje velké množství produktů, rozdíly jsou ve velikosti a použitých materiálech. Kromě toho je velmi důležité vybavení, které se spolu s kuchyňkou dodává. Někde nenajdete jediné kuchyňské náčiní, zatímco jiný model nabídne příslušenství v řádu desítek. Rozdíly jsou i v designu, který se pojí s konstrukcí a zmíněnými materiály.

Dřevěná kuchyňka

Kuchyňky jsou v drtivé většině případů vyráběny buď z plastu nebo ze dřeva. Přírodní materiál mezi modely převažuje a je stále velmi oblíbený. Je to hlavně z důvodu, že v dnešní době stále více rodičů upřednostňuje právě přírodní materiály před umělými. Jsou ekologické, netoxické a velmi dlouho vypadají jako nové.

Výhodou dřevěné kuchyňky je bezpochyby zpravidla bytelnější konstrukce. Ta souvisí s odolností při hraní více děti současně, které výrobky zpravidla nešetří, a ty tak musí něco vydržet. Bytelnější konstrukce také zajišťuje vyšší stabilitu a celkovou pevnost. Nevýhodou naopak může být vyšší až velká hmotnost a vyšší cena. Dřevěné kuchyňky zpravidla také nejsou tak vybavené příslušenstvím, zejména pak tím elektrickým se zvukovými efekty, a lze na to pohlížet jako na možné negativum, neboť má dítě méně podnětů k hraní. Vždy to ale záleží na konkrétním modelu.

Plastová kuchyňka

Druhou možností je pak dětská plastová kuchyňka. Na těch zpravidla upoutají zářivé barvy a mnohé z nich nabízí různé zvukové efekty, které zaručeně upoutají pozornost dětí. Na druhou stranu ne všichni rodiče z nich musejí mít radost. Výhodou zpravidla bývá také nižší cena a je dobré si dávat pozor na kvalitu zpracování, která pak jde s nižší cenou často dolů.

U plastových kuchyněk je běžné bohaté příslušenství, které rozvíjí motorické schopnosti dětí. Poměrně větší nevýhoda u plastu je však náchylnost k prasknutí, která se může projevit zejména u levnějších výrobků. Kuchyňky také bývají lehčí, často až příliš, takže s ní dítě může snadno posouvat, nebo ji případně převrhnout.

Rozměry

Před pořízením libovolné kuchyňky byste si měli položit otázku, kam ji plánujete umístit a zda na ni máte dostatečný prostor. Existují velmi malé modely, které jsou přenosné a můžete je umístit třeba na stůl, a také poměrně rozměrné kuchyňky, kde je potřeba dopředu plánovat umístění. Mezi negativa menších modelů patří skutečnost, že si u nich zpravidla může hrát pouze jedno dítě anebo nabízejí méně podnětů pro vaření.

Přínos pro rozvoj dítěte

Již jsme se tohoto tématu na předchozích řádcích okrajově dotkli, nicméně s ohledem na jeho důležitost připomeneme, že je potřeba dívat se také na vybavení kuchyňky. Bohatá výbava zajistí, že dětská kuchyňka děti jen tak neomrzí. Čím více podnětů k hraní se dětem nabízí, tím více si dítě může rozvíjet jemnou motoriku a svou kreativitu. V současné době tabletů a obrazovek počítačů je to stále podstatnější aspekt.

Pokud je dětská kuchyňka větší a nabízí možnost hraní pro více dětí, je také významným socializačním prvkem. Zlepšuje tak sociální dovednosti dětí, jejich vzájemnou komunikaci, porozumění, spolupráci a tak dále. Společné hry pak rozvíjejí fantazii, představivost a větší skupinka dětí se u velké kuchyňské linky zabaví zpravidla déle, než pouze jednotlivec.

4.4/5 - (22 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.