Děti,

Dětské jídelní židličky: Test, recenze nejlepších jídelních židliček

Jídelní židlička dnes patří do základní výbavičky každého malého dítěte, jde o součást vybavení každé domácnosti s malým potomkem. Jejím hlavním cílem je umožnit dítěti plnohodnotně sedět u stolu se svými rodiči a jíst, nebo například hrát stolní hry. Kromě této základní funkce může dětská jídelní židlička po sklopení posloužit i jako lehátko, nebo ji lze v případě další modifikace složit na židličku s vlastním stolečkem.

Díky své multifunkčnosti ji lze využít na celou řadu dalších věcí, které souvisí s jídlem, sezením, nebo hraním. Existují i takové modely, které mají zabudovanou automatickou houpačku. Plastová jídelní židlička nabízí často možnost složení pro snadné uskladnění, nebo přenášení, zatímco dřevěná jídelní židlička je robustní, ale může postrádat variabilitu.

Dá se říct, že každá židlička pro děti má své přednosti, jedny jsou rostoucí, další polohovací, cestovní, nebo mají zabudovaný vlastní stoleček. Neexistuje tím pádem jedna nejlepší jídelní židlička, vše se odvíjí od vašich potřeb. Modely mohou být vybaveny pojízdnými kolečky a zpravidla jsou určeny pro děti od 6 ti měsíců do 3 – 5 let. Kromě plastu a dřeva bývají vyztuženy kovovými prvky. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší jídelní židličky a jejich recenze.

Nejlepší dětské jídelní židličky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších jídelních židliček z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelMateriálNosnostDoporučený věk dítěte 
Caretero 2v1 Bill recenze a testCaretero 2v1 BillPlast15 kg6 - 36 měsíců
Hauck Alpha+ recenze a testHauck Alpha+Dřevo90 kgod 6 měsíců
Chicco Pocket Snack recenze a testChicco Pocket SnackPlast, kov15 kgod 6 měsíců
Cosing Viktoria recenze a testCosing ViktoriaDřevo17 kgod 6 měsíců
ZOPA MONTI Griffin recenze a testZOPA MONTI GriffinPlast, kov15 kg6 - 36 měsíců
Caretero 2v1 Indigo recenze a testCaretero 2v1 IndigoPlast15 kg6 - 48 měsíců
KinderKraft Yummy Multi recenze a testKinderKraft Yummy MultiPlast, kov15 kg6 - 36 měsíců
KinderKraft Fini recenze a testKinderKraft FiniDřevo, plast15 kg6 - 60 měsíců
Peg-Pérego Prima Pappa Follow Me recenze a testPeg-Pérego Prima Pappa Follow MePlast, kov15 kgOd narození - 36 měsíců
Baby Mix Infant recenze a testBaby Mix InfantPlast15 kg6 - 36 měsíců

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Caretero 2v1 BillHauck Alpha+Chicco Pocket SnackCosing ViktoriaZOPA MONTI GriffinCaretero 2v1 IndigoKinderKraft Yummy MultiKinderKraft FiniPeg-Pérego Prima Pappa Follow MeBaby Mix Infant
Nastavitelná výškaAnoAnoAnoNeAnoAnoAnoAnoAnoAno
KolečkaNeNeNeNeAnoNeAnoNeAnoAno
SkládacíNeNeAnoNeAnoAnoAnoNeAnoNe
Hmotnost4,5 kg5,5 kg2 kg10 kg8 kg14,1 kg8,9 kg5,1 kg7,6 kg8,5 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 jídelních židliček

Caretero 2v1 Bill

Caretero 2v1 Bill recenze a test

Jídelní židlička se stolečkem Caretero 2v1 Bill je podle výrobce ekonomickou jídelní židličkou pro děti, má tedy příznivou pořizovací cenu a také nízkou hmotnost pouze 4,5 kg. Jako její nevýhody lze zmínit nemožnost snadného složení a také absenci pojezdových koleček, jejichž absence však vzhledem k nízké hmotnosti není až tak zásadní.

Jídelní židlička je v provedení 2v1, lze ji využít buď jako nízkou židli, anebo po přidání čtyř nožiček může sloužit jako židlička pro již větší děti. Má stylový vzhled, nastavitelný tácek s dvojitým vrchem a s možností jej také snadno odejmout. Její součástí je také podnožka a bezpečnostní 5 ti bodový pás, který spolu s mezi nožní zábranou poskytuje dítěti patřičnou ochranu.

Dětská jídelní židlička je určena pro děti od 6 měsíců do 36 měsíců věku dítěte, nebo dokud dítě nedosáhne hmotnosti 15 kg. Při vyšší sestavě je sedadlo ve výšce 54 centimetrů, při nižší sestavě pak 26 cm. Tácek se dá nastavit do třech úrovní a čalounění z eko kůže je možné vyjmout, což usnadňuje její údržbu.

Jídelní židlička 2v1, nízká hmotnost 4,5 kg, nízká pořizovací cena
Bez možnosti složení

Hauck Alpha+

Hauck Alpha+ recenze a test

Dřevěná jídelní židlička Hauck Alpha+ je dobrou volbou pro toho, kdo upřednostňuje přírodní materiály. Je to také zároveň jídelní židle pro děti, která je polohovatelná. Díky tomu je vhodná pro děti od 6 ti měsíců a úpravami je možné židličku modifikovat i pro starší děti, nebo dokonce pro dospělé.

Unikátem je rozhodně její nosnost, která činí až 90 kilogramů. Na tu má vliv robustní konstrukce a použití kvalitního bukového dřeva. Desku na sezení a pod nohami lze výškově a hloubkově nastavit a díky dobrému zpracování je stabilní a podle popisu výrobce téměř nepřevratitelná.

Polstrování není v tomto případě v ceně, nabízí se však mnoho možností, které je nutné dokoupit. Po dokoupení příslušenství Alfa Bouncer 2v1 ji lze dokonce využít jako jídelní židličku od narození, což z ní dělá ještě více multifunkční židličku. Nejvyšší výška sedáku může být až 53 centimetrů a výška madla před dítětem 69 cm, s čímž se stále vejde pod většinu jídelních stolů.

Vysoká nosnost 90 kg, kvalitní bukové dřevo, možnost využít již od narození
Polstrování není v ceně

Chicco Pocket Snack

Chicco Pocket Snack recenze a test

Jídelní židlička pro miminko Chicco Pocket Snack je určená už pro děti od 6 měsíců věku, a jelikož je polohovatelná, umožňuje její změnu, po které bude vyhovovat i starším dětem. Vždy je však nutné respektovat nosnost, která je přesně 15 kilogramů. Díky svým kompaktním rozměrům má také velmi nízkou hmotnost, a to pouze 2 kg.

Nechybí možnost polohování do celkem 3 poloh podle věku a výšky dítěte. Její bezpečnost je zajištěna 3 bodovým pásem, a pokud není potřebný, je možné jeho snadné sundání. Samotné upevnění stoličky probíhá pomocí speciálních pásků.

Židlička na krmení dětí zaujme možností snadné údržby díky omyvatelnosti všech jejích částí. V rozloženém stavu je velikost 32×35,5/49×36 cm a nechybí možnost složení, díky kterému jsou následné rozměry velmi kompaktní, pouze 32x36x7 centimetrů. Je vhodná jak do malých bytů, tak i jako cestovní jídelní židlička.

Velmi kompaktní krmící židlička, 3 polohy výšky, nízká hmotnost jen 2 kg
Bez vyvýšených noh

Cosing Viktoria

Cosing Viktoria recenze a test

Dětská židlička se stolečkem Cosing Viktoria je vyrobena z kvalitního bukového dřeva, což se podepisuje na její kvalitě, odolnosti a životnosti. Jedná se o variantu, která nabídne dobrou stabilitu a je vhodná pro děti již od 6 ti měsíců věku. Tomu odpovídá také její celková nosnost, která je 17 kilogramů. Rozměry jsou 86x44x50 centimetrů.

K dispozici jsou 2 polohy, a to jako klasická židlička, nebo jako jídelní židlička se stolečkem. Součástí je i měkká vložka, která je vyrobena z PVC a umožňuje snadné omývání. O bezpečnost se starají tříbodové pásy, které pomáhají dítě udržet vždy na svém místě.

Její celková hmotnost je vzhledem k použitému masivnímu dřevu lehce vyšší, a to 10 kg. Součástí konstrukce je také pultík, určený pro servírování jídla. Dětská jídelní židle i stůl mají pevné provedení, které nedisponuje kolečky ani žádnou větší možností polohování. Na druhou stranu láká na velmi dobrou stabilitu při sezení a dlouhou životnost.

Kvalitní židlička pro děti z masivního dřeva, vysoká stabilita a životnost, praktické možnosti použití
Bez možnosti polohování

ZOPA MONTI Griffin

ZOPA MONTI Griffin recenze a test

Rostoucí jídelní židlička ZOPA MONTI Griffin je dobrým řešením pro děti různého stáří, kdy její výška nabídne možnost polohování až do 6 ti různých pozic. Díky tomu je určena dětem zhruba od 6 ti měsíců, až do věku okolo 3 let. Udávána je také nosnost, která je běžných 15 kilogramů. Kvalitu židličky podtrhuje fakt, že má rám vyrobený z kovu.

Její hmotnost je dobrých 8 kilogramů, díky čemuž je zajištěna snadná manipulace, té je dosaženo také transportními kolečkami. Dále zaujme svou skladností, neboť je ji možné jednoduše složit do úzkého profilu. Jako součást konstrukce nechybí pultík a též možnost nastavit vzdálenost dítěte od pultíku ve 3 polohách.

V souvislosti s bezpečností nechybí praktické 5 bodové bezpečnostní pásy, které drží dítě pevně na svém místě. Kromě využití při jídle je možná její změna na židličku na hraní. Údržba je díky omyvatelnosti včetně potahu velmi jednoduchá a také rychlá.

Nižší hmotnost, rostoucí, rychlé složení, kovový rám
Méně vhodná pro cestování

Caretero 2v1 Indigo

Caretero 2v1 Indigo recenze a test

Jídelní židlička 2v1 Caretero Indigo je skvělou volbou pro rostoucí dítě a to proto, že je určena dětem od 6 měsíců věku, až do doby, kdy jsou jim zhruba 3 roky a kdy dosáhnou váhy 15 kilogramů. To je nosnost, kterou konstrukce zvládne. Je vyrobena z plastu a v důsledku houpacího mechanismu má poměrně vyšší hmotnost, která je 14,1 kilogramů.

Označení 2v1 je použito proto, že kromě jídelní židle je možné tento model použít také jako praktickou houpačku. Celkem má k dispozici 7 rychlostí houpání a menšímu dítěti tak lze dopřát mnoho zábavy. Samozřejmostí jsou i 5 ti bodové pásy, které jsou zárukou bezpečnosti.

Dále potěší široké možnosti nastavení a uzpůsobení podle konkrétních potřeb. Nastavení výšky lze změnit v rámci šesti poloh a možné je i upravit opěradlo do dalších čtyř úrovní. Protiskluzovými nožičkami je zajištěna i dobrá stabilita a velký dvojitý tác lze snadno odejmout a vyčistit. Samozřejmostí je plnění bezpečnostních norem EN 14988, EN 16232 i EN 71.

Včetně houpačky, nastavitelnost, snadná manipulace
Absence koleček

KinderKraft Yummy Multi

KinderKraft Yummy Multi recenze a test

Polohovatelná jídelní židlička KinderKraft Yummy Multi je mezi spotřebiteli velmi oblíbená, desítky recenzí ji hodnotí jako kvalitní a oceňují zejména její výborné vlastnosti v oblasti polohování. Nejen proto získala rovněž spotřebitelské ocenění Produkt roku. Je určena pro děti od 6 ti měsíců do 3 let věku, přičemž její nosnost je maximálně 15 kg.

Ze zkušenostní spotřebitelé konstatují, že je více prostorově náročná než podobné židličky pro děti. V důsledku toho je však velmi stabilní a nabízí více možností. Opěrka nohou je například polohovatelná do 3 pozic, opěradlo je možné také nastavit do 3 poloh a celkově je nastavitelná i výška, a to až v 7 úrovních.

Z pohledu bezpečnosti potěší 5 ti bodový pás a zábrana mezi nožičky dítěte, která zabraňuje vyklouznutí. Většina konstrukce je tvořena plastem, více zatížené části však tvoří hliník a potah je vyroben z eko kůže, která se velmi dobře udržuje v čistotě. Má dvojitý tácek a jeden pár pogumovaných koleček, které usnadňují její přemisťování.

Dobrý poměr cena/výkon, nadprůměrná variabilita, skládací a stabilní konstrukce
Větší náročnost na prostor

KinderKraft Fini

KinderKraft Fini recenze a test

Dětská jídelní židlička Kinderkraft FINI Gray je jasnou volbou pro toho, kdo chce kombinovat praktičnost a také unikátní design. Obojí totiž tento model umí nabídnout. Nejde však o jedinou jeho přednost, dále zde najdeme odnímatelný pultík a také opěrku nohou. Obojí lze umýt v myčce nádobí až na teplotu 60 stupňů Celsia.

Kromě využití jako jídelní židle lze tento model ihned změnit v křeslo na sezení pro odrostlejší děti. Pro tuto vlastnost nese také označení 2v1. S tím jasně souvisí i celkové určení, kdy mluvíme o věku použitelnosti od šesti měsíců, až do celých 5 ti let.

Zajímavá je také kombinace materiálů, kdy jsou nohy vyrobeny z bukového dřeva vysoké kvality a skvělého vzhledu. Pohodlné sedadlo je pro změnu vyrobeno z plastu a potaženo syntetickou kůží, která se snadno udržuje. Dále potěší nižší hmotnost, která činí pouhých 5,1 kilogramů.

Unikátní design, velmi kvalitní materiály, provedení 2v1
Nabízí menší možnosti polohování

Peg-Pérego Prima Pappa Follow Me

Peg-Pérego Prima Pappa Follow Me recenze a test

Rostoucí židle od narození Peg-Pérego Prima Pappa Follow Me je velmi dobře zpracovaná a kvalitní dětská rostoucí židle, kterou je možné využívat již od prvních dní narození dítěte. V tomto případě se při správném nastavení dá používat jako pohodlné relaxační lehátko a jakmile dítě povyroste, adekvátním nastavením poslouží jako jídelní židle.

Je určena pro děti do 3 let, respektive do hmotnosti 15 kg. Uživatelé v recenzích oceňují její vysokou variabilitu, snadné čištění nebo i fakt, že židlička je doručována již smontovaná. Opěrka nohou se dá nastavit do 3 poloh, zádová opěrka disponuje 5 ti pozicemi a výškově lze sedátko nastavit do 7 úrovní.

Nově disponuje bezpečnostní přepážkou vespod tácku a dále pak pětibodovým bezpečnostním pásem, což je v kombinaci více než bezpečné řešení. Dvojitý pultík se dá snadno odejmout a je možné jej umývat i v myčce nádobí. Eko kůže se pak podle zkušeností myje rovněž velmi snadno. Oproti většina nabídne tato židlička 4 pojezdová kolečka, která výrazně usnadňují manipulaci.

Rostoucí židle pro miminko, velké možnosti polohování, 4 pojezdová kolečka
Nestojí sama ve složeném stavu

Baby Mix Infant

Baby Mix Infant recenze a test

Jídelní židlička od 6 měsíců Baby Mix Infant má atraktivní poměr cena/výkon. Vzhledem ke své mírně vyšší hmotnosti poskytuje pevnou a stabilní konstrukci, u které však výrobce nezmiňuje, zdali má skládací mechanismus. Disponuje však jedním párem pojezdových koleček, které usnadňují transport, avšak v důsledku jejich menší velikosti bude posouvání pohodlné pouze po pevných površích.

Jedná se o rostoucí provedení, k dispozici je tedy 7 úrovní nastavení výšky sedátka. Polohovat je však možné i další části – opěrku zad konkrétně do 3 poloh, opěrku na nohy také do 3 poloh a podnožku nohou je možné nastavit ve 2 pozicích. Ačkoliv disponuje novorozeneckou vložkou, výrobce ji doporučuje používat pro děti až od 6 ti měsíců do 36 ti měsíců, respektive do hmotnosti 15 kg.

Potah se snadno udržuje a potěší možnost zcela odejmout i dvojitý plastový tácek, který se pak snáze myje a čistí. Výrobce dbal i na vysokou bezpečnost dítěte, proto zde najdete pětibodové pásy a trh mezi nožičkami, který zabraňuje sklouznutí dítěte. Nezapomnělo se ani na takové detaily, jako je praktický košík pod sedadlem na drobnosti.

Rostoucí jídelní židlička, dobrý poměr cena/výkon, pevná stabilní konstrukce
Mírně vyšší hmotnost 8,5 kg

Jak vybrat jídelní židličku

Jídelní židlička může mít celou řadu parametrů, na které je vhodné při výběru brát ohled. My se společně podíváme na to, o jaké parametry se jedná a co je třeba při výběru zvážit. Prioritou by mělo být určení, zda bude používána jen doma, nebo zda bude využívána i jako cestovní jídelní židlička, poté vstupují do výběru také důležité parametry, jako jsou menší váha, rozměry a dobrá složitelnost.

Materiál konstrukce

Od použitého materiálu se následně odvíjí několik parametrů, jako je celková váha, odolnost, stejně jako životnost. Moderním a často používaným materiálem je bezesporu plast, který sice hůře vypadá, ale zase je levný, lehký a také se snadno udržuje. Někdy lze najít i modely, které kombinují plast s kovem. Poměrně zajímavým řešením je také jídelní židlička ze dřeva, která dobře vypadá, je kvalitní a odolná, ale zároveň dosahuje vyšší hmotnosti a méně praktické skladnosti.

Doporučený věk dítěte

Ve většině případů na trhu dětská jídelní židlička umožní nastavení výšky, což znamená, že rosta s věkem dítěte. Běžným standardem je možnost používání pro děti od 6 měsíců věku, některé mohou být až pro starší, od 9 měsíců. Maximální věkovou hranicí bývá věk 3 let a opět záleží na konkrétním modelu, jelikož jsou i takové, které jsou určené dětem až do 5 let věku. Ne každá je však takto praktická. Jsou takové, kde není možné nastavit výšku, čímž je následně určena jen pro kratší období dítěte.

Nosnost

S růstem dítěte velmi často souvisí i nosnost, na kterou je třeba při výběru rovněž hledět. Klasická dětská rostoucí židle obvykle bez potíží unese děti, které váží až 15 kilogramů. U těch nejlepších může nosnost stoupat i na několik desítek kilogramů. Jiné modely zase jednoduchým zásahem umožňují vytvořit židli pro malé, nebo větší děti.

Bezpečnost

Jídelní židlička by měla být 100% bezpečná, což znamená, že by měla obsahovat bezpečnostní pásy, které zabraňují vypadnutí dítěte. Jednodušší modely disponují 3 bodovými pásy, ty lepší jsou vybaveny 5 ti bodovým pásem. Dále často nechybí přepážka v oblasti nohou, která rovněž brání vyklouznutí dítěte ze sedačky dolů. Hledět je dobré i na celkovou stabilitu, která se pozná podle provedení nožiček a podle toho, kde je umístěno těžiště.

Modifikace

Základní funkcí, kterou dětská jídelní židlička má, je umožnit dítěti sedět u jídelního stolu a pohodlně s ostatními členy rodiny stolovat. Jsou však modely, které nabídnou i další využití. Mají sklopná záda do několika poloh, díky čemuž může dítě pohodlněji sedět, nebo může dokonce ležet a odpočívat. U dalších existuje i možnost kompletního rozložení, a to na samostatnou židličku a samostatný stoleček. Modely určené spíše pro menší děti zase mohou disponovat funkcí houpačky, ve kterou se po jednoduché úpravě mohou snadno změnit a poskytnout tak dítěti vítané rozptýlení a zábavu.

4.5/5 - (43 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.