Děti,

Dětské jídelní židličky: Test, recenze nejlepších jídelních židliček

Jídelní židlička dnes patří do základní výbavičky každého malého dítěte, jde o součást vybavení každé domácnosti s malým potomkem. Jejím hlavním cílem je umožnit dítěti plnohodnotně sedět u stolu se svými rodiči a jíst, nebo například hrát stolní hry. Kromě této základní funkce může dětská jídelní židlička po sklopení posloužit i jako lehátko, nebo ji lze v případě další modifikace složit na židličku s vlastním stolečkem.

Díky své multifunkčnosti ji lze využít na celou řadu dalších věcí, které souvisí s jídlem, sezením, nebo hraním. Existují i takové modely, které mají zabudovanou automatickou houpačku. Plastová jídelní židlička nabízí často možnost složení pro snadné uskladnění, nebo přenášení, zatímco dřevěná jídelní židlička je robustní, ale může postrádat variabilitu.

Dá se říct, že každá židlička pro děti má své přednosti, jedny jsou rostoucí, další polohovací, cestovní, nebo mají zabudovaný vlastní stoleček. Neexistuje tím pádem jedna nejlepší jídelní židlička, vše se odvíjí od vašich potřeb. Modely mohou být vybaveny pojízdnými kolečky a zpravidla jsou určeny pro děti od 6 ti měsíců do 3 – 5 let. Kromě plastu a dřeva bývají vyztuženy kovovými prvky. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší jídelní židličky a jejich recenze.

Nejlepší dětské jídelní židličky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších jídelních židliček z testů a hodnocení pro rok 2022.

VzhledModelMateriálNosnostDoporučený věk dítěte 
CARETERO Bistro recenze a testCARETERO BistroPlast, kov15 kg6 měsíců - 4 roky
Hauck Beta recenze a testHauck BetaDřevo90 kg6 měsíců - 99 let
CHICCO Pocket Snack recenze a testCHICCO Pocket SnackPlast, kov15 kgod 6 měsíců
COSING Viktoria recenze a testCOSING ViktoriaDřevo15 kgdo 4 roků
ZOPA MONTI Griffin recenze a testZOPA MONTI GriffinPlast, kov15 kg6 měsíců - 3 roky
Caretero 2v1 Indigo recenze a testCaretero 2v1 IndigoPlast15 kg6 měsíců - 4 roky
Inglesina Gusto Coconut recenze a testInglesina Gusto CoconutPlast15 kg6 měsíců - 3 roky
Kinderkraft FINI Gray recenze a testKinderkraft FINI GrayDřevo, plast15 kg6 měsíců - 5 let
Peg-pérego Rialto Mela recenze a testPeg-pérego Rialto MelaPlast15 kg9 měsíců - 3 roky
Baby Mix 2v1 recenze a testBaby Mix 2v1Plast15 kg6 měsíců - 3 roky

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 CARETERO BistroHauck BetaCHICCO Pocket SnackCOSING ViktoriaZOPA MONTI GriffinCaretero 2v1 IndigoInglesina Gusto CoconutKinderkraft FINI GrayPeg-pérego Rialto MelaBaby Mix 2v1
Nastavitelná výškaAnoAnoAnoNeAnoAnoAnoAnoAnoAno
KolečkaAnoAnoNeNeAnoNeAnoNeNeNe
SkládacíAnoNeAnoNeAnoAnoAnoNeAnoNe
Hmotnost11,5 kg7,5 kg2 kg9 kg8 kg14,1 kg8,9 kg5,1 kg3 kg8 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 jídelních židliček

CARETERO Bistro

CARETERO Bistro recenze a test

Dětská rostoucí židle CARETERO Bistro je určena jak pro ty nejmenší děti od 6 měsíců, tak i pro větší děti do rozmezí 3-4 let, které mají maximální váhu 15 kilogramů. Právě tolik je nosnost, kterou tato židlička pro děti zvládá. Nastavení je velmi plynulé a je využíváno celkem 6 poloh. Nechybí také bezpečnostní prvky jako je hlavně 5 ti bodový bezpečnostní pás pro upoutání dítěte.

Přítomen je také jistící pás mezi nožkami, který je možné odepnout. Umožněna je také regulace sklonu opěradla a to ve 3 polohách až do stavu ležení. Snadnou manipulaci s židličkou zajistí jak přítomnost koleček, tak i přijatelná hmotnost o výši 11,5 kilogramů.

Zaujme i kvalitní konstrukcí v kombinaci kovu a plastu, stejně jako protiskluzovými nožičkami. Samozřejmostí je plnění normy s označením EN 14988. Součástí konstrukce je také tácek na jídlo, který lze buď nastavit, nebo jej jednoduše sundat a vyčistit. Jako další výhody vidíme přítomnost kaučukových koleček, nebo redukční vložky pro ty nejmenší děti.

Velmi bezpečná, mnoho barevných provedení, široké možnosti nastavení
Méně stabilní konstrukce do stran

Hauck Beta

Hauck Beta recenze a test

Dřevěná jídelní židlička Hauck Beta je dobrou volbou pro toho, kdo upřednostňuje přírodní materiály. Je to také zároveň jídelní židle pro děti, která je polohovatelná. Díky tomu je vhodná pro děti od 6 ti měsíců a úpravami je možné židličku modifikovat i pro starší děti, nebo dokonce pro dospělé. Zajímavostí je také ocenění Plus X Award, které bylo uděleno pro celkovou kvalitu, funkčnost, ergonomii a ekologii.

Unikátem je rozhodně její nosnost, která strčí do kapsy veškerou konkurenci, činí totiž 90 kilogramů. Na tu má vliv robustní konstrukce a použití kvalitního bukového dřeva. Také zaujme svým jídelním pultem, polstrováním ze 2 dílů, nebo i tím, že jsou součástí její konstrukce praktická transportní kolečka.

Je snadno udržovatelná a samozřejmě nechybí důraz na bezpečnost, která je zajištěna 5 ti bodovým bezpečnostním pásem. Ten je doplněn i praktickým pásem mezi nohama. Kladem je i flexibilní nastavení pásů pomocí suchého zipu, nebo široká variabilita. Desky sezení a pod nohy lze výškově a hloubkově nastavit, díky kolečkům a dobrému zpracování je stabilní a podle popisu výrobce téměř nepřevratitelná.

Nosnost 90 kg, kvalitní bukové dřevo, ocenění
Méně intuitivní práce s pásem

CHICCO Pocket Snack

CHICCO Pocket Snack recenze a test

CHICCO Pocket Snack je díky svému materiálu velmi lehkým řešením pro každé menší dítě. Tato jídelní židlička pro miminko je určená už pro děti od 6 měsíců věku, a jelikož je polohovatelná, umožňuje její změnu, kdy bude vyhovovat i starším dětem. Vždy je však nutné respektovat nosnost, která je přesně 15 kilogramů.

Nechybí možnost polohování do celkem 3 poloh, podle věku a výšky dítěte. Její bezpečnost je zajištěna 3 bodovým pásem, a pokud není potřebný, je možné jeho snadné sundání. Samotné upevnění stoličky probíhá pomocí speciálních pásků.

Vzhledem k použitému materiálu a kompaktním rozměrům zaujme váha jen 2 kilogramy, stejně jako možnost snadné údržby díky omyvatelnosti. V rozloženém stavu je velikost 32×35,5/49×36 cm. Nechybí možnost složení, díky kterému jsou následné rozměry velmi kompaktní, pouze 32x36x7 centimetrů. Je vhodná jak do malých bytů, tak i jako cestovní jídelní židlička.

Nastavitelnost, omyvatelnost, kompaktní provedení, nízká cena
Nízká výška

COSING Viktoria

COSING Viktoria recenze a test

Židlička na krmení dětí COSING Viktoria je vyrobena z kvalitního bukového dřeva, což se podepisuje na její kvalitě, odolnosti a životnosti. Jedná se o variantu, která nabídne dobrou stabilitu a je vhodná pro děti až do 4 let věku. Tomu odpovídá také její celková nosnost, která je 15 kilogramů. Rozměry jsou 86x44x50 centimetrů.

K dispozici jsou 2 polohy, a to jako klasická židlička, nebo jako jídelní židlička se stolečkem. Součástí je i měkká vložka, která je vyrobena z PVC a umožní snadné omývání. O bezpečnost se starají pásy, které pomáhají dítě udržet vždy na svém místě.

Její celková hmotnost je vzhledem k použitému dřevu průměrných 9 kilogramů. Součástí konstrukce je také pultík, určený pro servírování jídla. Jedná o pevné řešení, které nedisponuje kolečky ani žádnou větší možností polohování. Na druhou stranu láká na velmi dobrou stabilitu při sezení a dlouhou životnost.

Bukové dřevo, stabilita, včetně pultíku, možnost židličky se stolečkem
Bez koleček, není polohovatelná

ZOPA MONTI Griffin

ZOPA MONTI Griffin recenze a test

Rostoucí jídelní židlička ZOPA MONTI Griffin je dobrým řešením pro děti různého stáří, kdy její výška nabídne možnost polohování až do 6 ti různých pozic. Díky tomu je určena dětem zhruba od 6 ti měsíců, až do věku okolo 3 let. Udávána je také nosnost, která je běžných 15 kilogramů. Kvalitu židličky podtrhuje fakt, že má rám vyrobený z kovu.

Její hmotnost je dobrých 8 kilogramů, díky čemuž je zajištěna snadná manipulace, té je dosaženo také transportními kolečkami. Dále zaujme svou skladností, neboť je ji možné jednoduše složit do úzkého profilu. Jako součást konstrukce nechybí pultík a též možnost nastavit vzdálenost dítěte od pultíku ve 3 polohách.

V souvislosti s bezpečností nechybí praktické 5 bodové bezpečnostní pásy, které drží dítě pevně na svém místě. Kromě využití při jídle je možná její změna na židličku na hraní. Údržba je díky omyvatelnosti včetně potahu velmi jednoduchá a také rychlá.

Nižší hmotnost, rostoucí, rychlé složení, kovový rám
Méně vhodná pro cestování

Caretero 2v1 Indigo

Caretero 2v1 Indigo recenze a test

Jídelní židlička 2v1 Caretero Indigo je skvělou volbou pro rostoucí dítě a to proto, že je určena dětem od 6 měsíců věku, až do doby, kdy jsou jim zhruba 3 roky a kdy dosáhnou váhy 15 kilogramů. To je nosnost, kterou konstrukce zvládne. Je vyrobena z plastu a v důsledku houpacího mechanismu má poměrně vyšší hmotnost, která je 14,1 kilogramů.

Označení 2v1 je použito proto, že kromě jídelní židle je možné tento model použít také jako praktickou houpačku. Celkem má k dispozici 7 rychlostí houpání a menšímu dítěti tak lze dopřát mnoho zábavy. Samozřejmostí jsou i 5 ti bodové pásy, které jsou zárukou bezpečnosti.

Dále potěší široké možnosti nastavení a uzpůsobení podle konkrétních potřeb. Nastavení výšky lze změnit v rámci šesti poloh a možné je i upravit opěradlo do dalších čtyř úrovní. Protiskluzovými nožičkami je zajištěna i dobrá stabilita a velký dvojitý tác lze snadno odejmout a vyčistit. Samozřejmostí je plnění bezpečnostních norem EN 14988, EN 16232 i EN 71.

Včetně houpačky, nastavitelnost, snadná manipulace
Absence koleček

Inglesina Gusto Coconut

Inglesina Gusto Coconut recenze a test

Polohovací jídelní židlička Inglesina Gusto Coconut nabízí možnost úpravy její výšky, což má za výhodu v tom, že ji lze přizpůsobit dětem různého věku. Oficiálně je určena pro děti od 6 měsíců, až do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Potěší důraz na celkové pohodlí a nechybí ani využití opěrek nohou. Výškově ji lze nastavit do celkem 4 poloh.

Dále je možné sklopit opěrku nožiček, nebo ji nastavit do celkem 2 různých poloh v podobě svislé a vodorovné. Dále jek dispozici opěrka zad, u které je možné zvolit 3 různé polohy. Na jídlo, na hraní, nebo do polohy odpočinku.

Díky plastovému provedení je dobře omyvatelná a váha je jen 8,9 kilogramů v rámci provedení takzvaně bez pultíku. Kostra je doplněná kovovými materiály pro lepší kvalitu, odolnost a také celkovou stabilitu. Ve složeném stavu nezabírá mnoho místa a proto je vhodná také k převážení autem. Snadné přenášení umožňuje praktické madlo a při rozloženém stavu pomohou s přesunem praktická přední kolečka.

Mnoho poloh, nižší váha, pratelný potah, dobře transportovatelná
Horší manipulace s pásy

Kinderkraft FINI Gray

Kinderkraft FINI Gray recenze a test

Dětská jídelní židlička Kinderkraft FINI Gray je jasnou volbou pro toho, kdo chce kombinovat praktičnost a také unikátní design. Obojí totiž tento model umí nabídnout. Nejde však o jedinou jeho přednost, dále zde najdeme odnímatelný pultík a také opěrku nohou. Obojí lze umýt v myčce nádobí až na teplotu 60 stupňů Celsia.

Kromě využití jako jídelní židle lze tento model ihned změnit v křeslo na sezení pro odrostlejší děti. Pro tuto vlastnost nese také označení 2v1. S tím jasně souvisí i celkové určení, kdy mluvíme o věku použitelnosti od šesti měsíců, až do celých 5 ti let.

Zajímavá je také kombinace materiálů, kdy jsou nohy vyrobeny z bukového dřeva vysoké kvality a skvělého vzhledu. Pohodlné sedadlo je pro změnu vyrobeno z plastu a potaženo syntetickou kůží, která se snadno udržuje. Dále potěší nižší hmotnost, která činí pouhých 5,1 kilogramů.

Unikátní design, velmi kvalitní materiály, provedení 2v1
Nabízí menší možnosti polohování

Peg-pérego Rialto Mela

Peg-pérego Rialto Mela recenze a test

Cestovní jídelní židlička Peg-pérego Rialto Mela je dobrou volbou pro každého rodiče, který chce zajistit pohodlí svého dítěte při každém stravování a tedy i na cestách. Jejími výhodami je především to, že se dá velmi snadno rozložit a přenést, stejně jako následně téměř kdekoliv složit. Výrobce doporučuje použití až u dětí s věkem 9 měsíců do 3 let.

Díky protiskluzovým podložkám je zajištěna větší stabilita s kvalita konstrukce je podpořena také kvalitními popruhy. Nechybí možnost nastavení výšky a to až v pěti polohách, celkové nastavitelné rozmezí je mezi 6 – 18 centimetry.

O bezpečnost dítěte se starají 3 bodové bezpečnostní pásy, které brání jeho vypadnutí. Pohodlí dítěte podporuje také polstrování, které je vyrobeno z umělé kůže. Její předností je dále snadné čištění pomocí hadříku a součástí židle je také praktická taška na transport. Je ideální do auta, do přírody, nebo na jakékoliv výlety a cesty.

Cestovní provedení včetně tašky, nastavitelná, nízká hmotnost
Vhodná až od 9 měsíců věku dítěte

Baby Mix 2v1

Baby Mix 2v1 recenze a test

Jídelní židlička se stolečkem Baby Mix 2v1 potěší svými kvalitními materiály, ze kterých je vyrobena. Navíc je židlička také praktická, jelikož je možné celou konstrukci rozložit na samostatnou židličku a k ní stoleček. Dokáže tak růst spolu s dítětem, nejmenší doporučený věk dítěte je 6 měsíců, zatímco největší věk tři roky. Poslouží jak pro případ krmení, tak pro hraní her.

Zaujme její poměrně široká nastavitelnost, kdy je možné nastavit do třech poloh opěrku zad a rovněž i pultík do 3 poloh. Pro nejmenší jsou přítomny bezpečnostní 5 ti bodové pásy a výbornou bezpečnost doplňují zaoblené hrany, které minimalizují poranění. Její nosnost je 15 kilogramů při hmotnost 8 kilogramů.

Na rozdíl od jiných jídelních židliček má tato kvalitní a měkké polstrování pro co nejvyšší pohodlí dítěte a potah je možné lehce otírat, což je praktické. Dvojitý pultík má možnost horní tácek odejmout a snadno jej pod tekoucí vodou omýt. Jediné, co může zamrzet je absence transportních koleček, na druhou stranu díky jejich absenci má jídelní židlička výbornou stabilitu.

Rozložení na židličku a stůl, polohovatelnost, bezpečnost a dobrá stabilita
Absence koleček

Jak vybrat jídelní židličku

Jídelní židlička může mít celou řadu parametrů, na které je vhodné při výběru brát ohled. My se společně podíváme na to, o jaké parametry se jedná a co je třeba při výběru zvážit. Prioritou by mělo být určení, zda bude používána jen doma, nebo zda bude využívána i jako cestovní jídelní židlička, poté vstupují do výběru také důležité parametry, jako jsou menší váha, rozměry a dobrá složitelnost.

Materiál konstrukce

Od použitého materiálu se následně odvíjí několik parametrů, jako je celková váha, odolnost, stejně jako životnost. Moderním a často používaným materiálem je bezesporu plast, který sice hůře vypadá, ale zase je levný, lehký a také se snadno udržuje. Někdy lze najít i modely, které kombinují plast s kovem. Poměrně zajímavým řešením je také jídelní židlička ze dřeva, která dobře vypadá, je kvalitní a odolná, ale zároveň dosahuje vyšší hmotnosti a méně praktické skladnosti.

Doporučený věk dítěte

Ve většině případů na trhu dětská jídelní židlička umožní nastavení výšky, což znamená, že rosta s věkem dítěte. Běžným standardem je možnost používání pro děti od 6 měsíců věku, některé mohou být až pro starší, od 9 měsíců. Maximální věkovou hranicí bývá věk 3 let a opět záleží na konkrétním modelu, jelikož jsou i takové, které jsou určené dětem až do 5 let věku. Ne každá je však takto praktická. Jsou takové, kde není možné nastavit výšku, čímž je následně určena jen pro kratší období dítěte.

Nosnost

S růstem dítěte velmi často souvisí i nosnost, na kterou je třeba při výběru rovněž hledět. Klasická dětská rostoucí židle obvykle bez potíží unese děti, které váží až 15 kilogramů. U těch nejlepších může nosnost stoupat i na několik desítek kilogramů. Jiné modely zase jednoduchým zásahem umožňují vytvořit židli pro malé, nebo větší děti.

Bezpečnost

Jídelní židlička by měla být 100% bezpečná, což znamená, že by měla obsahovat bezpečnostní pásy, které zabraňují vypadnutí dítěte. Jednodušší modely disponují 3 bodovými pásy, ty lepší jsou vybaveny 5 ti bodovým pásem. Dále často nechybí přepážka v oblasti nohou, která rovněž brání vyklouznutí dítěte ze sedačky dolů. Hledět je dobré i na celkovou stabilitu, která se pozná podle provedení nožiček a podle toho, kde je umístěno těžiště.

Modifikace

Základní funkcí, kterou dětská jídelní židlička má, je umožnit dítěti sedět u jídelního stolu a pohodlně s ostatními členy rodiny stolovat. Jsou však modely, které nabídnou i další využití. Mají sklopná záda do několika poloh, díky čemuž může dítě pohodlněji sedět, nebo může dokonce ležet a odpočívat. U dalších existuje i možnost kompletního rozložení, a to na samostatnou židličku a samostatný stoleček. Modely určené spíše pro menší děti zase mohou disponovat funkcí houpačky, ve kterou se po jednoduché úpravě mohou snadno změnit a poskytnout tak dítěti vítané rozptýlení a zábavu.

4.5/5 - (43 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.