Děti,

Dětské houpačky: zahradní, do bytu | Recenze, test

Dětská houpačka je poměrně široký pojem, neboť nabídka v této kategorii je velká a obsahuje všemožné konstrukce, různá řešení a mnoho materiálů, ze kterých může být zhotovena. Pro nejmenší jsou tu především houpačky do bytu, zatímco větší děti spíše ocení zahradní houpačku, která může ve vašem exteriéru doplnit dospěláckou houpačku na zahradu.

Pokud máte děti dvě, nebo i více, může pro vás být zajímavým řešením zahradní houpačka pro děti s konstrukcí, která může být ze dřeva, nebo z kovu. Taková sestava zvládne zabavit až pět dětí, čímž se stává také středobodem různých dětských oslav. Důležité je dbát na maximální nosnost, která by se rozhodně neměla překračovat a také na pravidelnou údržbu, aby u letité houpačky nedošlo vlivem povětrnostním a opotřebováním ke zbytečnému úrazu.

Závěsná houpačka pro děti je spíše doménou menších dětí, která bývá určena pro děti již od 12 měsíců, tedy jednoho roku. Zde dominují plastové, které jsou levnější, mohou nabývat různých tvarů a barev a také méně vydrží. Důležité je se u nich zaměřit na bezpečnou fixaci v sedáku, která může být udělána pomocí úvazu, pásku, trámku, nebo kolíkem mezi nohy, který je nejúčinnější.

Nikdy není dobré podceňovat prostor kolem houpačky, neboť ač se to na první pohled nemusí zdát, houpačka pro děti může fungovat jako určitý katapult. Vyvarujte se tedy pevným překážkám a ideální je měkký podklad, ať už koberec, tráva, nebo mulčovací kůra. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší dětské houpačky a jejich recenze.

Nejlepší houpačky pro děti – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších houpaček pro děti z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Marimex Dětská houpačka 212Trigano dřevěná houpačka ChoupyWORKER Dětská zahradní houpačka dvojitáWORKER Dětská trojitá zahradní houpačkaPáková houpačka SPARTANWOODY Houpací kruhMarimex Dětská houpačka 1WOODY Houpačka pro nejmenšíSTEP2 Houpačka pro batolataChemoplast Houpačka Baby
Určení3 – 12 let3 – 12 let3 – 10 let3 – 10 let3 – 12 let3 – 10 let6 – 24 měsícůod 12 měsíců9 – 36 měsíců12 – 36 měsíců
Hmotnost33 kg40 kg18,35 kg-7,4 kg7 kg6 kg2,46 kg2,9 kg-
Rozměry (d,š,v)269×153×195 cm259x183x190 cm212x166x200 cm294x166x200 cm172x81x37 cm⌀ 85 cm146x97x118 cm30x32x30cm26x61x41 cm30x23x28cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 dětských houpaček

Marimex Dětská houpačka 212

Marimex Dětská houpačka 212 recenze a test

Dětská houpačka na zahradu Marimex 212 je skvělou volbou pro veliké rodiny, pro rodiče, kteří rádi zvou kamarády svých dětí k sobě na zahradu, nebo často pořádají oslavy a sešlosti. Tato houpačka totiž nabízí tři různá houpadla, která zvládnou najednou obsloužit až 5 dětí naráz a to každý, kdo takový počet dětí na jednom místě někdy zažil, dozajista ocení.

K dispozici jsou dvě houpačky pro dva a jedna klasická, pro jedno dítě. Celková nosnost je velmi dobrých 190 kilogramů, takže je na vyšší počet dětí dostatečně dimenzovaná. Po sestavení ji nezapomeňte dostatečně pevně ukotvit, abyste předešli nestabilitě. Hmotnost je poměrně nízká – 33 kilogramů a z hodnocení spotřebitelů zaznívá pochvala směrem k velice srozumitelnému návodu na sestavení, kvalitě a výborné funkčnosti.

Konstrukce je vyrobena z kvalitní oceli a má práškové lakování, které je odolné a vydrží rám chránit po dlouhou dobu. Na délku má sestava 269 cm, široká je 153 cm a na výšku má 195 centimetrů. Je tedy poměrně rozměrnější, s čímž je potřeba dopředu počítat a mít adekvátně velký prostor, kde nebude dětská zábava ohrožena žádnými pevnými překážkami v dosahu.

Srozumitelný návod k sestavení, vysoká nosnost 190 kilogramů, až pro 5 dětí
Větší nároky na prostor

Trigano dřevěná houpačka Choupy

Trigano dřevěná houpačka Choupy recenze a test

Dětská zahradní houpačka Trigano Choupy je dostatečně robustní, pevná a dimenzována až pro 4 osoby. Dřevěná konstrukce nabízí celkem tři stanoviště, na kterých jsou zavěšeny plastové houpačky v sestavě dvou sedátek a jednoho houpacího kluzáku pro dvě děti. Pakliže mátě početnou rodinu a zahradu, bude tato sestava vaším ideálním parťákem.

Tato dřevěná houpačka je vhodná pro děti od tří do 12 let. Konstrukce zhotovené ze dřeva jsou právem považovány za pevnější a o to více zarazí, že udávaná nosnost je jen 50 kilogramů. Je možné, že je to nosnost jedné houpačky, ovšem tento parametr se nám nepodařilo dohledat.

Hmotnost činí 40 kilogramů a rozměry sestavy jsou 259 centimetrů na délku, 183 centimetrů na šířku a 190 centimetrů na výšku. Spoje jsou z kvalitní oceli, včetně kovových spojů, které jsou použity na kluzáku. Ten je zavěšen na pevném závěsném oku a je vybaven trnoží, pro bezpečí dětských nožek. Dvě houpačky jsou zhotoveny speciální vstřikovací metodou, která ve výsledku dobře vypadá, je pevná a má dlouhou životnost.

Až pro 4 děti, dvě sedátka a jeden houpací kluzák
Menší nosnost 50 kilogramů

WORKER Dětská zahradní houpačka dvojitá

WORKER Dětská zahradní houpačka dvojitá recenze a test

Dětská houpačka s konstrukcí Worker je ideální volbou pro menší zahrady. Pokud chcete dětem dopřát tuto oblíbenou věc, kde mohou trávit hodiny času a zároveň šetřit místo, je pro vás tato venkovní sestava vhodná. Její rozměry jsou jen 212 centimetrů na délku, 166 na šířku a vysoká je rovné dva metry. Hmotnost je ve srovnání velmi nízká a to 18,35 kilogramů.

S těmito parametry nabízí možnost užívání až pro tři děti ve věku od tří do 10 let. Konkurenční houpačky stejného typu jsou koncipované pro děti až do dvanácti let, zde tedy dětská houpačka Worker ztrácí. Dobré je však maximální možné zatížení, které činí 105 kilogramů, neboli 35 kilogramů na jednu sedačku.

Konstrukce je vyrobena z kovu a je velmi pevná, tyče mají průměr 50 milimetrů a stěny mají tlusté 1 mm. Houpačka odpovídá normě EN75 a není určena ke komerčnímu užití. Použité plasty na houpačky jsou vysoce odolné a k dispozici je jedna gondola pro dvě děti a jedna standardní houpačka. Zaujme také tzv. NoWelding bez svárový design, který je zárukou nejvyšší bezpečnosti.

Použitelná až třemi dětmi najednou, dobrý poměr cena/výkon
Na rozdíl od jiných vhodná pro děti do 10 let

WORKER Dětská trojitá zahradní houpačka

WORKER Dětská trojitá zahradní houpačka recenze a test

Kombinovaná dětská houpačka Worker je unikátní konstrukce 3v1, kdy nabízí celkem tři stanoviště, na kterých se mohou děti bezpečně vyřádit. K dispozici je jedna dvousedačka, jedna závěsná gondola pro dva a hrazda, ke které se dají přimontovat kruhy. Je ideální pro početné rodiny, nebo pro všechny, u koho se často vyskytuje větší počet dětí – za pěkného počasí bude permanentně v obležení.

Doporučený rozsah věku dětí je od 3 do 10 let, na jedno sedadlo připadá maximální zatížení 35 kilogramů, což v součtu dává maximální zatížení s hodnotou 175 kg. Sestava je poměrně rozměrná, na délku měří 294 centimetrů, je 166 centimetrů široká a na výšku má dva metry. Dobře si tedy ověřte, že na vašem pozemku budete mít dostatečný prostor pro bezpečný provoz.

Od výrobce ani prodejce se bohužel nedozvíme hmotnost houpačky, porovnáním s konkurenčními modely se ale pravděpodobně bude pohybovat mezi 30 – 40 kilogramy. Houpačku lze připevnit k zemi, což byste zajisté pro vyšší stabilitu měli udělat. Model má bezsvárový design, takzvaný NoWelding, který nabízí nejlepší bezpečnost. Potěší ušlechtilá nerezavějící ocel, nebo norma EN-71, která podlehá německým zkušebnám TÜV NORD a ASTM Internacional.

Kvalitní a stabilní provedení, 3v1, až pro pět dětí
Nedohledatelný údaj o hmotnosti

Páková houpačka SPARTAN

Páková houpačka SPARTAN recenze a test

Houpačka pro děti Spartan je dalším možný typem houpačky, který je u dětí velice oblíbeným, a to zejména pro to, že se na ní lze houpat pouze v páru. Je tedy určena pro dvě děti od 3 do 12 let, celková nosnost je 70 kilogramů, takže na každé straně může sedět dítě s váhou až do 35 kg. Rozměry jsou na délku 172 cm, na šířku 81 cm a vysoká je 37 cm, což může být pro větší děti méně pohodlné.

Boduje však velice nízkou hmotností, která je 7,4 kg a díky které se s ním velmi dobře manipuluje. Konstrukce je vyrobena z kovu a sedáky jsou plastové. Vyniká dobrou stabilitou na jakémkoliv venkovním povrchu a dobře odolává povětrnostním a klimatickým vlivům.

Potěší také certifikace EN-71, která spadá pod ústavy TÜV NORD a ASTM Internacional. Bezpečnost dětí je tedy touto normou zajištěna. Plastová sedátka jsou anatomicky tvarovaná a na houpačce najdeme také bezpečnostní úchyty s pěnovým obalem. Houpačku lze díky materiálům využívat celoročně a záleží tak jen na vaší úvaze, kdy na ni děti pustíte.

Slušná nosnost 70 kilogramů, vhodná pro děti od 3 do 12 ti let
Menší výška 37 centimetrů

WOODY Houpací kruh

WOODY Houpací kruh recenze a test

Závěsná houpačka pro děti Woody ve tvaru houpacího kruhu je fenomén posledních několika let. Dětem po celém světě se velice líbí design a provedení, které je chytře provedeno. Její používání je bezpečné a zároveň efektivní, neboť se na houpacím kruhu můžou bavit až dvě děti naráz. Houpání je možné jak v sedě, tak i v leže, čímž je toto provedení docela unikátní.

Celková nosnost je přitom velice dobrá, rovných sto kilogramů. Může být tedy používána i dospělým člověkem, který si na ni užije také hromadu srandy. Sedák je zhotoven z textilních popruhů a rám je kovový, s bezpečným potaženým provazem. Závěsná lana mají délku 170 centimetrů a zavěšení probíhá skrze kovové kroužky.

Tento recenzovaný model má průměr 85 centimetrů, existuje však i větší model s průměrem jednoho metru. Podle popisu produktu je houpačka vhodná pro děti od 2 do 10 let a je univerzální – můžete ji zavěsit jak do interiéru, tak i exteriéru. Váha je poměrně znatelných 7 kilogramů, takže je nasnadě dbát zvýšené opatrnosti, stejně jako si hlídat dostatečný prostor od pevných překážek.

Pěkný design, kvalitní provedení, vhodné i pro dvě děti
Nenašli jsme

Marimex Dětská houpačka 1

Marimex Dětská houpačka 1 recenze a test

Houpačka pro nejmenší Marimex 1 je startovacím výrobkem pro děti od 6 měsíců do 24 měsíců. Ač výrobce uvádí takto nízký věk, nikdy byste dítě neměli posadit do houpačky dříve, než zvládne samo sedět bez opory.

Její konstrukce se skládá z kovové konstrukce a plastové houpací sedačky. Konstrukce je zhotovena z kvalitní práškové oceli a plastová sedačka disponuje opěrkami a ochrannou zábranou, která dítě dokonale v sedačce fixuje a zabraňuje tak jeho vypadnutí. Konstrukce je spojena pevnými kovovými díly, které pomáhají dobré stabilitě.

Maximální zatížení houpačky je 15 kilogramů, které by mohlo být vyšší. Nicméně při hmotnosti celé sestavy jen 6 kg se nechá tato limitace akceptovat. Houpačku je možné používat jak v interiéru, tak v exteriéru. Díky nízké váze se velice snadno přenáší, aniž byste museli konstrukci složitě demontovat. Dodávána je v pestré zeleno-limetkové barvě a rozměry jsou 145 cm na délku, 97 cm na šířku a na výšku jen 118 cm, což pro malé děti naprosto stačí.

Poměr cena/výkon, velice lehká konstrukce
Menší nosnost 15 kilogramů

WOODY Houpačka pro nejmenší

WOODY Houpačka pro nejmenší recenze a test

Tato houpačka nepotřebuje žádný speciální název, neboť se zkrátka jedná o houpačku pro ty nejmenší děti, které již mají vyvinutou vlastní oporu těla. Doporučené používání je tak stanoveno od 12 měsíců věku dítěte a horní hranice se nijak neomezuje, pokud se dítě do houpačky vejde, nedosáhne hmotnosti 50 ti kilogramů a bude chtít, může ji bezpečně používat.

Konstrukce je podobná těm, které byly populární před pár desítkami let, skládá se ze soustavy prkýnek a barevných korálků, které jsou rovněž dřevěné. Houpačka je velmi bezpečná a je zavěšená na pevných provazech. Bezpečné používání také potvrzuje certifikát Safe Toys, který houpačka získala.

Pro výrobu bylo zvoleno bukové a dubové dřevo, které má vysokou pevnost. Jedná se o závěsné provedení, které je možné používat jak venku, tak i uvnitř. Její hmotnost 2,46 kg je poměrně malá a rozměry jsou 30 cm na délku, 32 cm na šířku a 30 cm na výšku.

Velmi nízká pořizovací cena, dřevěné klasické provedení, nosnost 50 kg
Dřevěné korálky jsou náchylné k prasknutí

STEP2 Houpačka pro batolata

STEP2 Houpačka pro batolata recenze a test

Závěsná houpačka pro batolata STEP2 zaujme pro svou vysokou kvalitu, kterou se liší od levných modelů plastových houpaček. Tento výrobek je zhotoven rovněž z plastu, při výrobě bylo ovšem použita technologie rotačního lití, která exceluje výslednou kvalitou plastu. Potěší také atestace EN71, která dává spotřebiteli jasně najevo, že přišel do kontaktu s kvalitním a hlavně bezpečným výrobkem pro děti.

Její nosnost je 22,6 kilogramů a určena je, jak již sám název napovídá, pro ty nejmenší z nás. Výrobce uvádí doporučený věk dítěte již od 9 měsíců až po tři roky. Spotřebitelé oceňují anatomicky tvarovanou sedačku, která poskytuje tělu dítěte výbornou oporu a vysokou bezpečnost po čas houpání.

Jedná se o závěsný model, se kterým není dodávána konstrukce. Pořizovací cena, na to, že se jedná o plastové provedení, je sice vyšší, ale odpovídá jí kvalita zpracování. Vyžaduje jen minimální nároky na údržbu a montáž je velice snadná. Její hmotnost je necelé tři kilogramy a rozměry jsou 26x61x41 centimetrů.

Velmi kvalitní zpracování, výborná opora anatomického sedáku
V této kategorii vyšší cena

Chemoplast Houpačka Baby

Chemoplast Houpačka Baby recenze a test

Plastová houpačka pro děti Chemoplast Baby zaujme na první pohled svou velkou dostupností, neboť se jedná o jednu z nejlevnějších závěsných dětských houpaček. Ač by se mohlo zdát, že nízké pořizovací náklady jsou za řadu kompromisů, opak je pravdou. Houpačka Chemoplast Baby splňuje požadavky norem EN71-1 a EN71-8, takže se jedná o bezpečný produkt, který se nemusíte bát používat.

Je možné si ji pořídit v různých barevných kombinacích, čímž tedy zaujme hlavně děti, než samotné rodiče. Provedení je celoplastové, sedák je pohodlný a ergonomicky tvarovaný. Dítě je v sedačce usazeno pohodlně, má oporu rukou a nehrozí, že by díky dobré fixaci mezi nohami mohlo jakkoliv vypadnout.

Nosnost je výrobcem stanovena na 25 kilogramů, bohužel se však nedozvíme samotnou hmotnost, nicméně vzhledem k celoplastovému provedení nebude nijak velká. Rozměry známe a ty jsou na délku 30 cm, na šířku 23 cm a na výšku 28 centimetrů. Je vhodná pro kluky i holky ve věku 12 – 36 měsíců a jak je patrné, jedná se o závěsnou houpačku dodávanou bez konstrukce.

Nízká pořizovací cena, poměr cena/výkon
Nedohledatelná váha houpačky

Jak vybrat dětskou houpačku

Typ houpačky

Dětských houpaček je na trhu nepřeberné množství, a to rovnou v několika provedeních. Nejčastější dělení je na houpačky s konstrukcí a na houpačky závěsné, případně pákové.

Dětská houpačka s konstrukcí může stát několik tisícikorun, ale také desetitisícikorun. Vše se odvíjí od toho, kolik chcete do houpačky investovat. Nejprodávanější jsou však modely do zhruba pěti tisíci korun, které nejsou napevno zabudované do země a dají se tak na zimu složit a na zahradu vyndat opět na jaře.

Jsou vyrobeny z kovu, nebo ze dřeva a nabídnout mohou jednu, dvě i tři houpačky. Maximální nejběžnější počet dětí, které se mohou v jeden moment houpat, může být tak až pět. Od toho se odvíjí i nosnost, která se u těch největších provedení pohybuje k hranici 200 kilogramů. Je zpravidla vhodná pro děti starší, typicky ve věku 3 – 12 let.

Závěsná houpačka pro děti je výrazně levnější provedení, její vlastností je však potřeba ji vždy někam zavěsit, což může být lehce nekomfortní. Zase ji však lze používat jak v interiéru, tak exteriéru. Dělají se modely vyrobené z plastu, těch je většina, i ze dřeva. Maximální nosnost se dostává až k 50 ti kilogramům, průměr však bývá přibližně na této poloviční hodnotě. Je vhodná pro ty nejmenší, a to již u vybraných modelů od 6 měsíců stáří.

Materiály

Nejběžnější materiály jsou dřevo a plast. V případě houpaček s konstrukcí vstupuje na scénu také kov, ze kterého je vyroben stabilní rám. Ten může být vyroben také ze dřeva, který zahradě více sluší, nicméně oproti kovu má vyšší hmotnost a vyšší nároky na údržbu. Pokud jde o závěsné houpačky pro nejmenší děti, zde dominuje plast, a to z důvodu, že je potřeba dobře vytvarovat sedák tak, aby poskytoval dobrou oporu a vysokou bezpečnost.

Nosnost a věkové rozpětí

Nosnost je parametr, na který byste měli koukat jako první. S ohledem na doporučený věk dětí, pro které je houpačka koncipována, se mění také maximální přípustné zatížení. Houpačky pro nejmenší se pohybují kolem 20 ti kilogramů, výjimkou však není ani nosnost 50 kilogramů. Dětské houpačky s konstrukcí nabízející více houpaček zavěšených na jednom rámu mají nosnost výrazně vyšší a pohybuje se od 100 kg do 200 kilogramů. Věkové rozpětí je pak u závěsných houpaček typicky od 12 do 36 měsíců a v případě houpaček s konstrukcí, určených pro větší děti, pak od 3 do 12 let.

Hmotnost a rozměry

Váha a rozměry jsou spíše okrajové parametry, které nehrají stěžejní roli v případě, že se nepotýkáte s malými prostory. Závěsná houpačka je kompaktní a lze ji umístit v podstatě kamkoliv, ať už do exteriéru na pevnou větev stromu, nebo do interiéru, na hrazdu ve futrech.

Houpačky s konstrukcí jsou koncipovány na zahradu a v tomto případě si dobře ověřte, zda se vám několikametrová konstrukce na pozemek bezpečně vejde. Vždy by měl být dostatečný, alespoň dvoumetrový odstup od pevných překážek a ideálně také měkké podloží pro eliminaci úrazů.

4.5/5 - (22 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.