Děti,

Nejlepší dětské boby a sáně: s volantem aj. | Recenze, test

Každý rodič chce svému dítěti dopřát možnost vychutnat si zimní radovánky, a proto boby nebo sáňky dříve nebo později dostane každé z nich. Historicky první byly na světě dřevěné sáně, které tak má mnoho rodičů v oblibě dodnes. Dřevo je ostatně skvělý materiál a má dlouhou životnost.

Boby jsou naopak tradičně plastové, nicméně i řada sání je již dnes také z plastu. Záleží tedy čistě na vašich osobních preferencích, čemu dáte přednost. Dřevěné a plastové produkty se pochopitelně liší také cenou, nejdůležitější by však mělo být, aby byly spokojeny hlavně vaše děti.

Při sáňkování nebo bobování je potřeba myslet také na bezpečnost, a proto některé sáňky lze dovybavit ohrádkou, která tak umožní bezpečné sáňkování i těm nejmenším. Dále je důležité zvolit model úměrně věku, což souvisí mimo jiné s nosností produktu. Obecně mají dřevěné sáňky nosnost vyšší a zpravidla unesou dítě i rodiče, u plastových sání a bobů to již není pravidlem a je u nich potřeba nosnost sledovat.

Zatímco na dřevěných sáňkách je jedinou možností jak řídit, nebo brzdit, přenášení váhy a práce s nohama, plastové boby mají zpravidla dvě páčky, které slouží ke korekci směru i brždění. Oblíbenou alternativou jsou boby s volantem, kdy volant ovládá přední malé lyže a tím určuje směr bobů. Poměrně praktickým prvkem je i úložný prostor, který nabízejí plastová provedení některých typů saní. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší boby a sáňky a jejich recenze.

Nejlepší dětské boby a sáňky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších dětských bobů a sání z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 dětských bobů a sání

Sulov TATRA

Sulov TATRA recenze a test

Dřevěné sáňky Sulov TATRA jsou vyrobeny z bukového dřeva a už proto rozhodně patří do vyšší cenové kategorie. Jedná se o klasické sáňky, které můžete doplnit v případě potřeby také o ohrádku. S ohledem na použitý materiál počítejte s vyšší hmotností, která je rovných 5 kg.

Kvalitní materiály mají ale vliv na nosnost, která je výborných 120 kilogramů. Taková nosnost samozřejmě zvládne také běžnou dospělou osobu, takže na sáňkách není problém jezdit spolu s dítětem. Budete-li chtít popruh na tahání sání, je potřeba si jej dokoupit. Délka sáněk je 120 cm, přičemž sedátko je z nepromokavé a kvalitní textilie. S ohledem na použité materiály a dobré zpracování se dá očekávat velmi dlouhá bezproblémová životnost.

HS Sport HORNED SLEDGE

HS Sport HORNED SLEDGE recenze a test

Sáňky HS Sport HORNED SLEDGE, jak je zvykem, bohužel nemají v základní výbavě ohrádku. Pokud tedy chcete dřevěné sáňky s ohrádkou, je potřeba si ji dokoupit zvlášť. Jinak se jedná o kvalitní výrobek ze dřeva, což se samozřejmě projeví i na jeho dlouhé životnosti. Vyšší odolnost přinášejí také kovové ližiny, které jsou pevně přidělané na spodní hrany sání.

Sedátko je v podobě textilie vyvedené ve dvou barvách, délka sedáku je 64 cm a délka celých sání poté 120 centimetrů. S ohledem na provedení v dřevě počítejte samozřejmě s o něco vyšší cenovkou, nicméně dřevěné provedení také znamená vysokou nosnost, která je v tomto případě 120 kilogramů. Není tedy problém jezdit na sáňkách spolu s dítětem.

Sulov CHAMPION

Sulov CHAMPION recenze a test

Dětské boby Sulov CHAMPION potěší našince, neboť se jedná o český výrobek. Vyrábějí jej gumárny Zubří a patří mezi klasické boby již několik desetiletí. Provedení je z pevného plastu, nosnost je pak 40 kg. Hmotnost bobů je pouhých 1,9 kg a jejich délka činí 85 cm. Jsou vybaveny brzdou a mají vyvýšené sedátko.

Vzhledem ke klasickému provedení bobů nepočítejte s něčím jako je zádová opěrka, jedná se o typické boby tak, jak je všichni dobře známe. Po obou stranách jsou umístěny brzdy, které jdou nicméně trochu ztuha, což by se mělo zlepšit postupem času, až se mechanizmus vlivem používání uvolní. Jejich součástí je silný popruh a potěší i vestavěné sedátko, které dítě chrání před chladem. S ohledem na pořizovací cenu se jedná o model nabízející dobrý poměr cena výkon.

Plastkon Bambi bob

Plastkon Bambi bob recenze a test

Boby Plastkon Bambi bob potěší svými bezpečnostními prvky, což je zásadní věc, proč nad těmito boby uvažovat. Nabízejí tříbodový bezpečnostní pás a díky tomu jsou to ideální dětské boby pro nejmenší od jednoho a půl roku. Výrobek disponuje vysokým opěradlem a má také vyvýšené bočnice.

Sedátko, na kterém si dítě bude hovět, je vyvýšené a pogumované. Nosnost bobů je 25 kilogramů a z recenzí zaznívá, že jejich materiál by mohl být lepší. Vhodné využití je zde však opravdu pro ty nejmenší děti, a proto to s přihlédnutí k bezpečnostním prvkům není nijak zásadní věc. Nejmenší děti je stejně ideální pouze tahat na popruhu, případně si s nimi hrát jen na mírném kopci.

Plastkon STRATOS

Plastkon STRATOS recenze a test

Boby pro dva Plastkon STRATOS udělají radost všem malým závodníkům. Hmotnost těchto bobů je o něco vyšší, konkrétně 3,95 kg, nicméně stojí za tím jejich bytelná konstrukce, která vydrží zatížení až 120 kg. Také díky tomu jsou to vhodné boby pro dvě osoby. Kromě toho, že jsou boby vybaveny volantem, tak jim samozřejmě nechybí ani brzda.

Součástí konstrukce však nejsou bezpečností pásy, což však pro starší děti není důležitý nedostatek. S ohledem na určení pro dvě starší děti, případně dítě a dospělého, jsou zde dvě sedátka, jež jsou vyvýšená. Chybí jim nicméně byť jen základní polstrování, které by lépe zabránilo prochladnutí nebo umožnilo pohodlnější sezení. Boby lze táhnout za samonavíjecí lano a celkově kvalitní provedení je pochopitelně vykoupeno vyšší cenou.

Plastkon NEON GRIP

Plastkon NEON GRIP recenze a test

Sáně Plastkon NEON GRIP nabízejí zajímavý poměr ceny a kvality. Jejich nosnost je 70 kg a jsou vyrobeny z kvalitního plastu, hmotnost samotných sání je jen 1,93 kg. Většinu dětí na nich jistě zaujme jejich závodní tvar, který doslova vybízí k rychlé jízdě. Sám výrobce uvádí, že mají dynamický tvar inspirovaný formulemi.

Zatáčení se provádí náklonem vlevo nebo vpravo. Na saních jsou umístěny madla, kterých se lze při jízdě dobře držet. Sáně jsou určeny pro dvě osoby a jejich celková délka je 93 cm. S ohledem na jejich nosnost se však předpokládá jízda pouze dvou dětí, nikoliv dítěte a dospělého. Táhnout je můžete pomocí lana s madlem a jediné, co bychom ocenili navíc, by bylo lepší polstrování sedáku.

Sulov ALPEN DOUBLE RACE

Sulov ALPEN DOUBLE RACE recenze a test

Boby na sníh Sulov ALPEN DOUBLE RACE jsou určeny pro všechny malé závodníky, neboť jsou vybaveny volantem. Už z tohoto důvodu lze předpokládat o něco vyšší cenu. Nosnost bobů je 90 kg a sedět na nich mohou dvě osoby. Výrobce nezapomněl ani na bezpečnost a proto je pod volantem přítomna brzdová páka.

Dokonce zde pod sedákem najdete schovaný úložný prostor, kam si můžete vložit veškeré nezbytnosti. Materiál působí kvalitním dojmem a boby lze táhnout pomocí lana s rukojetí. Vybírat si můžete ze dvou barev, a to modré a červené. Díky volantu jsou boby samozřejmě plně řiditelné, vespod mají dvojici ližin, které zajišťují velmi snadné ovládání a přesné zatáčení.

Sáně Kamzík

Sáně Kamzík recenze a test

Sáňky Kamzík mají nosnost 80 kg a hmotnost samotných sání je pouze 2,9 kg, jejich délka pak činí 85 cm. Mají legendární tvar, který může být znám rodičům z jejich dětství. Někteří spotřebitelé však v recenzích upozorňují na méně kvalitní plast, který může vést k brzkému opotřebení. Kvalita nicméně odpovídá nižší ceně. Produkt je určen pro dvě osoby, spíše tedy děti s ohledem na nosnost. Dospělí s dítětem si tedy v tomto případě moc nezajezdí.

Výrobek je opatřen popruhem na tahání a děti se mohou při jízdě chytnout vpředu dobře umístěných model. Pod sedákem najdete také úložný box, což je poměrně praktické. Ližiny nemají kování, takže si dávejte pozor například při tahání po asfaltu, kterému je lepší se vyhnout.

Stiga PACER BRAKE

Stiga PACER BRAKE recenze a test

Boby pro nejmenší Stiga PACER BRAKE nabízejí za nízkou cenu základní provedení bobů, uživatelské recenze však i přes nízkou cenu chválí pevné plasty. Váha bobů je jen 1 kilogram a jejich nosnost pak 80 kg. Vyrábí se ve Švédsku a kvalita zpracování je na opravdu vysoké úrovni.

Výrobce se zkrátka soustředil na samotnou kvalitu provedení, jinak na bobech nenajdete při této ceně žádné další speciality. Dokonce samotný sedák je pouze vytvarovaný plast, i když naštěstí vyvýšený. Velmi dobré jsou ale brzdy, kterými můžete korigovat směr jízdy a samozřejmě i zpomalovat. Z pohledu bezpečnosti rodiče zaujmou reflexní prvky a vybírat si můžete ze třech barev, které jsou zelená, černá a růžová.

Stiga SNOWPOWER

Stiga SNOWPOWER recenze a test

Boby s volantem Stiga SNOWPOWER mají průměrnou nosnost 50 kg, celková váha je poté 1,8 kg. Jak je u švédského výrobce zvykem, produkt je velmi kvalitně zpracován. Počítejte s vyšší cenou, nicméně s ohledem na přítomnost volantu není nijak závratná. Boby mají také kvalitní brzdu, díky které je lze bezpečně zastavit.

Z pohledu bezpečnosti vás mohou zaujmout dále reflexní prvky, jež jsou umístěny v zadní části. Tahat lze boby pomocí lana vybaveného rukojetí. Ocenili bychom snad jen lepší provedení sedáku, který je v podstatě pouze plast stejný s ostatními částmi bobu. Potěší však poměrně bohatá nabídka barevného zpracování, kdy je v nabídce černá, zelená a růžová.

Jak vybrat dětské boby a sáňky

Jako každý správný rodič byste si před pořízením takovéhoto produktu měli položit několik otázek. Tou nejdůležitější je materiál, ze kterého jsou boby či sáňky vyrobeny a pro většinu z nás budou důležité také bezpečnostní prvky, kterými jsou v prvé řadě fungující brzdy.

Sáňky

To první, čeho si na těchto produktech všimnete, je bezpochyby materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Klasikou jsou sáňky ze dřeva, které se vyznačují zpravidla vyšší nosností než plastové modely. To je ideální varianta pro ty rodiče, kteří plánují s dítětem na sáňkách jezdit společně. Výhodou těchto sání je zpravidla také vyšší životnost, které pomáhají obvyklé ližiny s kováním, jenž chrání pojezdy před poškozením.

Plastové modely zpravidla oplývají vyšší variabilitou a různými tvary, mohou mít například sedáky s úložným prostorem. Sedák také nemusí být pouze textilní, jako je tomu u dřevěných modelů, ale může mít pogumování a protiskluzovou úpravu. Plastové modely jsou typicky lehčí, ale dávejte si pozor na kvalitu použitého plastu.

Boby

Pokud jde o boby, tak ty jsou výhradně plastové. Zde můžete volit buď mezi klasickým provedením, nebo zainvestovat více peněz a pořídit boby s volantem. U takového provedení najdeme v přední části ližiny, které zajistí lepší řiditelnost. Samozřejmostí jsou u bobů brzdné prvky, které mohou mít různé provedení i zpracování v závislosti na konstrukci konkrétního modelu. Velmi variabilní je také nosnost, zatímco základní modely jsou určeny jen pro jedno dítě, jiné modely pojmou i osoby dvě a bez potíží se na nich sveze také dospělá osoba.

Bezpečnostní prvky a ohrádka

Asi všichni rodiče na prvním místě myslí na bezpečnost svých dětí. V případně bobů to mohou být například vícebodové bezpečnostní pásy, které najdou uplatnění u těch nejmenších dětí. Pro ně jsou určeny také boby s opěrkou, která zajistí bezpečnější jízdu. Naprostá většina bobů je také vybavena brzdami, které se v některých případech používají i ke korekci směru jízdy.

V případě sání naopak pásy ani brzdy nenajdete. U tohoto konceptu se zkrátka nepoužívají. Naopak zde najdete jiný bezpečnostní prvek, který je velice oblíbený zejména při sáňkování s menšími dětmi. Jedná se o takzvanou ohrádku. Sáňky s ohrádkou jsou parketou v podstatě pouze dřevěných modelů, v případě plastu sáně s ohrádkou nehledejte. Nepočítejte však s tím, že ohrádku najdete přímo v balení výrobků. Ohrádky se zpravidla dokupují zvlášť a je zde potřeba si dát pozor na kompatibilitu s konkrétním modelem.

Popruh nebo lano s rukojetí

Mezi to, co očekáváte od většiny bobů a sáněk, patří také možnost je táhnout. Dejte si však pozor na to, že ne všechny modely jsou vybaveny popruhem již v balení. Proto je v některých případech potřeba popruh koupit dodatečně. Většina sání má klasický popruh, v případě bobů můžete narazit na popruhy i na lano, které je pak vybaveno rukojetí pro pevnější a pohodlnější úchop. Dražší modely, jako jsou třeba ty s volantem, mohu mít lano také samonavíjecí, které pak při jízdě nepřekáží.

4.2/5 - (22 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.