Auto-moto,

Nejlepší dětské autosedačky: Recenze Cybex, Zopa aj.

Drtivá většina rodičů používá denně k přepravě svých ratolestí automobil. Ať už se jedná o ranní odvoz dětí do školy, odpoledne na zájmové kroužky, nebo víkendovou cestu k babičce či na chatu. Při stále hustějším provozu a faktu, že se každý den stanou stovky dopravních nehod, by měla být pro rodiče bezpečnost dětí na prvním místě a tu zajistí pouze kvalitní dětská autosedačka.

Když opomineme skutečnost, že dětská sedačka do auta je povinná pro všechny děti, které mají méně než 150 centimetrů a váhu 36 kilogramů, zodpovědný rodič by měl autosedačku používat vždy, nehledě na zákonné nařízení. Sedadla automobilů jsou tvarována a dělána na dospělé osoby, do kterých děti bezpečně nezapadnou. Také integrované bezpečnostní pásy mohou u dětí menších než 150 centimetrů způsobit fatální následky, a to i ve zdánlivě málo nebezpečných situacích. Používání autosedačky berte tedy jako nutnost a fakt kdykoliv budete děti přepravovat.

Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší dětské autosedačky a jejich recenze. Výrobci dětských autosedaček rozdělují modely do skupin podle velikosti, respektive hmotnosti dítěte. Těchto skupin je 5 (0, 0+, I, II, III) a podrobněji se jim věnujeme v nákupním rádci. V posledních letech však výrobci tyto skupiny kombinují do třech váhových kategorií, zmíněných níže.

Autosedačky 0-18 kg

Jde o autosedačky pro nejmenší děti, a to již od batolat. Nejčastěji se umisťují proti směru jízdy, a to z důvodu, že děti, staré pouze několik měsíců ještě nemají dostatečně vyvinuté svalstvo v oblasti krku a není pro ně sezení ve směru jízdy s ohledem na působící síly bezpečné. Autosedačka 0-18 kg ve tvaru vajíčka (označuje se i jako vajíčko do auta) by se měla používat alespoň do 15 ti měsíců stáří dítěte a pravidelně by se z ní mělo batole vyndávat každé dvě hodiny jízdy. Je to z důvodu ne úplně vhodné pozice páteře, která není úplně rovně.

Autosedačky 9-36 kg

Tato kategorie autosedaček pokrývá celé tři váhové skupiny a to skupinu I, II a III. Nabízí poměrně velké váhové rozpětí a proto s vašim dítětem dlouho vydrží. Nic však není černobílé, a proto věnujte o to větší pozornost pohodlnosti autosedačky a bezpečnostním prvkům. Autosedačka 9-36 kg by měla být dostatečně polohovatelná a co nejvíce přizpůsobitelná. Jakmile hlavička dítěte přesáhne horní okraj autosedačky, vyměňte ji, nebo nahraďte podsedákem do auta.

Autosedačky 15-36 kg

Autosedačky v kombinaci skupin II a III jsou dělané pro ty největší děti, u kterých je ještě autosedačka povinná. Jejich umístění je standardně ve směru jízdy a k připoutání dítěte se používá tříbodový bezpečností pás, kterým jsou vybavena přímo auta. Autosedačka 15-36 kg může být rovněž vybavena ISOFIX technologií, díky které je montáž do auta rychlá a bezpečná.

Nejlepší dětské autosedačky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších autosedaček z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Cybex Aton 5 2018Britax/Römer Baby-Safe 2018JOIE Stages 2019More KIDE 01 IsofixBritax Römer KING II 2019 Storm GreyPetite&Mars Prime II IsofixZopa Carrera 2018Cybex Pallas M-fix 2018Britax/Römer Kidfix SL 2018Cybex Solution M-Fix SL
Upevnění dítěte5 bodový pás5 bodový pás5 bodový pás5 bodový pás5 bodový pás5 bodový pás5 bodový pás3 bodový pás3 bodový pás3 bodový pás
Ochrana bočního nárazuAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Pratelný potahAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Hmotnost4,8 Kg4 Kg8,86 Kg9,8 Kg10,3 Kg9 Kg6 Kg9,3 Kg6,5 Kg5,8 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 autosedaček

Cybex Aton 5 2018

Cybex Aton 5 2018 recenze a test

Již pátá generace velice úspěšné řady autosedaček pro ty nejmenší děti – kojence, nese označení Aton 5 a její výrobce je renomovaná firma Cybex. Skořepina ve tvaru vajíčka má nízkou hmotnost 4,8 Kg avšak výborné hodnocení co se týče bezpečnosti dítěte v případě nárazu. Patří do skupiny 0+ a tím pádem se do auta umisťuje proti směru jízdy. Není vybavena systémem ISOFIX, takže se v aute fixuje pomocí bezpečnostních pásu.

Vnitřní vložka je odnímatelná a tím pádem umožňuje polohu vleže. Tu oceníte vždy, kdy dítě v sedačce ponesete – autosedačka pro miminka Cybex Aton 5 je totiž také vybavena robustním madlem, které usnadňuje přenášení. Opěrka hlavy je výškově nastavitelná rovnou v osmi pozicích a pásy jsou vedeny integrovaně uvnitř sedačky. Samozřejmostí je L.S.P. Systém pro dokonalou ochranu dítěte při bočním nárazu.

Sedací vložka je měkce polstrovaná, což přináší dítěti ještě větší pohodlí i na dlouhé cestování. Přínosná je také integrovaná XXL sklápěcí sluneční clona, která má 4 různá nastavení a má ochranu před sluncem UVP50+. Látkový potah lze prát v pračce na 30 stupňů C a samozřejmostí je homologace ECE R44/04.

Oceněná kvalitní a bezpečná, nízká hmotnost
Bez odnímatelné opěrky hlavy

Britax/Römer Baby-Safe 2018

Britax/Römer Baby-Safe 2018 recenze a test

Autosedačka pro novorozence Britax/Römer Baby-Safe 2018 je určena těm nejmenším s rozmezím váhy 0-13 Kg. Patří tedy do skupiny 0+ a tím pádem se v autě umisťuje proti směru jízdy vozu. Jedná se o skořepinu, která se v autě připevňuje buďto pomocí standardních bezpečnostních pásů, nebo lze vložit do základny, která je uchycena do ISOFIX systému. Základna však není součástí balení.

Systém CLICK and GO nabízí možnost připnutí autosedačky do rámu kočárků Britax. Autosedačka splňuje nejnáročnější bezpečnostní parametry současnosti a to včetně uchycení dítěte pomocí 5 bodového bezpečnostního pásu. Polstrovaný potah je pratelný a tak se při ušpinění nic neděje. Bočnice slouží pro ochranu při bočním nárazu a jsou měkce polstrované.

Mezi další výhody lze zařadit nízkou hmotnost 4 kilogramy. Vajíčko do auta se také pohodlně nosí a to díky zabudované bytelné rukojeti. Opěrka hlavy je výškově nastavitelná a clonění před přímým sluncem zajistí široká stříška. Autosedačka vajíčko Britax/Römer Baby-Safe 2018 vám poslouží do věku dítěte až 15 ti měsíců a to od jeho narození.

Kvalitní provedení renomované značky, nízká hmotnost
Bez možnosti nastavit výšku pásů

JOIE Stages 2019

JOIE Stages 2019 recenze a test

Dětská autosedačka JOIE Stages 2019 je zejména za hranicemi našeho státu velice oblíbený model, který se pyšní řadou ocenění. Mezí její největší přednost patří velmi slušná univerzálnost, nechá se použít pro děti již od jejich narození až zhruba do sedmi let věku. Tomu odpovídá její unikátní váhový rozsah 0 – 25 kg.

Při uchycení autosedačky proti směru jízdy je určená pro skupiny 0+ a I, což odpovídá váze dítěte 0 – 18 kilogramů. Jakmile dítě povyroste, může být autosedačka umístěna i ve směru jízdy, kde skupina II umožňuje váhu dítěte až 25 kg. Samozřejmostí je ochrana při bočním nárazu a opěrka nabízí možnost polohovat sklon do 4 pozic.

Uvnitř plastové skořepiny se nachází speciální ocelové výztuže, které pomáhají ještě větší odolnosti. Systém Grow-with-me umožňuje nastavení výšky pásů a podhlavníku a systém Custom Harness Hideaway zase umožní šikovně skrýt postroj pro případ, že není aktuálně potřeba. Konstrukce včetně polstrování je velice kvalitní, pásy jsou pětibodové a její hmotnost činí 8,86 kilogramů. Splňuje směrnici ECE R44/04 a někomu může vadit absence rychloupínacího systému isofix.

Univerzálnost pokrývá tři váhové kategorie 0+, I, II, řada ocenění, kvalitní zpracování a řada vychytávek
Nemá isofix

More KIDE 01 Isofix

More KIDE 01 Isofix recenze a test

Dětská autosedačka More KIDE 01 Isofix zaujme na první pohled kombinací skupin 0+ a I, tedy váhových kategorií 0 – 13 kg a 13 – 18 Kg. Použít ji tedy můžete od úplného narození dítěte a to po poměrně dlouhou dobu. Dokud bude mít vaše ratolest váhu do 13 Kg, bude autosedačka umístěna proti směru jízdy. Jakmile vyroste a bude spadat do kategorie I, může být již sedačka otočena do směru jízdy.

Autosedačka se do automobilu připevňuje systémem Isofix, což jistě oceníte vzhledem k velké úspoře času a bezpečnému uchycení. Top Tether navíc zvyšuje celkovou bezpečnost autosedačky při stávajícím vysokém pohodlí pro přepravované dítě. Sedátko je polohovatelné a dokonale přizpůsobitelné pro děti až do věku přibližně tří let. Potah je snímatelný a pratelný.

Autosedačka prošla testy nárazu ve Španělsku, odkud si odnesla homologaci podle normy ECE R44/04. Jedná se tedy o prověřený výrobek. Pokud již dojde k nárazu, expandovaný polystyren (EPS-Pad) skvěle absorbuje vzniklou energii a zmenší tak síly působící na dítě. Pásy jsou polstrované a automaticky nastavitelné, stejně tak jako opěrka.

Systém upevnění Isofix a Top Tether
Vyšší hmotnost 9,8 Kg

Britax Römer KING II 2019 Storm Grey

Britax Römer KING II 2019 Storm Grey recenze a test

Dětská sedačka do auta Britax Römer KING II 2019 Storm Grey patří mezi oblíbené autosedačky, je vhodná pro děti od 9 do 18 ti kilogramů, což tedy odpovídá skupině I. Do automobilu se montuje ve směru jízdy a samotnou sedačku lze snadno vyndat z kotvícího stojanu. Opěrka hlavy je výškově nastavitelná a výkonné hrudní podušky omezují pohyb dítěte dopředu spolu s energií, která v případě nehody vznikne.

Je trochu škoda, že výrobce neimplementoval rychlý a bezpečný systém ISOFIX, místo něj je použité standardní řešení upnutí autosedačky pomocí běžného pásu. Dítě je následně v sedačce upnuto pásy rovnou ze sedačky a to pětibodovým systémem. Hmotnost 10,3 Kg patří mezi vyšší, ta je ovšem vykoupena skvělým zpracováním a kvalitními materiály.

Samozřejmostí je integrovaná boční a čelní ochrana, potěší také možnost naklánění v mnoha polohách, ze kterých si vybere tu svou i nejneposednější dítě. Má hluboké a měkké polstrování, snadno odnímatelný potah bez nutnosti vyvlékání pásů a snadnou instalaci do vozidla, kde najdeme patentovaný systém napínání pásů.

Kvalitní zpracování, snadná instalace, několik možností polohování
Bez upnutí systémem Isofix

Petite&Mars Prime II Isofix

Petite&Mars Prime II Isofix recenze a test

Dětská autosedačka Petite&Mars Prime II Isofix nabízí poměrně dobrý poměr ceny a výkonu, k dostání je navíc v barvách vhodných jak pro dívky, tak pro chlapce. Jedná se o velmi bezpečný model, který prošel českou zkušebnou DEKRA a splnil bezpečnostní testy ECE R44/04.

Jak sám výrobce popisuje, jedná se o model, který roste s dítětem. Díky tomu, že se řadí do věkových skupin I, II i III je určen pro děti již od věku 1 roku do 12 ti let. Vyjádřeno váhovými limity je vhodná pro děti od 9 kg do 36 kilogramů. Je velmi komfortní a kvalitní, polstrování má měkké a proto je vhodná i pro déle trvající cesty. Samozřejmostí je sundavací potah, který je pratelný.

Pro nejmenší jsou přítomny pětibodové bezpečnostní pásy, jakmile dítě vyroste, lze jej připoutat i pomocí tříbodových. Uchycení k autosedačce lze pomocí Isofix, nebo kotvícího systému Top Tether. Je také vybavena systémem boční ochrany Side Armor a má nastavování hlavové opěrky v 9 ti pozicích. Nastavitelná je také zádová opěrka a to v 5 pozicích. Její váha je 9 kilogramů, vysoká je 66 cm a šířka je 50 centimetrů.

Možnost připevnění Isofix nebo Top Tether, pětibodové i tříbodové bezpečnostní pásy
Lehce vyšší hmotnost

Zopa Carrera 2018

Zopa Carrera 2018 recenze a test

Velice povedeným kouskem s certifikací podle homologační normy ECE R44/04, je polohovatelná autosedačka Zopa Carrera 2018. Vyniká zejména výborným poměrem cena/výkon. Mezi její výrazné klady patří hlavně nízká hmotnost, která je jen 6 kilogramů a pokrokové funkce, jako jsou například protiskluzové úpravy bezpečnostních pásů s návleky.

Sedačka má integrovaný pohodlný úchyt na přenášení a snímatelný pratelný potah, takže skvrn od čehokoliv se už bát nemusíte. Opěrka hlavy je výškově nastavitelná a přizpůsobuje se tomu, jak dítě roste. Je navíc celá měkce polstrovaná. S dítětem rostou také bezpečnostní pásy, které jsou pětibodové.

Autosedačka je zkonstruovaná pro děti od 9 do 36 kilogramů, což odpovídá skupinám I, II a III. Je tedy velice praktická a vydrží vám poměrně dlouho. Navíc je také polohovatelná, za což vám poděkují vaše ratolesti a vy to oceníte častějším klidem po čas cestování. Tři pozice jsou sed, sed/leh a leh – věřte, že se vám investice do polohovatelné autosedačky vyplatí. Výrobce však tento model nevybavil Isofixem, což je její základní vlastnost, díky které je model levnější a i proto ji spotřebitelé upřednostňují.

Nízká hmotnost, váhová kategorie 9 – 36 Kg, 3 pozice polohování
Nemá Isofix

Cybex Pallas M-fix 2018

Cybex Pallas M-fix 2018 recenze a test

Cybex patří mezi špičkové světové výrobce dětských sedaček do auta a tento model patří mezi nejprodávanější sedačky do auta vůbec. Autosedačka Cybex Pallas M-fix 2018 je velice praktická, neboť ji může používat dítě až celých 11 let. Odpovídá tomu konstrukce a provedení sedačky, která pokrývá skupiny I, II a III – váhově tedy 9 – 36 Kg. Skvělé hodnocení si autosedačka odnesla rovněž z porovnávacích testů ADAC a samozřejmostí je homologace ECE R44/04.

Pro co největší stabilitu se doporučuje používat systém uchycení autosedačky formou ISOFIX, který autosedačka má. Pakliže byste cestovali ve voze, které jím ještě vybaveno není, lze sedačku zafixovat i pomocí klasických tříbodových pásů. Dítě je výborně chráněné při bočním nárazu L.S.P. Systémem a svůj podíl na vysoké bezpečnosti má také nastavitelný bezpečnostní pult, který ještě není masově rozšířen.

Potah autosedačky je pratelný při 30 stupních celsia a vnitřní vložka autosedačky je vyndavací. Opěrka zad je naklápěcí a tak se dokonale přizpůsobí nejen potřebám dítěte, ale také tvaru sedačky vozu. Opěrka hlavy je výškově nastavitelná ve 12 ti pozicích a je velmi pohodlná. Do auta se montuje po směru jízdy, jak všechny další autosedačky v těchto kategoriích.

Dobré hodnocení ADAC, vhodné pro děti 9 – 36 Kg
Vyšší pořizovací cena

Britax/Römer Kidfix SL 2018

Britax/Römer Kidfix SL 2018 recenze a test

Dětská autosedačka Britax/Römer Kidfix SL 2018 se stala vítězem dTestu a oprávněně. Renomovaný výrobce použil nejkvalitnější dostupné materiály pro co nejvyšší bezpečnost a vybavil sedačku do auta isofixem, který je připojitelný k univerzálnímu slotu, který mají všechna moderní auta. Autosedačka je určena pro největší děti a pokrývá skupiny II a III, tedy děti s váhou v rozmezí 15 – 36 Kg.

Dítě je v sedačce upevněno tří bodovým pásem automobilu – pro co nejméně náročnou manipulaci vybavil výrobce konstrukci vodícími prvky. Opěradlo ve tvaru V a hluboké, měkce polstrované bočnice zajišťují maximální možný komfort dítěte a také nejvyšší bezpečnost, jak v případě nárazu čelního, tak bočního. Potah je samozřejmě snímatelný a pratelný, takže se nemusíte bát případného ušpinění, o které není s dětmi nikdy nouze.

Opěrka hlavy je výškově nastavitelná a roste spolu s vaším dítětem. Se svou hmotností 6,5 Kg se jedná o průměrně těžkou sedačku, se kterou i maminky nebudou mít problém manipulovat. Sedačka není polohovatelná a vzhledem k upevnění dítěte pásy z auta nepotřebuje mít ani integrované vlastní pásy.

Autosedačka s isofixem, vítěz ve srovnání redakce dTest
Není možné jakékoliv polohování sedačky

Cybex Solution M-Fix SL

Cybex Solution M-Fix SL recenze a test

Cybex Solution M-Fix SL 2019 je autosedačka pro děti 15 – 36 kg a pokrývá dvě váhové skupiny II a III. Do auta se montuje samozřejmě ve směru jízdy a není vybavena vlastními pásy, bezpečnou fixaci dítěte zajišťují pásy automobilu. Velice příjemný je však přítomný ISOFIX systém, díky kterému bude sedačka v autě připevněna naprosto dokonale.

Cybex má patentovanou naklápěcí opěrku hlavy a použil ji i do této autosedačky. Ta najde své uplatnění v případě, že dítě usne a vzdálí se tak od fixní opěrky hlavy. Naklápěcí opěrka zabraňuje přepadávání a tím zvyšuje bezpečnost jak v případě prudkého brždění, tak i v případě nárazu z boku.

Ventilační kanálky v sedačce vedou skrze opěrku zad a sedák autosedačky a starají se o pohodlnou teplotu a odvod tepla v horkých letních dnech. Samozřejmostí je evropská homologace ECE R44/04 a energii absorbující skořepina. Přítomny jsou naváděcí plasty Isofixu, sundavatelné a pratelné látkové potahy, nebo možnost si vybrat z pěti barevných provedení.

ISOFIX systém, patentovaná naklápěcí opěrka hlavy, kvalitní zpracování
Bez možnosti sedačku polohovat

Nejprodávanější autosedačky 9-36kg

Nejprodávanější autosedačky na trhu jsou ty od značek: Cybex, Kinderkraft, Britax, Zopa. Další kvalitní výrobci dětských autosedaček jsou Joie, ABC Design anebo Petite&Mars.

Nejbezpečnější autosedačky často vychází v testech značky Bugaboo, Cybex, Britax Römer, Maxi-Cosi a Besafe.

Jak vybrat dětskou sedačku do auta

Při výběru autosedačky jsou pro vás stěžejní dva hlavní parametry a těmi jsou výška a hmotnost dítěte. Podle těchto parametrů budete vybírat autosedačku z celkem pěti skupin, které jsou popsány níže. Tyto skupiny výrobci kombinují a tím lze docílit toho, že vám autosedačka vydrží déle, než z ní váš potomek vyroste.

Dále rozlišujeme způsob uchycení do automobilu (ISOFIX, bezpečnostní pás), upevnění dítěte a směr ukotvení (po směru jízdy a proti směru jízdy). Výrobci dále doplňují své autosedačky prémiovými materiály potahu, který je často sundavatelný a pratelný. Před nákupem je také dobré se podívat, jak vybíraný model obstál v bezpečnostních testech ADAC, dTest, nebo jiných. Vždy by měla být autosedačka homologována a nakupujte z ověřených eshopů, abyste předešli padělkům.

Váhové skupiny

Skupina 0

Skupina určená pro kojence s váhou do 10 kilogramů. Upevnění do automobilu je vždy proti směru jízdy z důvodu, že upevnění po směru není pro kojence bezpečné. Jedná se o typická vajíčka, neboli kolébky, které jsou často součástí kočárků. Pokud kupujete tuto autosedačku samotnou, ověřte si, že je kompatibilní s rámem kočárku, který máte, nebo si plánujete pořídit.

Může se umístit také na přední sedadlo za podmínky, že deaktivujete na místě spolujezdce airbag. Pokud to vaše auto neumožňuje, za žádných okolností tam sedačku nedávejte a umístěte ji na zadní sedadlo – nejlépe za spolujezdce, které je považováno za nejbezpečnější místo v celém autě a do tohoto místa také z pozice řidiče dobře uvidíte.

Skupina 0+

Batolata a novorozenci s váhou do 13 kilogramů by měli jezdit právě v autosedačce z této kategorie. Jejich umístění na sedačce automobilu je také proti směru jízdy vozu. Všechny tyto autosedačky z kategorie 0+ i 0 by měli plnit standard iSize (R129) což není nic jiného, než potvrzení, že je autosedačka pro děti uzpůsobená k montáži proti směru jízdy vozu.

Skupina I

Autosedačky v této kategorii se již montují ve směru jízdy vozidla a patří mezi nejpohodlnější autosedačky vůbec. Mívají velký polohovatelný rozptyl a tak dítě v případě, že usne, můžete položit a dopřát mu tak pohodlnější spánek. Jsou určeny pro děti s váhou 9 – 18 Kg. Mají vlastní popruhový systém a do vozidla se montují buďto pomocí bezpečnostního pásu, nebo systému ISOFIX. Jsou místěny na bytelném podstavci a tak má již dítě slušný výhled z okýnka a snáze se tak při cestování výhledem z kabiny vozu zabaví.

Skupina II

Předposlední skupina autosedaček má váhový rozptyl 15 – 25 kg a je tak určena pro větší děti. Nemívají již vlastní popruhový systém, ale bezpečnost zajišťují tříbodové pásy, kterými je vybaven samotný automobil. Tyto autosedačky bývají výškově nastavitelné tak, aby se přizpůsobily dobře rozdílně vysokým dětem, lepší modely mohou mít také rychloupínací systém ISOFIX, který oceníte zejména při častém přendávání sedačky z vozu do vozu.

Skupina III

Poslední třetí kategorie vychází z kategorie přechozí a rozšiřuje váhový limit na 22 – 36 kilogramů. K připoutání dítěte se používá tříbodový bezpečnostní pás automobilu, sedačka může být polohovatelná a vybavena systémem rychlého upnutí ISOFIX.

Bezpečnost a bezpečnostní standardy

Pro většinu rodičů je používání samozřejmost, nicméně povinnost přepravovat děti do 150 centimetrů výšky a 36 kilogramů váhy vychází přímo ze zákona č 361/2000 Sb., zakotveného v zákonech o silničním provozu. Tato povinnost je s námi již od roku 2006 a proto u žádného policisty nepochodíte s pokusem, že o této povinnosti nevíte. Proto, i pokud jedete jen několik stovek metrů, ve vlastním zájmu dětskou sedačku do auta používejte.

Pokud chcete na autosedačce co nejvíce ušetřit, měli byste s růstem dítěte vystřídat alespoň tři. Obecně panuje shoda mít první přibližně do jednoho roku dítěte. Druhou do 3 až 4 let a poslední autosedačku do 12 ti let věku dítěte. Dětské autosedačky se také pravidelně podrobují bezpečnostním testům, na které je přeborník ADAC, případně redakce dTest. Autosedačka musí být homologována pro provoz na silničních komunikacích a vybavena patřičným štítkem, jiné autosedačky, nebo padělky, rozhodně nepořizujte.

Podle velikosti a konstrukce provedení jsou děti v sedačce připoutání buďto 5 bodovým bezpečnostním pásem, který je součástí dětské sedačky nebo 3 bodovým bezpečnostním pásem automobilu. Prvně zmíněné řešení je používáno u sedaček s menší nosností, druhé řešení u sedaček pro těžší děti.

Autosedačka s Isofixem

Autosedačka s isofixem je jedna z velice praktických a přínosných věcí, za kterou stojí za to si připlatit. Do auta se montuje jednoduchým zaklapnutím do úchytů, které jsou umístěny v moderních autech na zadních krajních sedadlech. Nejenže usnadní a zpříjemní manipulaci a aretaci, ale také při správném zaklapnutí perfektně drží. O tom, jestli jste autosedačku do systému ISOFIX připevnili správně, vás informuje buďto grafická nebo zvuková signalizace.

Vlastnosti a výbava

Autosedačky mohou být výškově nastavitelné či jinak polohovatelné, kromě samotné skořepiny se nechají také polohovat zabudované bezpečnostní pásy a to tak, aby bylo co možné co nejvyšší pohodlí přepravovaného dítěte. Výrobci zdokonalují polstrování a použité materiály, spolu s designem se jedná o věc, kde jsou velké rozdíly. Zároveň jsou u naprosté většiny autosedaček potahy pratelné a všechny jsou vesměs vybaveny ochranou proti bočnímu nárazu. V konstrukci zejména větších sedaček můžeme nalézt také odkládací prostory například na hračky, nebo vlhčené ubrousky.

Autosedačku nebo podsedák?

Odborníci na automobilovou bezpečnost jednoznačně doporučují používat autosedačku tak dlouho, jakmile je to možné. Pokud však dítě ze sedačky odroste a zároveň není tak vysoké, aby mu standardní pás nešel při zapnutí přes krk, je k dispozici právě podsedák do auta, který dítě bezpečně přizvedne. Jeho nespornou výhodou jsou malé rozměry a nízká hmotnost. Nevýhody jsou v nulové aretaci k sedačce vozu, takže se může podsedák pod dítětem nepříjemně pohybovat a vysouvat.

4.4/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.