Ostatní,

Nejlepší deskové hry: Párty hry, pro dva i celou rodinu

O deskové hry je typicky největší zájem na podzim, z čehož lze odvodit, že jde o spolehlivý vánoční dárek, ideální na dlouhé zimní večery. Krabice se stolní hrou zajistí spoustu zábavy pro děti i celou rodinu. Párty hry jsou navíc skvělým přírůstkem společenských událostí jako jsou oslavy narozenin nebo jen trávení času s přáteli.

Rozmanitost výběru nabízí různé druhy deskovek. Od jednoduchých her pro děti od 5 či 8 let, přes sólo hry pro jednoho, deskové hry pro dva, až ke společenským hrám pro dospělé. Hrát můžete rychlé a jednoduché deskovky i komplexní strategické a kooperativní hry trvající několik hodin, výjimkou nejsou ani vědomostní a vzdělávací hry.

Každý rok přináší na trh s deskovými hrami spoustu novinek. K nejznámějším vydavatelstvím u nás patří Mindok, Albi, Fox in the Box, REXHry či TLAMA Games. Navíc české hry mají velký ohlas i v zahraničí.

V redakci jsme se rozhodli nabídnout doporučení ze tří úhlů. Začneme žebříčkem nejlepších deskových her podle největší deskoherní databáze BoardGameGeek (BGG). Dále najdete naše tipy, které obsahují stálice, top stolní hry vydané v tomto roce, či deskovou hru roku podle Akademie her. A nakonec nejoblíbenější společenské hry podle prodejnosti, které osloví spíše občasné hráče než zkušené matadory.

Nejlepší deskové hry dle žebříčku BGG – 2023

V tabulce je výběr her nacházejících se v žebříčku TOP 100 nejlepších deskových her všech dob podle databáze BoardGameGeek (BGG). Žebříček je tvořen na základě recenzí a hodnocení od hráčů z celého světa. Ve výběru jsme se zaměřili na spíše novější, různorodé a přeložené hry do češtiny, a je platný pro rok 2023.

VzhledModelVlastnosti 
Pandemic recenze a testPandemicBGG: 8.6
Počet hráčů: 2-4
Herní čas: 60 min
Věk: 13
Na křídlech (Wingspan) recenze a testNa křídlech (Wingspan)BGG: 8.1
Počet hráčů: 1-5
Herní čas: 40-70 min
Věk: 10
Scythe recenze a testScytheBGG: 8.2
Počet hráčů: 1-5
Herní čas: 90-115 min
Věk: 14
Dune: Impérium recenze a testDune: ImpériumBGG: 8.3
Počet hráčů: 1-4
Herní čas: 60-120 min
Věk: 14
Through the Ages - Příběh civilizace recenze a testThrough the Ages - Příběh civilizaceBGG: 8.4
Počet hráčů: 2-4
Herní čas: 120 min
Věk: 14
Krycí jména recenze a testKrycí jménaBGG: 7.6
Počet hráčů: 2-8
Herní čas: 15 min
Věk: 14
Divukraj recenze a testDivukrajBGG: 8.1
Počet hráčů: 1-4
Herní čas: 40–80 min
Věk: 13
Panství hrůzy (Mansions of Madness) recenze a testPanství hrůzy (Mansions of Madness)BGG: 8.0
Počet hráčů: 1-5
Herní čas: 120-180 min
Věk: 14
Mars: Teraformace recenze a testMars: TeraformaceBGG: 8.4
Počet hráčů: 1-5
Herní čas: 120 min
Věk: 12
Gloomhaven: Jaws of the Lion recenze a testGloomhaven: Jaws of the LionBGG: 8.6
Počet hráčů: 1-4
Herní čas: 30–120 min
Věk: 14

Zobrazit celou nabídku

Následují naše tipy, u kterých jsme mysleli jak na začínající a zkušené hráče, tak jednotlivce, dvojice či skupiny. Aby měl možnost vybrat si skutečně každý, najdete zde deskové hry rozličných žánrů i věkového určení.

Hvězdáři

 recenze a test

Hvězdáři jsou skvělou stolní hrou pro dva se strategickým průběhem a zajímavým tématem. Karetní hra obsahující několik desítek karet nabízí nejen atraktivní grafiku plnou nebeských těles, ale také řadu zajímavostí o vesmírném prostoru, které se na kartách dočtete. Výhodou jsou snadná pravidla, která neodradí nováčky (vhodná už pro děti od 8 let) a zároveň dostatek prostoru pro strategické přemýšlení, které zase ocení zkušení hráči.

Hra je svižná a jednu partii stihnete zhruba do 30 minut, přičemž každá je trochu jiná vzhledem k namíchaným kartám. Shrnout ji lze tak, že jste pozorovatel nebeských objektů, které sledujete dalekohledem a zapisujete si je do deníku. V rámci hry se snažíte získat více vesmírných úlovků než soupeř, lépe je zaznamenat (promyšlenými tahy získat co nejvíc bodů) a tím vyjít z karetní partie jako vítěz. S nízkou cenou a pěkným zpracováním se jednoznačně řadí mezi nejlepší stolní hry pro dva.

Kaskádie

 recenze a test

Kaskádie je relativní novinka mezi deskovými hrami pro jednu až čtyři osoby. Jde o poměrně jednoduchou, ale chytrou stolní hru, která se nachází vysoko v žebříčku rodinných her na BGG a do hodiny ji máte odehranou.

Ze šestiúhelníkových dílků zde skládáte krajinu a plníte jí zvířecími druhy. Každý druh má svá specifika, například medvědi vytváří páry, lososi ucelené řady a lišky sousedí s jinými druhy. Je zde spousta možností, přičemž každá herní partie je jiná, díky různým bodovacím kartám pro jednotlivé druhy.

Ztracený ostrov Arnak

 recenze a test

Česká hra Ztracený ostrov Arnak se řadí mezi světově nejoblíbenější deskové hry v žánru strategie. Mezi hlavní výhody této deskovky patří příjemná hratelnost, kvalitní komponenty, atraktivní grafika, ale také více způsobů vedoucích k vítězství se silným potlačením náhody. K základní hře lze nově dokoupit rozšíření Velitelé Expedic s novým obsahem.

V této stolní hře povedete výpravu za prozkoumáním ostrova, hledáním ztracených artefaktů a tváří v tvář děsivým strážcům, to vše ve snaze dozvědět se tajemství ostrova. Vhodná je pro lehce pokročilé hráče, s počtem 1 až 4 osoby a herním časem mezi 30 až 120 minutami.

Kvedlalové z Kvedlinburku - desková hra roku

 recenze a test

Kvedlalové z Kvedlinburku patří mezi společenské hry, které zabaví děti i celou rodinu, a navíc ji Akademie her vyhlásila jako deskovou hru roku. Pravidla jsou jednoduchá a hru si tak mohou zahrát už děti od 10 let, přičemž hrát mohou 2 až 4 hráči a do hodiny máte odehráno. Krásné ilustrování doplňuje zajímavý námět, kdy se stanete pokoutným felčarem (šarlatánem), který se snaží na kvedlinburském jarmarku co nejvíce předvést přípravou tajného nápoje.

Cílem hry je namíchat nejmocnější léčivý elixír. Ten vytváříte přidáváním přísad po jedné ze sáčku s ingrediencemi, které během každého kola losujete, do doby, dokud nenabudete přesvědčení, že lépe už to nejde. Musíte si při tom dát pozor, aby vám hrnec nevybouchl. Na konci každého kola získáváte vítězné body a mince, které můžete utratit za nové ingredience, podle toho, jak se vám podařilo naplnit hrnec. Hru vyhrává hráč s největším počtem vítězných bodů na konci devíti kol.

Na louce

 recenze a test

Deskoherní novinka Na louce se v principu podobá oblíbené rodinné hře Na křídlech. Místo objevování ptáků se zde vydáte na středoevropský venkov a poznáváte naši krajinu. Stolní karetní strategie je krásně ilustrovaná s malbami rostlin, zvířat či selských stavení. Potěší také svižnou a příjemnou hratelností, kterou bez problémů pochopí i začátečníci po pár kolech.

Ve hře se ocitnete na lesní louce, kde žijí různá zvířata. Cílem hry je stát se nejlepším pozorovatelem, přičemž plníte různé úkoly a snažíte se získat co nejvíc bodů. Hra je nejen zábavná, ale i vzdělávací, jelikož provazování karet simuluje přírodní zákony. Hrát ji mohou už děti od 10 let a nejlépe se hraje ve dvou, nicméně je až pro čtyři hráče.

Výbušná koťátka: Párty karty

 recenze a test

Při hledání nejlepší společenské hry na párty obvykle narazíte na Krycí jména. Přitom je ale spousta jiných pěkných párty her, které si můžete zahrát. Výbušná koťátka jsou skvělou hrou jak pro dospělé, tak děti. Hrát jí může 2 až 10 hráčů, přičemž ideální počet je 5 až 6, a jako správná párty hra je rychlá a zábavná.

Hra je verzí ruské rulety poháněná koťaty. Hráči se střídají v kreslení karet, dokud někdo nevytáhne explodující kotě a hru prohraje. Balíček se skládá z karet, které vám umožňují vyhnout se explozi tím, že na karty před dobíráním nakouknete, donutíte soupeře dobrat více karet nebo balíček zamícháte.

World of Warcraft: Wrath of the Lich King

 recenze a test

Kooperativní strategická deskovka, kterou si užijete i jako sólo hráč. V případě této stolní hry došlo ke spojení dvou světů, oblíbené deskové hry Pandemic s MMO legendou World of Warcraft. Výsledkem je fantasy hra s prvky záchrany světa, avšak místo šíření nemoci budete bojovat s nemilosrdným Arthasem.

Pravidla jsou snadná, takže se rychle zorientují i ti, co mají rádi počítačovou předlohu, ale jsou začátečníci v deskových hrách. Pohybujete se po hrací desce a snažíte se porazit útočící hordy, přičemž plníte úkoly dávané hrou.

Tainted Grail: Pád Avalonu

 recenze a test

Tainted Grail: Pád Avalonu je kooperativní fantasy desková hra pro 1 až 4 hráče, kteří se ocitnou ve světě plném artušovských legend a keltské mytologie. Hluboký a větvící se příběh hry umožňuje řešit problémy rozličnými způsoby, takže žádná hra nebude stejná jako ta předchozí. Na BGG je dobře hodnocená se skóre 8,2.

Tainted Grail je příběhová hra a v krabici najdete knihu příběhů obsahující úryvky, které postupně odkrývají temný svět, který prozkoumáváte a ve kterém bojujete o záchranu světa před zkázou. Na hře je skvělé, že reaguje na vaše herní rozhodnutí, a vy tak určujete, jak se bude vyvíjet. Hrát ji může i jednotlivec, a pokud vás bude bavit, můžete si pořídit rozšíření Věky minulé a budoucí a objevovat více ze světa Avalonu.

Zombicide: 2. edice

 recenze a test

Desková hra Zoombicide vytvořila od svého vydání v roce 2012 kultovní sérii a od té doby jsme se dočkali mnoha proměn. Nedávná novinka s podtitulem druhá edice obsahuje propracovaná a zjednodušená pravidla, nové komponenty a miniatury, včetně nových dětských přeživších.

Cílem hry je splnit úkoly ve více jak dvaceti misích, v rámci kterých budete hledat ztracený předmět nebo zachraňovat opuštěného člověka mezi davy nemrtvých. Kooperativní stolní hra je i přes časté házení kostkou zábavná a lze ji doporučit především občasným a začínajícím hráčům.

Nemesis

 recenze a test

Pokud máte rádi atmosférické hry, pak vás rozhodně zaujme stolní hra Nemesis, kterou si oblíbí hlavně fanoušci Vetřelce a sci-fi celkově, jelikož se odehrává na palubě vesmírné lodi. Deskovku může hrát jednotlivec nebo skupina až pěti hráčů, v takovém případě musíte kooperovat a postupovat společně. Novinkou jsou rozšíření Psychonauti a Karnomorfové, které základní hru dále rozšiřují o nové vetřelce a překážky (halucinace).

Hra je trochu složitější, plná intrik, blafování, předstírání, obviňování, ale také spolupráce a přátelství. Cílem hry je najít místo poškození lodi, opravit je a vrátit se zpět na planetu Zemi. Musíte si ovšem dát pozor na agendy ostatních hráčů a roje vetřelců.

Nejprodávanější stolní deskové hry

Nejprodávanější deskové hry na trhu jsou: Karak (pro menší děti i celou rodinu), Dobble (postřehová hra), Dixit (vypravěčská hra), Scrabble, Dostihy a sázky, Desítka (vědomostní hra), Tik Tak Bum!, Osadníci z Katanu, Ubongo (strategická hra). Oblíbená je také Ravensburger Minecraft, strategická stolní hra pro všechny fanoušky Minecraftu.

4.3/5 - (32 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.