Recenze,

Kávovar DeLonghi Magnifica ECAM 22.110 B – Recenze

Naše hodnocení

Automatický kávovar DeLonghi Magnifica ECAM 22.110 B je nejprodávanější kávovar současnosti (09/2018). Boduje především výborným poměrem mezi cenou a tím, co dokáže. Kávu připravuje opravdu kvalitně a pokud máte správně nastavený přístroj a vhodná kávová zrna, výsledná kvalita kávy je na velmi dobré úrovni. To je dáno vysokým tlakem jednotky, kvalitním mlýnkem na kávová zrna s nastavitelnou 13 ti stupňovou hrubostí, patentovaným termoblokem, který udržuje přesnou teplotu vody, vodním filtrem a automatickou čistící funkcí. Také velmi dobře chválíme přijatelné rozměry, krásný stylový design a prvotřídní materiály, bez kterých by neodváděl tak skvělou práci. Není mu takřka co vytknout a pokud bychom něco měli zmínit, tak jedině absenci zásobníku na mléko, díky kterému stroj automaticky nezvládá připravovat kávové nápoje s mlékem – cappuccino a cafe latte. Některé kávovary v této kategorii jsou již vybaveny i displejem, který zde také chybí.

  • Skvělý poměr cena/výkon
  • Velký zásobník na vodu
  • Jemně nastavitelná hrubost mletí
  • Kvalitní zpracování
  • Tichý chod
  • Pokročilé automatické čištění
  • Chybí zásobník na mléko
  • Automatické našlehání mléka
  • Absence displeje
  • Pro někoho menší zásobník na kávu

Parametry

Barevné provedení Černá, Stříbrná
Příkon 1450 W
Tlak čerpadla 15 bar
Objem zásobníku vody 1,8 l
Objem zásobníku na kávu 250 g
Mlýnek Ano, ocelový
Stupně nastavení mlýnku 13
Display Ne
Tryska na páru Ano
Zásobník na mléko Ne
Maximální výška šálku 14,2 cm
Použití mleté kávy Ano
Nahřívač šálků Ne
Vodní filtr Ano
Příprava dvou šálků najednou Ano
Přívodní kabel 1,15 m
Rozměry šířka/hloubka/výška 23,8 x 43 x 35,1 cm
Hmotnost 9 kg

Konstrukce

Kávovar DeLonghi Magnifica ECAM 22.110 B je povedený designový kousek s hmotností 9 kilogramů. Ať máte kuchyni zařízenou v jakémkoliv stylu, bude se v něm bez pochyb vyjímat. Pořídit si jej můžete v černém, nebo stříbrném provedení. Nutno dodat, že černá varianta v kombinaci s chromem je velice elegantní.

Zásobník na vodu má dobrou kapacitu 1,8 litru, je dobře dostupný z boku a je průhledný. Objem na kávová zrna by mohl být větší, je na 250 gramů. Mlýnek je ocelový a nechá se nastavit ve 13 úrovních hrubosti mletí, přičemž můžete připravovat kávu jak ze zrn, což doporučujeme, tak i z mleté kávy. Zrnková káva se doplňuje shora a je přiklopena speciálním víkem, které pomáhá uchovat aroma.

Display bohužel přítomný není, kávovar se nastavuje pouze tlačítky a otočným ovladačem. Maximální použitelná výška šálku je 142 milimetrů a dokáže připravit dva šálky espressa najednou. Ke kvalitní přípravě je potřeba ničím nekontaminovaná voda, a proto má v sobě vodní filtr. O přesné nastavení teploty vody se stará patentovaný termoblok, který je elektronicky kontrolován. Stroj se také po čase nečinnosti automaticky vypíná.

Ovládací panel a druhy káv

Čelní ovládací panel je inovovaný, nachází se na něm 6 tlačítek a jeden velký otočný ovladač. Jedním tlačítkem se kávovar zapíná, další připraví do provozu parní trysku a zbylé čtyři slouží přímé přípravě kávy. Dvě tlačítka slouží pro přípravu single espressa a další dvě pro přípravu dvojitého espressa – poslední dvě se liší v množství vody, které do hrnečku proteče (menší káva, větší káva). Otočným ovladačem se nastavuje intenzita kávy, jak moc bude tedy silná.

S ovládáním kávovaru se také pojí přímý vypínač elektrické energie, během kterého není kávovar v režimu standby a nespotřebovává žádnou elektrickou energii. Jak je z popisu patrné, ovládání tedy probíhá jedním tlačítkem, kávu tedy po stisknutí tlačítka máte za pár okamžiků. DeLonghi Magnifica má také vyjímatelnou spařovací jednotku, která dokáže na jednu dávku kávy pracovat s množstvím kávy 6 – 14 gramů, v závislosti na nastavení otočným ovladačem.

Mlýnek a tryska na cappuccino

S dokonalou kávou se neodmyslitelně pojí kvalitní vstupní surovina, tedy samotná káva. Ta by měla být před extrakcí čerstvě nemletá, pak obsahuje veškeré látky a hlavně aroma, které má mít. DeLonghi Magnifica ECAM 22.110 B samozřejmě mlýnek na kávu má, jinak by stroj nebyl tak dobře hodnocen. Mletí kávy není tak hlučné, jako je tomu běžně u konkurenčních kávovarů. V závislosti na vašich preferencích můžete nastavit hrubost mletí kávy a to ve 13 stupních. Pokud jste začátečníci, doporučuje se mlýnek nechat ve výchozí pozici, během výroby je mlýnek kalibrován a k vám se dostane v optimálním nastavení. Jakmile získáte zkušenosti, můžete s hrubostí mletí experimentovat.

Ač automatický kávovar neobsahuje extra zásobník na mléko, o mléčné kávové speciality ochuzeni nejste. Je k tomu však potřeba trochu vašeho zapojení. K dispozici je kvalitní šlehací tryska, která slouží k napěnění mléka. Postup je jednoduchý, zapnete na kávovaru režim šlehání, počkáte na nahřátí a pak položením konce trysky do mléka během chvíle připravíte krémově mléčnou pěnu. Ta se následně naleje do cappuccina, nebo se přeleje do sklenice, do které dále připravíte malé espresso a rázem máte skvělé cafe latte. Po každém napěňování je potřeba trysku otřít vlhkým hadříkem, aby nedošlo k zalepení.

Nastavení a údržba

První nastavení, které byste při uvedení kávovaru neměli přeskočit, je nastavení tvrdosti vody. Každý zdroj vody má odlišnou tvrdost a podle toho se musí kávovar častěji, nebo méně častěji, odvápňovat. DeLonghi Magnifica na tuto činnost myslí za vás a jakmile nastane čas na odvápnění, notifikačním světýlkem vám to dá vědět. Dalším možným nastavením je hrubost mletí kávy – kávovar je sice z výroby nastaven na ideální hrubost, pokud si však chcete s přípravou pohrát, máte možnost. Stejně tak je to i s teplotou vody. Tlačítky a ovladačem na předním panelu si dále můžete nastavit množství kávy a množství vody, ze které se vám káva připraví. Před každým cyklem a po každém cyklu proteče ústrojím kávovaru automaticky malé množství vody, které kávovar čistí.

Zkušenosti uživatelů

Spotřebitelé, kteří již v domácnosti nebo v kanceláři DeLonghi Magnifica ECAM 22.110 B mají, logicky nejvíce chválí kvalitu a chuť připravené kávy. Také se líbí design, použité materiály a na kategorii automatických kávovarů relativně malé rozměry. Často se pozitivně zmiňuje možnost přípravy dvou šálků káv najednou, dobrá kapacita zásobníků vody a kávy, nebo relativně tichý chod mlýnku na kávu. Příjemné je také snadné ovládání, kdy je kávovar schopen uvařit kávu pouze jedním stisknutím tlačítka.

Negativa naopak směřují k absenci zásobníků na mléko a tím pádem nemožnost jedním stisknutím tlačítka připravit cappuccino – to ovšem subjektivně vidíme jako vlastnost, ne jako negativum. Zamrzet však objektivně může absence displeje, který by ovládání a hlavně komunikaci se zařízením usnadnil.

Podívejte se i na další automatické kávovary.

Produkt: DeLonghi Magnifica ECAM 22.110 B
Hodnocení: 88 %

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.