Sport a outdoor,

Vybíráme cyklotrenažér (spinningové kolo) – Recenze 6 nejlepších

Jestli vás baví cyklistka a rádi byste zůstali ve formě i přes zimní období, může pro vás být zajímavé, pořídit si domu cyklotrenažér. Zimní měsíce však nemusí být jedinou dobou, kdy najde cyklistický trenažér uplatnění – deštivé dny, v noci, nebo pokud máte málo času na to zajít do posilovny.

Cyklotrenažér je skvělou pomůckou pro domácí trénink a samozřejmě jako dokonalá náhrada za kolo klasické. V posledních letech se hojně rozšířila indoor aktivita spinnig, kdy jezdí na cyklistickém trenažéru více sportovců najednou. Spinningové kolo dokonale simuluje jízdu na kole a je vhodné pro sportovněji naladěné jedince.

U tohoto typu fitness zařízení přijde otázka na to, zda pořídit cyklotrenažér nebo rotoped. Na rotopedu sedí člověk vzpřímeně a tím šetří páteř, rovněž je vhodnější volbou pro jedince s vyšší hmotností a pro lidi, kteří se teprve začínají hýbat. Hmotnost setrvačníkového kola je u rotopedů menší a tím pádem nevyvíjí takový odpor, jako spinningové kolo.

Cyklistický trenažér nabízí vyšší a přesněji určitelnou zátěž. Z pravidla je možné několik typů uchopení řídítek, přesně tak, jako je tomu u profesionálních kol. Na obou fitness trenažérech se zpevňují především hýždě, stehna a lýtka a jako jakýkoliv sport tak i tento má příznivý vliv na psychické i fyzické zdraví člověka. Domácí cyklotrenažér je rovněž skvělým pomocníkem při hubnutí a posílení celkové fyzické kondice.

Vybrat si cyklistický trenažér nemusí být snadná záležitost a například platí, že ty nejlevnější provedení nejsou vůbec vhodné k jízdě ve stoje. Výrobci také nabízí různé brzdné systémy, způsoby ovládání zátěže a další technické vychytávky. Abyste se v nabídce lépe zorientovali, připravili jsme pro vás nákupního rádce, a na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší cyklotrenažéry a jejich recenze.

Nejlepší cyklotrenažéry – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších cyklotrenažérů z testů a hodnocení pro rok 2019.

VzhledModelOvládání zátěžeBrzdný systémHmotnost setrvačníku 
inSPORTline KaparaManuálníMechanický18 Kg
HMS SW 8923ManuálníMechanický18 Kg
Brother BC3101ManuálníMechanický13 Kg
Spokey Spin IIManuálníMechanický20 Kg
inSPORTline JOTAManuálníMechanický13 Kg
Elite Novo ForceManuálníMagnetický-

Porovnání parametrů

 inSPORTline KaparaHMS SW 8923Brother BC3101Spokey Spin IIinSPORTline JOTAElite Novo Force
Nosnost150 Kg120 Kg110 Kg150 Kg130 Kg-
Max. výška cvičence190 cm185 cm185 cm200 cm175 cm-
VolnoběhNeNeNeNeNeNe
Měření tepové frekvenceNeNeAnoAnoNeNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 spinningových kol

inSPORTline Kapara

inSPORTline Kapara recenze

Mechanický cyklotrenažér inSPORTline Kapara je zkonstruován tak, aby odolal a obstál i při vysokém zatěžování. Díky kvalitnímu provedení se toto spinningové kolo dokáže vyrovnat i dražším modelům, které znáte z fitness center. Pomáhají mu k tomu 3 dílné kliky se strojovými ložisky, nebo kvalitní hliníkové pedály.

Cyklistický trenažér inSPORTline Kapara má velice slušnou váhu zátěžového kola, někdy také označovaného jako setrvačník – 18 Kg. Maximální nosnost je stanovena na 150 kilogramů a pohodlně si na cyklotrenažéru zacvičí i sportovec až se 190 centimetry výšky. O pohon se stará kvalitní ocelový řetěz, který má plynulý chod a dlouhou životnost.

Ovládání zátěže probíhá plynule a manuálně, brzdný systém je třecí. Jak sedadlo, tak řídítka jsou nastavitelné horizontálně i vertikálně. Přítomný je držák na sportovní láhev, nebo ochranný kryt setrvačníku s řemenem. Celková hmotnost cyklistického trenažéru je 47 Kg, na délku má 100 cm, na výšku 130 cm a široký je pouze 65 cm.

Zátěžové kolo 18 Kg, hliníkové pedály, vhodné pro vysoké zatěžování

Absence volnoběhu

HMS SW 8923

HMS SW 8923 recenze

Cyklistický trenažér HMS SW 8923 je speciálně navržen pro indoor cycling. Během hodiny tréninku na tomto fitness stroji spálíte až 1000 kalorií, což je při redukci hmotnosti skvělý výsledek. Tomuto výsledku pomáhá 18 ti kilogramové zátěžové kolo, které díky vyšší hmotnosti dokáže vyvinout vyšší odpor a v tom důsledku vyšší zátěž.

Ovládání zátěže probíhá manuálně a odpor setrvačníku je mechanický. Díky silné a stabilní konstrukci je nosnost modelu průměrných 120 kilogramů. Velmi příjemná je široká možnost nastavení jak sedla, tak řídítek. Sedlo lze po 2 cm nastavovat ve vertikálním směru až do 14 poloh a řídítka nabídnou poloh sedm, rovněž s dvou centimetrovým krokem.

Výška sportovce, navzdory širokému nastavení polohy, je doporučována pouze 185 centimetrů. V madlech také chybí snímače tepové frekvence. Díky velice kompaktním rozměrům, nízké hmotnosti a zabudovaným transportním kolečkům je spinningové kolo vhodné do bytů, rodinných bytů i tělocvičen – manipulace s ním je velmi dobrá. Základní počítač zvládá zobrazovat všechny podstatné údaje, časem a rychlostí počínaje, spálenými kaloriemi konče.

Široká možnost nastavení polohy sedla i řídítek

Chybí snímače tepové frekvence

Brother BC3101

Brother BC3101 recenze

Spinningové kolo Brother BC3101 je ideální trenažér do domácího prostředí, umožňující rekreační ježdění na kole. S maximální nosností 110 Kg a výškovým limitem 185 cm nebude vhodnou volbou část sportovců, většině však vyhovovat bude. Zátěžový systém je řešen pomocí mechanických brzd, které svírají setrvačník o hmotnosti 13 Kg, což je startovací hmotnost cyklistických trenažérů.

Převod mezi šlapkami a zátěžovým kolem je řešen pomocí řetězu a chybí mu volnoběžný režim. Při šlapání tedy nebude naprosté ticho, jelikož řetěz a mechanické brždění nepatrně šustí. Ve středové ose jsou použita kvalitní kuličková ložiska, sedlo je nastavitelné vertikálně i horizontálně zatímco řídítka pouze vertikálně.

Součástí výbavy má cyklotrenažéř Brother BC3101 držák lahve na pití a zdarma dostanete i jednu plastovou lahev. Z důvodu vyšší životnosti jsou pedály vyrobeny z hliníku a opatřeny kapsami pro lepší fixaci nohou. Zabudovaný počítač má funkce scan, čas, vzdálenost, spálené kalorie, rychlost a tepová frekvence – její čidla jsou umístěna v madlech. Nechybí tedy žádná podstatná funkce, která by vám mohla chybět.

Dobrý poměr cena/výkon

Nižší nosnost a hmotnost setrvačníku

Spokey Spin II

Spokey Spin II recenze

Poloprofesionální aerodynamický cyklotrenažér Spokey Spin II vyniká odolnou, robustní a kvalitní konstrukcí, kde se nemusíte bát se pořádně opřít do pedálů. Je vhodný pro sportovce vyznávající náročnější trénink. Nosnost má spinningové kolo 150 Kg a výrobcem doporučená výška cvičence je 200 cm – je tedy vhodný pro naprostou většinu sportovců.

Fitness zařízení má manuální ovládání zátěže a mechanický účinný brzdný systém. Kalibrovaný setrvačník má hmotnost 20 Kg a proto tento trenažér dokáže vyvinout velký odpor, respektive slušné zatížení. Celková vyšší hmotnost 59 kilogramů odpovídá robustné konstrukci, manipulace však zůstává stále příjemná, neboť na konstrukci nechybí transportní kolečka.

Ve výbavě je dále držák na sportovní láhev a kvalitní hliníkové pedály s klipsnami, do kterých lze zaklapnout vaše klasické cyklistické boty. Anatomické sedlo lze nastavovat jak vertikálně, tak horizontálně stejně tak jako řídítka. Počítač má všechny funkce, které cyklistické trenažéry mívají a to včetně snímačů tepové frekvence v rukojetích.

Tichý řemenový pohon, vysoká nosnost

Absence volnoběhu

inSPORTline JOTA

inSPORTline JOTA recenze

Domácí cyklotrenažér inSPORTline JOTA je velice oblíbeným modelem vhodným pro aktivní domácí trénink. Tomu odpovídá zátěžové kolo s menší hmotností 13 Kg, nebo pedály s plastovými klipsnami. Spinningové kolo inSPORTline JOTA má manuální ovládání zátěže, které se reguluje plynule. Brzdný systém je mechanický.

O pohon se stará kvalitní řetěz s plynulým chodem, který zaručuje dlouhou životnost. Cyklistický trenažér je dále vybaven anatomicky tvarovaným sedlem, které je umístěno na stabilním a pevném rámu, který je díky pochromování odolný vůči poškrábání. Zmíněné sedlo je možné nastavit jak horizontálně, tak i vertikálně.

Podle technických specifikací je maximální přípustné zatížení 130 kilogramů a cyklotrenažér je vhodný pro všechny sportovce do maximálního vzrůstu 175 centimetrů. Samotná hmotnost stroje je pak 37 Kg a cyklistický trenažér je dále opatřen transportními kolečky, držákem na lahev, nebo nouzovou brzdou.

Pedály s plastovými klipsnami, pochromovaný kovový rám

Menší hmotnost setrvačníku 13 Kg

Elite Novo Force

Elite Novo Force recenze

Cyklotrenažér na zadní kolo Elite Novo Force je skvěle funkční cyklistický trenažér, na kterém můžete trénovat s použitím vlastního kola. Po čas zimy, nebo za špatného počasí, stále můžete jezdit na svém kole, které vám plně vyhovuje. Odpadá jakékoliv nastavování sedačky a řídítek, které nemusí u konvenčních trenažérů všem vyhovovat. O tom, že se jedná o kvalitní výrobek, svědčí použití magnetického brzdného systému, který je velice efektivní a sám o sobě tichý.

Hlučnost v tomto případě však může významně ovlivňovat vzorek na vašem kole, kdy platí, že čím hrubější vzorek je, tím vyšší bude i hlučnost. Magnetický brzdný systém se ovládá manuálně, kdy se jeho ovladač připevňuje na řídítka kola tak, aby byl za jízdy pohodlně v dosahu. Disponuje pěti stupni odporu, což pro trénování dostačuje.

Upevňovací systém je jednoduchý a robustní, během používání má dobrou stabilitu a tím i vysokou bezpečnost. Magnetický cyklotrenažér je vhodný pro kola o velikosti 24 – 29 palců, čímž pokrývá všechna běžná kola pro dospělé. Konstrukce je kvalitní a vyrobená z kovu, lze k také připojit například snímač MISURO BLU+, který je kompatibilní s aplikací My E-Training a dalšími. Tréninkový válec, který je v kontaktu s pláštěm, je vyroben z elastomeru a má průměr 30 milimetrů.

Použití vašeho kola, magnetická brzda, nízká hmotnost a velký rozsah nastavení zátěže

V závislosti na typu pláště může být hlučnější

Jak vybrat cyklotrenažér

Při výběru cyklotrenažéru byste měli zohledňovat hlavně dvě věci, od kterých se následně vše odvíjí – jak často a s jakou intenzitou jej budete používat a kolik osob s jakými proporcemi na něm budou cvičit. Každý model má totiž výrobcem doporučené maximální zatížení a maximální doporučenou výšku osoby, která na něm bude cvičit. V případě, že by došlo k překročení váhového, respektive výškového limitu, může dojít k rychlému opotřebení a zničení fitness stroje, v tom druhém případě pro vyššího jedince nebude jízda pohodlná a hrozí bolest zad a dalších částí lidského těla. Technické parametry se liší hlavně u profesionálních spinningových kol, domácí cyklotrenažéry mají techniku a provedení do velké míry obdobné.

Maximální nosnost a výška sportovce

Levnější provedení cyklistických trenažérů mají nosnost do 110 kilogramů. Pokud můžete, mějte vždy rezervu do této hranice. S dražšími modely roste kvalita a robustnost konstrukcí, stejně tak jako použité materiály. Takovýto cyklotrenažér může mít nosnost až 150 Kg. Doporučená maximální výška sportovce není nijak svázána s cenou a proto je nutné si tento údaj vždy dohledávat ve specifikacích. Tento parametr se pohybuje od 185 centimetrů až po 2 metry. Rozhodně není dobré toto doporučení ignorovat. Nedostatečný rozsah nastavení sedla a řídítek může mít za následek špatný posed cyklisty, nepohodlný trénink a v konečném důsledku bolest páteře a zad.

Brzdný systém a setrvačník

Alfou omegou je brzdný systém, který odporem na zátěžové kolo přidává na intenzitě jízdy. Domácí cyklotrenažéry jsem ve většině případů opatřeny mechanických brzdným systémem. Kotoučová přítlačná brzda svíráním zátěžového kola vytváří odpor. Destičky, které jsou v přímém kontaktu, jsou potaženy filcem, který je potřeba čas od času vyměnit (opotřebovává se). Výhodou je téměř neomezená zátěž, čím více čelisti utáhnete, tím bude trénink náročnější.

Další dva systémy již nejsou u cyklotrenažérů na doma tolik rozšířené, jsou montovány do profesionálních spinningových kol, jejíž cena se počítá na desítky tisíc korun. Tento systém je buďto magnetický, kde se permanentní magnet buď přibližuje, nebo vzdaluje od setrvačníku a tím vytváří větší či menší zátěž, nebo indukční, kde se o odpor stará indukční brzda. Magnetický cyklotrenažér, nebo indukční cyklotrenažér má výhodu v absolutní tichosti brzdného systému, v daleko větší přesnosti měření a extrémně vysoké zátěži, kterých jsou schopny dosáhnout.

U setrvačníku rozlišujeme hlavně jeho hmotnost, která se pohybuje od cca 13 ti kilogramů u základních provedení spinningových kol, až po 20 kilogramů u trenažérů pokročilých, až profesionálních. Čím vyšší je hmotnost zátěžového kola, tím dokáže trenažér vyvinout větší odpor – vyšší intenzitu cvičení. Pro pokročilé sportovce je tedy lepší mít provedení s co nejtěžším zátěžovým kolem.

Ovládací panel a ovládání zátěže

Každý cyklistický trenažér má na řídítkách uprostřed umístěný cyklistický computer, který zobrazuje všechny podstatné údaje. Mezi ty nejběžnější patří funkce scan, čas, ujetá vzdálenost, spálené kalorie, rychlost, nebo měření tepové frekvence. Tepovku vybavenější spinningová kola měří dotykovými senzory umístěnými přímo v rukojetích řídítek.

Ovládání zátěže probíhá buďto manuálně, nebo je řízeno elektronicky. S prvním případem se setkáte u většiny cyklotrenažérů na doma a buďto posuvným, nebo otočným regulátorem štelujete potřebné zatížení. Elektronicky řízené zatížení je montováno do drahých klubových spinningových kol a ovládá se buďto manuálně, pomocí tlačítek na panelu, nebo se zatížení reguluje samo v závislosti na tom, jaký tréninkový program máte zvolený. V tomto případě pak kolo samo zvyšuje a snižuje zátěž a ještě realističtěji simuluje reálnou jízdu.

Volnoběh a doplňky

Z klasického obyčejného kola volnoběžný střed určitě všichni známe – jakmile přestaneme šlapat, šlapky se zastaví a střed se otáčí stále dál. Přesně tomuto se říká volnoběh a dražší cyklotrenažéry jsou jím vybaveny také. Kromě volnoběhu se při výběru zaměřte na další část, která se v těchto místech nachází a tím je zpracování šlapek. Levná provedení mají miskový střed, což poznáte podle ohnuté šlapkové tyče procházející středem zařízení. Tato konstrukce má menší životnost a poměrně nákladné opravy, setkáte se s ní však zejména u rotopedů. Cyklotrenažéry a lepší rotopedy mají ve středu čtyřhran (jaký znáte z klasického kola) na kterém jsem šlapky nasazeny. Tento druhý způsob je daleko bytelnější.

Doplňků najdeme u spinningového kola celou řadu, mezi ty nejběžnější patří držák na běžné sportovní lahve. Většina dnešních modelů je rovněž vybavena senzory tepu v rukojetích a k některým lze připojit monitorující hrudní pás – údaje se následně zobrazují na cyklocomputeru. Špičkové modely cyklotrenažérů se dají propojit k počítači a na monitoru se nechá promítat krajina, nebo detailní údaje o sportovním výkonu. Mezi poslední časté vybavení patří transportní kolečka, nebo otočné regulační patky, pro dokonalé vyrovnání cyklistického trenažéru.