Sport,

Cyklotrenažéry (spinningové kolo): Recenze 6 nejlepších

Jestli vás baví cyklistka a rádi byste zůstali ve formě i přes zimní období, může pro vás být zajímavé, pořídit si domu cyklotrenažér. Zimní měsíce však nemusí být jedinou dobou, kdy najde cyklistický trenažér uplatnění – deštivé dny, v noci, nebo pokud máte málo času na to zajít do posilovny.

Cyklotrenažér je skvělou pomůckou pro domácí trénink a samozřejmě jako dokonalá náhrada za kolo klasické. V posledních letech se hojně rozšířila indoor aktivita spinnig, kdy jezdí na cyklistickém trenažéru více sportovců najednou. Spinningové kolo dokonale simuluje jízdu na kole a je vhodné pro sportovněji naladěné jedince.

U tohoto typu fitness zařízení přijde otázka na to, zda pořídit cyklotrenažér nebo rotoped. Na rotopedu sedí člověk vzpřímeně a tím šetří páteř, rovněž je vhodnější volbou pro jedince s vyšší hmotností a pro lidi, kteří se teprve začínají hýbat. Hmotnost setrvačníkového kola je u rotopedů menší a tím pádem nevyvíjí takový odpor, jako spinningové kolo.

Cyklistický trenažér nabízí vyšší a přesněji určitelnou zátěž. Z pravidla je možné několik typů uchopení řídítek, přesně tak, jako je tomu u profesionálních kol. Na obou fitness trenažérech se zpevňují především hýždě, stehna a lýtka a jako jakýkoliv sport tak i tento má příznivý vliv na psychické i fyzické zdraví člověka. Domácí cyklotrenažér je rovněž skvělým pomocníkem při hubnutí a posílení celkové fyzické kondice.

Vybrat si cyklistický trenažér nemusí být snadná záležitost a například platí, že ty nejlevnější provedení nejsou vůbec vhodné k jízdě ve stoje. Výrobci také nabízí různé brzdné systémy, způsoby ovládání zátěže a další technické vychytávky. Abyste se v nabídce lépe zorientovali, připravili jsme pro vás nákupního rádce, a na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší cyklotrenažéry a jejich recenze.

Nejlepší cyklotrenažéry – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších cyklotrenažérů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelOvládání zátěžeBrzdný systémHmotnost setrvačníku 
inSPORTline Drakkaris recenze a testinSPORTline DrakkarisManuálníMechanický18 Kg
inSPORTline Airin recenze a testinSPORTline AirinManuálníMagnetický20 Kg
Sportago Dragon recenze a testSportago DragonManuálníMechanický20 Kg
Hop-Sport HS-045IC Bravo recenze a testHop-Sport HS-045IC BravoManuálníMechanický18 Kg
inSPORTline inCondi S800i recenze a testinSPORTline inCondi S800iElektronickéMagnetický20 Kg
Elite Novo Force recenze a testElite Novo ForceManuálníMagnetický-

Zobrazit celou nabídku


TIP:

Porovnání parametrů

 inSPORTline DrakkarisinSPORTline AirinSportago DragonHop-Sport HS-045IC BravoinSPORTline inCondi S800iElite Novo Force
Nosnost130 Kg150 Kg160 Kg120 Kg150 Kg-
Max. výška cvičence185 cm190 cm200 cm-210 cm-
VolnoběhNeNeNeNeNeNe
Měření tepové frekvenceNeNeAnoNeNeNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 spinningových kol

inSPORTline Drakkaris

inSPORTline Drakkaris recenze a test

Mechanický cyklotrenažér inSPORTline Drakkaris má zátěžové kolo umístěné vzadu, díky čemuž je spinningové kolo velmi dobře vyváženo. Má jednoduchou mechanickou (třecí) brzdu a manuální ovládání zátěže páčkou, díky čemuž je stroj jednoduchý a robustný. Spotřebitelské recenze zmiňují dále velmi dobrou stabilitu a celkovou kvalitu zpracování.

Během tréninku zaujme svou nízkou hlučností, které je dosaženo zejména řemenovým pohonem. K dispozici je 8 stupňů zátěže, přičemž uživatelé ze svých zkušeností připomínají, že mezi jednotlivými stupni je zvýšená zátěž velmi znatelná, někteří proto plnou zátěž vůbec nevyužijí. Setrvačník s hmotností 18 kg pak přispívá k velmi plynulé jízdě.

Sedlo i řídítka jsou plně nastavitelná, jeho součástí je také počítač, který mimo jiné zobrazuje čas rychlost, vzdálenost a tepovou frekvenci. Nedisponuje sice snímači v řídítkách, umožňuje ale připojení hrudního pásu. Při hmotnosti 48 kg zvládne zatížení 130 kg a doporučován je pro osoby s výškou do 185 cm.

Kvalitní zpracování, velmi tichý chod, funkce propojení s hrudním pásem
Větší rozdíly v nastavení zátěže

inSPORTline Airin

inSPORTline Airin recenze a test

Cyklistický trenažér inSPORTline Airin je ve své podstatě velice jednoduché spinningové kolo, které však dělá naprosto perfektně to, co má. Je velice bytelné a má kvalitní zpracování, z čehož vyplívá také výborná stabilita. Na druhou stranu u něj nenajdete žádný počítač, který by vám zobrazoval hodnoty, nebo třeba tepovou frekvenci.

Jako jeden z mála cyklotrenažérů je však vybaven magnetickým brzdným systémem, který je jeho největším lákadlem. Ten je oproti mechanickému několika násobně spolehlivější, efektivnější, má nižší náklady na údržbu a to hlavní, je téměř tichý. Právě nízká hlučnost je spotřebiteli velice dobře hodnocena, ostatně stejně jako stabilita, která na tom při hmotnosti 61 kilogramů ani nemůže být jinak než skvěle.

Celkové přípustné zatížení je 150 kilogramů a je doporučováno cvičit osobám do 190 centimetrů. Z hlediska vybavenosti zde najdeme oboustranné hliníkové pedály s klipsnou, nebo s nášlapným systémem SPD, třídílné kliky se zapouzdřenými ložisky, tichý řemenový pohon, nebo měkké ergonomické sedlo, které však ne všem musí vyhovovat. Přítomen je také držák na sportovní lahev a držák na mobilní telefon, což potěší.

Magnetický brzdný systém, vysoká nosnost, kvalitní zpracování, nízká hlučnost
Bez displeje

Sportago Dragon

Sportago Dragon recenze a test

Spinningové kolo Sportago Dragon je ideální trenažér do domácího prostředí i na intenzivnější trénink se skvělým poměrem cena/výkon. S maximální nosností 160 Kg a výškovým limitem 200 cm (u vyšších postav už záleží na tělesných proporcích v poměru nohy/tělo) je vhodnou volbou pro většinu sportovců. Přizpůsobení kola je navíc možné díky vertikálnímu i horizontálnímu nastavení řídítek a sedla.

Zátěžový systém je řešen pomocí mechanických brzd, které svírají setrvačník o hmotnosti 20 kg, což je na cyklotrenažér v této cenové kategorii velmi dobrá hodnota. Zatížení se ale podle některých zkušeností uživatelů nastavuje hůře. Kvalitní střed se čtyřhranem podporuje robustnost stroje a na kole můžete bez problémů jezdit i ve stoje. Na náhledu můžete vidět, že má v základu klasické pedály a klipsny. Ty se ovšem dají vyměnit (závit je standardní) třeba za SPD systém či silniční pedály, takže není problém při tréninku použít například tretry.

Součástí výbavy je u cyklotrenažéru Sportago Dragon držák lahve na pití a zabudovaný počítač. Ten má funkce čas, vzdálenost, rychlost, spálené kalorie, puls, Recovery a RPM. Pro tepovou frekvenci jsou v madlech umístěna čidla. Za nevýhodu považujeme absenci podsvícení displeje.

Stabilní, nastavitelné pro vysoké osoby, odpor zátěžového kola
Měření v madlech místo hrudního pásu, nepodsvícený displej

Hop-Sport HS-045IC Bravo

Hop-Sport HS-045IC Bravo recenze a test

Domácí cyklotrenažér Hop-Sport HS-045IC Bravo má výborný poměr cena/výkon a je ideální jako spinningové kolo na doma. Má technicky jednoduché zpracování s manuální regulací zátěže a s mechanickým brzdným systémem, který je řešen čelisťovou brzdou. Konstrukce je vyrobena z pevné oceli a překvapí také 18 kg setrvačník.

V bytě nezabírá mnoho místa a díky funkčním transportním kolečkům jej není problém přemístit z místa na místo, a to i v důsledku jeho hmotnosti 40,5 kg. Nosnost je pak stanovena na 120 kg a výškové omezení bohužel výrobce nezmiňuje.

K nízké hlučnosti přispívá řemenový pohon šlapek a zátěžového kola, pedály mají protiskluzovou úpravu s blokovacími popruhy a trenažér je vybaven také jednoduchým počítačem, jenž zobrazuje čas, rychlost, vzdálenost a spálené kalorie. Sedlo je možné nastavit ve všech směrech, řídítka však umožňují pouze výškové nastavení.

Výborný poměr cena/výkon, 18 kg zátěžové kolo, integrovaný držák na tablet
Řídítka nastavitelná pouze výškově

inSPORTline inCondi S800i

inSPORTline inCondi S800i recenze a test

Cyklistický trenažér inSPORTline inCondi S800i je moderně vybavené spinning kolo, které svým zpracováním nadchne i náročné spotřebitele. Základem je zátěžové kolo o hmotnost 20 kg, které je brzděno magnetickou brzdou. Ta je ovládána elektronicky, což trenažéru umožňuje nabídnout sportovcům velké množství různých programů.

Celkově jich je k dispozici 14, z nichž jeden dokáže fungovat dle tepové frekvence. Umožňuje propojení také s aplikací iC+ Training nebo Kinomap, která slouží například k jízdě po přednastavených reálných trasách. Profesionální vybavenost doplňují pedály s nášlapy SPD, nebo možnost kompletního nastavení sedla a řídítek.

Chod cyklotrenažéru je díky magnetickému brzdnému systému a řemenovému pohonu velice tichý. Zátěž je možné nastavovat ve 32 stupních, což probíhá na ovládacím panelu s displejem. Při celkové hmotnosti 65 kg potěší přítomnost transportních koleček a díky velmi kvalitnímu zpracování na spinning kole mohou jezdit osoby do 150 kg a vysoké maximálně 210 cm.

Elektronické ovládání s magnetickou brzdou, 14 programů, výborná konektivita
Nic zásadního

Elite Novo Force

Elite Novo Force recenze a test

Cyklotrenažér na zadní kolo Elite Novo Force je skvěle funkční cyklistický trenažér, na kterém můžete trénovat s použitím vlastního kola. Po čas zimy, nebo za špatného počasí, stále můžete jezdit na svém kole, které vám plně vyhovuje. Odpadá jakékoliv nastavování sedačky a řídítek, které nemusí u konvenčních trenažérů všem vyhovovat. O tom, že se jedná o kvalitní výrobek, svědčí použití magnetického brzdného systému, který je velice efektivní a sám o sobě tichý.

Hlučnost v tomto případě však může významně ovlivňovat vzorek na vašem kole, kdy platí, že čím hrubější vzorek je, tím vyšší bude i hlučnost. Magnetický brzdný systém se ovládá manuálně, kdy se jeho ovladač připevňuje na řídítka kola tak, aby byl za jízdy pohodlně v dosahu. Disponuje pěti stupni odporu, což pro trénování dostačuje.

Upevňovací systém je jednoduchý a robustní, během používání má dobrou stabilitu a tím i vysokou bezpečnost. Magnetický cyklotrenažér je vhodný pro kola o velikosti 24 – 29 palců, čímž pokrývá všechna běžná kola pro dospělé. Konstrukce je kvalitní a vyrobená z kovu, lze k také připojit například snímač MISURO BLU+, který je kompatibilní s aplikací My E-Training a dalšími. Tréninkový válec, který je v kontaktu s pláštěm, je vyroben z elastomeru a má průměr 30 milimetrů.

Použití vašeho kola, magnetická brzda, nízká hmotnost a velký rozsah nastavení zátěže
V závislosti na typu pláště může být hlučnější

Jak vybrat cyklotrenažér

Při výběru cyklotrenažéru byste měli zohledňovat hlavně dvě věci, od kterých se následně vše odvíjí – jak často a s jakou intenzitou jej budete používat a kolik osob s jakými proporcemi na něm budou cvičit. Každý model má totiž výrobcem doporučené maximální zatížení a maximální doporučenou výšku osoby, která na něm bude cvičit. V případě, že by došlo k překročení váhového, respektive výškového limitu, může dojít k rychlému opotřebení a zničení fitness stroje, v tom druhém případě pro vyššího jedince nebude jízda pohodlná a hrozí bolest zad a dalších částí lidského těla. Technické parametry se liší hlavně u profesionálních spinningových kol, domácí cyklotrenažéry mají techniku a provedení do velké míry obdobné.

Maximální nosnost a výška sportovce

Levnější provedení cyklistických trenažérů mají nosnost do 110 kilogramů. Pokud můžete, mějte vždy rezervu do této hranice. S dražšími modely roste kvalita a robustnost konstrukcí, stejně tak jako použité materiály. Takovýto cyklotrenažér může mít nosnost až 150 Kg. Doporučená maximální výška sportovce není nijak svázána s cenou a proto je nutné si tento údaj vždy dohledávat ve specifikacích. Tento parametr se pohybuje od 185 centimetrů až po 2 metry. Rozhodně není dobré toto doporučení ignorovat. Nedostatečný rozsah nastavení sedla a řídítek může mít za následek špatný posed cyklisty, nepohodlný trénink a v konečném důsledku bolest páteře a zad.

Brzdný systém a setrvačník

Alfou omegou je brzdný systém, který odporem na zátěžové kolo přidává na intenzitě jízdy. Domácí cyklotrenažéry jsem ve většině případů opatřeny mechanických brzdným systémem. Kotoučová přítlačná brzda svíráním zátěžového kola vytváří odpor. Destičky, které jsou v přímém kontaktu, jsou potaženy filcem, který je potřeba čas od času vyměnit (opotřebovává se). Výhodou je téměř neomezená zátěž, čím více čelisti utáhnete, tím bude trénink náročnější.

Další dva systémy již nejsou u cyklotrenažérů na doma tolik rozšířené, jsou montovány do profesionálních spinningových kol, jejíž cena se počítá na desítky tisíc korun. Tento systém je buďto magnetický, kde se permanentní magnet buď přibližuje, nebo vzdaluje od setrvačníku a tím vytváří větší či menší zátěž, nebo indukční, kde se o odpor stará indukční brzda. Magnetický cyklotrenažér, nebo indukční cyklotrenažér má výhodu v absolutní tichosti brzdného systému, v daleko větší přesnosti měření a extrémně vysoké zátěži, kterých jsou schopny dosáhnout.

U setrvačníku rozlišujeme hlavně jeho hmotnost, která se pohybuje od cca 13 ti kilogramů u základních provedení spinningových kol, až po 20 kilogramů u trenažérů pokročilých, až profesionálních. Čím vyšší je hmotnost zátěžového kola, tím dokáže trenažér vyvinout větší odpor – vyšší intenzitu cvičení. Pro pokročilé sportovce je tedy lepší mít provedení s co nejtěžším zátěžovým kolem.

Ovládací panel a ovládání zátěže

Každý cyklistický trenažér má na řídítkách uprostřed umístěný cyklistický computer, který zobrazuje všechny podstatné údaje. Mezi ty nejběžnější patří funkce scan, čas, ujetá vzdálenost, spálené kalorie, rychlost, nebo měření tepové frekvence. Tepovku vybavenější spinningová kola měří dotykovými senzory umístěnými přímo v rukojetích řídítek.

Ovládání zátěže probíhá buďto manuálně, nebo je řízeno elektronicky. S prvním případem se setkáte u většiny cyklotrenažérů na doma a buďto posuvným, nebo otočným regulátorem štelujete potřebné zatížení. Elektronicky řízené zatížení je montováno do drahých klubových spinningových kol a ovládá se buďto manuálně, pomocí tlačítek na panelu, nebo se zatížení reguluje samo v závislosti na tom, jaký tréninkový program máte zvolený. V tomto případě pak kolo samo zvyšuje a snižuje zátěž a ještě realističtěji simuluje reálnou jízdu.

Volnoběh a doplňky

Z klasického obyčejného kola volnoběžný střed určitě všichni známe – jakmile přestaneme šlapat, šlapky se zastaví a střed se otáčí stále dál. Přesně tomuto se říká volnoběh a dražší cyklotrenažéry jsou jím vybaveny také. Kromě volnoběhu se při výběru zaměřte na další část, která se v těchto místech nachází a tím je zpracování šlapek. Levná provedení mají miskový střed, což poznáte podle ohnuté šlapkové tyče procházející středem zařízení. Tato konstrukce má menší životnost a poměrně nákladné opravy, setkáte se s ní však zejména u rotopedů. Cyklotrenažéry a lepší rotopedy mají ve středu čtyřhran (jaký znáte z klasického kola) na kterém jsem šlapky nasazeny. Tento druhý způsob je daleko bytelnější.

Doplňků najdeme u spinningového kola celou řadu, mezi ty nejběžnější patří držák na běžné sportovní lahve. Většina dnešních modelů je rovněž vybavena senzory tepu v rukojetích a k některým lze připojit monitorující hrudní pás – údaje se následně zobrazují na cyklocomputeru. Špičkové modely cyklotrenažérů se dají propojit k počítači a na monitoru se nechá promítat krajina, nebo detailní údaje o sportovním výkonu. Mezi poslední časté vybavení patří transportní kolečka, nebo otočné regulační patky, pro dokonalé vyrovnání cyklistického trenažéru.

4.5/5 - (22 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.