Outdoor,

Cyklistické batohy: Test, recenze nejlepších batohů na kolo

Cyklistický batoh je důležitým společníkem každého cyklisty, neboť téměř vždy je potřeba si na kolo s sebou něco vzít, ať už je to čisté oblečení, svačina nebo třeba dostatek tekutin. Zodpovědnější cyklisté berou i nářadí, náhradní duši, lepení či pumpičku. Sofistikovanější řešení nabídnou také rezervoáry na vodu a všechny tyto věci musí cyklistický batoh dokázat pojmout. Jejich alternativou je brašna na kolo, která dokáže pojmout i více věcí a mnohem méně cyklistu během jízdy omezuje.

Batoh na kolo by měl poskytovat dostatek prostoru a zároveň být subtilní, aby nepřekážel. Samozřejmostí by mělo být kvalitní odvětrávání, aby se omezilo pocení zad. Stejně tak jako věnovat pozornost zádovému systému se vyplatí sledovat provedení popruhů, jejich prodyšnost a uchycení k batohu.

Cyklobatoh má zpravidla jednu velkou kapsu a několik dalších menších. Čím je prostor v batohu více členitý, tím lépe. Polstrované kapsičky spolehlivě ochrání brýle, nebo telefon a do dalších kapes lze umístit odděleně třeba svačinu. Materiál by měl odolávat vodě a na svršku batohu by neměly rozhodně chybět reflexní prvky.

Cyklo batoh by měl mít kromě kvalitních materiálů i dobrou ergonomii, aby byl za jízdy stabilní. Některé modely jsou vybaveny pláštěnkou pro případ silného a dlouhého deště, nebo systémem uchycení cyklistické přilby. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší cyklistické batohy a jejich recenze.

Nejlepší cyklistické batohy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších cyklistických batohů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelObjemHmotnostRozměry 
Osprey ESCAPIST 25 recenze a testOsprey ESCAPIST 2525 l960 g50 x 27 x 31 cm
Force Aron Pro 10 recenze a testForce Aron Pro 1010 l480 g43 x 24 cm
Deuter Race EXP Air recenze a testDeuter Race EXP Air17 l890 g46 x 26 x 18 cm
Camelbak Mule LR 15 recenze a testCamelbak Mule LR 1515 l800 g47 x 26 x 25 cm
Osprey Raptor 14 recenze a testOsprey Raptor 1414 l750 g43 x 21 x 25 cm
HUSKY Pelen 13 recenze a testHUSKY Pelen 1313 l500 g49 × 21 × 14 cm
Arcore CRUISER recenze a testArcore CRUISER12 l-45 x 23 x 16 cm
Loap TRAIL 15 recenze a testLoap TRAIL 1515 l330 g44x 27 cm
Deuter Bike One 20 recenze a testDeuter Bike One 2020 l830 g50 x 25 x 21 cm
KELLYS Fetch 25 recenze a testKELLYS Fetch 2525 l830 g-

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Osprey ESCAPIST 25Force Aron Pro 10Deuter Race EXP AirCamelbak Mule LR 15Osprey Raptor 14HUSKY Pelen 13Arcore CRUISERLoap TRAIL 15Deuter Bike One 20KELLYS Fetch 25
HydrovakAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
PláštěnkaAnoNeAnoAnoNeAnoNeNeAnoAno
MateriálPolyesterPolyester100D Cross HexRipstopNylonRipstopPolyesterBulltechPolytexNylon
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 batohů na kolo

Osprey ESCAPIST 25

Osprey ESCAPIST 25 recenze a test

Cyklistický batoh Osprey ESCAPIST 25 se snaží zaujmout ty, kteří jezdí delší tratě, a to klidně i celodenní přejezdy. Je velmi komfortní a lze říci, že batoh se zbytečně nesmýká a při správném nastavení popruhů sedí na zádech opravdu dobře. Výrobce zmiňuje patentovaný systém BioStretch, který má předcházet pocení.

Díky odvětraným popruhům z kvalitních prodyšných materiálů i bedernímu a hrudnímu pásu, se jedná o velmi podařený model. Kromě toho má batoh integrovanou pláštěnku, či systém pro uchycení helmy. Jeho celková kapacita je v rámci cyklobatohů nadprůměrných 25 litrů.

Materiál batohu je kvalitní, má pěkný design, nenápadnou černou barvu, a přitom je opatřen reflexními prvky. Hodí se tak jak pro muže i ženy. Nemusíte se s ním bát využití i mimo kolo, dobře poslouží na pěší túru, nebo v zimě na běžky.

Celkový komfort, kvalitní materiály, použití i jako klasický batoh
Vyšší cena

Force Aron Pro 10

Force Aron Pro 10 recenze a test

Batoh na kolo Force Aron Pro 10 je určen pro většinu cyklistické populace, zejména pak pro rekreační cyklisty. Pokud nepotřebujete utrácet za cyklistické vybavení tisíce a nejčastěji vyrážíte s rodinou na menší výlety, pak jednoznačně splní vaše představy.

Spotřebitelům nabízí dostatečné množství kapes na všechny potřebné věci, které se během výletu mohou hodit. Má kvalitní popruhy, které slibují dlouhou životnost a dokonce umožňuje vložit rezervoár vody o objemu až 3 litry, který však není součástí balení. Objem batohu je poměrně menších 10 litrů.

Výrobce kladl důraz na styl, lze si tak vybrat hned z několika barevných variant. Tělo batohu je opatřeno reflexními prvky a zhotoven je v unisex provedení. Má příjemně měkká záda a proto více než u sportovních jezdců najde zalíbení u hobby cyklistů.

Cena, hrudní i bederní popruh, barevné varianty
Méně prostorný

Deuter Race EXP Air

Deuter Race EXP Air recenze a test

Cyklobatoh Deuter Race EXP Air je model od jednoho z nejznámějších výrobců v tomto segmentu. Německá značka Deuter je známá svými kvalitními výrobky pro sport i další volnočasové aktivity a tento model cyklistického batohu na tom není jinak, je určen pro všechny sportovce různého zaměření.

Má síťovaná záda s patentovaným systémem Aircomfort, která zajistí, že se při jízdě budete cítit opravdu dobře. Na dně batohu je umístěna pláštěnka, kterou jej můžete ochránit, zastihne-li vás průtrž mračen. Objem batohu je 14 + 3 litry, lze jej tedy v případě potřeby o 3 litry zvětšit.

Samozřejmostí je v této kategorii bederní i hrudní pás a dostatek variabilních kapes či vychytávky, jako třeba poutko na sluneční brýle či na bezpečnostní světlo. K dispozici je přihrádka na mokré věci a také síťka na přepravu helmy.

Variabilní objem, kvalitní výrobce, pláštěnka
Slabší polstrování popruhů

Camelbak Mule LR 15

Camelbak Mule LR 15 recenze a test

Cyklo batoh Camelbak Mule LR 15 je model pro náročné. Jedná se o produkt z řady Low Rider, kterou výrobce zaměřuje na nízký profil. Můžete si tak naplánovat vyjížďku na celý den a o batohu na zádech nebudete vůbec vědět. Velmi potěší kvalitní popruhy a dostatečně tuhý zádový systém s odvětráním.

Batoh také obsahuje CamelBak, což je rezervoár na 3 litry tekutin. Je umístěn v bederní oblasti, takže nezvedá zbytečně těžiště a je vyroben z odlehčených materiálů. U tohoto modelu je vše podřízeno ergonomii, vytýkat mu lze jen máloco.

Přestože má batoh objem pouze 15 litrů, kapes je velké množství. Přehledně do něj dáte pumpičku, nářadí, čisté oblečení včetně drobností, jako je peněženka, telefon či svačina. Tento model je v provedení pro muže a poslední jeho vychytávkou je systém uchycení cyklistické přilby.

Ergonomie a kompaktnost, rezervoár na vodu, praktické vychytávky
Vyšší cena

Osprey Raptor 14

Osprey Raptor 14 recenze a test

Cyklistický batoh s pitným vakem Osprey Raptor 14 patří do řady produktů, které podle výrobce kombinují design, funkčnost a styl. Faktem ale je, že batoh vypadá opravdu dobře a je rozumně uspořádán. Nově navíc nabízí inovovaný rezervoár Hydraulics.

Zásobník pojme 3 litry tekutin a kromě cyklistiky se hodí také pro trailové běhání. Batoh je navíc přes vše, co nabízí, neuvěřitelně lehký, má pouhých 600 gramů. Celková kapacita batohu je 14 litrů, přesto do něj dáte vše potřebné. Náhradní oblečení bezpečně uložíte do strečové kapsy a zůstane i dostatek prostoru na nářadí či náhradní duši.

Batoh skvěle drží na zádech, čehož výrobce dosáhl speciálně navrženým zadním panelem, který i při náročné jízdě zajišťuje potřebnou stabilitu. Nechybí systém na uchycení helmy, praktické kapsy na bederním popruhu, nebo odnímatelná kapsa na nářadí.

Perfektně sedí, rezervoár na vodu, praktické prvky
Chybí pláštěnka

HUSKY Pelen 13

HUSKY Pelen 13 recenze a test

Cyklistický batoh HUSKY Pelen 13 by mohl být vhodnou volbou pro všechny cyklisty, kteří jezdí na kratší, třeba půldenní vyjížďky. Je malý, lehký, má dobře provedené odvětrání všech dílů, které přicházejí do kontaktu s tělem, čímž eliminuje pocení.

Výrobce udává objem 13 litrů, ale z recenzí spotřebitelů vyplývá, že je reálný objem menší. Chcete-li menší batoh, kterým tento je, není tento objem na škodu. V jeho útrobách je v případě nepřízně počasí pláštěnka, na bocích elastické kapsy, vnitřní organizér a příprava na vodní vak.

Samozřejmostí je úchyt na helmu a jsou zde také bederní a hrudní popruhy. Kromě malých rozměrů může být pro někoho výhodou, že je univerzální, takže jej lze využít i na krátkém treku a pokud nemáte problém chodit ve sportovním ve městě, tak i tam dobře poslouží.

Malý kompaktní batůžek, dobře sedí, univerzální použití
Menší reálný objem

Arcore CRUISER

Arcore CRUISER recenze a test

Batoh na kolo Arcore CRUISER udělá radost všem cyklistům a trekařům, kteří nechtějí za batoh utrácet větší peníze, ale přitom by se neradi připravili o množství vychytávek z vyšších cenových kategorií. Tento produkt tak boduje hlavně poměrem ceny a užitné hodnoty.

Má kvalitně zpracované odvětrávání zad i popruhů, které funguje velmi dobře. K dispozici je dostatek kapes včetně termo kapsy a kapsy na drobnosti, z venku batohu potěší možnost uchycení přilby a blikačky. Nabízí kompatibilitu s hydrovakem Arcore na 2,5 litru tekutin.

Celkový objem je v rozsahu 9 – 12 litrů a lze jej dle potřeby přizpůsobit, tento objem tak odpovídá potřebám jednodenního výletu. Využití jistě najde nejen na kole, ale i při jakémkoliv jiném výletu. Samozřejmostí jsou reflexní prvky a nabízí také nastavitelný hrudní popruh.

Poměr cena/výkon, barevné varianty, variabilní objem
Chybí pláštěnka

Loap TRAIL 15

Loap TRAIL 15 recenze a test

Cyklobatoh Loap TRAIL 15 si získá všechny milovníky do cyklistiky díky jeho poměru cena/výkon. Pyšní se dobrou funkčností a stylovým designem, na výrobu byl využit odolný materiál Bulltech, díky kterému bude vypadat batoh dlouho jako nový a obstojí i při náročném zacházení.

Samozřejmostí je anatomický a prodyšný systém zádové části, který eliminuje pocení a batoh díky němu také dobře sedí. Pochopitelně jsou zde polstrované a prodyšné popruhy a potěší prsní spojka.

Při celkové kapacitě 15 litrů má hmotnost pouze 330 gramů, se kterými se řadí mezi nejlehčí cyklobatohy. Tento model je jednokomorový a kapes má méně, přesto do něj dáte vše potřebné. Potěší možnost umístění hydrovaku a hodí se nejen na kolo, ale také na lehčí turistiku.

Cena, odolnost, nízká váha
Méně kapes

Deuter Bike One 20

Deuter Bike One 20 recenze a test

Legendární Cyklo batoh Deuter Bike One 20 nabídne ve standardní výbavě jak síťku na helmu, tak zabudovanou pláštěnku, která se hodí každému, kdo cyklistiku miluje a jezdí delší trasy i za nehezkého počasí. S 20 litry využitelného objemu je také dostatečně prostorný, aby pojmul nezbytnou výbavu včetně náhradního oblečení, nebo například nákupu po cestě z práce.

Umožňuje vložení hydrovaku o objemu 3 litry, který zajistí neustálý přísun tekutin. Patentovaný zádový systém má hliníkovou výztuhu a vyztuženy jsou také ramenní popruhy, aby byly pohodlné i při plném zatížení. Má bederní pás, který má perforaci pro lepší vzdušnost. Nezapomnělo se ani na prsní popruh, který slouží k lepší fixaci na tělo.

Zajímavostí je, že ve vnitřní kapse na zádech se skrývá podsedák, jenž můžete kdykoliv vyjmout. Batoh lze bez problémů využít také při turistice, na kolo už někomu může připadat trochu větší. Pro své provedení se jedná o univerzální cyklistický batoh, který vypadá na cyklistovi dobře jak ve městě, tak v terénu.

Poměr cena/výkon, extra výztuha zad, využitelnost prostoru
Větší vnější rozměry

KELLYS Fetch 25

KELLYS Fetch 25 recenze a test

Cyklistický batoh s pitným vakem KELLYS Fetch 25 je určen pro všechny, kteří stráví na kole i hodiny denně a potřebují urazit větší vzdálenosti. Hydrataci zajišťuje vodní vak o objemu 3 litry a vnitřní prostor je po praktické stránce velmi dobře vyřešen.

Již tvar batohu, který není extrémně zaoblený, dává tušit, že toho pojme mnoho. Dovnitř dáte potřebnou výbavu, ale i křehké brýle, které zde mají vyztuženou schránku. Můžete na něj uchytit i full face/MTB helmu, nebo chrániče. Své věci navíc udržíte vždy v suchu, neboť výrobce nezapomněl na integrovanou pláštěnku.

Pro vyšší bezpečnost můžete přichytit také blikačku, nebo odrazky. Samozřejmostí jsou anatomická záda i měkké nastavitelné popruhy, díky kterým se batoh na zádech nesmýká. Vzhledem k celkovému objemu 25 litrů je více než praktický prsní a bederní popruh, kterými je batoh samozřejmě vybaven.

Velký objem, variabilita prostoru, uchycení mnoha druhů cyklo výbavy
Větší rozměry

Jak vybrat cyklobatoh

Než se pustíte do výběru cyklistického batohu, je potřeba, abyste si ujasnili své požadavky. Dražší batoh na kolo nutně neznamená nejlepší možnou volbu, protože může klidně splňovat potřeby úplně jiného cyklisty, než jste vy. Někdo totiž jezdí krátké trasy, někdo dlouhé, někdo jezdí rekreačně a jiný cyklista útočí na časové rekordy.

Většina lidí ocení dostatečné polstrování míst, která přichází do styku s tělem, tedy záda a popruhy. Dále dostatečně kvalitní provedení odvětrání, které skutečně funguje, a nepochybně také dobrou organizaci prostoru s dostatkem kapes.

Popruhy

Kvalitní popruhy mají dobré polstrování, které zajistí, že se při jízdě neshrnují (jsou příliš měkké) nebo naopak netlačí (jsou příliš tvrdé). Je dobré se zaměřit na provedení lemů, které jsou častým důsledkem nepříjemných otlaků na ramenou. Volte batohy, které mají lemy polstrované nebo mají vyšší vrstvu polstrování ve střední části popruhu. Dobrý popruh by měl být větraný, aby se pod ním omezilo pocení.

Dejte si pozor také na uchycení popruhů k batohu, jsou-li pevné (popruhy jsou našité), nemusí se dostatečně přizpůsobit anatomii různých typů postav. Nejlepším řešením je plovoucí uchycení přes přezku, ideálně kovovou, i když to dnes většina výrobců nenabízí.

Důležité jsou také varianty popruhů, kdy většina produktů dnes nabízí ve standardu bederní popruhy. Některé ale mají také popruhy prsní, díky kterým batoh na kolo lépe sedí na zádech. Veškeré popruhy by měly mít dostatečný rozsah nastavitelnosti.

Zádová část

Většina výrobců dnes již nabízí odvětrávanou zádovou část. Záda jsou u batohu nejnáchylnější na pocení, neboť se zde cyklistický batoh dotýká největší plochou těla. Zádová část by neměla být přehnaně měkká, to platí hlavně pro batohy s velkým objemem. Pokud batoh více naložíte, větrací otvory se stlačí a přestávají plnit svou funkci.

Je důležité, aby vás nikde netlačil a na zádech zkrátka seděl. Dobře padnoucí batoh nebude po čas jízdy na kole sjíždět a vyhnete se také možným zdravotním komplikacím. Pokud batoh naplníte, musí být na zádech pohodlný.

Úložný prostor a jeho variabilita

Kvalitní cyklistický batoh by měl nabízet dostatek přihrádek, které od sebe dokonale oddělí jednotlivé věci. Velmi se hodí přihrádka na mokré oblečení, různé termo kapsy na udržení teploty nápoje a náročnější cyklisté ocení prostor na pitný vak, se kterým nemusíte dělat zastávky a můžete pít přímo z hadičky.

Nepodceňujte ani přihrádky na elektroniku a křehké předměty, jako jsou brýle. Speciální kapsa je vždy lépe ochrání, než když budou jen tak pohozené v prostoru. Nepodceňte ani systémy úchytů na přilbu či chrániče a na ochranu věcí v batohu při dešti se hodí integrovaná pláštěnka.

Mnohé modely ovšem nenabízí pouze variabilitu v rámci organizace úložného prostoru. Některé umějí nastavit potřebný objem batohu dle toho, kolik úložného místa právě potřebujete. Jedete na krátkou trasu? Postačí vám objem například 9 litrů. Potřebujete toho do batohu dostat více, včetně třeba nářadí a duše? Přidáte 3 litry objemu a je to.

Bezpečnost

Pokud nejezdíte jen v přírodě, nebo po cyklostezkách, a dostanete se také do provozu, je velmi důležité, abyste byli dobře vidět. Střet s vozidlem totiž mnohdy bývá pro cyklistu fatální, a proto dobré batohy nabízejí reflexní prvky, díky kterým jste mnohem viditelnější. Batohy mohou mít dále připravená místa pro upevnění dalších odrazek, nebo blikaček, které vaši viditelnost na silnici ještě zvýší.

4.6/5 - (16 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.