Elektronika,

Nejlepší čtečky knih: Recenze PocketBook, Kindle aj.

Oproti klasické knize má elektronická čtečka knih výhodu v tom, že je velmi lehká, kompaktní a vejde se do ní obrovské množství knižních titulů. Potěší tak občasné i náruživé čtenáře, kteří dávají přednost praktičnosti. Kromě čtení elektronických knih má i řadu dalších funkcí a lze ji využít k přehrávání hudby nebo pro přístup k internetu.

Ebook čtečka je obvykle vybavena elektronickým inkoustem, který připomíná text na papíře, je šetrný k očím a má nízkou spotřebu energie. Výhodou je také velmi dobrá čitelnost na přímém slunci.  To jsou v podstatě hlavní důvody, proč zvolit čtečku knih na místo tabletu. Nevýhody čtečky oproti tabletu spočívají v černobílém displeji, limitovaném množství aplikací a u levnějších čteček v chybějícím podsvícení.

Zohlednit byste měli typ displeje, velikost úhlopříčky displeje, kapacitu paměti nebo podporované formáty, ale i specifické vlastnosti. Například zda má nasvícení displeje, Wi-Fi modul nebo výstup na sluchátka. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší čtečky knih a jejich recenze.

Nejlepší čtečky knih – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších čteček knih z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Amazon Kindle Paperwhite 3PocketBook 626 Touch Lux 3Amazon Kindle 8 TouchPocketBook 740 InkPad 3Amazon Kindle VoyagePocketBook 641 Aqua 2Amazon Kindle OasisC-TECH Lexis EBR-61
Hmotnost213 g180 g161 g210 g180 g180 g131 g195 g
Slot na kartyNeAnoNeAnoNeNeNeAno
SlovníkAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 čteček knih

Amazon Kindle Paperwhite 3

Amazon Kindle Paperwhite 3 recenze a test

Čtečka knih Amazon Kindle Paperwhite 3 rozhodně patří k tomu nejpopulárnějšímu, co je dnes na trhu dostupné. Disponuje E-ink Pearl technologií, kdy displej vypadá jako klasický papír, a tak usnadní čtení. Zapomínat nelze ani na dotykový displej, který přispívá ke snadnému ovládání. Ve výbavě tohoto konkrétního modelu nechybí ani praktický Wi-Fi modul.

Váha je v tomto případě lehce vyšší oproti srovnatelným čtečkám a činí 213 gramů. Kladem jsou kompaktní rozměry, přičemž displej o velikosti 6 palců je dostatečně velký. Každý uživatel má možnost nastavit si celkem 8 velikostí písma a dále ještě 3 různé styly písma.

Na jedno nabití při čtení 30 minut denně může vydržet až 1 měsíc. Zaujme i velikost vnitřní paměti 4 GB. Umožní tak nahrání více než 1 400 různých knižních titulů. Dále potěší i dobrou čitelností na slunci, ale také vylepšeným prohlížením PDF souborů.

Podsvícení, dobrá výdrž, kvalitní displej
Bez podpory audioknih, ovládání v angličtině

PocketBook 626 Touch Lux 3

PocketBook 626 Touch Lux 3 recenze a test

Elektronická čtečka knih PocketBook 626 Touch Lux 3 zaujme například podporou 18 knižních formátů. Otevře tak doslova jakýkoliv soubor, včetně těch grafických – tedy obrázků. Kromě vnitřní paměti nabídne i slot na SD karty, kterými je možné ji rozšířit. Displej má jemné rozlišení, světlejší pozadí a dobrý kontrast, což imituje čtení klasické knihy. Kvalita displeje ovšem není tak skvělá jako u jiných modelů.

Samozřejmé je snadné ovládání jak díky tlačítkům, tak i dotykovému displeji. Vnitřní paměť činí 8 GB a je rozšiřitelná kartou o dalších 32 GB. Nechybí možnost být online, a to díky přítomnému Wi-Fi modulu. Velikost displeje je standardních 6 palců.

Čtečka má optimální váhu, která činí příjemných 180 gramů. Na displeji nechybí E-ink technologie. Ta přispívá i k tomu, že na jedno nabití umožní tato čtečka přečíst až 8 000 stánek. Součástí výbavy je také praktická funkce slovníku a podpora PDF souborů.

Podpora 18 knižních formátů, rozšíření kartou na 32 GB
Chybí reproduktor a podpora audia

Amazon Kindle 8 Touch

Amazon Kindle 8 Touch recenze a test

Ebook čtečka Amazon Kindle 8 Touch nenabídne jenom podporu knižních formátů, ale také si poradí s celou řadou obrázků. Oproti verzi předchozí rozhodně zaujme i tělo, které je mnohem štíhlejší a je také výrazně lehčí. Celková váha tohoto modelu činí jenom 161 gramů. To se pozitivně podepisuje na pohodlnosti čtení i na transportu.

Velikost displeje zůstává i nadále dostatečně velká, a to s hodnotou 6 palců. Jeho rozlišení je 167 ppi. Samozřejmostí je také technologie E-ink, která usnadňuje čtení, které se více podobá běžné knize. S tím je spojeno až 16 různých odstínů šedivé barvy.

Ve výbavě nechybí Wi-Fi modul, který umožní snadné připojení k internetu, třeba za účelem stažení dalších knih. Dále nechybí funkce jako otáčení Kindle Page Flip, stejně jako slovník Vocabulary Builder. Hodnota interní paměti jsou klasické 4 GB.

Nízká váha a štíhlé tělo, čitelnost displeje
Menu v angličtině

PocketBook 740 InkPad 3

PocketBook 740 InkPad 3 recenze a test

Čtečka knih PocketBook 740 InkPad 3 zaujme primárně velikostí svého displeje. Oproti srovnávaným modelům má hodnotu 7,8 palce. Samozřejmostí je také dostatečně velké rozlišení o hodnotě 300 dpi neboli 1404 × 1872 bodů. Unikátem je dále technologie nesoucí název SMARTlight. Ta se stará o dokonalé vyvažování světla s ohledem na okolní světelné podmínky.

Nechybí technologie E-ink, která se podepisuje na pohodlnosti čtení, jako o klasické knihy. Těch se do čtečky vejde hodně, a to díky paměti o velikosti 8 GB. Komu by tato hodnota byla málo, ten může ještě využít microSD kartu, pro kterou je v těle připravený slot.

Hmotnost tohoto modelu je 210 gramů. Nechybí nejenom praktický Wi-Fi modul, ale také RSS čtečka, stejně jako funkce umožňující přehrávat MP3 skladby. Dále jsou kladem sady předinstalovaných slovníků. O výdrž se stará baterie nabízející kapacitu 1 900 mAh.

Velký a kvalitní displej, zvukový výstup
Zpomalování při větším počtu knih v jedné složce SD karty

Amazon Kindle Voyage

Amazon Kindle Voyage recenze a test

Elektronická čtečka knih Amazon Kindle Voyage má velmi jemný displej s rozlišením 300 obrazových bodů na palec. Samozřejmostí je i technologie E-ink. Samotná velikost displeje je standardní, s hodnotou 6 palců. Nechybí ani senzor okolního světla, který zcela automaticky a optimálně reguluje jas na displeji, pro zajištění perfektního zobrazení.

Kladem je také technologie PagePress, která zajistí snadné otáčení stránek. Není nutné se pohybovat po dotykovém displeji, ale jenom zatlačit na prostor u displeje. Dalším kladem je výdrž baterie, která může činit za ideálních podmínek až 42 dní. Potěší i příjemná hmotnost o velikosti 180 gramů.

Samozřejmostí je nejenom Wi-Fi, ale také možnost využití datového 3G připojení. Vnitřní paměť pro ukládání knih a dokumentů má hodnotu 4 GB. Rozšíření pomocí karty možné bohužel není. Mezi samozřejmou výbavu patří i integrovaný slovník.

Přizpůsobení jasu displeje, technologie PagePress, výdrž baterie
Bez slotu na karty

PocketBook 641 Aqua 2

PocketBook 641 Aqua 2 recenze a test

Čtečka knih PocketBook 641 Aqua 2 je unikátní hlavně pro své provedení. Kromě toho, že zaujme atraktivním modrý designem, nelze zapomínat také na celkovou odolnost. Nabídne krytí s označením IP57, což znamená ochranu proti vodě a také proti prachu. Dále potěší i další klady, jako třeba integrovaný Wi-Fi modul, který je samozřejmou výbavou.

Základem čtečky je dotykový displej, který má rozlišení 212 dpi s velikostí úhlopříčky 6 palců. Samozřejmá je E-ink technologie spojená s věrnějším zobrazením textu. Co rozhodně nadchne, to je vnitřní paměť na knihy a dokumenty, která je 8 GB.

Kromě čtení je možné i prohlížení fotografií, nebo poslech hudby ve formátu MP3. Dále nelze zapomínat také na dobrou výdrž, a to díky baterii o kapacitě s hodnotou 1 500 mAh. Praktická, hlavně při cestování, je také nízká váha, která činí 180 gramů.

Krytí IP57, kromě čtení i obrázky a MP3, vnitřní paměť
Menší citlivost displeje

Amazon Kindle Oasis

Amazon Kindle Oasis recenze a test

Čtečka knih Amazon Kindle Oasis je další ze zajímavých počinů této známé značky. Základem je dotykový displej, jehož velikost je 6 palců. Spojený je s dostatečným rozlišením, jehož hodnota je 300 DPI. Kladem je podpora velkého množství formátů, a to i včetně DOC, nebo formátů obrazových. Ve výbavě také nechybí tolik praktický Wi-Fi modul.

Díky kvalitní baterii je zajištěna i dlouhá výdrž, která v optimálním případě činí až 54 dní. Zaujmou kompaktní rozměry, které jsou 143 x 122 x 8,5 milimetrů. Velikost má kladný vliv také na hmotnost, která je velmi nízká. Činí pouze 131 gramů.

Velikost vnitřní paměti jsou dnes celkem klasické 4 GB. Opomíjet nelze fakt, že k dispozici není slot na paměťové karty. O kvalitu čtení se stará E-ink a další technologie, díky kterým lze docílit stejného pocitu, jako při čtení běžné tištěné knihy.

Rozlišení displeje, nízká váha, kožený kryt s přídavnou baterií
Bez slotu na kartu

C-TECH Lexis EBR-61

C-TECH Lexis EBR-61 recenze a test

Elektronická čtečka knih C-TECH Lexis EBR-61 má úhlopříčku displeje o velikosti 6 palců. Samozřejmé je jak to, že displej využívá technologii E-ink (konkrétně Carta), tak i to, že je dotykový. Unikátem tohoto modelu je přítomnost systému Android a využití aplikací. Dále nadchne i podpora řady formátů. Jak u knih a dokumentů, tak i v segmentu obrázků, nebo hudebních souborů.

Kladem je dostatečná velikost vnitřní paměti, která nabídne velmi dobrých 8 GB, což je pro běžné použití více než dostačující. Paměť lze navíc i rozšířit s využitím micro SD karty. Kladem je rovněž přijatelná hmotnost o velikosti 195 gramů.

Mezi standardní výbavu patří také Wi-Fi modul, stejně jako možnost využít podsvícení displeje, či výstupu na sluchátka. Baterie je typu Polymer Li-on, s kapacitou 1 700 mAh. To znamená, že za ideálních podmínek je výdrž přibližně 30 dní.

E-Ink Carta, podpora formátů, předčítání
Slabší výdrž baterie

Jak vybrat čtečku knih

Elektronická čtečka knih se pomalu ale jistě stává alternativou klasické tištěné knihy. Kladem je hlavně to, že má malé rozměry i hmotnost, dobrou paměť a také kvalitní displej. V našem rádci v přinášíme výčet nejdůležitějších informací, které je třeba při výběru zohlednit.

Typ displeje, velikost, váha

Mezi standard patří dotykové ovládání, které proto ani není nutné zmiňovat. Nejprve se podíváme na konkrétní technologii vykreslování. Naprostý standardem je ta s názvem E-ink, která zajistí takový pocit ze čtení, který se vyrovná klasické knize. Tato technologie se může dělit na dvě varianty. Levnější a o něco horší E-ink Pearl, a na dražší a lepší E-ink Carta. Nutno říci, že první technologie se dnes už pomalu vytrácí a je nahrazována kvalitnější.

Dále je u displeje třeba přihlédnout k jeho velikosti, tedy úhlopříčce. Nejoblíbenější jsou displeje o velikosti 6 palců, které má většina čteček elektronických knih. V nabídce však lze najít i větší s úhlopříčkou 8“ nebo menší 5“. Při výběru displeje pozor také na jeho rozlišení udávané v PPI. Příliš nízké rozlišení má za následek neostrý obraz.

Hmotnost se odvíjí jak od velikosti čtečky, tak i kapacity baterie a použitého hardware. Obvykle mají váhu pod 200 gramů. To je hodnota, která je ve většině případů nižší než u běžné tištěné knihy. Výhoda je zřejmá, tedy snadný transport i možnost dlouhodobého držení.

Baterie a její výdrž

Jelikož má čtečka knih primárně nahradit klasickou knihu, je třeba přihlédnout také k výdrži její baterie. Tu ovlivní několik věcí. V první řadě je to kapacita. Dále je to spotřeba displeje, nebo aktivita různých hardware modulů. Co je dnes v oblasti baterií standardem, to jsou kapacity okolo 1 500 mAh, které by měly na běžné použití plně dostačovat.

U udávání výdrže nejsou někteří výrobci jednotní. Někde se mluví o dnech, které jsou v rozmezí 30 – 45 dní. Jedná se o počet dní, kdy se čte v průměru 30 minut denně. V jiných případech je výdrž udávána počtem přečtených stránek na jedno nabití. Standardní hodnotou je v tomto případě 5 000 – 8 000 stránek. Vše je však orientační, i s ohledem na rychlost čtení.

Podporované formáty

Na co je vhodné zaměřit se v tomto případě? Prioritu by měly být klasické formáty pro elektronické knihy, a to EPUB, PDF a MOBI, případně AZW (formát knih z Amazonu). Dále si může poradit i s dokumenty, například ve formátech DOC, TXT nebo PDF. Kvalitní čtečka knih dokáže zvládnout i obrázky ve formátech JPG nebo BMP, stejně jako u ní nemusí být problémem přehrávat hudební soubory typu MP3 nebo prohlížet webové stránky (HTML).

Kapacita paměti

Jednou z výhod čtečky knih je uložení tisíců titulů. Konkrétní počet ovlivňuje hlavně velikost vnitřní paměti. Pokud jde o nižší standard, pod který nedoporučujeme klesat, tak mluvíme o hodnotě 4 GB. Dále lze najít i lepší možnosti, které mají kapacitu kolem 8 GB. Nutno dodat, že u řady modelů není problém rozšíření. Nejčastěji pomocí micro SD karty, která může mít kapacitu až několik desítek GB. Obecně nejde ani tak o množství knih, které si do zařízení maximálně uložíte, jako o případné multimediální soubory, které zabírají více místa v paměti.

Další funkce a vlastnosti

Standardem by měla být možnost přístupu k internetu, což je řešeno pomocí Wi-Fi. U pokročilejších modelů je možné využít i datového připojení skrze SIM. Dále patří mezi praktické funkce slovníky, které se hodí při přeložení různých frází. Unikátem je i funkce převodu textu do mluveného slova, díky čemuž není nutné klasické čtení, jelikož si lze nechat knihu předčítat. Zde přijde vhod výstup na sluchátka, který je využíván u modelů, které si poradí s MP3 formátem a lze je tak využít jako přehrávač hudby.

4.4/5 - (21 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.