Domácnost,

Nejlepší čističky vzduchu: Recenze Ionic-CARE, Philips aj.

Čistička vzduchu je dobrou cestou, jak si v domácnosti zajistit dokonalé prostředí pro život dospělých, ale také dětí. Do bytu a interiéru se může dostávat řada nežádoucích látek a tento přístroj je dokáže odstranit. Je vhodným pomocníkem jak pro běžné domácnosti, tak třeba i domácnosti s alergiky nebo osobami s respiračními obtížemi.

Domácí čistička vzduchu není pomocníkem jenom ve chvíli, kdy je třeba eliminovat ze vzduchu různé alergeny, viry nebo bakterie. Kvalitní ionizátor vzduchu přispěje i k tomu, že je vzduch obohacen o záporné ionty, čímž se zvedne jeho kvalita. Pokud je navíc čistička se zvlhčovačem, můžete využít výhody obou přístrojů v jednom.

Zohlednit byste měli nejen velikost doporučeného prostoru, vzduchový výkon nebo protiprašnou účinnost, ale i specifické vlastnosti. Například typ filtru (HEPA, vodní, elektrostatický), úroveň hluku nebo přítomnost ionizátoru. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší čističky vzduchu a jejich recenze.

Nejlepší čističky vzduchu – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších čističek vzduchu z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Ionic-CARE Triton X6Bionaire BAP1700Philips AC4080/10Ionic-CARE FF-210Electrolux EAP150Rowenta PU4010F0Steba LR 5Philips AC3259/10Bionaire BAP9240Guzzanti GZ 998
Typ filtruElektrostatickýHEPAHEPA + Uhlíkový-HEPAHEPA + UhlíkovýHEPA + UhlíkovýOstatníHEPAHEPA + Uhlíkový
Počet rychlostí333Nemá343533
Indikátor stavu filtruAnoAnoAno-AnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 čističek vzduchu

Ionic-CARE Triton X6

Ionic-CARE Triton X6 recenze a test

Čistička vzduchu Ionic-CARE Triton X6 s omyvatelným filtrem dokáže vytvořit zdravé prostředí v interiéru, a to s jistotou nízkých nákladů. Dokáže zachytit až 96 % různých nečistot, které se nacházejí v interiéru.

Mezi její další kladné vlastnosti patří i fakt, že až o celých 85 % dokáže v interiéru snížit výskyt různých bakterií a také různých druhů plísní. Specifikem je také absolutně tichý provoz, který činí pouhých 8 dB, což je hodnota téměř neslyšitelná. Náklady na provoz jsou také minimální, jelikož má příkon solidních 15 Wattů.

Využívá moderní elektrostatické filtry, které není nutné měnit. Tím klesají další náklady. Filtry se jednoduše omyjí a používají se dále. Interval čištění je v rozmezí zhruba 3 – 7 dní, podle intenzity čištění. Na plný výkon zvládne tento model prostor o velikosti 75 metrů čtverečných.

Omyvatelný filtr, tichý provoz, ionizace
Bez dálkového ovládání

Bionaire BAP1700

Bionaire BAP1700 recenze a test

Čistička vzduchu Bionaire BAP1700 zaujme v první řadě kvalitou filtrace, jelikož využívá dnes nejmodernější a také nejlepší HEPA filtr. Konkrétně nese označení PERMAtech. Ten je spojený s elektronickou indikací toho, kdy je znečištěný. Zaujme také design, který je kombinací bílé a stříbrné. Při chodu je možnost nastavit jednu z celkem 3 dostupných rychlostí.

Pokud běží na plný výkon, je třeba počítat s hlukem okolo 55 dB a je tedy ve srovnání s jinými modely o něco hlučnější. Kromě klasické filtrace vzduchu nechybí také takzvaný ionizátor. Svými vlastnostmi a výkonem je určená do místností o podlahové ploše do 34 metrů čtverečných.

Díky čidlu kvality vzduchu je možný automatický provoz, který nastavuje výkon podle potřeby. Příkon tohoto modelu je 65 W. Zaujme také možnost automatického vypnutí, a to v rozmezí od 2 až do 8 hodin. Konstrukce využívá i praktického předfiltru.

Automatický provoz, HEPA filtr, ionizace
Vyšší hlučnost

Philips AC4080/10

Philips AC4080/10 recenze a test

Čistička vzduchu se zvlhčovačem Philips AC4080/10 je svým provedením určená pro místnosti, kde je vnitřní objem vzduchu až 43 metrů čtverečných. K dispozici jsou celkem 3 možnosti nastavení výkonu, podle potřeby. Díky technologii VitaShield IPS je zajištěno vysoce efektivní odstranění prachu, ale i pylu, plynů a také bakterií.

Unikátní funkce NanoCloud zajišťuje minimální šíření bakterií, které je sníženo až o celých 99 procent. Díky 3 diodám je možné ihned zjistit, jaká je kvalita vzduchu v místnosti. Tomu se přizpůsobí inteligentní snímač, který se postará o automatický provoz.

Mezi praktické funkce patří časovač, stejně jako spánkový režim, který nijak neruší. Napájení je klasické, pomocí kabelu, s příkonem 60 W. Nechybí indikátor stavu filtru.

Nízká hlučnost, kombinace čističky a zvlhčovače
Bez ionizace

Ionic-CARE FF-210

Ionic-CARE FF-210 recenze a test

Čistička vzduchu s ionizátorem Ionic-CARE FF-210 je unikátní tím, že není určená pro použití do místností, ale do lednice. Kromě procesu ionizace produkuje také ozon, který slouží jako velmi dobrá dezinfekce. Díky tomu je zaručeno, že se prodlouží čerstvost všech potravin, včetně ovoce, zeleniny a dále také masa.

Tento model dokáže hubit bakterie, viry stejně jako pesticidy. Napájen je jednoduše, pomocí 3 tužkových AA baterií. Ty dodají energii zhruba 3 měsíce. Díky možnosti nastavení výkonu je vhodná i do větších lednic, které mají 400 litrů. O nastavení informuje praktická LED dioda.

Provoz e řízený automaticky, pomocí mikroprocesoru. Svou efektivitou dokáže eliminovat až 95 procent různých bakterií. Zabraňuje kontaminaci potravin a snadno se ovládá 1 tlačítkem. Produkce ozonu je o hodnotě 0,05 ppm, která není zdraví škodlivá.

Ionizace a ozon, napájení AA bateriemi, dlouhá výdrž
Využití jenom v lednici

Electrolux EAP150

Electrolux EAP150 recenze a test

Domácí čistička vzduchu Electrolux EAP150 nabídne velmi dobrý výkon, díky kterému dokáže za hodinu svého plného provozu vyčistit vzduch o objemu až 153 metrů krychlových za hodinu. Zaujme i zajímavým bílým designem. Díky účinným filtrům si dokáže poradit i s nejmenšími částicemi které dokážou mít třeba i jenom 0,1 mikrometru. Zastaví tak téměř vše.

Mezi přednosti patří systém filtrů, kde nechybí ani HEPA filtr, díky čemuž je místnost čištěna hned ve 3 fázích. Díky tomu může být vzduch efektivně vyčištěný až o celých 99,97 procent. Optimální použití je v místnostech okolo 32 metrů čtverečných, kde je v normálním režimu příkon o hodnotě 35 W.

Mezi jeden z filtrů patří varianta elektrostatická, zatímco mezi další se řadí filtr s aktivním uhlím. Rychlost větráků je možné regulovat, přičemž k dispozici jsou 4 úrovně. Nechybí diody upozorňující na stav vzduchu. Hlasitost je 25 dB.

Systém předfiltrů, nízká hlučnost, monitoring vzduchu
Nemá ionizátor

Rowenta Intense Pure Air PU4010F0

Rowenta PU4010F0 recenze a test

Čistička vzduchu Rowenta Intense Pure Air PU4010F0 dokáže být velmi efektivní, protože dokáže eliminovat až 99,97 % nečistot. Navíc se pyšní i tím, že umí likvidovat také formaldehyd. Má hned 4 úrovně filtrace, které přispívají k těmto výsledkům. Zde nechybí kvalitní uhlíkový filtry, stejně jako velmi efektivní HEPA filtry. Dále je zde filtr NanoCaptur.

Zaujme také hlučnost, kdy při nejnižším výkonu bude jenom 22 dB. Pokud jde o výkon nejvyšší, je třeba počítat s hodnotou 45 dB. Bez problémů zvládne vyčistit i velké místnosti, a to o podlahové ploše, která je 32 metrů čtverečných.

Nechyb bohaté možnosti různého nastavení. Sem se řadí třeba funkce časovače, ale i možnost odloženého startu. Nastavit je možné také směr vývodu filtrovaného vzduchu. K dispozici jsou i 4 stupně nastavení proudění vzduchu.

4 úrovně filtrace, odstraní formaldehyd, nízká hlučnost
Chybí ionizace

Steba LR 5

Steba LR 5 recenze a test

Ionizátor vzduchu Steba LR 5 je elektronickou čističkou, která používá hned 4 typy filtrů. Nechybí varianta s aktivním uhlím – která vydrží zhruba po dobu 6 měsíců, nebo HEPA filtr. Čistička je určená i pro větší místnosti a byty, a to nejlépe v rozmezí od 30 až po 50 metrů čtverečných.

Zaujme i v celku dobrou spotřebou, což uvádí hodnota příkonu 30 W. Nechybí možnost časovače, který je možný nastavit v intervalu 12 hodin. Dále je možné nastavit až 3 rychlosti proudění vzduchu. Nastavení zobrazuje LCD displej.

Ovládání je manuální, nebo díky praktickému ovladači také dálkové. Potěší i hlučnost, která je v základním režimu pouze 30 dB. Možnost ionizace lze zapínat nebo vypínat podle potřeby. Snadné použití podporuje i to, že jednotlivé filtry lze měnit velmi jednoduše a rychle.

4 násobná filtrace, dálkové ovládání, ionizace
Nutnost výměny filtrů

Philips AC3259/10

Philips AC3259/10 recenze a test

Čistička vzduchu Philips AC3259/10 patří do skupiny opravdu propracovaných produktů. Dokládá to i snímač AeraSense, který podporuje eliminaci i těch nejmenších částic. Zaujme také její určení, které se hodí do těch největších interiérů, které mají plochu okolo 95 metrů čtverečných.

Vybrat je možné konkrétní nastavení. Celkem je k dispozici 5 manuálních režimů, ke kterým se dále přidávají 3 zcela automatické. Ovládání je usnadněno i tím, že k tomu je možné využívat praktickou aplikaci. Ta nese název Air Matters a díky spárování s bezdrátovou sítí je možné čističku ovládat odkudkoliv. Model je určený také do domácností, kde žijí alergici.

Zaujme i její celkem dobrá úspora, kterou udává příkon o hodnotě 60 W. Dále nadchne displej ukazující jak nastavení, tak i celkový stav čištěného vzduchu. Díky nočnímu režimu s nízkou hlučností není problém použití během celého dne.

Ovládání přes aplikaci, automatické režimy, pro velké místnosti
Chybí ionizace

Bionaire BAP9240

Bionaire BAP9240 recenze a test

Bionaire BAP9240 je čistička vzduchu s ionizátorem a využívá dnes jeden z nejmodernější HEPA filtrů, díky kterému je zajištěno, že zachytí až 99 procent nečistot. A to prachy, pyly, ale i plísně. Řešení je určeno spíše do kanceláří a menších místností. Tam, kde je podlahová plocha maximálně o velikosti 13 metrů čtverečných.

Možné nastavení je spojeno s nastavením až 3 konkrétních rychlostí proudění vzduchu. Unikátem je umístění, a to buď na stojato, nebo také naležato. S ohledem na výkon se mění také celkový hlučnost, která je spojena s těmito třemi různými hodnotami – 30, 45 a dále až 50 dB.

Zaujme označení s názvem osvědčení B.A.F, které je jakýmsi certifikátem pro to, že je možné její použití i pro alergiky. Její vzduchový výkon je při plném výkonu až 67 m3/h. Má také prací předfiltr, díky kterému je šetřen onen standardní filtr HEPA.

Osvědčení B.A.F., ionizace, HEPA filtr
Do menších prostorů

Guzzanti GZ 998

Guzzanti GZ 998 recenze a test

Ionizátor vzduchu Guzzanti GZ 998 je určen do běžných domácností, i tam, kde žijí alergici. K dispozici je 4 násobný filtr, který obsahuje jak PP filtry určený pro velké nečistoty, tak i špičkový HEPA filtr, který nabídne účinnost až 99 procent. Dále nechybí další z kvalitních filtrů, a to ten s aktivním uhlím, který se stará hlavně o plynné nečistoty.

Díky velkému LCD displeji je zajištěno snadné nastavení. K dispozici jsou celkem 3 varianty proudění vzduchu. Pro možnost automatiky je zde i 12 hodinový časovač. Kladem je ovládání jak na přístroji, tak i pomocí praktického dálkového ovladače.

Použití je vhodné v těch místnostech, které mají okolo 30 metrů čtverečných podlahové plochy. Zaujme i přijatelná hlučnost v základním režimu, která činí 30 dB. Nechybí indikátor stavu filtru upozorňující na jeho výměnu, nebo také samostatně volitelná funkce ionizace.

Cena/výkon, 4 filtry, dálkové ovládání, ionizace
Podle některých ohlasů hlučnost a vibrace

Nejprodávanější čističky vzduchu

Nejprodávanější čističky vzduchu na trhu jsou ty od značek: Ionic-Care, Philips, Winix, Xiaomi, Rohnson, Eta. Oblíbené a kvalitní jsou také Dyson, Electrolux a Tesla, které určitě najdete v odborných testech čističek vzduchu (například dTest). Vyhledávaná je rovněž čistička vzduchu Lidl pod značkou Silvercrest.

Jak vybrat čističku vzduchu

V první řadě jde o velikost prostoru, v jakém bude čistička vzduchu používána. Výrobci dnes danou plochu udávají jednodušeji, v metrech čtverečných. Různé malé, kancelářské, jsou určené do prostoru okolo 15 čtverečných metrů. Čističky vzduchu do bytu počítají s plochou okolo 35 metrů a ty největší mohou atakovat i hranici 100 metrů čtverečných.

Míra účinnosti

I ta je jasným parametrem, na který je vhodné se soustředit. Velmi často je spojená s typem filtrace a také počtem filtrů. Kvalitní čistička vzduchu by se měla postarat o prach, pyly, stejně jako různé bakterie a viry, ale třeba také o pachy. Dnes jsou na trhu modely, které se pyšní tím, že mají až 99,9 procentní účinnost. Ta je již ideální. S ohledem na tento parametry nedoporučujeme jít níže, než na hodnotu 80 až 90 procent, pak už postrádá smysl.

Typ filtru

Právě ten se podepisuje na celkové účinnosti. Když se podíváme na možnosti daných filtrů, patří mezi klasiku ten s označením HEPA, který má téměř stoprocentní účinnost. Dále je využíván třeba elektrostatický filtr, který nadchne údržbou, kdy ho stačí opláchnout. Kvůli pachům může být využíván i aktivní uhlíkový filtr. Mezi další řešení patří různé předfiltry na velké nečistoty, fotokatalický filtr, nebo vodní filtr.

Rozsah hlučnosti

Roli zde hraje hlavně výkon a velikost ventilátoru. Ideální je kombinace vysokého výkonu a nízké hlučnosti. Roli hraje také aktuálně nastavený výkon. Řada modelů disponuje při běžném režimu hlučností mezi 30 – 40 dB. U vyššího výkonu může stoupat i nad 50 dB. Některé nabídnou i ultra tichý chod, nebo noční režim, kdy hodnota padá i pod 30 dB.

Spotřeba čističky

Lze ji jednoduše odvodit od příkonu, který má. Čím je příkon nižší, tím nižší bude také spotřeba. Pozor však na to, že čím nižší je tato hodnota, tím méně vzduchu dokáže čistička pročistit. Když jde o rozpětí, tak u těch nejúspornějších mluvíme o jednotkách Wattů. Ty s největším příkonem jsou spojovány s hodnotou i 100 W. Optimální jsou varianty okolo 50 – 70 W.

Funkce a vlastnosti

Co dnešní čistička vzduchu může dále nabídnout? Je to již zmíněný ionizátor vzduchu. Dále to mohou být i různé časovače. Některé mají senzory, které vzduch nejenom monitorují, ale sami podle toho upravují konkrétní program. Praktické může být také dálkové ovládání, které je u těch nejlepších řešeno tak, že je ovládána skrz aplikaci odkudkoliv. Dobrými pomocníky jsou i indikátory znečištění vzduchu, nebo indikátory znečištění filtru.

4.4/5 - (29 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.