Úklid,

Nejlepší čističe oken: robotické, aku stěrky | Recenze, test

Čistič oken umožňuje tuto neoblíbenou domácí práci zvládnout jednodušeji a podstatně rychleji. Nejen že vás zbaví námahy oproti použití klasického hadru a kyblíku s vodou, ale dokáže také odstranit přebytečnou tekutinu a tím i eliminovat vznik nepříjemných šmouh. Vysavač na okna lze použít i na celou řadu jiných hladkých povrchů. Kromě mytí oken tak vyčistíte i zrcadla nebo sprchové kouty, v čemž doplňuje jinou úklidovou techniku, a to parní čistič.

Na trhu jsou dvě řešení, a to aku stěrka na okna a inovativní robot na mytí oken. Ruční čistič oken musíte obsluhovat manuálně, výhodou je ovšem snadné čištění malých oken a ploch i kvalitní odsávání vody a vyleštění skla. Robotický vysavač na okna sice lze využít i na malé ploše, ale nejvíc užitku udělá v domácnostech s francouzskými okny nebo zimní zahradou. Díky senzorům a navigačnímu systému se dokáže sám pohybovat a identifikovat rámy oken.

Zohlednit byste měli nejen výdrž baterie, dobu nabíjení, výkon a tlak, objem nádrže na vodu, ale i specifické vlastnosti. Například zda má nástavec pro mop, nebo teleskopickou tyč pro čištění ve výškách. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší čističe oken a jejich recenze.

Nejlepší čističe oken – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších čističů oken z testů a hodnocení pro rok 2022.TIP:

Porovnání parametrů

 Kärcher WV 2 PlusLeifheit Window Cleaner 51019HOBOT 188Vileda Windomatic 150568Kärcher WV 5 PremiumLeifheit Window Cleaner 51003HOBOT 268Kärcher WV 50 plusLeifheit Window Cleaner 51004Vileda Windomatic 153230
Hmotnost0,6 kg1,9 kg0,9 kg0,6 kg0,77 kg1,6 kg1,2 kg0,7 kg1,3 kg1 kg
Objem nádoby100 ml100 ml100 ml100 ml100 ml100 ml100 ml100 ml100 ml100 ml
Doba nabíjení140 min180 min-4 h185 min180 min-2 h180 min4 h
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 čističů oken

Kärcher WV 2 Plus

Kärcher WV 2 Plus recenze a test

Aku stěrka na okna Kärcher WV 2 plus je pomocníkem každého, kdo chce mít dokonalá okna. Kromě samotné stěrky je k dispozici i praktický rozprašovač s utěrkou, pomocí kterého je čištění oken skutečnou hračkou. Eliminováno je jak stékání vody, tak i to, aby se na hladkém a skleněném povrchu vytvořily šmouhy a jiné fleky.

Jedná se o všestrannou úklidovou techniku nikoliv jenom na okna, ale i obklady, zrcadla a další hladké povrchy. Odsávací hubice má šíři 280 milimetrů, čímž je zajištěný opravdu dostatečně velký záběr, a tak i rychle odvedená práce. Doba provozu dosahuje 25 minut.

Díky ergonomickému provedení je zajištěný i snadný úchop. Nechybí možnost odsávání v různých polohách, čímž se čistič hodí také na střešní okna. Nádrž na špinavou vodu má objem dostatečných 100 mililitrů. Výhodou je i jeho váha, která má 0,6 kg a ani při delším použití by vás neměla bolet ruka.

Rychlé a kvalitní mytí oken, všestrannost, rychlé nabití
Špatně se dostává do rohů

Leifheit Window Cleaner 51019

Leifheit Window Cleaner 51019 recenze a test

Vysavač na okna Leifheit Window Cleaner 51019 s mopem a čističem je inovativním pomocníkem pro domácnost. Základem balení je oboustranný mop a dále praktický vysavač na jakoukoliv tekutinu. Tu odstraní z oken, stejně jako například z obkladů, zrcadel, hladkého nábytku a jiných povrchů.

Díky unikátnímu zapnutí při tlaku je výrazně šetřena baterie a s výdrží se dostane až na 35 minut. Tento model je kompatibilní s Click systémem což usnadní práci ve výškách. Doba nabíjení se pohybuje okolo 180 minut, což je průměr mezi okenními čističi. Objem nádoby, do které míří tekutina je 100 mililitrů.

Celková šíře záběru je 28 cm, což má obecně vliv na výrazně rychlou a efektivní práci, ale ze srovnávaných modelů nijak nevybočuje. Po odsátí vody na oknech nezůstanou stopy po tekutině. Praktický mop je určený na všechny druhy povrchů a lze ho jednoduše prát v pračce.

Kompatibilita s Click systémem, pratelný návlek mopu
Vyšší váha

HOBOT 188

HOBOT 188 recenze a test

Robotický čistič oken HOBOT 188 je jedinečný pomocník pro čištění skleněných povrchů. Má systém Single-side, díky čemuž ho lze použít na řadě různorodých povrchů. Poradí si třeba také s obklady, se zrcadly a dalšími možnostmi. Stačí ho místit na daný povrch a nechat pracovat.

Díky systému Al-Technology 2.0 je kontrolován pohyb, aby bylo dosaženo skutečně dokonalého výsledku. Nechybí ani možnost dálkového ovládání, v případě potřeby navedení na konkrétní místo. Poradí si i s čištěním v rozích. Jeho váha navíc není nijak velká (930 gramů).

Díky bezpečnostnímu lanu o délce 5 metrů je zajištěna maximální ochrana a 4 metry napájecího kabelu hravě postačí na běžné použití. Součástí je také UPS baterie, která zajistí stálý přísun energie i při výpadku proudu. Hlučnost během práce je 67 dB kvůli vytváření potřebného podtlaku, takže může rušit.

Automatický provoz, UPS baterie, čištění v rozích
Kabelový provoz

Vileda Windomatic 150568

Vileda Windomatic 150568 recenze a test

Čistič na okna Vileda Windomatic 150568 pomůže nejenom s čištěním oken, aby na nich nebyly šmouhy, ale dokáže pomoci také v případě, kdy je potřeba odsát různé na zem vylité tekutiny. Dále ho lze použít i na okenní rámy, na čištění zrcadel, sprchových koutů, ale i obkladů a dlažeb.

O dokonalé odsátí se stará systém využívající celkem 12 kanálků. Díky hlavici s ohebným kloubem se lze dostat na jakákoliv hůře dostupná místa. Na jedno nabití lze s přístrojem pracovat po dobu 20 minut, což odpovídá ploše zhruba 60 metrů čtverečných.

Odsátá tekutina míří do nádrže s objemem 100 mililitrů a z ní je možné tekutiny snadno vypustit. Na rychlost a efektivitu má vliv také celková šířka stěrky, která je 27 centimetrů. Po vybití stačí připojit k nabíječce. Doba nabíjení je zhruba 4 hodiny, plné dobití tak trvá nejdéle z porovnávaných čističů.

Nízká váha, dostupná cena při dobré kvalitě
Delší doba nabíjení a kratší výdrž

Kärcher WV 5 Premium

Kärcher WV 5 Premium recenze a test

Čistič oken Kärcher WV 5 Premium je unikátní především z důvodu možnosti dlouhodobé práce, a to díky výměně akumulátoru za nový nabitý. Dále nechybí ani LED ukazatel, který jasně upozorňuje na konkrétní stav nabití. Díky pogumované rukojeti je zajištěno bezproblémové držení bez obavy o vyklouznutí.

Na jedno nabití není problém vyčistit až 105 metrů čtverečných, což odpovídá počtu zhruba 35 oken. Samozřejmostí je použití nejenom na okna, ale i zrcadla, skla, obklady a další hladké plochy. Práce jde rychle od ruky i díky hubici, která má standardní délku 28 centimetrů. Výhodou je i druhá sací hubice na menší okenní tabulky, jež má šířku 17 cm.

Vysávaná tekutina míří do nádobky o objemu 100 mililitrů. Z ní ji lze následně jednoduše vylít. Pokud se baterie vybije, je možné ji nabíjet po dobu zhruba 185 minut. Následně by měla vydržet na dobu práce kolem 35 minut.

Výměnná baterie, tichý provoz, menší sací hubice
Druhý akumulátor nutno dokoupit

Leifheit Window Cleaner 51003

Leifheit Window Cleaner 51003 recenze a test

Čistič oken Leifheit Window Cleaner s mopem a tyčí je pomocník od známé značky, který se chlubí příslušenstvím ve formě tyče, která dosáhne na vyšší i vzdálenější místa. Při tlaku se aktivuje na plný výkon, a kromě oken ho lze použít na obklady, zrcadla a další hladké povrchy.

Po umytí praktickým mopem, který je součást příslušenství, přichází na řadu výkonná aku stěrka. Její baterie dokáže nabídnout dobu použití kolem 35 minut. Všechna vysátá voda míří do nádržky o objemu 100 ml, kterou je možné snadno vyprázdnit.

Hmotnost celého modelu je 1,6 kg. Šíře plochy odsávání je obvyklých 28 cm, čímž je zaručena rychlá a efektivní práce. Po vybití je možné baterii opět nabít. Doba je zhruba 180 minut. Baterie zvládne minimálně 1 000 nabíjecích cyklů.

Click systém pro upevnění tyče, mopový nástavec
Pro lepší manipulaci by se hodila otočná hlavice

HOBOT 268

HOBOT 268 recenze a test

Robot na mytí oken HOBOT 268 je unikátní automatický pomocník, který zajistí dokonalou čistotu oken, ale i jiných skleněných povrchů. Jeho unikátem je systém Single-Side-Cleaning, která zvládne skla jakékoliv tloušťky, ale i jakéhokoliv typu. Dokáže se pohybovat plynule a efektivně, čímž se postará o vyčištění kompletní plochy.

Pracuje ve dvou fázích, kdy dokáže za dvě a půl minuty bez problémů vyčistit skleněnou plochu o velikosti 1 metr čtverečný. Určený je na povrchy od 40 x 40 centimetrů, až do plochy o velikosti 6 x 5 metrů. Díky přisávacímu motoru o příkonu 80 W je zajištěno, že na skle perfektně drží a nespadne.

Dodání energie je řešeno pomocí kabelu. Dále nechybí vestavěný UPS zdroj, který má 4 Li-Po akumulátory, které zabrání přerušení činnosti. Baterie dokáže bez problému pracovat po dobu 20 minut. Hlučnost během práce je přijatelných 64 dB.

Automatický provoz, UPS baterie, pro velká okna
Pořizovací cena, stručný návod

Kärcher WV 50 plus

Kärcher WV 50 plus recenze a test

Ruční čistič oken Kärcher WV 50 plus je určený na okna, ale i na jakékoliv hladké povrchy. Díky praktickému mopu a rozprašovači je možné povrch nejprve vyčistit a poté vysát. Tím dojde k eliminaci tekoucích kapek i eliminaci šmouh. A to na oknech, zrcadlech, obkladech, sprchových koutech i na lesklém hladkém nábytku.

Zaujme i jeho velmi nízká hmotnost, která činí jenom 0,7 kilogramů, takže se tolik nepronese. Na jedno nabití je možné bez problému umýt 10 až 15 oken. Doba provozu na nabití je okolo 20 minut. Poté stačí přístroj opět jednoduše nabít. To trvá zhruba 2 hodiny při napětí 3,6 V.

Šíři záběru má standardní, tedy 28 centimetrů. Veškerá odsátá tekutina míří do nádobky, která má objem 100 mililitrů. Z té lze tekutinu v případě potřeby rychle vylít a opět pokračovat v práci.

Příslušenství, nízká váha, rychlé nabíjení
Provozní výdrž

Leifheit Window Cleaner 51004

Leifheit Window Cleaner 51004 recenze a test

Vysavač na okna Leifheit Window Cleaner 51004 s malou sací hubicí je kompaktní řešení vycházející z klasického modelu. Šíře záběru je 17 centimetrů. Tím se hodí i do menších prostor a na menší okna. Kompaktním rozměrům odpovídá i nižší váha, která je jenom 1,3 kilogramy.

Po plném nabití baterie dokáže vysavač oken pracovat po dobu 35 minut. Voda míří do nádoby, která má stále klasický objem, a to 100 mililitrů. Díky kompatibilitě s Click systémem je možné nasazení tyče a čištění prostorů ve výškách.

Doba nabíjení je okolo 180 minut. Kvalitní Li-Ion baterie je testována na minimálně 1 000 nabíjecích cyklů. Díky unikátnímu stand-by senzoru je zajištěna delší výdrž baterie. Unikátní je využití plného výkonu, ke kterému dochází až při kontaktu s vysávaným povrchem.

Kompaktní rozměry, připnutí tyče, stand-by režim
Ve výbavě není tyč (nutno dokoupit)

Vileda Windomatic 153230

Vileda Windomatic 153230 recenze a test

Vileda Windomatic 153230 je varianta vysavače na okna, který z nich dokáže odsát přebytečnou tekutinu. Zajistí tak dokonalou čistotu bez šmouh. Kromě oken je použitelný na zrcadlech i obkladech. Jedná se o model 2. generace, který má oproti předchozímu extra sací výkon.

Odsávaná špinavá voda míří do nádoby, která má klasický objem o velikosti 100 mililitrů. Zaujme doba provozu na jedno nabití, která je až 40 minut. To plně postačí na plochu kolem 120 metrů čtverečných, což odpovídá počtu 50 – 100 oken.

Nízká hmotnost činící 1 kilogram umožní komfort i při dlouhodobé práci, byť nejde o nejlehčí model. Navíc díky flexibilní pohyblivé hlavici bude při odsávání tento model vždy v optimálním úhlu. Použití je možné i horizontálně.

I horizontální použití, extra sací výkon, výdrž 40 minut
Bez příslušenství

Jak vybrat vysavač na okna

Čistič oken je pomocník, který má mytí oken a skel zefektivnit, urychlit a zajistit dokonalý výsledek. Při výběru je třeba zohlednit to, o jaký konkrétní typ půjde. Na trhu dominují dvě možnosti.

Aku stěrka na okna

Populární a v podstatě klasické řešení využívající gumovou stěrku nebo utěrku z mikrovlákna, kdy pracuje jako mop. Funguje na principu odsávání tekutiny z oken. Aku stěrka na okna zajistí její odstranění, a tak eliminaci stékající vody nebo šmouh. Tekutina následně míří do integrované nádoby ve stěrce. Nutností je ruční práce.

Robotický čistič oken

Robot na mytí oken je inovativní řešení, vycházející z podlahových robotických vysavačů. Unikátem je to, že robotický vysavač na okna díky nasávacímu systému sám drží na skleněné ploše, jezdí po ní a důkladně ji čistí. Funguje zcela automaticky (s pomocí senzorů detekuje rám okna), čímž ušetří čas a starosti s úklidem. Počítat je nutné s vyšší pořizovací cenou.

Výdrž baterie a doba nabíjení

Výdrž baterie se počítá v plném provozu a je vhodné jí věnovat zvýšenou pozornost s ohledem na počet a velikost oken. Běžný rozsah výdrže, který vysavače na okna mají, se pohybuje v rozmezí 20 až 40 minut. U robotických čističů oken je situace odlišná, jelikož jsou napájeny ze sítě. Mají však v sobě záložní baterii, která pomůže v případě výpadku proudu, a tak zamezí pádu. Co se týče nabíjení, tak tam je přibližný rozsah kolem 2 až 4 hodin.

Objem nádoby

Vysavač na okna funguje na principu odsávání vody ze skel a jiných hladkých povrchů. Špinavá tekutina míří do nádoby, která by měla jít snadno vylít. Při výběru je dobré zaměřit se hlavně na objem dané nádoby. Zde se jednotlivé čističe oken nijak výrazně neliší a běžným standardem je objem o výši 100 mililitrů.

Šíře záběru

Šířka stěrky výrazně ovlivňuje rychlost a efektivitu práce. Na druhou stranu může větší šíře působit komplikace u malých oken a v malých prostorech. Optimální šířkou u většiny produktů je hodnota 28 centimetrů existují i kompaktní rozměry, které mají 17 cm.

Hmotnost

Určitě je vhodné se při výběru zaměřit na to, aby měl hlavně ruční čistit oken hmotnost co možná nejmenší. To proto, že je zajištěn komfort dlouhodobé práce bez větší únavy. Modely, které jsou těmi lehčími na trhu, se pohybují hmotnostně okolo 0,7 kilogramu. U těch těžších už jde o váhu kolem 1,5 kg.

Příslušenství

Čistič na okna by se neobešel bez kvalitní sací hubice. Mnohdy je možné získat i řadu dalšího příslušenství. Kabel s nabíječkou je brán jako běžný standard. Dále se mohou hodit i různé mopy na čištění (hrubá utěrka, utěrka z mikrovlákna), stejně jako praktické rozprašovače. Dále je dobré přihlédnout k různým tyčím a teleskopickým rukojetím, které pomohou v čištění ve vyšších výškách.

4.1/5 - (15 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.