Úklid,

Nejlepší čističe oken: robotické, aku stěrky | Recenze, test

Čistič oken umožňuje tuto neoblíbenou domácí práci zvládnout jednodušeji a podstatně rychleji. Nejen že vás zbaví námahy oproti použití klasického hadru a kyblíku s vodou, ale dokáže také odstranit přebytečnou tekutinu a tím i eliminovat vznik nepříjemných šmouh. Vysavač na okna lze použít i na celou řadu jiných hladkých povrchů. Kromě mytí oken tak vyčistíte i zrcadla nebo sprchové kouty, v čemž doplňuje jinou úklidovou techniku, a to parní čistič.

Na trhu jsou dvě řešení, a to aku stěrka na okna a inovativní robot na mytí oken. Ruční čistič oken musíte obsluhovat manuálně, výhodou je ovšem snadné čištění malých oken a ploch i kvalitní odsávání vody a vyleštění skla. Robotický vysavač na okna sice lze využít i na malé ploše, ale nejvíc užitku udělá v domácnostech s francouzskými okny nebo zimní zahradou. Díky senzorům a navigačnímu systému se dokáže sám pohybovat a identifikovat rámy oken.

Zohlednit byste měli nejen výdrž baterie, dobu nabíjení, výkon a tlak, objem nádrže na vodu, ale i specifické vlastnosti. Například zda má nástavec pro mop, nebo teleskopickou tyč pro čištění ve výškách. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší čističe oken a jejich recenze.

Nejlepší čističe oken – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších čističů oken z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku


TIP:

Porovnání parametrů

 Kärcher WV 2 PremiumLeifheit Nemo 51030Hobot 188Vileda Windomatic Power 153230Kärcher WV 5 PremiumLeifheit Window Cleaner 51003Hobot 2SBosch GlassVacSymbo Weebot W155Kärcher WV 6 Plus
Hmotnost0,6 kg0,8 kg0,9 kg1 kg0,77 kg1,6 kg1,3 kg0,7 kg2,04 kg0,8 kg
Objem nádoby100 ml60 ml100 ml100 ml100 ml100 ml52 ml100 ml-150 ml
Doba nabíjení185 min--4 h185 min180 min-180 min-170 min
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 čističů oken

Kärcher WV 2 Premium

Kärcher WV 2 Premium recenze a test

Vysavač na okna Kärcher WV 2 Premium má větší kapacitu baterie a je tišší než základní provedení této modelové řady. Nízkou hlučnost zmiňují také recenze a zkušenosti spotřebitelů, kteří také dále často vyzdvihují příjemně nízkou hmotnost, díky které se s ním velmi dobře pracuje.

Disponuje vylepšenou rozprašovací lahví a nádoba na špinavou vodu má dobrý objem 100 ml. Na jedno plné nabití akumulátoru zvládnete mýt okna 35 minut, přičemž nabití do plné kapacity trvá 185 minut. Kromě zmíněné nástřikové lahve je součástí umývače oken také násada na otírání, koncentrovaný čistič skla a menší stěrka na okna.

Hlavní odsávací hubice má šířku 28 centimetrů a druhá v menším provedení má šířku 17 cm. Je ideální na menší okna, okna u automobilu, nebo na okna s příčkami. Elektrická stěrka na okna je multifunkční, skvěle poslouží také u sprchových koutů, na skleněné stoly nebo na dlaždice. Má velmi dobrý sací výkon a podle testování spotřebitelů je kvalitní.

Nízká hmotnost 0,6 kg, a tedy snadná manipulace, praktické příslušenství, tichý provoz
Nic zásadního

Leifheit Nemo 51030

Leifheit Nemo 51030 recenze a test

Vysavač na okna Leifheit Nemo 51030 má oproti většině podobným produktům ergonomický tenký design, díky kterému se pohodlně a pevně drží. Snadnou manipulaci popisují ve svých recenzích také ženy, které rovněž chválí nízkou hmotnost pouze 0,89 kg. Navzdory kompaktním rozměrům má plnohodnotnou šířku stěrky 28 cm.

Díky této šířce a baterii s výdrží až 45 minut vysávání dokáže umýt zhruba 130 m2 plochy. Primárně je tento přístroj určen na mytí oken, v důsledku jeho vyšší odolnosti IPX7 jej můžete bezpečně využít i při úklidu sprchových koutů, dlaždic, zrcadel nebo i varných desek.

Do úzké rukojeti je zakomponována nádržka na špinavou vodu, která má adekvátně menší objem 60 ml. Podle zkušeností to však není nijak omezující a odpovídá době jednoho mytí vzhledem k výdrži baterie. Za nevýhodu se tak dá považovat pouze obsah balení, ve kterém výrobce nepřidává žádné další příslušenství.

Úzká rukojeť pro pohodlnější držení, vyšší stupeň voděodolnosti IPX7, standardní šířka stěrky
Bez dalšího příslušenství

Hobot 188

Hobot 188 recenze a test

Robotický čistič oken HOBOT 188 je jedinečný pomocník pro čištění skleněných povrchů. Má systém Single-side, díky čemuž ho lze použít na řadě různorodých povrchů. Poradí si třeba také s obklady, se zrcadly a dalšími možnostmi. Stačí ho místit na daný povrch a nechat pracovat.

Díky systému Al-Technology 2.0 je kontrolován pohyb, aby bylo dosaženo skutečně dokonalého výsledku. Nechybí ani možnost dálkového ovládání, v případě potřeby navedení na konkrétní místo. Poradí si i s čištěním v rozích. Jeho váha navíc není nijak velká (930 gramů).

Díky bezpečnostnímu lanu o délce 5 metrů je zajištěna maximální ochrana a 4 metry napájecího kabelu hravě postačí na běžné použití. Součástí je také UPS baterie, která zajistí stálý přísun energie i při výpadku proudu. Hlučnost během práce je 67 dB kvůli vytváření potřebného podtlaku, takže může rušit.

Automatický provoz, UPS baterie, čištění v rozích
Kabelový provoz

Vileda Windomatic Power 153230

Vileda Windomatic Power 153230 recenze a test

Vileda Windomatic 153230 je varianta vysavače na okna, který z nich dokáže odsát přebytečnou tekutinu. Zajistí tak dokonalou čistotu bez šmouh. Kromě oken je použitelný na zrcadlech i obkladech. Jedná se o model 2. generace, který má oproti předchozímu extra sací výkon.

Odsávaná špinavá voda míří do nádoby, která má klasický objem o velikosti 100 mililitrů. Zaujme doba provozu na jedno nabití, která je až 40 minut. To plně postačí na plochu kolem 120 metrů čtverečných, což odpovídá počtu 50 – 100 oken.

Nízká hmotnost činící 1 kilogram umožní komfort i při dlouhodobé práci, byť nejde o nejlehčí model. Navíc díky flexibilní pohyblivé hlavici bude při odsávání tento model vždy v optimálním úhlu. Použití je možné i horizontálně.

I horizontální použití, extra sací výkon, výdrž 40 minut
Bez příslušenství

Kärcher WV 5 Premium

Kärcher WV 5 Premium recenze a test

Čistič oken Kärcher WV 5 Premium je unikátní především z důvodu možnosti dlouhodobé práce, a to díky výměně akumulátoru za nový nabitý. Dále nechybí ani LED ukazatel, který jasně upozorňuje na konkrétní stav nabití. Díky pogumované rukojeti je zajištěno bezproblémové držení bez obavy o vyklouznutí.

Na jedno nabití není problém vyčistit až 105 metrů čtverečných, což odpovídá počtu zhruba 35 oken. Samozřejmostí je použití nejenom na okna, ale i zrcadla, skla, obklady a další hladké plochy. Práce jde rychle od ruky i díky hubici, která má standardní délku 28 centimetrů. Výhodou je i druhá sací hubice na menší okenní tabulky, jež má šířku 17 cm.

Vysávaná tekutina míří do nádobky o objemu 100 mililitrů. Z ní ji lze následně jednoduše vylít. Pokud se baterie vybije, je možné ji nabíjet po dobu zhruba 185 minut. Následně by měla vydržet na dobu práce kolem 35 minut.

Výměnná baterie, tichý provoz, menší sací hubice
Druhý akumulátor nutno dokoupit

Leifheit Window Cleaner 51003

Leifheit Window Cleaner 51003 recenze a test

Čistič oken Leifheit Window Cleaner s mopem a tyčí je pomocník od známé značky, který se chlubí příslušenstvím ve formě tyče, která dosáhne na vyšší i vzdálenější místa. Při tlaku se aktivuje na plný výkon, a kromě oken ho lze použít na obklady, zrcadla a další hladké povrchy.

Po umytí praktickým mopem, který je součást příslušenství, přichází na řadu výkonná aku stěrka. Její baterie dokáže nabídnout dobu použití kolem 35 minut. Všechna vysátá voda míří do nádržky o objemu 100 ml, kterou je možné snadno vyprázdnit.

Hmotnost celého modelu je 1,6 kg. Šíře plochy odsávání je obvyklých 28 cm, čímž je zaručena rychlá a efektivní práce. Po vybití je možné baterii opět nabít. Doba je zhruba 180 minut. Baterie zvládne minimálně 1 000 nabíjecích cyklů.

Click systém pro upevnění tyče, mopový nástavec
Pro lepší manipulaci by se hodila otočná hlavice

Hobot 2S

Hobot 2S recenze a test

Robot na mytí oken Hobot 2S se řadí mezi nejlepší robotické čističe oken, jaké si dnes můžete pořídit. Je vybaven velkým množstvím technologií a funkcemi, které usnadňují již tak velmi pohodlné mytí oken. V této výbavě zaujmou nejvíce dva zásobníky na čistou vodu, ze kterých rozprašují vodu ultrasonické trysky.

Z dalších technologií lze zmínit Edge-Leakage sensory, které bezpečně detekují kraje na bezrámových plochách, dále také AI-technology či GYRO. Zařízení se dá také ovládat přes chytrý telefon a dokonce i hlasovými pokyny. Vhodný je na jakkoliv silné sklo a za minutu zvládne umýt 2,4 m2 plochy. Potěšující je také funkce dvojitého cyklu čištění na více zašpiněných oknech.

Pro svou práci vyžaduje napájení elektrickým kabelem, v případě výpadku elektřiny však disponuje UPS záložní baterií, takže pád z okna a jeho poškození nehrozí. V balení dostanete také praktické příslušenství, jako jsou 3 utěrky z mikrovlákna, dálkové ovládání, prodlužovací kabel nebo lanko na zajištění.

Velmi pokročilý robot na okna, možnost aktualizace i hlasové ovládání, dvě sonické trysky
Adekvátně vyšší cena

Bosch GlassVac

Bosch GlassVac recenze a test

Čistič oken Bosch GlassVac je kvalitní přístroj na mytí oken, který disponuje patentovaným pryžovým povlakem od Bosch Automotive. Ten zdokonaluje klouzání po povrchu, čímž přispívá k lepším a rychlejším výsledkům. Funguje na principu vakuového vysávání špinavé vody do zásobníku, který má objem 100 ml.

Provozní doba na jedno nabití je průměrných 30 minut, standardní je pak také doba potřebná pro nabití 130 minut. Napětí akumulátoru je 3,6 V a jeho kapacita 2 Ah. Velmi příjemná je jeho nízká hmotnost 0,7 kg, což často zmiňují i spotřebitelé ve svých recenzích.

Součástí jeho balení jsou dvě stěrky, jedna větší a druhá menší, která je ideální na malá okna a do stísněných míst. Výrobce dodává také nádobu ke sprejovému aplikátoru a utěrky z mikrovlákna ve dvou velikostech. Na rozdíl od jiných se tato aku stěrka na okna nabíjí pomocí mikro USB konektoru, co je mnohem více praktické řešení.

Kvalitní čistič na okna, dvě velikosti stěrek, nízká hmotnost pouze 700 g
Nic zásadního

Symbo Weebot W155

Symbo Weebot W155 recenze a test

Robotický čistič oken Symbo Weebot W155 má velmi atraktivní poměr cena/výkon. Jedná se totiž o levný automatický čistič oken, kterému však v zásadě nic nechybí a podle zkušeností spotřebitelů funguje výborně. Podobně jako vyspělejší modely, i tento robotický čistič lze ovládat přes chytrý telefon skrze aplikaci Symbo Home Blue a klasicky dálkovým ovládáním.

Za určitou nevýhodu lze považovat absenci informace o objemu zásobníku na čistou vodu, od které se dá odhadnout doba jeho mytí na jedno nalití. Zajímavostí je vibrační podložka, která je zde pro lepší čištění. Funguje tak, že aktivně stírá povrch před robotem a velká čistící utěrka nabírá zbylé nečistoty. Oproti jiným modelům je vhodný i na bezrámová skla, takže jej můžeme doporučit například majitelům prosklených balkónů či teras.

Okna dokáže čistit ve dvou režimech. Režim N je vhodný pro vysoká okna, režim Z je vhodný pro široká okna. Napájen je primárně elektřinou přes kabel, v případě jeho výpadku má však stále zabudovaný výkonný akumulátor, který jej udrží v provozu až 15 minut.

Levný robot na čištění oken, nenáročné snadné ovládání, vhodný i pro bezrámová okna
Neznámá velikost nádoby na vodu

Kärcher WV 6 Plus

Kärcher WV 6 Plus recenze a test

Akumulátorový čistič oken Kärcher WV 6 Plus se pyšní velmi nadprůměrnou dobou provozu až 100 minut, která je oproti běžným hodnotám u jiných přístrojů často až trojnásobná. Doba nabíjení se přitom nemění a 170 minut se dá považovat za standard, stejně tak jako příjemně nízká hmotnost cca 800 gramů.

Vysavač oken má rovněž nadprůměrně objemný zásobník na špinavou vodu, který zvládne pojmout 150 mililitrů. Podle recenzí a zkušeností spotřebitelů je lehký, tichý a s výsledky jeho práce jsou spokojeni. Do pozitivních recenzí značně promlouvá také jeho vylepšená technologie stěrky, která je flexibilnější a lze ji po každém čištění snadno vyjmout.

Čistič oken je ideální na všechny hladké povrchy, mýt s ním tak můžete dlaždice, okna u auta, pracovní desky nebo obklady. Je vhodný také pro odsávání kondenzované vody z různých povrchů. Kromě vysavače dostanete v balení také postřikovací lahev s potahem z mikrovlákna, nebo 20 ml koncentrátu čističe na okna. Zamrzí snad jen absence menší sací hubice, dodávána je pouze 28 cm široká.

Doba provozu až 100 minut, vylepšená technologie stěrky, možnost využití prodlužovací tyče
Pouze široká sací hubice

Jak vybrat vysavač na okna

Čistič oken je pomocník, který má mytí oken a skel zefektivnit, urychlit a zajistit dokonalý výsledek. Při výběru je třeba zohlednit to, o jaký konkrétní typ půjde. Na trhu dominují dvě možnosti.

Aku stěrka na okna

Populární a v podstatě klasické řešení využívající gumovou stěrku nebo utěrku z mikrovlákna, kdy pracuje jako mop. Funguje na principu odsávání tekutiny z oken. Aku stěrka na okna zajistí její odstranění, a tak eliminaci stékající vody nebo šmouh. Tekutina následně míří do integrované nádoby ve stěrce. Nutností je ruční práce.

Robotický čistič oken

Robot na mytí oken je inovativní řešení, vycházející z podlahových robotických vysavačů. Unikátem je to, že robotický vysavač na okna díky nasávacímu systému sám drží na skleněné ploše, jezdí po ní a důkladně ji čistí. Funguje zcela automaticky (s pomocí senzorů detekuje rám okna), čímž ušetří čas a starosti s úklidem. Počítat je nutné s vyšší pořizovací cenou.

Výdrž baterie a doba nabíjení

Výdrž baterie se počítá v plném provozu a je vhodné jí věnovat zvýšenou pozornost s ohledem na počet a velikost oken. Běžný rozsah výdrže, který vysavače na okna mají, se pohybuje v rozmezí 20 až 40 minut. U robotických čističů oken je situace odlišná, jelikož jsou napájeny ze sítě. Mají však v sobě záložní baterii, která pomůže v případě výpadku proudu, a tak zamezí pádu. Co se týče nabíjení, tak tam je přibližný rozsah kolem 2 až 4 hodin.

Objem nádoby

Vysavač na okna funguje na principu odsávání vody ze skel a jiných hladkých povrchů. Špinavá tekutina míří do nádoby, která by měla jít snadno vylít. Při výběru je dobré zaměřit se hlavně na objem dané nádoby. Zde se jednotlivé čističe oken nijak výrazně neliší a běžným standardem je objem o výši 100 mililitrů.

Šíře záběru

Šířka stěrky výrazně ovlivňuje rychlost a efektivitu práce. Na druhou stranu může větší šíře působit komplikace u malých oken a v malých prostorech. Optimální šířkou u většiny produktů je hodnota 28 centimetrů existují i kompaktní rozměry, které mají 17 cm.

Hmotnost

Určitě je vhodné se při výběru zaměřit na to, aby měl hlavně ruční čistit oken hmotnost co možná nejmenší. To proto, že je zajištěn komfort dlouhodobé práce bez větší únavy. Modely, které jsou těmi lehčími na trhu, se pohybují hmotnostně okolo 0,7 kilogramu. U těch těžších už jde o váhu kolem 1,5 kg.

Příslušenství

Čistič na okna by se neobešel bez kvalitní sací hubice. Mnohdy je možné získat i řadu dalšího příslušenství. Kabel s nabíječkou je brán jako běžný standard. Dále se mohou hodit i různé mopy na čištění (hrubá utěrka, utěrka z mikrovlákna), stejně jako praktické rozprašovače. Dále je dobré přihlédnout k různým tyčím a teleskopickým rukojetím, které pomohou v čištění ve vyšších výškách.

4.1/5 - (15 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.