Sport,

Činky: jednoruční, obouruční | Recenze

Činky jsou jedním ze základních sportovních posilovacích náčiní, které je velmi univerzální. Používají je jak profesionální sportovci, tak amatéři na domácí posilování. Ač se to na první pohled nemusí zdát, cviky s činkami umožní posilovat mnoho svalových partií a rozlišujeme je na základní jednoruční činky a sofistikovanější obouruční činky.

Ve fitness centrech kromě nich najdete různé sofistikovanější stroje, jako je třeba posilovací věž, na kterých se cvičí s různým závažím a různé svalové partie. Doma se však zpravidla používají samostatné činky a to zejména s ohledem na prostor. Objevují se i názory, že cvičení s činkami pro rutinní posilování stačí, posouzení však necháme na každém z vás.

Činky je hlavně nutno správně vybrat dle toho, s jakým záměrem cvičíte. Různé váhy se hodí na různé druhy posilování. Na kondiční posilování stačí lehčí jednoručky, na bodybuilding využijete nakládací činku s variabilním závažím. Velmi populární je dnes také kettlebell, se kterým navíc zlepšíte koordinaci a pevnost celého těla.

Činky se od sebe liší hlavně svou hmotností, která se odvíjí již od zmíněného záměru použití. Nejčastěji jsou zhotoveny z kovu, levnější varianty mohou mít provedení cementové. Fitness činky mají zpravidla vinylovou úpravu a jednoručky mohou být pochromované. Některá provedení jsou skládací, včetně nakládací tyče, s transportním kufříkem, jiná nabídnou mnoho kotoučů, se kterými si poskládáte trénink přesně podle sebe. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší činky a jejich recenze.

Nejlepší činky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších činek z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Fitforce ADBB 10 kginSPORTline BS208 3-50 kginSPORTline Smoothbell 2 x 3 kginSPORTline Pumpstar 2 - 20 kgFitforce ADBC 13,5 kginSPORTline Crossteel 5 kginSPORTline BEZ20 20 kginSPORTline set 3-18 kgLifefit Plus 2 x 1 kgFitforce FDBC 2 kg
Délka tyče35 cm152 + 45 cm-130 cm--110 cm45 cm20 cm-
Průměr tyče30 mm30 mm-30 mm25,4 mm-30 mm30 mm38 mm-
Hmotnost tyče2,35 kg--2 kg--6,12 kg1 kg--
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 činek

Fitforce ADBB 10 kg

Fitforce ADBB 10 kg recenze a test

Jednoruční činky 10 kg Fitforce ADBB jsou typickou činkou pro běžné posilování. Má kvalitní pochromovanou nakládací tyč o ideálním průměru 30 mm a délce 35 cm, kde jsou závaží jištěna šroubovacími pojistnými maticemi.

Hřídel včetně matic váží 2,35 kg a její součástí je několik lakovaných kovových kotoučů. Připraveny jsou dva 1,5 kg kotouče a dva 2,5 kg. Celkově lze činka naložit na váhy 3, 5 a 8 kg, ke kterým si vždy připočtěte váhu hřídele. Samozřejmě je možné si k čince v budoucnu přikoupit další závaží se stejným průměrem.

Samotné tělo hřídele má vroubkování, které zlepšuje jistotu úchopu a počítejte s nutností použít fitness rukavice, jinak si můžete přivodit nepříjemné otlaky, což je však u činek tohoto typu běžné. Tuto činku ocení kdokoliv, kdo začíná s domácím posilováním a budováním svalové hmoty.

Variabilní závaží, kvalitní opracování, poctivé železné kotouče
Vyšší cena

inSPORTline BS208 3-50 kg

inSPORTline BS208 3-50 kg recenze a test

Sada činek inSPORTline BS208 3-50 kg nabídne s ohledem na rozpětí dodávaného závaží velmi zajímavou cenu. Tento nakládací činkový set vám tak vydrží poměrně dlouho, než budete muset něco dokupovat. Do domácí posilovny je také ideální s ohledem na cementové kotouče s vinylovým obalem, kdy není potřeba dávat pozor na podlahu.

Součástí dodávky je dlouhá skládací pochromovaná hřídel s délkou 152 cm, která je v místech úchopů vroubkovaná. Dále je v setu dvojice jednoručních nakládacích hřídelí s délkou 45 cm a průměr všech tyčí je obvyklých 30 mm.

U dlouhé hřídele drží závaží na svém místě kovové šroubovací pojistné matice, u jednoruček jsou to matice plastové. Vzhledem k množství závaží můžete začít okamžitě komplexně procvičovat celé tělo s různými váhami. Najdete zde kotouče 6 x 1 kg, 6 x 2,5 kg a 4 x 5 kg.

Počet dodaného závaží, vinylové kotouče nepoškodí podlahu, příznivá cena
Všechny matice by mohly být kovové

inSPORTline Smoothbell 2 x 3 kg

inSPORTline Smoothbell 2 x 3 kg recenze a test

Činky jednoručky inSPORTline Smoothbell 2 x 3 kg jsou ideální činky pro ženy na kondiční posilování, které již doma mají lehčí váhy a chtějí je doplnit o něco těžšími činkami. Přestože se jedná o 3 kg činky, jsou velmi kompaktní, dobře padnou do ruky a vinylové provedení nemá ostré hrany. Neškrábe tak ruce a samotné činky jsou šetrné k podlaze.

Provedení jako šestihran je u podobných činek velmi žádoucí, protože se nekutálejí po zemi, což je u obvyklých cviků s těmito lehčími dámskými činkami často důležité. Ostatně i dámy činky hodnotí ve svých recenzích kladně.

Na co však některé uživatelské recenze upozorňují je barva. U činek zdánlivě nedůležitá, ale ženy to tak nemusejí vidět. Může dojít k objednání zeleného provedení, které je zobrazeno na krabičce, a obdržet činky v barvě fialové. Vždy si tak ověřte, jaká barva činek je v popisu nehledě na ilustrační obrázek.

Kvalitní provedení, nekutálí se, kompaktní
Pozor na barvu

inSPORTline Pumpstar 2 - 20 kg

inSPORTline Pumpstar 2 - 20 kg recenze a test

Obouruční činka inSPORTline Pumpstar 2 – 20 kg je vhodná na kruhový tréning, crossfit nebo aerobní cvičení. 130 cm dlouhá hřídel o průměru 30 mm má v úchopové části pogumování, což zvyšuje průměr na 36 mm, a je tak výborná k držení holou rukou. Její váha je jen 2 kg a celkově pak činku s využitím dodávaných závaží naložíte až na 19,5 kg.

Kotouče jsou poctivé ocelové a mají pogumování. Nemusíte se tak ani doma obávat o poškození podlahy a guma je odolná proti opotřebení. S tímto náčiním můžete provádět oblíbené cviky jako jsou dřepy, mrtvý tah, ale třeba také intervalový trénink nebo vzpírání.

Dodávané kotouče jsou v párech a mají váhu 1,25 kg, 2,5 kg a 5 kg. Na hřídeli je drží kvalitní bezpečnostní svorky. Pro samotné cvičení to není tak důležité, ale činka má atraktivní design, což potěší každého fitness nadšence, který své náčiní nerad schovává. V bytě tak určitě neurazí.

Pogumované kotouče a úchopy hřídele, svorky pro rychlé zajištění, atraktivní vzhled
Kratší hřídel

Fitforce ADBC 13,5 kg

Fitforce ADBC 13,5 kg recenze a test

Činky Fitforce ADBC 13,5 kg dostanete v úhledném kufříku, díky kterému si je s sebou můžete vzít kamkoliv. Kufřík obsahuje dvě hřídele jednoruček, které jsou pogumované, takže ani na holé ruce nebudou způsobovat mozoly a závaží drží na hřídeli šroubovací matice.

Samotná závaží jsou pochromovaná a v balení jsou kotouče na činky 4 x 0,5 kg a 8 x 1 kg. Pokud závaží na obě jednoruční činky naložíte rovnoměrně, dostanete se na hmotnost 2 x 6,8 kg včetně váhy hřídelí.

Kufřík z platu působí relativně bytelně, mohl by obsahovat i těžší závaží, nicméně s ohledem na dobrou pořizovací cenu je tato kombinace pochopitelná. Důležité je počítat s průměrem hřídele jen 2,54 cm, takže také nosnost jednoruček bude zřejmě o něco menší. Na druhou stranu jde o cestovní set, takže je to zcela akceptovatelné.

Pogumované úchopy, chromované kotouče, kufřík
Menší průměr hřídele

inSPORTline Crossteel 5 kg

inSPORTline Crossteel 5 kg recenze a test

Činky inSPORTline Crossteel 5 kg jsou luxusní a zcela pochromované. Jedná se o nenakládací činky 5 kg, jejich hmotnost je tedy pevně daná. Výrobce slibuje vysokou odolnost, zpracování je precizní, činky jsou dobře tvarované a padnou do ruky jako ulité. Na hřídeli je mírné vroubkování, které podpoří jistý úchop.

Design je opravdu atraktivní a povedený, s činkami neuděláte ostudu na žádném místě. Posilovací náčiní nepůsobí levně a ani levné příliš není. Vyšší pořizovací cena je tak případným jediným výraznějším negativem.

Vzhledem k hmotnosti jsou vhodnější spíše na silové cvičení, neboť pro většinu žen budou pro kondiční trénink asi až příliš těžké. Díky jistému úchopu však nehrozí vyklouznutí ani když si s nimi dáte intenzivnější workout.

Ergonomický úchop, kvalitní provedení, atraktivní vzhled
Vyšší cena

inSPORTline BEZ20 20 kg

inSPORTline BEZ20 20 kg recenze a test

Činky inSPORTline BEZ20 20 kg jsou velice povedeným setem. Závaží na činky se dodává v praktickém kufříku, ve kterém je také ergonomicky tvarovaná pochromovaná skládací hřídel. Ta má po složení celkovou délku 110 cm a standardní průměr 30 mm. Hřídel je sice kratší, ale u tvarovaných hřídelí vhodných pro různé úchopy to bývá obvyklé. Hřídel je v místech úchopů vroubkovaná.

Problémem může být určitá vůle v místě, kde je potřeba hřídel spojit. Skladnost je tak vykoupena absencí pocitu absolutní pevnosti. Její hmotnost je 6,12 kg a dodávaná ocelová závaží jsou ve složení 2 x 1,25 kg, 2 x 2,5 kg a 2 x 3 kg.

K bezpečné fixaci závaží slouží kovové šroubovací pojistné matice. Plastový kufřík je pevný a praktický, vše do něj bez potíží uklidíte. Můžete se tak vypravit cvičit klidně ven bez nutnosti pobývat doma nebo v posilovně.

Skladná obouruční činka, ergonomická hřídel, přepravní kufřík
Mírná vůle ve spoji

inSPORTline set 3-18 kg

inSPORTline set 3-18 kg recenze a test

Nakládací činky inSPORTline set 3-18 kg zaujmou zejména vysokým rozsahem dodávaných závaží, který je pro základní cvičení s jednoručkami více než dostatečný. S ohledem na to také upoutají velmi zajímavou cenou.

Překvapí nicméně plastové provedení, a to včetně hřídele, která je z tvrzeného plastu. Místo úchopu je protiskluzové a hřídel má obvyklý průměr 30 mm s délkou 45 cm. Vzhledem k plastovému provedení váží jen jeden kilogram.

Závaží jsou cementová s obalem rovněž z odolného plastu. Balení obsahuje kotouče 2 x 1,25 kg, 2 x 2,5 kg a 2 x 5 kg. Vzhledem k plastovému pouzdru jsou kotouče o něco širší a na hřídeli je drží dvojice plastových matek, které při větším naložení mají tendenci se uvolňovat.

Výhodná cena, rozpětí hmotností dodávaného závaží, pohodlná manipulace
Matice i vše ostatní z plastu

Lifefit Plus 2 x 1 kg

Lifefit Plus 2 x 1 kg recenze a test

Levné činky Lifefit Plus 2 x 1 kg vhodné pro kondiční cvičení zaujmou svým měkkým materiálem krásně padnoucím do ruky. Mají molitanovou povrchovou úpravu, která dobře odvádí pot a neklouže. Materiál je příjemný na dotek, je v krásné kombinaci černé a zářivě zelené a můžou vás doprovázet zejména při aerobiku.

Na aktivní kondiční cvičení je předurčuje nejen jejich hmotnost, ale také pásky, díky kterým je lze připnout k dlaním a nehrozí, že vám vypadnou. Tyto dámské činky zakoupíte samozřejmě v páru, a to za velmi dobrou cenu.

Tato moderní cvičební pomůcka, určená zejména na všechny druhy aerobních cvičení, se vám bude dobře držet díky hřídeli o průměru 38 mm. Jejich celková délka je pak 20 cm a nevýhodou, pokud se to tak vůbec nechá brát je, že je využijete prakticky jen na aerobní cvičení.

Měkký materiál odvádí pot, pásky k uchycení, dobrá cena
Jednoúčelové použití

Fitforce FDBC 2 kg

Fitforce FDBC 2 kg recenze a test

Jednoručky Fitforce FDBC 2 kg jsou klasickou cvičební pomůckou určenou na kondiční cvičení. Neutrální vzhled tyto činky předurčuje jak ženám, tak mužům. Jsou kovové a kompletně pochromované.

Úchopová část je zdrsněná a je proto vhodné použít fitness rukavice, neboť zdrsnění je poměrně výrazné. Pro někoho to není problém, ale je dobré na to upozornit. Tato nenakládací činka je naprosto jednoduchého tvaru bez jakéhokoliv ergonomického uzpůsobení, což může sportovcům vyhovovat.

Činku lze zakoupit také ve variantě 4 kg, takže pokud vám nebude její hmotnost dostačovat, máte se kam posunout. Je však nutné podotknout, že na typické kondiční cvičení jsou vhodné činky zhruba do 3 kg, ale zejména muži mohou na kondičku ocenit i tuto vyšší hmotnost.

Jednoduchý design, celkové pochromování, dobrá cena
Je lepší použít fitness rukavice

Jak vybrat činky

Široké využití činek v rámci různých sportů je předurčuje jako univerzální nástroj pro každého sportovce. Proto je hojně využívají začátečníci i profesionálové a samozřejmě jak muži, tak ženy. Jsou tady pro kulturisty i gymnasty a mohou posloužit i při tréninku bojových sportů. S činkami můžete také hubnout, udržovat se v kondici a v základu je dělíme na dva typy.

Jednoruční činka

Jinak se jí říká také jednoručka a jedná se o základní náčiní k posilování, můžeme s ní cvičit doma i v posilovně. Velkou výhodou jednoruční činky je skutečnost, že je velmi univerzální a lze s ní procvičovat nejrůznější svalové partie. Využívat lze činek s různou hmotností, a to dle cílů, kterých chceme cvičením dosáhnout.

Lze se také setkat s nakládací jednoruční činkou, která má vysoký rozsah vyměnitelných závaží a je tak vhodná hlavně při silovém cvičení. Pokud je cílem udržet si kondici, pak se hodí lehčí základní činky s pevnou hmotností i konstrukcí.

Obouruční činka

Obouruční činku najdete v každé posilovně a procvičíte s ní zejména svaly na rukou, zádech a hrudníku. V nejběžnějším provedení se jedná o nakládací činky. Tyto činky na posilování se často prodávají v setech, které můžete mít i v praktickém kufříku. Svůj workout si pak lze dopřát kdekokoliv, na dovolené, v parku, nebo v přírodě a nemusíte se omezovat pouze na prostředí posilovny. Posilovací tyč (osa) může mít různé provedení, zpracování, hmotnost i délku, důležitým je také její průměr, zejména pokud máte již doma nějaké posilovací kotouče. Jednou z variant obouručních činek je také vzpěračská tyč a lze zde zařadit také speciality, jako je posilovací vak nebo clubbell.

Váha činky a silové vs. kondiční cvičení

Výše jsme již zmínili silové a kondiční cvičení, což úzce souvisí s tím, jak těžkou činku budeme potřebovat. Silový trénink je obvykle doménou mužů, i když to není pochopitelně pravidlem. Jedná se především o bodybuilding a kulturistiku, kdy se nabírá svalová hmota a cílem je vyrýsovat svaly. Cvičí se pomalu, zpravidla méně opakování a s vyššími váhami, které se s rostoucí sílou navyšují. Uplatní se zde nakládací jednoruční a obouruční činky.

Kondiční cvičení je v podstatě pravým opakem a provozují jej ve větší míře ženy. Jedná se o aerobik, fitbox, ale patří sem také další sporty. Kondičně se cvičí rychle s velkým množstvím opakování, a pokud se využívá závaží, tak nízké váhy obvykle od 0,5 do 3 kg. K tomuto účelu jsou skvělé hlavně jednoruční nedokládací činky s pevnou váhou. Obvykle se prodávají v párech, mívají vinylové potažení a zkosené hrany, aby se nekutálely.

Materiál a provedení

Klasické nakládací činky mají v podstatě vždy ocelovou chromovanou hřídel. Kotouče mohou být kovové lakované nebo pogumované či s vinylovým povrchem a cementovou náplní. Klasikou jsou celokovové kotouče, zmíněné provedení s cementovou výplní však boduje často výrazně nižší cenou. Pogumování a vinyl je šetrnější k podlaze, a tak jsou takové činky vhodnější na doma. Některé činky mohou mít pogumovanou také hřídel, kdy pak není nutné používat fitness rukavice jako prevenci proti tvorbě mozolů.

Příslušenství

Z příslušenství jsou důležité bezpečnostní matice nebo svorky, které jistí závaží na čince. Také zde si dejte pozor na materiál a upřednostněte ty kovové. Zda matice, nebo svorka je pak věc preferencí. Matice závaží zcela zafixuje, svorka zase umožní snadnou výměnu závaží. Pokud potřebujete činky bezpečně uklidit, můžete si pořídit stojan na činky. Nebudou tak zabírat mnoho místa a existují pro jednoruční činky i obouruční.

Zatímco základní jednoruční činky se prodávají buďto po jedné, nebo v páru, existují i nakládací jednoručky, které nabídnou vyšší variabilitu. Ty, stejně jako nakládací obouruční činky, mohou být vybaveny praktickým kufrem, kam se osa i závaží jednoduše uloží. Takto sbalený činkový set pak nezabere mnoho místa a snadno se přenáší.

4.5/5 - (26 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.