Děti,

Nejlepší chodítka pro děti: Recenze 10 chodítek

Chodítko je skvělou pomůckou, která vašemu dítěti usnadní první krůčky. Nejmenší děti při svých prvních pokusech o chůzi ještě docela hodně bojují se zemskou přitažlivostí a vhodně zvolená, a správně použitá, opora jim pomůže. Důležitým funkčním prvkem chodítka je tedy zvýšení stability.

Chodítko dítěti pomáhá naučit lépe zvládat koordinaci pohybů a poskytnout oporu. Dítě se bude nejen rychleji učit chodit, ale také se zamezí nadměrným pádům. Chodítka mohou být buďto pasivní (sedací) nebo aktivní (vozík) a mohou obsahovat různé interaktivní prvky, které upoutají dětskou pozornost. Slouží tak zároveň i jako hračka.

V posledních letech se jedná, zejména v případě aktivních, o velmi populární pomůcku i hračku, na trhu je opravdu mnoho produktů, které se mezi sebou mohou výrazně lišit kvalitou, nabídkou herních prvků a materiálem. Nejčastěji je dětské chodítko vyrobeno z plastu, který poskytne širokou variabilitu interaktivních prvků, zvuků, světýlek a méně často pak ze dřeva.

Chodítko pro děti rozděluje odbornou veřejnost a rodiče na dva tábory, jedni jej ze zdravotního hlediska nedoporučují, druzí na něj nedají dopustit. Chodítko musí být vždy správně používáno, zejména pak u pasivních dodržovat výškové nastavení. Jeho účelem není bezpečně zaopatřit dítě, od toho je dětská ohrádka, ale poskytnout oporu při prvních krůčcích. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší chodítka a jejich recenze.

Nejlepší chodítka pro děti – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších chodítek z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelVěk odTypMateriál 
Fisher Price zebra recenze a testFisher Price zebra6 měsícůAktivníPlast
Chicco Activity recenze a testChicco Activity9 měsícůAktivníPlast
Nania Ferrari recenze a testNania Ferrari6 měsícůPasivníPlast
Smoby Cotoons Walk&Play recenze a testSmoby Cotoons Walk&Play12 měsícůAktivníPlast
Bino Krtek recenze a testBino Krtek18 měsícůAktivníDřevo
Chicco Walky Talky recenze a testChicco Walky Talky6 měsícůPasivníPlast
Vtech recenze a testVtech12 měsícůAktivníPlast
Small foot by Legler recenze a testSmall foot by Legler12 měsícůAktivníDřevo
Baby Mix chodítko recenze a testBaby Mix chodítko12 měsícůAktivníPlast
Toyz Stepp recenze a testToyz Stepp6 měsícůPasivníPlast

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Fisher Price zebraChicco ActivityNania FerrariSmoby Cotoons Walk&PlayBino KrtekChicco Walky TalkyVtechSmall foot by LeglerBaby Mix chodítkoToyz Stepp
Hmotnost2,28 kg2,5 kg6,2 kg2 kg2 kg5,7 kg3,21 kg-2,27 kg4,5 kg
Provoz na baterieAnoAnoAnoAnoNeAnoAnoNeAnoAno
Rozměry47x41x11 cm-17,3x62,4x73,6 cm47x43x51 cm32x31,5x51 cm47x45x81 cm46x46x34 cm37x36x41 cm45x32x26 cm53x60x71 cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 chodítek

Fisher Price zebra

Fisher Price zebra recenze a test

Chodítko Fisher Price zebra mohou používat batolata od 6 měsíců a nabídne mnoho interaktivních prvků, které děti spolehlivě zaujmou. Toto aktivní chodítko nabídne řadu pohyblivých dílů, které lze otáčet nebo mačkat, takže velmi dobře slouží jako hračka a dítě se na dlouhou dobu zabaví.

Provedení je na dobré úrovní, design je velmi milý s vyobrazením zebry, která ale na první pohled připomíná spíše medvídka. Kromě toho jsou zde zapínací světla a hračka vydává zvuky k jejichž napájení jsou použity dvě AA baterie. Celková hmotnost výrobku je 2,28 kg.

Díky učící knížce má dítě možnost naučit se písmenka a čísla. Výrobek je z plastu a s plastovými kolečky, která mohou na některých površích klouzat. Velmi dobře ale hodnotíme celkovou stabilitu, a tak nehrozí převrácení.

Stabilita, interaktivní prvky, poměr ceny a výkonu
Kolečka mohou více klouzat

Chicco Activity

Chicco Activity recenze a test

Aktivní chodítko Chicco Activity je doporučeno pro děti od 9 měsíců. Výrobek se řadí mezi aktivní chodítka, která nabízejí celou řadu interaktivních prvků, díky kterým je lze využít jako hračku. Vyhrají si s ním tak rovněž menší děti, které ještě nechodí nebo se ani o chůzi nepokoušejí.

Hračka podporuje zájem dítěte o okolní svět, a to i zvuky, k jejichž oživení potřebujete dvě AA baterie. Lze nastavit jejich hlasitost nebo je zcela vypnout. Zaujme zabudované chrastítko a myšlení u dítěte rozvíjejí hry, jako je vkládání různých tvarů do správných otvorů.

Pokud hračka plní funkci chodítka, pomáhá velmi dobře se stabilizací postoje, přičemž při pohybu chodítko hraje, což dítě motivuje v chůzi pokračovat. Při pohybu chodítkem dozadu se však může poškodit hrací mechanismus. Výrobek je z plastu, má hmotnost 2,5 kg a konstrukce slibuje dobrou stabilitu. Plastová kolečka mají brždění, díky kterému zajistíte, aby se dítě nemohlo pohybovat příliš rychle.

Výborná stabilita, nápadité hry s tvary, poměr ceny a výkonu
Hrací mechanismus náchylný na stržení

Nania Ferrari

Nania Ferrari recenze a test

Chodítko pro děti Nania Ferrari je licencovanou originální hračkou, což se zřejmě promítlo také do vyšší ceny tohoto klasického chodítka. Design červené formule je určen hlavně pro kluky, kteří se chtějí už od svých prvních kroků vydat na dráhu závodníka. Výrobek je doporučován pro děti od 6 měsíců.

Výrobek disponuje celou škálou zvuků formule a světelných efektů, které dítě zaručeně zaujmou. Rodiče zase zaujme kvalitní provedení a bytelná konstrukce, kterou není snadné převrhnout, ostatně hmotnost chodítka je 6,2 kg. Drobnou vadou na kráse formulky může být skutečnost, že zadní kolečka usnadňující pohyb v chodítku nejsou natáčecí, a tudíž dítě nemůže jít do stran.

Sedadlo tohoto pasivního chodítka je polstrované, proto je pro dítě velmi pohodlné a potah je pratelný v pračce. Samozřejmostí jsou zábrany znemožňující pád ze schodů a hrací pult je odnímatelný. Spodní základna je uzpůsobena tak, aby nepoškrábala interiér.

Stabilita, design a spousta zvuků, pohodné sedadlo
Vyšší cena

Smoby Cotoons Walk&Play

Smoby Cotoons Walk&Play recenze a test

Chodítko Smoby Cotoons Walk&Play se doporučuje pro děti od 12 měsíců. Známý francouzský výrobce dětských hraček, jak je u něj zvykem, přidal řadu pěkných zvukových a světelných efektů. Na předním panelu jsou hry s tvary, které pomáhají dětem s osvojováním jemné motoriky.

Potěší možnost pomocí tlačítka vozík zabrzdit, aby se nepohyboval. Hmotnost výrobku je 2 kg a materiálem je plast, je tak poměrně lehké a to i pro pohyb dítěte. Má nicméně dobrou stabilitu, takže nehrozí převržení a zaoblený tvar zajišťuje maximální bezpečnost.

Výrobek se dodává v poměrně značně rozloženém stavu a je tedy nutno jej nejprve smontovat, což nemusí být pro všechny zcela jednoduchá záležitost. Zejména pro samotné maminky s dětmi to může být náročnější i silově, kdy jdou například kolečka nacvaknout poměrně ztuha.

Bezpečný tvar, zajímavé hry, poměr ceny a výkonu
Náročnější montáž

Bino Krtek

Bino Krtek recenze a test

Dřevěné chodítko Bino Krtek patří mezi klasiku jak použitým materiálem, tak pohádkovým motivem, který výrobce použil. Tato pomůcka a hračka v jednom je totiž ze dřeva a motivem je všem dětem dobře známý Krteček a jeho kamarádi. Pokud tedy máte rádi klasické hračky, v tomto případě navíc od českého výrobce, určitě vás právě tento model velmi potěší.

Výrobek je určen pro děti od 18 měsíců, je dobře zpracovaný a kolečka jsou pogumovaná, takže prakticky nekloužou, nicméně je nelze regulovat. Na druhou stranu pokud jde o stabilitu, tak jej aktivnější děti mohou i převrhnout.

Pozornost dítěte zde upoutají zejména hravé postavičky Krtečka, přičemž tyto motivy provázejí celý veselý přední hrací panel. Dítě si zde rozvíjí jak motorické schopnosti, tak svou celkovou šikovnost. Hračka nevydává zvuky a počítejte s tím, že výrobek je potřeba smontovat.

Dřevěné provedení, pogumovaná kolečka, dobrá cena
Průměrná stabilita

Chicco Walky Talky

Chicco Walky Talky recenze a test

Chodítko Chicco Walky Talky je klasické pasivní konstrukce se sedadlem, které lze upravit ve třech polohách. Díky tomu ho lze velmi dobře přizpůsobit dítěti a jeho výšce. Určeno je pro děti od 6 měsíců do 12 kg váhy.

Vepředu jsou otočná kolečka, která usnadňují dítěti pohyb také do stran. Kolečka samozřejmě mají brzdu splňující EU normy. Hmotnost výrobku je 5,7 kg a má dobrou stabilitu. Rozmrzelí můžete být z o něco vyšší ceny. Na druhou stranu se jedná o kvalitně zpracovaný výrobek, kde si nemusíte dělat starosti o bezpečnost dítěte.

Panel aktivit nabízí mnoho her a hračka disponuje také zvukovými efekty. Panel je vyjímatelný, přičemž je zde možno následně něco odložit, třeba svačinu nebo další hračky. Zajímavostí je vysouvací hrazdička, která nabídne další možnosti, jak si dítě může hrát a rozvíjet se.

Stabilita, otočná kolečka, provedení brzd
Vyšší cena

Vtech

Vtech recenze a test

Interaktivní chodítko Vtech nabízí propracovaný přední panel, který může dítě využívat i tehdy, pokud se právě neučí chodit. Panel nabízí možnost přepínat mezi dvěma variantami her, kdy jedna je zaměřena na podvědomé učení a poznávání, druhá pak hlavně na zábavu a zvukové efekty.

V režimu učení nabídne hračka dítěti možnost poznávat zvířátka, tvary, barvy nebo čísla. Režim zábavy nabídne opravdu hodně zvuků, pokud je vaše dítko miluje, tato hračka jej uchvátí. Nastavit lze dvě úrovně hlasitosti.

Výrobek je z plastu, přičemž je velice stabilní a dobře zpracován bez zjevných vad nebo ostrých hran. Rukojeť vozíku je dobře tvarovaná a dítě ji může pohodlně uchopit. Kolečka jsou opatřena brzdami proti nechtěnému pohybu chodítka, které celkově váží 3,21 kg. Určeno je pro děti od 12 měsíců.

Dva režimy učení, velmi interaktivní, množství zvuků
Na některých površích může klouzat

Small foot by Legler

Small foot by Legler recenze a test

Chodítko Small foot by Legler patří mezi dřevěná aktivní chodítka, které na interaktivním panelu dítěti nabídne třeba výuku barev a jejich rozpoznávání, poznávání čísel nebo čtení číslic na hodinách. Dítě si také může procvičovat motorické schopnosti a pracovat s tvary díky hře, kde zasouvá různé tvary do otvorů.

Jde o typický vozík, který ale disponuje jedním docela netypickým prvkem, kterým je otevírací víko. Hrací panely jsou velmi dobře propracovány a nabízejí mnoho k nenásilnému učení. Jako chodítko je výrobek stabilní, kolečka jsou dokonce pogumovaná a nekloužou, nicméně guma má tendenci sjíždět.

Na celém chodítku najdete velmi pestrou grafiku, která upoutá každé dítko. Vše se nese v duchu klasické dřevěné hračky, která je z produkce známého německého výrobce dřevěných hraček, jež s nimi má zkušenosti od roku 1996. Výrobek je určen pro děti od 12 měsíců.

Stabilita, krásné provedení, mnoho interakce
Protiskluzová guma z koleček může sjíždět

Baby Mix chodítko

Baby Mix chodítko recenze a test

Chodítko pro miminka Baby Mix mohou používat děti od 12 měsíců. Tento edukační vozík nejenže slouží jako opora a velmi dobře zvládá funkci samotného chodítka, ale také bohatě zaujme dětskou pozornost. Daří se mu to interaktivními tlačítky a zvuky, k čemuž je potřeba vložit tři AA baterie.

Hrací panel ale nabízí zejména řadu vzdělávacích funkcí, také proto je ostatně tento vozík edukační. Jedná se zejména o obrázkovou knížku, kreslící tabuli a je zde řada pohyblivých prvků. Některé z nich jsou z chodítka odnímatelné, mohou však při prudších pohybech s chodítkem padat.

Stabilita chodítka je dobrá, zadní kolečka jsou také opatřena protiskluzovou gumou. Hmotnost výrobku je 2,27 kg a patří mezi ty levnější produkty na trhu. Proto je nutno počítat s tím, že použité plasty jsou tenčí.

Pogumovaná kolečka, odnímatelné prvky, nízká cena
Slabší zpracování

Toyz Stepp

Toyz Stepp recenze a test

Dětské chodítko Toyz Stepp patří mezi klasická chodítka. Materiálem je plast a je určeno pro děti od 6 měsíců a do váhy 12 kg. Zaujme kvalitní provedení při přijatelné ceně, ale také jasnými pestrými barvami. Dítě jistě ocení i zvukové efekty, nicméně hudba je možná až příliš hlasitá, což může být jistou vadou na kráse.

Celý hrací pult lze vyjmout. Výška sedadla je samozřejmě nastavitelná s ohledem na růst dítěte. Sedátko je také otočně, takže si dítě může hrát pohodlně se všemi hračkami. Sedadlo má rovněž v zadní části vyztužení, díky čemuž je pohodlné.

Přední kolečka jsou otáčecí, což zajistí dítěti v chodítku volnost pohybu. Celková hmotnost výrobku je vzhledem ke kvalitnějším materiálům 4,5 kg, což zároveň zajišťujte vysokou stabilitu, a tedy bezpečí pro vaše dítě.

Vysoká stabilita, pevné provedení, poměr ceny a kvality
Hlasité efekty

Jak vybrat dětské chodítko

V úvodu jsme naznačili, že existují dva základní typy chodítek. Jednak se jedná o chodítko klasické, tedy sedací nebo též označované jako pavouk, druhým typem je pak chodítko aktivní, tedy vozík. S volbou správného typu se pojí také možná zdravotní rizika při nevhodném použití, existují ale samozřejmě i další kritéria výběru.

Pasivní, nebo aktivní chodítko

Klasické chodítko, někdy také pasivní chodítko nebo lidově pavouk, využívá sedáku a nastavitelné výšky. Princip fungování je v tom, že se dítě nejprve zkouší odrážet, aby uvedlo chodítko do pohybu. Sedák je pro tyto účely nezbytné nastavit dostatečně vysoko. Později se sníží, aby dítě bylo nuceno chodit, byť stále s oporou chodítka. Jakmile dítě umí chodit, je chodítko nepotřebné.

Při použití aktivního chodítka naopak dítě nesedí a má tak větší volnost. Dítě tlačí vozík před sebou, samotný koncept vychází z chodítek pro zdravotně handicapované. Mohou jej využívat i menší děti, které zatím nechodí, a to jako hračku, neboť většina chodítek nabízí možnosti her na interaktivním panelu. Také poté, co se dítě naučí chodit, najde chodítko pro děti uplatnění jako hračka nebo třeba „kočárek“ pro panenku či plyšovou hračku.

Interaktivní prvky

Výše uvedeným se dostáváme k tomu, že při výběru je dobré přihlédnout také ke kvalitě herních prvků. I když to není jeho primární funkce, je důležité, aby jednotlivé hry dítě zvládly zabavit.

Populární je různé vkládání hraček do výřezů, kdy se dítě učí pracovat s tvary a také rozvíjí jemnou motoriku. Děti se mohou dále učit třeba čísla, hodiny a mnoho dalšího. Samozřejmě většinu dětí zaujmou zvuky a světelné efekty, které jsou doménou zejména plastových provedení dětských chodítek.

Materiál a bezpečnost

Chodítka jsou nejčastěji vyrobena z plastu, ale někteří výrobci nabízejí také přírodní materiál, tedy dřevo. Zpravidla se však s ohledem na cenu a nižší hmotnost jedná o překližku, což ale není na škodu. Ať už se rozhodnete pro plastový nebo dřevěný výrobek, vždy se zaměřte na jeho provedení, zejména zda někde nejsou ostré hrany, které by mohly dítě zranit. Dejte si pozor také na provedení kol, kde je ideální protiskluzová guma a možnost kolečka zabrzdit.

Velmi důležitá je stabilita. Výrobky mají různou hmotnost, přičemž těžší chodítko pro děti může být stabilnější a s lehčími chodítky se zase dítěti snadněji manipuluje. Veškeré produkty na evropském trhu by měly splňovat normy pro dětské hračky, vždy však buďte obezřetní.

Možná zdravotní rizika

Názory odborníků na používání chodítka se dlouhodobě různí. Obecně vyšší potenciální riziko číhá v pasivním chodítku, kde může při nesprávném použití dojít k vypěstování nezdravých návyků a z toho plynoucích nepřirozených pohybů a problémů s pohybovým aparátem. Není proto vhodné používat jej příliš dlouhou dobu, následně může být kontraproduktivní a zpomalit vývoj samostatné chůze. Je třeba mít vždy správně nastavenou výšku chodítka a v žádném případě jej nepoužívat na odložení dítěte. Pasivní chodítko není také vhodné používat v těch případech, kdy dítě neumí ještě zcela dobře sedět.

U aktivního chodítka jsou rizika nesprávného používání mnohem nižší. Dítě takové chodítko prakticky pouze tlačí před sebou, není v něm pevně posazené, a tudíž mu slouží pouze jako opora při pokusech o chůzi nebo při chůzi. Většinou se pořizuje dětem, které už jen pouze nesedí, ale o chůzi se aktivně snaží.

4.5/5 - (24 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.