Outdoor,

Chemické WC záchody: Recenze 6 nejlepších toalet

Chemické WC je praktické zařízení, které se hodí při mnoha příležitostech a má širší uplatnění, než se může na první pohled zdát. Slouží například jako zdravotní pomůcka pro seniory a osoby s omezenou mobilitou, kde těmto osobám výrazně zvyšují jejich životní komfort. Častěji se však chemický záchod používá v obytných vozech, karavanech, na zahradě a chatě, nebo při kempingování všeho druhu.

Suché WC jak se tento záchod také nazývá, může být zabudované, nebo přenosné. Zabudované se většinou vyskytují v rekreačních objektech, nebo zmíněných karavanech a mobilních domech. Praktičtější přenosné WC si můžete libovolně přenášet mezi místy, kde jej aktuálně využijete a jejich komfort bývá zpravidla srovnatelný.

Jejich konstrukce, včetně provozu, není nijak složitá. Hlavní konstrukční část tvoří dvě nádrže, z niž větší kapacitu má nádrž na odpadní vodu a menší na čistou vodu, která slouží ke splachování. Do chemického WC se musí před použitím vložit speciální určená chemická kazeta, nebo chemická kapsle, která se zalije vodou a po pár minutách je chemická toaleta připravena k použití. Po naplnění se zpravidla obsah vylévá do odpadu, nebo speciální výlevky k tomu určené.

S tímto postupem se také pojí další pravidlo, a to používat speciální toaletní papír pro chemický záchod, který se oproti konvenčnímu daleko lépe rozkládá. Při výběru tedy zohledňujeme především objem nádraží, celkové rozměry, hmotnost, nosnost, systém splachování, nebo výšku sedátka. Pokud bude přenosný záchod používat těžší jedinec, nebo vysoká osoba, je dobré se s těmito parametry předem seznámit. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší chemické WC a jejich recenze.

Nejlepší chemické WC – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších chemických WC z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelOdpadní nádržNádrž na čistou voduRozměry (VxŠxH mm) 
Thetford Porta Potti Qube 365 recenze a testThetford Porta Potti Qube 36521 l15 l414x383x427
Campingaz 20L Portable Toilet recenze a testCampingaz 20L Portable Toilet20 l16 l410x390x590
Thetford Porta Potti Qube 165 recenze a testThetford Porta Potti Qube 16521 l15 l414x383x427
Fiamma Bi-Pot 39 recenze a testFiamma Bi-Pot 3920 l15 l392x435x360
Vetro-Plus Happy Green 20 l recenze a testVetro-Plus Happy Green 20 l20 l14 l420x365x415
Thetford Porta Potti Excellence recenze a testThetford Porta Potti Excellence21 l15 l458x388x450

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Thetford Porta Potti Qube 365Campingaz 20L Portable ToiletThetford Porta Potti Qube 165Fiamma Bi-Pot 39Vetro-Plus Happy Green 20 lThetford Porta Potti Excellence
Splachovací mechanismusPístovýPístovýMěchovýPístovýMěchovýPístový
Hmotnost4 kg5,2 kg3,9 kg4,8 kg5,5 kg5,3 kg
Nosnost120 kg130 kg120 kg110 kg130 kg120 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 chemických WC

Thetford Porta Potti Qube 365

Thetford Porta Potti Qube 365 recenze a test

Chemické WC Thetford Porta Potti Qube 365 je vzhledem ke své ceně a kvalitě jedním z nejoblíbenějších modelů, který je zároveň lety osvědčený řadou spokojených spotřebitelů. Uživatelé jej kladně hodnotí jak při použití u rekreačních objektů, tak i pro imobilní osoby. Ve druhém případě může být lehce diskomfortní sedací výška, která se však nechá zvýšit nástavcem, nebo vypodložením celého zařízení.

Tento velice oblíbený model disponuje ukazatelem plnosti nádrže, pěkným zpracováním a dobrými rozměry, které jsou 414 mm na výšku, 383 mm na šířku a 427 milimetrů na hloubku. Celková hmotnost činí pak rovné 4 kilogramy, tudíž je s ním velice příjemná i manipulace. S nosností 400 kilogramů (jednorázově, normálně 120 kg) se řadí k tomu nejlepšímu, co lze v současné nabídce nalézt.

Splachování je v tomto případě řešeno mechanismem s pístem a odpadní nádrž je osazena integrovaným odvzdušňovačem pro snadnější vyprazdňování nádoby. Kromě jiných míst se díky tvaru a rozměrům hodí také na loď, či do jakékoliv zástavby, kde jsou hlavním parametrem kompaktní rozměry.

Dobrý poměr cena/kvalita, vysoká nosnost
Pro imobilní osoby menší sedací výška

Campingaz 20L Portable Toilet

Campingaz 20L Portable Toilet recenze a test

Chemický suchý záchod Campingaz 20L Portable Toilet je dalším s řady osvědčených výrobků, u kterých je jistota kvalitního zpracování a dlouhé životnosti. Jeho odpadní nádrž má kapacitu na 20 litrů a nádrž na čistou vodu má objem 16 litrů, je tak zcela konkurenční ostatním modelům. Pro lepší pohodlí výrobce rozšířil sedadlo a umístil jej do výšky 41 centimetrů.

Unikátní je u tohoto provedení antimicrobial prkénko a antimikrobiální mísa, které tak lépe odolávají pachům a eliminují vznik plísní. Pro lepší obsluhu se zásobníky nechají snadno a rychle oddělit, tento sytém výrobce nazývá Lock & Spring. Přenosné WC je zhotoveno z kvalitního polypropylenu, polyethylenu, ABS plastu a z nerezové oceli.

Celkové rozměry udávané výrobcem jsou 41 centimetrů na výšku, 39 centimetrů na šířku a 59 cm do hloubky. Maximální zatížení je poté stanoveno na 130 kilogramů při celkové hmotnosti 5,2 kg. Model je osazen kvalitním pístovým čerpadlem a robustními madly, které slouží pro pohodlnou a snadnou manipulaci. Z recenzí spotřebitelů je patrný menší otvor plnící nádrže na čistou vodu, který by mohl být pro snadnější plnění větší.

Prkénko i mísa s antimikrobiálním účinkem, pístový splachovací systém
Plnící hrdlo nádrže na čistou vodu má menší plnící hrdlo

Thetford Porta Potti Qube 165

Thetford Porta Potti Qube 165 recenze a test

Chemické suché WC Thetford Porta Potti Qube 165 boduje mezi modely svou velice nízkou hmotností, která činí pouze 3,9 kilogramů. I s takto nízkou hmotností má však konkurence schopné technické parametry, odpadní nádrž má pak konkrétně objem 21 litrů a nádrž na čistou vodu pak kapacitu 15 litrů. Z řad majitelů také zaznívá chvála na přirozenou sedací výšku, kterou ocení zejména senioři se sníženou mobilitou.

Kladem pro nákup tohoto modelu je také pořizovací cena, která v poměrů ke kvalitě je velice atraktivní. Konstrukce je dostatečně robustní a díky kvalitním materiálům má nosnost 120 kg, která pro naprostou většinu osob dostačuje.

Chemická toaleta Thetford Porta Potti Qube 165 má výšku 414 mm, šířku 383 mm a hloubku 427 mm. Dodává se v šedé barvě a nechybí jak víko mísy, tak i pohodlné prkénko. Konstrukce je ergonomická a má zabudované úchyty, které slouží pro pohodlnou manipulaci. Splachování je v tomto případě vyřešeno měchem a v odpadní nádrži najdeme integrovaný odvzdušňovač, který slouží pro snadnější vyprázdnění.

Velice nízká hmotnost 3,9 kilogramů, přirozená sedací výška
Nic zásadního

Fiamma Bi-Pot 39

Fiamma Bi-Pot 39 recenze a test

Chemické WC na zahradu Fiamma Bi-Pot 39 patří mezi další velmi oblíbené modely a kromě zahrady je jej možné umístit kamkoliv, kde je zrovna třeba. Stejně tak je toaleta vhodná i pro osoby s dočasně, nebo trvale sníženou mobilitou, v tomto případě zařízení výrazně zvyšuje jejich životní komfort. WC má na sobě robustní držadlo, které slouží pro snadné a bezpečné přenášení.

Horní a spodní nádoba jsou spolu spojeny plastovými klipsnami. Toto řešení je velmi jednoduché, funkční a mělo by tak vydržet dlouhé roky. Těsnost nádrží je navíc elektronicky testována pro to, aby se vám do rukou dostal naprosto spolehlivý výrobek. Do nádrže na odpad tak stačí vložit pouze chemickou kapsli, zalít vodou a používat. Její objem činí dobých 20 litrů, nádoba na čistou vodu poté disponuje 15 ti litry.

Fiamma Bi-Pot 39 má na výšku 392 milimetrů, na šířku 365 milimetrů a do hloubky 360 milimetrů. Jedná se tak o poměrně kompaktní provedení, které je vhodné na lodě, do karavanu, nebo do obytné zástavby vozu. Hmotnost činí necelých 5 kilogramů a maximální přípustné zatížení udávané výrobcem je stanoveno jen na 110 kilogramů, což patří mezi jednoznačné nevýhody tohoto jinak oblíbeného modelu.

Odpadní nádrž s integrovanou pachovou clonou, jednoduché provedení
Výrobcem udávaná nízká nosnost 110 kg

Vetro-Plus Happy Green 20 l

Vetro-Plus Happy Green 20 l recenze a test

Vetro-Plus Happy Green 20 l je ideální chemické WC na chatu, do obytného automobilu, do karavanu, pro imobilní osoby a podobně. Zejména starší osoby potěší přirozená sedací výška, ke které koresponduje celková výška 42 centimetrů. Na šířku má pak 36,5 cm a do hloubky 41,5 centimetrů. Chemický záchod je vyroben z pevné polyethylenové konstrukce a je velice snadno čistitelný.

Řada spotřebitelů rovněž oceňuje praktickou šedou barvu, která v podmínkách, ve kterých se často chemické WC používá, přijde vhod. Splachování probíhá pomocí měchového mechanismu a z recenzí zaznívají připomínky k většímu odporu, kterou pumpa má. Hmotnost modelu naplnění je 5,5 kilogramu a výrobce udává doporučené zatížení do 130 kg.

Objem odpadní nádrže činí 20 litrů a nádrž na vodu čistou má kapacitu 14 litrů. Spotřebitelé dále často zmiňují dobý poměr cena/výkon, nebo jednoduchou konstrukci, která je snadno složitelná. Horní a spodní část WC pojí robustní klipsny, které jsou v barvě záchodu.

Poměr cena/výkon, přirozená sedací výška
Splachovací pumpa má vyšší odpor, menší rozměry sedací plochy

Thetford Porta Potti Excellence

Thetford Porta Potti Excellence recenze a test

Chemické WC Thetford Porta Potti Excellence patří ke špičce v rámci své kategorie. Na první pohled k tomu vybízí moderní design, který v sobě kloubí vysoké pohodlí, které je na tento typ WC velice nadprůměrné. Design nenarušují ani ovládací prvky, které jsou integrované. Kromě nich potěší také praktický ukazatel hladiny odpadní vody, nebo vestavěný držák toaletního papíru.

Model je možné pořídit také ve variantě Marine, která disponuje dokonce elektrickým čerpadlem pro pohodlné splachování. Díky povedenému designu se hodí do moderně pojatých interiérů obytných vozů, prostorů, chat, nebo chalup. Nadprůměrně vysoký posaz vyhovuje také starším osobám, nebo lidem se sníženou mobilitou. Samotné parametry jsou 45,8 cm na výšku, 38,8 cm na šířku a do hloubky 45 centimetrů.

Jako i u jiných chemických záchodů i zde je pro bezproblémový provoz potřeba používat chemii a speciální toaletní papír. Objem odpadní nádrže je 21 litrů a nádrž na čistou vodu má objem 15 litrů. WC je navzdory svému designu velice stabilní a robustní, spotřebitelé si velice pochvalují použité materiály a velice dobré zpracování.

Moderní design, výborná výška k sezení
Vyšší pořizovací cena

Jak vybrat chemický záchod

Mnoho osob, jenž se nikdy do kontaktu s tímto zařízením nedostalo si právem pokládá otázku, jak funguje chemické WC. V podstatě je princip velmi jednoduchý, v horní části je nádrž na čistou vodu, která slouží pro splachování a k mísení fekálií v nádrži umístěné vespodu. O proces bezpečného rozložení se starají chemikálie, které jsou pro používání nezbytné a vkládají se do spodní nádrže při každém uvedením do provozu. Při používání je dobré dbát zvýšené hygieny a užívat pouze toaletní papír určený pro chemický záchod.

Zabudované, nebo přenosné WC?

Pakliže máte obytný automobil, karavan, nebo mobilní dům, je možné, že se setkáte se zabudovaným chemickým WC. To může pracovat buďto klasicky s nutností nádobu na odpad vyprazdňovat, nebo lze připojit na běžný odpad, je-li k dispozici. V dalších případech je praktičtější a rozšířenější přenosný záchod, který většinou přípojkou na pevný odpad nedisponuje. Hodí se mimo zmíněné možnosti jako přenosné WC pro seniory, či jako alternativa na stavby, nebo dočasné akce všeho druhu a ražení.

Odpadní nádrž a nádrž na čistou vodu

Tyto dva prvky přenosného záchodu patří mezi dominantní části, typicky jsou k sobě spojeny více či méně sofistikovaným mechanismem. Odpadní nádrž má přirozeně vždy větší kapacitu, než nádrž na vodu čistou. Mísa na fyziologický odpad má kapacitu v průměru 20 litrů, zatímco objem zásobníku vody čisté se pohybuje nejčastěji kolem 15 ti litrů.

Do odpadní nádrže se před každým uvedením do provozu musí umístit chemická kapsle, kazeta, nebo samo rozložitelný sáček s chemikáliemi. Po zalití malým množstvím vody je za několik minut WC připraveno k užití. Chemikálie fyziologický odpad rozkládají a zabraňují tak tvorbě a šíření bakterií, nebo virů. Současné chemické prostředky jsou zároveň šetrné k životnímu prostředí, tudíž v tomto ohledu může vaše svědomí zůstat čisté.

Hmotnost a nosnost

Hmotnost patří v případě přenosných WC mezi důležitější parametry, obzvlášť pokud jej často používáte na různých místech, nebo ho máte v domácnosti pro asistenci méně pohyblivým lidem. Ty nejlehčí provedení nedosahují hmotnosti ani 4 kilogramy, zatímco ty nejtěžší modely mají kolem kilogramů šesti.

Ruku v ruce s hmotností se pojí také nosnost, která začíná na 110 kilogramech. Kvalitní chemická WC jsou značně naddimenzovaná, což je jen ku prospěchu. Takové modely zvládnou zatížení až 300 kg, čehož v praxi málokdy využijete, nicméně svědčí to o jejich kvalitním a robustním zpracování.

Rozměry a výška sedátka

Výška sedátka je poměrně důležitý detail, který se ovšem u řady výrobků těžko dozvíte. Je-li to pro vás podstatný parametr, v řadě, případů budete pro tuto informaci muset kontaktovat prodejce, nebo rovnou výrobce. Výška sedátka rozhoduje o tom, jak pohodlné užívání chemického záchodu bude. Nejčastěji se výška pohybuje okolo 40 ti centimetrů, některé modely nabízí dokoupení nástavce, který výšku o několik centimetrů zvedne.

V ostatních případech si budete muset v případě potřeby pomoci vypodložením pevným předmětem, což funguje dobře. Zejména pro starší a méně mobilní jedince je tento parametr podstatnou věcí. Celkové rozměry bývají zpravidla mezi modely hodně podobné s tím, že většina modelů je kompaktního provedení.

Technologie splachování

Chemická toaleta je v drtivé většině ovládána celkově manuálně, tedy včetně manuálního systému splachování. Ty nejluxusnější provedení mohou být osazeny elektronickou pumpou, nicméně je to spíše výjimka. Rozlišujeme tak dva systémy, které si jsou svým účinkem velmi podobné.

V případě levnějších provedení nalezneme měchový mechanismus. Tento systém se se skládá z mačkací plastové harmoniky, kterým se tlačí voda z nádrže ven. K jeho nevýhodám patří zpravidla nutnost vynaložit větší sílu a také fakt, že po čase používání měch praskne a tím ztrácí svou funkčnost.

Výrobci jsou si tohoto nešvaru velmi dobře vědomi, a proto jsou náhradní měchy velmi dobře dostupným příslušenstvím. Druhou variantou je pístový splachovací systém. Ten se osazuje do dražších modelů a nabízí lepší splachovací výkonnost, tak i delší životnost.

4.3/5 - (53 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.