Outdoor,

Nejlepší čelovky: na běh, kolo, ryby aj. | Recenze, test

Čelovka chytře nahrazuje klasickou baterku, respektive svítilnu. Tu bylo nutné držet v ruce, zatímco čelovky drží pomocí speciálních popruhů na hlavě. Díky tomu lze mít obě ruce volné, což se hodí při řadě aktivit za zhoršených světelných podmínek, v šeru nebo tmě. Kvalitní čelovka by měla jít bez problémů upevnit i na helmu nebo řídítka a mít značení parametrů v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1.

Obvyklé využití LED čelovky je hlavně při turistice a outdoor aktivitách jako je kempování ve stanu, případně výlet na ryby, do hor či lesa, kde se uplatní tlumené červené světlo nevyrušující zvěř jako u bílého světla. Uplatnění najde i v domácnosti při výpadku elektrického proudu, při cestě na půdu nebo do dílny. U sportovních aktivit je čelovka na běhání, nebo na kolo v podstatě nezbytnost.

Zohlednit byste měli nejen světelnost, dosvit, hmotnost, napájení (nabíjecí/dobíjecí čelovka, na baterie) nebo délku výdrže, ale i specifické vlastnosti. Například jaký má stupeň krytí a zda je to vodotěsná čelovka (IPX8), případně zda má SOS blikající světlo. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší čelovky a jejich recenze.

Nejlepší čelovky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších čelovek z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Petzl TikkinaFenix HL60RBlack Diamond SpotLedsenser SEO 5Petzl Reactik +Fenix HP25RLedsenser H14R.2Sencor SLL 55Fenix HM50RPetzl Tactikka Plus
Výdrž220 hod100 hod180 hod25 hod15 hod192 hod35 hod60 hod128 hod260 hod
Hmotnost85 g167 g90 g105 g115 g228 g347 g50 g80 g85 g
NapájeníAKU/AAAAKU/CR123AAAAAAAAKUAKU/CR123AAKUAAAAKU/CR123AAKU/AAA
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 čelovek

Petzl Tikkina

Petzl Tikkina recenze a test

Čelovka Petzl Tikkina je levnou, a přitom kvalitní variantou hlavně pro domácnosti, na chatu a běžné použití. Jedná se o kompaktní model se svítivostí 150 lumenů. Jejím kladem je také to, že disponuje celkem 3 režimy svícení, a to takzvaně na blízký a daleký dosvit, ale také na pohyb. Při první variantě zaujme hlavně dostatečně velký světelný kužel.

Nechybí voděodolnost vůči stříkající vodě, což potvrzuje ochrana s onačením IPX 4. Zaujme také velmi nízká hmotnost, která je bez baterií pouze 85 gramů. Napájení je řešeno pomocí 3 AAA baterií. Zaujme tako kompatibilita s akumulátorem Core.

Kvalitu potvrzuje záruka v délce plných 5 let. Zdrojem světla je 1 LED dioda. V závislosti na nastavení dokáže nabídnout dosvit v rozmezí 10 – 50 metrů a také rozdílnou výdrž. Ta se pohybuje na hodnotách od 60 do 220 hodin.

Výdrž svícení, nízká cena a dobrá kvalita, nízká váha
Horší ochrana proti vodě, bez režimu blikání

Fenix HL60R

Fenix HL60R recenze a test

Nabíjecí čelovka Fenix HL60R zaujme především extrémně velkým světelným výkonem, který nabídne světelný tok 950 lumenů a reálný dosvit až 116 metrů. Součástí konstrukce je moderní Li-Ion baterie disponující kapacitou 2 600 mAh. To znamená dostatek energie na dlouhou dobu. Svítit vydrží až 100 hodin. Nabíjení je řešeno pomocí dnes standardního micro USB konektoru.

Nechybí standard IPX 8, který v tomto případě znamená, že je vhodná do hloubky až 2 metrů, a tak je vhodná i na klasické plavání. Možné je i její použití při cyklistice, běhu, nebo třeba lyžování. Napájena je digitálně regulovaným konstantním proudem.

Hmotnost tohoto modelu je 167 gramů a cekem nabídne 6 různých světelných režimů. Zde nechybí neutrální bílá a červená barva. Světelným zdroje je Cree XM-L2. Čelovka používá spíše teplejší odstín bílého světla.

6 světelných režimů, vodotěsnost IPX 8, výdrž 100 hodin
Vyšší cena, horší indikace stavu nabití

Black Diamond Spot

Black Diamond Spot recenze a test

Vodotěsná čelovka Black Diamond Spot disponuje stupněm krytí IPX 8, který zajistí, že může být používána v hloubce až 1 metr po dobu 30 minut. Hodí se i na krátkodobé plavání. Disponuje technologií PowerTap, pomocí které lze měnit intenzitu světla jenom tím, že dojde k poklepání na bok konstrukce čelovky.

Kromě klasického světla nabídne i to tlumené, blikání, nebo režim červeného světla. Napájena je 3 AAA bateriemi a disponuje kontrolkou stavu nabití. Její celková svítivost činí 300 lumenů a maximální dosvit je až 80 metrů.

Má bezpečnostní prvek eliminující náhodné nechtěné zapnutí. Svítivost se pohybuje v rozmezí 25 – 180 hodin, dle intenzity světla. Hmotnost je 90 gramů, tedy ideální svítilna na běhání, kolo či alpinismus. Konstrukce využívá 1 x TriplePower LED, 1 x SinglePower LED a 1 x LED Red.

Vodotěsná (IP68), nízká hmotnost, PowerTap
Bez paměti posledního nastavení

Ledsenser SEO 5

Ledsenser SEO 5 recenze a test

LED čelovka Ledsenser SEO 5 je založena na konstrukci, která využívá celkem 3 velmi kvalitní LED diody. Díky nim dokáže nabídnout výkon, který činí 180 lumenů. Má povedený design, částečnou voděodolnost (IPX6) a pyšní se pohodlným nošením. Disponuje i funkcí blokace tlačítek, které eliminují možnost náhodného zapnutí, nebo vypnutí. Má rovněž výklopnou hlavu pro nastavení směru světla.

Hmotnost daného modelu je pouze 105 gramů – bez baterií. Napájena je pomocí 3 mikrotužkových AAA baterií. V závislosti na nastavení dokáže nabídnout dosvit 120 nebo 40 metrů, takže jako čelovka na běhání obstojí bez problémů. Doba její svítivosti je od 7 až po 25 hodin, což je asi největší achilova pata této svítilny.

Nabídne inovace, jako je Advanced Focus System, stejně jako SMART Light. Umožní také zapnout neoslňující červené světlo a potěší i to, že si pamatuje poslední nastavení. Jako zdroj světla jsou použity buď 3 bílé LED nebo 1 červená HighEnd LED dioda.

Červené LED světlo, výklopná hlava, pojistka
Kratší výdrž

Petzl Reactik Plus

Petzl Reactik + recenze a test

Běžecká čelovka Petzl Reactik + byly vyvinuta primárně pro použití při sportovních aktivitách. Dokáže nabídnout jak konstantní svícení, tak i technologii označenou jako Reactive lighting. Ta dokáže sama regulovat světlo podle okolních světelných podmínek. Podle toho je upravován i tvar světelného kužele. Zaujme i nízká váha, která činí přijatelných 115 gramů.

Napájení je řešeno pomocí integrované baterie Li-Ion, která disponuje kapacitou 1 800 mAh a je tedy dobíjecí. Dosvit čelovky je podle nastavení 35 – 110 metrů. Její svítivost se podle intenzity pohybuje v rozmezí 2 – 15 hodin, přičemž celkový výkon činí 110 až 300 lumenů.

Díky propojení s aplikací MyPetzl Light lze čelovku nastavit i přes telefon, a to skrze Bluetooth. Disponuje odolností IPX4 a má také funkci Boost pro krátkodobé zesílení výkonu. Stejně tak nabídne funkci záložního světla, které dokáže být aktivní po dobu 2 hodin.

Reactiove Lighting, nastavení přes smartphone (profily na kempování, trekking, trailrunning apod.)
Svítivost 2 – 15 hodin, vyšší cena

Fenix HP25R

Fenix HP25R recenze a test

Fenix HP25R je nabíjecí čelovka na kolo i jiné outdoorové aktivity jako je lyžování, nebo třeba běh a zaujme hlavně tím, že má obstrukci se 2 reflektory. První dokáže nabídnout zaostřený paprsek do vzdálenosti až 187 metrů. Druhý reflektor nabídne plynulou a širokou stopu, která osvěcuje okolí. Nechybí také červené LED světlo. Světelný tok je až 1 000 lumenů u prvního a až 350 lumenů u druhého reflektoru.

Zdroj energie je zajištěný pomocí akumulátoru Li-Ion, která má kapacitu 2 600 mAh. Baterie se nabíjí pomocí USB konektoru přímo na čelovce. V případě potřeby lze využít i 2 baterie CR123A, které poslouží jako záložní zdroj energie.

Hmotnost tohoto modelu je 228 gramů a dokáže nabídnout celkem 8 jednotlivých režimů svícení. Použití je možné i za horších povětrnostních podmínek. IPX 6 slibuje ochranu před prudkým deštěm. Maximální výdrž na plné nabití může být až 192 hodin.

Daleký dosvit, 8 režimů nastavení, i do prudkého deště
Váha 228 gramů, nesvítí oba reflektory zároveň

Ledsenser H14R.2

Ledsenser H14R.2 recenze a test

Dobíjecí čelovka Ledsenser H14R.2 disponuje integrovaným Li-Ion akumulátorem, přičemž není nutné spoléhat se jenom na něho. V případě nouze je možné použít také 4 tužkové AA baterie, popřípadě také 4 CR123 baterie. Tím se zvyšuje použitelnost i v náročných podmínkách. Pokud jde o ochranu před vodou, disponuje svítilna krytím IPX 4.

Konstrukce zaujme svou odolností, ale také 2 spínači pro lepší ovládání. Má také zdokonalenou čočku rozšiřující světelný kužel. Hmotnost modelu je vyšší a činí 347 gramů, což je vliv především použitého akumulátoru.

Dosvit lze regulovat v rozmezí 70 – 300 metrů a hodnota světelného toku může být v rozmezí 60 – 1 000 lumenů, podle aktuálního nastavení. Na první pohled je tedy vidět, že jde o výkonnou čelovku pro extrémní podmínky (například záchranáře či horolezce) a sporty. Doba svícení se pohybuje od 6 až po 35 hodin. Zaujme praktický pás držící velmi dobře pozici na hlavě.

Aku i baterie, 2 spínače, vysoký výkon a dosvit
Hmotnost 347 gramů, pořizovací cena (ovšem adekvátní kvalitě)

Sencor SLL 55

Sencor SLL 55 recenze a test

Sencor SLL 55 je čelovka na běhání i jiné aktivity a zaujme především svou velmi nízkou hmotností, která má hodnotu jenom 50 gramů. Na hlavě ji tak téměř necítíte. Zaujme také její kompaktní velikost nebo nízká pořizovací cena. K dispozici jsou hned 3 režimy svícení, které je možné volit podle aktuálních podmínek, kromě červeného světla nechybí ani varianta světla výstražného, které má režim blikání.

Napájení je řešeno pomocí 3 mikrotužkových AAA baterií. V závislosti na režimu dokáže svítit až po dobu 60 hodin. Má také optimální hodnotu světelného toku, který činí 150 lumenů. Dosvit při plném výkonu je až 100 metrů.

Je vyrobena z kvalitního plastu, který zvyšuje celkovou odolnost. Nechybí také stupeň krytí IPX 5, který zajišťuje ochranu proti vodě. Konstrukce zahrnuje jednu 3 wattovou diodu a 2 červená LED světla.

Lehká a kompaktní svítilna, cena/výkon
Pouze 1 pásek

Fenix HM50R

Fenix HM50R recenze a test

LED čelovka Fenix HM50R je unikátní tím, že k napájení je možné použít buď Li-Ion akumulátor s označením RCR123A, který lze nabíjet, nebo jednorázovou baterii CR123A. Model zaujme funkční prodlužující výdrž, která zajistí, že může svítit až po dobu 128 hodin. Zaujme také její kompaktní rozměr a váha pouze 80 gramů.

Je také vodotěsná, což potvrzuje standard IP68, který umožní její používání v hloubce do 2 metrů pod hladinou. Má celkem 4 režimy možného nastavení. Na nejvyšší výkon disponuje světelným tokem 500 lumenů. Její maximální dosvit má hodnotu 80 metrů. Z hlediska použitelnosti potěší snadné ovládání v zimních rukavicích nebo umístění do držáku na řídítkách kola, takže je vhodná jak pro cyklistiku, tak třeba lyžování.

Základem je kvalitní dioda LED Cree XM-L2 U2. Má plynule nastavitelný výkon, který je doplněný takzvaným Turbo režimem. Nabíjení je řešeno pomocí klasického micro USB konektoru. Barva světla je pro oči příjemná denní bílá.

Výkon a výdrž, kovové provedení, IP68 – vysoká vodotěsnost
Pouze 4 režimy světla, chybí červené světlo

Petzl Tactikka Plus

Petzl Tactikka Plus recenze a test

Dobíjecí čelovka Petzl Tactikka Plus je určená primárně do přírody, a to na její pozorování. V základu disponuje 3 módy svícení, a to standardním a poté maximálním a úsporným. Vše doplňuje nenápadné červené světlo. To se hodí třeba při myslivosti nebo rybolovu. Maximální světelný výkon tohoto modelu je dobrých 250 lumenů.

Využívána je technologie svícení Standard Lighting, která reaguje na nabití baterie a průběžně snižuje výkon. Celková výdrž tak může být až 260 hodin. Maximální hodnota dosvitu je ve vzdálenosti zhruba 70 metrů.

Zaujme kompaktní rozměr a velmi nízká hmotnost činící jenom 85 gramů. Napájení je řešeno buď akumulátorem Core, nebo lze využít 3 mikrotužkové AAA baterie. Stupeň krytí nesoucí značení IPX 4 je zárukou ochrany proti mírné stříkající vodě.

Technologie Standard Lighting, nabíjecí (AKU) i AAA, červené světlo
Pouze IPX4, bez pouzdra

Jak vybrat čelovku

Čelovky jsou skvělou náhradou za klasické baterky, jelikož díky jejich umístění na hlavě lze mít obě ruce volné. To výrazně rozšiřuje možnosti aktivit, které jdou za snížené viditelnosti vykonávat. Při výběru vhodné čelovky je třeba vzít nejprve v potaz účel jejího využití.

Účel využití

Do domácnosti a na běžné cestování

Zde hraje roli hlavně kompaktní provedení a také nízká hmotnost nebo celková výdrž. Co příliš nehraje roli, to je celkový výkon, stejně jako dosvit takové čelovky. Používaná je při výpadku elektřiny, v dílně, ve sklepě či na cestách ve stanech. Vystačíte si s dosvitem kolem 50 metrů a světelným tokem do 100 lm.

Na turistiku

Hlavním parametrem by měla být výdrž čelovky či možnost výměny baterií. Také je vhodné, aby měla nejméně 3 světelné režimy. Ty by měly být doplnění o SOS blikání v případě vyhledání pomoci. Vhodné je i červené světlo, které umožní bezproblémové noční pozorování fauny, nebo rybaření.

Na běhání

Hlavní je, aby byla čelovka na běhání lehká a hlavu nijak výrazně nezatěžovala. Optimální světelnost je kolem 150 lumenů. Dosvit by měl být alespoň 50 metrů, ideálně více. Vhodné je myslet i na odolnost vůči stříkající vodě, nebo dešti.

Na kolo

Mělo by se jednat o model vycházející z varianty na běhání, který však bude ve všech parametrech lepší. Čelovka na kolo by měla mít minimálně 250 lumenů a dosvit přes 50 metrů. Také je důležité širší ohnisko. Snadno lze sledovat vzdálenější směr cesty, i případné překážky před sebou.

Na horolezectví

Základem je velmi dobrá výdrž na jedno nabití, stejně jako dobrý dosvit, aby bylo možné mapovat budoucí cestu. Důležité je široké ohnisko, pro snadnější hledání úchytů pro ruce a nohy. Nutností je také co nejnižší hmotnost.

Světelný tok a dosvit

Světelný tok je pojem označující, jak silně dokáže čelovka svítit. Podle počtu lumenů se vybírají i LED žárovky do domácnosti. Čelovky s nejmenší světelností mají hodnotu kolem 100 – 150 lm, ty nejvýkonnější atakují hodnotu 1 000 lm.

Dosvit se odvíjí hlavně od použití čelovky. Při použití na místě může být nastaven na 2 – 10 metrů. Při snaze dohlédnout co nejdále se dá mluvit o dosvitu v rozmezí třeba i 150 – 300 metrů u kvalitních modelů.

Doba svícení a režimy

LED čelovka by měla vydržet dlouhou dobu bez nabíjení, nebo výměny baterií. Doba svícení se odvíjí i od použitého režimu. Může být krátká, což znamená i jednotky hodin, stejně jako můžeme mluvit o hodnotě stovek hodin. Nutno podotknout, že uváděné hodnoty výdrže jsou většinou maximální (stejně jako v naší tabulce). Výdrž je silně ovlivněna nastaveným režimem.

Některé čelovky mají 3 režimy, jiné jich mají 8-10. Základem bývá režim standardní, úsporný, nebo turbo. Z nich lze přecházet na několik dalších mezi-stupňů. U řady modelů nechybí ani červené světlo, stejně jako SOS osvětlení, které bliká.

Napájení

Může to být nabíjecí čelovka, která má integrovanou, nejčastěji Li-Ion baterii. Dále může být napájena pomocí AA nebo AAA baterií, popřípadě pomocí baterií placatých. Některé modely umí možnosti napájení i kombinovat, a tak zvyšovat svou všestrannost a použitelnost v různých podmínkách. Dále je třeba zmínit, že nejvýkonnější čelovky mají mnohdy oddělené pouzdro na baterie (typicky na zátylku).

Hmotnost

V závislosti na aktivitě hraje roli i hmotnost, jakou čelovka má. Ty nejlehčí mohou začínat na hodnotě 50 gramů a jsou vhodné typicky na běh nebo lyžování. Střední kategorie se pohybuje okolo 175 gramů a spadají sem čelovky na rybaření, hory nebo dílny. Ty nejtěžší váží i přes 200 gramů. Často hlavně kvůli integrované baterii s velkou kapacitou.

Odolnost

Známá jako stupeň krytí s hodnotou IPX. Konkrétní číslo označuje stav, zda odolá stříkající vodě, hustému dešti, nebo je možné ji i na desítky minut potopit do hloubky až 2 metrů (IPX8, respektive IP68). Právě stupeň krytí IPX8 lze považovat za vodotěsnou čelovku, přičemž ostatní (nižší) stupně poskytují jen částečnou voděodolnost.

4.4/5 - (34 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.