Dílna,

Bourací kladiva: Recenze 7 nejlepších

Bourací kladivo patří do segmentu nářadí, který jak už napovídá sám název, usnadní bourání především různých zděných konstrukcí. Dále umožní sekání betonu, kamene, případně železobetonu a pro svůj sekací pohyb je rovněž označováno jako sekací kladivo. Najdete ho ale i pod jinými názvy jako třeba sbíjecí kladivo – lidově sbíječka, nebo demoliční kladivo.

Spolu s vrtacím kladivem se řadí mezi elektrická kladiva. Rozdíl mezi těmito dvěma typy je ten, že pneumatické sekací kladivo není vybaveno funkcí otáčení, a tak s ním nemůžete vrtat díry. Je zde ovšem varianta kombinovaného kladiva, které nabídne funkci sekání i vrtání, a u váhové kategorie do 7 kg patří mezi nejoblíbenější typ. Podle váhové třídy a výkonu jsou vybaveny rychloupínacím systémem SDS-plus nebo SDS max, případně pak klasickým šestihranem.

Zohlednit byste měli nejen příkon, sílu úderu, hmotnost, typ upínacího mechanismu a příklepu, ale i specifické vlastnosti. Například možnost aretace vypínače, nebo přídavné rukojeti. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší bourací kladiva a jejich recenze.

Nejlepší bourací kladiva – TOP 7

V tabulce je výběr 7 nejlepších bouracích kladiv z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Scheppach AB 1600Bosch GSH 5 CEScheppach AB 1500 MAXAsist AE1K130DNBosch GSH 388 ProfessionalAsist AE1K170DNScheppach DH 1200 MAX
UpínáníHEX GANSDS MaxSDS MaxSDS MaxSDS MaxHEX GANSDS Max
Typ příklepuPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatický
KufrAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 7 bouracích kladiv

Scheppach AB 1600

Scheppach AB 1600 recenze a test

Pneumatické bourací kladivo Scheppach AB 1600 nadchne svým velmi silným motorem, který má hodnotu příkonu 1 600 W. Právě použitá motorizace má velký vliv na celkovou sílu úderu, která u tohoto modelu činí dobrých 47 J. Vzhledem ke své charakteristice se jedná o provedení využitelné v soukromém sektoru i profesionálním stavebnictví.

Mohutný a vyspělý systém úderníku se postará o dokonalé výsledky. Díky kvalitním těsnicím prvkům nehrozí poškození od všudypřítomného prachu. Kladivo se také velmi dobře drží, a to mimo jiné i díky měkčeným zónám, které se nacházejí na rukojetích. Hmotnost kladiva je 17 kilogramů, což ho řadí do vyšší váhové třídy pro náročnější práce.

K dispozici je sekáč jak špičatý, tak i plochý. Oba o rozměrech 30 x 410 milimetrů. Upínání je řešeno klasicky s využitím šestihranu. Využívaný příklep je mechanického rázu. Součástí příslušenství je také ocelový kufr na snadné přenášení, nebo přídavná rukojeť.

Velmi dobrý poměr cena/výkon, 2 sekáče, velká síla úderu
Trochu horší zpracování sekáčů

Bosch GSH 5 CE

Bosch GSH 5 CE recenze a test

Elektrické sekací kladivo Bosch GSH 5 CE má regulační kolečko, pomocí kterého je možné nastavit optimální počet přílepů. Nechybí automatická aretace spínače, která podpoří možnost dlouhodobé práce. Tento model disponuje také systémem Vario-Lock, který umožní nastavit až 12 poloh sekáče, pro celkové usnadnění manipulace.

Úběrový výkon zajišťuje hodnota příklepu, která je stanovena na 8,3 J. Aby byla práce pohodlná, nechybí systém Vibration Control která eliminuje právě vibrace. Robustní kovový kryt zase zvyšuje celkovou odolnost. Lepší ergonomii také pomůže pěna a guma v oblasti rukojetí.

Příkon tohoto modelu je 1 150 W a počet otáček je variabilní, v rozmezí od 1 300 až po 2 900 úderů za minutu. Jedná se přitom o kombinovaný typ umožňující bourání i vrtání a spadá do střední váhové kategorie s hmotností 6,2 kilogramů. Výměna nástroje je řešena pomocí systému SDS-max.

Kombinované vrtání i sekání, Vibration Control, systém Vario-Lock
V poměru ke své váhové třídě nic zásadního

Scheppach AB 1500 MAX

Scheppach AB 1500 MAX recenze a test

Demoliční kladivo Scheppach AB 1500 MAX dokáže zaujmout už svou kompaktní a lehkou konstrukcí, která má hmotnost jenom 5,5 kilogramů. Přesto nechybí dobrá odolnost, stejně jako výkonnost. Hodnota příkonu o velikosti 1 300 W, je doplněna na svou váhovou třídu značnou sílou úderu o hodnotě 27 J.

Hodnota otáček u tohoto kladiva je 4 300 za minutu. To znamená možnost vyvinout během jediné minuty až 4 600 úderů. Konstrukce umožní manipulaci jak ve svislé, tak horizontální poloze. Díky svému úzkému provedení přijde vhod i ve stísněných prostorech.

Nástroje jsou upínány pomocí systému s označením SDS Max. Součástí příslušenství jsou 2 sekáče. Jeden plochý a druhý špičatý. K dispozici je dále plastový kufřík na přenášení. Díky kvalitnímu těsnění je zajištěna i vysoká ochrana proti případnému vniknutí prachových částic.

Odlehčená konstrukce a kompaktní rozměry, síla úderu
Plastový kufr v příslušenství

Asist AE1K130DN

Asist AE1K130DN recenze a test

Bourací kladivo Asist AE1K130DN nabízí parametry, které lze ocenit při lehčích až středně náročných bouracích pracích. Mezi kladnou vlastnost patří hodnota příkonu o velikosti 1 300 W. Dále nelze opomenout ani maximální počet příklepů za minutu kterých je 3 800, což se podepisuje na rychlosti samotné práce.

Hodnota síly úderu u tohoto modelu činí 15 J. U manipulace a při delší pracovním nasazení je nutné počítat s váhou 7 kilogramů. K transportu je pak dodáván praktický kufr, přičemž součástí příslušenství je jak plochý sekáč, tak i špičatý sekáč. Každý z nich má rozměry 18×320 mm.

Výměna nástrojů je řešena pomocí upínacího systému SDS Max, který je spojený s rychlostí a jednoduchostí. Součástí balení je i doplňková rukojeť, která zaujme jak svou ergonomií, tak i svou měkkostí, což zajistí pohodlný úchop.

Poměrně nízká cena, dva sekáče v balení, dobrý příkon
Pouze na bourání (neumí vrtat)

Bosch GSH 388 Professional

Bosch GSH 388 Professional recenze a test

Pneumatické sekací kladivo Bosch GSH 388 Professional je vybaveno kvalitním motorem, jehož hodnota příkonu činí 1 050 W. Jeho unikátem je určitě intenzita samotného příklepu, které je dosaženo díky využití optimalizované a také patentované techniky, kterou firma Bosch u svých nástrojů vytvořila. To se podepisuje na celkové rychlosti i na celkové efektivitě odvedené práce.

Kladivo využívá aretovatelnou západku spínače, díky čemuž je možné držet ho delší dobu v chodu a pracovat efektivněji. Energie příklepu, kterou dokáže tento model vyvinou, je 8 – 10 J. Hodnota otáček u tohoto provedení činí 2 800 otáček za minutu. Určením je tak spíše pro méně náročné práce.

Výměna sekáčů je rychlá a jednoduchá, a to díky využití upínání s označením SDS Max. Určitým kladem konstrukce je také poměrně nízká hmotnost, která má hodnotu pouze 4,9 kilogramů.

Nízká váha, patentovaná technika příklepu
Nižší počet otáček, vyšší cena

Asist AE1K170DN

Asist AE1K170DN recenze a test

Sbíječka Asist AE1K170DN má poměrně unikátní hodnotu příkonu, která činí velmi dobrých 1 700 W. Už to samo o sobě napovídá, že půjde o model pro náročné bourací práce. Velmi dobrá je také hodnota maximální síly úderu, která je dobrých 60 J. Maximální počet příklepů v rámci jedné minuty je až 1 900.

Zaujme svou všestranností, jelikož je vhodné do betonu, cihel a řady jiných materiálů. K dispozici jsou 2 druhy sekáčů, a to varianta plochá a dále varianta špičatá. Oba mají rozměry 30 x 410 milimetrů. Snadnou a rychlou výměnu zabezpečí upínací systém nesoucí označení HEX GAN.

Pro lepší úchop je k dispozici nejenom ergonomická rukojeť, ale také ještě 1 přídavná. Hmotnost tohoto provedení je vzhledem k jeho parametrům vyšší, a to 16 kilogramů. Pro přenášení a skladování je určený praktický a odolný kovový kufr.

Síla úderu, příkon motoru, výbava
Nic zásadního

Scheppach DH 1200 MAX

Scheppach DH 1200 MAX recenze a test

Bourací kladivo Scheppach DH 1200 MAX patří do skupiny univerzálních a primárně hobby pomocníků nejenom při bourání, ale také při vrtání. Samozřejmostí je možnost využití na řadě různých stavebních materiálů. Tomu odpovídá i dostupnost 2 sekáčů. Oba mají rozměry 18 x 350 milimetrů a k dispozici je jak varianta plochá, tak špičatá.

Hodnotu příkonu kladiva je 1 050 W, od čehož se odvíjejí i další parametry. Tím je určitě energie úderu, která má hodnotu 9 J. Celkový maximální generovaný počet úderů za minutu má hodnotu 3 780. Hodnoty otáček činí u kladiva 480 za minutu. Nijak špatná není hmotnost, která má 6 kg.

Výměna nástrojů je řešena s využití systému SDS Max, který je spojený s rychlostí a také jednoduchostí. Nechybí přepínač na 3 módy, a to na sekání vrtání nebo vrtání s příklepem. Kladem je také nastavitelná rukojeť, protiskluzové držadlo a anti vibrační systém.

3 mody přepínače, anti vibrační systém, 2 sekáče
Nižší síla úderu, krátký přívodní kabel

Jak vybrat bourací kladivo

Pod pojmem elektrické bourací kladivo je na trhu možné najít celou řadu variant. Ty se mohou lišit už svým provedením, s ohledem na rozměry, stejně jako konstrukční řešení. Od toho se pochopitelně jasně odvíjí i celkový účel použití. Například zda bude spojeno hlavně s pracemi ze segmentu hobby nebo profi. Konstrukční řešení dostupná na našem trhu mohou svým vzhledem připomínat větší vrtačky.

U konstrukce je dobré hledět také na materiály. Od nich se odvíjí celková pevnost, robustnost a také odolnost. Určitě je dobré přihlédnout na prvky eliminující vniknutí prachu, což se následně podepisuje na delší životnosti.

Hmotnost a váhové kategorie

Platí jednoduché pravidlo. Čím nižší hmotnost bourací kladivo má, tím snadněji se s ním manipuluje a tím déle je možné ho držet v ruce při práci. Od hmotnosti se ale velmi často odvíjí také parametry s ohledem na možnosti využití. Nejlehčí bourací kladiva mohou mít hmotnost do 3 kilogramů a hodí se spíše na obklady a další nenáročné materiály.

Zlatou střední cestou jsou hmotnosti mezi 3 – 10 kilogramy. Tento rozsah je typický pro sekací kladivo z hobby segmentu, které lze nárazově využít i při náročnějších pracích jako je vrtání a sekání do železobetonu, kamene nebo panelu. Hmotnostní kategorie nad 10 kilogramů sice ukazuje na horší manipulaci, ale taková sbíječka neboli sbíjecí kladivo poskytne dostatečné vlastnosti pro náročné demoliční a bourací práce.

Příkon

Bourací kladivo je poháněno elektřinou, od čehož se odvíjí také hodnota příkonu. Čím je příkon vyšší, tím výkonnější je motor a tím náročnější práce je možné zvládnout. Sekací kladivo z hobby segmentu má obvykle příkon pod 1 000 W. Obvyklý střed se pohybuje mezi 1 000 – 1 700 W a jde o sbíjecí kladiva využitelné v hobby prostředí, i u polo-profesionálních prací. Kdo potřebuje ty nejlepší parametry pro každodenní práce na stavbách, ten by měl rozhodně sáhnout po demoličním kladivu s příkonem nad 1 700 W, ideálně až 2 000 W.

Síla úderu

Síla úderu je spojena primárně s celkovou efektivitou práce a tím, jak velký otvor se v konkrétním materiálu dokáže vytvořit. Čím vyšší je, tím lépe si elektrická bourací kladiva poradí s tvrdšími materiály a tím efektivněji dokážou pomoci při bourání konstrukcí. Výjimečně lze na trhu najít kladiva o hodnotě pod 10 J, což je velmi malá a v podstatě neefektivní hodnota pro demoliční práce. Střední třída kladiv by se měla pohybovat nejlépe v rozmezí 15 – 30 J. Kde je třeba realizovat těžší bourací práce, měla by vaše pozornost směřovat k hodnotám 30 J a výše.

Druhy upínání

Konkrétní vrták a sekáč je nutné do bouracího kladiva nasadit. To by mělo být jednoduché, rychlé, bezpečné a také pevné. Od toho se odvíjí různé druhy upínání. U levnějších variant se objevuje řešení s názvem SDS-Plus. Kladem je určitě snadná výměna nástrojů, minimální vliv na cenu i bezpečnost. Nevýhodou je ne úplně efektivní přenos energie.

Nejpopulárnějším řešením je upínací systém nesoucí označení SDS-Max. Už z názvu je možné odvodit, že vychází z výše zmíněného typu. Jedná se o inovované řešení, které nemá absolutně žádný problém ani s přenosem energie, který je také maximálně efektivní. Poslední variantou upínání může být varianta HEX GAN. Tady je možné podle názvu odvodit, že jde o využití klasického šestihranu.

Aretace a ergonomie

Mezi prvky, na které se hodí hledět při snaze o delší práci, rozhodně patří možnost aretace vypínače. Díky tomu ho není nutné držet, a přitom lze pohodlně pracovat. Mnoho modelů nabídne pro možnost jednoduššího úchopu také velmi praktickou přídavnou rukojeť, kterou lze pozitivně ocenit. Kvalitní bourací kladiva mají i antivibrační systémy, které eliminují vznik vibrací. Samozřejmostí by měly být protiskluzové a nejlépe i pěnové rukojeti pro snadný úchop.

Příslušenství

Kromě parametrů je vhodné zaměřit se také na příslušenství, které je u pneumatického sekacího kladiva k dispozici. Vhodné je vybírat takové modely, kde jsou k dispozici 2 rozdílné nástroje. Jeden je plochý, zatímco druhý špičatý. Dále je zajímavým a praktickým doplňkem existence servisní sady. Sem mohou patřit primárně různé klíče a jiné nářadí, pro nezbytné a také jednoduché servisní úkony. Dále lze do příslušenství zařadit i prostředky určené k mazání.

Pokud není bourací kladivo zrovna používáno, je třeba ho uložit. K tomu může přijít vhod kufřík, který se hodí i na jednoduchý transport. U jednodušších modelů se lze setkat s kufříkem plastovým. U těch lepších je využita ocel, která zajistí podstatně vyšší odolnost a také celkovou kvalitu.

4.4/5 - (13 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.