Auto-moto,

Boty na motorku: chopper, enduro aj. | Recenze, test

Jízda na motocyklu je obecně vnímána jako nebezpečná. Základním vybavením každého jezdce na motorce je proto helma na motorku, ale zapomínat by se nemělo ani na rukavice či boty na motorku (moto boty).

Motorkářské boty jsou k dispozici v mnoha variantách, přičemž je třeba rozlišovat enduro boty, cestovní boty na motorku, ale také boty na chopper, silniční motorku nebo třeba pro jezdce na skútrech. Odlišovat je třeba také obuv na motorku pro muže a ženy. Dámské moto boty jsou totiž odlišné svou konstrukcí. Každý typ obuvi na moto je něčím specifický, a to jak v ohledu vzhledu, tak ve smyslu bezpečí nebo pohodlí.

Zatímco cestovní obuv je konstruována s ohledem na pohodlí a nepromokavost, u sportovní obuvi pro okruhy je kladen důraz na bezpečí. Naopak u bot na chopper je nejdůležitější vlastností vzhled. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší boty na motorku a jejich recenze.

Nejlepší boty na motorku – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších bot na motorku z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelTypPřevažující materiálVýška bot 
SiDi Vertigo 2 recenze a testSiDi Vertigo 2Sportovní / SilničníSyntetická kůžeVysoké
Forma Adventure recenze a testForma AdventureEnduro / CestovníNubuk kůžeVysoké
KORE Touring Mid recenze a testKORE Touring MidCestovní / TouringKůžeStřední
Dainese Torque D1 OUT recenze a testDainese Torque D1 OUTSportovní / SilničníSyntetická kůžeVysoké
SiDi Gavia Gore recenze a testSiDi Gavia GoreCestovníSyntetická kůžeStřední
Alpinestars S-MX 6 recenze a testAlpinestars S-MX 6Sportovní / SilničníMikrovláknoVysoké
W-TEC Jartalia NF-6092 recenze a testW-TEC Jartalia NF-6092ChopperKůžeNízké
Alpinestars Tech 7 recenze a testAlpinestars Tech 7Enduro / MotokrosKůže a PolyuretanVysoké
Ozone Urban II recenze a testOzone Urban IICestovní / SilničníMikrovláknoNízké
KORE Adventure Mid recenze a testKORE Adventure MidOffroad / EnduroSyntetická kůžeStřední

Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 moto bot

SiDi Vertigo 2

SiDi Vertigo 2 recenze a test

Boty na motorku SiDi Vertigo 2 pochází z dílen italského výrobce. Model Vertigo 2 je určený pro sportovní jízdu na silničních motocyklech, proto zaujme zejména propracovaným systém chráničů pro dosažení maximálního bezpečí. Chrániče jsou tvořeny nejenom vyměnitelnými slidery a holením plátem, ale také tlumičem nárazů na patě a také patentovaným systémem TECNO-3 Iron. Tento systém je určený pro nastavení obvodu lýtka a pevné sevření obuvi ocelovým lankem vedoucím tělem boty, čímž je zajištěna maximální ochrana nohy při nárazu. Také je k dispozici podpora kotníku, která zajišťuje ochranu proti překroucení nohy.

Materiálem těchto silničních motorkářských bot je syntetická kůže Techno-micro, která disponuje ještě lepšími vlastnostmi než klasická kůže. Samozřejmostí je pak precizní odvětrání, dvojité švy, protiskluzová podrážka a vyměnitelné části bot. Díky celkové bezpečnosti a prodyšnosti bot je moto obuv SIDI Vertigo 2 určená pro jezdce, kteří si zakládají na bezpečí, myslí přitom i na pohodlí, ale současně není překážkou ani větší investice.

Forma Adventure

Forma Adventure recenze a test

Moto boty Forma Adventure jsou určené, jako již název napovídá, pro zdolávání dobrodružství, zejména pak mimo zpevněnou cestu. Tyto boty ocení zejména lidé, kteří cestují na cestovním enduru, přitom jim záleží nejenom na bezpečí, ale také na pohodlí. Tento model má poměrně dlouhou tradici, proto je ověřen roky používání různých jezdců. Materiálem je Nubuk kůže, proti vodě pak chrání membrána Drytex, která je však jen slabou náhražkou oproti ověřené membráně Goretex.

V rámci bezpečnosti je na tom tato cestovatelská moto obuv relativně dobře. Bota je vysoká, pokrytá chrániči, doplněna o pružnou patní část, takže kromě bezpečí je bota i pohodlná. O samotné pohodlí se stará i ventilační systém APS a měkká polymerová výplň. Někteří cestovatelé negativně hodnotí zmíněnou membránu, která po určité době začne propouštět vlhkost dovnitř boty. Pozitivně však hovoří cenovka, která není nastavena nikterak vysoko. Z toho všeho vyplývá, že tyto boty na cestovní enduro jsou vhodné spíše pro méně náročné jezdce.

KORE Touring Mid

KORE Touring Mid recenze a test

Dalším modelem moto obuvi v našem výběru je KORE Touring Mid. Název napovídá, že jde o středně vysoké boty pro jezdce s cestovatelským potenciálem. Boty jsou určené jak pro muže, tak pro ženy. Konstrukce bot je velmi jednoduchá, dalo by se říct, že jde o základní motocyklovou obuv. Materiálem těchto cestovních moto bot je kombinace kůže a textilu, přičemž chloubou je voděodolná a prodyšná podšívka. Zesílení materiálu najdete na více namáhaných místech, jako je oblast řadicí páčky, a také v oblasti kotníků.

Nevýhodou této obuvi je minimální ochrana, která je zapříčiněná absencí jakýchkoliv solidních chráničů. S celkovou jednoduchostí obuvi, zapínáním na zip a universálním vzhledem si tedy najdou cestovní boty KORE Touring Mid zájemce především v řadách méně náročných motocyklistů. Ti však dle recenzí vypovídají o tom, že komfort při nošení je uspokojivý, a to i po několika letech používání.

Dainese Torque D1 OUT

Dainese Torque D1 OUT recenze a test

Dalším modelem obuvi pro sportovní jízdu na motocyklech je Dainese Torque D1 OUT. Konstrukčně jde o vysoké dámské boty na motorku, které jsou určeny pro nošení přes nohavice, jsou tedy v oblasti lýtek širší než varianta IN. Bota vyniká zejména svou ochranou, která je tvořena sestavou TPU chráničů, slidery na patě i špičce a pevným zapínáním kombinací klasického a suchého zipu. Pro maximální ochranu nohou jsou boty obohaceny o systém proti překroucení kotníku s názvem D-Axial.

V ohledu pohodlí nabízí moto obuv promyšlený systém větrání, díky čemuž budou boty příjemné při nošení i v letních měsících. Materiálem je syntetická kůže a speciální nylonová tkanina s názvem D-Stone, která se vyznačuje zvýšeným pohodlím, a to při zachování dostatečné výdrže, zejména pak proti oděru. Dainese Torque D1 OUT je motorkářská obuv dostupná v mnoha velikostech a za příznivou cenu, za kterou jezdce získá skvělou ochranu nohou v universálním designu.

SiDi Gavia Gore

SiDi Gavia Gore recenze a test

Obuv pro cestovní motocykly SiDi Gavia Gore je cenově příznivá, průměrně bezpečná a dostatečně pohodlná i pro delší cestování na motorce. Předností této cestovatelské obuvi je zejména membrána Gore-Tex a samotný materiál, ze kterého je obuv převážně vyrobena. Jde o syntetickou kůži, která slibuje stejnou odolnost jako kůže, ale bez nevýhody klasické kůže, kterou je stárnutí. Na kritických místech je obuv vyztužena, čímž je prodloužená její životnost.

Tak jako každé cestovní boty na motorku, i SiDi Gavia Gore slibuje velký komfort, a to nejenom při jízdě na motocyklu. Tomu dopomáhá i přídavek elastického panelu v oblasti kotníku, který umožňuje malému pohybu nohy v botě. Pro ještě větší komfort je vnitřek boty tvořen antibakteriální výstelkou, která je vyjímatelná. Důraz na pohodlí je však kladen vždy na úkor bezpečnosti, a proto nelze od boty očekávat maximální ochranu, o čemž svědčí i střední výška boty, tedy menší krytí nohy.

Alpinestars S-MX 6

Alpinestars S-MX 6 recenze a test

Sportovně-cestovní boty na motorku Alpinestars S-MX 6 patří do kategorie cenově příznivých. Se standardními bezpečnostními prvky bude vyhovovat všem jezdcům, kteří se nebojí ani sportovnější jízdy na delší vzdálenosti. V čem je tato motocyklová obuv výjimečná? Je to zcela jistě ergonomie obuvi. Díky mnoha různým prvkům, jako jsou třeba strečové panely, dvojitá konstrukce v oblasti kotníku či skvěle řešené ventilační otvory, bude jízda příjemná, a to i při vyšších teplotách vzduchu.

Zmíněné větrací otvory jsou na tomto modelu boty obzvláště oblíbené, protože při rychlejší jízdě proudí vzduch dovnitř boty, což nohu celkově osvěžuje. V rámci bezpečí nabízí Alpinestars S-MX 6 standardní bezpečnostní prvky v podobě chráničů z termoplastického polyuretanu, zpevněné paty nebo vyztužených kritických míst. Díky dobré pověsti, která vychází i z tradice této modelové řady, je moto obuv s označením S-MX 6 oblíbená u méně i více náročných jezdců.

W-TEC Jartalia NF-6092

W-TEC Jartalia NF-6092 recenze a test

Již na první pohled je jasné, že W-TEC Jartalia NF-6092 je dámská motocyklová obuv, a to zejména pro méně razantní jízdu. Největší využití této obuvi je při jízdě na skútru po městě nebo pomalejší jízdě na silničním motocyklu. Konstrukcí jde totiž o motocyklové boty spíše s funkcí okrasnou než ochrannou. O tom svědčí i samotný podpatek, který je nejvýraznějším znakem a bezpečnosti mnoho nepřidává.

Co se však nedá W-TEC Jartalia NF-6092 upřít, je snaha kombinovat skvělý design a bezpečnost. I přesto, že jde o designovou moto obuv s nízko nastavenou cenovkou, je bota vybavena souborem chráničů. Za zmínku stojí i materiál této obuvi, který je tvořen z 95 % kůží. Spolu se spolehlivým šněrováním jsou tyto dámské boty na chopper bezpečnější alternativou klasické obuvi, se kterou mnozí jezdci absolvují své vyjížďky.

Alpinestars Tech 7

Alpinestars Tech 7 recenze a test

Obuv určená ryze pro offroad, to je Alpinestars Tech 7. Kombinace hrubé kůže a chráničů z polyuretanu předurčuje tyto boty pro motokros a enduro pro to nejnáročnější využití. Stavba boty je mnohem mohutnější, než je tomu u silniční moto obuvi, což je dáno zvýšenými požadavky na ochranu nohy při možném pádu. Pro dosažení maximálního bezpečí je však třeba ustoupit od pohodlí, a proto nejsou vhodné pro chůzi. K pohodlí však přispívají alespoň ohebné zóny v oblasti kotníku.

Tato moto obuv je vyrobena s maximálním důrazem na bezpečnost, a proto každý ocení zejména velký štít z PU, který je doplněn o bytelné zapínání čtyřmi hliníkovými přezkami. Přezky je možné zapínat a otevírat velmi rychle a pohodlně. Zpevněná špička a chytře navržená podrážka pak již podtrhuje celkovou bezpečnost obuvi. Díky své velikosti, bytelnosti a pevnosti jde o velmi bezpečnou motokrosovou obuv, kterou využijí i jezdci na čtyřkolkách.

Ozone Urban II

Ozone Urban II recenze a test

Motocyklová obuv pro silniční motorku Ozone Urban II je charakteristická svou nízkou stavbou. Tato stavba zaručuje velmi pohodlné obouvání, přičemž nebylo opomenuto ani bezpečí. Bezpečí této moto obuvi zajišťuje ochrana paty, kotníku a špičky boty, která je doplněna o vyměnitelné slidery. Zcela jistě jsou výhodou i zesílená místa, jako je oblast řadicí páčky. S pružnou nártovou částí jsou tyto boty velmi pohodlné.

Komfortu však přidává i antibakteriální vložka, díky čemuž boty odolávají nepříjemnému odéru. Větrání je zajištěno síťovinou, kterou je vyplněn celý interiér bot. Největší nevýhodou této motocyklové obuvi proto zůstává její nízká výška. Kvůli té je totiž razantním způsobem omezena ochrana holenní části nohy. Na druhou stranu jde o kompromis pohodlí a bezpečí, a jde tedy o obuv, kterou ocení motocyklisté, kteří svou jízdu berou jako relaxační, nikoliv jako sportovní.

KORE Adventure Mid

KORE Adventure Mid recenze a test

Středně vysoké enduro boty KORE Adventure Mid překvapí zejména svou cenovkou, která je nastavena velmi nízko. I přes nízkou pořizovací cenu jsou však boty stavěné poměrně robustně, a tak zvládnou i vyjížďky mimo zpevněné silnice. Bezpečnost těchto moto bot spočívá ve zpevnění boty na klíčových místech. Podrážka boty je složená ze dvou komponentů, zapínání boty je zajištěno dvěma přezkami z hliníku.

Pohodlí přispívá termo vložka, která slibuje efektivní odvod potu. Díky nízké výšce se budou boty pohodlně obouvat. Také podšívka je navržena chytře tak, aby odolávala vlhkosti a vodě, například při dešti. Tak jako u všech nižších bot, i zde je nutné počítat s tím, že bezpečí nohy nebude na tak vysoké úrovni, jako je tomu u jiných modelů, které jsou vyšší. Chrániče u této boty navíc nejsou nikterak robustní, spíše jde o silný materiál, v tomto případě syntetickou kůži, která je obohacena o několik vyztužených míst.

Jak vybrat boty na motorku

Typ boty podle stylu jízdy

Pokud budete kupovat boty na motorku, nejspíše už máte představu, zdali budete jezdit spíše na silnici nebo v terénu. Pro terénní využití není jiné volby než motokrosové, případně cestovní enduro obuvi. Na silnici je však situace jiná. Zde je třeba odlišit agresivní jízdu na okruzích a městské přibližování na skútru.

Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, na výběr se nabízí boty na silniční motorku, a to se zaměřením na sportovní nebo cestovní využití. Další kategorií jsou boty určené pro terénní využití a okrajovou kategorií jsou klasické boty se zpevněním pro mírnou jízdu na motocyklu, případně pak boty na chopper, které jsou mnohdy pouze záležitostí stylu.

Ochrana a bezpečí obuvi

Bezpečí je vlastnost, kterou byste měli při výběru motocyklové boty upřednostnit. Jak však poznat, že boty jsou skutečně bezpečné? Pomoci Vám mohou normy. Základem je certifikace EN 13634, která je platná po celé EU. Bez této certifikace se žádné moto boty neobejdou.

Boty se testují ve třech oblastech, a to v tuhosti podešve, nárazového řezu a v odolnosti proti oděru. V těchto kategoriích mohou získat hodnocení 1 – menší ochrana, a hodnocení 2 – větší ochrana. Veškeré tyto informace jsou k dispozici na štítku boty a říkají Vám, jak moc je daná obuv bezpečná.

Pro zajištění maximálního bezpečí jsou boty osazovány zesílenými částmi navrstveného základního materiálu, ale také chrániči. Ty jsou vyrobeny nejčastěji z TPU, tedy z termoplastického polyuretanu. Nejčastěji bývají chráněné části, jako je kotník, holeň, pata nebo špička. Velmi moderní jsou také „umělé klouby“, které mají za úkol zajistit, aby noha nebyla při nehodě přetočena či vykloubena.

Pohodlí, konstrukce a velikost

Snaha o co nejbezpečnější botu obvykle končí tak, že obuv není pohodlná. Proto není od věci myslet i na svůj komfort, tedy zvolit kompromis mezi bezpečím a pohodlím. Volte proto obuv, která disponuje prodyšnými částmi, ideálně s vhodně řešeným větráním. Dalším prvkem, který oceníte po mnohaletém využití, je antibakteriální vložka, která neutralizuje zápach.

Ke komfortu se pojí i odolnost proti vodě. V tomto ohledu není lepší volby než osvědčené membrány s názvem Goretex. Na trhu jsou k dostání boty s jinými typy membrán, které však zpravidla nevydrží to, co právě Gore-Tex.

Stejně jako při výběru kterýchkoliv jiných bot Vám musí obuv sedět. Je proto třeba ji fyzicky vyzkoušet. I zde je totiž třeba myslet na to, že každý střih může být v něčem jiný, a proto roli nehrají jenom samotné velikosti obuvi. Nemluvě o tom, že výrobci mají různé velikostní tabulky.

4.5/5 - (22 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.