Domácnost,

Nejlepší bojlery: Test a recenze 10 ohřívačů vody

Bojler je zařízení určené primárně pro domácnost, kde slouží k ohřevu užitkové vody. Ta je nejenom ohřáta na určitou teplotu, ale je také uchovávána, čímž se liší od průtokového ohřívače vody. Dělí se na dva typy využití, kdy tlakový bojler je objemnější a díky tlaku i výkonnější, s ohledem na dopravu vody z větší vzdálenosti. Beztlakový bojler se napojuje na speciální vodovodní baterii s využitím tlaku v potrubí a je méně objemný, typicky v jednotkách litrů.

Zásobníkový ohřívač vody

Na rozdíl od průtokového řešení je zásobníkový ohřívač vody výhodný v tom, že je teplá voda ihned k dispozici. Bojler se nemusí používat jenom v domácnostech, ale může být využitý na řadě dalších míst, kde není teplá voda distribuována centrálně. Kromě již zmíněných typů využití se dále dělí na elektrický bojler, případně kombinovaný bojler, který může ohřát vodu i jinak než elektřinou, například plynem. Samotnou kapitolou jsou pak akumulační bojlery. Ty vodu sami neohřívají, ale sbírají přebytečné teplo od určitého zdroje, například tepelného čerpadla.

Zohlednit byste měli nejen objem bojleru s ohledem na počet osob v domácnosti, jeho uložení (svislé, ležaté), velikost, příkon, ale i specifické vlastnosti. Například způsob ohřevu, přítomnost indikátorů a pojistného ventilu (zpětné klapky), případně další funkce. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší bojlery a jejich recenze.

Nejlepší bojlery – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších bojlerů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelDruh ohřevuPoloha instalaceObjem bojleru 
Dražice OKC 125 recenze a testDražice OKC 125KombinovanýSvislý120 l
Tatramat EOV 80 recenze a testTatramat EOV 80ElektrickýSvislý80 l
Stiebel Eltron SHU 5 SLi recenze a testStiebel Eltron SHU 5 SLiElektrickýSvislý5 l
Mora EOM 120 PKT recenze a testMora EOM 120 PKTElektrickýSvislý120 l
Tatramat EO 944P recenze a testTatramat EO 944PElektrickýSvislý10 l
Dražice TO 5 UP recenze a testDražice TO 5 UPElektrickýSvislý5 l
Tatramat EO 120 EL recenze a testTatramat EO 120 ELElektrickýSvislý120 l
Dražice OKCE 100 recenze a testDražice OKCE 100ElektrickýSvislý100 l
Tatramat LOVK 150D recenze a testTatramat LOVK 150DKombinovanýLežatý150 l
Mora EOM 50 PK recenze a testMora EOM 50 PKElektrickýSvislý50 l

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Dražice OKC 125Tatramat EOV 80Stiebel Eltron SHU 5 SLiMora EOM 120 PKTTatramat EO 944PDražice TO 5 UPTatramat EO 120 ELDražice OKCE 100Tatramat LOVK 150DMora EOM 50 PK
Indikátor teplotyAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Příkon2 000 W2 000 W2 000 W2 000 W2 000 W2 000 W2 000 W2 000 W2 200 W2 000 W
Hmotnost58 kg28,1 kg5,3 kg35 kg10 kg7 kg41 kg42 kg69,6 kg21 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 bojlerů

Dražice OKC 125

Dražice OKC 125 recenze a test

Kombinovaný bojler Dražice OKC 125 je zásobníkový ohřívač vody, který je schopen nabídnout skvělý objem o hodnotě 120 litrů. Připojit je ho možné jak k vytápění na plyn či tuhá paliva, tak k elektrické sítě a využít klasický ohřev pomocí elektřiny.

Má bílou barvu a je určený ke klasickému zavěšení na zeď. Jeho konstrukce využívá smaltované ocelkové nádoby a pevně vestavěný výměník. Nechybí polyuretanová pěna o tloušťce 42 mm, díky které jsou eliminovány tepelné ztráty. Napojení je možné na zdroj o teplotě až 110 stupňů Celsia a na tlak o hodnotě až 1 MPa.

Ohřev lze nastavit v rámci teplotního rozsahu, od hodnoty 5 až po hodnotu 74 stupňů Celsia. Výrobce nabízí celkem 5 let záruky, což potvrzuje jeho kvalitu. Výška bojleru je 104,6 cm a jeho průměr činí 52,4 cm. Doba ohřevu z 10 na 60 stupňů trvá zhruba 28 minut.

5 let záruka, velký objem, kombinovaný
Balení neobsahuje těsnění

Tatramat EOV 80

Tatramat EOV 80 recenze a test

Zásobníkový ohřívač vody Tatramat EOV 80 je klasickým řešením k ohřevu vody pomocí elektrické energie. Nechybí pojistka proti zamrznutí vody, stejně jako přehřátí ohřívače. Součástí konstrukce je také pojistný ventil.

K ohřevu je využíváno nerezové těleso. Dále nechybí speciální smalt CoPro, založené na oboustranném smaltování. Součástí je anodová ochrana proti korozi. Ohřívač je určen pro zavěšení na zeď. Celkový objem činí 80 litrů, což znamená možnost využít až 142 litrů smíšené vody, která bude mít teplotu o hodnotě 40 stupňů Celsia.

Tloušťka PU izolace, která eliminuje tepelné ztráty, je 48 milimetrů. Doba ohřevu z 15 °C na 65 °C činí zhruba 2 hodiny a 22 minut, přičemž bojler disponuje příkonem topného tělesa 2 000 W. Výrobce dává na přírubu a také na samotnou nádobu záruku na období 5 let.

Kvalitní provedení, 5 let záruka, nízké tepelné ztráty
Oproti staršímu typu jiná rozteč a výška uchycení

Stiebel Eltron SHU 5 SLi

Stiebel Eltron SHU 5 SLi recenze a test

Elektrický bojler Stiebel Eltron SHU 5 SLi patří mezi menší řešení na trhu. Dokládá to jeho objem, který činí 5 litrů. Jde o variantu určenou pro instalaci hlavně pod umyvadlo. Má jednoduchý bílý plášť z umělé hmoty a snadno nastavitelné ovládání. Uvnitř zásobníku je nádrž vyrobená z mědi.

Celkový příkon tohoto modelu je 2 000 W. Kromě ovládání nechybí také indikátor teploty, ukazující konkrétní hodnotu, kterou má voda v nádrži. Určený je výhradně ke svislé neboli vertikální instalaci. Jeho rozměry jsou velmi kompaktní, a to 26,3 x 42 x 53 centimetrů. Nízká je také váha, která činí pouze 5,3 kilogramy.

Nechybí systém proti námrazové ochrany, stejně jako systém založený na stanovení maximální teploty. Ta může mít 45, 55 nebo až 65 stupňů Celsia. O snadné ovládání se stará také termostat, díky kterému je možné nastavit teplotu vody od 35 až do hodnoty 85 stupňů Celsia.

Nastavení teploty, bezpečnostní funkce, pod umyvadlo
Pojistný ventil je nutné koupit zvlášť

Mora EOM 120 PKT

Mora EOM 120 PKT recenze a test

Elektrický ohřívač vody Mora EOM 120 PKT nabídne velký objem, který činí 120 litrů. Má také kvalitní izolaci, která výrazně eliminuje tepelné ztráty. Samozřejmá je možnost zapojení hned pro několik odběrných míst zároveň. Nádrž je vyrobena ze speciálního smaltu, díky čemuž dokáže velmi dobře odolávat případné korozi. Na ni je záruka 4 roky.

Bojler využívá odolnou a také bezpečnou hořčíkovou anodu, která nevylučuje žádné nežádoucí látky. Součástí konstrukce je elektrické ponorné ohřívací čerpadlo, které má provozní tlak v rozmezí 6 – 9 barů. Ohřev je možné nastavit až do hodnoty 65 stupňů Celsia, s možností hospodárné funkce na ohřev do 55 stupňů.

Nechybí ani funkce bezpečností, jako je ochrana proti zamrznutí, spojená s teplotou 10 stupňů Celsia. Bojler je určený pro svislou instalaci a využívá klasický elektrický ohřev, se zapojením do napájecí sítě G ½. Na nádobu dává výrobce záruku 4 roky.

Velký objem, teplota až 85 stupňů, bezpečnostní funkce
Jenom elektrický ohřev

Tatramat EO 944P

Tatramat EO 944P recenze a test

Beztlakový bojler Tatramat EO 944P zaujme už na první pohled svým kompaktním provedením. Tomu odpovídá také jeho objem, který je 10 litrů. Konstrukce počítá s využitím na jednom odběrném místě. Jedná se o model s plastovou nádrží a baterií.

Příkon tohoto modelu je 2 000 W, což znamená celkem rychlý ohřev potřebné vody. To dokáže ohřát z 10°C na 80°C za dobu zhruba okolo 30 minut. Hmotnost tohoto modelu je 10 kilogramů. Výrobce i parametry slibují úsporný provoz a nízké tepelné ztráty. To je zaručeno díky využité bezfreonové tepelné polystyrénové izolaci.

Teplotu vody lze plynule nastavit v celkem velkém rozsahu, a to již od 7 stupňů Celsia, až po hodnotu 80 stupňů. Tento model má i dvě bezpečnostní pojistky. Jedna brání případnému přehřátí, zatímco pojistka druhá brání zamrznutí vody v bojleru.

Ochrana proti přehřátí i zamrznutí, široký rozsah teploty
U baterie není okrasné víčko ke zdi

Dražice TO 5 UP

Dražice TO 5 UP recenze a test

Bojler na vodu Dražice TO 5 UP je kompaktní řešení s menším objemem, který má 5 litrů. Jde tedy o variantu určenou pod dřez a umyvadlo, nebo pro koupelny na chatě. Přesto zaujme tím, že je možné připojit v rámci tlakového systému hned několik odběrných míst.

Určený je pro svislou instalaci a samotný příkon činí 2 000 W. Díky němu je možné počítat s celkem rychlou dobou ohřevu vody. Ta činí zhruba 9 minut, a to pokud mluvíme o ohřevu vody z 10 stupňů až na 60 stupňů Celsia. Výška bojleru je 400, šířka 260 a samotná hloubka je 265 milimetrů. Hmotnost činí pouze 7 kilogramů.

Díky izolaci z polyuretanové pěny jsou eliminovány výrazní tepelné ztráty. Zároveň zaujme i kvalita nádoby, na kterou je poskytnuta záruka o délce 4 roky. Pěna z důvodu bezpečnosti neobsahuje freon. Napojení elektrického bojleru je snadné – na závit ½ palce.

Rychlá doba ohřevu, více odběrných míst, kompaktní rozměry
Pojistný ventil je lepší koupit zvlášť

Tatramat EO 120 EL

Tatramat EO 120 EL recenze a test

Tlakový bojler Tatramat EO 120 E zaujme rozhodně svou konstrukcí. Není kulatý jako většina modelů, ale má hranatý tvar. Součástí jeho konstrukce je vnitřní smaltovaná ocelová nádrž. Určený je k ohřevu vody pomocí elektrické energie a výhradně ke svislému zavěšení na stěnu.

Nerezová příruba je opatřena antikorozní hořčíkovou ochranou, což prodlužuje životnost. Díky řízení elektronikou a také díky ECO programům je zajištěný úsporný provoz. Mezi praktické vlastnosti patří i protinámrazová ochrana stejně jako omezení maximální teploty. Unikátní funkcí je i rychloohřev, naplno využívající příkon 2 000 W.

Díky displeji je možné kontrolovat požadovanou teplotu ohřívané vody. Tu lze plynule nastavit, a to ve velkém rozsahu. Nejmenší je 7 stupňů, zatímco nejvyšší je 85 stupňů. Tento model zaujme i svou velikostí, jelikož jeho celkový objem činí 120 litrů.

Velký objem, rychloohřev, displej
Displej neukazuje aktuální teplotu v nádrži

Dražice OKCE 100

Dražice OKCE 100 recenze a test

Dražice OKCE 100 je elektrický bojler, určený pro svislé zavěšení na zeď. Zaujme rozhodně svým dostatečným objemem, který činí 100 litrů. Jeho příkon činí dobrých 2 200 W, což zajistí krátkou dobu ohřevu. O ten se stará kvalitní keramické teplé těleso. Nechybí praktická a bezpečnostní tepelná pojistka.

V rámci svého napojení umožní i využití takzvaného nočního proudu, čímž šetří elektrickou energii. Tlak nádoby s vodou je 0,6 MPa. Díky zmíněnému příkonu je možné mluvit o celkem rychlém ohřevu. Ten trvá z 10 stupňů na hodnotu 60 stupňů zhruba 2,6 hodin.

Samozřejmé je plynulé nastavení teploty. Ta může začínat na hodnotě už 5 stupňů. Maximální teplota ohřívané vody je až 74 stupňů Celsia. Celková hmotnost bojleru je 39 kilogramů, přičemž jeho rozměry činí 902 milimetrů na výšku, s průměrem 524 milimetrů.

Velký příkon, nastavení teploty
Větší hmotnost

Tatramat LOVK 150D

Tatramat LOVK 150D recenze a test

Kombinovaný ohřívač vody Tatramat LOVK 150D zaujme rozhodně svou konstrukcí. Jedná se o provedení, které je určeno pro horizontální, tedy ležatou montáž. Mezi další přednosti patří jak nerezové topní těleso, tak i smalt CoPro, což je oboustranné kvalitní smaltování. Dále nabídne i praktickou anodovou ochranu proti korozi.

Kromě možnosti využití elektrické energie je možné k ohřevu využít i výměník tepla. V prvním případě je doba ohřevu z 15 na 65 stupňů zhruba 4 hodiny a 27 minut. V případě druhém, s využitím výměníku, mluvíme o době ohřevu zhruba jen 54 minut. U klasického elektrického zapojení je třeba zmínit hodnotu příkonu, která činí 2 000 W.

Zaujme i velikost objemu, která činí celých 150 litrů, a tak najde uplatnění i ve větších domácnostech. Samozřejmostí je jak indikátor teploty, tak i možnost nastavení hodnoty ohřevu. Díky mísení umí nabídnout až 281 litrů vody ohřáté na 40 stupňů.

Objem 150 litrů, kombinované provedení, rychlá doba ohřevu s výměníkem
Jenom ležatá instalace

Mora EOM 50 PK

Mora EOM 50 PK recenze a test

Elektrický bojler Mora EOM 50 PK nabídne celkový objem 50 litrů. Předností je možnost distribuce teplé vody hned na několik odběrných míst. O dobrou dobu ohřevu se stará hodnota příkonu o velikosti 2 000 W. Dalším kladem je dostatečně velký provozní tlak, který se pohybuje v rozmezí od 6 až po hodnotu 9 barů.

Součástí je bimetalový teploměr, který včas upozorní na správnou teplotu nahřátí. Konstrukce využívá také speciální smalt a hořčíkovou anodu, což je spojeno s vysokou kvalitou a dlouhou životností. Model je určený pro instalaci v rámci svislého provedení.

Tovární nastavení přináší možnost hospodárného ohřevu, a to na teplotu 55 stupňů Celsia. Samozřejmostí je možnost vhodného nastavení teploty v širokém rozsahu. Hmotnost modelu je celkem 21 kilogramů.

Hospodárné nastavení, více odběrných míst, doba nahřátí
Nezjistili jsme

Jak vybrat bojler

Bojler je na rozdíl od průtokového ohřívače řešení, které dokáže vodu nejenom ohřát, ale dokáže ji také udržet teplou. Při výběru je v první řadě třeba ujasnit si, jaké vyžití bude bojler v domácnosti mít a podle toho zvolit jeho celkový objem. Ten nejmenší zásobníkový ohřívač vody může mít objem okolo 5 litrů. Jsou však i řešení, které umí nabídnout i 150 litrů. Dnes standardní modely pro domácnost mají objem v rozmezí 80 – 120 litů.

Typ a způsob ohřevu

Druhým parametrem výběru je volba správného typu. Bojler dnes existuje ve dvou hlavních variantách, které se liší tím, jakým způsobem je voda ohřívána.

Elektrický bojler

První a dnes jednou z nejpoužívanějších možností je elektrický bojler. Jak už napovídá sám název, jedná se o variantu, která k ohřevu využívá elektrickou energii. Ta ohřívá topné těleso, které následně ohřívá vodu v nádrži. Rozhodující faktorem je hlavně příkon, který se pohybuje okolo 2 000 W.

Kombinovaný bojler

Druhým řešením je kombinovaný bojler. Varianta, která také umí ohřívat vodu pomocí elektrické energie. Dále však nabídne i další možnosti ohřevu, jako je třeba využití tepelného výměníku. Stejně tak je vhodný pro napojení k jiným zdrojům teplé vody, kterou dokáže uchovat a v případě potřeby následně přihřát.

Umístění bojleru

Roli při výběru hraje i to, jak a kde bude bojler umístěný. Standardní instalací u většiny modelů je pověšení na zeď, a to v rámci svislého umístění. Jiné modely se označují jako bojler horizontální a na zeď se umísťuje takzvaně na ležato. Propracované varianty bojlerů nabídnou i variabilní umístění, a to jak svislé, tak horizontální. Nejmenší provedení na trhu jsou určené pro instalaci například pod umyvadlo, nebo i pod dřez.

Bezpečnostní funkce

I ty jsou poměrně důležitým ukazatelem, podle kterého správný bojler vybírat. Základem by měl být hlavně pojistný ventil, označovaný též jako zpětná klapka. Mezi další funkci může patřit i ochrana proti přehřátí. V zimě se zase hodí ochrana proti zamrznutí bojleru, což by mohlo způsobit poškození pláště.

Možnosti ohřevu

U každého bojleru na trhu je možné nastavit konkrétní teplotu. Čím větší rozsah a plynulejší nastavení, tím lépe. U těch kvalitních se může rozsah pohybovat od 10 až do 85 stupňů Celsia. Dále nemusí chybět ani Eco funkce, které se starají primárně o hospodárnost ohřevu.

4.4/5 - (27 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.