Sport,

BMX kola: Recenze 7 nejlepších

BMX kolo je s námi již pěknou řádku desítek let, jejich začátek se datuje do začátku 70. let, kdy se s koly tohoto ražení začalo dovádět a soutěžit na terénních tratích. Postupem času se dostalo z terénu také do ulic, kde se s nimi setkáváme dnes a denně. Jsou také nenahraditelnou součástí skateparků, kde se na překážkách a skocích zdokonalují každý den zástupy jezdců.

Jedná se o cyklistický sport, který v sobě kloubí tolik přívlastků, jako snad žádný jiný. Z některých zdrojů se můžeme dozvědět, že je extrémní, každopádně adrenalinový, zábavný, naplňující náročný a hlavně krásný. Na BMX kolu může začít kdokoliv, což jej dělá do velké míry univerzálním. Často se s jízdou a tímto sportem začíná již v dětství, není však výjimkou, že mu propadnou i dospělí. Při výběru BMX kola jsou důležité výška jezdce, jeho hmotnost, zdatnost i účel užívání. Způsobů, jak tento typ kola využít, je totiž celá řada.

V základním dělení je rozdělujeme na Freestyle BMX kolo, Race BMX a Mini BMX. Každý poddruh má svá specifika, bývá vyroben z jiných materiálů, má odlišné rozměry a je vhodný pro jiné disciplíny. V základním dělení disciplín rozlišujeme street jízdu, traily, flatland, park a dirt. Freestylové kolo BMX je základním typem a pokud není jezdec vrcholným profesionálem, zvládne na něm bez problémů všechny zmíněné disciplíny. Dělení je důležité hlavně pro profesionály, kterým jsou zmíněné typy Race a Mini šité přímo na míru.

Při výběru je důležité zvolit správně velikost kol a velikost rámu, neboli délku takzvané top tube. Top tube je délka vrchní tyče a její rozměr se udává v palcích, stejně jako velikost kol. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od jiných typů kol, zde není až tak náročné zvolit správnou velikost kol. Většinou se rozlišují na BMX kola pro dospělé a pro děti, kde je na velikost potřeba dbát více.

Setkat se lze s různými materiály rámu, různými komponentami a dalším osazením, nejčastěji stupačkami. V základu bývá zadní brzda, pegy součástí kola často nebývají. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší BMX kola a jejich recenze.

Nejlepší freestyle bmx kola – TOP 7

V tabulce je výběr 7 nejlepších BMX kol z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelMateriál rámuHmotnostVelikost rámu 
DHS Jumper 2005 2019 recenze a testDHS Jumper 2005 2019Hi-Ten ocel13,75 kg20''
Mongoose Legion L60 2019 recenze a testMongoose Legion L60 2019Hi-Ten ocel12,6 kg20''
GT Slammer 2019 recenze a testGT Slammer 2019Hi-Ten ocel-20''
Galaxy Early Bird 2018 recenze a testGalaxy Early Bird 2018Hi-Ten ocel11,8 kg20''
Mongoose Legion L100 2019 recenze a testMongoose Legion L100 2019CRMO ocel-21''
GT Air 2019 recenze a testGT Air 2019Hi-Ten ocel-20''
Dema BeFly Flip 2019 recenze a testDema BeFly Flip 2019Hi-Ten ocel11,6 kg20,5''

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 DHS Jumper 2005 2019Mongoose Legion L60 2019GT Slammer 2019Galaxy Early Bird 2018Mongoose Legion L100 2019GT Air 2019Dema BeFly Flip 2019
Velikost kol20''20''20''20''20''20''20''
PegyAnoNeNeNeNeNeNe
Převodník30T25T25T14T25T25T25T
Kazeta14T9T9T10T9T9T9T
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 7 BMX kol

DHS Jumper 2005 2019

DHS Jumper 2005 2019 recenze a test

BMX DHS Jumper 2005 2019 je zajímavé freestyle kolo, které potěší svou přijatelně nízkou cenou a zároveň zpracováním, za které by se nestyděly ani mnohem dražší modely. Jak zaznívá v samotném popisu kola, vhodné je do u-rampy, do skateparku a svou roli splní i na terénní trati se skoky a rychlými zatáčkami. V modelovém roce 2019 je k dostání ve třech příjemných barvách a to ve stříbrné, červené a zelené.

Rám je v tomto případě vyroben ze základní Hi-Ten oceli, která má adekvátní pevnost i pružnost zároveň. Kolo je svou velikostí určeno pro dospělé jezdce a dorůstající děti, kola mají standardní velikost 20 palců a stejně tak je na tom i rám. Velmi potěší 4 stupačky, které dodává výrobce spolu s kolem. U většiny jiných modelů je nutné je dokoupit, čímž se zvyšuje i celková pořizovací cena.

Na kole je namontovaná U-Brake Winzip brzda, která je pro odlehčení celé sestavy hliníková. Ze stejného důvodu jsou hliníkové i ráfky Cerurim Single 48H. Vidlice je dostatečně pevná, robustní a stejně jako rám je vyrobena z oceli. Převodník se 30 zuby a zadní kazetová nába se 14 zuby naopak hmotnost zvyšují, celková hmotnost kola je tak lehce vyšších 13,75 kg.

Dobrý poměr cena výkon, součástí kola 4 pegy
Vyšší hmotnost 13,75 kg

Mongoose Legion L60 2019

Mongoose Legion L60 2019 recenze a test

Atraktivní BMX kolo Mongoose Legion L60 pro modelový rok přináší líbivou světle modrý lak, který se bude líbit především jezdcům něžného pohlaví. Model má freestylovou geometrii rámu, která splňuje požadavky pro všestranné použití. S kolem se tak nemusíte bát zavítat do parku, na venkovní trať, nebo na něm prostě jen blbnout na ulici. Velikostně se jedná o standardní plnohodnotný model, který má 20″ rám i 20″ kola.

Ráfky jsou pro dosažení co nejnižší možné hmotnosti hliníkové a jednoplášťové, jejich drátová výplň je samozřejmě z oceli. Pro nejdůležitější část kola, kterou je rám, byla použita pevná ocel s označením Hi-Ten, ze stejné jsou zhotoveny i přední vidlice.

Dobrou zprávou je osazení kola nejpoužívanějším převodníkem a zadní kazetou. Na předku najdeme ozubené kolo s 25 zuby a na zadním kole s 9 zuby. Tato kombinace je nejpopulárnější pro svou dostačující akceleraci a zároveň nízkou hmotnost. Na zadním kole je připravena účinná hliníková U-brake brzda a potěší, že hliníková je i páka brzdy. Celková váha modelu činí 12,6 kilogramů a výrobce bohužel nepřidává pegy, které je nutné případně dokoupit.

Nejpoužívanější převodová soustava 25T/9T, dobrý poměr cena výkon
Pegy nejsou součástí kola

GT Slammer 2019

GT Slammer 2019 recenze a test

Freestyle kolo GT Slammer 2019 zaujme na první pohled svým povedeným designem, který je vyveden kompletně v červené barvě. Červený není pouze rám, ale také pneumatiky, nebo řídítka. Jedná se o klasické Freestyle BMX kolo, které má univerzální charakter a nemusí se bát s ním vyrazit kamkoliv, kde se těchto kolech jezdí. Cizí mu není pouliční ježdění, skatepark, u-rampa, ani trialová trať se skoky a rychlým profilem.

Jako materiál rámu je použita standardní Hi-Ten ocel, která je pro své velmi pevné vlastnosti v tomto segmentu kol poměrně populárním materiálem. Ze stejného je mimo další zhotovena i přední pevná vidlice. Pro snížení váhy kola jsou ráfky vyrobeny z hliníku a hliníková je také zadní brzda, která je standardního typu U-Brake.

Co se týče velikosti, model spadá do kategorie běžných BMX vhodných pro dospělé a větší děti. Velikost kol je 20″ a stejnou velikost má i rám, respektive délka top tube. Pedály GT mají nízký profil a jsou vyrobeny z lehkého, ale pevného plastu, potěší také převodník 25T a kazetová nába 9T, což jsou optimální komponenty ve vztahu k váze i výkonu. Mírné zklamání se dostavuje v nemožnosti dohledat hmotnost a také absence stupaček, které si případně musíte dodatečně dokoupit.

Kvalitní použité komponenty, poutavý design
Výrobce neuvádí celkovou hmotnost kola

Galaxy Early Bird 2018

Galaxy Early Bird 2018 recenze a test

BMX Galaxy Early Bird v modelové řadě 2018 je nabízen v poměrně atraktivní žluté barvě, kterou v parku nepřehlédnete. Jedná se o standardní Freestyle kolo, které má všestranné využití. Díky nízko hmotnosti, která je jen 11,8 kilogramů je jako dělané na provádění triků ať už na ulici, nebo ve skateparku. Nebojí se ani jízdy v u-rampě, nebo skoků v terénu.

Na hliníkových ráfcích jsou obuty kvalitní pláště Kenda, které se vyznačují slušnou přilnavostí a tedy a vyšší bezpečností. Na zadním kole je z výroby namontována brzda, kterou by si začátečníci rozhodně neměli demontovat a právě pro ně, pro začátečníky, je tento model primárně určen. Brzdy Tektro U-Brake mají dostačující brzdný účinek, spolu s brzdovými pákami Power se také dobře dávkují.

Jako materiál pro rám a pevné vidlice posloužila standardně používaná Hi-Ten ocel, která je dostatečně pevná i pro vysoké namáhání, které na kolo při doskocích působí. Kola mají velikost 20 palců a stejného rozměru je i zmíněný rám. Převodník má trochu nestandardních 14 zubů a kazetová nába zubů 10. Také díky tomu však klesla celková hmotnost kola. Výrobce bohužel kolo standardně nevybavuje stupačkami, které jsou pro mnoho triků potřeba.

Oblíbený model, nízká hmotnost 11,8 kilogramů
Součástí kola nejsou pegy

Mongoose Legion L100 2019

Mongoose Legion L100 2019 recenze a test

Dirt kolo Mongoose Legion L100 2019 je pokročilý model, který je určen jak pro začátečníky s velkými ambicemi, tak i pro pokročilé jezdce, kteří chtějí své umění posunout na vyšší úroveň. Právě proto je na tomto Freestyle BMX kole použit extrémně pevný a odolný materiál, který nese označení CRMO ocel. Chromovaná ocel kromě toho, že je vysoce pevná, je také o poznání lehčí, což poznáte při každém vašem triku.

Vzhledem k tomu, z jakého lehkého a pevného materiálu je zhotoven rám, je tento model jako dělaný pro dirt ježdění, tedy pro Freestyle tratě, kde jsou velké skoky s náročnými dopady. Neztratí se však ani ve skateparku, nebo při jízdě a dělání triků na ulicích. Výrobce však k modelu nepřidává praktické pegy, které jsou na flatland, tedy pro triky na rovném prostoru, téměř nutností.

Velikost rámu 21″ rovněž říká, kam je tento model určen. Delší horní trubka top tube dává kolu vyšší stabilitu při rychlé jízdě, částečně ho však omezuje při technicky náročných tricích. Díky většímu rámu je také vhodné pro jezdce s vyšší výškou postavy. Zadní ozubená kazeta má 9 zubů a na předním ozubeném kole najdeme zubů 25, což jsou standardní a nejvíce používané počty.

Chromoly ocel dává rámu extrémní pevnost, odolnost i nižší hmotnost
Bez zjistitelné hmotnosti

GT Air 2019

GT Air 2019 recenze a test

Cenově dostupné BMX kolo GT Air ve svém provedení pro rok 2024 je velmi stylové a zároveň skvěle sestavený model, který posune hranice vašich dovedností zase o kousek dál. Stejně tak je vhodné i pro naprosté začátečníky, kterým nabídne dostatečně tuhý a pevný rám, který vydrží i náročné zacházení.

Povedená geometrie rámu je vhodná pro široké využití a jízdu každý den. S kolem si můžete užít jak na náročné technické trail trati, tak ve skateparku, nebo na ulici. Pro rám i přední pevnou vidlici byla použita kvalitní a pevná standardní Hi-Ten ocel, velikost rámu je 20 palců a dvacetipalcová jsou rovněž i kola. Model je tedy určen pro dospělé jezdce i starší děti. Mladší děti do cca 140 cm výšky by mohli mít s ovládáním kola zbytečně problémy.

Převodník neboli přední ozubené kolo, je typu 25T, má tedy 25 zubů. Kazeta na zadním kole, jinak také nába, má zubů 9 což odpovídá označení 9T. Jedná se o nejpoužívanější kombinaci, která má skvělý poměr výkonu a hmotnosti. Bohužel součástí kola nejsou pegy, které je v případě potřeby dokoupit. Také zamrzí nezjistitelná hmotnost, která se však bude pravděpodobně pohybovat kolem 13 ti kilogramů.

Dobrý poměr cena výkon
Výrobce neuvádí váhu

Dema BeFly Flip 2019

Dema BeFly Flip 2019 recenze a test

BMX kolo Dema BeFly Flip 2019 je dalším horkým adeptem pro všechny začínající i pokročilé freestylové jezdce. Díky nízké hmotnosti je vhodné pro náročné triky, k jízdě v u-rampě, nebo do skateparku. Radost však udělá i při jízdě a blbnutí na ulici. Pro celou řadu triků jsou však potřeba pegy, neboli stupačky na předním a zadním kole, které však výrobce ke kolu nedodává.

Zmíněná nízká váha znamená konkrétně hmotnost jen 11,6 kilogramů, kolu k ní pomáhají hliníkové komponenty, kterými je vybaveno. Samotný rám kola je zhotoven z Hi-Ten oceli, která je osvědčenou volbou v tomto segmentu kol. Ráfky BeFly Monkey Dual Chambers mají velikost 20″ a jsou na nich nasazeny pláště INNOVA Mimosa, které zajišťují dobrou přilnavost i při agresivní jízdě.

BMX je do velké míry univerzální, cílovou skupinou jsou však především dospělí jezdci. Velikost rámu 20,5″ umožňuje pohodlnou jízdu i pro vyšší sportovce a dává kolu lepší předpoklady k jízdě na trailu. Převodník 25T a kazeta 9T je ideální kombinací, která boduje úsporou hmotnosti i skvělými jízdními vlastnosti. Na zadním kole je umístěna BeFly Premium U-brakes brzda, která má dobrý brzdný účinek a zejména začátečníci by si ji pro nižší hmotnost kola rozhodně neměli demontovat.

Nízká hmotnost 11,6 kg, větší velikost rámu 20,5 palců
Pegy nejsou součástí kola

Jak vybrat BMX kolo

Výběr BMX kola nemusí být na rozdíl od jiných typů kol tak složitou anabází, jak by se mohlo na první pohled zdát. Díky tomu, že tato kola nemají přehazovačku, nemají odpruženou vidlici, ani rám, odpadá spoustu proměnných, které do výběru nového kola vstupují.

Zejména pro začínající jezdce není až tak podstatné, jaké první kolo si vyberou. Zohledňovat by měli hlavně svou výšku, váhu, zdatnost a také primární účel používání.

Podstatným parametrem je hmotnost kola, kde platí, že s vyšší cenou klesá. Začáteční a hobby jezdci si bohatě vystačí s kvalitními modely od renomovaných výrobců, profesionálové si stejně, jako i v jiných cyklistických odvětvích, často svá kola skládají z jednotlivých komponentů.

Rozdělení podle typů

Základem vždy byla Freestyle BMX kola, na které postupně navazovaly další odnože. Freestyle BMX je nejuniverzálnější provedení, které se hodí pro všechny disciplíny. Na závodní dráhu jsou jsou určeny race BMX, které mají nízkou hmotnost, skvělou ovladatelnost a často jsou vyrobeny z chromonu, nebo z hliníku. Nejmladším typem jsou Mini BMX, což je taková miniatura dospělého BMX. Určeny jsou pro triky ve skateparku, street ježdění a také k rychlostním závodům. Menší velikost sice mini BMX předurčuje pro děti, nenechte se však zmást, jedná se stále o regulérní typ i pro dospělé.

Materiál rámu

Nejlevnější BMX kola jsou vyráběna z Hi-Ten oceli, což je základní materiál, který se pro rám a vidlici používá. Je to pevný, odolný a robustný materiál, který má i částečnou pružnost a pokud sebe a kolo nevystavujete extrémním překážkám a trikům, splní bohatě vaše potřeby. Kvalitnějším materiálem je CRMO ocel, neboli chromovaná ocel, či chromoly ocel. Tento materiál je extrémně pevný, tuhý a odolný. Najdeme jej u profi BMX modelů, na které je po čas jízdy, zejména v trailu, vyvíjen extrémní tlak. Některé modely, u kterých je potřeba co nejmenší hmotnost, mohou být vyrobeny také z hliníku.

Velikost rámu a kol

Pokud pořizujete freestyle kolo pro dospělého člověka, ideální velikost rámu a kol bude 20″. Toto je také nejuniverzálnější rozměr, na kterém jezdí jak muži, ženy, tak i větší děti. Pro specifické disciplíny může být rám kola větší, často kolem 21 palců, zatímco kola zůstávají dvacetipalcová. Větší rozdíly jsou však v případě, že pořizujete dětské BMX kolo. Zde je dobré respektovat doporučenou velikost rámu a kol k výšce dítěte, kterou určuje samotný výrobce.

Převodník a kazeta

Jsou to ozubená kola, která pomocí řetězu zprostředkovávají přenos síly ze šlapek na zadní kolo. Jelikož BMX kola nemají přehazovačku, udává se v tomto parametru pouze počet zubů. Nejběžnější sestava má 25 zubů na převodníku a 9 zubů na kazetě, která může být také označena jako kazetová nába. Tento poměr 25T/9T má nejlepší poměr pro nízkou hmotnost a zároveň dobré jízdní vlastnosti. Některé modely mají tento poměr jiný, jde zejména o specificky zaměřené modely pro jednu konkrétní disciplínu.

Brzdy a hmotnost

Brzdy jsou zejména pro začátečníky nezbytnou součástí, díky nim se na kole cítí bezpečněji. Podle různých zdrojů navíc přítomnost brzdy na kole urychluje učení i o 55%, což jistě každý ocení. Profesionální jezdci mají tendence brzdu z kola sundávat pro ušetření hmotnosti, jsou to však již pokročilý jezdci, kteří ví, co dělají. Brzda je zpravidla umístěna jen na zadním kole avšak v naprostých začátcích ji můžete mít přidělanou i na kolo přední, někdy je i součástí dodávky kola, byť není třeba přímo nasazena.

Hmotnost hraje při tricích značnou roli a proto je cílem mít bike co nejlehčí. Právě proto si jezdci sundávají vše, co z kola jde. Brzdami začínaje a pegy konče. Nízké hmotnosti přispívají prémiové materiály jako je chromovaná ocel, nebo hliník a také odlehčené komponenty.

Příslušenství a komponenty

Mezi v podstatě jediné příslušenství, které si můžete nasadit přímo na kolo, patří pegy, neboli stupačky. Jsou kovové trubky, které se mohou dát jak na zadní, tak i na přední kolo. Slouží k provádění celé řady triků a jsou důležité hlavně u začátečníků, kterým pomáhají k rychlejšímu rozvoji jejich dovedností.

Komponenty, jakou jsou kliky, řídítka, pedály, zadní a přední nába, nebo představec se dělají v různých kvalitách, kde hraje roli vždy cena. Dražší modely mají zpravidla kvalitnější komponenty, které jsou technicky lépe zpracované, mohou vydržet až mnohonásobně delší dobu i méně šetrné zacházení.

Mějte na paměti, že tento cyklistický sport je do jisté míry extrémní, nebezpečný a plný adrenalinu. Při pilování nových triků se neobejdete bez pádů a často i nějakých těch zranění. Pro jejich minimalizování je dobré být patřičně vybaven chrániči. Před každým usednutím na BMX by měla být samozřejmostí kvalitní přilba, chrániče kolen, holení a loktů. Praktické jsou také cyklistické rukavice a rovněž i pevná obuv.

4.6/5 - (49 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.