Domácnost,

Krby na biolíh (biokrb): Recenze 6 nejlepších

Teplo domova dostává v chladných měsících nový rozměr, pakliže si do svého bytu, nebo domu nainstalujete krbová kamna s opravdovým ohněm a teplem, které ze spalování dřeva přirozeně plyne. Ne všechny domácnosti, zejména ty v bytových domech, jsou však vybaveny komínem, a tak pro ně tato možnost odpadává. Existuje však efektivní alternativa, kterou je biokrb, což je zařízení spalující biolíh.

Bio krb je moderní designové zařízení, které spalováním biolihu poskytuje opravdový plamen a s tím i srovnatelné pocity, jako když se díváte do klasického ohně. Jeho největší výhodou je provoz bez komína, bez spalin, bez sazí či popela. Při použití kvalitního paliva nevzniká ani žádný zápach, či zdraví škodlivé látky, neboť biolíh se při spalování rozkládá na oxid uhličitý a páru, tedy stejné látky, které vydechuje člověk.

Krb na biolíh si může do svého interiéru pořídit opravdu každý, navodit si jím příjemnou atmosféru a částečně si i prohřát místnost. Větší modely dokáží v místnosti zvednout teplotu o jeden až dva stupně. Jsou finančně dostupné a říká se, že jeho provoz je stejně nákladný, jako provoz regulérního krbu na dřevo.

Oproti elektrickému krbu má tedy nespornou výhodu v tom, že tedy nabízí opravdový plamen a nemusí být instalován ke zdroji elektrické energie. Lihový krb může být v provedení volně stojícím, nástěnným, závěsným, nebo jej lze zabudovat na zeď. Rozlišujeme u něj kapacitu biolihu, nebo dobu hoření. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší biokrby a jejich recenze.

Nejlepší krby na biolíh (biokrby) – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších biokrbů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelKapacita biolihuMateriálUmístění 
Tristar DF 6500 recenze a testTristar DF 65000,3 lOcel, skloVolně stojící
Kratki Golf recenze a testKratki Golf0,4 lOcelNástěnný
Tristar DF 6502 recenze a testTristar DF 65020,3 lOcel, skloVolně stojící
Kratki Charlie 2 recenze a testKratki Charlie 21,2 lOcelNástěnný
Kratki Delta 2 recenze a testKratki Delta 21,2 lOcelNástěnný
Kratki Bravo recenze a testKratki Bravo1,2 lOcelNástěnný

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Tristar DF 6500Kratki GolfTristar DF 6502Kratki Charlie 2Kratki Delta 2Kratki Bravo
Rozměry (š,v,h)35x18x14 cm65x37x14 cm34x17x16 cm46x78x21 cm90x40x15 cm90x66x20 cm
Hmotnost1,51 kg5 kg1,9 kg18 kg9 kg24 kg
Doba hoření1 h2-3 h2,5 h3-8 h3-5 h3-5 h
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 biokrbů

Tristar DF 6500

Tristar DF 6500 recenze a test

Volně stojící biokrb Tristar DF 6500 je vhodný jako krásný doplněk do každého interiéru, případně jako dárek pro vaše blízké. Má relativně malé rozměry, a tak je jej možné umístit na relativně libovolné místo (pozor si dejte na okolní hořlavé předměty, nebo ho neumisťujte například pod poličku). Konkrétně se jedná o šířku 35 cm, výšku 18 cm a hloubku 14 centimetrů.

Adekvátně k velikosti je i objemný zásobník na biolíh, který má objem 0,3 litru. Bio krb s touto kapacitou vystačí zhruba na jednu hodinu provozu. O bezpečnost a podtržení designu se stará tvrzené sklo, které je tlusté 3 milimetry. Základna, stejně jako hořák, je vyrobena z nerezové oceli a je černě lakována.

Lihový krb splňuje standard DIN 4734-1:2011 a vzhledem k malým rozměrům od něj nečekejte nějakou závratnou výhřevnost. Biokrby se se svým výkonem pohybují mezi 1 – 5 kW a tento model patří jednoznačně ke spodní hranici. Spotřebitelé uvádí v negativech absenci regulace plamene a krátkou dobu hoření, která však odpovídá velikosti zásobníku na bio-ethanol.

Dobrý poměr cena/výkon, kvalitní zpracování, líbivý design
Absence regulace, krátká doba hoření

Kratki Golf

Kratki Golf recenze a test

Biokrb na stěnu Kratki Golf je menší nástěnný biokrb hodící se do interiéru každého bytu. Zařízení potěší nejen po estetické stránce, ale díky opravdovému plamenu do svého okolí vydává i teplo. Je předurčen k zavěšení na stěnu, případně k zabudování do prostoru ve stěně. Má spíš menší rozměry, díky kterým se hodí například do menších obývacích prostor, například v panelákovém bytě.

Zhotoven je z lakované a broušené oceli, díky čemuž vypadá produkt velice prémiově. Díky své konstrukci nezabírá mnoho místa a konkrétní rozměry jsou na šířku 65 centimetrů, na výšku 37 cm a do hloubky pouze 14 cm. Zásobník na biolíh je patentovaný zajišťuje bezpečný provoz i maximální úsporu biolihu.

Z negativních hodnocení spotřebitelů se ozývá nejčastěji připomínka k relativně úzkému pruhu plamene ve vztahu k celkové konstrukci. Kapacita biolihu je 0,4 litru a vystačí na provoz o délce 2 – 3 hodin. Celková hmotnost je pouze 5 kilogramů, a proto nejen díky ní je montáž na zeď velice snadná a rychlá.

Na menší kapacitu biolihu slušná doba hoření 2-3 hodiny
Relativně úzký pruh plamene

Tristar DF 6502

Tristar DF 6502 recenze a test

Volně stojící biokrb Tristar DF 6502 je díky svému zhotovení ze dvou bezpečnostních skel je velmi stylový, líbivý a stává se středobodem každé obývací místnosti. Díky svému dobrému poměru cena/výkon jej není problém pořídit i jako dárek pro ostatní, nebo jako skvělou kulisu na vlastní stůl, či skříň.

Je možné jej umístit kamkoliv, kde je to bezpečné, tj. do rozumné vzdálenosti od hořlavých předmětů. Rozměry krbu jsou stále ještě kompaktní s velkými bezpečnostními skly, která jsou 5 milimetrů silná. Samotná skla pak mají velikost 34 cm na šířku a 14 cm na výšku. Celková hloubka sestavy činí jen 16 centimetrů.

Hmotnost biokrbu je 1,9 kilogramu a má kapacitu na 0,3 litru biolihu, se kterou podle údajů výrobce dokáže hořet až 2,5 hodiny. Uvnitř zásobníku na palivo se nachází bezpečnostní nehořlavá vata, která v případě převrhnutí zabrání vytečení, a tedy zabrání možnému požáru, jeho provoz je tedy co nejvíce bezpečný. Vzhledem k jednoduchému provedení mu chybí možnost regulovat plamen, potěšující však je přítomnost nástroje na zhašení plamene, jenž je součástí balení.

Vložka z nehořlavé vaty pro případ zvrhnutí, praktická bezpečnostní skla
Absence regulace plamene

Kratki Charlie 2

Kratki Charlie 2 recenze a test

Biokrb na zeď Kratki Charlie 2 je v první řadě velice elegantní zařízení, jenž se nejvíce vyjímá v moderních interiérech. Jeho horizontální provedení nabízí relativně vysoký plamen, který se v konstrukci vyrobené z nerezové oceli náramně vyjímá. Má samozřejmě bezpečnostní zásobník, který má kapacitu 1,2 litru.

Díky hmotnosti 18 kilogramů může být v jedné osobě náročnější montáž na zeď, součástí balení jsou také dvě hmoždinky se šroubem, takže již není potřeba cokoliv dokupovat. Výdrž hoření se udává 3-8 hodin, což je v kategorii spíše nadprůměr. Díky dlouhému hořáku do prostoru dává také poměrně dost tepla, čímž je zážitek z plápolajících plamenů ještě více umocněn.

Bezpečnostní hořák je regulovatelný pomocí rukojeti, kterou je možné také plamen jednoduše udusit a zhasnout. Rozměry jsou poměrně větší, takže bude slušet i interiéru i větší výměře. Konkrétně tedy šířka 46 cm, výška 78 cm a hloubka 21 centimetrů. Kromě možnosti jej pověsit se může do zdi také zabudovat, což vypadá o poznání lépe.

Elegantní vertikální provedení, objem na 1,2 litru paliva
Vyšší hmotnost 18 kg, vyšší pořizovací cena

Kratki Delta 2

Kratki Delta 2 recenze a test

Závěsný biokrb Kratki Delta 2 je oblíbeným modelem, zejména tedy díky svému poměru ceny vůči výkonu. Jedná se o podlouhlé obdélníkové provedení, které je možné dodanými hmoždinkami jednoduše pověsit na zeď, nebo jej do zdi zabudovat. Celková hmotnost činí pouze 9 kilogramů a rozměry jsou 90 cm na šířku, 40 cm na výšku a jen 15 centimetrů do hloubky.

Zhotoven je z kvalitní švédské oceli, která je pokryta práškovou barvou, odolnou vůči teplu, poškrábání a poškození. Zásobník na biolíh má dobrou kapacitu 1,2 litru a s tímto objemem dokáže bio krb hořet po dobu 3 – 5 hodin. Poměrně dobrá je i výhřevnost tohoto modelu, kdy spotřebitelé uvádí zvednutí teploty o 4 stupně celsia v průměrně velkém obývacím pokoji.

Stále je však zařízení určeno zejména k dekoračním účelům a navození pohodové atmosféry než jako hlavní zdroj tepla. Snadné ovládání zajišťuje plnou kontrolu nad spalovacím procesem a součástí balení je také kovový profil v délce celého hořáku, který slouží k uhasnutí ohně a jako ochrana před vniknutím cizí věci do prostoru zásobníku po čas nehoření.

Výborný poměr cena/výkon, slušná výhřevnost, pěkný design
Nenašli jsme

Kratki Bravo

Kratki Bravo recenze a test

Krb do bytu Kratki Bravo působí hned na první pohled velmi majestátně a jistě se stane dominantou každého interiéru. Jeho rozměry jsou poměrně velké, na šířku má 90 centimetrů, na výšku 66 centimetrů a jeho hloubka činí 20 cm. I hmotnost je poměrně velkých 24 kilogramů, a proto pro jeho instalaci jsou vhodné dvě osoby.

Bio krb je možné umístit na zeď, což je snadná a rychlá varianta, nebo jej do zdi zabudovat a obložit jej například dekorativním kamenem. Nádobka na biolíh má kapacitu 1,2 litru a vydrží hořet 3 – 5 hodin. Výrobce uvádí spotřebu přibližně 1 litr na tři hodiny, nicméně záleží, jak moc plamen škrtíte a regulujete.

Rám tohoto modelu je profilovaný a je zhotoven z prvotřídní oceli. Součástí balení je také praktické zhášedlo které je určené jak pro uhašení ohně, tak i jako kryt po čas nepoužívání. Kromě celo černé varianty je možné pořídit také variantu, kdy je horní a spodní část galvanicky pokoven do odstínu mědi. Pokud vám tato kombinace bude ladit se zbytkem interiéru, biokrb ještě více vynikne.

Velké rozměry, pěkné provedení profilovaného ocelového rámu
Vyšší pořizovací cena, hmotnost 24 kg

Jak vybrat biokrb

Jelikož je krb na biolíh defacto imitace krbu, jeho výběr není zas až tak složitý. I přesto se však najdou některé parametry a vlastnosti, které je dobré před zakoupením znát. Před pořízením je také dobré vědět, že palivo, tedy biolíh, svou cenou odpovídá zhruba stejně, jako byste provozovali klasický krb na dřevo. Ve kvalitě biolihu jsou poměrně velké rozdíly, a proto se vyplatí řídit se recenzemi a nešetřit. Nekvalitní biolíh může při hoření vyluzovat nepříjemný zápach a podle svých preferencí se nechá pořídit také aromatizovaný biolíh, který při hoření dodává do interiéru naopak vůni příjemnou.

Kapacita zásobníku na biolíh

Tento údaj nám jednoduše udává, kolik bio lihu je možné do krbu nalít. Menší modely mají kapacitu kolem 0,3-0,5 litru, zatímco větší, zejména nástěnná provedení nabízí objem 1 litr a vyšší. Objem zásobníku do velké míry určuje dobu, po kterou vydrží plameny plápolat, vedle tohoto hlavního parametru ji určují také možnost/nemožnost regulace a velikost plochy hořáku.

Umístění

Bio krby se nejčastěji dělají buďto v menším, volně stojícím provedení, anebo v provedení nástěnném. Zřídka se můžeme setkat také se závěsným biokrbem, kdy výrobek volně visí v prostoru.

Volně stojící provedení mají nespornou výhodu ve flexibilitě – jednou jej můžete mít u sebe v bytě, podruhé na chatě na kuchyňské lince a stále si tak dopřávat pohodové atmosféry, kterou plápolající plameny navozují. V tomto případě je však nutné dbát bezpečnostních pokynů výrobce a neumísťovat biokrb do blízkosti hořlavých látek, nebo pod hořlavé předměty. Typicky se vyvarujte umístění například na parapet, nad kterým může být záclona, nebo na skříň, nad kterou se nachází polička. Vždy pečlivě zvažte, kde jej hodláte zapálit.

Nástěnné provedení má částečně nevýhodu v jeho fixním umístění, na druhou stranu však mohou být poměrně velké a z úst spotřebitelů nejednou zaznívá, že si takovýto biokrb nainstalovali místo televize. Jednoduší montáž obnáší vyvrtání dvou otvorů, natlučení hmoždinek, našroubování šroubů a zavěšení. Pokud si však chcete s montáží vyhrát, mohou se závěsné biokrby zapustit do zdi a obložit dekorativním kamenem, nebo dlaždicemi.

Použité materiály

Základním materiálem, ze kterého bývá konstrukce biokrbu zhotovena je kvalitní nerezová ocel, pokryta práškovou odolnou barvou. Prémiové modely mohou nabízet decentní kombinaci i jiných barev. Biokrb na stůl bývá často opatřen bezpečnostním sklem, které je odolné vůči teplotám i poškození. Jeho tloušťka se pohybuje v řádů milimetrů, nejčastěji od 3 do 5 mm.

Regulace, výkon a doba hoření

Regulace plamene je poměrně důležitá věc, odvíjí se od ní jak spotřeba paliva, tak i výkon, kterého je schopný biokrb dosáhnout. Výkon těchto zařízení se pohybuje od 1 kW do 5 kW, což pro vytápění, nebo pro užití jako hlavního zdroje tepla, rozhodně nestačí. Malé volně stojící modely se pohybují na spodní výkonnostní hranici a zpravidla regulaci výkonu nenabízí. Pokročilejší nástěnné modely oscilují nejčastěji kolem výkonu 3 kW a regulace plamene již u nich bývá.

V podobném duchu je to i s dobou hoření, která je přímo úměrná kapacitě zásobníku na biolíh, velikosti hořáku a intenzitě hoření. Jiný výkon bude mít naplno otevřený hořák a jiný přiškrcený plamen, který však dokáže plápolat až hodiny. Výrobci u svých modelů výkon spíše neuvádí a proto, pokud je to pro vás důležitý parametr, se budete muset ve většině případů prodejců doptat.

Rozměry a hmotnost

Bio krb může mít minimalistické rozměry, může mít však i úhlopříčku přes metr a více. Zatímco provedení na stůl jsou spíše menší a s hmotností maximálně několik kilogramů, velké modely na zeď mohou dosahovat hmotnosti až desítek kg. Toho je si potřeba být vědomí a při montáži na zeď počítat s pomocí druhé osoby. U nástěnných biokrbů je potřeba dbát také na hloubku modelu, zejména tedy, pokud jej chcete umístit do zdi. Vysekávat do cihel otvor hluboký 15 centimetrů bude jistě méně náročnější než vysekávat otvor hluboký 20 centimetrů.

4.2/5 - (24 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.