Sport a outdoor,

Vybíráme běžecký pás – Recenze nejlepších a jak vybrat

Běžecké pásy jsou v dnešní době nejoblíbenějším fitness zařízením pro simulaci běhu, nebo chůze. Je to kvůli inovativním vlastnostem, které zpříjemňují samotný běh jak sportovcům, tak lidem se zdravotním handicapem. Běh je nejpřirozenějším pohybem člověka, kterým na běžeckém trenažéru spálíte mnoho kalorií a uděláte dobře i vašemu zdraví, především srdci. Velkou výhodu mají běhací a chodící pásy v celoročním použití – ať už venku prší, nebo padá sníh, svůj trénink si splníte v naprostém komfortu.

Navodit pocit běhu v přírodě běžecké simulátory zatím neumí, i když k tomu mají některé slušně nakročeno. Větší bezpečnost a zdravější pohyb pro vaše klouby však oproti klasickému běhu mají, proto jsou dnes tolik oblíbené.

Při pořízení běžeckého pásu byste měli znát a zohledňovat několik parametrů a vlastností. Ne všechny běžecké trenažéry jsou stejné a zásadně se mezi sebou mohou lišit. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší běžecké pásy a jejich recenze.

Jaký běžecký pás?

Běžecké pásy se hned na začátku dělí na dva rozdílné typy. Častěji se setkáte s pásy, které pohání elektromotor, používají se pro běhání a pokračující článek se bude věnovat především jim. Druhým typem jsou pásy bezmotorové, které slouží výhradně pro simulaci chůze. Obecně jsou lacinější a méně se s nimi setkáte.

Motorový běžecký pás

Tyto běžecké trenažéry jsou poháněny elektromotorem a slouží zejména pro běhání. Elektromotor má několik parametrů, které ve výsledku ovlivňují celkové vlastnosti běžeckého stroje. Zajímat by vás měl výkon elektromotoru, který se pohybuje v rozmezí 1,5 – 5 HP. Výkon do velké míry ovlivňuje hlučnost trenažéru a platí čím vyšší výkon, tím tišší chod budete mít. Rovněž podle výkonu se odvíjí maximální rychlost, kterou je běhací pás schopen vyvinout, ta se pohybuje v rozmezí u jednotlivých modelů až do 25km/h.

Bezmotorový běžecký pás

Bezmotorové běžecké pásy nejsou vhodné a konstruované na běhání, ač se tak mylně obecně nazývají. Pásu dáváte pohyb vlastními kroky a ten se pod vámi následně odvíjí. Tyto pásy mívají magnetické brzdy, a proto se můžete setkat i s označením „magnetický běžecký/chodící pás“. Magnety dělají pásu odpor, což zapříčiňuje zvýšenou intenzitu pohybu. Chodící plocha s pásem nebývá u těchto typů odpružená, bývá zde ovšem možnost nastavení manuálního sklonu.

Nejlepší běžecké pásy – TOP 5

V tabulce je výběr 5 nejlepších běžeckých pásů z testů a hodnocení pro rok 2019.

VzhledModelTypZákladní výkon motoruMaximální rychlost 
Spokey ArizonaMotorový2,5 HP22 km/h
Master F-15Motorový2 HP16 km/h
Master F-25Motorový2,5 HP22 km/h
Acra 05-GB4600Motorový6 HP22 km/h
inSPORTline LavisterMotorový1,5 HP14 km/h

Porovnání parametrů

 Spokey ArizonaMaster F-15Master F-25Acra 05-GB4600inSPORTline Lavister
OdpruženíAnoAnoAnoAnoAno
Nosnost150 kg120 kg120 kg150 kg120 kg
Šířka pásu45 cm43 cm45 cm46 cm41 cm
Maximální sklon20%16%20%20%3,5%
VíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 5 běžeckých pásů

Spokey Arizona

Spokey Arizona recenze

Běžecký pás Spokey Arizona je sportovní trenažér, který připouští minimum kompromisů. Pokud chcete bezpečný stroj s posledními technickými vychytávkami, Spokey Arizona vám je nabízí. Základem je dostatečně silný elektromotor o výkonu 2,5 HP, který dokáže vyvinout rychlost pásu až 22 km/h.

Samozřejmostí je odpružená běžecká plocha a šířka běžeckého pásu dosahuje hodnoty 45 cm, což je na hraně profesionálních zařízení. S tímto běžeckým pásem se vám tedy nestane, že byste šlápli vedle a pokud náhodou přeci jen, o vaše zdraví se nemusíte bát, díky bezpečnostnímu klíči, který při problému včas pás zastaví.

Spokey Arizona se nechá jednoduše složit do vertikálního stavu a díky integrovaným kolečkům je s ním manipulace hračka. Regulace sklonu běžecké plochy je po 1% až do maximálního sklonu 20%. Ovládá se pomocí panelu s velkým 7 palcovým displejem a vybrat si můžete z 25 přednastavených běžeckých programů. Třešničkou na dortu tohoto skvěle vybaveného modelu jsou držáky na pití, vstup pro vaše hudební zařízení a integrované reproduktory pro poslech vaší oblíbené hudby.

Nejmodernější vybavení, nosnost až 150kg

Absence snímače tepu v rukojetích

Master F-15

Master F-15 recenze

Do svého moderního bytu, nebo domácí tělocvičny se nemusíte bát vybrat ani běžecký pás Master F-15. Nabízí veškerý komfort, který byste u domácího trenažéru čekali:

Možnosti připojení MP3 přehrávače či mobilního telefonu a přehrávání hudby z integrovaných reproduktorů, elektronicky nastavitelný sklon, snímače tepové frekvence či 15 přednastavených běžeckých programů.

Předností jsou také tlačítka v rukojetích zařízení, kterými rychle navolíte nejdůležitější parametry při běhu. O pohyb pásu se stará silný 2 HP elektromotor se Super Silent prvky pro tichý chod běžeckého pásu. Maximální zatížení běžeckého trenažéru je 120 kg, šířka běžeckého pásu činí 43 cm a sklon lze nastavit až na 16%.

Integrovaná tlačítka a měřič tepu v rukojetích

Nevhodně umístěn držák lahve, nižší maximální rychlost 16 km/h

Master F-25

Master F-25 recenze

Další zástupce moderního plnohodnotně vybaveného domácího běžeckého pásu je Master F-25. Oproti svému bratříčkovi z nižší modelové řady nabízí silnější elektromotor s výkonem 2,5 HP a vyšší maximální rychlostí, která činí až 22 km/h. Elektromotor a celý trenažér si však zachovává stejně nízkou hladinu hlučnosti a proto je vhodný také do panelových bytů.

Bodově odpružené běžecká plocha zajistí skvělé tlumení došlapů při běhu a pro zvýšení zátěže lze u tohoto běžeckého modelu nastavit sklon až na 20%.

Samozřejmostí je součást bezpečnostního klíče, reproduktorů a možnost připojení hudebního zařízení, snímače tepu či integrované ovládání do rukojetí. Na pásu širokém 45 vás nebude v pohybu nikdy nic omezovat a vy si budete jen nerušeně užívat běh.

Vyšší výkon elektromotoru, vysoká maximální rychlost pásu

Maximální zatížení pouze 120 kg

Acra 05-GB4600

Acra GB4600 recenze

Běžecký pás Acra GB4600 nezklame žádného nadšeného sportovce stejně tak jako příležitostného běžce nebo osobu v rekonvalescenci s požadavkem na zdravotní chůzi. Srdcem tohoto trenažéru je výkonný 3 – 6 HP elektromotor a běžecká plocha široká 46 cm s elektronicky regulovaným sklonem až 20%.

Disponuje počítačem a displejem, který měří hned několik výkonnostních parametrů. Kromě očekávaných jako je rychlost běhu nebo uběhnutou vzdálenost, rovněž množství spáleného tuku (body fat) nebo tepovou frekvenci. Na výběr je také 99 programů s rozličnou intenzitou běhu a úpravou náklonu, takže není problém trénink přizpůsobit přesně na míru.

Odpružení pásu je řešeno na 8 místech, což snižuje zátěž na dolní končetiny a páteř. Ti, kdo bydlí v bytě, ocení ještě tlumící vložky, které jsou mezi běhací plochou a rámem pásu, díky čemuž jsou nárazy tlumeny a tím snížen hluk. Praktickou výhodou je také sklopitelná běžecká plocha mezi rukojeti, takže při skladování nezabere tolik místa.

Nosnost a výkon elektromotoru, tlumící vložky

Absence zesilovače hudby

inSPORTline Lavister

inSPORTline Lavister recenze

Tichý běžecký pás inSPORTline Lavister je ideální volbou pro nenáročné a občasné běžce. Stabilní a robustní konstrukce se skládá z odpruženého běžeckého pásu, který má délku 130 cm a šíři 41 cm. Celková hmotnost je poměrně nízká, 49 kilogramů a maximální zatížení činí 120 Kg. Odpružení je řešeno systémem Silent Block a maximální sklon běžecké plochy je 3,5%.

Sklon se nastavuje manuálně, dále běžecký trenažér inSPORTline nabídne až 13 programů z niž 12 je přednastavených. Výkon motoru je poměrně základní – 1,5 HP, ale i tak má slušnou maximální rychlost 14 km/h. Rozsah je nastavitelný již od rychlosti 1 km/h a proto je trenažér možné používat i jako chodící pás.

V rukojetích jsou umístěné snímače tepové frekvence a na konstrukci najdeme také držák na lahev. Potěší také stojan na tablet, nebo praktická transportní kolečka. Audio výbava se skládá z výkonných reproduktorů a možnosti připojit si vlastní přehrávač pomocí 3,5 mm Jack konektoru. Z recenzí spotřebitelů zaznívá nepraktické umístění STOP tlačítka, které se během běhu snadno omylem aktivuje.

Kompaktní skládací konstrukce, stojan na tablet, 13 programů

Neprakticky umístěné STOP tlačítko

Jak vybrat běžecký pás

Běžecká plocha – alfa omega běhacích pásů

Pokud existují parametry, které byste neměli opomenout při výběru běžeckého pásu, jsou to právě ty spojené s běžeckou plochou. Rozlišujeme u ní čtyři základní parametry, které si níže vysvětlíme a ke kterým je vytvořená i tabulka recenzovaných běžeckých pásů.

Odpružení běžecké plochy

Odpružení běžecké plochy popřípadě i celého rámu trenažéru vybírejte v závislosti na tom, jak dlouho budete na trenažéru běhat a jak často jej budete používat. Čím kvalitnější odpružení bude váš stroj mít, tím méně budou zatěžovány vaše klouby a méně se budou přenášet vibrace a hluk do okolí.

Žádné odpružení mají pásy pro chůzi, nepokoušejte se tedy na těchto zařízeních běhat, nejenom, že by vás po chvíli bolely nohy, ale značně se i snižuje životnost zařízení. Prvním stupněm odpružení jsou gumové podložky pod běžící plochou. Odpružení se týká pouze pásu, zbytek trenažéru odpružen není.

Pokročilým odpružením a doporučeným pro častější provoz jsou gumové bloky jak pod běžící plochou, tak pod celým rámem. Při tomto systému odpružení se již nedá srovnat klasický běh a běh pásu – na pásu si násobně méně zatěžujete klouby.

Posledním typem, se kterým se můžete setkat, je unikátní zdravotní odpružení. Tyto běžecké pásy se používají v rehabilitačních zařízeních, případně jsou vhodné pro osoby se specifickými zdravotními hendikepy, nebo vysokou nadváhou.

Šířka běžeckého pásu

Nevíte jakou šířku běžeckého pásu zvolit? Existují tři kategorie šířek, které se liší ve využití, pro jaký pohyb si pás pořizujete. Pásy pro chůzi jsou ty nejužší pásy, které v nabídce najdete. Jejich šířka se udává do 35 centimetrů a pro běžnou chůzi jsou naprosto dostatečné.

Standardní běžecké pásy mají šířku pásu zhruba od 40 cm do 45 cm a pro domácí, nebo kondiční běhání jsou naprosto dostačující. V nabídce najdeme také pásy s šířkou 45 cm a více, tyto běžecké trenažéry se již mohou považovat za profesionální zařízení. Poskytují vysoký komfort a velkou svobodu pohybu. Nemusíte koukat pod nohy a můžete u běhání sledovat televizi, koukat z okna nebo si připojit k zařízení tablet a proběhnout se zajímavou cestou kdekoliv po světě.

Sklon a nosnost běžeckého pásu

Sklon běžeckého pásu simuluje běh do kopce, a jestli jste někdy běželi do kopce pak víte, že je to daleko náročnější. Sklonem si tedy zvyšujeme náročnost a běžné běžecké pásy se nechají naklonit v rozmezí 0% až 20%. Pozornost také věnujte systému, kterým se sklon nastavuje. U levnějších provedení se setkáte s manuálním systémem, u vyspělejších běžeckých trenažérů se již sklon nastavuje elektricky.

Nosnost běžeckého pásu nepřehlížejte, při větším zatížení než na které je pás stavěn, se mnohem rychleji opotřebuje.  V zásadě vybírejte zařízení s takovou nosností, aby byla alespoň o 20% větší, než je váha nejtěžšího člověka, který bude na běžeckém pásu běhat. Pokud bude váha nejtěžšího člověka 100 kilogramů, vybírejte pásy s nosností 120kg a více.

Vlastnosti a funkce

Skladnost

Pořizujete si běžící pás do bytu či paneláku, nebo zkrátka jen nechcete, aby vám doma zabíral zbytečně místo? Pak se zaměřte na jeho možnosti ve skladnosti. Většině běhacích pásů se nechá sklopit běžecká plocha a některým i madla včetně ovládacího pultu. Trenažéry mívají také transportní kolečka. Takto složený pás vám u zdi nebo v rohu nezabere téměř žádné místo.

Ovládání

Základní modely mají tlačítkové rozhraní na zvýšení rychlosti pásu a snížení rychlosti pásu. Pokud má trenažér elektronicky regulovaný sklon běžecké plochy, budete mít k dispozici také tlačítka pro jeho ovládání. Součástí bývá displej, případně jiná indikace navolených hodnot.

Pokrokovější běžecký pás v sobě obsahuje malý počítač a případně display, se kterým jsou možnosti o poznání zajímavější. Kromě základního nastavení parametrů popsaných výše můžete využít již přednastavené běžecké programy, které sami v průběhu běhu mění rychlost pásu a sklon běžecké plochy. Pokud je trenažér vybaven v madlech čidly, případně si propojíte pás se senzorem tepové frekvence umístěného na vašem těle, dokáže takovýto pás regulovat rychlost a sklon podle vašeho srdečního tepu.

Funkce a doplňky

U většiny dnes dostupných běžeckých pásů jsou držadla, kterých se můžete při chůzi nebo běhu držet. Jak bylo zmíněno výše, v držadlech mohou být umístěny také senzory tepové frekvence. Na držadlech můžete také najít držák na sportovní lahev, telefon či tablet.

Bezpečnost na prvním místě

Bezpečnostní klíč je připevněný k vašemu tělu a připojený do těla běžeckého pásu. V případě, že se vzdálíte přes stanovenou mez jistícího lanka a dojde k vytržení bezpečnostního klíče, běžecký pás se ihned zastaví. Je to tedy bezpečností pojistka pro případ, že zavrávoráte, nebo dojde k jinak nebezpečnému pohybu.

Zábava a multimédia

Pro větší zážitek z běhání mají vyspělé běžecké pásy zabudované reproduktory pro poslech hudby, nebo obrazovky pro sledování filmů, videí a tematických programů. K některým si také můžete připojit kabelem, nebo bezdrátově, svůj mobilní telefon, mp3 přehrávač či tablet a poslouchat tak svou oblíbenou hudbu či sledovat filmy přímo z vašeho zařízení.

Vybíráme běžecký pás – Recenze nejlepších a jak vybrat
4.9 (97.78%) 9 votes