Sport,

Jak vybrat nejlepší běžecký pás + Recenze

Běžecké pásy jsou v dnešní době nejoblíbenějším fitness zařízením pro simulaci běhu, nebo chůze. Je to kvůli inovativním vlastnostem, které zpříjemňují samotný běh jak sportovcům, tak lidem se zdravotním handicapem. Běh je nejpřirozenějším pohybem člověka, kterým na běžeckém trenažéru spálíte mnoho kalorií a uděláte dobře i vašemu zdraví, především srdci. Velkou výhodu mají běhací a chodící pásy v celoročním použití – ať už venku prší, nebo padá sníh, svůj trénink si splníte v naprostém komfortu.

Navodit pocit běhu v přírodě běžecké simulátory zatím neumí, i když k tomu mají některé slušně nakročeno. Větší bezpečnost a zdravější pohyb pro vaše klouby však oproti klasickému běhu mají, proto jsou dnes tolik oblíbené.

Při pořízení běžeckého pásu byste měli znát a zohledňovat několik parametrů a vlastností. Ne všechny běžecké trenažéry jsou stejné a zásadně se mezi sebou mohou lišit. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší běžecké pásy a jejich recenze.

Jaký běžecký pás do bytu?

Běžecký pás do bytu by měl být tichý, což je otázka konstrukce trenažéru, ale také přítomnosti podložky pod pás k tlumení otřesů při běhání. V paneláku je hlučnost obzvlášť problematická. Pokud máte málo místa, hledejte skládací pás. Domácí běžecké pásy se také dělí na dva rozdílné typy. Elektrický pás na běhání je standard. Druhým typem jsou pásy bezmotorové, které slouží výhradně pro simulaci chůze. Chodící pás je vhodný pro seniory, k rekonvalescenci, a někteří jej používají i k pracovnímu stolu na místo pouhého stání.

Motorový běžecký pás

Tyto běžecké trenažéry jsou poháněny elektromotorem a slouží zejména pro běhání. Elektromotor má několik parametrů, které ve výsledku ovlivňují celkové vlastnosti běžeckého stroje. Zajímat by vás měl výkon elektromotoru, který se pohybuje v rozmezí 1,5 – 5 HP. Výkon do velké míry ovlivňuje hlučnost trenažéru a platí čím vyšší výkon, tím tišší chod budete mít. Rovněž podle výkonu se odvíjí maximální rychlost, kterou je běhací pás schopen vyvinout, ta se pohybuje v rozmezí u jednotlivých modelů až do 25km/h.

Bezmotorový běžecký pás

Bezmotorové běžecké pásy nejsou vhodné a konstruované na běhání, ač se tak mylně obecně nazývají. Pásu dáváte pohyb vlastními kroky a ten se pod vámi následně odvíjí. Tyto pásy mívají magnetické brzdy, a proto se můžete setkat i s označením „magnetický běžecký/chodící pás“. Magnety dělají pásu odpor, což zapříčiňuje zvýšenou intenzitu pohybu. Chodící plocha s pásem nebývá u těchto typů odpružená, bývá zde ovšem možnost nastavení manuálního sklonu.

Nejlepší běžecké pásy – TOP 7

V tabulce je výběr 7 nejlepších běžeckých pásů z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelTypZákladní výkon motoruMaximální rychlost 
Hop-Sport HS-3500LB Runair recenze a testHop-Sport HS-3500LB RunairMotorový4 HP20 km/h
inSPORTline Excel Run recenze a testinSPORTline Excel RunBezmotorový--
Sportago Orion recenze a testSportago OrionMotorový5 HP18 km/h
inSPORTline Gilavar recenze a testinSPORTline GilavarMotorový3,5 HP22 km/h
Acra 05-GB4600 recenze a testAcra 05-GB4600Motorový6 HP22 km/h
inSPORTline Lavister recenze a testinSPORTline LavisterMotorový1,5 HP14 km/h
HouseFit SPIRO 20 iRun recenze a testHouseFit SPIRO 20 iRunMotorový4,5 HP16 km/h

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Hop-Sport HS-3500LB RunairinSPORTline Excel RunSportago OrioninSPORTline GilavarAcra 05-GB4600inSPORTline LavisterHouseFit SPIRO 20 iRun
OdpruženíAnoNeAnoAnoAnoAnoAno
Nosnost150 kg100 kg120 kg150 kg150 kg120 kg135 kg
Šířka pásu51 cm35 cm50 cm53 cm46 cm41 cm46 cm
Maximální sklon15%12,3%15%7%20%3,5%15%
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 7 běžeckých pásů

Hop-Sport HS-3500LB Runair

Hop-Sport HS-3500LB Runair recenze a test

Běžecký pás Hop-Sport HS-3500LB Runair má velmi dobrý poměr ceny a kvality, podle zkušeností spotřebitelů má tichý a výkonný motor, který nabízí výkon 4 HP. Rychlost pásu je nastavitelná v rozmezí 1 až 20 km/h a rozměry běžecké plochy jsou 140 cm na délku a 51 cm na šířku. Velmi pohodlně se tak na něm bude běhat i zkušeným běžcům, stejně tak jako chodit začátečníkům.

Velmi dobré parametry jsou i dále, trenažér má nastavitelný sklon plochy až 15 % a jeho nosnost je výborných 150 kg, což odkazuje na dobrou robustnost. Samozřejmostí je také odpružení běžeckého pásu, v tomto případě čtyřmi tlumiči na obou stranách. Přispívá to nejen k většímu pohodlí a bezpečí, ale i k menší hlučnosti při dopadu.

Disponuje velkým ovládacím panelem s displeji, kde nechybí USB vstup pro nabíjení elektroniky, audio konektor nebo dvě odkládací plochy pro sportovní lahve. Počítač umí také spárování s telefonem/tabletem skrze Bluetooth, díky čemuž lze využít oblíbenou tréninkovou aplikaci FitShow. Umožňuje použití telemetrického pásu, má skládací konstrukci i systém automatického promazávání pásu.

Poměr cena/výkon, tichý a výkonný motor, sklon běžecké plochy až 15 %
Podporuje pouze jednu tréninkovou aplikaci

inSPORTline Excel Run

inSPORTline Excel Run recenze a test

Bezmotorový běžecký pás inSPORTline Excel Run podle uživatelských recenzí není tím nejlepším trenažérem na běh, to mu ovšem nic neubírá na jeho kvalitě. Vhodnější je spíš jako chodící pás, neboť pás nemá při pohybu velkou setrvačnost a má tendence se rychleji zastavovat, proto na něm není běh tolik pohodlný, jako v případě motorových provedení.

Uživatelé však, kteří si jej pořídili, jej v drtivé většině chválí. Nejvíce atraktivní je na něm poměr cena/výkon a jeho velmi dobrá skladnost, hodí se tak i do malých bytů. Vybaven je magnetickým brzdným systémem, který má 8 úrovní nastavení zátěže, a zátěžové kolo se poté pyšní hmotností 3,7 kilogramů.

Jeho přípustné zatížení je 100 kilogramů a osazen je také párem pohyblivých madel, která přidávají trenažéru možnost severské chůze, při které se spálí až o 40% více kalorií, než při běžné chůzi. Je také samozřejmě výškově nastavitelný ve 2 úrovních, kdy maximální sklon činí 12,3%. Obsahuje dále počítač zobrazující základní hodnoty a rozměry běžecké plochy jsou 110 x 35 centimetrů, kterými zcela odpovídá jeho určení a pořizovací ceně.

Atraktivní cena, kvalitní zpracování, výborná skladnost
Madla nelze výškově nastavit, vhodný převážně na rychlou chůzi

Sportago Orion

Sportago Orion recenze a test

Sportago Orion je kvalitní běžecký pás do bytu či paneláku, pro začátečníky i zkušené běžce. Právě zde totiž oceníte minimalistický design, možnost sklápění pro úsporu místa spolu s transportními kolečky, nebo dokonalý systém odpružení běžecké plochy se šesti tlumícími prvky. Podle zkušeností uživatelů je pás tichý a stabilní, což v této dostupnější cenové kategorii nebývá pravidlem. I tak si nezapomeňte přikoupit tlumící podložku pod pás, kterou výrobce k produktu nabízí.

Široká běžecká plocha s rozměry 142 x 50 cm umožňuje pohodlný běh i vyšším osobám. Pokud máte ale obzvláště vysokou postavu, doporučujeme model Gemini, který má ještě širší pás (55 cm). Motor má vysoký výkon 5 HP s možností nastavit rychlost od 1 do 18 km/h, takže je vhodný i pro chůzi. Sklon si nastavujete elektronicky v 16 úrovních až do 15%. Oproti jiným srovnatelným pásům má ale nižší nosnost 120 kg.

Ve výbavě trenažéru již najdete hrudní pás Polar T34, případně se dají využít snímače umístěné na madlech. Lze jej také propojit přes Bluetooth k aplikaci Kinomap a AnyRun a při tom zařízení nabíjet přes USB. Výhodou je rovněž funkce pauza, nikoliv jen start a stop, a prostornější řešení držáků a odkládacího prostoru. Sportago je navíc česká firma s nabídkou přesně zacílených modelů podle způsobu použití, přičemž nabízejí odbornou montáž i prodlouženou záruku.

Tichý chod, široká plocha, skladný a robustní, tréninkové aplikace
Nižší nosnost oproti jiným modelům

inSPORTline Gilavar

inSPORTline Gilavar recenze a test

Běžecký pás inSPORTline Gilavar je moderní, plnohodnotně vybavený domácího běžecký pás, který uspokojí i náročné spotřebitele a zároveň potěší v rámci kategorie výborný poměr ceny a výkonu. Jedná se o velmi oblíbený model, který má kvalitní odpružení běžecké plochy, nabízející poměrně královský prostor 140 x 53 centimetrů.

O tom, že se jedná o pokročilý model, jasně informuje již jeho výkonnější elektromotor, který má sílu 3,5 HP. Díky tomu dokáže vyvinout rychlost 1 – 22 kilometrů za hodinu, což je velice dobrá hodnota. Jeho robustní zpracování dokládá také skvělá nosnost, která činí 150 kilogramů. Vybaven je 99 přednastavenými programy, ze kterých si jistě vybere naprosto každý.

Dle popisu výrobku by měl být při provozu tichý a uživatelé to potvrzují. Je samozřejmě skladný a jeho rozložení probíhá automaticky, což je uživatelsky velmi přívětivé. Nechybí mu samozřejmě zabudované reproduktory a příjemně překvapí i zabudovaný ventilátor. Zaujme měření tepové frekvence v rukojetích, nebo pomocí dodaného hrudního pásu a dále na tepovou frekvenci navazující HRC program. Pro někoho by mohlo být problémem pouze ovládání v angličtině a často zaznívá výtka k nemožnosti během běhu pozastavit nastavený program.

Vysoká rychlost pásu, výborný poměr cena/výkon, silný elektromotor, nízká hlučnost, 99 programů
Chybí možnost pauzy během tréninku, ovládání v angličtině

Acra 05-GB4600

Acra 05-GB4600 recenze a test

Běžecký pás Acra GB4600 nezklame žádného nadšeného sportovce stejně tak jako příležitostného běžce nebo osobu v rekonvalescenci s požadavkem na zdravotní chůzi. Srdcem tohoto trenažéru je výkonný 3 – 6 HP elektromotor a běžecká plocha široká 46 cm s elektronicky regulovaným sklonem až 20%.

Disponuje počítačem a displejem, který měří hned několik výkonnostních parametrů. Kromě očekávaných jako je rychlost běhu nebo uběhnutou vzdálenost, rovněž množství spáleného tuku (body fat) nebo tepovou frekvenci. Na výběr je také 99 programů s rozličnou intenzitou běhu a úpravou náklonu, takže není problém trénink přizpůsobit přesně na míru.

Odpružení pásu je řešeno na 8 místech, což snižuje zátěž na dolní končetiny a páteř. Ti, kdo bydlí v bytě, ocení ještě tlumící vložky, které jsou mezi běhací plochou a rámem pásu, díky čemuž jsou nárazy tlumeny a tím snížen hluk. Praktickou výhodou je také sklopitelná běžecká plocha mezi rukojeti, takže při skladování nezabere tolik místa.

Nosnost a výkon elektromotoru, tlumící vložky
Absence zesilovače hudby

inSPORTline Lavister

inSPORTline Lavister recenze a test

Tichý běžecký pás inSPORTline Lavister je ideální volbou pro nenáročné a občasné běžce. Stabilní a robustní konstrukce se skládá z odpruženého běžeckého pásu, který má délku 130 cm a šíři 41 cm. Celková hmotnost je poměrně nízká, 49 kilogramů a maximální zatížení činí 120 Kg. Odpružení je řešeno systémem Silent Block a maximální sklon běžecké plochy je 3,5%.

Sklon se nastavuje manuálně, dále běžecký trenažér inSPORTline nabídne až 13 programů z niž 12 je přednastavených. Výkon motoru je poměrně základní – 1,5 HP, ale i tak má slušnou maximální rychlost 14 km/h. Rozsah je nastavitelný již od rychlosti 1 km/h a proto je trenažér možné používat i jako chodící pás.

V rukojetích jsou umístěné snímače tepové frekvence a na konstrukci najdeme také držák na lahev. Potěší také stojan na tablet, nebo praktická transportní kolečka. Audio výbava se skládá z výkonných reproduktorů a možnosti připojit si vlastní přehrávač pomocí 3,5 mm Jack konektoru. Z recenzí spotřebitelů zaznívá nepraktické umístění STOP tlačítka, které se během běhu snadno omylem aktivuje.

Kompaktní skládací konstrukce, stojan na tablet, 13 programů
Neprakticky umístěné STOP tlačítko

HouseFit SPIRO 20 iRun

HouseFit SPIRO 20 iRun recenze a test

Běžecký pás HouseFit SPIRO 20 iRun je mezi spotřebiteli velice oblíbený a v recenzích jej až na detaily hodnotí velmi pozitivně. Nejčastější výtka směřuje k vestavěnému větráku, který má běžce při běhu příjemně osvěžovat. Nemá bohužel nastavitelný směr vzduchu, což je problém zejména pro menší osoby.

Ze zkušeností naopak chválí velmi dobré technické provedení a připomínají rozšířenou záruku na celý stroj 3 roky, na rám pak 5 let. Má tichý chod, motor o maximálním výkonu 4,5 HP a běžecký pás dokáže fungovat až do rychlosti 16 km/h. Běžecká plocha má délku 135 cm se šířkou 46 centimetrů a je odpružena gumovými silentbloky, které přispívají k šetrnosti kloubů a zad.

Trenažér má skládatelnou konstrukci pro úsporu místa, 12 přednastavených programů a 2 HRC programy, které automaticky regulují rychlost pásu s ohledem na tepovou frekvenci. Má dlaňové snímače tepové frekvence a podporuje také hrudní pásy pracující na frekvenci 5 kHz. Disponuje rovněž Bluetooth konektivitou, která je využita pro propojení s tréninkovou aplikací iConsole+.

Nízká hlučnost, tréninková aplikace iConsole+, velmi dobré technické zpracování s rozšířenou zárukou
Nelze nastavit směr foukání větráku

Nejprodávanější běžecké pásy

Nejprodávanější běžecké pásy na trhu jsou ty od značek: HouseFit, Insportline, Hop-Sport. Nabízejí vyvážený poměr cena/výkon a širokou škálu modelů, ze kterých si vybere jak začátečník, tak pokročilý běžec. Pokud hledáte inovativní funkce, vybírejte běžecké pásy NordicTrack, Flow Fitness či Xebex, které hodnotí jako top nejeden odborný test běžeckých pásů. Levné běžecké pásy pak prodává Decathlon pod značkou Domyos. Dříve kvalitní běhací pásy Kettler dnes najdete hlavně v bazaru.

Jak vybrat běžecký pás

Běžecká plocha – alfa omega běhacích pásů

Pokud existují parametry, které byste neměli opomenout při výběru běžeckého pásu, jsou to právě ty spojené s běžeckou plochou. Rozlišujeme u ní čtyři základní parametry, které si níže vysvětlíme a ke kterým je vytvořená i tabulka recenzovaných běžeckých pásů.

Odpružení běžecké plochy

Odpružení běžecké plochy popřípadě i celého rámu trenažéru vybírejte v závislosti na tom, jak dlouho budete na trenažéru běhat a jak často jej budete používat. Čím kvalitnější odpružení bude váš stroj mít, tím méně budou zatěžovány vaše klouby a méně se budou přenášet vibrace a hluk do okolí.

Žádné odpružení mají pásy pro chůzi, nepokoušejte se tedy na těchto zařízeních běhat, nejenom, že by vás po chvíli bolely nohy, ale značně se i snižuje životnost zařízení. Prvním stupněm odpružení jsou gumové podložky pod běžící plochou. Odpružení se týká pouze pásu, zbytek trenažéru odpružen není.

Pokročilým odpružením a doporučeným pro častější provoz jsou gumové bloky jak pod běžící plochou, tak pod celým rámem. Při tomto systému odpružení se již nedá srovnat klasický běh a běh pásu – na pásu si násobně méně zatěžujete klouby.

Posledním typem, se kterým se můžete setkat, je unikátní zdravotní odpružení. Tyto běžecké pásy se používají v rehabilitačních zařízeních, případně jsou vhodné pro osoby se specifickými zdravotními hendikepy, nebo vysokou nadváhou.

Šířka běžeckého pásu

Nevíte jakou šířku běžeckého pásu zvolit? Existují tři kategorie šířek, které se liší ve využití, pro jaký pohyb si pás pořizujete. Pásy pro chůzi jsou ty nejužší pásy, které v nabídce najdete. Jejich šířka se udává do 35 centimetrů a pro běžnou chůzi jsou naprosto dostatečné.

Standardní běžecké pásy mají šířku pásu zhruba od 40 cm do 45 cm a pro domácí, nebo kondiční běhání jsou naprosto dostačující. V nabídce najdeme také pásy s šířkou 45 cm a více, tyto běžecké trenažéry se již mohou považovat za profesionální zařízení. Poskytují vysoký komfort a velkou svobodu pohybu. Nemusíte koukat pod nohy a můžete u běhání sledovat televizi, koukat z okna nebo si připojit k zařízení tablet a proběhnout se zajímavou cestou kdekoliv po světě.

Sklon a nosnost běžeckého pásu

Sklon běžeckého pásu simuluje běh do kopce, a jestli jste někdy běželi do kopce pak víte, že je to daleko náročnější. Sklonem si tedy zvyšujeme náročnost a běžné běžecké pásy se nechají naklonit v rozmezí 0% až 20%. Pozornost také věnujte systému, kterým se sklon nastavuje. U levnějších provedení se setkáte s manuálním systémem, u vyspělejších běžeckých trenažérů se již sklon nastavuje elektricky.

Nosnost běžeckého pásu nepřehlížejte, při větším zatížení než na které je pás stavěn, se mnohem rychleji opotřebuje.  V zásadě vybírejte zařízení s takovou nosností, aby byla alespoň o 20% větší, než je váha nejtěžšího člověka, který bude na běžeckém pásu běhat. Pokud bude váha nejtěžšího člověka 100 kilogramů, vybírejte pásy s nosností 120kg a více.

Vlastnosti a funkce

Skladnost

Pořizujete si běžící pás do bytu či paneláku, nebo zkrátka jen nechcete, aby vám doma zabíral zbytečně místo? Pak se zaměřte na jeho možnosti ve skladnosti. Většině běhacích pásů se nechá sklopit běžecká plocha a některým i madla včetně ovládacího pultu. Trenažéry mívají také transportní kolečka. Takto složený pás vám u zdi nebo v rohu nezabere téměř žádné místo.

Ovládání

Základní modely mají tlačítkové rozhraní na zvýšení rychlosti pásu a snížení rychlosti pásu. Pokud má trenažér elektronicky regulovaný sklon běžecké plochy, budete mít k dispozici také tlačítka pro jeho ovládání. Součástí bývá displej, případně jiná indikace navolených hodnot.

Pokrokovější běžecký pás v sobě obsahuje malý počítač a případně display, se kterým jsou možnosti o poznání zajímavější. Kromě základního nastavení parametrů popsaných výše můžete využít již přednastavené běžecké programy, které sami v průběhu běhu mění rychlost pásu a sklon běžecké plochy. Pokud je trenažér vybaven v madlech čidly, případně si propojíte pás se senzorem tepové frekvence umístěného na vašem těle, dokáže takovýto pás regulovat rychlost a sklon podle vašeho srdečního tepu.

Funkce a doplňky

U většiny dnes dostupných běžeckých pásů jsou držadla, kterých se můžete při chůzi nebo běhu držet. Jak bylo zmíněno výše, v držadlech mohou být umístěny také senzory tepové frekvence. Na držadlech můžete také najít držák na sportovní lahev, telefon či tablet.

Bezpečnost na prvním místě

Bezpečnostní klíč je připevněný k vašemu tělu a připojený do těla běžeckého pásu. V případě, že se vzdálíte přes stanovenou mez jistícího lanka a dojde k vytržení bezpečnostního klíče, běžecký pás se ihned zastaví. Je to tedy bezpečností pojistka pro případ, že zavrávoráte, nebo dojde k jinak nebezpečnému pohybu.

Zábava a multimédia

Pro větší zážitek z běhání mají vyspělé běžecké pásy zabudované reproduktory pro poslech hudby, nebo obrazovky pro sledování filmů, videí a tematických programů. K některým si také můžete připojit kabelem, nebo bezdrátově, svůj mobilní telefon, mp3 přehrávač či tablet a poslouchat tak svou oblíbenou hudbu či sledovat filmy přímo z vašeho zařízení.

4.9/5 - (11 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.