Sport,

Běžecké pásy: Recenze inSPORTline, Kettler a dalších

Běžecké pásy jsou v dnešní době nejoblíbenějším fitness zařízením pro simulaci běhu, nebo chůze. Je to kvůli inovativním vlastnostem, které zpříjemňují samotný běh jak sportovcům, tak lidem se zdravotním handicapem. Běh je nejpřirozenějším pohybem člověka, kterým na běžeckém trenažéru spálíte mnoho kalorií a uděláte dobře i vašemu zdraví, především srdci. Velkou výhodu mají běhací a chodící pásy v celoročním použití – ať už venku prší, nebo padá sníh, svůj trénink si splníte v naprostém komfortu.

Navodit pocit běhu v přírodě běžecké simulátory zatím neumí, i když k tomu mají některé slušně nakročeno. Větší bezpečnost a zdravější pohyb pro vaše klouby však oproti klasickému běhu mají, proto jsou dnes tolik oblíbené.

Při pořízení běžeckého pásu byste měli znát a zohledňovat několik parametrů a vlastností. Ne všechny běžecké trenažéry jsou stejné a zásadně se mezi sebou mohou lišit. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší běžecké pásy a jejich recenze.

Jaký běžecký pás?

Běžecké pásy se hned na začátku dělí na dva rozdílné typy. Častěji se setkáte s pásy, které pohání elektromotor, používají se pro běhání a pokračující článek se bude věnovat především jim. Druhým typem jsou pásy bezmotorové, které slouží výhradně pro simulaci chůze. Obecně jsou lacinější a méně se s nimi setkáte.

Motorový běžecký pás

Tyto běžecké trenažéry jsou poháněny elektromotorem a slouží zejména pro běhání. Elektromotor má několik parametrů, které ve výsledku ovlivňují celkové vlastnosti běžeckého stroje. Zajímat by vás měl výkon elektromotoru, který se pohybuje v rozmezí 1,5 – 5 HP. Výkon do velké míry ovlivňuje hlučnost trenažéru a platí čím vyšší výkon, tím tišší chod budete mít. Rovněž podle výkonu se odvíjí maximální rychlost, kterou je běhací pás schopen vyvinout, ta se pohybuje v rozmezí u jednotlivých modelů až do 25km/h.

Bezmotorový běžecký pás

Bezmotorové běžecké pásy nejsou vhodné a konstruované na běhání, ač se tak mylně obecně nazývají. Pásu dáváte pohyb vlastními kroky a ten se pod vámi následně odvíjí. Tyto pásy mívají magnetické brzdy, a proto se můžete setkat i s označením „magnetický běžecký/chodící pás“. Magnety dělají pásu odpor, což zapříčiňuje zvýšenou intenzitu pohybu. Chodící plocha s pásem nebývá u těchto typů odpružená, bývá zde ovšem možnost nastavení manuálního sklonu.

Nejlepší běžecké pásy – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších běžeckých pásů z testů a hodnocení pro rok 2021.

VzhledModelTypZákladní výkon motoruMaximální rychlost 
Spokey Movena recenze a testSpokey MovenaMotorový2 HP18 km/h
inSPORTline Excel Run recenze a testinSPORTline Excel RunBezmotorový--
inSPORTline Gilavar recenze a testinSPORTline GilavarMotorový3,5 HP22 km/h
Acra 05-GB4600 recenze a testAcra 05-GB4600Motorový6 HP22 km/h
inSPORTline Lavister recenze a testinSPORTline LavisterMotorový1,5 HP14 km/h
Kettler BERLIN S1 recenze a testKettler BERLIN S1Motorový1,75 HP16 km/h

Porovnání parametrů

 Spokey MovenainSPORTline Excel RuninSPORTline GilavarAcra 05-GB4600inSPORTline LavisterKettler BERLIN S1
OdpruženíAnoNeAnoAnoAnoAno
Nosnost120 kg100 kg150 kg150 kg120 kg110 kg
Šířka pásu46 cm35 cm53 cm46 cm41 cm45 cm
Maximální sklon12%12,3%7%20%3,5%10%
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 běžeckých pásů

Spokey Movena

Spokey Movena recenze a test

Běžecký pás Spokey Movena je sportovní trenažér, který má poměrně tenký a elegantní vzhled. Základem je dostatečně silný elektromotor o výkonu 2 HP, který dokáže vyvinout rychlost pásu 18 km/h, což je při porovnání průměrná hodnota. Jeho maximální přípustné zatížení je 120 kilogramů a z recenzí zaznívá, že je při provozu tichý.

Samozřejmostí je odpružená běžecká plocha a šířka běžeckého pásu dosahuje hodnoty 46 cm, což je na hraně profesionálních zařízení. S tímto běžeckým pásem se vám tedy nestane, že byste šlápli vedle a pokud náhodou přeci jen, o vaše zdraví se nemusíte bát díky bezpečnostnímu klíči, který při problému včas pás zastaví.

Spokey Movena se nechá jednoduše složit do vertikálního stavu a díky integrovaným kolečkům je s ním manipulace hračka. Potěší také velmi snadné rozložení, kdy stačí stisknout barevný prvek hydraulického válce a opatrně zatáhnout dolů, běžecký trenažér se poté rozloží sám. Regulace sklonu běžecké plochy je po 1% až do maximálního sklonu 12%. Ovládá se pomocí ergonomického ovládacího panelu a vybrat si můžete z 12 přednastavených běžeckých programů. Potěší zabudovaný snímač tepové frekvence, nebo hlasité zabudované reproduktory.

Dobrý poměr cena/výkon, velmi snadné rozložení, snímač tepové frekvence
Menší nosnost 120 kg

inSPORTline Excel Run

inSPORTline Excel Run recenze a test

Bezmotorový běžecký pás inSPORTline Excel Run podle uživatelských recenzí není tím nejlepším trenažérem na běh, to mu ovšem nic neubírá na jeho kvalitě. Vhodnější je spíš jako chodící pás, neboť pás nemá při pohybu velkou setrvačnost a má tendence se rychleji zastavovat, proto na něm není běh tolik pohodlný, jako v případě motorových provedení.

Uživatelé však, kteří si jej pořídili, jej v drtivé většině chválí. Nejvíce atraktivní je na něm poměr cena/výkon a jeho velmi dobrá skladnost, hodí se tak i do malých bytů. Vybaven je magnetickým brzdným systémem, který má 8 úrovní nastavení zátěže, a zátěžové kolo se poté pyšní hmotností 3,7 kilogramů.

Jeho přípustné zatížení je 100 kilogramů a osazen je také párem pohyblivých madel, která přidávají trenažéru možnost severské chůze, při které se spálí až o 40% více kalorií, než při běžné chůzi. Je také samozřejmě výškově nastavitelný ve 2 úrovních, kdy maximální sklon činí 12,3%. Obsahuje dále počítač zobrazující základní hodnoty a rozměry běžecké plochy jsou 110 x 35 centimetrů, kterými zcela odpovídá jeho určení a pořizovací ceně.

Atraktivní cena, kvalitní zpracování, výborná skladnost
Madla nelze výškově nastavit, vhodný převážně na rychlou chůzi

inSPORTline Gilavar

inSPORTline Gilavar recenze a test

Běžecký pás inSPORTline Gilavar je moderní, plnohodnotně vybavený domácího běžecký pás, který uspokojí i náročné spotřebitele a zároveň potěší v rámci kategorie výborný poměr ceny a výkonu. Jedná se o velmi oblíbený model, který má kvalitní odpružení běžecké plochy, nabízející poměrně královský prostor 140 x 53 centimetrů.

O tom, že se jedná o pokročilý model, jasně informuje již jeho výkonnější elektromotor, který má sílu 3,5 HP. Díky tomu dokáže vyvinout rychlost 1 – 22 kilometrů za hodinu, což je velice dobrá hodnota. Jeho robustní zpracování dokládá také skvělá nosnost, která činí 150 kilogramů. Vybaven je 99 přednastavenými programy, ze kterých si jistě vybere naprosto každý.

Dle popisu výrobku by měl být při provozu tichý a uživatelé to potvrzují. Je samozřejmě skladný a jeho rozložení probíhá automaticky, což je uživatelsky velmi přívětivé. Nechybí mu samozřejmě zabudované reproduktory a příjemně překvapí i zabudovaný ventilátor. Zaujme měření tepové frekvence v rukojetích, nebo pomocí dodaného hrudního pásu a dále na tepovou frekvenci navazující HRC program. Pro někoho by mohlo být problémem pouze ovládání v angličtině a často zaznívá výtka k nemožnosti během běhu pozastavit nastavený program.

Vysoká rychlost pásu, výborný poměr cena/výkon, silný elektromotor, nízká hlučnost, 99 programů
Chybí možnost pauzy během tréninku, ovládání v angličtině

Acra 05-GB4600

Acra 05-GB4600 recenze a test

Běžecký pás Acra GB4600 nezklame žádného nadšeného sportovce stejně tak jako příležitostného běžce nebo osobu v rekonvalescenci s požadavkem na zdravotní chůzi. Srdcem tohoto trenažéru je výkonný 3 – 6 HP elektromotor a běžecká plocha široká 46 cm s elektronicky regulovaným sklonem až 20%.

Disponuje počítačem a displejem, který měří hned několik výkonnostních parametrů. Kromě očekávaných jako je rychlost běhu nebo uběhnutou vzdálenost, rovněž množství spáleného tuku (body fat) nebo tepovou frekvenci. Na výběr je také 99 programů s rozličnou intenzitou běhu a úpravou náklonu, takže není problém trénink přizpůsobit přesně na míru.

Odpružení pásu je řešeno na 8 místech, což snižuje zátěž na dolní končetiny a páteř. Ti, kdo bydlí v bytě, ocení ještě tlumící vložky, které jsou mezi běhací plochou a rámem pásu, díky čemuž jsou nárazy tlumeny a tím snížen hluk. Praktickou výhodou je také sklopitelná běžecká plocha mezi rukojeti, takže při skladování nezabere tolik místa.

Nosnost a výkon elektromotoru, tlumící vložky
Absence zesilovače hudby

inSPORTline Lavister

inSPORTline Lavister recenze a test

Tichý běžecký pás inSPORTline Lavister je ideální volbou pro nenáročné a občasné běžce. Stabilní a robustní konstrukce se skládá z odpruženého běžeckého pásu, který má délku 130 cm a šíři 41 cm. Celková hmotnost je poměrně nízká, 49 kilogramů a maximální zatížení činí 120 Kg. Odpružení je řešeno systémem Silent Block a maximální sklon běžecké plochy je 3,5%.

Sklon se nastavuje manuálně, dále běžecký trenažér inSPORTline nabídne až 13 programů z niž 12 je přednastavených. Výkon motoru je poměrně základní – 1,5 HP, ale i tak má slušnou maximální rychlost 14 km/h. Rozsah je nastavitelný již od rychlosti 1 km/h a proto je trenažér možné používat i jako chodící pás.

V rukojetích jsou umístěné snímače tepové frekvence a na konstrukci najdeme také držák na lahev. Potěší také stojan na tablet, nebo praktická transportní kolečka. Audio výbava se skládá z výkonných reproduktorů a možnosti připojit si vlastní přehrávač pomocí 3,5 mm Jack konektoru. Z recenzí spotřebitelů zaznívá nepraktické umístění STOP tlačítka, které se během běhu snadno omylem aktivuje.

Kompaktní skládací konstrukce, stojan na tablet, 13 programů
Neprakticky umístěné STOP tlačítko

Kettler BERLIN S1

Kettler BERLIN S1 recenze a test

Běžecký pás Kettler BERLIN S1 je velmi kvalitní běžecký trenažér německé výroby, čemuž odpovídá i jeho vyšší, avšak obhajitelná cena. Z pohledu modelové řady výrobce se jedná o základní model, kterému však nechybí nic podstatného pro bezstarostný každodenní trénink.

Ovládání běhacího pásu probíhá přes dostatečně přehledný tréninkový počítač s pětipalcovou obrazovkou, zobrazuje se na něm mj. uběhnutá vzdálenost, čas, rychlost, nebo srdeční tep. Měření pulsu je možné buďto integrovanými dlaňovými senzory, nebo hrudním pásem, který však není součástí.

Výkon elektromotoru je 1,75 HP a běžet na pásu lze až rychlostí 16 kilometrů za hodinu. Samozřejmostí je možnost nastavení stoupání až 12 stupňů a potěší, že toto nastavení probíhá elektronicky. Rozměry běžecké plochy jsou spíše průměrné – 132 x 45 cm, stejně jako nosnost 110 kg. Nechybí kvalitní odpružení Multi Air Cushion a vyzdvihujeme také až 35 tréninkových programů.

Velice kvalitní zpracování, vybavenost čítá veškeré podstatné věci
Absence systému vyrovnání podlahy

Jak vybrat běžecký pás

Běžecká plocha – alfa omega běhacích pásů

Pokud existují parametry, které byste neměli opomenout při výběru běžeckého pásu, jsou to právě ty spojené s běžeckou plochou. Rozlišujeme u ní čtyři základní parametry, které si níže vysvětlíme a ke kterým je vytvořená i tabulka recenzovaných běžeckých pásů.

Odpružení běžecké plochy

Odpružení běžecké plochy popřípadě i celého rámu trenažéru vybírejte v závislosti na tom, jak dlouho budete na trenažéru běhat a jak často jej budete používat. Čím kvalitnější odpružení bude váš stroj mít, tím méně budou zatěžovány vaše klouby a méně se budou přenášet vibrace a hluk do okolí.

Žádné odpružení mají pásy pro chůzi, nepokoušejte se tedy na těchto zařízeních běhat, nejenom, že by vás po chvíli bolely nohy, ale značně se i snižuje životnost zařízení. Prvním stupněm odpružení jsou gumové podložky pod běžící plochou. Odpružení se týká pouze pásu, zbytek trenažéru odpružen není.

Pokročilým odpružením a doporučeným pro častější provoz jsou gumové bloky jak pod běžící plochou, tak pod celým rámem. Při tomto systému odpružení se již nedá srovnat klasický běh a běh pásu – na pásu si násobně méně zatěžujete klouby.

Posledním typem, se kterým se můžete setkat, je unikátní zdravotní odpružení. Tyto běžecké pásy se používají v rehabilitačních zařízeních, případně jsou vhodné pro osoby se specifickými zdravotními hendikepy, nebo vysokou nadváhou.

Šířka běžeckého pásu

Nevíte jakou šířku běžeckého pásu zvolit? Existují tři kategorie šířek, které se liší ve využití, pro jaký pohyb si pás pořizujete. Pásy pro chůzi jsou ty nejužší pásy, které v nabídce najdete. Jejich šířka se udává do 35 centimetrů a pro běžnou chůzi jsou naprosto dostatečné.

Standardní běžecké pásy mají šířku pásu zhruba od 40 cm do 45 cm a pro domácí, nebo kondiční běhání jsou naprosto dostačující. V nabídce najdeme také pásy s šířkou 45 cm a více, tyto běžecké trenažéry se již mohou považovat za profesionální zařízení. Poskytují vysoký komfort a velkou svobodu pohybu. Nemusíte koukat pod nohy a můžete u běhání sledovat televizi, koukat z okna nebo si připojit k zařízení tablet a proběhnout se zajímavou cestou kdekoliv po světě.

Sklon a nosnost běžeckého pásu

Sklon běžeckého pásu simuluje běh do kopce, a jestli jste někdy běželi do kopce pak víte, že je to daleko náročnější. Sklonem si tedy zvyšujeme náročnost a běžné běžecké pásy se nechají naklonit v rozmezí 0% až 20%. Pozornost také věnujte systému, kterým se sklon nastavuje. U levnějších provedení se setkáte s manuálním systémem, u vyspělejších běžeckých trenažérů se již sklon nastavuje elektricky.

Nosnost běžeckého pásu nepřehlížejte, při větším zatížení než na které je pás stavěn, se mnohem rychleji opotřebuje.  V zásadě vybírejte zařízení s takovou nosností, aby byla alespoň o 20% větší, než je váha nejtěžšího člověka, který bude na běžeckém pásu běhat. Pokud bude váha nejtěžšího člověka 100 kilogramů, vybírejte pásy s nosností 120kg a více.

Vlastnosti a funkce

Skladnost

Pořizujete si běžící pás do bytu či paneláku, nebo zkrátka jen nechcete, aby vám doma zabíral zbytečně místo? Pak se zaměřte na jeho možnosti ve skladnosti. Většině běhacích pásů se nechá sklopit běžecká plocha a některým i madla včetně ovládacího pultu. Trenažéry mívají také transportní kolečka. Takto složený pás vám u zdi nebo v rohu nezabere téměř žádné místo.

Ovládání

Základní modely mají tlačítkové rozhraní na zvýšení rychlosti pásu a snížení rychlosti pásu. Pokud má trenažér elektronicky regulovaný sklon běžecké plochy, budete mít k dispozici také tlačítka pro jeho ovládání. Součástí bývá displej, případně jiná indikace navolených hodnot.

Pokrokovější běžecký pás v sobě obsahuje malý počítač a případně display, se kterým jsou možnosti o poznání zajímavější. Kromě základního nastavení parametrů popsaných výše můžete využít již přednastavené běžecké programy, které sami v průběhu běhu mění rychlost pásu a sklon běžecké plochy. Pokud je trenažér vybaven v madlech čidly, případně si propojíte pás se senzorem tepové frekvence umístěného na vašem těle, dokáže takovýto pás regulovat rychlost a sklon podle vašeho srdečního tepu.

Funkce a doplňky

U většiny dnes dostupných běžeckých pásů jsou držadla, kterých se můžete při chůzi nebo běhu držet. Jak bylo zmíněno výše, v držadlech mohou být umístěny také senzory tepové frekvence. Na držadlech můžete také najít držák na sportovní lahev, telefon či tablet.

Bezpečnost na prvním místě

Bezpečnostní klíč je připevněný k vašemu tělu a připojený do těla běžeckého pásu. V případě, že se vzdálíte přes stanovenou mez jistícího lanka a dojde k vytržení bezpečnostního klíče, běžecký pás se ihned zastaví. Je to tedy bezpečností pojistka pro případ, že zavrávoráte, nebo dojde k jinak nebezpečnému pohybu.

Zábava a multimédia

Pro větší zážitek z běhání mají vyspělé běžecké pásy zabudované reproduktory pro poslech hudby, nebo obrazovky pro sledování filmů, videí a tematických programů. K některým si také můžete připojit kabelem, nebo bezdrátově, svůj mobilní telefon, mp3 přehrávač či tablet a poslouchat tak svou oblíbenou hudbu či sledovat filmy přímo z vašeho zařízení.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.