Péče o tělo,

Bezdotykové teploměry: Test a recenze 10 nejlepších

Bezdotykový teploměr je nástupcem rtuťových a digitálních teploměrů. Jeho hlavní předností je bezkontaktní měření teploty, a to jak tělesné u lidí a zvířat, tak i pevného povrchu nebo kapaliny, případně teploty v prostoru. Infra teploměr je tak vhodný pro miminka, děti nebo nespolupracující dospělé pacienty. Výhodou je například nerušené měření teploty u spícího dítěte, hygienické použití i téměř okamžité vyhodnocení během pár sekund.

Narazit můžete na různá pojmenování, například laserový nebo infračervený teploměr, jelikož zachycuje infračervené paprsky, které vyzařuje i samotné lidské tělo. Senzory záření zachytí a přemění na teplotní hodnoty. Nevýhodou je vysoká citlivost na způsob měření i okolní podmínky. Proto si důkladně pročtěte návod k použití a naučte se s teploměrem správně zacházet, abyste získali co nejpřesnější výsledky.

Zohlednit byste měli nejen využitelnost měření a rozsah teplot, velikost paměti nebo podsvícení displeje, ale i specifické vlastnosti. Například zda jde o ušní teploměr, na čelo nebo kombinaci, případně jestli lze vypnout zvukový signál pro nerušené noční měření. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší bezdotykové teploměry a jejich recenze.

Nejlepší bezdotykové teploměry – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších bezdotykových teploměrů z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 TrueLife Care Q7Hartmann Thermoval BabyCemio Metric 308 SmartMicrolife NC 150TrueLife Care Q10 BTHetaida HTD8813OMRON GentleTemp 720Beurer FT 90NUK FlashMicrolife NC 100
NapájeníDC9VAAAAAAAA2x AAA2x AAACR2032AAACR2032AAA
Automatické vypnutíAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Další možnosti měřeníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 bezdotykových teploměrů

TrueLife Care Q7

TrueLife Care Q7 recenze a test

Bezdotykový teploměr TrueLife Care Q7 zaujme svou rychlostí měření, která trvá pouhou 1 sekundu. Také nezklame přesnost daného měření s maximální odchylkou hodnot 0,2 až 0,3 stupňů Celsia v případě teploty těla, u povrchů pak 1 stupeň. Potěší kvalitní ergonomické uchopení a velký podsvícený LCD displej, který zobrazuje všechny zjištěné hodnoty.

K dispozici je také paměť, který dokáže pojmout až 32 jednotlivých měření. Zaujme i dobrá výdrž baterie, kdy na její vybití teploměr sám upozorní. Kromě toho také dokáže upozornit na zvýšenou teplotu jedince.

Kromě lidí je možné tento model používat i na měření teploty zvířat, stejně jako třeba tekutin, nebo i různých povrchů. Stejně tak umí změřit teplotu v místnosti. Pro úsporu baterií je vybaven systém pro automatické vypnutí při nečinnosti.

Rychlost měření, český i slovenský návod, lehký
Bez zaměřovacího bodu

Hartmann Thermoval Baby

Hartmann Thermoval Baby recenze a test

Ušní teploměr Hartmann Thermoval Baby funguje na infračerveném principu a také na systému bezdotykového měření. To je celkem rychlé, jelikož teplota miminka nebo většího dítěte může být zjištěna již zhruba za 3 sekundy od startu měření. Teploměr umožní kromě měření teploty v uchu i přímo na čele, a to pomocí praktického senzoru.

Nevyužívá zvukového znamení – vyjma indikace horečky, díky čemuž lze dítě měřit i ve spánku. Hodnoty jsou zobrazovány na LCD displeji, které je podsvícený. Naměřená data se ukládají do paměti, kde se zaznamenává vždy posledních 10 měření.

Napájení je řešeno pomocí jedné AAA baterie. Alkalická varianta by měla vydržet až 1 000 měření. Kvalitu podporuje také 3 letá záruka. Nechybí ani funkce automatického vypnutí, která pomáhá šetřit baterii.

Do ucha i na čelo, výdrž až 1 000 měření, automatické vypnutí
Menší paměť

Cemio Metric 308 Smart

Cemio Metric 308 Smart recenze a test

Cemio Metric 308 Smart je bezkontaktním teploměrem, který dokáže měřit teplotu pomocí infračerveného záření, a to na vzdálenost zhruba 5 – 8 centimetrů od čela. Vyniká velkou rychlostí, jelikož naměřenou hodnotu zobrazuje již po 1 vteřině od startu měření. Využívá Smart technologie, který zajišťuje i vysokou přesnost.

Nechybí podsvícený displej, na kterém je naměřená hodnota přesně zobrazena. Měřit je možné také ve spánku. V případě vysoké teploty nechybí alarm, který na ni dokáže upozornit. Vývoj teplot lze sledovat díky paměti, kam se ukládá 32 posledních měření.

Teploměr je možno použít třeba i k měření teploty tekutin a dalších látek nebo předmětů. Nechybí také funkce opakovaného měření teploty. Napájený je pomocí 2 tužkových AA baterií. Ty šetří díky systému automatického vypínání.

Měření za 1 sekundu, paměť na 32 měření, měří i okolní teplotu
Při přepnutí na měření okolní teploty neumí mínusové teploty

Microlife NC 150

Microlife NC 150 recenze a test

Laserový teploměr Microlife NC 150 funguje na klasickém infračerveném principu, který umožňuje bezkontaktní měření. Díky osvětlení dokážete i v noci zaměřit to pravé místo, tedy čelo dítěte nebo dospělého. Doba měření je kolem 3 sekund.

Měřit dokáže ve 3 variantách, které se vztahují k tělu, k předmětům, stejně jako k okolí. Má velký podsvícený displej, který kromě teploty zobrazuje i čas, což je jedna z výhod modelu NC 150 oproti starší verzi NC 100. Využívá technologie Silent GlowTM. Zelené podsvícení se při teplotě nad 37,4 °C změní na červené.

Při dosažení limitní teploty se spouští i alarm, který je možné vypnout (opět zlepšení proti verzi NC 100). Měření se průběžně ukládají do paměti, která je určená pro celkem 30 záznamů. Záruka na přístroj je 5 let, a dále disponuje funkcí automatického vypnutí i automatického testování.

Technologie Silent GlowTM, možnost vypnout alarm, automatické testování
Doba měření 3 sekundy (jde spíše o mínus proti srovnávaným teploměrům)

TrueLife Care Q10 BT

TrueLife Care Q10 BT recenze a test

Bezkontaktní infra teploměr TrueLife Care Q10 BT je podle recenzí a zkušeností spotřebitelů velmi přesný, dokládají to testy měření několikrát po sobě, kdy jsou si naměřené hodnoty velmi podobné. Sám výrobce uvádí přesnost měření 0,1 °C a není důvod to jakkoliv rozporovat.

Jako jeden z mála disponuje Bluetooth technologií, díky které se dokáže propojit s aplikací v chytrém mobilním telefonu. To výrazně zvyšuje komfort používání a zejména pak evidenci naměřených hodnot. Samotný teploměr zvládne uchovat 20 posledních měření, má malé rozměry, výdrž baterie je na 20 tisíc měření, a proto je ideální i při cestování.

K dispozici jsou celkem tři režimy měření, může fungovat jako teploměr do ucha, teploměr na čelo anebo zvládne měřit i teplotu předmětů a tekutin. Pokud hledáte spolehlivý dětský teploměr, který dokáže přesně změřit i například teplotu příkrmů, je tento ideální volbou. Uživatelé jej hodnotí jako jeden z nejlepších bezkontaktních teploměrů, který se však dá stále pořídit za relativně nízkou cenu.

Rychlé a přesné měření, chytrý teploměr s mobilní aplikací, funkce dětského režimu
Nic zásadního

Hetaida HTD8813

Hetaida HTD8813 recenze a test

Digitální teploměr Hetaida HTD8813 má velmi zajímavý poměr cena/výkon, který také často oceňují spotřebitelé ve svých recenzích. Podle většiny je teploměr přesný, existuje však i několik zkušeností, které přesnost rozporují. Tento rozpor může jít na vrub například špatnému zacházení, proto nejen u tohoto teploměru je důležité postupovat přesně podle návodu k použití.

Má vše, co byste od současného bezdotykového teploměru mohli čekat. Potěšující je jeho nadprůměrně velká paměť pro naměřené hodnoty, může jich uložit 50. Výborný je také svou ergonomií a velkým LCD displejem, který je snadno čitelný a v noci poslouží i svým podsvícením.

Snadnějšímu zacházení pomáhají také tři barevné stavy – při teplotě do 37,3 °C svítí teploměr zeleně, do 38 °C žlutě a nad tuto hodnotu červeně. Disponuje také indikátorem vybité baterie a dvěma režimy, jeden slouží pro měření tělesné teploty a druhý pro měření teploty prostředí. Snad jedinou nevýhodou je podle uživatelů absence baterií v balení, což se vzhledem k nízké pořizovací ceně dá akceptovat.

Levný bezkontaktní teploměr, tříbarevné podsvícení, paměť na 50 měření
Baterie nejsou součástí balení

OMRON GentleTemp 720

OMRON GentleTemp 720 recenze a test

Infračervený teploměr OMRON GentleTemp 720 je také označován jako model 3v1. A to díky tomu, že umí měřit teplotu na čele, teplotu na různých površích, ale také v okolí. Výsledky jsou dostupné velmi rychle, za pouhou 1 vteřinu. Samozřejmá je i možnost opakovaného měření. Zaujme také vysoká přesnost, nebo 2 režimy nastavení teploty v °C a °F.

Na teploměru je velký LCD displej, který je vhodný i pro noční měření díky podsvícení. Teploměr má zvukovou signalizaci, kterou je možné vypnout, a tak měřit nerušeně i v době spánků. Tento model je určený i pro profesionální užití.

Nechybí paměť, do které se ukládá celkem 25 jednotlivých záznamů. Na plné baterie dokáže nabídnou výdrž až na 2 500 jednotlivých měření. K tomu přispívá také funkce automatického vypnutí, která se aktivuje 1 minutu po nečinnosti přístroje.

Až 2 500 měření na nabití, vypnutí zvuku, měření v °C a °F
Rychlé zhasínání displeje

Beurer FT 90

Beurer FT 90 recenze a test

Bezdotykový teploměr Beurer FT 90 dokáže měřit jak teplotu těla, tak i povrchů nebo kapalin, stejně jako teplotu v místnosti. Na dokončení měření upozorní signál. Ten se rozezní i v případě horečky měřeného jedince. Zaujme velká paměť na poslední měření, kam se vejde až 60 jednotlivých záznamů.

Podsvícený LCD displej nabídne dobrou čitelnost. Kromě tepoty nechybí vyžití smajlíků pro zjištění, zda je vše v pořádku, nebo nikoliv. Nechybí také upozornění na příliš vysokou teplotu. V případě potřeby je možné vyžít jak °C, tak je možné jednoduše využít také °F.

Pro optimální výsledek je vhodné měřit s teploměrem ze vzdálenosti 2 centimetrů. O úsporu baterie se stará systém automatického vypnutí. Ovládání je možné realizovat stisknutím jednoho tlačítka, po kterém dojde k okamžitému měření teploty.

Paměť na 60 záznamů, grafické zobrazení, zvuk je možné vypnout
Vyšší cena

NUK Flash

NUK Flash recenze a test

Dětský teploměr NUK Flash zaujme hlavně svými velmi kompaktními rozměry. Je malý a proto jej můžete mít neustále po ruce, ať už jste doma, na výletě nebo jen na procházce. Velice snadno se ovládá pouze dvěma tlačítky, kdy jedním teploměr zapnete a druhým aktivujete měření. Je určen primárně pro měření teploty u dětí a batolat, proto potěší možnost vypnutí všech zvuků.

Pracuje jako čelový teploměr – přiloží se k čelu do vzdálenosti maximálně 3 centimetry a měření proběhne během 1 vteřiny. Potěšující je paměť pro 25 předchozích měření, snadno lze díky tomu pozorovat vývoj teploty.

Kromě měření teploty těla je s ním možné měřit také teplotu dětské výživy, anebo teplotu koupele. Má mnohostranné využití a jednoduchý display, kterému však bohužel chybí podsvícení, což se dá považovat za jedinou podstatnou nevýhodu.

Dětský bezkontaktní teploměr, snadné ovládání, velmi kompaktní rozměry
Bez podsvíceného displeje

Microlife NC-100

Microlife NC 100 recenze a test

Bezdotykový teploměr Microlife NC-100 je určený na maření teploty pomocí infračervené metody, a to přímo z čela dítěte nebo dospělého pacienta. Rozsah měřených teplot nijak nevybočuje z průměru, a to od 0 °C do 100 °C. Použít ho tak lze třeba i na měření teploty tekutin a předmětů.

Nechybí paměť na poslední měření, která obsahuje 30 posledních záznamů. Po zapnutí se na displeji do 2 vteřin zobrazí poslední měřená hodnota. Měřit je možné i ve chvíli, kdy dítě spí, avšak určité mínus je zvukový alarm, který může dítě probudit. V tomto směru může být vhodnější model NC 150, který má ovšem vyšší pořizovací cenu.

Integrovaný alarm upozorní na zvýšenou teplotu pomocí 10 pípnutí a také červenému podsvícení displeje. K tomuto dojde vždy, když teplota přesáhne hodnotu 37.5 °C. zaujme také ergonomický design, nebo celkově snadná údržba.

Akustický i světelný alarm, nízká cena v této kategorii, mikrotužkové baterie
Zvukový alarm nelze vypnout

Jak vybrat bezkontaktní teploměr

Bezdotykový teploměr je pomocník pro snazší měření teploty, než nabízely klasické rtuťové a digitální teploměry, které byly spojené s nutností být v delším tělním kontaktu a vyžadovaly spolupráci pacienta. Primární výběr by měl být zaměřen na to, co vše umí bezkontaktní teploměr měřit. Základem je teplota u dětí a dospělých. Některé modely však nabídnou možnost použití také u zvířat. Infračervený laserový teploměr je v celku všestranný, a proto není neobvyklé, pokud umožní měřit povrchy či tekutiny. To ocení především maminky například k měření vody v dětské lahvi, vody ve vaničce nebo připraveného jídla.

Místo měření a rychlost

Bezdotykový teploměr může být určený k měření na různých místech. První variantou je teploměr na čelo, který je určený pro zaměření na čelní nebo spánkovou oblast, ze které následně vyhodnotí teplotu. Druhu variantou je ušní teploměr. Tento postup může být náročnější, ale je zároveň přesnější a rychlejší. Některé infračervené teploměry mohou kombinovat oba způsoby měření.

Je také potřeba upozornit na to, že se teplota oproti měření v podpaždí či ústech mírně liší, přibližně bývá o 0,1 stupně nižší. Dále je třeba ohlídat čistotu senzoru, ale i zvukovodu nebo čela (pot ochlazuje a teplotu snižuje, make-up a krém prokrvují a pokožku ohřívají).

Čím je rychlost měření vyšší, tím je proces jednodušší, což platí hlavně u miminek. Při výběru infra teploměru se tedy můžete orientovat také podle této hodnoty. Některé dokážou změřit a vyhodnotit teplotu již za 1 vteřinu, jiné jsou pomalejší a obvykle nabídnou rychlost okolo 2 – 3 vteřin. Vliv na to má místo, ve kterém se teplota měří. Ušní teploměr změří teplotu rychleji, jak teploměr na čelo.

Teplotní rozsah

Pokud jde o běžné měření lidské teploty, měl by plně dostačovat rozsah teplot, které začínají pod hodnotu 35 stupňů Celsia a končí nad hodnotou 40 stupňů. Jelikož bezkontaktní teploměr může nabídnou i pokročilejší měření povrchů, tekutin i okolí, měl by být rozsah teplot podstatně vyšší. Běžné jsou varianty, které nabízejí rozsah od 0 až po 100 stupňů Celsia. Lze však najít i takové, které mají rozsah začínající na hodnotách desítek stupňů pod nulou a končící na stovkách stupňů nad nulou.

Zobrazování teploty

Základem každého laserového teploměru by měl být displej, na kterém se teplota zobrazuje. Pokud je podsvícený, je to plus s ohledem na možnost jeho využití také v noci, při měření dětí ve spánku. Kvalitní teploměr by měl nabídnout i možnost výběru stupnice, kdy je možné měřit jak ve °C, tak ve °F.

Paměť pro uložení

Bezkontaktní teploměr by měl disponovat také pamětí, která je vhodná pro ukládání naměřených záznamů. Hodí se hlavně k vyhodnocení vývoje teploty. Jednodušší infra teploměry nabídnou paměť na zhruba 10 záznamů, průměr se pohybuje okolo 30 posledních měření, přičemž některé nabídnou i kapacitu ve vyšších desítkách záznamů.

Signalizace teplot

Signalizace dokáže upozornit na to, zda je teplota v pořádku, nebo je příliš vysoká. Některé infračervené teploměry mají klasický alarm, který na zvýšenou teplotu upozorní. Jiné mohou mít LED světlo, které se v rámci naměřených hodnot mění do konkrétního odstínu. U některých může být toto zbarvení spojeno s tím, jak je podsvícený LCD displej. Existují ale i modely, u kterých se podle konkrétní hodnoty objeví různí smajlíci, které symbolizují, zda je vše v pořádku nebo je na místě se znepokojovat.

4.2/5 - (42 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.