Zahrada,

Nejlepší benzínové sekačky (bez a s pojezdem) – recenze, test 2024

Benzinová sekačka na trávu dnes patří mezi standard jak na velkých, tak i menších zahradách. Kladem je určitě jednoduché použití, jelikož o výkon se stará spalovací motor, poháněný benzínem. Není tedy nutné vláčet za sebou kabel jako u elektrické sekačky a být omezený jeho délkou.

Motorová sekačka může mít různé parametry týkající se záběru, samotného výkonu, ale i sběrného koše. Správný výběr by měl být uzpůsoben místu sekání s ohledem na terén a velikost, ale i frekvenci použití. Benzínové sekačky s pojezdem navíc velice usnadní průběh sečení. Specifikem může být rovněž elektrický start nebo mulčování. Též je třeba uvést, že tento typ travních sekaček patří k nejvýkonnějším možnostem.

Pokud sháníte univerzální typ, pak je motorová rotační sekačka jasnou volbou, což potvrzuje všeobecná oblíbenost. Díky silnému výkonu je s ní možné sekat i tvrdší a vyšší trávu. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší benzínové sekačky a jejich recenze.

Nejlepší benzínové sekačky na trávu – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších benzínových sekaček z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 VeGA 46 HWXVRiwall RPM 5135VeGA 545 SXHEWeibang WB 455 SCVeGA 424 SDXRiwall RPM 4120 PGTM 500 SP1 SC HRiwall RPM 4635AL-KO Classic 4.65 SP-B PlusFieldmann FZR 5125-BV
MulčováníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Velikost pozemku800 m21200 m21200 m2800 m2800 m2400 m21200 m2800 m21400 m21200 m2
Výkon motoru2950 W2600 W4480 W6 HP2900 W1500 W4400 W2600 W2000 W3200 W
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 motorových sekaček

VeGA 46 HWXV

VeGA 46 HWXV recenze a test

Benzinová sekačka VeGA 46 HWXV je určená na středně velké travnaté plochy a nadchne hlavně svou všestranností. Odpovídá tomu také šíře jejího záběru, která činí 46 centimetrů. O výkon se stará 4 taktní motor s označením VeGA OHV, který má výkon 4 HS.

Kromě klasického sekání a sběru do koše je možné využít i funkci takzvaného mulčování, které prospívá trávníku. Při plnění koše přijde vhod nejenom jeho kapacita činící celých 70 litrů, ale i to, že součást konstrukce je také ukazatel náplně koše, čímž lze zjistit přesnou chvíli, kdy je třeba vyprázdnit.

Pochopitelnou funkcí je také praktický pojezd, u kterého lze regulovat rychlost, která může být v rozmezí 3-4 km/hod. Dále je možné regulovat a ovládat samotné otáčky motoru. Ovládací panel se nachází na rukojeti, která je nejenom ergonomická, ale zaujme také svým měkčením.

Sběr nebo mulčování, regulovatelný pojezd, výkon motoru
Špatně seká mokrou trávu

Riwall RPM 5135

Riwall RPM 5135 recenze a test

Motorová sekačka Riwall RPM 5135 je určena především na větší plochy, a to konkrétně na pozemky které mají plochu více než 1 200 čtverečných metrů. Zvládne jak plochy členité, tak i roviny nebo svahy. O efektivitu sekání se stará dobrá šíře záběru, která činí 51 centimetrů.

Samozřejmostí je pohon řešený 4 taktním benzinovým motorem, který přináší výkon 3,5 HP. Kromě klasického sekání nabídne i funkci takzvaného mulčování, kdy je tráva v malých kouscích zůstává v trávníku. Pokud dochází ke klasickému sekání, je plněný koš o objemu 65 litrů. K dispozici je také boční výhoz.

Tento model umožní nastavení výšky sečení, a to v rozmezí od 25 do 75 milimetrů. Samozřejmou funkcí je také pojezd, který výrazně ušetří práci a námahu. Díky objemu nádrže na 1 litr benzínu je zajištěna i delší doba činnosti bez nutnosti dolévání.

Na velké plochy, mulčování, pojezd
Bez indikátoru plného koše

VeGA 545 SXHE

VeGA 545 SXHE recenze a test

Benzínová rotační sekačka VeGA 545 SXHE s elektrickým startem nabídne uživatelům celou řadu kladných vlastností. Primárně se hodí tomu, kdo potřebuje sekat větší pozemky, nad 1 200 metrů čtverečných. Tomu odpovídá hlavně konstrukce, která staví na dobré šíři záběru, která činí 54 centimetrů.

Nechybní ani dostatečně výkonný 4 taktní benzinový motor. Dále zaujme podvozek z kvalitní oceli, nebo existence pojezdu. Ten je možné nejenom zapnout, ale je možné regulovat i jeho rychlost, a to v rozmezí 3 – 4 km/h.

Tato rotační sekačka disponuje jak výhozem zadním, tak i výhozem bočním. Kromě sekání přináší i funkci mulčování. Součástí je i sběrný koš o objemu velmi dobrých 70 litrů, který má navíc praktický ukazatel náplně koše, čímž je zajištěno jeho vysypání ve skutečně pravou chvíli.

Nastavitelná rychlost pojezdu, elektrický start, výkonný motor
Tahací startér

Weibang WB 455 SC

Weibang WB 455 SC recenze a test

Benzinová sekačka s pojezdem Weibang WB 455 SC zaujme v první řadě tím, že rychlost pojezdu je možno regulovat. Nejnižší rychlost jsou 3 kilometry v hodině, zatímco rychlost nejvyšší je 4,4 km/h. Dále je možné využívat i neméně praktické nastavení otáček samotného motoru.

Základem je sekání, které je možné nastavit v rozmezí 20 – 70 mm. Šířka sečení nezklame, jelikož záběr u tohoto modelu činí 46 centimetrů. Tráva následně končí v koši, který má objem 65 litrů. Kromě možnosti sekání je samozřejmé i přepnutí do režimu takzvaného mulčování.

Na rozdíl od varianty, kterou je benzínová sekačka bez pojezdu, je samozřejmé rychlá a málo namáhavá práce. Na tu má vliv i motorizace s výkonem až 6 HP. O odolnost se stará podvozek z kvalitní oceli, které věří i výrobce, jež nabízí záruku v délce 4 let.

Variabilní pojezd, výkonný motor, sekání i mulčování
Bez ukazatele naplnění koše

VeGA 424 SDX

VeGA 424 SDX recenze a test

Motorová sekačka s pojezdem VeGA 424 SDX je vhodná na menší a střední pozemky, do velikosti 800 metrů čtverečných. Na rozdíl od varianty, která pojezd nemá, výrazně usnadní práci a zrychlí činnost. Pojezd je nastavený na rychlost pevnou a neměnnou, která činí 4,4 kilometry v hodině.

O výkon se stará benzinový motor, 4 taktní, který nabídne 4 PS. Samotná konstrukce umožní sekání v šířce 42 centimetrů. Nechybí ani možnost nastavení výšky sekání. Tou nejnižší je hodnota 25 milimetrů, zatímco tou nejvyšší hodnota 75 milimetrů.

Posekaná tráva může být vyhazována zadním výhozem přímo do koše, který má objem 55 litrů. Zjištění, kdy je plný, není díky praktickému indikátoru nijak složité. Lze také využít funkci mulčování a boční výhoz, čímž tráva zůstává v trávníku.

Sekání i mulčování, indikátor stavu koše, pojezd
Pevná rychlost pojezdu

Riwall RPM 4120 P

Riwall RPM 4120 P recenze a test

Motorová sekačka bez pojezdu Riwall RPM 4120 P dokáže díky této funkci mulčování trávu nasekat na malé kousky a ponechat ji zpět na trávníku, čímž prospěje jeho výživě. Nabídne ale i klasickou funkci sekání. V tomto případě je tráva vháněna do plastového koše, který má objem 40 litrů, což je ve srovnání s dalšími modely podprůměrná hodnota.

Konstrukce sekačky je spojena s plastovým podvozkem a s celkovou šíří záběru 41 centimetrů. Hodí se tak spíše na menší plochy, okolo 400 metrů čtverečných. Tomu odpovídá i výkonnost 4 taktního motoru, která činí 4 PS, nebo absence pojezdu.

Možné je nastavení výšky sekání, a to v rámci 6 jednotlivých pozic, díky kterým je možné regulovat výšku sekání v rozmezí 25 – 75 mm. Startování probíhá klasicky pomocí táhla, a dále je k dispozici také praktický nastřikovač paliva, který start usnadní.

Nastavitelná výška sekání, s mulčováním, složitelná řídítka
Nemá pojezd

GTM 500 SP1 SC H

GTM 500 SP1 SC H recenze a test

GTM 500 SP1 SC H je benzínová sekačka do svahu (mírného), na členitou i rovnou plochu a pyšní se několika inovacemi. Je to třeba systém READYSTART umožňují snadné nastartování, nebo systém S2 START GUARANTEE spojený s maximálně dvěma zataženími. Dále nechybí ani vysoký točivý moment díky technologii OHV a tlumič výfuku SUPER LO-TONE MUFFLER.

Ze standardních vlastností zaujme její záběr, který činí 51 centimetrů a dále pochopitelně výkonný pojezd. Nechybí možnost nastavit si výšku sekání, a to v celkem velkém rozmezí činící 30-90 mm. Konstrukce zaujme ocelovým podvozkem a bočním deflektorem.

Při klasickém sekání je možné plnit koš o objemu 75 litrů, který má i indikátor své plnosti. Druhou funkcí této sekačky je takzvané mulčování, které je spojena s výživou trávníku, pomocí malých částeček posekané trávy. K tomu je využíváno praktického bočního výhozu ze sekačky.

Inovativní technologie, složitelná ergonomická řídítka
Nemá elektrický startér

Riwall RPM 4635

Riwall RPM 4635 recenze a test

Benzínová sekačka s mulčováním Riwall RPM 4635 je vhodným pomocníkem na zahrady s velikostí okolo 800 metrů čtverečných. Díky funkci mulčování rozseká trávu na malé kousky, které se ponechají v trávníku, kde slouží jako hnojivo. Pomáhá tedy podpořit krásu a kvalitu zahrady.

Samozřejmě umí také sekat. Zde přijde vhod 4 taktní motor s výkonem 3,5 HP. Dále nezklame ani celkový záběr, který činí 46 centimetrů. Možné nastavení výšky sekání je variabilní a je spojeno se 7 jednotlivými pozicemi. Konkrétně tato sekačka na trávu umožní rozmezí od 25 do 75 mm.

Při sekání je možné trávu automaticky zachytávat do koše s objemem 60 litrů. O snadnou práci se stará také jedno rychlostní pojezd a o celkovou odolnost kvalitní konstrukce se stará pevný ocelový podvozek.

Sekání i mulčování, pojezd, ocelový podvozek
Bez bočního výhozu

AL-KO Classic 4.65 SP-B Plus

AL-KO Classic 4.65 SP-B Plus recenze a test

Travní sekačka AL-KO Classic 4.65 SP-B Plus je velmi kvalitní model, na kterém si dal výrobce opravdu záležet. Je vhodná pro všechny spotřebitele, kteří hledají kvalitu a výkon za rozumnou cenu. Její zpracování je na vysoké úrovni a jde o takzvaný model 4v1, plní funkce sečení, sbírání, mulčování i bočního vyhazování. Dostatečně silný je i její motor s výkonem 2 kW, v porovnání s konkurenčními modely se však jedná o nižší hodnotu.

Šíře záběru je 46 centimetrů a výška sečení je samozřejmě nastavitelná od 30, do 80 milimetrů. Konstrukce je zhotovena z kvalitního ocelového plechu a sběrný koš s objemem 65 litrů je pevný, plastový. Potěšující je dále přítomnost pojezdu, který má jen jednu rychlost. Na rovině je s ním sekačka poměrně rychlá a obstojí i při prudším kopci.

Kvalitu produktu dokládá také rozšířená záruka na dobu 6 ti let a spotřebitelé také oceňují centrální nastavování výšky, nebo nízkou spotřebu benzínu. Dle výrobce je vhodná pro plochy do 1400 m2, což je velmi dobrá hodnota. Má MaxAirflow technologii, která pomáhá efektivně plnit sběrný koš, který je také doplněn o ukazatel naplnění. Velká kola dobře zdolávají i hrbolatější terén, přední mají průměr 200 mm a zadní 280 milimetrů.

Výborný poměr cena/kvalita/výkon, pojezd i mulčování, plochy až 1400 m2
Výkon motoru 2000 W

Fieldmann FZR 5125-BV

Fieldmann FZR 5125-BV recenze a test

Zahradní sekačka Fieldmann FZR 5125-BV sice nedisponuje elektrickým startem, ale i tak zaujme jednoduchým startováním. Tím se uvede do pohonu motor Briggs and Stratton 750 DOV, který zajistí hlavně skvělý výkon sekačky. I proto se hodí i na větší plochy, a to okolo 2 000 metrů čtverečných.

Samozřejmá je volba konkrétní výšky sečení, a to v rozmezí začínajícím na 25 milimetrech a končící na výšce 75 milimetrů. Posekaná tráva následně míří do celkem velkého koše, jehož objem je dobrých 65 litrů. Seká se v záběru 51 centimetrů. Kromě sekání je možné využít i funkce označované jako mulčování, a tak prospět trávníku.

Konstrukce zaujme jak využitím oceli, tak i výškově nastavitelným madlem, ale také předním ochranným rámem. Nechybí kola na kuličkových ložiscích, nebo praktická přihrádka, do které je možné uložit si jakékoliv drobnosti.

Kvalitní motor, dostatečně velký koš
Bez možnosti ovlivnit rychlost pojezdu

Nejprodávanější benzínové sekačky

Nejprodávanější benzínové sekačky na trhu jsou ty od značek: VeGA, HECHT, Fieldmann, Riwall, AL-KO. Oblíbené a kvalitní sekačky jsou také Stiga, Stihl a Dolmar, případně Husqvarna, Honda a Weibang, které určitě najdete v odborných testech benzínových sekaček. Vyhledávaná je rovněž značka Patriot, kterou nabízí prodejce Mountfield.

Jak vybrat benzínovou sekačku

Benzínová sekačka je typem, u které se není třeba starat o kabel. Jak s ohledem na to, aby nedošlo k jeho přeseknutí, tak s ohledem na jeho celkovou délku a dosah. Jedná se o variantu, která využívá spalovací motor. Ten je benzinový a obvykle se jedná o motor 4 taktní. Roli zde hrají hlavně parametry výkonu, který u standardních modelů bývá v rozmezí 4 – 6 PS, což pro běžné použití plně dostačuje.

Velikost plochy

Výrobci se snaží usnadnit výběr, a tak sami už blíže specifikují, pro jaké plochy je jejich benzinová sekačka určena. Jde primárně o velikost daných ploch. Varianty určené spíše pro použití na menších zahradách spadají do kategorie do 400 metrů čtverečných. Optimální zlatý střed je využití na plochy 800 čtverečných metrů. Ty nejlepší však mohou plně zvládnout i plochy okolo 1 200 m2 a větší.

Záběr a velikost koše

Tyto dva parametry obvykle souvisí s výše uvedeným. Čím je větší plocha, tím větší bývá záběr, aby bylo možné takovou plochu jednodušeji posekat. S větším záběrem ale stoupá množství trávy, které míří do koše. A tomu musí odpovídat i jeho velikost. Nejmenší benzinová sekačka tak může být spojena se záběrem okolo 32 centimetrů. Optimální zlatý střed je velikost v rozmezí 40 – 45 cm. Jsou ale i varianty větší. Nejběžněji v rozmezí 45 – 53 cm, ale mohou být i větší.

Čím více trávy sekačka vezme, tím dříve může bát naplněný koš. Jeho velikost je udávána v litrech. Motorová sekačka menších rozměrů má obvykle koš spojený s velikostí okolo 50 litrů. Standardem však bývá hodnota okolo 60. Ty největší už mají objem nad 70 litrů, což bývá spojeno i s velkou šíří záběru.

Pojezd

Existuje sice benzinová sekačka bez pojezdu, ale ta je spíše výjimkou. Nejoblíbenější variantou je ta s pojezdem. Ten výrazně usnadní práci, a to nejenom na rovině, ale i v kopcích. Jednodušší modely mají pevně nastavenou rychlost daného pojezdu. U těch lepších je možné ji ovlivnit, a to od rychlosti 3 – 4,5 kilometrů v hodině. To se může hodit hlavně v komplikovaném terénu, kdy je třeba zpomalit.

Výbava a funkce

I toto jsou věci, které je dobré při výběru zohlednit. Benzinová sekačka totiž nemusí jenom klasicky sekat. Může nabídnout i funkci mulčování. Tedy rozsekání trávy na velmi malé kousky, které se ponechávají v trávníku. S touto funkcí může souviset i využití bočního výhozu, které je praktičtější.

Další funkcí může být elektrické startování pomocí tlačítka. Zde je nutno říci, že benzínová sekačka s elektrickým startem patří spíše do kategorie vyšších modelů. Zajímavou vlastností je ale třeba i indikátor plnosti koše. Tím bude motorová sekačka vysypána vždy v tu pravou chvíli. Nikoliv příliš brzy, ani příliš pozdě, kdy už se bude dusit.

4.4/5 - (20 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.