Kosmetika,

Bělící zubní pasty: Test, recenze nejlepších bělících past

Oslnivý bílý úsměv na nás kouká z novin, televize, plakátů i na internetu. Proto není divu, že stále více lidí touží po bělejším odstínu svých zubů, než v současnosti mají. S přibývajícími lety se navíc na zubech, respektive na zubní sklovině, usazují pigmentace, které pramení z každodenního života a právě tyto nastřádané nežádoucí pigmenty bělící pasta odstraňuje.

Nikdo se se zářivým bílým úsměvem nenarodil, zuby samy o sobě zcela bílé nejsou a mají přirozený odstín, který je u každého člověka jiný. Křišťálově bílého úsměvu se tedy nechá dosáhnout v laboratořích dentálních hygieniků a pod jejich dohledem. Bělící zubní pasta po této proceduře prodlužuje získaný efekt a udržuje chrup bez pigmentace.

Z čeho se nejčastěji skvrny a zbarvení zubů získává? Je to především kouření, časté pití kávy, černého, nebo zeleného čaje, dále také z červeného vína, výrazně barevných potravin, nebo koření. Zbarvení zubní skloviny v čase také ovlivňuje špatná ústní hygiena a nevhodná životospráva, pramenící z nadužívání výše zmíněných věcí. Dobrá zpráva je, že s tímto nasbíraným pigmentem se nechá bojovat v pohodlí vašeho domova, stačí k tomu pouze klasický, nebo elektrický zubní kartáček a kvalitní bělící pasta.

Pasta na bělení zubů funguje na principu velmi lehkého obrušování skvrn a zubního plaku, pomocí abraziv, kterému asistují další aktivní látky. Může to být malé množství peroxidu, nebo v poslední době oblíbené aktivní uhlí, či mikronizovaný silikát.

Pokud není člověk citlivý, nebo nemá alergické reakce na fluorid, je velice vhodné, aby v zubní pastě byl. Fluorid se přidává do zubních past již více než 100 let, remineralizuje tvrdou zubní tkáň, čímž výrazně chrání proti zubnímu kazu. Studie na toto téma se shodují na snížení kazů až o 40% v důsledku působení právě fluoridu.

Nic se však nemá přehánět a u zubních past to platí dvojnásob. Na vyčištění chrupu stačí množství o velikosti jednoho hrášku. Kromě toho, že ušetříte, také do těla dostanete méně látek v bělící zubní pastě obsažené, než je nutné. Při samotném čištění také není potřeba vyvíjet přehnaný tlak na zuby, vyššího vybělení se tím nedosáhne. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší bělící pasty a jejich recenze.

Nejlepší bělící zubní pasty – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších bělících zubních past z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelObjemAktivní látkaFluorid 
MEDIBLANC Whitening recenze a testMEDIBLANC Whitening100 mlMikronizovaný silikátNe
Soaphoria přírodní zubní sérum recenze a testSoaphoria přírodní zubní sérum (přírodní Slovenský výrobek)50 mlOmyacareNe
Swissdent Extreme recenze a testSwissdent Extreme100 mlNanoxydAno
Opalescence Original Formula recenze a testOpalescence Original Formula140 ml-Ano
White Pearl NanoCare Whitening recenze a testWhite Pearl NanoCare Whitening100 mlAktivní uhlíNe
Ecodenta Extra recenze a testEcodenta Extra100 mlAktivní uhlíNe
G.U.M Original White recenze a testG.U.M Original White75 mlMikronizovaný silikátAno
Curaprox Black is White recenze a testCuraprox Black is White90 mlAktivní uhlíAno

Zobrazit celou nabídku

Recenze 8 bělících past na zuby

MEDIBLANC Whitening

Bělící pasta MEDIBLANC Whitening je velmi oblíbený produkt, který neobsahuje fluorid a je tak snášenlivý pro naprostou většinu populace. O bělení se starají mikronizované siliky, což je aktivní látka, která na sebe dokáže navázat až dvakrát více nečistot, než sama váží. Jsou velice šetrné k zubní sklovině, neboť nemají ostré hrany, které by ji nevratně poškozovaly. Kromě nich v této bělící pastě nalezneme také mikronizovaný fosfát vápníku, který zvyšuje efektivitu mineralizace a urychluje také její čas. Balení je o velikosti 100 ml, spotřebitelé si chválí nejen bělící efekt, ale také i příjemnou chuť, která je důsledkem patentované receptury přírodních sladidel, máty a mentolu.


Soaphoria přírodní zubní sérum

Přírodní bělící pasta slovenské značky Soaphoria se skládá z šetrných certifikovaných přírodních složek, organických esenciálních olejů a dalších vzácných látek. V organické kvalitě obsahuje kokosový olej či aloe vera, naopak silikony, živočišné tuky či barviva a parfemace jsou vyloučeny. Její nejdůležitější aktivní složkou je Omyacare, což je šetrné abrazivum ve formě přírodního uhličitanu vápenatého. Pro některé může být velmi důležité, že tato zubní pasta s bělícím účinkem neobsahuje fluor, a proto je ideální na každodenní použití. Podle recenzí uživatelů má příjemnou chuť, nedráždí dásně a při pravidelném používání má skutečně bělící účinky. Dle výrobce má leštící účinek a nezaměnitelné čistící schopnosti.


Swissdent Extreme

Bělící zubní pasta Swissdent Extreme se stala vítězem ve spotřebitelském hodnocení, což samo o sobě vypovídá o velmi vysoké kvalitě a funkčnosti tohoto produktu. Obsahuje vše potřebné pro efektivní bělení a zároveň pro skvělou prevenci proti zubnímu kazu. Ve složení je fluorid v množství 1180 ppm, koenzym Q10 a vitamín E, který revitalizuje a pečuje o dásně. Aktivní bělící látkou jsou nanoxyd, neboli mikronizovaný kalcium peroxid a přírodní enzymy. Tato unikátní kombinace odstraňuje proteinovou pelikulu a odbarvuje pigmenty jak z povrchu zubu, tak i mezi krystaly skloviny. Vysoká efektivita se obejde i bez vysokých hodnot abrazivních složek, což je velmi dobře. Neobsahuje ani SLS či pěnivý prostředek, který může řadu lidí zbytečně dráždit a způsobovat afty.


Opalescence Original Formula

Bělící pasta na zuby Opalescence Original Formula je další velmi populární produkt, který navíc boduje dobrým poměrem cena/výkon. Balení obsahuje 140 ml bělící pasty, čímž se stává jednou z nejobjemnějších. Povrchovou pigmentaci odstraňuje při nejnižší možné abrazi a proto je ji možné bez obav používat denně. Bohužel výrobce neuvádí aktivní složky, nicméně podle stovek kladných recenzí je jasné, že opravdu bělí. Složení, ve kterém je obsažen i fluorid sodný, efektivně předchází tvorbě zubního kazu, osvěžuje dutinu ústní a zanechává v ní chladivý pocit. Podporuje celkové zdraví dutiny ústní a posiluje zubní sklovinu, která je při poškození nenahraditelná.


White Pearl NanoCare Whitening

Pasta na bělení zubů White Pearl NanoCare Whitening je unikátní mimo jiné svým složením, ve kterém najdeme 24 karátové zlato. Toto koloidní zlato se v alternativní medicíně používá při podráždění dásní, aftách, zápachu z úst a dalších potížích, je tedy skvělou přísadou pro preventivní udržování klidného stavu dutiny. Bělící látka je v tomto případě aktivní uhlí, která na sebe váže nečistoty, zbarvení a zuby tak šetrně bělí. Pro prevenci zubního kazu je přítomen xylitol a extrakt zeleného čaje s propolisem, které se podílí na aktivní ochraně před různými formami ústního onemocnění. Bělící pasta je v balení po 100 ml a její složení je čistě přírodní, bez barviv, nebo parabenů.


Ecodenta Extra

Černá bělící zubní pasta Ecodenta Extra navzdory své barvě opravdu bělí, dokazují to kladné ohlasy spotřebitelů a složení, které má účinné aktivní látky. Tou hlavní je černé uhlí, které na sebe dokáže vázat násobně větší množství pigmentu, než jiné přípravky. I další obsah jsou téměř výhradně přírodní látky, které odstraňují zubní plak, osvěžují ústní dutinu a poskytují komplexní péči i prevenci. Za zmínku stojí přítomnost látky teavigo, což není nic jiného než extrakt zeleného čaje. Ten podle nejnovějších poznatků působí v dutině ústní antibakteriálně, zajistí svěží dech a hlavně zabraňuje vzniku zubního kamene.


G.U.M Original White

Bělící pasta G.U.M Original White čerpá ze své bohaté historie, neboť právě značka G.U.M uvedla jako první na světě kompletní sestavu produktů péče o ústní dutinu. Zubní pasta obsahuje zvýšený obsah fluoridů, konkrétně 1490 ppm, které v kombinaci s Isomaltem chrup chrání a zvyšuje schopnost remineralizace zubní skloviny. O bělení se starají abrazivní mikroperly, mikronizovaný silikát a složka Stain Clear, které jemně čistí povrch zubů a odstraňují z nich pigmentaci. Složení samozřejmě chrání zubní sklovinu a revitalizuje účinně dásně. To má na starosti zejména vitamín E a provitamín B5. Produkt je určen pro dospělé, neobsahuje peroxidy a objem tuby je 75 ml.


Curaprox Black is White

Bělící zubní pasta Curaprox Black is White má inovativní složení s aktivním uhlím a hydroxylapatitem, zkráceně HAP, které v této kombinaci účinně odstraňuje látky, které způsobují zbarvení zubů. Velkou výhodou je absence abrazivních látek, které mohou ve zvýšené koncentraci nevratně poškodit sklovinu. Pozitivní je také přítomnost enzymů s fluoridy, které velmi účinně chrání před zubním kazem. Mohou ji požívat také děti od šesti let avšak pouze pod dohledem dospělého, aby nedošlo k nadměrné konzumaci pasty – stačí pouze velikost zrnka hrachu. Zubům dodává perleťový lesk a po čištění zanechá osvěžující citrusové aroma. Pasta na zuby je vhodná pro pravidelné používání a tuba obsahuje 90 ml.


Jak vybrat zubní pastu na bělení zubů

Pokud se svými zuby netrpíte žádnými problémy, můžete si bez obav pořídit jakoukoliv volně prodejnou bělící pastu. Všechny by měly obsahovat tolik účinných látek, aby bylo zároveň bezpečně jejich pravidelné používání. Máme tím na mysli zejména množství abraziv, které by při velkém množství mohlo způsobit nevratné poškození zubní skloviny.

Pokud navštěvujete dentálního hygienika, je nasnadě prodiskutovat bělení zubů s ním a minimálně si vyslechnout jeho názor. Velmi nápomocny jsou také recenze spotřebitelů, kteří mají přímé zkušenosti s konkrétním typem bělící pasty.

Aktivní látky

U pasty na bělení zubů jsou nejpodstatnějším složením látky, které jsou zodpovědné právě za bělící efekt. Těch existuje několik a ty nejpoužívanější jsou mikronizované složky jako silikát, nebo kalcium peroxidu. Dále je to aktivní černé uhlí, které v posledních letech nabírá na popularitě. Kromě nich obsahují bělící pasty samozřejmě kompletní složení pro zdraví chrup a celou dutinu ústní. Důležitou složkou je fluorid, fosfáty vápníku, xylitol, teavigo a spoustu dalších přírodní látek a extraktů, které se pečlivě starají a přecházejí kazům.

Abraziva

Jsou součástí veskrze všech zubních past, nejen těch bělících. V nich se však nachází větší množství, které by však nemělo být příliš velké, aby neničilo zubní sklovinu. Vyjadřuje se v takzvaným RDA (Relative Dentin Abrasivity) a nikdy by nemělo překročit hodnotu 250, ta již významně zubům škodí. Nízká abrazivita má rozptyl 0 – 70 RDA a střední abrazivita 70 – 100 RDA.

Objem a barva, konzistence

Ještě nedávno existovaly pouze bílé zubní pasty a největším hitem byly dvoubarevné, nebo tříbarevné pasty. Nyní může být bělící pasta paradoxně i černá. Kromě standardní pasty se lze setkat také s gelem, který je pro řadu lidí příjemnější. Objem nejčastěji koresponduje s cenou, proto při porovnávání produktů mějte tento fakt na paměti.

Jak správně čistit zuby

Správné čištění zubů, a pravidelné, se samozřejmě nepojí pouze s bělícími zubními pastami, ale s čištěních chrupu obecně. S množstvím pasty to není třeba přehánět, stačí o velikosti hrášku. Krouživými pohyby posléze čistěte alespoň 2 minuty, ideální jsou tři a alespoň dvakrát denně, ráno a večer. Pokud tento základ nebudete pravidelně dodržovat, s odstraněním pigmentace zubů vám bohužel nepomůže sebelepší bělící pasta.

4.1/5 - (33 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.