Recenze,

Sušička Beko DPY 8506 GXB1 – Recenze

Naše hodnocení

Sušička Beko DPY 8506 GXB1 je na základně hodnocení spotřebitelů oprávněně nejlepším produktem roku ve své kategorii. Tento model je jednou z nejúspornějších kondenzačních sušiček prádla s tepelným čerpadlem. Její energetická třída je A+++ s vypočtenou průměrnou roční spotřebou elektrické energie 176 kWh. Má velký přehledný LCD display a nabízí až 16 sušících programů podle druhu materiálu, nebo doby sušení. Například můžeme zmínit program Xpress, který usuší 2 kg prádla za 35 minut, nebo praktický nový program Mix, který dokáže usušit dohromady jak bavlnu, tak syntetická vlákna. Sušičce k tomu pomáhají chytré senzory FlexySense, které se za vás postarají o nejlepší výsledek. Uživateli velice pozitivně hodnocené LED osvětlení se zhruba po půl minutě zhasíná a nenajdete u ní funkci samočištění – to jsou však negativa, která ve srovnání s tím, co sušička na prádlo dokáže, nemají velkou váhu. Líbí se nám kvalitní zpracování, díly jsou z dobrých materiálů a vše na sebe pěkně lícuje. Navíc je možné zaměnit směr otevírání dveří, což se v nejedné domácnosti ocení.

  • Úsporné a účinné sušení
  • Pojme až 8 Kg prádla
  • Snadné a pohodlné ovládání
  • Méně hlučná
  • 16 sušících programů
  • Pokročilý a několika úrovňový filtr
  • Bez samočistící funkce
  • Světlo zhasíná po pár desítkách sekund
  • Méně hlasitá zvuková signalizace
  • Chybí program na sportovní oblečení

Parametry

Typ Kondenzační s tepelným čerpadlem
Maximální kapacita prádla 8 Kg
Energetická třída A+++
Průměrná spotřeba el. energie 176 kWh/rok
Trvání standardního programu 174 minut
Třída účinnosti kondenzace A
Hlučnost 65 dB
Počet programů 16
Časovač Ano (až 24 hodin)
LCD display Ano
Zvuková signalizace Ano
Vnitřní osvětlení Ano
Samočistící funkce Ne
Odvod kondenzátu do odpadu Ano
Chytré senzory Ano
Zaměnitelný směr otevírání dveří Ano
Rozměry 85 x 60 x 61 cm
Hmotnost 52,5 Kg

Energetická náročnost a sušení

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem je v současné době ta nejúspornější kombinace, kterou je možné koupit. Je nutno dodat, že touto technologií je již vybavena velká většina běžných sušiček na prádlo. Spotřeba sušičky, která má navíc moderní BLDC motor, je v ročním horizontu vypočtena na 176 kWh. Spadá tak do energetické třídy A+++, což vypovídá o velmi ekonomickém provozu. Také samotná účinnost kondenzace j výborná a spadá svými výsledky do kategorie A.

Obsažená voda v oblečení se po čas procesu přeměňuje na páru, která je následně vysrážena a odvedena do zásobníku na kondenzát. Tu buďto vyléváte do odpadu, nebo je možné mít sušičku připojenou přímo na odpad. Se sušením je spojena také potřeba čistit filtry, které jsou nedílnou součástí každé sušičky. Sušička Beko DPY 8506 GXB1 má celkem 16 sušících programů a několik čidel, které váží obsah sušícího bubnu, hlídají vlhkost a další věci, podle kterých inteligentně upravuje proces sušení. Po konci cyklu vás sušička informuje akustickým tónem.

Design a konstrukce

Design a provedení Beko DPY 8506 GXB1 je nutno přiznat, že je velice povedené a líbí se jak nám, tak hlavně všem spotřebitelům, kteří ji vlastní. Elegantní bílá barva, velký plnící otvor na prádlo a přehledný velký LCD display dělají velkou parádu. Profilované bočnice S-shape zvyšují stabilitu a tlumí hlučnost s vibracemi.

Konstrukčně se jedná o velkou, plnohodnotnou sušičku, která má kapacitu 8 kilogramů prádla. Samotný buben sušičky má pak objem 118 litrů. Jak je patrné z obrázku, plnění sušičky je přední a lze si svépomocí určit, jakým směrem se budou otevírat dvířka. Ty se nechají vyklonit až do úhlu 180 °, což opět zvyšuje praktičnost.

Programy a funkce

Celkový počet programů má 16 a hned na úvod podkapitoly musíme zmínit, že nemá program sport, potažmo program na funkční oblečení. Tento program se tedy musí nahradit obecným programem na syntetická vlákna. Dále jsou však už jen samá pozitiva, velkou zásluhu na tom má také sada senzorů, které neustále dohlíží na proces sušení. Z těch nejzajímavějších programů zmíníme například program Xpress 35, který dokáže usušit dva kilogramy prádla za 35 minut nebo program Denní sušení, který usuší 4 Kg prádla pouze za hodinu. Další praktické programy jsou program na džíny, košile, nebo program Osvěžení prádla, který zbaví oblečení nežádoucích pachů (cigarety, zvířata) a vrátí látce svěžest.

Z funkcí je velice praktická akustická signalizace, která upozorňuje jak na konec sušícího cyklu, tak i ve chvíli, kdy je potřeba vylít kondenzát, nebo vyčistit filtry. Potěší také LED osvětlení uvnitř bubnu, které se však po několika desítkách vteřin po otevření dveří automaticky zhasne. Velice praktický je také přítomný časovač, který lze naprogramovat až na 24 hodin odloženého startu, nebo bezpečnostní dětská pojistka.

Provoz a údržba

I po mnohaletém provozu se Beko DPY 8506 GXB1 jeví jako málo poruchová a bezproblémová domácí bílá technika, která má jednoznačně své místo nejen v bytech. Sušení je natolik efektivní, že většina oblečení se po včasném vyndání ze sušičky nemusí ani žehlit. Sušička je během provozu málo hlučná – deklarovaná úroveň hlučnosti je 65 dB a uživatelé, kteří mají zkušenosti s více sušičkami, ji i subjektivně hodnotí jako méně hlučnou. Nemluvě o programu Noční sušení, který hlučnost ještě zredukuje.

Při upozornění na plnou nádobu s kondenzátem je potřeba nádobu vyprázdnit, aby se měla nashromážděná voda nadále kam schraňovat. Pokud tedy nemáte sušičku napojenou přímo na odpad. Přípojka k odpadu bohužel součástí balení není a musí se přikoupit. Doporučuje se také po každém sušícím cyklu čistit filtry, ve kterých se usazuje prach a další nečistoty. Sušička sice nedisponuje samostatným oplachem těchto filtrů (samočištění), to vás však ovšem nemusí příliš trápit, neboť čistit filtry se doporučuje i když sušička funkci má, byť ne tak často.

Zkušenosti uživatelů

Ač je značka Beko některými prodejci haněna, děje se tak dle nás zejména proto, že chtějí prodávat dražší modely, na kterých mají i vyšší marži. Beko DPY 8506 GXB1 naprostá většina lidí, kteří ji pořídili, chválí. Má moderní design, jednoduché intuitivní ovládání a moderní funkce, které šetří čas i energii. Spotřebitelé si pochvalují především velkou kapacitu prádla, která je až osm kilogramů, relativně nízkou hlučnost, nebo velké množství pracovních programů. Kritika se naopak nejvíce snáší k absenci programu na sušení sportovního funkčního oblečení, k rychlému zhasínání vnitřního LED osvětlení, nebo k málo výraznému zvukovému upozornění. Někdo také hodnotí kriticky absenci samočistící funkce filtrů, ty je tak dobré ideálně po každém cyklu čistit. Tak kriticky bychom tuto absenci však neviděli, neboť čištění filtrů je potřeba i pokud samočištění přítomné je, jen ne s takovou četností.

Podívejte se i na další sušičky prádla.

Produkt: Beko DPY 8506 GXB1
Hodnocení: 90 %

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.